ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 TWEEDE KAMER Onderwijs. De Tweede Kamer begon gistermiddag met het verwerpen van twee moties, bei den met 53 tegen 24 stemmen, n.l. dié van den heer Kupers tot verhooging der steun- normen en die tot verhooging van de bij zondere uitkeeringen gedurende de winter maanden. De katholieke fractie stemde te gen beide moties, omdat, zooals de heer Aalberse Donderdagavond verklaarde, w.b. de eerste motie de middelen niet waren aangegeven, waardoor de verhooging der steunnormen bereikt zou kunnen worden, en w.b. de tweede motie de beperking tot werklooze arbeiders geen zin had en deze motie overigens een opbieden was tegen de door de R.K.S.P. voorgestelde extra- twee-millioen. Het feit, dat de Minister van Onderwijs bij de concentratie der scholen als bezui nigingsmaatregel eerst de openbare scho len heeft aangegrepen, was natuurlijk voor verschillende leden aanleiding om bij de algemeene beschouwingen over dit onder werp te gaan klagen over bevoordeeling van het bijzonder onderwijs. De heer S u r i n g (R.K.S.P.) gaf den heeren niet veel hoop op een belangrijke bezuiniging bij het bijzonder onderwijs, hoe men ook contrentreeren zou. De Minister voerde tegen dit alles aan, dat het voor laten gaan van de be zuiniging op het openbaar onderwijs zijn oorzaak vond in het feit, dat dit de meest belangrijke post was en bovendien de concentratie van de bijzondere scholen op technische moeilijkheden stuitte, die eeni- gen tijd in beslag namen. Ook hier is knoeierij, want het komt voor, dat men kinderen tijdelijk naar een andere school stuurt, soms onder geschenken en restitu ties, om zoodoende het aanstellen van nieuwe leerkachten noodzakelijk te maken door het „verhoogde" leerlingen-aantal. Bezuiniging zal de hoofdschotel van de reorganisatie vormen en de eenige vraag is- welke bezuiniging de minste schade en het minste leed brengt. Bezuiniging bij het onderwijs gaat steeds ten koste van men- schen, daar 80 pet. van de uitgaven perso neelsuitgaven z(jn. Dit is geen afbraak, maar harde noodzaak. Het tweede „voorname" punt van het debat was de spelling, indien men althans de belangrijkheid van een onderwerp me ten moet aan het aantal woorden, dat er aan geofferd wordt. De Minister voer fel uit tegen zijn tegenstanders in de Kamer de heeren Til an us (C.H.) en Wendelaar (A.R) die, zooals hij constateerde, zeer goed geslaagd waren in hun demagogie tegen spr. Zoodra spr. ergens verschijnt, uiten velen, vooral dames, aanstonds allerlei schimpscheuten en blijken er meestal niets van te weten; en als men dan zegt: maar mevrouw, er is toch heusch niet veel in telligentie voor noodig om er achter te ko men .dan worden ze nog kwaad ook! (da verend gelach). Uitvoerig wordt aange toond, dat de uniforme invoering van de Vries en te Winkel evenveel of nog meer strijd ontketend zou hebben. Tenslotte acht de Minister het tot heden bereikte re sultaat zóó van de 8315 scholen heb ben er 600 de nieuwe' spelling nog niet in gevoerd, en deze doen het voor het groot ste gedeelte bij den aanvang van den nieu wen cursus dat de tegenstanders nu maar verder moeten zwijgen en het ver lies „nemen". Verschillende sprekers hadden nog stof doen opwaaien over de rede van den Mi nister bij de opening van de tentoonstel ling van de abdij van Egmond. Uitvoerig ging spr. daarop in en zag de grond van het verschil hierin, dat die sprekers nog steeds de Vrijheidsoorlog tegen Spanje als een Godsdienstoorlog beschouwen, welke visie ten eenenmale onjuist is; spr. - be grijpt dit gezichtspunt overigens volko men, daar zij anders hun overtuiging, dat Nederland een protestantsche natie is, moe ten laten vallen. Bij de replieken voegde de heer Moi ler (R.K.S.P.) daaraan nog toe, dat het ideaal van Willem van Oranje altijd was geweest: alle Nederlandsche gewesten vrij en in één staat! Als spr. in dien tijd had geleefd had hij meegevochten tegen Spanje Dinsdag a.s. wordt de behandeling van de begrooting voortgezet. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. (Vervolg). De heer J ansenManenschjjn (a.r.) juicht de voorzichtige leeningspolitiek van Zuid-Holland toe. Thans bedraagt de re serve 2.4 millioen gulden, di. minder dan enkele jaren geleden. Rekening is gehouden met een vermindering van ruim 4 ton be lastingopbrengst. De maatregelen door Ged. Staten voor gesteld, hebben het bewijs geleverd, dat hun beleid juist is geweest, en dat de po litiek van de S.D.A.P. verkeerd is. De heer van Eesteren (c.h.) be strijdt eveneens het betoog van den heer Ter Laan, wiens wenschen thans financieel niet te verwezenlijken zijn. De heer Kanter (Lib.) meent tegen- oer den heer Ter Laan, die gewaagde van „afbraak", te moeten zeggen, dat we nog maar aan het allereerste begin staan. Onze geheele leefwijze zal moeten worden inge steld op wat we eigenlijk geworden zijn: een arm volk. De heer Gardenier (s.d.) klaagt over de onhygiënische zomerhuisjes rondom de Kagerplassen. Deze schoone land schappen worden er door ontsierd. De heer v. Voorst tot Voorst (r.k.) begrijpt niet, hoe de heer Ter Laan kan zeggen, dat nu maar eens constructief werk moet gebeuren. De Staten doen niet an ders dan constructief werk. Sprekers frac tie gaat accoord met het beleid van Gedep. Staten. De heer v. S1 e e n (s.d.) bepleit de be langen van het personeel in dienst van de Waterschappen. De heer Deerenberg (r.k.) bespreekt de kwestie van waterwinplaatsen. De heer VonFisenne neemt het eerst het woord om namens Gedep. Staten te antwoorden. Spr. constateert, dat in zake de afwer king van het wegenplan Gedep. Staten den gulden middenweg hebben bewandeld en zij wenschen dit ook verder te doen. Trou wens, een vluggere uitvoering zou niet mo gelijk zijn zonder dat dit meer geld zou kosten. Wat de rechtspositie betreft van het per soneel bij de waterschappen wijst spr. op Je gewijzigde Ambtenarenwet. Over 't algemeen is de toestand bij de waterschappen niet zóó slecht. Natuurlijk zijn hier en daar kortingen toegepast. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 11 uur in de Ridderzaal. FILM STOPGEZET. Oorzaak: werkvergunning van buitenlander ingetrokken. De „Monopoolfilm" uit Rotterdam, die in de filmstudio der Cinetone aan de Dui- vendrechtsche Kade te Amsterdam, de Ne derlandsche film „De Big van het Regi ment" vervaardigt, heeft gistermiddag de filmproductie stopgezet. Het personeel is aangezegd, heden niet meer in de studio te komen. Als reden van deze stopzetting wordt ons medegedeeld, dat de filmonderneming gistermiddag van de vreemdelingenpolitie bericht heeft gekregen, dat de werkver gunning van een buitenlandschen mede werker, die naar de meening van „Mono poolfilm" niet door een Nederlander is te vervangen, door den betreffenden dienst van het Departement van Sociale Zaken is ingetrokken. Ds. Lingbeek over de benoeming van oud-minister Reymer. Het hervormd gereformeerd Tweede Ka merlid, de heer Lingbeek, heeft den minis ter van Binnenlandsche Zaken de vraag gesteld, of deze niet van meening is, dat in dezen tijd van werkloosheid en van daar mede gepaard gaande klachten over cumu latie van pensioenen enz. bij benoemingen van regeeringswege nieuwe gevallen van cumulatie van inkomsten uit overheidskas sen, in afwachting van het daaromtrent toegezegde wetsontwerp, moet worden ver meden. Voorts vraagt de heer Lingbeek, of de minister met de door de regeering in de Tweede Kamervergadering van 9 Novem ber j j. uitgesproken erkenning, dat op het gebied van voorkoming van cumulatie nog wel iets kan worden gedaan, bij alle benoe mingen wel voldoende rekening houdt, en of de minister dit met name gedaan heeft bij de onlangs geschiede benoeming van den burgemeester van Roermond. De benzineprijs. Naar wij vernemen is met ingang van Za terdag 15 Dec. de prijs van de „Shell" mo- torbenzine vastgesteld op 1.25 per 10 li ter aan de benzinepompen en 1.35 per 100 liter in bussen. Ongemengde margarine. De vereeniging van margarine-mengers en vetsmelters heeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, waarin wordt verzocht den prijs der onge mengde mragarine op hoogstens 30 cent per K.G. (buiten de heffing) te bepalen en den pry's van de invoervergunning der buitenlandsche margarine op een bedrag te stellen gelijk aan de heffing van het bin- nenlandsch product. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE (Dorp) Volksbond. Donderdag 13 dezer ver gaderde de plaatselijke afd. van den Ned. R.K. Volksbond in het patronaat alhier. De voorz. opende de vergadering met gebed en heette allen welkom. Vervolgens werden 2 coupleten van het bondslied ge zongen. De notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken is een schrijven, van het hoofdbestuur betreffen- comité. Besloten wordt naast het bestaan de het oprichten van een „Hulp in Nood"- de fonds „Hulp in Nood", hetwelk uitslui tend dient voor ziekte-gevallen, een per manente hulp actie op te richten, om de gen, welke dooenr de benarde tijdsomstan digheden gebrek lijden, te helpen. Beslo ten wordt vergunning te vragen voor col lectes des Zondags aan de Kerk. De be grooting voor het 1935 wordt m;t een kleine toelichting op sommige punten aan genomen. Vervolgens deelt de voorz. een en ander mede van de verleden week gehouden be stuursvergadering, alwaar was uitgenoo- digd de heer Angenent, secr. van 't hoofd bestuur, tevens voorzitter van de Dioce sane woningbouwvereen., met het doel om de in 1921 alhier geboren woningbouwver- eenging „Levensvreugd" welke tot op he- .den nog niets van zich heeft laten hoo- ren, wakker te schudden en te trachten door den bouw van gezonde goedkoope arbeiderswoningen, ook wat meer levens vreugd te brengen. Het bestuur hoopt, dat spoedig velen zich zullen opgeven, om ook werkelijk dit doel te bereiken. Bij de rondvraag worden nog enkele huishoudelijke aangelegenheden behandeld. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. met een woord van dank de ver gadering. „Hulp in Nood" bracht op ƒ2.71 ALPHEN AAN DEN RIJN. Boordvoorziening Ziende weg. Het is voor de instandhouding van den Ziendeweg en ter verzekering van de vei ligheid van het verkeer daarover, noodza kelijk, dat langs dien weg weer boordvoor- zieningen worden gemaakt, en wel aan het noordelijk gedeelte nabij Nieuwkoop en aan het gedeelte tusschen de Kromme Ziende en de Sluis. Het eerstbedoelde ge deelte heeft een lengte van ongeveer 50 Meter en het andere van ongeveer 260 Me ter. De kasten van deze voorzieningen wor den, gerekend naar de ervaring ter zake opgedaan bij soortgelijke vroegere werken, geraamd op ongeveer 7.per Meter. De totaalkosten zullen alzoo bedragen rond 310 X f 7.— ƒ2170.—. Evenals bij vorige gelegenheden zijn ook thans weer de Gemeente Nieuwkoop en de Zuid. en Noordeinderpolder bereid in deze kosten ieder voor 1/3 bij te dragen. De ten laste van onze Gemeente blijven de kosten zullen derhalve bedragen pl.m. 725.—. Hèt ligt in de bedoeling om ook nu weer de uitvoering van het werk te doen ge schieden in overleg met de Besturen der twee hiervoor bedoelde bij het werk be trokken lichamen, hetgeen ook bij vroe gere gelegenheden heeft geleid tot bevre digend resultaat. Het werk zal eerst door Alphen a. d. Rijn geheel worden bekostigd, waarna de Ge meente Nieuwkoop en de Zuid. en Noord einderpolder elk hun aandeel zullen terug betalen. Electriciteitsvoorziening Otweg. In de Raadsvergadering van 12 Februari werd besloten tot den aanleg van drink waterleiding ten behoeve van de bewo ners van den Otweg en de Nesse onder deze Gemeente. De uitvoering van dit werk is ©enigszins vertraagd als gevolg van de omstandigheid, dat door de Gedeputeerde Staten aan de vergunning tot buislegging aanvankelijk enkele voorwaarden met betrekking tot de buis verbindingen werden gesteld, dat vol doening daaraan bezwaren opleverde met het oog op de daarmede gemoeid zijnde extra kosten. Thans is door de Gedeputeerde Staten bij eene nadere beschikking aan de bezwa ren tegemoet gekomen. Door de betrokken bewoners wordt even wel ook zeer prijs gesteld op aanleg van electriciteitsleiding aldaar. De Commissie van Bijstand voor de Wa ter. en Lichtbedrijven adviseert aan dezen wensch thans te voldoën, omdat zulks nu zeer geschikt gelijk met den aanleg der waterleiding kan geschieden, hetgeen een niet onbelangrijke kostenbesparing geeft in vergelijking met afzonderlijke uitvoering, omdat bij gelijktijdige uitvoering slechts één sléufgraving noodig is. Waar' de hier bedoelde electriciteitsvoor ziening dopr het eigen bedrijf zeer veel kosten met zich zou brengen en daardoor al te onrendabel zou zijn, hebben B. en W. zich gewend tot het Gemeentebestuur van Boskoop met de vraag of die Gemeente be reid is om, op denzelfden voet als dat ge schiedt bij de electriciteitsvoorziening ten behoeve van de bewoners van den Groene- weg, den voor den Otweg benoodigden stroom te leveren. Genoemde Gemeente .is bereid in dezen de gewenschte medewerking te verleenen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. dan ook voor .om, in aansluiting aan het besluit van 12 Februari 1934 in zake drinkwatervoorziening aan den Ot weg c.a. thans ook goed te keuren de elec- triciteitsvoorzien ingr ten behoeve van de bewoners van dat gemeentedeel en om den daarvoor benoodigden electrischen stroom te betrekken van de Gemeente Boskoop. Voor de groote gezinnen. Naar wij vernemen zal met ingang van heden voor de groote gezinnen met gezins-inkomsten een andere regeling worden getroffen be treffende de steunuitkeering, waardoor deze iets zal worden verbeterd. Chr. Bond van Post personeel. De afd. Alphen van den Ned. Chr. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, herdenkt binnenkort haar 25 jarig bestaan. Er heeft zich een commissie gevormd, die zal trach ten het bestuur op de 25ste jaarvergade ring een vaandel aan te bieden. Ingedrukt. Van het winkelpand van den heer v. d. H. hoek Bruggestraat, werd gisteravond een spiegelruit ingedrukt De dader is onbekend. AARLANDERVEEN Winkelweek. Donderdagavond had in het café van den heer W. v. d. Berg de uit loting plaats van de gehouden winkelweek alhier. De hoofdprijs, een dressoir, is uit geloot op no. 14617. Er werden in totaal 267 prijzen getrokken. Wij noemen hier en kel: een theemeubel no. 9787, pendule no. 80004, tulband 8568, barometer 23312, sche merlamp no. 18269, tulband no. 19629, ta felkleed no. 24436, 1 kaas no. 12883, tul band no. 3754, rollade no. 20134, rollade no. 11440, tulband no. 7871, 1 kaas no. 24384, schemerlamp 15798, 1 taart no. 3, tulband no. 13141, molton deken no. 19589, satinet deken no. 8930. De verdere bekendmaking geschiedt met officieele prijslijsten, welke reeds verkrijg baar zijn bij den heer J. W. Bestebroer, Dorpsstraat, Aarlanderveen. RAADPLEEGT vóór Uw inkoopen de advertenties IN U W DAGBLAD BODEGRAVEN. De Ned. Herv. kerk verzakt De Herv. kerk alhier vertoont reeds geruimen tijd verzakkingsverechijnselen. Zoo is by de zware eiken balken, die de hooge muren van het koor verbinden, in den tijd van een jaar een afwijking van 5 cm. geconstateerd. De eerste koorbint, die de afwijking ver toonde, bleek reeds vele jaren geleden te zijn hersteld door het aanbrengen van een nieuw stuk, dat in den muur was aange bracht. Juist op het gelaschte gedeelte bleek de afwijking van dien aard te zijn, dat een breuk spoedig zou moeten volgen. Gebleken is voorts, dat in den loop der vorige eeuw een steunbeer van het koor is weggebro ken, en dat een 70 c.m. dikke muur is ver vangen door een eensteensmuur, die door den onevenredigen druk van het koor is gaan scheuren. Een onderzoek wordt nog ingesteld naar den toestand der fundee ring. NIEUWKOOP. Propaganda-vergadering. Op Maandag, 17 dezer, des avonds half acht wordt in café „Spoorzicht" een groote propaganda- vergadering gehouden van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm. Op het rijk voor ziene programma komt o.m. voor een rede van den heer D. J. Karres, secretaris van de Afd. Zuid-Holland West, afgewisseld door muziek en verschillende interessante films." Weldadigheidszegels. Het Comité voor de Rijnstreek voor den verkoop van het weldadigheidszegel, bestaande uit de heeren P. M. M. van der Weijden, Burgemeester, en N. Bodegraven, Industrieel, ten bate van het misdeelde kind heeft ook dit jaar weder eenige jonge dames uitgenoodigd zich met den verkoop van het zegel langs de huizen te willen belasten. Gehoopt wordt, dat de medewerking al gemeen mag zijn. Verkooping. Hoezeer de waarde van huizen gedaald is moge blijken uit het feit, dat gisteren in het Zyideinde alhier een huis met 5 kamers met een oppervlakte grond van 14.71 Are publiek in bod is ge bracht op200. De afslag heeft in de volgende week plaats. HAZERSWOUDE (Groenendijk). „St. Deus Dedit". Donderdagavond werd ten huize van den heer D. G. v. d. Voort de jaarvergadering gehouden van den land- arbeidersbond „St. Deus Dedit". Na opening der vergadering met den Chr. groet en een woord van welkom tot de aan wezigen, werden door den secretaris de notulen voorgelezen en na een woord van dank goedgekeurd. Hierna werd door hem een keurig ver zorgd jaarverslag uitgebracht. Nu kwam de nieuwe Geestel. Adviseur ter vergadering, die door den voorzitter met eenige welgekozen woorden werd be groet, waarop Zijneerw. een woord van dank bracht aan den voorzitter voor de woorden tot hem gericht en de hoop uit sprak den taak welike hem is toegewezen naar behoor en te kunnen vervullen. Ook sprak hij den wensch uit, dat de leden, als zij iets op hun gemoed hebben o.p geeste lijk gebied, gerust bij hem aan kunnen klop pen om raad en daad, want hoe vrijer de leden tegenover hun geestelijke zijn, des te beter wordt de samenwerking. De penningmeester sloot zijn verslag met een klein nadeelig saldo. Ook deze functio naris had een woord van dank in ontvangst te nemen. De aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid van stemmen herko zen. Een ingekomen mededeeling van hèt hoofdbestuur, inhoudende een schrijven te richten aan het gemeentebestuur om kor ting te verkrijgen op het ziekenfonds, zal door het bestuur worden uitgewekrt. Hierna werden enkele artikelen voorge lezen betreffende de werkloozenuitkeeTing. Aan de rondvraag gekomen zijnde werd door den voorzitter een voorstel ingediend inhoudende verhooging der contributie met een cent per week, welk voorstel na eenige discussie werd aangehouden tot de volgen de vergadering. Nadat nog enkele leden vragen hadden gestled, welke door den voorzitter werden beantwoord, volgde sluiting op de gebrui kelijke wijze. LEIDERDORP. Damclub. Deze week werden onder staande partijen gespeeld: P. VervarkM. C. Deegenaars 20 J. A. RademakerSlootweg 02 K. SpekG. v. <L Voort 11 A. BloemdaalJ. Goedhart 20 R. MarbusC. v. Sondijk 20 H. v. d. VechteH. Bloemendaal 20 J. B. v. WijngaardenR. Marbus 20 Donderdag 1.1. speelde onze club tegen ie Pr. Damclub „Lisse Vooruit" die door laatstgenoemde club is uitgeschreven. Het resultaat was 1010. WOERDEN. Lezing over den gouden standaard. Onder groote belangstelling trad gisteren avond in café Ruys als spreker op voor den L.T.B. de heer v. d. Weijden, lid der Twee de Kamer. We zagen zelfs vele boeren uit omliggende plaats, die naar het onderwerp van dezen spreker kwamen luisteren. De voorzitter, de heer Smoreniberg, heet te allen hartelijk welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers van de afdeelingen der A.B.T.B. te Oudewater, Montfoort, Har- melen en Kamerik, de vertegenwoordigers van den Bond van Landpachters en Hypo theekhouders en die van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Hierna begon de heer v. d. Weijden met zijn rede over het onderwerp: „Staat de valuatie in verband met de Hypotheek kwestie?" Allereerst wil spr. even zeggen, dat het makkelijker is te zeggen dat een be staand stelsel niet goed is, maar moeilijker om aan te tonen hoe de zaak dan wél moet warden geregeld. Uitvoerig gaat spr. na welke maatregelen in Duitschland, Zwitser land en de Vereenigde Staten zijn genomen voor de in nood geraakte boerenstand, waarbij hy nog meerdere kleinere landen opsomt die eveneens tot ingrijpende maat regelen voor de boeren zijn overgegaan. Speciaal noemt spr. hier de executiewetten. In 1914 hebben we hier in Nederland ook een dergelijke wet gehad, waaruit blijkt dat er toch niet zoo heel veel voor noodig zou zijn om nu weer een wet in die geest te krijgen. Na uitvoerig gesproken te hebben over de groote bezwaren welke kleven aan een regeling van schulden, welke de in nood zijnde boeren zou kunnen helpen, komt spr. tot een ander middel, n.l. een muntcorrec- tie, die niet die moeilijkheden zal opleveren. De bezwaren die door meerderen tegen een z.g. devaluatie worden te berde gebracht, deelt spr. absoluut niet. Dat een kunst matige devaluatie moreel ongeoorloofd zou zijn, dat is voor hem geheel onwaar. Uitvoerig betoogt hy dan hoe de debi teuren onder de boeren door de bestaande toestand een groot onrecht wordt aange daan hun ellendige toestand en de ge volgen daarvan voor andere bedrijven. Een devaluatie binnen zekere grenzen wordt hier nog steeds van meeredere zijden voorgesteld als een uitloopen op deflatie, hetgeen spr. ten stelligste ontkent. Uitvoerig weidt hij dan uit over de nadee- len van onze te dure gulden: het den de biteuren aangedane onrecht en het in moei lijkheden brengen van onze export. T.o.v. de muntdepreciatie moet spr. op merken dat dit geen middel is tegen alle kwalen en zeker zal hij niet ontkennen dat by devaluatie zeker geen andere maatrege len zouden noodig, zijn geweest. Was men echter tegelijk met de Angelsaksische ertoe overgegaan, zeker zouden dan vele van de genomen maatregelen achterwege kunnen blijven. Door de handhaving van de muntwaarde echter, worden, in goederen gesproken, de crediteuren op hemeltergende wijze be voorrecht ten nadeele van de debiteuren. Dan komt spr. tot de middelen om de laatste uit hun noodtoestand te doen gera ken. Betreffende de plaats hebbende execu ties, die zooveel in Nederland voorkomen, zegt hij, dat indien deze blijven doorgaan op dergelijke wijze, dit een schande zal worden voor de Nederlandsche regeering. In onder de door spr. genoemde middelen, dit is zijn vaste overtuiging, zal men niet uit deze noodtoestanden geraken. De be staande toestand is on-sociaal en spr. vraagt zich af hoe de duizenden, die in nood zijn, zullen reageeren? Naar zijn meening is de ministerpresident, die gezegd heeft dat de valuatie een ondeugdelijk middel is, de meest bekwame man van Nederland, maar hij kan zich ook niet voorstellen dat de re geerders van 48 landen, waar de devalua tie is toegepast, slechts hersenlooze fantas ten zijn. (Applaus). Tenslotte merkt spr. op, dat het hem ge noegen doet dat zijn ideeën meer en meer veld winnen. Moge de Regeering deze be weging opvatten als een loyale poging om haar te overtuigen dat de nu toegepaste po litiek op een mislukking zal uitloopen. Een luid applaus beloonde den spreker voor zijn op overtuigende wijze uitgespro ken rede. Door talrijke personen werden hierna vragen gesteld, die op voor hen duidelijke wijze werden beantwoord. De voorzitter sprak dan nog een vurig slotwoord .waarin hij erop aandrong zich allen te vereenigen om ter zijner tijd de dezen avond gehoorde ideeën tot uiting te doen komen bij de regeering. Hierna volgde sluiting. ZEVENHOVEN Crisis-comité. Donderdagavond kwam het plaatselijk Crisis-comité in vergadering bijeen in het Raadhuis. Door vertrek van oen secr.-penningm., en het a.s. vertrek van den voorz., is het Comité met enkele leden uitgebreid. De burgemeester nam het woord en installeerde met een pittig woordje de nieuwe leden en gaf daarna een overzicht van de stand der financiën. Thans nam de voorz., de heer J. Brunt, de leiding weer over. en stelde als eerste agenda-punt aan de orde: verkiezing van een nieuwen voorz. Gekozen werd de heer W. Kerkhoven, die de benoeming aannam. Nu werd besproken, vóórdat de verkiezing van den secr.-penningm. aan de orde kwam, of het wenschelijk is deze functie te split sen. Besloten werd twee functies te maken Tot secretaris werd gekozen de heer Th. Visser en tot penningm. de heer G. J. de Bruijn, die beiden werden bereid gevon den. Nu volgde verdeeling van de toege zonden goederen, wat veel tijd in beslag nam. Wegens het vergevorderde uur werd besloten deze bijeenkomst te schorsen, cn werd bepaald dat deze vergadering zal worden voortgezet. Dinsdag 18 Dec. a.s., 's avonds om 7.30 uur. Hierna sloot de voorz., na eerst een dankwoord gericht te hebben tot den vertrekkenden voorz. voor alles wat hij heeft gedaan voor de crisis slachtoffers, de vergadering. ZWAMMERDAM. Van den zolder gevallen. Gistermorgen had mej. S., wonende aan Dammerkant, het ongeluk, door een misstap van den zol der af te vallen. Zwaar inwendig gekneusd werd zij naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Vuurwapenwet. Door dc politic is tegen S., wonende in de Meye (een be kende familie voor de politie) proces ver baal opgemaakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. Bij onderzoek werd al daar aangetroffen een dubbelloops jacht geweer en een flinke voorraad munitie.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11