MAANDAG 10 DECEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 13 JTT DE OMGEVING WOUBRUGGE. DE „VERDEKKERDE" MOLEN. Feestelijk in gebruik gesteld. Nadat de bus vanaf het station Leiden met de belangstellenden in Woubrugge was gearriveerd, werden deze verwelkomd door het bestuur van den polder in de oude rechtszaal van het hotel Swama. Aanwezig waren o.m. de burgemeesters van Woubrugge met zijne echtgenoote, Alkemade, Leiderdorp en van Hoeven, terwijl de burgemeester van Alphen nader bericht van verhindering had geschonken. Voorts merkten wij onder de aanwezigen: P. Bigter Midla, attaché van het Italiaan- sche gezantschap, W. J. de Koek van Leeuwen, ingenieur van den Prov. Water staat, A. J. Dekker, uitvinder van het Dek- ker-systeem, dr. ir. van Konijnenburg, in genieur bij het Rijksbureau voor ontwate ring, ir. F. Stokhuyzen, adj.-dir. van de Ste delijke fabrieken te Leiden, Directie der Zuiderzeewerken met enkele ingenieurs, J. Becker, hoofd van den teohnischen dienst der streekplannen in de prov. Noord-Bra bant, wethouders der gemeente Woubrugge, Hoogheemraden van Rijnland, en enkele Tweede Kamerleden, terwijl namens „De Hollandsche Molen" aanwezig waren jhr. mr. F. van Rijckevorsel en Belgraver. Hierna begaf men zich naar de feestzaal, alwaar door den secretaris van den polder, den heer H. E. M. Schaminée, de begroe tingsrede werd uitgesproken. Dames en Heeren, Het zij mij vergund u, namens het be stuur van den Veenderpolder, op deze plaats hartelijk welkom te heeten. De uitnoodiging, welke met medewerking van den gemeentelijken archivaris in oud- Hollandschen stijl is opgesteld kunnen wor den, heeft u reeds in het kort over het doel van uw komst ingelicht. Ene groet dinc staet te ghebeuren. De polder heeft zijn ruw-oliemotor onge vraagd ontslag gegeven en heeft, misschien naai- de meening van enkelen, zijn kreef tengang gemaakt door de windkracht met het paard van Troje weer binnen te ha len. Wij hopen u aan te toonen, dat dit echter niet het geval is. Dat wij aan de opening van dezen molen eenigen luister meenden te moeten bijzet ten, vindt niet alleen zijn reden in het feit, dat wij u willen aantoonen, dat, wil men komen tot verlaging va"n vaste Lasten in het landbouwbedrijf, men in de eerste plaats zijn toevlucht moet nemen tot die middelen, welke gratis ter beschikking staan, doch tevens om u te overtuigen, dat de zoo versmade windkracht thans weer economische redenen van bestaan heeft. Ook uit aesthetisch oogpunt valt dezen heropbouw toe te juichen; het aspect der omgeving is*hierdoor bijna weer in zijn ouden luister hersteld. Niet op de laatste plaats mogen wij met genoegen constatee- ren, dat het in het voornemen ligt van het bestuur om in 1935 met een aanmerkelijke verlaging der polderlasten te komen. Zonder u, naar ik hoop, al te zeer te vermoeien met technische bijzonderheden, hetgeen ik gaarne overlaat aan ter zake kundigen, meen ik toch even in de geschie denis van den Polder te moeten terug gaan om u een beeld te geven van de groo- te moeiten en zorgen, waarvoor het bestuur zich in den loop der tijden geplaatst heeft gezien. Uit het gemeentelijk archief, ons tot dit doel welwillend ter beschikking gesteld door den Burgemeester, blijkt, dat in 1832 een aanvang gemaakt werd met het droog leggen van den Veenderpolder. Het werk werd oorspronkelijk verricht door een z.g. piasmolen, welke evenwel later, bij de af zonderlijke indijking van den polder, ver vangen werd door een vijzelmolen. Het water uit den polder werd tot 1926 door dezen molen opgevoerd tot 4.5 M. en bij lagen boezemst, zelfs tot 5 M. De hoogere eischen, welke de geïntensi veerde landbouw aan de bemaling stelde, konden door dezen windmolen niet langer meer worden vervuld. De ruim 100-jarige werd door de voortschrijdende techniek als onvolwaardig beschouwd. De groote onze kerheid, welke de windkracht in die jaren schiep, verstond zich niet met de ontwik keling in de landbouwbedrijven. En toen ook nog gronden in den polder benut wer den voor bloembollencultuur, toen achtte het bestuur den tijd gekomen om van be malingssysteem te veranderen. Was hieraan misschien niet geheel vreemd de reeks artikelen welke Herman de Man in de jaargang 1926 van het Alge meen Nederlandsch Landbouwblad het licht deed zien. Hierin toch werd de Hol landsche molen hevig becritiseerd. Niet zijn schoonheid moest voorop staan, doch zijn bruikbaarheid en hieraan mankeerde het maar al te veel. Niet vernieuwen of ver anderen, neen, volgens de Man, tot den grond toe afbreken en vervangen door mo torische kracht. De molen had dus afge daan, de wind werd hoogst oneconomisch genoemd. En onder den druk van deze omstandigheden werd een ruwoliemotor ge bouwd met een 60 K.K.-motor. De wind molen werd tot een hoogte afgebroken, ge noeg nog voor berging van de ruWolie motor. En in dezen vorm heeft de afge knotte molen langen tijd de geheele omge ving ontsierd. Was nu de lijdensweg afgelegd? De da gen van hoogconjunctuur hadden het moge lijk gemaakt een afdoende bemalingswij ze te verkrijgen. Verbéteringen van beteeke- nis waren immers aan onze windmolens practisch nog niet toegepast; wijziging van bemalingswijze was dus alleszins gemoti veerd. De stichters der motorische installatie evenwel hebben, door oir voldoende bekend heid met de oude werktuigen, de capaciteit van den ouden vijzel onderschat en daar door het vermogen te laag gekozen, zoodat deze steeds overbelast heeft moeten wer ken. En deze technische fout is den polder duur komen te staan. De reparatie-kosten, ontstaan door her haalde storingen, zoowel aan den motor als aan het tusschendrijfwerk, liepen in de dui zenden en de polderlasten moesten tenge volge hiervan aanmerkelijk worden ver hoogd. De hoogconjunctuur liep naar eb; de economische crisis stond voor de deur en deed zich vooral in het veehoudersbedrijf hevig gelden. Een toestand, zooals deze thans was, kon niet blijven voortbestaan. Als wij mede- deelen, dat in 1933 voor bijna 2000.re paraties moesten worden verricht aan den 8-jarigen motor, terwijl dit in 1934 zeer ze ker de 1300.zal naderen, dan voelt men wel, dat de polder gaarne eens wat goed- kooper en toch beter uit wilde zijn. ïn het voorjaar van 1934 werd door het bestuur dan ook een voorstel aangenomen om in de wijze van bemaling verandering te bréngen. Een grondig onderzoek werd ingesteld naar de stichtings- en exploita tiekosten van alle mogelijke bemalings- systeemen, terwijl het bestuur met een de putatie uit de Ingelanden een excursie maakte naar verschillende bemalingsin richtingen om bij de beslissende stemming een weloverwogen standpunt te kunnen in nemen. Intussohen waren reeds in talrijke pol ders de windmolens verbeterd volgens de ideeën van den heer Dekker uit Leiden en overal waar ons bestuur hieromtrent in lichtingen inwon, bleek, dat niet alleen de technische resultaten zeer bevredigend wa ren, maar ook, dat de molenverbetering steeds een verlaging der bemalingskosten met zich bracht. Nadat dan ook het advies van het Rijks bureau voor ontwatering te 's-Gravenhage op technisch-economische gronden den herbouw van den windmolen aanbeval, viel in de ingelandenvergadering van 15 Juni 1934 met op één na algemeene stemmen het hesluit onzen wiekendrager te doen her rijzen. Langzaam maar zeker is de molen uit den grond gehaald. Fier verheft hij zijn romp in de lucht en siert de omgeving. „Wijze polderbesluiten verhoogen het peil van het volk" schrijft ons de Hollandsche molen. Moge dit in de toekomst blijken. Ik moge na deze meer algemeene beschou wingen over de geschiedenis van onzen molen nog enkele woorden spreken van meer persoonlijke strekking. En i'k richt dan eerst het woord tot den burgemeester dezer gemeente wiens gast vrijheid wij thans genieten. Aan zijn daad werkelijke medewerking is het mede te danken, dat wij weder in het bezit van een windmolen zijn gekomen. De Burgemees ter zag hier een gemeentebelang en heeft het streven van hen, die wilden komen tot verlaging der polderlasten, geruggesteund. Als ik den burgemeester hier op de eer ste plaats een woord van dank breng, is dit niet om de technische adviezen op het tweede plan te plaatsen. Met groote dankbaarheid denken wij aan de technische adviezen welke wij van het Rijksbureau voor Ontwatering bij monde van dr. ir. van Konijnenburg mochten ont vangen. De heer van Konijnenburg beeft een werkzaam aandeel gehad bij den bouw van den molen. In vergaderingen van be stuur en ingelanden gaf hij zijn onpartij dig oordeel en liet zich niet van de wijs brengen indien van andere zijden „tech nische" bezwaren geopperd werden tegen zijn „technische" argumenten. De mede-opbouw van dén molen is slechts een gedeelte van de taak, welke de heer v. Konijnenburg op zich genomen heeft. De polder kan er groot op gaan de zen deskundigen ingenieur naast zich te hebben bij het vaststellen van een nieuwen keur en het verbeteren van de watergan gen. Doch wat is een bouwplan zonder bou wers! De heer Dekker, ontwerper, zoowel van het nieuwe bemalingssysteem als van den ranken molen, past hier een woord van hulde voor het werk wat hij verricht heeft. Waren voor een 10-tal jaren vele wind molens ten doode opgeschreven, zijn stroomlijn vorm ige toepassing op de wie ken en enkele andere technische verbete ringen hebben de fiere windmolens weer in de volle belangstelling geplaatst van al len, die te maken hebben of te maken krij gen met bemalingen. Met den heer van Konijnenburg werd door hem het toezicht uitgeoefend op den bouw van den molen. Ten volle hebben wij ons vertrouwen ge steld in het Dekker-systeem en wij hopen, dat wij hierin niet beschaamd worden. De bouwers van den molen, de heeren Verby en Jansen, hebben zich plichtsge trouw van hun taak gekweten en met Gods' hulp dezen verdekkerden molen tot stand gebracht. Veel is van hen vereischt, dag en nacht heeft Verbij de laatste weken gewerkt, om op tijd gereed te komen. Zijn arbeid zal ons allen met bewondering ver vullen. Ik meen hier namens den geheelen polder te spreken indien ik de heer Verbij dank betuig voor zijn onvermoeid stre ven om onzen polder een solied stuk werk te leveren. En thans, dames en heeren, moge ik u uitnoodigen plaats te nemen in onze trek schuit, die u door de Woutwatering naar de Wijde Aa zal brengen, alwaar de nieuwe watermolen zal worden bezichtigd en door den burgemeester worden geopend. Na afloop hiervan begaf men zich per boot naar de Wijde Aa. Had de secretaris zooeven de aanwezigen begroet op het grondgebied van Woubrug ge, hier verwelkomde hij allen op het ge bied van den Polder. Nadat de heeren Dekker, v. Konijnen burg en Verbij geluk waren gewenscht met den mooien molen, werd deze door de echt genoote van den burgemeester van Wou brugge officieel in gebruik gesteld door het lichten van den vang. De heer Dekker gaf-hierna aan belang stellenden een uiteenzetting van de inrich ting van den molen, waarna men weder per boot naar Woubrugge voer. Hier werd oun. het woord gevoerd door den Burgemeester van Woubrugge, de hee ren Dekker en Jhr. v. Rijckevorsel, lid van de Hollandsche molen, het lid der Tweede Kamer M. P. van der Weyden en dr. ir. Van Konijnenburg. (Verder verslag volgt). Afscheid. Zondagmiddag nam ds. Jel- lema in de Ned. Herv. kerk afscheid van zijn gemeente met een predikatie over 1 Joh. 2 vers 18, deze woorden: Kinderkens, het is de laatste ure. In een ernstige rede spoorde ispr. zijn aandachtig gehoor aan ten le tot zelfonderzoek, 2e wees hij haar op een ernstige roepstem en ten 3e op een schoon vergezicht. Vervolgens richtte spr. zich tot bepaalde personen en allereerst tot het hoofd der burgerlijke gemeente. Ten- slótte bracht ds. Waardenburg namens de Kerkeraad en gemeente aan ds. Jellema dank en achting en verzocht hij den leer- aar toe te zingen ps. 121 vers 4, wat de gemeente staande deed. Van de gelegenheid om in het gebouw Immanuel ds. en mevr. Jellema een laatste handdruk te brengen werd een ruim gebruik gemaakt. NIEUWVEEN. Collecte voor noodlijdende kerken. De Zondag gehouden collecte voor de arme kerken in ons bisdom, heeft niet minder dan 69.opgebracht. Vergelijkt men dit met de opbrengst van een „gewone" col lecte, die op bijna 20.neerkomt, dan is het resultaat verheugend. De weleerw. heer Henning van Langeraar hield in bei de Missen de predikatie. VOORHOUT. 12Va-jarig Priesterfeest van Rector v. d. Griendt. Het koperen priesterfeest van den zeer- eerw. heer L. M. van der Griendt, rector van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool is aldaar feestelijk gevierd. Zaterdagavond werd.de jubilaris „inge haald", waarna een feestelijke ontvangst volgde, welke werd ingezet met een plech tig Lof. Zondagmorgen naderden alle leerlingen der school ter H. Tafel. Om 9 uur werd door den eerw. jubilaris een Plechtige H. Mis opgedragen, waarbij op voorbeeldige wijze de „Missa Populi" van Hubert Cuypers werd uitgevoerd door het knapen- en broe derskoor. Om circa elf uur volgde een goed bezoch te receptie, welke een intiem karakter had. Des avonds werd door de tooneelisten der B.N.S. ten tooneele geVoerd het spél „Tar- cisius", hetwelk een waardig slot van dezen Geestelijken dag vormde. VOORSCHOTEN. Diefstal in dienstbetrekking. Vrijdag morgen 1.1. is door de politie van Wasse naar een dienstmeisje, wonende alhier, van het bed gelicht en vervoerd naar Wasse naar, verdacht van diefstal, gepleegd in dienstbetrekking. De verdachte heeft een volledige beketenis afgelegd en is daarna op vrije voeten gesteld. Aangereden. Hedenmorgen is de 9-ja rige jongen H. terwijl hij op weg was naar school aangereden door een auto, bestuurd door v. d. E. uit Lisse. Hij werd opgenomen met een hersen schudding. De politie heeft de zaak in on derzoek. zoo actief heeft beheerd, niet een verras sing toekomt. De .voorz. vraagt het gevoelen van de leden, die allen er voor waren den pen ningmeester een „gemakkelijke stoel" te geven voor den ouden dag. Onder applaus werd hiertoe besloten. De voorz. dankte de leden voor het gezellig en prettig ver gaderen en sloot de vergadering met ge bed. BODEGRAVEN Vrouwenbond. Donderdag .a.s. zal, op verzoek van den R.K. Vrouwenbond, de weleerw. pater Evodius van der Snoek, een inleiding komen houden over: „De oude Moederkerk en het moderne leven". De leden zelf hebben gratis toegang. Voor be langstellenden is de entree 10 cent, Het bestuur der St. Jozefgezellenvereeni- ging houdt eveneens Donderdagavond een verplichte vergadering. Door een der le den wordt een inleidinggehouden over de Saarkwestie. Wanneer dan alle niet-leden van de St. J. G. V. vertegenwoordigd zijn in de bovenzaal en alle leden der St. J. G. V. in de benedenzaal, zijn beide vereeni- gingen tevreden. HAZERSWOUDE. Personalia. Onze plaatsgenoot Th. J. de Boer slaagde te Boskoop voor het exa men kantoorstenograaf. NOORDEN. Drankbestrijding. Vrijdagavond werd in de St. Franciscuszaal een goed bezochte ledenvergadering gehouden van Kruisver- bond en Mariavereeniging, waar mede aan wezig was de geestelijk adviseur Kapelaan W. B. Hermans. Door het Hoofdtoestuur van de Mariabond worden gratis aangeboden een aantal strooibiljetten en 100 exemplaren van het Propagandablad „Vredige Vreugde", dat met Kerstmis in een groote oplaag wordt uitgegeven. Besloten wordt hiervan dank baar gebruik te maken. Tevens kan men gedurende eenigen tijd 30 exemplaren van de Kruisbanier krijgen voor gratis-versprei- ding, welke eveneens welkom zijn. De opbrengst van den speldjesdag be droeg 14.65, de onkosten waren 1.35, zoo dat 9.98 is afgedragen aan den Bondskas en 3.32 gestort in eigen kas. Het Bestuur heeft zich in verbinding ge steld met Kapelaan J. Tempel te Montfoort om een spreekbeurt te vervullen en met een gezelschap van daar een Mariaspel te komen opvoeren, waarjnede men op ver schillende plaatsen groot succes had. Het voorstel vindt eenparig en enthousiast bij val. Als datum zal worden voorgesteld Zon dag 3 Februari, daags na Maria Lichtmis. Aangevuld worden twee vacante plaat sen in het bestuur van de Mariavereeni ging wegens vertrek en bedanken van do dames C. de Jong-Van der Hoorn en P. Pieterse. Benoemd worden de dames Annie Vroonhof en G. Vervoorn. Medegedeeld wordt, dat dit jaar om streeks Kerstmis geen kinderfeest gegeven zal worden, uitgaande van de organisaties. Besloten wordt dergelijk feest thans te or ganiseer en, uitgaande van Kruiisverbond en Mariavereeniging en wel voor alle school gaande kinderen uit de Parochie. Als datum wordt vastgesteld Vrijdag 28 December van 912 uur. Het bestuur van de Mariaver eeniging neemt op zich alle parochianen een offertje te gaan vragen en ook de trac- tatie te regelen. Hierna sluiting. SPORT WIELRENNEN „SWÏFT." LAWNTENNIS OFFICIEELE NEDERLANDSCHE RANGLIJST De Keuze-Commissie van den N.L.T.B. heeft voor het afgeloopen seizoen de vol gende ranglijst samengesteld. Heeren: 1. H. Timmer (Den Haag), 2. J. Knottenbelt (Bussum), 3. T. Hughan (Am sterdam), 45, O. Koopman (Amsterdam), W. Weber (Den Haag); 6. G. Leembruggen (Den Haag,) G. Scheurleer (Den Haag); 9. Th. van Eek (Amsterdam); 1011, J. Boon (Hilversum), W. Heynen (Den Haag); 12 13. Mr. W. Marinkelle (Den Haag). J. van Oost (Amsterdam); 14. W. Wetselaar (Bloemendaal); 15. Th. Borren (Utrecht); 16. J. Kerssemakers (Eindhoven); 17. Th. Leyenaar (Rotterdam); 18. mr. Brouwers (Venlo): 1922. jhr. von Hcyden (Rosma len), H. Hoving (Amsterdam), H. Pflaumc (Tilburg), G. Schoorel (Den Haag). Dames-^1. mej. Rollin Couquerque (Den Haag), 2. mej. v. Lindonk (Den Haag); 3. mej. E. Beizcr (Den Haag); 4. mej. A. Kerckhoff (Den Haag); 5. mej. G. Ter- windt (Amsterdam); 6. mej. A. Knotten belt (Bussum): 7. mevr. Boutmy (Den Haag); 8. mevr. Jonquière (Den Haag); 9. mevr. Van Gulick (Amsterdam); 10. mevr. Dralle (Den Haag); 11. mevr. De Bruyn Kops; 12. mej. E. Visser (Den Haag); 13 14. mevr. Meyer (Amsterdam), mevr. Reydon (Amsterdam); 15 mej. Visscher (Den Haag); 16. mej. G. Hille (Amster dam). Wat de heeren betreft heeft Den Haag niet meer het meerendeel der eerste helft van de lijst. Wat de dames aangaat, staat de residentie echter verre aan de spits. PAARDENSPORT DE LIEFDADIGIIEIDSDAG TE DUINDIGT De op 25 November j.l. gehouden lief dadigheidsdag te Duindigt, waarvan de netto opbrengst bestemd was voor lief dadige doeleinden, bilijkt een batig saldo te hebben opgebracht Van 800. Van dit bedrag is uitgekeerd aan de Pikeursver- eeniging ƒ500 (waarvan 100 met speciale* opdrachten); ƒ200 aan de Wassenaarsche afdeeling van 't Groene Kruis, ter bijstor ting van het Duindigtfonds en 100 aan de noodlijdende paarden in de woonwagen kampen voor verstrekking van voer en ligstroo. De laatste dag van het draf- en rensei- zoen is dus in alle opzichten bijzonder ge slaagd. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. EUTERPE vertr. 8 Dec. van Amsterdam naar Bordeaux. SALEIER (thuisr.) pass. 6 Dec. Gibral tar. KON. NED. STOOMB MAATSCHAPPIJ BOSKOOP, (thuisr.) arr. 6 Doe. te Tal-, cahuano. CALYPSO vertr. 7 Dec. van Catania naar Lippari. COLOMBIA vertr. 6 Dec. van New York naar West-Indië. COTTICA (thuisr.) wordt 10 Dec. te Ply mouth verwacht. MARS vertr. 7 Dec. van Lissabon naar Amsterdam. OBERON vertr. 7 Dec. van Rettimo naar Algiers. ODYSSEUS vertr. 7 Dec. van Passages naar Bilbao. ORESTES vertr. 7 Dec. van Izmir naar Istanboul. ORION vertr. 7 Dec. van Vigo naar Lis sabon. ULYSSES arr. 8 Dec. van Amsterdam tc Rotterdam. VENUS vertr. 7 Dec. van Genua naar Limni. VESTA arr. 7 Dec. van Genua tc Livorno. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. NIEUW HOLLAND, arr. 7 Dec. van Sin gapore tc Sydney. ROGGEVEEN arr. 6 Dec. van Kaapstad te Batavia. HOLLAND-AJVURIKA-LIJN. DRECHTDIJK, Rott.-Vanc. arr. 6 Dec. te Swansea. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA AGOENG (uitr.) vertr. 7 Dec. v. Belawan. KOTA AGOENG (uitr.) arr. 8 Dec. te Singapore. KOTA NOPAN (thuisr.) pass. 7 Dec. te Sagres. MODJOKERTO (uitr.) vertr. 7 Dec. van Southampton. SIBAJAK (thuisr.) pass. 8 Dec. nam. 4 uur Cowes en 10 Dec. voorm. 9 uur te Rot terdam verwacht. ALDABI (thuisr.) vertr. 7 Dec. van Bue nos Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DIOMED, JapanRotterdam arr. 7 Dec. te Londen. MEMNON arr. 7 Dec. te Shimonoscki. PEISANDER, Java-Amsterdam arr. 8 Dec. te Belyawan. EMZETCO LIJN. JONGE ELISABETH, Antw. naar Genua pass. 3 Dec. Ouessant. JONGE JOHANNA, Almeria naar Liver pool, pass. 8 Dec. Gibraltar. VEREEN. NEDERL. SCHEEPVAART MIJ (HollandAfrika Lijn). RANDFONTEIN (thuisr.) arr. 8 Dec. te Kaapstad. (HollandOost Azië Lijn). MEERKERK arr. 8 Dec. van Amsterdam te Hamburg. SEROOSKERK (thuisr.) vertr. 8 Dcc. v. Port Said. ZUIDERKERK (thuisr.) vertr. 6 Decem ber van Kobe. UIT DE RIJNSTREEK ZEVENHOVEN. Diefstal. Vrijdagmorgen ging mej. Bader naar de kerk en plaatste, zooals ge woonlijk, haar fiets achter het huis van een kennis. Bij haar terugkomst ontdekte zij tot haar groote schrik, dat het belas tingplaatje van haar fiets was verdwenen. Aangifte aan de politie werd gedaan, die op onderzoek uitging, doch zonder resul taat. Volksbond. Vrijdagavond kwam de R. K. Volksbond in vergadering in het Bondsgebouw bijeen. De Voorz. de heer A. J. de Groot heette allen welkom en gaf zijn tevredenheid te kennen over de op komst die schitterend was. Spr. opende de vergadering met gebed. De voorz. deelde mede een telegram ontvangen te hebben van den heer Steijnmetz, dat hij wegens Kamerzitting verhinderd is te komen spre ken. Wordt voor kennisgeving aangeno men. De secr., de heer L. J. Bos, las de notu len der vorige vergadering welke onver anderd werden goedgekeuid. Thans was het kardinale punt aan de orde n.l. een bijdrage voor de kleedkamer aan het Bondsgebouw. De voorz. zeide dat dit hard noodig is bij uitvoeringen. Een lid vroeg of het bestuur soms een voorstel had, waarop bevestigend werd geantwoord, maar het bestuur wilde liever, dat de le den met een voorstel kwamen. Na praten kwam het bestuursvoorstel te berde. Het bestuursvoorstel om 25.beschikbaar te stellen, werd met algemeene stemmen aan genomen. Het gebouwtje wordt gratis op getrokken en afgewerkt door de werklooze leden .van den bond, die een extra be dankje kregen. Bij de rondvraag vroeg een lid of den pas afgetreden penningmeester Anth. de Groot, die 13 jaar de financiën* Gistermorgen zijn er hometrain-wedstrij- den gereden over 1400 m., waarvan wij als uitslag konden noteeren: J. Rietbroek 38 sec.; R. Riethoven 29.4 sec.; G. Parijs 40.2 sec.; A. Collee en C. v. Amsterdam 40.6 sec.; C. Croos 41.4 sec.; J. Schuller 41.6 sec.; A. Strijk 42 sec.; Ch. Vonk 42.4 sec.; Th. de Roode 42.6 sec.; L. Bosman 42.8 sec.; J. de Haas 43.8 sec.; K. de Haas 44.4 sec.; W. v. d. Borg 45.6 sec.: J. Geertsma 47.4 sec.; Ch. de Roode 48.8 sec. De Junioren reden 700 m. met als uit slag: W. Mens 26.6 sec.; A. Lodewijks 30 sec. In plaats van Woensdag zal er Vrijdag avond gereden worden om de P. T. de Jong prijzen. Aanvang 8.30 uur in het clublokaal van den heer J. van Meizen, N. Beestenmarkt. DE ZESDAAGSCHE TE NEW YORK. DebactsLetourneur winnaars. In de laatste uren van den Zesdaagschen wielerwedstrijd te New York wisten De baetsLetourneur de leiding te veroveren. Ondanks felle aanvallen van het koppel SchönBroccardo wist het Fransch-Belgi- sche koppel den kop te behouden en ten slotte met twee ronden voorsprong te win nen. Wederom hebben DebaetsLetourneur een Zesdaagsche in Amerika gewonnen. De eindstand luidt: Winnaars DebaetsLetourneur 743 pun ten. Afgelegde afstand 3947.700 K.M. Met 2 ronden achterstand: 2. Schön Broccardo 443 punten. Met 3 ronden achterstand: 3. Giorgetti Hill 741 punten. Met 5 ronden achterstand: 4. Dempsey Thomas 934 punten. 5. MartinettiReboli 587 punten. 6. RodakShallcr 523 punten. Met 7 ronden achterstand: 7. Sheehan Garrison 288 punten. Met 8 ronden achterstand: 8. Dulltoerg Wissel 792 punten. 9. ZimsKuster 238 punten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 13