Gebrand? PUROL bluscht de pijn! MAANDAG 10 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 Dec. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 766.3 te Riga. La.gste barometerst.: 727.9 te Vestmanoer. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, iets kouder. De depressie op den Oceaan werd zeer diep, maar trok hoofdzakelijk Noordwaarts, terwijl zij zich Oostwaarts uitbreidde. Hier bij vormden zich secundairen over de Golf van Biscaje, Zuid-Frankrijk en Zuid- Duitschland, zood-at de wind hier te lande tijdelijk naar het Oosten loopt. De hooge drukking in het Oosten nam weer iets af. Dc strenge vorst in Lapland is afgenomen, maar in Polen houdt de lich te tot matige vorst nog aan, en in Frank rijk en Duitschland is de temperatuur ge daald. De zware storm uit Zuid, die gisteren over de omgeving van het Kanaal heersch- te. is opgehouden, alleen bij Schotland, aan de Noorsche kust en bij IJsland, komen nog stormachtige winden voor. Behalve plaat selijk in Engeland is de lucht bijna overal betrokken of nevelig, regen valt in West Duitschland, Zuid-Frankrijk, om het Skage- rak en bij Schotland en IJsland. Voorloopig is nevelig weer met eenige afkoeling te wachten. LUCHTTEMPERATUUR: 11 gr. C. LICHT UP VUOR FIETSERS e.a. Van Maandagnamiddag 4.17 uur tot Dins dagmorgen 7.29 uur. IIOOG WATER. Te Katwijk aan Zee: op Dinsdag 11 Dec. voorm. 5.29 uur en nam. 5.52 uur. 5394 In de Regeering bestaat geen klaarheid omtrent de aanpas sing van ons land aan de struc- tuurverandcringen. Wanneer ik de uitlatingen van verschil lende ministers van hetzelfde Kabinet bij de algemeene beschouwingen met elkaar vergelijk, dan kom ik tot de conclusie, dat in de Regeering zelf geen klaarheid bestaat omtrent de aanpassing van ons land aan de structuurveranderingen. Het was Minister Oud, die op 14 Novem ber in de Tweede Kamer zeide, dat niet tot een generale wijziging van onze handelspolitiek zou worden overgegaan en dat slechts in zeerbijzondere geval len verhooging van invoerrechten zou mo gen plaats hebben. Minister Colijn meende, dat een generale wijziging in deze niet zou mogen geschie den, dan na een full dress debate d.w.z. na een volledig kamer debat. En Minister Steenberghe meende, de zeer bijzondere gevallen van Minister Oud te moeten interpreteeren als „tal van geval len", al voegde hij er dan diplomatiek aan toe, dat hij de verklaring van Colijn niet te niet wenschte te doen. En al lijkt mij dan ook de van soepelheid getuigende verkla ring van Minister Steenberghe het gunstigst voor de practijk, uit de verscheidenheid der uitlatingen valt wel af te leiden, hoe zwaar het is den juisten weg te kiezen en dien te blijven volgen, zonder in het economisch labyrinth af te wijken of te verdwalen. Na deze klarè uiteenzetting over den fei telijken toestand en wat er zal moeten ge beuren, besloot de voorzitter der Algemeen R. K. Wcrkgeversvereeniging: EEN GROOTSCHE TAAK. In het groote proces, dat bezig is zich te voltrekken, bij het traceeren van den nieu wen weg ik herhaal het moeten de ondernemers hun historische taak begrij pen. De Staat is zonder twijfel daarbij on misbaar, maar slechts subsidiair. Primair blijft de werkdadigiheid der burgers en der maatschappelijke organisaties. Op die ma nier kan ons land verschoond blijven van een stelsel van staatssocialisme, dat elders in allerlei vormen uit dc crisisomstandig heden is opgekomen. De groote weg. de groote lijn is voor ons, Katholieken, zicht baar. Van de bijzondere wegen, die nu iederen dag gezocht worden, weten wij niet altyd of zij goed of slecht zullen blijken te zijn. Vierde verantwoording van de Kerstgave-inzameling Ingekomen bij het „Leidsch Dagbad" en by „De Leidsche Courant": N. N. f 1.Oegstgeest; Ir. A. M. O. f2.50; E. T. K. f 1.G. Z. f50.—; Mevr. C. A. L. Z. v. O. f2.—; Mej. C. P. W. v. P. f 1.50; Dr. W. C. M. f 10.—Mej. J. J. C. v. G. f2.—; T. O. H. W. K. f2.50; B. J. H. f 1.G. A. T. 7.50; G. A. T. f2.50. Oegstgeest; P. G. f 1.W. F. V. v. W. f 10.Mevr. Wed. E. v. E, f 1. Mevr. C. R. M. H. f 1.—; Mej. P. M.. v. R, f2.50; M. C. R. fl.—Mevr. Wed. Dr. G. W. fl.—Mej. E. J. C. B. f 1—H. W. v. d. S. B. f2.—; Fam. B. f2.50; Gebr. C. W. E. W. f5.—; Mej. J. d. G. fl.— A. A. d. G. f 1.—; C. B.. D. f 5.—; C. C. C. f 10.A. T. G. f 5.Oegstgeest; D. T. B. f2.50; P. C. B. f 1.50; I. v. d V f2.—; N. N. f2.50; Wed. v. R. fl.—d. H. f2.50, Oegstgeest; Ir. H. N. F. f2.50; Mej J v d. L. fl.—G. M. fl.—O. J. K. f0.50; M. H. f 1.gevonden in brievenbus L. D. fl.—B. J. £2.—; C. A. S. f 1.— A. P. f 2.—; Mej. G. C. L. f 10.—; Mej. G. S. fl.—A. G. fl.—C v d. W. f0.50; Mevr. V. fl.—Wassenaar; K. H. J. f 1— H. K. fl.—Fam. S. f2.50; N. N. f2.—; N. N. fl.—Oegstgeest; N. N. f25.—; X. fl.—W. F. J. 1.—; D. C. f 1.50; Wed. C. P. fl.Katwijk aan Zee; A. B. fl Fam. K. f 1.—H. M. J. O. fl.—Oegst geest; Wed. N. f 1.; inhoud busjes loket ten bureau L. D. f 2.A. O. G. d. T. f2.50; B. W. d. W. f2.50; J. Z. f 1.— J. C. B„ E. D., F. R. C. F, en A. F. f4.25; Dames- B. f 2.50; Mevr B. M v. D. f 1. W. E. W. S. ƒ1.—; van B. en D. f 10.— N. N. f 0.25; N. N.t Voorschoten, f0.25: N. N., Oegstgeest, f0.15; C. B. fl.—C. S f2.50; K. S„ Oegstgeest, f 2.—; W. H. M S.. Noordwijkerhout, f 10.Mej. A. K., Zoeterwoude, f0.51; Mej. van N., Oegstgeest, f 1.J. S. N. f 1.50. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is de gift bestemd voor Leiden. Wij herinneren er aan, dat het vandaag de laatste dag is, waarop ons giften kun nen worden gezonden. Maar de groote weg, de groote lijn, is voor ons Katholieken zichtbaar. Prof. Aalberse heeft het nog kort gele den te Brussel betoogd, toen hij zeide: „Het zal niet meer zijn een onderling verkeer van volkeren, doch van volkshuishoudin gen". Welnu: Wij Katholieken weten den weg van het herstel der economische even- wichtsverhoudingen. Wij hebben onze richt lijnen voor ordening van bedrijven. En dan is het toch ook van groot gewicht, dat de Katholieken van hier en van andere landen innig samenwerkend aan de spits van de internationale economische herstelbeweging loopen". In dit groote verband zie ik voor ons een grootsche taak in het belang van ons volk weggelegd. Gedurende de weinige maanden, dat ik aan het hoofd Uwer organisatie ben gesteld, had ik reeds ruimschoots gelegenheid te constateeren, in welk een bloeiende toe stand Mr. Steenberghe deze vereepigingen heeft achtergelaten. Bij Uw Besturen bestaat de vaste wil om de marschroute niet te wijzigen en het marschtempo zeker niet te vertragen. KERKNIEUWS UITVAART VAN KANUNNIK DEKEN VAN DAM. Heden heeft de pontificale uitvaart plaats gehad van het stoffelijk overschot van den hoogeerw. heer H. A. Th. van Dam, in leven kanunnik van het Kathedraal Ka pittel van het Bisdom Haarlem, Deken van "s-Gravenhage, rector van St. Antonius- hove te Voorburg. In de St. Jacobskerk, waarvan hij zoo vele jaren het pastoraat heeft uitgeoefend, werden Zondagavond de plechtige metten gezongen en hedenochtend half tien de lauden. Tegen tien uur was de kerk hedenmorgen geheel gevuld. Aanwezig waren o.a. de ministers Van Schaik, Deckers en Mar- chant, de burgemeester van de Residentie, mr. S. J. R. de Monchy (wethouder Quant was wegens familie-omstandigheden ver hinderd), de directeur-generaal van het Onderwijs, prof. dr. Van Poelje, Staatsraad mr. dr. Kooien, wethouder Feber, de bur gemeester van Voorburg, jhr. Stern, met den secretaris dier gemeente, den heer Kemper, oud-minister Aalberse, dr. J. Schoenmaker, de heer W. van Dijk, namens de R. K. Staatspartij, en voorts vele ver tegenwoordigers van parochiale corpora ties. Mgr. Acngcnent, bisschop van Haarlem, die de pontificale Mis van Requiem zou opgedragen, werd te tien uur langs de leden van het Hoogwaardig Kapittel van Haarlem, die zich bij den ingang aan beide* zijden hadden opgesteld, binnengeleid. De pontifioale Mis, waarbij als troondiaken fungeerden de kanunniken Westerwoudt en Wij ten burg, met Mgr. Task in aLs presbyter- assistens, pastoor Filbry als diaken en ka pelaan Coppens als sub-diaken, nam daar op een aanvang. Het koor zong de requiem van Perosi. Er werd geen lijkrede gehouden. Omstreeks half twaalf stelde de stoet zich voor het kerkgebouw aan de Parkstraat cp; van de eenvoudige lijkkoets waren de vier lantaarns met paarse stof omfloerst. Er waren elf volgrijtuigen.' Op de R.K. begraafplaats aan de Kerk hoflaan waren aanwezig de burgemeester, mr. De Monchy, wethouder Feber, mr. Ber ger, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, Fr. Drion, chef van de afd. eeredienst Na een rustperiode van ruim twee maan den kwam onze ^oedschap Vrijdagavond in openbare zitting bijeen. De splinter nieuwe, nog wel electrische klok in de raadkamer kon niet verhinderen, dat het aanvangsuur met drie kwartier werd overschreden. Alle leden present. Opening en lezing notulen als gewoon. Keur op huisslachtingcu blijft. Na eenige hamerstukken geschiedt le zing van een schrijven van de Prov. Sta ten, waarin in overweging wordt gegeven de motortoelage voor den hulpkeurmeester terug te brengen op 300.daar een ver laging tot 150.gezien de uitgestrekte kring, niet gedoogd kan worden. De Raad handhaaft echter met 61 (van den heer De Geus) zijn besluit. Wat de voorz. reeds voorspeld had, de keur op de huisslachtingen zou niet ver vallen. .Een schrijven van het ministerie van sociale zaken, stelt den vader van het denkbeeld, weth. Rijlaarsdam, erg te leur. De volksgezondheid is met keuring ge diend, temeer waar 1523 pet. der ge slachte varkens in kring Nieuwveen tuber culeus blijkt. De heer Groene weg wil dit laatste graag bewezen zien. De voorz. over reedt hem zijn achterdocht prijs te geven. Zij het met merkbare tegenzin van ver scheiden leden besluit men maar geen hoo- ger beroep aan te teekenen. De keur op huisslachtingen blijft dus. Rakende een missive van hetzelfde mi nisterie wordt de steunregeling van van daag verlengd tot ultimo April 1935. Vier ambtenaren van den burgerlijken stand. Met een kwistigheid aan de Sinterklaas tijd niet vreemd zet de Raad zich vervol gens voor het vergeven van ambten, alle buiten bezwaar der schatkist, zoodat ze de functionarissen voorloopig slechts wind eieren zullen leggen. Tot waarn. gemeente secretaris wordt benoemd de heer J. G. E. Menningh, thans ontvanger en onbezoldigd ambtenaar ter secretarie. De heer H. N. M. A. Robertz, ambtenaar ter secretarie, wordt benoemd tot waarn. gem.-ontvan- ger. De zuiverings- en ambtseed worden door hen in de handen van den voorz. afgelegd. Tevens worden beide heeren met algemee ne stemmen gekozen tot ambtenaar van den burgerl. stand, weer onbezoldigd. De voor zitter blijkt gedacht te hebben aan: ge lijke monniken, gelijke kappen. Nieuwveen heeft nu de beschikking over vier ambte naren bevoegd tot huwelijksvoltrekking, in schrijving van geboorten, overlijden e.d. Als nu de paartjes maar komen willen. Misschien wordt ook met de voorkeur van de bruid rekening gehouden. Nadat de gekozenen hun dank aan den Raad hebben gebracht, snijdt de voorzitter de vermakelijkheidsbelasting aan. De hee ren secretarissen der twee plaatselijke voetbalverenigingen hebben afzonderlijk getracht de vroedschap te overtuigen, dat een dergelijke belasting uit den booze is. Zij zijn er in geslaagd, want de voorzitter vreest zelfs, dat de administratieve kosten met de financieele opbrengst nauwelijks te dekken zijn. Weth. Hoogervorst, die blijk baar de uitkomsten van Rotterdam gelezen heeft, doet een poging althans de belasting op bioscoop- en tooneelavonden te doen slaan. De concept-verordening wordt in haar geheel teruggenomen. De voorz. hoopt dat de plaatselijke clubs nog eens voor een kampioenstitel in aanmerking komen, dan komt de portefeuille weer op tafel. Het belastingspook kan dus voorloopig wel van vastiging afzien. Een andere, de omzetbelasting op het G. E. B., komt even ter tafel, maar laat wei nig schadelijke sporen achter. Voor de uni formiteit met de aangesloten bedrijven zal de omzetbelasting voor verbruikers van 50 100 K.W.U. per jaar bedragen 0.50 en voor verbruikers van meer dan 100 K. W. U. 1.per jaar. Die minder dan 50 K. W.U. afnemen, vallen buiten de heffing, die echter voor onze gemeente alleen over 1934 practisch geheven wordt. Waar ons bedrijf er namelijk goed voor staat, stel len B. en W. voor de kleine heffing in.de komende jaren aan de verbruikers te res- titueeren door een verlaging van het vast recht. Per 1 Jan. as. wordt het dan zoo. De 46 afnemers van minder dan 50 K.W.U. blijven buiten geding. Afnemers van 50 100 KWU (74) betalen ƒ0.50 belasting, maar gemeten een maandelijksche korting van 5 ct. op hun vastrecht. Voordeel per jaar 10 ct. Verbruikers van meer dan 100 van het dep. van Justitie, kolonel Verber- ne namens de Alg. R.K. Officierenvereeni- ging, mr. I. N. J. E. Heerkens Thijssen, L. M. Weterings, C. Ooms en W. Lucas, vor mende liet directorium van de N.V. De Spaarnestad (Ver. Kath. Pers), dr. Hoelen, directeur van de St. Jacobusstichting te Wassenaar, met de bestuursleden ir. P. Bongaerts, ir. P. G. Huibers en J. A. H. de Voort, laatstgenoemde tevens namens het bestuur van het R.K. Ziekenhuis te 's Gravenhage, Staatsraad Kooien, Buys Ballot, oud-burgemeester van Veere, Th. L. S. Leistikon, res.-kapitein, fin. propagan dist van de Gewestelijke Landstormcom missie Zuid-Holland-West, mr. Jos. An- areoli, het college van regenten van het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis, een depu tatie van bestuur en leeraren van het R.K. meisjes-lyceum, dr. H. C. J. Sanders, dr. P. Berends, mr. Sark, secretaris van den Ar menraad te 's Gravenhage, bestuursleden van de St Vincentiusvereeniging, de St. Willibrordus-stichting, mevr. E. Tellegen- Busquin, vice-presidente van den R.K. Vrouwenbond en vele anderen. In den stoet kwamen, mede behalve de familieleden en de hooge vertegenwoor- KWU (156) betalen ƒ1.omzetbelasting, maar krijge.n 10 ct. korting op hun maand, vastrecht. Voordeel 20 ct. per jaar. Z.hst. wordt het voorstel van B. en W. aan vaard. Betreffende de jaarwedden der beide wethouders worden eenige wijzigingen m de redactie gewenscht geacht. De wedde blijft echter gesteld op 120.Het voor gaande geldt ook voor de presentiegelden der raadsleden. Het blijft 1.per pre sentie. Opheffing lijn Uithoorn NieuwveenAlphen? De voorz. leest een schrijven van B. en W, aan Ged. Staten, welke het standpunt geeft over de plannen tot opheffing van de spoorverbinding UithoornNieuwveen Alphen met zijlijntje naar Ter Aar. Er wordt tegen opheffing o.m. aangevoerd: 1. Isoleering der gemeente, 2. Nieuwveen is steeds bereid geweest haar aandeel in vori ge spoorwegverliezen op de lyn te voldoen, 3. Meenen, dat de laatste jaren geen ver liezen op dat traject geleden zijn, 4. Het bezoek aan middelbare onderwijsinrichtin gen wordt vrijwel onmogelijk gemaakt. Op behoud van het zijlijntje naar Ter Aar wordt' geen prijs gest-dd, daar Nieuwveen daar geen voordeel van voelt. De Raad betuigt instemming met het antwoord. B. en W. stellen voor 172.80, zijnde on invorderbare school- en hondenbelasting- gelden door verjaring, af te voeren. In de toekomst zal tegen verjaring gewaakt wor den. Niet minder dan 200 aanmaningen zijn daartoe in zee gegaan, waarvan de succes sen niet geheel uitblijven, al kregen we nu een bloemlezing uit de schriftelijke jam merklachten, die op vrijstelling of uitstel nearkwamen. Voor het eerste voelen de raadsheeren niet, zoodat tot uitstel veelal besloten wordt. Op reclames van het bestuur der St. Ni- colaas-hoeve, der Ned. Herv. Diaconie, en van de heeren' Rijlaarsdam, Zoede en Lam wordt gunstig beschikt, waar vrijstelling van straatbelasting gevraagd wordt. Het geval-L. Roodenburg wordt aangehouden. Ter zijde wordt gelegd een verzoek van de plaatsel. verhuurdersband om de straat belasting in de personeele- te verwerken. De voorz. vraagt zich af hoe de heeren zich dat denken, wijl er reeds 200 opcen ten op de pers. bel. liggen. De heer Plomp betoont net zoo min als de anderen instem ming, maar bepleit de opbrengst der straat belasting na aftrek van rente en aflossing op de ieening van 16.000 voor vernieuwing van de staat aangegaan, op de totale aan slag in mindering te brengen. Dit wordt overwogen. Naar raming wordt ƒ2100 uit debelasting gehaald. Bij de kosten der straatvernieuwing komt wederom ter sprake de post ad 96.40 voor bewakingsdiensten, die de gemeente niet aan de uitvoerders wilde betalen. Bij nader inzien hebben de leden er niets tegen ge noemd bedrag alsnog te voldoen, Blikvleesch op tafel. Naast de werkloozen, aldus de r^7cr^z. kunnen nu ook alle landarbeiders en ver der menschen met een inkomentje van 10 tot 12 gulden blikvleesch van 25 ct. per kilo betrekken. Ofschoon de heeren dat heel mooi vinden, acht de heer Plomp het toch noodig eens de schaduwzijde voor de win keliers te belichten. Waar deze toch reeds zoo'n strop door het regeeringsvleeseh heb ben, vindt hij het billijk, dat zij minstens de leverantie ei'van krijgen. De voorz. voert aan, dat de winst nu de gemeentekas ten goede komt, waar de heer Plomp eerder onbillijkheid in ziet. Den slagers komt de winst toe, zegt deze. Al zal het de secretarie meer werk geven door afgifte van bons, nu wordt den slagers winst onthouden. De voorz. deelt mede, dat de Johannes-stichting wekelijks honderd blik afneemt, via haar leverancier in Nieuwveen. (In ons raadsverslag van 20-3- 1931 lazen we, dat de voorz. de Joh. St. moeilijk noodlijdend kon noemen, daar ze in 1930 45.000 winst gemaakt had op ƒ80.000 uitgaven). De voorz. wil voorloo pig liever de distributie bij de gemeente houden. Voorts zegt spr., dat wekelijks 130 K.G. margarine gedistribueerd wordt. Als weth. Hoogervorst op goedkoope boter aan dringt, stopt spr. hem de mond met runder reuzel, die eerstdaags afkomt. De rondvraag wordt niet gebruikt, waar na te ruim tien uur de zitting gesloten wordt. digers van het Hoogwaardig Kapittel van het Bisdom Haarlem, mgr. P. Groenen, di recteur van het Katholiek Koloniaal Bu reau, kolonel H. Noordman, hoofdaalmoeze nier (de oud-hoofdaalmoezenier mgr. Evers had in de kerk den dienst bijgewoond), mgr. Th. Verhoeven, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding en verschillende andere geestelij ken. De Internuntius was vertegenwoordigd door zijn secretaris pater Kleyntjes S.J. Deken J. H. W. Borsboom verrichtte de absoute en beaarding. Het stoffelijk over schot werd in het priestergraf bijgezet. STADSNIEUWS Handelsregister K. v. K. Wijziging: 762. N.V. Gebr. Bergman, Sassenheim, Teijlingerlaan 69, kweekerij en handel in bloembollen, zaden, planten enz. Uittr. Dir.: A. Bergman, J. Bergman en W. Bergman. N. Dir.: D. Lubbert, Anna- Paulowna en mr. F. de Stoppelaar, Den Haag. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, De Hanze, „Den Burcht", 8.30 uur Dinsdag, R. K. Fabrieksarbeidersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag, Leidsche Slagerspatroons. Ge combineerde vergadering, Den Burcht, 8J4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag" 16 Dec. a.s., waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, sum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. DE H. MISSIE. Parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph. Om de geloovigen ter wille te zijn, pu- bliceeren wij reeds de orde der plechtig heden tijdens de Vernieuwing der H. Missie. Conferenties: Dinsdagavond 9 uur: meisjes en ongehuwde vrouwen. Woens dagmorgen 9^3 uur: gehuwde vrouwen. Woensdagavond 9 uur: gehuwde mannen. Donderdagavond 9 uur: Jongens en onge huwde mannen. Bierv 1 en: Woensdag: gehuwde .Tou wen. Donderdag: meisjes. Vrijdag en Za terdag: mannen en jongens. Generale H. Communie: Donder dagmorgen 7 uur: gehuwde vrouwen; Vrijdagmorgen 6% uur: meisjes; Zondag morgen 6^ en 8 uur: mannen en jongens. H. C. M. VORST f In den oudtrdom van 81 jaar is hier ter stede overleden de heer H. C. M. Vorst, een bekend Leidenaar, vooral in aanne merskringen, wijl de thans ontslapene tot voor enkele jaren een groot aandeel nam in het timmerbedrijf ter plaatse. De heer Vorst was meer dan vijftig jaar lid van de Mannen-Congregatie der Mon Père, waarvoor hij de gouden medaille medaille mocht ontvangen. Hij was vele jaren lid van het bestuur der Congrega tie, voorzitter en voorbidder. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal a.s. Oonderdag plaats hebben op de begraafplaats aan de Zijlpoort. MR. H. A. SYPKENS t Te Oegstgeest is na een korte ongesteld heid overleden de heer mi*. H. A. Sypkens, rentmeester van het Hoogiieemraadschap Rijnland. De heer Sypkens werd in 1872 te Elburg geboren, studeerde t.e Groningen en pro moveerde aldaar tot doctor in de rechten. Na zijn promotie was hij werkzaam aan de Provinciale Griffie te Groningen en werd in 1907 benoemd tot rentmeester van hel Hoogheemraadschap van Rijnland. Vele jaren was mr. Sypkens voorts se cretaris van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", als hoedanig hij vorig jaar aftrad, hoewel hij als lid van het bestuur aanbleef. De begrafenis zal morgenmiddag te 12 uur plaats hebben op de begraafplaats aan het Groene Kerkje te Oegstgeest. BLIKVLEESCH VOOR LANDARBEIDERS De Secretaris van den Armenraad ver zoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat landarbeiders, die in de gemeente Lei den wonen en niet zijn aangesloten bij een vakorganisatie, zich kunnen wenden tot het bureau van den Armenraad, Nieuw- steeg 6, als zij in aanmerking willen ko men voor de distributie van rundvleesch in blik voor den prijs van 0.25 per Kilo- grambus. Dit geldt alleen voor landarbeiders, die werk hebben; werkloozen kunnen zich wenden tot de hen ondersteunende instel ling. De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" Voor het volgend concert op 13 Dec. is geëngageerd het juist van een tournée in Indië terugkeerende Budapester Strijk kwartet. Dit ensemble, dat eenige jaren geleden hier voor het laatst optrad, heeft zich sedert in zijn tegenwoordige bezetting nog meer geperfectioneerd, zoodat het thans tot de allergrootste strijkkwartetten be hoort. Het zal een belangwekkend programma uitvoeren aan Mozart, Hindemith en Beethoven gewijd. Zaterdagmiddag hield de speeltuinver- eeniging „Westerkwartier" een geslaagd St. Nicolaasfeest. Het begin met een wan deling naar 't Luxortheater, terwijl de Sint en z'n knecht, die een rondgang door 't Westerkwartier maakten, de kinderen onderweg al een groet brachten. In Luxor aangekomen werden St. Nicolaas en zwar te Piet op waardige wijze verwelkomd, wat geschiedde onder de vroolijke toonen van „Vriendenschaar". Nadat St. Nicolaas een kort welkomstwoord tot de kinderen had gesproken, werden er een paar goede films vertoond, die bij de kinderen zeer in den smaak vielen. In de pauze werden de kin deren onthaald op een kop chocolademelk, krentenbollen en andere versnaperingen, wat tevens geschiedde onder 't spelen van vroolijke wijsjes door „Vriendenschaar", dat zoo welwillend was geheel belangeloos voor de kinderen te spelen. Na de pauze werden er wederom een paar aardige films gegeven, welke ook zeer in den smaak vie len. Na afloop kregen de kinderen nog een versnapering mede naar huis. „Wes terkwartier" kan op een geslaagd kinder feest terugzien.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2