ZATERDAG 15 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 BUITENLAND VOLKENBOND. ABESSINIE WENDT ZICH TOT GENèVE „Ernstige situatie aan den grens van Somaliland". Reuter verneemt uit Genève, dat de re- geering van Abessinië de aandacht van den Volkenbond heeft gevestigd op de ern stige situatie, welke op het oogenblik be staat tusschen Italiaansch Somaliland en Abessinië. DUITSCHLAND. VON PAPEN OVER DEN MOORD OP DOLLFUSS. De Duitsohe gezant in Weenen von Pa pen heeft zich dezer dagen in een inter view met het „Petit Journal" ook uitgela ten over den moord op den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Dollfuss. Mer. heeft daarbij te doen gehad, aldus de gezant, met een dier gebeurtenissen, die aan de controle der verantwoordelijke autoriteiten ontsnappen. Het nationaal-so cialisme in Oostenrijk heeft meer dan één oncontroleerbare uitbarsting gekend. De aanstichter-tot den Putsch van 25 Juli was het individu Habicht, wiens actie Hit- Ier heeft kunnen desavoueeren. Habicht was het, die aan de Duitsch-Oostenrijksche grens het fameuze Oostenrijksche legioen heeft georganiseerd. Vervolgens kwam von Papen te spreken over de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk. In ben vast overtuigd ver klaarde hij in dit verband van de nood zakelijkheid van samenwerking, wanneer men Europa en de overige wereld niet in een wil laten storten. Een oorlog is onmo gelijk, zoolang de generaties nog leven, die de slachting van 1914 hebben meegemaakt. Wat den hooggeplaatsten ambtenaar van het Duitsohe ministerie van Buitenlandsche Zaken betreft, die reeds naar Parijs is ver trokken, blijkbaar ter voorbereiding van het bezoek, dat Hess, Hitler's plaatsvervan ger aan de Fransche hoofdstad wil brengen, verklaart de „Matin", dat de bedoelde hoofdambtenaar de Ministerialrat Asch- mann is. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. SAARGEBIED. BLIJDER STEMMING AAN DE SAAR. Saarbrücken in glans en dennengroen. De correspondenten in het Saargebied melden aan de Lomiensche bladen, dat thans de atmosfeer in de Saar, dank zij de de algerneene .belangstelling, welke de be volking koestert voor de aankomst der in ternationale troepen, in blijde tegenstelling staat tot de sombere stemming, welke heerschte, voordat de jongste beslissingen te Genève gevallen warer. De straten van Saarbrücken zyn vroolijk versierd met dennengroen en de bevol king toont een levendige en vriendschap pelijke belangstelling voor de voorhoede der internationale troepen, welke bezig is met het zoeken van kwartieren voor de troepen en het treffen van de noodige schikkingen. De oppercommandant der volken bonds- maoht, generaal-majoor Brind is in den loop van den dag in Saarbrücken aangeko men. Het Britsche contingent zal, zooais reeds gemeld, vergezeld worden door de muziekkapellen van de bataljons en hun vaandels. RUSLAND. EEN NIEUWE POLITIEKE MOORD. Officieel wordt uit Moskou medegedeeld, dat in de Kolchoz Krassin-Loesj nabij Odessa een aanslag is gepleegd op den pas gekozen voorzitter der plaatselijke Sovjet Kara. MEXICO. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Ook onder den nieuwen president voortgezet. De strijd tegen de Katholieke Kerk zal ook onder den nieuwen president Carde nas worden voortgezet. Men had verwacht, dat een intrekking van bepaalde anti-kerkelijke maatregelen na de ambtsaanvaarding van Cardenas en het uittreden van den vroegeren president Calles uit het openbare leven een zekere ontspanning zou meebrengen. Nu is even wel 'n grootscheepsche actie der regeering ingezet. Alle beambten, die sympathie koes teren jegens de Katholieke Kerk, zullen uit den staatsdienst worden ontslagen. Deze maatregelen hebben niet alleen be trekking op kleinere beambten in het bin nenland, doch ook op leidende persoonlijk heden in diplomatieken dienst. Zoo is den Mexicaanschen gezant in Spanje, Estrada, verzocht, zich voor het co mité van volkswelvaart tegen bepaalde be schuldigingen te verdedigen, dat hij niet de bekwaamheid heeft een openbaar ambt te bekleeden, wijl hij tot de tegenstanders van een scherpen koers tegen de Katholie ke Kerk zou behooren. Voortgelijke verzoeken zijn tot een reeks andere leidende persoonlijkheden gericht. AUTO-BUS IN HANNOVER DOOR EEN EEN SNELTREIN VERPLETTERD DERTIEN PERSONEN GEDOOD Gistermiddag om 5 uur is er tusschen Langwedel en Wirchlinteln, niet ver van Veren a. d. Aller, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij 13 personen om het le ven zijn gekomen. Een autobus, waarin zich een tooneel ge zelschap uit Stade naar Verden a. d. Aller wilde begeven, reed ten gevolge van den mist door de gesloten boomen van een spoorwegovergang. Op hetzelfde oogenblik passeerde een sneltrein. De autobus werd gegrepen en op zij geslingerd, tengevolge waarvan de wagen volkomen vernield werd. Van de twinting inzittenden waren er 13 op slag dood. Vier personen werden zwaar gewond terwijl er drie, die op de achterste banken in de autobus hadden plaats genomen, er met lichte verwondin gen afkwamen. De sneltrein kwam vrij spoedig tot stilstand en de treinreizigers, waaronder zich ook een dokter bevond, verleenden den ongelukkigen de eerste hulp. Uit de omliggende dorpen verschenen weldra de brandweer, verplegend personeel, alsmede eenige dokters, terwijl eveeneens een hulp- trein spoedig op de plaats des onheils ar riveerde. De officier van Justitie uit Verden be gaf zich eveneens onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk, voor het instellen van een onderzoek. Uit het getuigenver hoor bleek, dat de boomen reeds vijf mi nuten vóór het paseeren van den trein ge sloten waren. De kracht waarmede de autobus tegen de boomen opbotste, was zoo groot, dat de boomen middendoor bra ken. Den machinist van den sneltrein en den overwegwachter treffen geen schuld. Nadat alle dooden en gewonden geborgen waren, kon de trein met groote vertraging zijn reis vervolgen. De namen van de lichtgewonden zijn Wilhelm Pricke, Harry Lüneburg en Jo- hann Tiedemann, allen uit Stade. Rijkskanselier Hitier zat in den ongelukstrein Hoewel de autoriteiten geenerlei mede deel ing hieromtrent verstrekken, is het thans gebleken, dat de trein, welke bij Verden a. d. Aller een autobus heeft ver pieterd, dezelfde was, waarmede rijkskan selier Hitier en de andere leden der Duit- sche regeering, die een bezoek hadden ge bracht aan Bremen naar Berlijn terug keerden. Bevestigd wordt, dat geen der passagiers van den trein gewond is. Rijksminister Goebbels, die gisteravond te Berlijn een rede hield, deelde aan het slot daarvan aan zijn hoorders mede, dat Hitier zich in den bewusten trein had be vonden en zeide: „Wy kunnen God uit het diepst van ons hart er voor danken, dat de Führer zoojuist ongedeerd aan een treinongeluk is ontkomen". ENGELSCH SCHIP IN NOOD Het Engelsche s.s. „Usworth", metende 3535 bruto reg. ton met een equipage van 20 man en toebehoorende aan R. S. Dal- gliesh Ltd. te Newcastle, hetwelk op 6 De cember van Sydney is vertrokken met be stemming naar Queenstown, verkeert in het noordelijk deel van den Atlantische Oceaan in nood. Tien man der „Usworth" omgekomen Uit een later telegram blijkt, dat zich in de sloep van de „Jean Jadot", die bij de poging tot redding van de bemanning van de „Usworth" is omgeslagen niet slechts twee man van de „Jean Jadot" be vonden, doch ook twaalf leden der be manning van het in nood verkeerende schip, van wie er tien te zamen met hun redders een graf in de ijskoude golven hebben gevonden. Wel werden er door de „Jean Judot" wanhopige pogingen in het werk gesteld, de ongelukkigen nog te redden, maar men slaagde er slechts in twee man op te pik- ke. De „Ascania" heeft korten tijd daarna nog 18 andere mannen van de „Usworth" aan boord genomen. De „Usworth" wordt nu door huizehoogp golven gebeukt en is geheel en al een speelbal van den storm, die reeds alles wat zich aan dek bevond, heeft WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN KOUDEGOLF OP CUBA Vijf personen doodgevroren Het eiland Cuba wordt thans door een koudegolf geteisterd. Er zijn lager tempe raturen dan sedert 75 jaar het geval was, geregistreerd. Vijf menschen zijn doodge vroren. Hauptmann in staat van beschuldiging gesteld Bruno Richard Hauptmann is in staat van beschuldigng gesteld wegens moord met voorbedachten rade op het kindje van Lindbergh. In de actie van beschuldiging wordt ge zegd, dat hij geen medeplichtigen heeft gehad. Alleen en zonder eenige hulp heeft Hauptmann een ladder geplaatst tegen de WERKLOOZENSTEUN. De T ij d schrijft: Men herinnert zich, dat de R.-K. Ka merfractie, met name bij monde van haar voorzitter, prof. Aalberse krachtig is op gekomen voor werkverruiming, werkloos heidssteun en een actiever crisisbceld. Van de houding der regeering zou afhangen de bepaling van den verderen steun, aan dit Kabinet te verleenen. „Het ligt niet op onzen weg al dus reeds in eerste instantie prof. Aal berse om het meeningsverschil, dat er tusschen het Kabinet en ons mocht blijken te bestaan, onnoodig toe te spitsen. Wij zijn ook geenszins belust, om op eenig politiek avontuur uit te gaan, al zijn we, om er aan te ontko men, evenmin bereid, om onze eigen overtuiging geweld aan te doen, noch om eenige verantwoordelijkheid op ons te nemen, die wij meenen niet te kunnen dragen. Ik hoop daarom, dat, na een kalme en rustige uiteenzetting van onze mee ningen, het antwoord, dat wij van de regeering zullen ontvangen, gunstiger moge luiden dan wy het uit de, uiter aard altijd wat haastig opgestelde, M. v. A., hebben gemeend te moeten be luisteren. Ik vlei mij zelfs met de hoop, dat ten slotte aan het einde van dit debat moge bewaarheid worden, wat Wladimir D'Ormesson in zijn won derlijk mooi en interessant boek over „La Révolution Allemande" schreef: „C'est parfois lorsque deux contradic- teurs ont l'air le plus éloignés Tun de l'autre, qu'ils sont a la veille de 's-en- tendre". Inderdaad hebben de twee van elkaar verwijderde instanties ten slotte elkander gevonden. Dat erkent ook de Kamer-over zichtschrijver van het liberale „Vader land": Van bijzonder practisch belang was de vraag of de Minister, vooral t.o.v. de wenschen van mr. Aalberse en zijn politieke vrienden, nog concessies zou doen. Een bepaalde concessie was, dat voortaan slechts 2/3 van de invalidi- teits- en ongevallenrente zal worden gekort. Verhooging tot 90 pet. van het loon voor groote gezinnen in de groot ste steden moest de minister afwijzen; wel kan dit percentage in bijzondere gevallen worden gehaald en boven dien kunnen de grootere gezinnen door de regeling van 1 Juli reeds tot een hooger percentage dan 70 komen. Ook wordt er reeds ruimer armslag aan de liefdadigheid gegeven en op dien weg gaat de Minister voort. De Minister kwam tot de conclusie, dat hij niet ver meer van mr. Aalberse af stond en deze laatste zei bij repliek, dat hij aan een andere formuleering de voor keur zou geven, doch dat wat hij wil practisch ongeveer op hetzelfde neer komt als wat den Minister voor oogen zweeft. Van een scherpe tegenstelling was dus geen sprake meer en de katholieke fractie zal zelfs tegen de beide moties- Kupers stemmen, die uiteraard door den Minister waren afgewezen. Mr. Aalberse schetste de beteekenis van de motie voor ruimer uitkeeringen als een schepje op". De kenschetsing is 0 treffend juist. Alleen het „Volk" en de „Tribune" zijn woedend, dat door de energieke katholieke tusschenkomst werd verkregen wat de 'regeering ronduit aan de linksche oppo sitie weigerde. Nu het reclame-petitionne ment van S. D. A. P. en N. V. V. zonder meer als een staal van demagogische in terventie werd afgewezen en prof. Aal berse het gevraagde verkreeg, schrijft het „Volk": Ieder is het er over eens, dat prof. Aalberse, met zijn aanvankelijke bom barie en later weer angstig in zijn schulp kruipen, in de Kamer een mi serabel figuur geslagen heeft. Aan dit krukkig gemodder de kleine tegemoet koming van regeeringswege toe te schrijven is „onsmakelijk spel". De ontzaglijke beteekenis van het massa protest van het N. V. V. is echter on mogelijk te ontkennen. Daaraan het ietwat wijken van de regeering toe te schrijven, is volmaakt reëeL Terwijl net „Volk" triomfeert, dat het succeslooze roode petitionnement een groot succes was voor de S. D. A. P„ be weert de „Tribune", dat de Communisti sche Partij Holland de overwinnende is. En ze voegt er aan toe: Er blijkt, dat de maatregelen die Co- lijn ten aanzien van de werkloozen neemt niet het succes zijn van de „han dige" politiek der Roomsch-Katholie- ken, doch dat hij onder den druk van den strijd der werkloozen genoodzaakt is te manoeuvreeren. En wie was de propagandist van den strijd der werkloozen? Was het de „Tijd"? Neen, dat was de „Tribune"! Laat de marxistische pers in plaats te hoonen tegen Aalberse en te hitsen tegen Colijn, blij zijn dat de democratie de R.K. Kamerfractie heeft om in dezen tijd het mogelijke te bereiken voor ons volk. ma? iskti Jlügrihaïuit mankt ut goed villa van Lindbergh te Hopewell. Hij klom tot het raam van de tweede verdieping, waar de baby van Lindbergh sliep en nam het kind uit zijn bedje op. Hauptmann zou het kind nog te Hopewell hebben gedood, hetzij per ongeluk of met opzet. Binnen vijf dagen zal precies de doods oorzaak worden medegedeeld: het is nog niet zeker of het kind is gedood door een slag, dan wel of het is overleden ten ge volge van een hevige koude, welke het kind had gevat, voor het was ontvoerd. AMERIKAANS CHE ZENDELING EN ZIJN VROUW VERMOORD Volgens een bij de missie te Sjanghai binnengekomen telegram zijn eergisteren de lijken van den Amerikaanschen zende ling en zijn vrouw, die door communisti sche bandieten waren ontvoerd, gevonden. Omtrent het lot van hun dochtertje is nog niets bekend. De bandieten hadden 20.000 dollar los geld geëischt, doch het was onmogelijk geweest met hen in contact te komen. LUCHTVAART 1 doode. Gistermorgen zijn twee vliegtuigen van het militaire vliegveld te Schaffen nabij Haelen in België op een hoogte van 1000 M. met elkaar in botsing gekomen. Een der beide piloten sprong met zijn valscherm uit het toestel en kwam behouden op den grond neer. De tweede piloot, adjudant Kreig, sloeg met zijn toestel tegen den grond en werd totaal verpletterd. NOG EEN TWEEDE VLIEGONGELUK IN BELGIë. Een tweede vliegongeluk heeft zich giste ren voorgedaan bij de gemeente Andeghen in West-Vlaanderen. Vier militaire vlieg tuigen vlogen boven de gemeenten Won- terghem en Andeghem, toen plotseling, door nog onbekende oorzaak een der toe stellen naar beneden stortte en te pletter sloeg. De kapitein-piloot slaagde er in zich uit het toestel te bevrijden en met behulp van zijn valscherm veilig neer te komen. Korten tijd later was een tweede militair vliegtuig gedwongen een noodlanding te maken, waarbij het over den kop sloeg. De inzittenden liepen slechts lichte verwon dingen op. De beide toestellen zijn volko men vernield. REGELINGEN VOOR DE KERSTMIS PERIODE en OUDEJAAR. In verband met het naderen van Kerst mis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende rege lingen zulen gelden: Winkelsluiting in de Kerstmis-periode. Voor winkels in het algemeen: Van 18 tot en met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn, behalve op Zondag 23 December; behou dens hierna te noemen uitzonderingen, moeten op dien datum alle winkels geslo ten zyn. De Kerstdagen vallen ditmaal op Dinsdag en Woensdag, zoodat alle winkels dan ge durende den geheelen dag tot 8 uur nun. geopend mogen zijn. Voor bepaalde branches: Op Zondag 23 December gelden de ge wone uitzonderingsbepalingen voor den Zondag. Winkelsluiting in verband met Oudejaar. Voor winkels in het algemeen: Aangezien Oudejaar ditmaal op Maandag valt, gelden de gewone sluitingsbepalingen voor werkdagen. Voor bepaalde branches: Bloemenwinkels mogen op 30 December tot 10 uur nm. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofd zaak een of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerken, chocolade, al dan niet tezamen met consumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn (doch uitsluitend voor den verkoop dezer waren, tusschen 3 en 10 uur nun.) alsmede wihkels met slyt- vergunning of volledige vergunning krach tens de Drankwet, mogen op 31 December tot 10 uur n.m. geopend zijn. Arbeids- en rusttijden. Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen arbeids tijd van uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door winkelpersoneel van 18 jaar of ouder arbeid verricht wor den gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijd vak van 18 tot en met 24 December. Een verplichte nachtrust van minstens 9 uur moet daarbij in acht genomen worden. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na Zyz uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half elf). Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur non. Voor bepaalde branches: Winkelpersoneel boven 18-jarigen leef tijd mag bovendien, in afwijking van de normale arbeidsregeling, in de navolgende branches arbeid verrichten als volgt: op 24 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag, op 31 December gedurende ten hoogste 13 uren en in de week, waarin 31 Decem ber valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels: op 22, 23, 24 en 30 December geduren de ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Vischwinkels: op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren, op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren en in de week, waarin 31 December valt, ge durende ten hoogste 62 uren. Slagerswinkels: op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels in vleesohwaren) Arbeid in slagerijen. De minister van Sociale Zaken heeft ver gunning verleend, onder bepaalde voor waarden, aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijles, dat gedurende het tijdvak van 24 December 1934 tot en met 5 Januari 1935 in hunne on derneming door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens onderstaan de arbeidsregeling: Maandag 24 Dec. 1934 11 uur per dag v. mann., 10 uur per dag voor vr. en j. pers. Woensdag 26 Dec. 1934 resp. 4 uur en 4 uur per dag. Donderdag 27 Dec. 1934 resp. 8 uur en 8 uur per dag. Vrijdag 28 Dec. 1934, resp. 10 uur en 10 uur per dag. Zaterdag 29 Dec. 1934, resp. 11 uur en 10 uur per dag. Maandag 31 Dec. 1934, resp. 10 uur en 10 uur per dag. Woensdag 2 Jan. 1935, resp. 8 uur en 8 uur per dag. Donderdag 3 Jan. 1935, resp. 8 uur en 8 uur per dag. Vrijdag 4 Jan. 1935, resp. 10 uur en 10 uur per dag. Zaterdag 5 Jan. 1935, resp. 11 uur en 10 uur per dag. LOONSVERLAGING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Vrijdagmiddag zyn te Utrecht de verte genwoordigers van de patroons- en arbei dersorganisaties in de sigaren-industrie bijeengekomen ter bespreking van de voorstellen tot loonsverlaging, die de pa- troonsvereeniging hadden ingediend en welke van 10 tot 42 pet. beloopen. De afgevaardigden van de werklieden - bonden hebben eenparig de voorstellen af gewezen en verzocht deze in te trekken, daar zij er zelfs geen basis voor bespre king in konden zien. De vertegenwoordigers van de patroons- vereeniging hebben geweigerd, hieraan te voldoen en vroegen wat het hoofdbestuur dacht van invoering van een lagere kor ting voor de 3 en 4 ets. sigaren. Indien zij bereid waren tot invoering daarvan mede te werken, zouden de werkgevers tegen over de andere loonsverlagingen een soe peler houding aannemen. Het hoofdbestuur hield echter voet bij stuk en eischte eerst terugtrekking van het geheele complex voorstellen, waaraan de patroons niet vol deden. Daarop heeft men afgesproken dat in eigen organisatie de kwestie opnieuw onder de oogen zal worden gezien en Vrij dag 21 December de resultaten daarvan in een nieuwe conferentie zullen worden me degedeeld. BEZUINIGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN Zooals men weet is een der middelen van bezuiniging bij de Ned. Spoorwegen het opheffen van halten en stopplaatsen en ligt het in de bedoeling, zooveel mo gelijk van die halten en stopplaatsen op te heffen, die zichzelf niet of niet meer bedruipen kunnen. Hier en daar wordt een uitzondering gemaakt met stopplaat sen, waar toch personeel moet blijven voor bediening van overwegen of andere bevei ligingsinrichtingen. Tal van halten zijn op deze wijze in de laatste jaren reeds verdwenen' en 't ver voer aan de autobus overgelaten. Het voornemen bestaat nu om met den a.s. zomerdienst hieraan weder een twin tigtal toe te voegen, d.w.z. men begint bij wyze van proef, met aan deze stopplaatsen geen treinen meer te laten stoppen. Onder deze halten behooren ook alle stopplaatsen tusschen Rotterdam en Gouda, dus Kralingsche Veer,, Capelle a. d. IJs- sel, Ouderkerk, Nieuwerkerk, en Moor drecht. Verder nog Grubbenvorst, D e K w a k e 1, tusschen Aalsmeer en Uithoorn Maartensdijk, Middelie, Teuge, Assel en IJ weg.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10