NIEUWJAARSWENSCH urr DE OMGEVING NIEUWJAARS MAANDAG 17 DECEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 Dec. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 765.0 te Vardö. Laagste barometerst.: 742.5 te Storno way. Verwachting tot den avond van 18 Dec.: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke of Zuid- Oostelijke wind, ne velig tot zwaarbe wolkt, aanvankelijk weinig of geen regen en iets kouder. De depressie over de Britsche Eilanden is snel opgevuld en de hooge drukking in Noord-Scandinavië nam wat toe, maar er nadert weer een diepe depressie op den Oceaan, zoodat de algemeene toestand nog weinig veranderd is. In Noord-Scandinavië en Finland nam de vorst tot matig toe, het Zuiden heeft nog zacht weer met veel neerslag, In Zuid- Frankrijk houdt het ongunstige weer, met stormachtige westelijke winden en veel regen, aan. De Britsche Eilanden hebben opklarend en rustig weer, maar Ierland zal tegen den avond onder invloed van de nieuwe depressie komen. In Duitschland en Noord-Frankrijk is het weer ook kalm, met veel betrokken lucht en mist in Noord- Duitschland. De sterke drukstijging in onze omgeving zal vermoedelijk opklaring en eenige afkoeling brengen, daarna maakt de nieuwe depressie den toestand onzeker. LUCHTTEMPERATUUR: 9.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS eju Van Maandagnamiddag 7.35 uur tot Dinsdagmorgen 4.17 uur. HOOG WATER. Te Katwij.k: op Dinsdag 18 Dec. 0.2 uur en nam. 0.32 uur. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een schrikbarend aantal ver keersovertredingen. W. F. C. L., taxibestuurder te Leiden moest voor den kantonrechter verschijnen daar hij, rijdende op den Heerensingel, on verwachts en zonder voldoende uit te kijken, achter een voor hem rijdende auto bus vandaan schoot en daardoor links van den weg kwam te rijden, waardoor een tegenligger werd aangereden en licht be schadigd. Bij getuigenverhoor kwam de schuld van verdachte vast te staan, zoodat de ambte naar een boete eischte van 25 subs. 10 d. Uitspraak conform. Voortgezet werd de zaak tegen G. v. D. te R ij n s b u r g, die met zijn auto het kruispunt bij de Gijselaarsbank naderende, geen snelheid heeft verminderd, zoodat hij den bocht te groot nam en daardoor een wielrijder aanreed. Alsnog werd een getuige gehoord, die ook verklaarde, dat de bocht te groot ge nomen was. Eisch 10 sub. 10 dagen. Uitspraak over 8 dagen. H. S. v. d. L. te :s-Gravenhage heeft te N o o r d w ij k de maximumsnelheid over treden, door, gezeten op een racefiets met groote vaart door het dorp te rijden. Boven dien had hij bij zijr. aanhouding een val- schen naam opgegeven. Eisch voor het eerste feit 10 sub. 10 dagen en voor een valschen naam opgeven ook 10 sub. 10 dagen. Uitspraak 2 X 10 sub. 2x5 dagen. J. C. P. den H., melkhandelaar te Lei den moest verschijnen daar hij met zijn vrachtauto rijdende op de Haven zoo vlak langs den trottoirband heeft gereden, dat een daar wandelende juffrouw door een uitsteeksel werd gegrepen en tegen den grond gesmakt, waardoor zij eenige ver wondingen opliep. Deze zaak werd 3 weken aangehouden tot het hooren van de juffrouw in kwestie. A. J. v. R., monteur te Noordwijk heeft met zijn auto op den Heerenweg te Noordwijk-Binnen onvoorzichtig een voor hem rijdenden groentenwagen gepasseerd, waardoor hij op het linker weggedeelte kwam te rijden waarvan een hem tegemoet komende auto bijna de dupe was gewor den. door krachtig remmen wist deze tegen ligger nog juist een aanrijding te voorko men. Eisch 10 sub. 5 dagen. Uitspraak f 15 sub. 10 dagen. H. J. de J. te L e i d e n heeft als bestuur der van een auto onvoorzichtig eenige wiel rijders gepasseerd, die zich op de Wilhel- minabrug. bevonden en wel zoodanig, dat een auto, die van de andere zijde de brug opkwam, het kind van de rekening werd. Eisch 15 sub. 10 dagën. Uitspraak f 20 sub. 10 dagen. C. P. K. te Leiden heeft niet aan het stopteeken van den verkeersagent voldaan, die stond bij het kruispunt Kraaierstraat Hoogewoerd, hetgeen hem.kwam te staan op een eisch van 4 sub. 4'dagen. De kantonrechter verdubbelde den eisch, zoodat het werd 8 sub. 4 dagen. A. M. S., woonachtig te S t o m p w ij k, stond terecht terzake hij op de Breestraat onvoorzichtig zonder eerst uit te kijken het portier van zijn auto geopend heeft, waar door een juist passeerende juffrouw tegen den grond werd geslagen en 14 dagen op 2 stoelen heeft moeten doorbrengen. Eisch 10 sub. 10 dagen. De kantonrechter vindt het hoogst ge vaarlijk om op zoo'n onbehouden manier een portier open te gooien en vraagt dan ook een boete van 15 sub. 10 dagen. P. D. O., onderwijzer te Leimuiden heeft terwijl hij met zijn vrouw liep te wandelen een wielrijder, die daar ook op den Heerenweg vertoefde, zonder dat er eenige reden bestond een duw gegeven, zoodat het jongmensch tegen den grond viel. Verdachte zegt, dat de wielrijder niet rechts genoeg naar zijn idee reed, zoodat hij zelf maar voor rechter heeft gespeeld, het geen natuurlijk nu eenmaal niet gaat. Eisch en uitspraak 10 sub. 5 dagen. M. A. J., chauffeur te Hilversum, heeft op den Maresingel te Leiden een wielrijder gecoupeerd, althans zoo in het nauw ge bracht, dat hij zich met een noodsprong op het trottoir moest redden en zijn fiets aan zijn lot over moest laten, die dan ook be schadigd werd. Eisch 6 sub. 4 dagen. Uitspraak conform. G. G., taxibestuurder te Leiden heeft op den Heerensingel links gereden zonder dat daarvoor eenige redep bestond. Boven dien was zijn snelheid „maar" 80 K.M. en doordat hij bij de groote snelheid, waarmee hij reed, den wagen niet voldoende in zijn macht had, ontstond er een botsing met een auto, die uit de Os en Paardenlaan kwam. Na getuigenverhoor vroeg het O.M. een boete van 10 sub. 10 dagen. Uitspraak 20 sub. 10 dagen. OEGSTGEEST. Diefstallen. Dezer dagen werd door M. v. d. P. en W. S. aangifte gedaan van dief stal van hun konijnen. Men zij dus ge waarschuwd voor de Kerstboutjes! Door ongenoode gasten is in het nach telijk uur een bezoek gebracht in het club huis van een sportvereeniging in Poelgeest. Er was blijkbaar niets van hun gading daar niets werd vermist. 25-jarig ambtsjubileum. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer L. K. v. d. Ven als besteller in dienst kwam bij de posterijen in onze gemeente. Alhoewel de heer v. d. Ven van een her denking aanvankelijk niet wilde weten, meende zijn collega's dat deze dag toch niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Zaterdagavond begaven de Directeur van het postkantoor, de heer Westrik met zijn staf alsook de bestellers en hulpbestellers zich naar de woning van den heer v. d. Ven. De heer Westrik sprak den jubilaris toe, prees hem Jm zijn accurate en nauwgezette plichtsbetrachting. Namens het personeel werd hem een pluche tafelkleed aangebo den, waarvoor de heer v. d. Ven mede namens zijn echtgenoote hartelijk dank te. Van organisaties en particulieren mocht de heer v. d. Ven veel belangstelling on dervinden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Het herstelde station. De werkzaam heden betreffende den bouw van het door brand vernielde gedeelte van het station alhier zijn in zooverre gevorderd, dat de ingebruikneming aan het einde dezer week tegemoet kan worden gezien. Botsing. Toen de autobestuurder de H., Zaterdagavond de Kerkstraat uitreed, werd hij door een in de Julianastraat pas seerende auto aangeredep. Eerstgenoemde auto werd zoodanig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. De bestuurder v. d. S. deed toezegging de schade te ver goeden. NIEUWKOOP. Ongeluk. Het 7-jarig zoontje van J. W. kwam spelende onder een auto terecht en bleek een been te hebben gebroken. Het ventje is onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis te Leiden. Den chauffeur treft geen verwijt of schuld. Ontwikkelingsavond. De R.-K. Volks bond heeft goed succes met zijn winteront- wikkelingsprogram. Als algemeen onder werp is gekozen „Het sterke gezin is de beste waarborg voor de sociale vrede", onderverdeeld in vijf onderwerpen, waar van gisteravond het 3e onderwerp behan deld werd. Dit onderwerp droeg tot titel „De opvoeding en het gezin", waarvan als inleider optrad de heör J. J. C. Böckling, hoofdonderwijzer uit Alphen aan den Rijn. De zaal van het parochiehuis was weder geheel vol met leden niet alleen, doch ook vele dames en personen uit den burger stand. Na een korte inleiding van voorzitter Alb. van Houten, kwam de spr. tot zijn on derwerp en behandelde allereerst het moei lijke kind, het kind, dat van den goeden weg afdwaalt. Een ouder moet daarom trent nimmer den moed verliezen. Vervol gens het van nature brave kind. Bij de op voeding moet aan deze twee steunpunten worden vastgehouden: dat men het kind liefde tot God en liefde tot den naaste aan kweekt, Van jongsaf moet het leeren zijn plicht te doen, verwennen is het gevaar lijkste wat men doen kan. Opvoeding is een kwestie van tact, met den knoet kweekt men geen gehoorzame stemming aan; een voornaam ding is belangstelling te toonen voor het kind, nu en dan moet men 't ook een versnapering geven, doch niet te veel. Na de pauze besprak de heer Böckling de schoolgaande kinderen. Dit is een tijd, dat de kinderen een nieuw gezichtsveld krijgen, er ontstaat een kloof tusschen de intimiteit van het gezin en de openbaar heid van de school. Deze moet overbrugd worden door samenwerking. Toegezien moet worden welke vriendjes een kind heeft, zijn het goede, laat ze dan eens thuis komen om te spelen. Zorg steeds te weten waar het kind is en laat het niet op straat ronddolen. Als een onderwijzer eens kon vertellen, wat er op zedelijk gebied onder de kinderen vaak gebeurd, dan zou men daar koud onder worden en dat leeren ze op straat. Van jongsaf moet een kind aan het huis gewend worden, daarom gezellig heid verschaffen en af en toe wat speel goed geven, wat niet veel behoeft te kos ten. Tegenover uithuizige kinderen is men voor 75 pet. de zeggingskracht kwijt. Leer ze eenvoudig, op tijd en goed bidden en bid zelf voor hen. Laat de vroomheid van het gezin de kinderen naar de kerk stu wen. Spr. besprak vervolgens het oudere kind in de periode van overgang. Dan toont het een overdreven zorg voor het uiterlijk en merkt men ook een geestelijke oneven wichtigheid. De oorzaak is het rijp wor den van het lichaam, wat gepaard gaat met schokken in den geest. Dan moet men niet den domuer gebruiken. We moeten dien kokenden stoom opvangen, leiding daaraan trachte te geven, de teugels in handen houden en bezigheid verschaffen. Het voelt allerlei kwesties in zich opko men en durft er niet naar vragen. Geef lichaam en geest afleiding, dan zakt dat tobben wel op den achtergrond. In dien tijd is noodig een stramme godsdienstige training, veel bidden, de opvoeding moet men niet half of niet laf stellen. Aldus krijgt het kind vanzelf ook liefde en am bitie voor het organisatieleven: Laat het ook maar eens lucht geven aan zijn opge wektheid, tracht mee te doen en tracht, dat het in alles toch ook maat houde. Over het geven van kostgeld aan vader of moeder door het kind heeft de spreker slechts een bitter woord, dan is de verhou ding niet meer als van kind tot moeder, doch als van kostganger tot kostjuffrouw. Spr. eindigt met een heerlijk lofdicht op het ideale gezinsleven, voorhoudend, dat aller weg door God is geprojecteerd naai den hemel. Een hartelijk applaus en een warm dank woord van den voorzitter wés het loon voor den spreker. WOERDEN Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert 20 December des namiddags 2.30 uur ten stadhuize. Agenda: 1. Ingeko men stukken. 2. Laboratorium enz. keu ringsdienst. 3. Classificatie jaarwedden bur gemeester, secretaris, ontvanger en wet houders. 4. Jaadwedden wethouders. 5. Presentiegeld raadsleden. 6. Kerstgave werkloozen. 7. Benoeming leden commissie van toezicht op het agentschap der arbeids bemiddeling. 8. Verordening schoolgeld. 9. Salariskortingsbesluit. 10. Vergoeding aan de vroedvrouw voor verloskundige hulp aan vrouwen van werkloozen. 11. Begroo- tingswijziging. 12. Crediet onderzoek drink waterleiding. Ontwikkelingsavonden. Het R.-K. Co mité van de vier samenwerkende vereeni- gingen, alhier, is er wederom in geslaagd een keur van ontwikkelingsavonden aan te bieden aan de Katholieken van Woerden en Omstreken Donderdag 20 Dec. a.s. wordt de rij van sprekers geopend door den be kenden Limburgschen priester pater Colsen die zal spreken over: Katholieke plicht in deze crisistijd. Verder zullen optreden in deze serie le zingen Piet Kasteel over: „Nieuwe Stroo mingen in Staat en maatschappij", kape laan Drost uit Rotterdam over: „De Zond vloed dreigt", pastoor v. Noord over: „Het zevenmaal verzegelde boek" en ten slotte pater Borromeus de Greeve, wiens onder werk nog niet bekend is. Mede in verband met het 25-jarig jubi leum van een der vier organiseerende ver- eenigingen, n.l. „Katholiek Leven" zal ook nog een avond gegeven worden, gevuld met tooneel. Hiervoor is reeds geëngageerd het R.-K. Haagsch Tooneelgezelschap „St. Bernar- dus", hetwelk reeds in Woerden eenige bekendheid heeft verworven. Het zal het comité een groot genoegen doen, indien het zijn moeite beloond ziet door een mas sale opkomst. De lezingen vinden steeds plaats in het Patronaatsgebouw des avonds 8.15 uur. Kaarten zijn aan de bekende adressen ver krijgbaar. Werkloozen kunnen toegang be komen op vertoon van stempelkaart. BOSKOOP. Tapvergunning N.V. „Flora". De N.V. „Flora" tot exploitatie van het gebouw voor algemeene doeleinden richt zich tot den Raad met het verzoek te bevorderen het verkrijgen van een buitengewone ver gunning ingevolge de Drankwet voor het door haar in exploitatie te nemen gebouw. B. en W. wijzen er op, dat het maximum aantal vergunningen in deze gemeente, j zijnde 6 met 2 is overschreden, zoodat op een aanvrage tot het bekomen van een vergunning, door het college reeds op dien Vanaf heden tot en met 28 December a.s, is de gelegenheid opengesteld, aan ons Bureau, Bezorgers in de stad, en bij onze Agenten, om in het nummer van 31 December den ge- bruikelijken Nieuwjaarsgroet te plaatsen. De prijzen dezer Adverten- tiën zijn a contant: 14 regels f 0.50 5—8 1 9—12 1.50 13—16 2.~ DE ADMINISTRATIE Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December van „De Leidsche Courant", Papengracht 32, Leiden S.v.p. duidelijk met potlood invullen grond afwijzend zou moeten worden be schikt. Art, 8 der Drankwet nu maakt het mo gelijk, dat een vergunning boven het vast gestelde maximum wordt verleend. De Minister kan aldus art. 8 op voorstel van den gemeenteraad gedeputeerde staten gehoord, aan B. en W. machtiging ver strekken om voor één of meer lokaliteiten, welke deel uitmaken van eenbuitenge wone inrichting voor maatschappelijk ver keer, een tapvergunning boven het maxi mum te verleenen. Naar de meening van de meerderheid van het college moet worden getracht van den Minister deze machtiging te verkrij gen. Het gaat hier immers om de exploita tie van een gebouw van welks totstand koming ook de gemeente, blijkens de door haar verleende medewerking, verwacht dat het Boskoop's belangen in groote mate zal dienen. Ook mag volgens de opvatting van B. en W. worden aangenomen, dat het gebouw zal zijn een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer. Voor een goede exploitatie van een dergelijke inrichting is het bezit van een tapvergunning zoo niet onmisbaar in elk geval zeer zeker ge- wenscht. Het ontbreken van een vergun ning zal de exploitatie van het gebouw be moeilijken. Een minderheid van het college stelt zich op het standpunt, dat niet dan in het uiter ste geval het aantal vergunningen moet worden vermeerderd. Dit lid van het col lege is van oordeel, dat er geen redenen aanwezig zijn den door het college voorge stelden weg te bewandelen, omdat het nog mogelijk is, dat de N.V. „Flora" op andere wijze een vergunning verkrijgt. Daarbij heeft dit lid het oog op de gele genheid, welke het 2e lid van art. 8 der Drankwet opent, om, zoolang in een ge meente het aantal vergunningen het maxi mum overschrijdt, een vergunning te ver werven, indien worden ingeleverd onder- teekende verklaringen van één of meer vergunninghouders, waarbij zij afstand doen van twee te hunnen name in de ge meente verleende vergunningen. M.a.w. als de N.V. Flora twee vergunningen op koopt kan zij in ruil daarvoor één nieuwe vergunning bemachtigen. Nu die weg nog openstaat kan dit lid van het college geen vrijheid vinden zijn mede werking aan de andere methode te geven. B. en W. erkennen, dat in beginsel deze op lossing mogelijk is maar merken op, dat reeds om de financieele gevolgen voor de N.V. „Flora", gesteld, dat bij vergunning houders de bereidheid tot het doen van af stand aanwezig is, deze weg niet tot het doel zal voeren. Op grond van het bovenstaande hebben B. en W. den raad in overweging gegeven te besluiten den Minister van Sociale Za ken het voorstel te doen het college te machtigen voor de lokaliteiten van het ge bouw voor algemeene doeleinden een tap vergunning boven het vastgestelde maxi mum te verleenen. Zijdeverbreeding'. Nu de provincie binnenkort tot reconstructie van den Zijde- weg zal overgaan is het gewenscht, dat in aansluiting daarmede het aan de gemeente toebehoorende gedeelte, liggende tusschen het eertijds door de 'emeente verbreede stuk en daar, waar de eigendom der pro vincie begint, eveneens wordt verbeterd. Om een goede aansluiting te verkrijgen is het raadzaam, dat dit werk op dezelfde wijze als dat van het provinciaal gedeelte wordt uitgevoerd. In beginsel heeft de provincie zich, op verzoek van B. en W., be reid verklaard, de verbetering van het aan de gemeente toebehoorende deel te betrek ken bij de uitvoering van de reconstructie van den Zijdeweg, mits de gemeente de werkelijke kosten aan de provincie terug betaalt. Op dit oogenblik ontbreken B. en W. nog de gegevens om den Raad de noodige gel den voor de verwezenlijking van het plan aan te vragen. AGENDA LEIDEN. Woensdag. „II Barbiere di Siviglia" door de Italiaansohe Opera. Schouw burg 8.15 uur. Woensdag, ledenvergadering R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. Vrijdag. Ledenvergadering R. K. Handels- reizigërsvereeniging „St. Christof- fel", R. K. Volksbond, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot> en met Zondag 23 Dec. a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest, tel. 274. Zal evenwel de verbetering, welke ten laste der gemeente komt mogelijk zijn, dan moet zij daarvoor de beschikking ver krijgen over eenige perceeltjes grond en water, welke eigendom zijn van den heer P. W. Hardijzer, terwijl voorts toestemming van deze eigenaar noodig is om een gedeel te van een perceel tot water te vergraven. De heer Hardijzer is bereid gebleken, op de voorwaarden, welke andere eigenaren van perceelen langs den Zijdeweg gelegen met de provincie zijn overeengekomen, van de gemeente den voor de reconstructie be- noodigden grond en het benoodigde water te verkoopen. Ook de verdere medewerking heeft de heer Hardijzer toegezegd geheel overeen komstig de bepalingen, welke in soortge lijke omstandigheden de provincie met an dere belanghebbenden heeft getroffen. G e b o re n Maria Petronella, dochter van J. Boer en H. Adema Godefridus Maria, zoon van W. J. van Leeuwen en J. van Meurs Johannes Hubertus, zoon van L. Erkelens en J. Colpa. ZOETERWOUDE (H.R.) Cursus-avond. Vrijdagavond werd voor de leden der St. Jozefgezellenvereeni- ging en Volksbond de tweede cursusavond gegeven in het Patronaat. Kapelaan Ruhe opende bij vergadering en sprak een woord van welkom in 't bijzonder tot den heer Brouwers, hoofd der R.K. School, die zich na de succesvolle avonden van het vorig jaar, wederom bereid verklaard had hier te komen spreken. De heer Brouwers zegt gaarne de uit- noodiging te hebben aanvaard en wil dezen avond eens iets vertellen over zijn geboor tegrond, het diepste Zuiden van ons land, over Limburg. Spr. geeft een keurig stuk je geschiedenis, vanaf de komst van Boni-- facius: over het ontstaan van de christe lijke beschaving, over het hertogdom Val kenburg en over het optreden van Frede- rik Hendrik in 1632. In het tweede gedeete werd een uiteen zetting gegeven over de mijnstreek en over het grootsche werk, het Julianakanaal, met al de daaraan verbonden moeilijk heden. Een volgende keer zal over de volks aard en over volksgebruiken nog het een en ander worden verteld. Kapelaan Ruhe dankte den heer Brouwers wederom voor deze leerzame avond en sloot op de ge bruikelijke wijze deze cursusavond. Kinderfeest. Na afloop van den cur susavond werd door den voorzitter, den heer I. J. Klaver aan de leden van den R.K. Volksbond medegedeeld, dat voor de kinderen van de leden een feestmiddag zal worden gegeven op den tweeden Kerst dag des namiddags te half drie in het Pa tronaat. R.K. Staatspartij. Hedenavond te half- acht wordt de eerste ledenvergadering ge houden van parochiale afdeeling der R.K. Staatspartij in het Patronaatsgebouw, met als spreker de heer mr. Hellenoerg Hubar.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2