NIEUWJAARSWENSCH 26ste Jaargang WOENSDAG 19 DECEMBER 1934 No. 7994 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De vlucht van de „Snip" NIEUWJAARS ADVERTENTIËN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Het Duitsch-Neder- landsch clearingverdrag Dit gevoel hebben ook wij, wanneer wij het nieuwe Duitsch-Nederlandsche clea- ring-verdrag bezien en ons afvragen, waar heen zal dit alles leiden? Om het heden goed te kurftien begrijpen, dienen wij het geheele verloop nog even in het kort na te gaan. Wij hebben in het begin van dit jaar de regeling van het Sonderkonto gehad. Deze regeling werkte langen tijd goed, tot de saldi in Duitschland begonnen op te loopen zonder dat het in ons land moge lijk bleek de Sonderkonto-marken te ver- koopen. Na talrijke onderhandelingen, waarbij Zwischen-konto's werden inge voegd, liep het geheel spaak en decreteer de onze Regeering de gedwongen clearing. Alles, wat op het handelsverkeer betrek king had, moest via de clearing worden be taald in de hoop, dat door onze passieve handelsbalans met Duitschland de Sonder- konto-Marken en de verdere Duitsche han delsverplichtingen aan ons land worden vereffend. Deze gedwongen clearing werd gevolgd door een clearings-overeenkomst. De doorvoerhandel werd buiten die clea ring gehouden; ook de Duitsche uitvoer naar Indië werd niet via de clearing ver rekend, terwijl de Indische exporten naar het Duitsche Rijk wèl via de clearing wer den verrekend. Daarbij werd van de in Nederland gestorte bedragen 10 pet. gere serveerd voor liquidatie van de oude handelsvorderingen van vóór 24 Septem ber 1934 (de datum, waarop het nieuwe clearingverdrag inging) 7 pet. voor Duitschland als vrije deviezen.... een deel voor de betaling van de rente op de Young- en de Dawesleening, Nederland- sche portie, terwijl de rest besteed werd om op de normale wijze de in Duitschland gestorte Marken te verrekenen. Doordat de Duitsche Regeering op enkele punten geen voldoende medewerking betoonde, zegde de Nederlandsche Regeering het ver drag op en herstelde de gedwongen clea ring. Daarna kwam opnieuw een overeen komst tot stand. De geheele Indische be weging valt er nu. onder; niet 10 pet, maar 18 pet. zal worden terzijde gelegd voor del ging van de vorige schulden, terwijl de Duitsche Regeering slechts 4 pet. aan vrije deviezen ontvangt. Het geheele doorvoer- verkeer valt buiten de regeling, wat na tuurlijk voor hen, die daarvan hun hoofd metier maakten, een hard gelag is. Want de doorvoerhandel wordt nu geheel -be- heerscht door de Duitsche deviezen-poli tiek. Men moet zich goed realiseeren, dat de clearing slechts slaat op de betaling, niet op den in- en exporthandel zélf. Deze han del is onderhevig aan de aparte bepalin gen, welke de betrokken landen maken met inachtneming van het bestaande han delsverdrag, dat eind van dit jaar expi reert. Nu heeft men natuurlijk het gevaar, dat de exporten naar Duitschland grooter worden dan de importen uit Duitschland; of dat het verschil tusschen deze twee fac toren ten voordeele van Duitschland zoo klein wordt, dat daaruit onvoldoende ter betaling van den export zal overblijven, nadat de 18 pet. voor de oude schulden, de 4 pet. aan vrije deviezen er af getrok ken zijn. Dan bevriest er opnieuw een sal do in Duitschland. Momenteel is dit het geval. Het saldo in guldens hier beschik baar voor Nederlandsche exporteurs naar Duitschland (dus het totaal bedrag ver minderd met bovengenoemde percentages en den rentedienst van de Dawes- en Loungleening, benevens van de Stillhalte) bedraagt 30.604.669 op 8 December j.l., terwijl in Duitschland ten behoeve van Nederland gestort is ƒ42.105.526. Er is dus op 8 dezer bevroren een bedrag van niet minder dan 11.5 millioen buiten de oude schulden! Nu heeft onze Regeering het exportbu- reau opgericht. Dit bureau geeft uitvoerli- centies af en tevens in Indië via een aldaar benoemden agent. Alleen zij, die over uit- voerlicenties beschikken, hebben recht aan de clearing deel te nemen en hebben dus tevens een vrij groote zekerheid, dat zij f.z.t. hun geld ontvangen. Wanneer deze li centies voorloopig worden afgegeven tot een geringer bedrag dan Duitschland aan ons verkoopt, dan zal het in ons land ge storte guldensbedrag sneller aangroeien dan het saldo in Duitschland. Op die wijze zullen dus de lichtbevroren nieuwe vorde ringen vlug kunnen worden ontdooid. Maar dit beteekent vermindering van onzen ex port, tenzij wij groote hoeveelheden goede ren uit Duitschland betrekken. Dit komt ten nadeele van ons eigen bedrijfsleven. Het probleem is dus wel ingewikkeld. Wij moeten rekenen met een verminder de handelsbeweging met de landen, waar op wij hoofdzakelijk aangewezen zijn, n.l. Duitschland en Engeland. Willen wij een verdere inschrompeling van ons internatio naal handelsverkeer voorkomen, dan moe ten wij zoo spoedig mogelijk nieuwe afzet gebieden verkennen, explodeeren en t.z.t. exploiteeren. Anders rest ons niets anders over dan ons productie-apparaat zoo snel mogelijk verkleinen. Op agrarisch gebied door beperking van uitzaai of teeltbeper king, op industrieel gebied door stopzetting van tal van industrieën. Gevolg toeneming der werkloosheid met de daaraan verbon den consequentie van verpauperiseering van ons volk. V Beleediging. De toon maakt de muziek. Deze waarheid heeft o.i. het O.M. van de Alkmaarsche Rechtbank voor oogen ge had, toen het gisteren tegen den propa gandist van de N.S.B. ds. van Duyl een maand gevangenisstraf eischte. De kringleider van de N.S.B. had op een vergadering te Alkmaar het volgende „Ik zeg, en ik riskeer misschien een veroordeeling, dat gij, Nederlandsche Regeering, door het verbod der N.S.B., het recht hebt vertrapt en de Grond wet verkracht, Gij Nederlandsche re geering pleegt landverraad door uw beste burgers en dat zijn de N.S.B.ers uit uw dienst te weren". Verandert het begin in: Ik ben persoon lijk van meening, dat gij enz. en men zal o.i. moeten constateeren, dat ten onzent tientallen sprekers vóór ds. v. Duyl soortgelijke critiek op een regeering hebben uitgeoefend. Het „Ik zeg" is echter heel positief, ter wijl ook waarschijnlijk de persoon, die het zeide, en de omgeving, waarin het werd gezegd, door het O.M. te Alkmaar bij zijn oordeel over het karakter van de daad in aanmerking zullen zijn genomen. De uitspraak van de Alkmaarsche recht bank zal ook buiten de kringen der N.S.B. met belangstelling worden tegemoet gezien. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Om te beginnen bij de staart: Maandag avond te rond middernacht heeft de Leid- sche Raad het voorstel goedgekeurd om de tarieven voor gas en electriciteit te verla gen. Een besluit, dat de afnemers in en buiten Leiden, ongetwijfeld aangenaam in de ooren zal hebben geklonken. Voor het gas was het voornamelijk de concurrentie met de petroleum, welke tot verlaging dwong; voor de electriciteit gaf het inzicht, dat bij de tegenwoordige prijzen winke liers, café-houders en kleine industrieelen te veel zullen bezuinigen, aanleiding tot ta riefsverlaging. Er valt weinig commentaar aan toe te voegen. De Lichtfabrieken heb ben tijdig ingezien, dat zij omlaag moesten, om te probeeren de door de tijdsomstandig heden veroorzaakte teruggang in de afname van gas en electriciteit te stuiten. Er werd een tweetal amendementen ingediend, n.l. om het vast recht bij het winkeltarief af te schaffen en het gewone tarief op 12 cent te brengen (amendement van den heer Tobé), en om den gewonen electriciteitsprijs voor particulieren te brengen van 20 ct. op 18 18 ct. per K.W.U. (Schoneveld, Lombert en Coster). De amendementen konden moei lijk direct afgedaan worden, omdat de ge volgen ervan niet a bout portant zijn te overzien, en werden derhalve in praeadvies genomen. Deze tariefsverlaging was, zooals gezegd, het staartstuk van de vergadering. De 25 andere agendapunten waren alle van min der financieele importantie, wat evenwel niet belette, dat er ampel en zwaar over gepraat is. Zoo waren er verscheidene on derwijszaken aan de orde, waarbij de Raad het niet eens bleek met de daarin vervatte bezuinigingen. Een voorstel van B. en W. om de gemeentelijke marge, welke de leer- i krachten bij het buitengewoon lager on- derwijs genieten boven hun gewone on- derwijzerssalaris en boven hun rijksmarge, af te schaffen in twee étappes, vond een zoodanigen weerstand, dat B. en W. het beloofden te herzien. Een bezuiniging op de toelagen voor de kweekelingen, die aan o. 1. scholen te Leiden verbonden zijn, werd evenmin aanvaard en definitief afgestemd. Het gaat hier slechts om een bedrag van 270.— per jaar, terwijl de vorige bezui niging ook om een betrekkelijk klein be drag ging. B. en W. zien zich voor de taak gesteld om de begrooting sluitend te maken en de Raad kijkt meer naar de zijde van de billijkheid. Wie teveel op zijn eigen standpunt tuurt onderschat de moeilijkhe den van den ander. Voor beide kanten is wat te zeggen en tenslotte zal de stad er niet om failleeren. Een grappige geschiedenis was het met het voorscel om 5 onderwijzeressen te ont slaan. De aanvankelijk hoog opslaande gol ven der critiek werden in een ommezien bezworen door de mededeeling van den wethouder, dat de betrokken onderwijze ressen ondanks hun ontslag geen cent min der zouden gaan verdienen. Het Rijk be taalt het gelag in den vorm van wachtgel den; de gemeente bezuinigt. Eén der raads leden vroeg B. en W. of zij zich wel op de hoogte hadden gesteld van de gevol gen voor de gedupeerde slachtoffers. De wethouder had op zijn beurt kunnen vra gen of de opposanten zich daarvan niet eens op de hoogte hadden kunnen stellen, alvorens met hun critiek te komen. In het begin van den middag is na veel vijven en zessen de instelling van een ge meentelijken inspecteur van het onderwijs er door gekomen. Hierbij was heelemaal geen financieel belang betrokken en der halve waren de debatten extra zwaar. De motieven der opposanten waren niet erg duidelijk, terwijl daartegenover stond het klaarblijkelijke voordeel van beter toezicht en betere controle, waarmede de gemeente niet den rijksinspecteur kan belasten. En dat alles kost, zooals gezegd, de gemeente niets. Verder is nog wat bezuinigd door de sa larissen van den burgemeester, den secreta ris en den ontvanger te verlagen, doch aan de toch al geringe jaarwedden van de Wet houders wilde de raad niet tornen. Tenslotte is nog wel merkwaardig een in terpellatie van den heer Wilmer over de vertraging van de Levendaal-demping. Wethouder Splinter antwoordde, dat het wachten is op de Kroon, die uitspraak moet doen over een paar bezwaarschriften tegen de baatbelasting. Deze baatbelasting is men herinnert het zich misschien nog zeer sterk verbonden aan het geheele plan. Zelfs verklaarde de wethouder van finan ciën, dat Ged. Staten het geheele dem pingsplan niet zouden goedkeuren, wan neer een gedeelte der kosten niet gehaald zou worden uit een in te stellen baatbelas ting. Het bestaan dezer belasting was dus een levensvoorwaarde voor het dempings plan, zoodat aldus B. en W. het niet meer dan logisch is, dat men niet beginnen kan, voordat het lot dezer baatbelasting safe is. De interpellant was van meening, dat de houding van B. en W. ongetwijfeld formeel juist was in normale dagen, wan neer het er niet op aan komt of een werk een paar maanden eerder of later tot stand komt, maar dat er in de gegeven omstan digheden, nu er naar werk gesnakt wordt, alle aanleiding was om van dien formeel juisten weg af te wijken en maar in eens te beginnen, zonder de beslissing van de Kroon af te wachten. De interpellant meen de. dat B. en W. dit zonder eenige risico hadden kunnen doen. Er is vanaf de tafel van het college ge sproken over zulk een afwijking als over een „revolutionaire daad". Dat is lichtelijk overdreven. De wethouder van sociale za ken liep bij de kolenverstrekking aan de werkloozen ook vooruit op het raadsbesluit en volkomen terecht. Neen revolutionair is dat niet, het gaat slechts over het finan cieele risico van zulk een daad. Verwerpt de Kroon de baatbelasting, dan rijst de vraag: zullen Ged. Staten het ge heele werkverschaffingscomplex (Leven daal en Oegstgeesterlaan) met bijkomende werken weigeren goed te keuren omwille van het gemis van de betrekkelijk geringe opbrengst dezer belasting, nu het gemeen tebestuur toch z'n goeden wil getoond heeft. De interpellant achtte dit ondenkbaar. Maar als B. en W. daar nog niet zoo zeker van waren geweest, waarom hadden zij niet eens informeel bij Ged. Staten kunnen vra gen, wat dienaangaande hun gevoelens wa ren? Vóór de behandeling van het dem- pingsvoorstel in den raad is dat blijkbaar ook gedaan. Wij geven toe, dat B. en W. geen risico mogen aanvaarden, doch meenen wel, dat zij er zich van op de hoogte hadden kunnen stellen, of er risico was. Tenzyeen interruptie van den voor zitter tot den heer Wilmer meer waarheid bevat dan wij geneigd zijn toe te geven: „Dan kent u Ged. Staten niet". Mr. H. G. VÓÓR DEN GROOTEN SPRONG Motoren perfect in orde De spanning voor de groote reis van de Snip is even geluwd, nu de groote vogel veilig en wel te Porto Praja is geland en even rust nam vóór den jnrooten sprong over den Oceaan. De 3600 K.M., de 18 a 20 uren vliegen over den wijden plas. Het moeilijkste en het meest gevaarvolle traject van de groote reis. Toen de Snip zijn nest verliet in dien donkeren somberen nacht vol regen en wind, wisten we, dat hij op vele plaatsen zou kunnen neerstrijken, en een schuil plaats zou kunnen vinden, wanneer hem de strijd te zwaar zou zijn, als er iets mocht gaan haperen aan de tot het uiter ste beproefde motoren. Na het vertek uit Porto-Praja zal de Snip moeten vliegen, zooals hij nog nooit gevlogen heeft! Hij zal achttien a twintig uur vooruit moeten, zonder zijn vlucht te kunnen onderbreken. Nog nooit is het in de roemruchte ge schiedenis van de K.L.M. voorgekomen, dat een machine van onze Koninklijke luchtvloot zoo lang, aan één stuk door moest vliegen eer zij rusten kon. Nog nooit vergde de K.L.M. zooveel van de motoren als thans gevraagd wordt van de drie Prett en Whitney Wasp motoren, waarmede de „Snip" is toegerust. Het volste vertrouwen heeft de wakkere bemannig, het volste vertouwen mag men hebben in de drie motoren, die ieder bij 2100 toeren 525 P.K. kunnen ontwikkelen. Er is niet de minste reden om aan hen te twijfelen, verklaarde gistermorgen nog de heer Van Osch, de chef van de motor- afdeeling van Waalhaven. Ze zijn sterk en hebben bewezen zonder mankeeren uren lang te kunnen werken. Ze zijn zelfs op 50 uren beproefd, terwijl het traject van Porto-Praja naar Parama ribo naar onze berekening 18 a 20 uur vlie gen is. Achttien a negentien uur als onze jongens den wind mee hebben, iets lan ger wanneer het windstil is. Het is iets meer dan 3600 K.M. Maar al zouden zij wat tegenwind krij gen, dan nog behoeven zij niet bevreesd te zijn, dat b.v. hun benzinevoorraad niet voldoende is om den overkant te halen. Als ze uit Porto Prapa gaan, zullen ze 5500 Liter benzine aan boord hebben en dat is meer dan ruim voldoende. Wij hebben trouwens ook bij de voorbe reidingen gezegd „Wat er ook gejseure, nooit mogen zij een tekort aan brandstof hebben. Met dien eisch hebben wij steeds rekening gehouden!" De Snip verbruikt onder normale om standigheden 1.1 liter benzine per K.M., dat is dus over het geheele traject onge veer 3600 maal 1.1 liter of 3960 liter. Bij normaal verbruik moeten zij ius, als zij over den Oceaan zijn, nog 1540 liter over hebben. Die groote hoeveelheid kunnen ze nog verbruiken als de Snip eens niet zoo spoedig haar doel zou kunnen bereiken... „Op de eerste gedeelten van de heis heb ben we niets anders dan goede berichten over de motoren gekregen", zoo deelde de heer Van Osch mede, en we hebben dus goede hoop, dat zij zullen doen wat wij verwachten. Een veilige overtocht Snip. Goede reis Hondong! WOUBRUGGE. BURGEMEESTER BODDENS HOSANG. Met 1 Jan. is benoemd tot burgemeester van Naarden de heer J. E. Boddens Hosang, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Woubrug- ge. NAGEKOMEN KERSTGAVEN. Hoewel de inschrijving reeds gesloten is ontvingen wij nog een gift van een abonné uit Spanje (verklaarbaar, dat deze laat is binnengekomen) en een uit Noorden: H. A. T. Laragoza (Spanje) 10 gld, W. H. te Noorden (voor Nieuwkoop) 5 gld. Wij hebben de giften nog kunnen door zenden. Vanaf heden tot en met 28 December a.s, is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adverten tiën zijn k contant: 1—4 regelsf 0.50 5-8 1.- 9-12 1.50 13-16 „2— DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1