Een drietal fleurige winternnantels Onze moderne schemerlampen HOE WILT U GEKLEED GAAN? Steeds meer zien de dames in, hoe zij door zelf hun japonnen te vervaardigen, er dikwijls veel charmanter uit kunnen zien Aan de hand van een goed patroon kunnen zij immers iets aparts maken zon- ders te vervallen in de confectie-modellen, welke men iedereen ziet dragen. Onderstaande patronen kunnen er u be hulpzaam bij zijru Zij zijn niet alleen uit stekend van snit, maar tevens van duide lijke aanwijzingen voorzien. Bestel uw patronen bij de Redactrice Damesrubriek, L. v. Meerdervoort 45a, Den Haag. Maat en nummer van het gewensch- te model s.v.p. duidelijk vermelden! De patronen kunnen worden aangevraagd per brief met bijgesloten postzegels (36 ets 6 ets. voor porti), per postwissel of per giro (120025). Een jurkje voor kleine zus Een snoezig modelletje. No. 827 geeft een lief modelletje voor ©en kinderjurkje weer. Het jurkje, geschikt voor meisjes van 26 jaar, is ge maakt van eea lichte, soepele, half-wollen stof. Ook wol-mousse line zal hier 'uit stekend te pas ko men. Het jurkje is heel eenvoudig, en daarom zoo bijzonder aardig. Het bestaat uit drie pandjes vóór en drie pandjes achter, welke deeltjes aan el kaar worden ge zet door middel van een ajour- steek. Het halsje is rond en mag niet wijd zijn. Op den linkerschouder komt een nuffig strikje. De mouwtjes zijn wijd en tame lijk lang. Bij den pols komt een smal boordje, waardoor de overtollige ruimte der mouwtjes wordt ingehaald. Een lief jurkje voor kleine zus. Denkt u om een flinken zoom? Greta Carbo's schoonheidsrecept. De filmactrice Greta Garbo is van mee ning, dat sport niet bevorderlijk is voor de schoonheid der vrouw. Wanneer men schoon wil blijven, moet men veel rusten, zelfs overdag na het eten. Het is niet noodzakelijk, dat men er bij slaapt, vol doende is het, wanneer men aan niets denkt, want een volkomen rust werkt veel be ter dan een onrustige slaap. Sport sterkt de spieren, maar een gespierde vrouwen- arm is nooit mooi. Bovendien komt de lichamelijke inspanning in het gelaat tot uiting, dat een harde en vermoeide trek gaat vertoonen. Het beste middel tot be houd van vrouwelijke schoonheid is wa ter zoowel in- en uitwendig aangewend, 's Morgens en 's avonds moet men het ge zicht met water wasschen. 's Morgens dient men eerst een koude douche te ne men, daarna een lauw bad. Overdag drinkt men twaalf glazen water, waardoor de gelaatskleur van iedere onreinheid be vrijd wordt. De huid kan slechts schoon blijven, zegt Greta Garbo, wanneer het lichaam in goede conditie is. Daarom hecht ik zooveel waarde aan rust, veel wa ter, goede voeding, hoofdzakelijk versche groenten, en vroeg slapen gaan, luidt het advies van deze schoone vróuw. UIEN- OF HARINGLUCHT. Uien- of haringlucht kunt u aan messen wegmaken met boter, zout of asch. Vor ken en lepels met een bijzondere lucht, na het wasschen, poetsen met een weinig krijt of spiritus, of ze met boter of sla-olie in wrijven en nawrijven met drog krijt. Dof geworden houten lepels of ander houtwerk met kokenden azijn afwasschen af daar mee uitkoken. Hierbij een drietal aardige, jeugdig klee- dende wintermantels. Het eerste model, no. 824, is gemaakt van een zwarte wollen win terstof. De jas is tamelijk eenvoudig, maar mooi van snit door de schuin naar omlaag loopende banen. Het voorpand is één ge heel, maar het achterpand bestaat, zooals delijnen op de teekening aangeven, uit drie deelen. De rok loopt klokkend, maar niet te veel. Een kraag van bont of astra kan komt aan den hals. De mouwen loopen gewoon recht naar den pols toe en worden dan iets in genomen. Doordat men dezen man tel slechts van achteren kan bezien, is het bij dit model eigenlijk meer te doen om de snit van het rugpand. Het tweede model, no. 825 toont ons een mantel van griize Engelsche tweed. De jas heeft ceintuur en moet daarom mooi aanslui tend om het middel zitten, waarom de panden eenigs- zins getailleerd worden ge knipt. Voorpanden zoowel als achterpand, bezitten geen naden of opstiksels, omdat tweedstof zichzelf al garneert. Deze jas heeft meer een sportief karakter, waarom de groote houten knoopen, welke men ook aanhecht op zakken 'en manchetten, iets fleurigs aan den man tel geven. De kraag is niet bepaald een kraag om op te slaan; het is meer een gekleede kraag en uitstekend ge schikt voor den winter. Het derde model, no. 826 toont ons een jas van don ker grijze stof, gegarneerd met een bontrand, welke geheel langs den kraag PRAKTISCHE MODELLEN VOOR ALLEN DAG en revers loopt. Deze mantel heeft ook weer geen ceintuur en is eveneens ge tailleerd. De voorpanden dienen ver over elkaar heen te slaan. De mouwen worden bij den pols iets nauwer en behoeven ver der geen garneering. H°?2H MIDDELEN TEGEN ZEEZIEKTE Dr. Sydney Jones, die 36 jaar als scheepsdokter is werkzaam geweest, heeft een zeer nauwkeurige studie gemaakt van zeeziekte. Het beste voorbehoedsmiddel is, om zoo min mogelijk voedsel te eten, dat zuur in dc maag veroorzaakt. Reeds lang voordat de zeereis worfdt aanvaard, moet men op dieet leven, Lamschaap en hoen- dervleesch, groente en gekookte visch wor den in het bijzonder door de dokters aan bevolen. Koffie drinken is zeer slecht voor zeeziekte. Natrium-citroenzout is op zee het beste geneesmiddeL Het spreekt van zelf, dat men voor de verschijnselen, wel ke met de zeezoekte geapard gaan, de fout bfl de maag zoekt. De dokters zeggen evenwel, dat de verschijnselen, welke de zeezikte met zich brengt, de oorzaak zijn van het schommelen, welke de boot op de. ooren uitoefent. De ooren zijn voorzien van een toestel, waardoor het voor den mensch mogelijk is zijn evenwicht te behouden. BEHANGSEL VAN ALUMINIUM Aluminium vindt de laatste jaren een steeds ruimer toepassing. In de boekbinde rij werd het bladaluminium reeds meer ge bruikt dan bladzilver, ook voor het over trekken van cartonnen sigarettendoozen en het inpakken van chocolade wordt blad aluminium gebruikt. De nieuwste toepas sing is echter wel die voor het behangen van wanden. Dit nieuwe behangsel bestaat uit papier, waarop een laag aluminium is gewalsd en met verschillende kleuren is bedrukt. Ter voorkoming van beschadiging is dit behangsel met een celluloseachtige laag overtrokken, zoodat men het steeds door wasschen met water reinigen Jean van vuil, vet en olie. Door het reflecteerend ver mogen is het nieuwe behang vooral ge schikt voor ruimten, die men licht wenscht te houden in tegenstelling met de vroegere papieren, die het licht absorbeeren. EEN ELEGANTE BLOUSE. Slankmakend model. In de blouses ziet men allerlei modellen en uitvoeringen. Vooral de nieuwe winter mode geeft leuke voorbeelden te zien. No. 445 is een buitengewoon goed zittende en gekleede blouse van glimmend wit satijn of van crêpe de chine. De voorpanden zijn als een vest over elkaar heen geslagen en hebben beide een dieep punt, welke hal verwege het heupstuk van den rok komt. In het middel is een middellijn aangege ven door een klein stukje band aan den achterkant aan te brengen, waarin men een stukje elastiek rijgt. Daardoor blijft de blouse goed op haar plaats zitten. De achterkant der blouse geeft u dan de No. 445 middellijn te zien, welke, zorg draagt, dat de blouse, die ook van achteren lang is, een eenigszins overblousend idee krijgt. De sluiting geschiedt door een gespje links bij den zijnaad en verder met een paar druk kertjes, welke z.g. blind zijn aangezet. Een vestje van dezelfde zijde ofwel van een andere kleur zorgt voor een verdere af werking. Ook de mouw is heel mooi; zij is lang en tamelijk nauwsluitend, terwijl zij bij den pols strak aan zit. Zes fantasieknoopjès dienen alleen voor garneering. HOE OUD IS DE LIPPENSTIFT? Als men de jongedames van heden hun lippen rood ziet maken, is het nauwelijks denkbaar, dat hun zusters van duizenden jaren geleden hetzelfde hebben gedaan, wat zij thans doen! Onlangs heeft prof. Herman Junkers, van de Weensche Universiteit, in het Nijldal opgravingen gedaan, waarbij aan het licht is gekomen, dat de vrouwen van het oude Egypte hun lippen verfden met een stift, welke heel veel overeenkomt met de lip penstiften, welke de moderne vrouwen ge bruiken. Prof. Junkers heeft vastgesteld, dat het 7000 jaar geleden moet zijn, dat de vrouwen hun lippen reeds verfden, terwijl zij ook donkere pruiken droegen, welke met de kleur van hun gelaat overeen moes ten komen. Verscheidene mummies van vrouwen zijn gevonden met dergelijke prui ken op. Wellicht werden dergelijke prui ken ook wel gedragen om het grijze haar te verbergen. Hoe bewaren wij geurige levensmiddelen? Vischsoorten dient men niet met een stalen vork uit het blik te nemen, daar staal een onaangenamen bijsmaak aan de visch geeft. Wanneer een blik visch is opengemaakt, moet de visch dadelijk op een porceleinen of glazen schaal worden gelegd. Dit geldt ook voor geconserveerde ■vruchten en groenten. Aardappelen verdeelt men niet met een mes, doch met een vork. Voedingsmidde len, vooral gekookt of gebakken, worden niet in emaille of aluminium bewaard, maar steeds in steen, glas of porcelein en zoo mogelijk half gesloten. Vochtigheid is de spelste bederfster van geurige spij zen, waarom het te raden is spijzen zoo wel als dranken op een droge, hoewel koele plaats te zetten. De Chineezen, die zeer gesteld zijn op hun thee en hun theepotje derhalve als iets heiligs beschouwen, zullen maar zelden het porceleinen theepotje en -busje met water in aanraking doen komen. Wanneer de theepot dient te worden schoongemaakt, dan doet men dit door middel van heete doeken. De Chineesche huisvrouw kan dikwijls niet begrijpen, hoe dc Europeesche vrouw smakelijk haar thee kan drinken, wanneer deze werd gezet in een nikkelen of zil veren pot; zij drinkt liever geen thee, wanneer haar porceleinen potje gebroken is.... Natuurlijk welen onze huisvrouwen, even goed als haar Oostersche zusters, dat thee zoowel als koffie aanmerkelijk veel sma kelijker is, wanneer dit in een steenen potje werd gezet, als wanneer het in een metalen thee- of koffiepot werd bereid, maar feit is, dat de Oostersche vrouw veel meer zorg voor haar spijs en drank aan den dag legt als wij dit over het alge meen gewoon zijn. Koffieboonen zijn beter te bewaren in het glazen doosje onder de koffiemolen, of in een blikken doos, dan in die z.g. koffie- doosjes, men kant ze wel, de aardige Ja- pansche doosjes, welke wel sierlijk, maar niet doelmatig zijn, omdat de koffiegeur er te veel in wordt verspreid, hetgeen bij blik of glas niet het geval is, waarbij nog komt, dat een houten doosje spoedig rea geert op vochtig weer of een vochtige om geving. Er zijn huisvrouwen, die niet gaarne afstand zouden willen doen van hun mooie, ouderwetsche, nikkelen koffie kan. Welnu, om uit zulk een kan, waaruit men den metaalsmaak wil bannen, koffie te schenken zonder een enkelen bij smaak, moet men, als de kan tenminste niet geregeld wordt gebruikt, steeds een theelepeltje gemalen koffie in den kan doen en haar dan ongesloten wegzetten. Den krijgt de koffie-smaak gelegenheid geheel tot de wanden door te dringen. Tegenwordig zijn ook koffiepotjes ver krijgbaar, bestaand uit gekleurd glas. Of deze nieuwigheid evenwel opgang zal ma ken, staat nog te bezien, daar te veel en te scherp licht koffie schaadt. Een verstandige huisvrouw zal haar koffie niet bij een groote voorraad tegelijk inslaan, omdat koffie, welke langen tijd blijft liggen, schadelijke bestanddeelen op neemt, door de werking der coffeine, wel ke nu eenmaal in alle koffiesoorten ver borgen zijn. De z.g. Vakuum-verpakking der coffeine vrije Koffie Hag, de blik-evrpakking,- welke indringing van licht en lucht van buiten af onmogelijk maakt, stelt ons in staat onze koffie maanden, ja zelfs jaren lang in uitstekende conditie te houden. Tot de voedingsmiddelen, welke zeer be vattelijk zijn voor een vochtige atmosfeer behoort o.a. ook boter. Boter dient men niet in de nabijheid van sterk ruikende in grediënten te zetten, omdat boter zoowel als vet snel reageeren op de atmosfeer in de omgeving. DE KAMFER en haar gebruiks mogelijkheden. De kamfer, waarvan in de huishouding en ook in de geneeskunde zoo'n veelvul dig gebruik wordt gemaakt, is het voort brengsel van den wortel van een soort laurierboom, welke in China, Japan en ver schillende deelen van Indië groeit. De bla deren van deze plant, welke aan een dun nen stengel zitten, loopen spits toe. Van boven is het blad helgroen en gaat dan over in geelgroen. De bloemstengels zijn klein en teer en loopen van boven in klei ne vertakkingen uit, waarvan elk een bloempje draagt. De bloesem is wit en wordt opgevolgd door een glinsterende paarsche bes, ter groote van een erwt. Deze bestaat uit een kleine pit, welke den geur van kruitnagelen en kamfer heeft. De bast van den boom is van buiten eenigszins ruw; aan den binnenkant is zij echter zacht en vochtig, zoodat de bast gemakkelijk van het hout is te scheiden. Het hout van den kamferboom is wit van kleur en zeer droog. De boomen bevatten dikwijls zoo'n over vloedige hoeveelheid kamfer, dat deze er, als de boom gekloofd wordt, in groote druppels uitkomt. Kamfer is algemeen be kend als een witte, broze substantie, welke een bijzonder aromatische geur en een ster ken smaak heeft. Kamfer smelt bij 288 gr. Fahrenheit en kookt bij 400 gr. Kamfer is zeer ontvlambaar en brandt met een witte vlam en rook; in alcohol, ether en olie wordt kamfer opgelost. Als men kamfer in water legt, gaat het water naar de kamfer ruiken; ook als de kamfer op het water drijft is zij brandbaar. Zij verandert niet door eenvoudig aan lucht te worden bloot gesteld, maar als men kamfer bij warm weer in een open vat plaatst, is het spoe dig vervlogen. Door distelleering kan men yit vele planten kamfer trekken. Zoo be vatten o.a. thym, salie, anemonen e.a. heel veel kamfer. Bij de Oostersche volken was de kamfer reeds vroeg bekend en werd door hem ook veel aangewend als reukmid del. Door de Arabieren werd de kamfer in Europa ingevoerd, doch dit schijnt eerst la ter te zijn geschied, daar kamfer bij de Grieken en Romeinen totaal onbekend was. LEVERTRAAN GENEESMIDDEL VLEKKEN VAN DEN MUUR VERWIJDEREN. Niet te groote bruine of .andere vlekken op een witgelakten muur of zoldering kan men wegmaken door een dik papje te ma ken van stijfsel en koud water en dit met een schoon stuk flanel over de plek te wrijven. Levertraan heeft gedurende eeuwen reeds in de gunst gestaan bij het volk als genees- en Voorbehoedmiddel tegen allerlei ziekten. De oude Egyptenaren gebruikten reeds levertraan tegen oogziekten. In Si berië en het Noorden van Rusland heeft reeds lang de gewoonte bestaan, om lij ders aan uitterende ziekten voor het doen van visch- en traankuren naar de kunst plaatsen der Noordelijke zeeën te zenden. Uit den aard der zaak is levertaan een volksmiddel in die landen, waar veel vette visch gevangen wordt, derhalve in de Noordelijke zeestreken. Levertraan wordt ook door die bewoners gebruikt, omdat ze er beter door tegen de koude kunnen. Le vertraan is een merkwaardig product. Als vet doet zij in voedzaamheid voor welk ander vet niet onder. Als prikkel is zij van groote kracht. Zij verhoogt de weerbaar heid van het zwakke organisme tegen in fecties en is bovendien een uitstekend mid del tegen beenzwakte. Sfeer en gezelligheid zijn de hoofd factoren, welke de huisvrouw moet benutten om van haar huis een echt „home" te maken voor de huisgenooten. Hiertoe kun nen ook schemerlampen niet weinig toe bijdra gen, mits zij op de juiste wijze wor den aangebracht; onderstaand ar tikeltje geeft hiervoor en kele aan wijzingen. 'Aardige lampekappen van gevouwen pa pier zijn overal te verkrijgen, maar toch kunnen wij soms nog niet een keuze ma ken, al zien wij ook honderden gezellige, vroolijke lampjes bijeen. Hoofdzaak is na tuurlijk, dat de lamp, welke wij ons aan schaffen, overeen moet komen met onze kamer of het vertrek, waarin de lamp moet staan. De aankleeding van een larapekap is tegenwoordig al zeer eenvoudig, waarom veel dames er toe overgaan hun eigen lam pekapje te vervaardigen. Het is niet moei lijk, men heeft er op de eerste plaats een goeden smaak en een dosis handigheid voor noodig. Voor degene, die misschien van plan waren een eigen schemerlampje te vervaar digen, of wellicht hun oude schemerlampje willen vermoderniseeren, geven wij hier enkele voorbeelden, die ons misschien kun nen helpen. Het eerste model is een stijlvolle, rustige schemerlamp voor de studeerkamer. Het lampje dient voor een klein tafeltje naast de boekenkast en verhoogt de sfeer van koele intimiteit, welke in de werkkamer zoo heerlijk rustig aandoet. De kap is van perkament en versierd met zijdekoord in de kleur van het leer van de „clubs". Langs vouwen en onderkant is op een zeer geregelden afstand een fijn koordje doorgeregen; een breeder koord loopt eenige centimeters van den boven kant en eindigt bij het knooppunt in een mooien, sierlijken kwast van de zelfde kleur. Het tweede kapje is weer heel iets anders, hoewel in den grond hetzelfde. Dit lampje is echter meer geschikt voor de kinderka mer of voor een boudoir, omdat de kleur en de garneering ervan veel fijner zijn. De kap is gemaakt van een mooie bloe- mencretonne, waarvan men tegenwoordig zoo vaak gordijnen, kussens, e.d. ziet ver vaardigd. De stof wordt zoo stijf gesteven, dat zij in den vorm blijft, en ter nadere stevigheid aan boven- en benedenkant af gewerkt met stug ripslint, in de hoofdkleur van het bloempatroon. Vier cm. beneden van den bovenrand wordt een stel gaatjes gemaakt om er het lintje door te halen, welk lintje wordt ge strikt. Is een „romp" bestaande uit een steenen pul voor het eerste model geschik ter, bij dit voorbeeld kunnen wij beter ge bruik maken van een romp je van rotting op riet. Wanneer men beschikt over een teekentalent, dan kan het derde voorbeeld U mis schien van dienst zijn. No. 3 is een kap voor een hanglampje. Het geraamte be staat uit latjes; een dergelijk model is in alle goede electriciteitswinkels verkrijg baar. Nu beplakt men het geraamte met zeer dun, maar ook heel stevig teekenpa pier, maar men dient er wel voor te zor gen, dat het papier flink strak zat Wan neer er zes pasjes in het geraamte zijn, dan worden er drie beschilderd. Het lampje wordt opgehangen door middel van een viertal dikke koordjes, welke ongeveer 20 c.m. vóór het plafond kunnen worden sa mengevat en alzoo een gedeelte van het snoer kunnen verbergen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 14