ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN NOORD WIJK CULTUUR UIT DE OMGEVING KATWIJK Werkloosheid. Aan de gemeentelijke arbeidsbeurs staan op heden als werkzoe kenden ingeschreven 609 personen. Het cijfer wordt dus geregeld weer hooger. Hiervan zijn: 26 opperlieden, 62 grond werkers, 24 timmerlieden, 26 metselaars, 11 fabrieksarbeiders, 17 schilders, 11 kui pers, 129 landarbeiders, 132 losse arbei ders, 65 visschers. 7 stokers, 9 binnen schippers, 14 varensgezellen, 6 scheepma kers, 4 stucadoors, 3 motor drijvers, 3 lood gieters. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Gisteren slaagde onze oud-plaatsgenoot dr. M. H. Werther te Amsterdam voor het aanvullend doctoraal examen in de wiskunde. NOORDWIJKERHOUT Kapelaan van Straelen. Gisteren heeft de weleerw. heer kapelaan van Straelen zich te Amsterdam ingescheept voor vertrek naar de Missie van de Bene dictijnen op Trinidad. RIJNSBURG Bloemenhandel. Van de *rootbloeml- ge zijn het nog maar een paar variëteiten die nog eenige variatie in den aanvoer brengen. Overigens zijn het Troschrysan- then, wat Lelies en Fransche bloemen. De prjjzen waren: rozen per bos van 20 stuks van 3070 ct, GrootbL chrysanthen Miss Cavell 812 ct., Monaco 37 ct., Lelies per 100 kelken 6.307.20, Spaan- sche Peper ƒ1.902.10, Troschry san then: Mont Blanc 813 ct, Herco 914 ct., Triumph 79, Ester 713, Flory King 4—8 ct VOORHOUT. Veiling. Onder groote belangstelling werden deze keer geveild: 130 konijnen, vele kippen en fazanten. Jonge konynen brachten 0.20 tot 0.50 op, terwijl de slachtkonijnen van 0.60 tot 0.75 liepen. De kippen gingen van 0.50 tot 0.75, terwijl overigens nog 30 num mers voor de vendu werden geveild. Deze keer was de handel aanmerkelijk vlugger dan de vorige week. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat tot 15 December as. nummers voor de as. tentoonstelling kunnen worden ingeschreven. WASSENAAR TENTOONSTELLING WERKLOOZEN BEZIGHEID Door Minister Slotemaker geopend In het bijzijn van talrijke genoodigden had gistermiddag te 3 uur de opening plaats van de tentoonstelling van werkloo- zen-bezigheid, welke plechtigheid ge schiedde door den minister van Sociale Zaken, Z. Exc. Slotemaker de Bruïne. Wethouder van Leeuwen zegt, dat breed sprakigheid een deugd is die weinig wordt gewaardeerd. Toch prijst hij zich gelukkig dat de leden van de Tweede Kamer den Minister van Defensie zoolang aan de praat hebben gehouden, dat dè Minister van So ciale Zaken daardoor in de gelegenheid is gesteld, deze tentoonstelling te openen. Spr. heet namens het Comité Z. Exc. har telijk welkom, wiens belangstelling voor dit werk bekend is en die daarvan reeds eerder deed blijken. Voor die komst in ons midden is hij dankbaar namens het Co mité en ook namens de menschen die ach ter spr. staan opgesteld, de werkloozen. Hij brengt voorts dank aan het Gemeen tebestuur en de Raadsleden, die de grond voor de tuinen belangloos hebben afge staan. We zijn nu een jaar bezig. Bij de opening der eerste tentoonstelling sprak de burgemeester de in dit geval goede wensch uit, dat men de zaak zoo spoedig mogelijk zou kunnen liquideeren. Dat was de beste wensch voor het Comité. Het is niet zoo mogen zijn, doch het is noodzakelijk ge bleken, dit werk voort te zetten. Aanvan kelijk moedeloos gestemd, komt men hier later fluitende binnen, en fluitende en op geruimd komt men thuis. Spr.'s dank gaat ook uit tot de geregeld weldoeners aan dit werkhuis. Hoewel vrijwel alles is gemaakt van gewoon pakkistenhout, daarnevens is is toch nog veel noodig. Het is goede bur gerzin die de gelegenheid voor dat alles verschaft. Spr. besluit met allen te dan ken voor hun aanwezigheid (applaus). Z. Exc. Minister Slotemaker de Bruine, zegt, dat de wethouder gewezen heeft op de gelegenheid die hij gevonden heeft om hier te komen. In vriêndschappelijken zin wil Z. Exc. daarover met den wethouder debatteeren. Zijn komen hier is een stuk van zijn werkzaamheid. Als minister van Sociale Zaken zo hij zeker in zijn taak tekort schieten als hij geen belangstelling toonde voor hetgeen men doet om door moreele opheffing de drukkende werkloos heid minder zwaar te doen zijn voor de werkloozen en daardoor ook voor hun vrouwen. Als hij bij een werk kan zijn, dat beproeft moreel te helpen is het ver klaarbaar, dat hij verschijnt. Wat Z.Exc. treft is, dat de mannen iets te doen heb ben. Er is voorheen vaak betoogd de noodzakelijkheid van vacantie. In tijden van stijgende werkloosheid is er geen oogenblik verschil van meening, of niet veel vreeselijker is, gedwongen vacantie te hebben. Zijn krachten niet te kunnen ge bruiken drukt den mensch. Hier stelt men de werkloozen in de gelegenheid iets te kunnen maken, dat behoort tot het fijne werk en dat veel toewijding vraagt. Z. Exc kan zich voorstellen, dat de mannen met groeiend pleizier hier komen. Opvallend is ook, dat onze werklooze vrienden in staat zijn, iets voor een ander te doen. In tijden van ..ood is het geluk kig wanneer men iets krijgt, maar veel heerlijker is het te geven dan te ontvan gen. Het Comité heeft het mogelijk ge maakt, dat, terwijl men zelf veel ontvan gen moet, men toch iets doet voor een an der, Gij, aldus Z. Exc. tot de werkloozen, rijt in staat te zeggen, dat het een druk kende tijd is, maar niet zoo drukkend, dat ik niets voor een ander doen kan. Dat is een groote moreele zegen. We zouden een zeer groote onbillijkheid begaan als wij ook niet zouden denken aan de vrouwen voor wie 't in het gezin nog moeilijker en drukkender is wanneer daar slechts het allernoodigste kan zijn. De levenskracht hier opgedaan, moeten we meedragen naar huis en daarmede de vrouwen op wekken. Z. Exc. hoopt, dat in de druk waarin men zich bevindt, en die hij waar achtig wel begrijpt, men hier iets zal vin den dat opheft (applaus). Wethouder van Leeuwen zou als dorps- wethouder niet durven debatteeren met den Minister van Sociale Zaken en daar om is hij blij, dat hy er zoo genadig is af gekomen. Hij is vooral dankbaar voor het geen is gezegd tegen zyn vrienden, de werkloozen. Hen komt daarvoor dank toe Spr. uit zijn voldoening dat ook over de vrouwen is gesproken en het moet voor de mannen hier een voldoening zijn ge weest, dat zij hen iedere week een bloe metje konden brengen, en ook aan de zieken. Spr. dankt Z.Exc. voor den gegeven mo- reelen steun en hoopt, dat de zaak vlug moet worden geliquideerd door verande ring der tijden, waardoor er voor ieder werk zal zijn. Het Comité al blijven wer ken voor moreele opheffing en om aan de arbeiders te -geven wat mogelijk is. De heer Adr. Lee, dankt namens het St. Nicolaascomité voor de gelegenheid die men het heeft gegeven om ook dit jaar weer speelgoed aan de kinderen te ver strekken, en aldus iets aangenaams naast het noodige te verstrekken. Wethouder van Leeuwen hoopt voor de leverantie in aanmerking te blijven ko men (gelach). Daarna bezichtigden de aanwezigen de tentoonstelling, die wij reeds eerder heb ben beschreven. LISSE. Waarschuwing. Ten bate van de plaatselijke Afd. „Herw. Levenskracht" zal hedenavond in de groote zaal van den Ned. R.K. Volksbond een draai-avond ge houden worden om banketletters en specu laaspoppen. Men zij cp zijn hoede! Wordt verwacht stormloop uit alle richtingen. Vrouwenbond. Gisteravond had voor de leden van den R.K. Vrouwenbond Afd. Lisse in het Patronaat een cursu-avond plaats. Als spreekster was hiervoor uitge- noodigd mevr. dr. J. Hillen, die een le zing zou houden getitelt „Over ons zelf en over anderen". De presidente, mevr. Vreeburg, verwel komde de aanwezigen, in het bijzonder den Zeereerw. heer Pastoor, mevr. Hillen, en het bestuur van de Aid. Hillegom. Na een kort openingswoord werd het woord ver leend aan mevr. Hillen. Spr. ried de vrouwen aan niet alleen aandacht te schenken aan haar huiselijke arbeid, maar ook en vooral aan de opvoe ding van het kind. Blijft een goede moeder voor uw kind, ook als het grooter gewor den is. Houdt steeds uw oogen en ooren open, voor uw kind. Spreek steeds met an deren over opvoedkundige methodes. Ver wacht nooit van een kind, dat het van jongs af aan de volmaaktheid bezit, neen, het heeft steeds ontwikkeling noodig. Maakt steeds van uw huis een thuis, zoo gezellig mogelijk, om het de kinderen aan genaam te maken; is dit niet het geval, dan worden de kinderen uithuizig en komen zij op hel slechte pad. Maar verget voral niet de therie van de pveding. Veel kunnen zij leeren door het lezen van nuttige artikelen en door corsusavonden. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Winkelweek. Extra prijzen van Vrij dag: 1. H. Baas, Hoofdstra. 118, bon ter waarde van 2.50; 2. M. G. Klinkenberg, v. Boetselaerstr. 34, 1 tulband; 3. D. G. Vaartjes, Hortensiastr. 47, flesch eau de cologne; 4. Mej. Bénard, Bloemhofstr. 36, 1 vulpenhouder; 5. T. Goedhart, Hooftstr. 307, 1 tulband. Controleercommissie was J. L. H. Boeren en H. v. Kleef. Aanrijding. Het pl.m. 4-jarig zoontje van v. <L W. aan den Steekterweg, dat gis terenmiddag aldaar plotseling den weg over wilde loopen, werd door een passee- rende vrachtauto uit Arnhem aangereden. Het kind werd over den grond gesmakt en brak een sleutelbeen. Dr. S. verleende de eerste hulp; de bestuurder 'treft geen schuld. NIEUW VEEN. Drankvergunning. Door B. en W. is aan den heer J. Pennenburg alhier volledi ge vergunning verleend voor verkoop van sterke drank. De vergunning ten name van mej. wed. H. v. d. Sluis is ingetrokken. Overleden: P. v. d. Zaal 75 j. P. Wilschut 60 j. Gevestigd: A. Lamoré van Wijk bij Duurstede. Vertrokken: J. C. Boeree naar Ouder-Amstel M. Derks naar Amers foort C. Vonk naar Zevenhoven Wed. v. d. Berg-Knape naar Mijdrecht J. Rij laarsdam naar Kamerik C. Zeylmakcr naar BloemendaaL Donderdagmiddag te twee uur vergader de de Raad dezer gemeente, onder leiding van den voorzitter, Burgemeester Van de Mortel. De vergadering werd geopend met gebed. Na de opening herdenkt de voorzitter het overlijden van den heer Job Vink, welke herdenking staande wordt aangehoord. De heer Caspers dankt den voorzitter voor de woorden aan zijn overleden vriend gewijd. Hierna wordt de geloofsbrief van het nieuw benoemden lid van den Raad, den heer J. Th. de Groot, onderzocht en in orde bevonden, waarna de beëediging plaats vindt. Als voorstemmer wordt hierop aangewe zen de heer Liefferink. De voorzitter deelt hierop mede, dat het nieuwe ontwerp van het Uitbreidingsplan door de Provinciale Commissie is goedge keurd en dit naar alle waarschijnlijkheid in de eerstvolgende vergadering den Raad zal worden aangeboden. De heer Van Eed en vraagt of de Raad dan nog de gelegenheid krijgt om de vele toenmaals ingekomen bezwaarschriften in te zien. Deze zijn toen naar een commissie verwezen, doch het kan best zijn, dat de Raad het niet met de zienswijze van de commissie eens is. De heer Meijer is van dezelfde gedachte. De wijze van behandeling is niet juist ge weest. Toen den Raad werd voorgesteld het eerste ontwerp in te trekken hadden de bezwaarschriften besproken moeten wor den. De heer Liefferink zegt, dat de bezwaren met de belanghebbenden besproken zijn en dat als gevolg daarvan wijzigingen in het ontwerp zijn aangebracht. Tegen het nieuwe ontwerp kunnen opnieuw bezwaren worden ingebracht. De oude zaak is afgedaan. Vervolgens leest de voorzitter een schrij ven voor van den Directeur van het gas bedrijf waarin hij weerspreekt de bewerin gen van den heer Krau in de vorige raads vergadering omtrent de calorische waarde van het gas. De heer Krau zegt, dat dit van ééne zijde komende antwoord voor hem weinig waarde heeft. Het is reeds meerma len gebeurd, dat spr. toestanden aan de gasfabriek heeft belicht, die na eerst weer sproken te zijn bij onderzoek juist gebleken zijn. Onder de ingekomen stukken bevindt zich het verzoek van de moderne arbeiders organisaties om adhaesie te betuigen aan het aan de regeering gezonden adres inzake de steun aan werkloozen. Burg. en Weth. stellen den Raad voor geen adhaesie te be tuigen, zooals zulks nimmer gedaan wordt. De heer Krau bepleit dit thans wel te doen, gezien het gewicht van de zaak. Zijn voorstel wordt echter niet ondersteund, zoodat het niet in behandeling komt. De ingekomen stukken van de heeren Gooi enSmit worden wederom voor ken nisgeving aangenomen. Vervolgens wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten bezwaar te maken tegen de© opgelegde aanslagen van het gas- en electriciteitsbedryf m de omzetbelasting. De belasting voor het gasbedrijf is berekend over den disiributieprijs, terwijl het elec- triciteltsbedrijf geen productiebedrijf is, doch alleen distribueert. Besloten wordt tegen de begrooting van den schoolartsendienst over 1935 bezwaar te maken. De Raad wenscht den post voor reiskosten van 1000.gebracht te hebben op 500. Het verzoek van M. J. Smit om verla ging van huur en aansluiting aan de water leiding van de door hem tijdelijk bewoonde barak wordt afgewezen. Burg. en Weth. nemen hun voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verbetering van de brandspuit terug, daar uit het rapport van den Hoofdbrandmees ter blijkt, dat de spuit zelf geheel onvol doende is. Op deze zaak zal dus nader wor den teruggekomen. Besloten wordt met de Bank voor Neder- landsche Gemeenten een rekening cou rantovereenkomst aan te gaan voor het jaar 1935 voor de buitengewone uitgaven tot een bedrag van 72.900.en voor de gewone uitgaven tot een bedrag van 50.000.—. De kostprijs per leerling van het open baar gewoon lager onderwijs wordt voor het jaar 1932 vastgesteld op 21.03, zoodat eenzelfde vergoeding aan de bijzondere scholen zal worden uitbetaald, terwijl voor het bijzonder U.L.O. onderwijs een vergoe ding zal worden uitbetaald over 1931 van 30.per leerling. De heer Liefferink vindt deze bedragen veel te hoog. De voorzitter zegt, dat het eenige mid del is de kosten van het openbaar onder wijs te verlagen. De heer Krau merkt op, dat de heer Lief ferink altijd voor goed onderwijs geweest is doch dat hij in den Raad steeds probeert voor niets klaar te komen. De salarissen van de politie. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. om de pas aangenomen ver- AARLANDERVEEN. „St. Deur Dedit". Donderdagavond hield de landarbeidsbond „St. Deus De dit" een ledenvergadering in de zaak van den heer W. v. d. Berg. De voorzitter, de heer H. Klein, opende met den chr. groet en heebte allen welkom. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ver volgens de mededeelingen. Een districtver gadering was bijgewoond door 't dage- lijksch bestuur, aan den Groenedijk. Voorts werd aan de vergadering de vraag gesteld of de gratificatie van den penningmeester ordening voor de gemeentepolitie wederom te herzien. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar tegen de in die ver ordening vastgestelde salarissen voor de agenten. De Minister wil deze in plaats van 28.tot 36.50 per week vastgesteld zien op 27.tot 36.60 per week. Ook tegen het vastgesteld salaris voor de Inspecteur van Politie had de Minister bezwaar, doch na bespreking is de Minister bereid dit be zwaar te laten vervallen. Voor de agenten is dit echter niet bereikt kunnen worden, zoodat voorgesteld wordt aan het verzoek van den Minister te voldoen. De heer Van der Meer is van meening, dat de Minister de zaak beter bekeken heeft dan de Raad. Spr. gaat met het voorstel accoord. De heer Liefferink is van meening, dat de Minister deze zaak wel goed bekeken zal hebben. Waarom zal de Raad nu de sala rissen van de agenten verminderen en dat van den Inspecteur niet Spr. stelt voor aan beide verzoeken van den Minister te vol doen. De voorzitter merkt op, dat de Minister na bespreking heeft toegegeven, dat zijn meening ten opzichte van den Inspecteur fout was. De heer Meijer is van meening, dat als er gekort moet worden er in het algemeen gemakkelijker iets af kan van de hoogere dan van de lagere. Spr. kan zich met de handhaving van het salaris van den Inspec teur vereenigen, doch dan moeten ook die van de agenten gehandhaafd worden. De heer Soeteman zegt ditzelfde in de Commissie voor personeelsaangelegenheden gezegd te hebben. De heer Van der Niet zegt, dat deze zaak in de Commissie voldoende bekeken is. Spr. vindt geen aanleiding, om nu voor de agen ten niets te bereiken is, ook het andere niet te aanvaarden. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met 10 stemmen tegen verworpen. Hierop wordt in stemming gebracht het voorstel Liefferink, inhoudende om èn de salarissen van de agenten èn dat van den Inspecteur te verlagen, welke voorstel eveneens verworpen wordt met 7 stemmen voor en 8 stemmen tegen. Voor stemden de heeren Liefferink, den Hollander, van der Meer, van Eeden, de Groot, Van der Wiel en Admiraal. Tegen de heeren Alkemade, Krau, Van der Niet, Soeteman, de Witt, Meijer, Caspers en Braun. Resultaat van het verwerpen van beide voorstellen is der halve, dat de salarissen bepaald blijven zoo als deze waren vastgesteld. B. en W. stellen den Raad voor een cre diet te verleen en van 5000.voor het leggen van waterleidingbuizen en electrici- teitskabels in den nieuwen weg van de Piet, Heinstraat tot den vuurtoren. Alvorens ech ter dit crediet te verleenen, wil de Raad werten de garantie van de N.V. Bevea voor de rentabiliteit van de kabels en buizen, zoodat het voorstel wordt aangehouden. In verband met den aanleg van dien zelfden weg stellen B. en W. voor het aan sluitende gedeelte van den Golfweg op te hoogen en een gedeelte van den Oranjeweg te rioleeren. Hiervoor is een crediet noodig van f 885. De heer Braun vraagt wie dit werk zal uitvoeren. De voorzitter zegt, dat de ge meente dit zelf uitvoert met werkloozen. Overeenkomstig het voorstel wordt z.hsrt. besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer Soete man er de aandacht op, dat de nieuwe boompjes aan het Lindeplein nagenoeg alle zijn doodgegaan. Spr. vraagt of de gemeente daar nu nieuwe Voor krijgt. De voorzitter zegt, dat dit te probeeren is, doch dat niet vergeten moet worden, dat de laatste zomer exceptioneel droog ge weest is. De heer van der Niet vraagt of B. en W. vóór de gunning wisten, dat het grondwerk machinaal zou worden uitgevoerd en zoo ja, of zij het dan nog van voldoende belang achtten om het werk volgens inschrijving B te gunnen. Over deze zaak alsmede over het aanwijzen en rouleeren van de bij dit werk tewerkgestlede arbeiders ontwikkelt zich een breede discussie. Vervolgens wordt gediscussieerd over de wachttijdregeling voor de werkloozen. Na de besloten zitting wordt besloten tot het converteeren van enkele geldleeningen tot een bedrag van ruim 220.000.alsmede tot het aangaan van een geldleening tot een bedrag van 350.000.met de Eerste Ne- derlandsche Levensverzekeringmaatschap pij te Den Haag voor bovengenoemde con versie en voor reeds uitgevoerde en in 1935 nog uit te voeren buitengewone werken. Daar over het bedrag der leening eerst op 2 Januari beschikt kan worden en de con versie op 1 December zal geschied wordt met de heeren Vlaer en Kol te Utrecht een tijdelijke kasgeldleening van 175.000. tegen een rentevoet van 2% aangegaan. De leening wordt gesloten a pari tegen 4 1/8 Vervolgens wordt besloten aan K. Bol huis alhier voor den tijd van 1 jaar de ge meentelijke watertoren in gebruik te geven als uitzichttoren tegen een vergoe ding van 40% der entreé's. Hierop wordt de vergadering gesloten. gehandhaafd moest blijven. Oit werd aan genomen. Tot lid der kas commissie werd benoemd de heer C. Poelwijk. Aangenomen werd nog door de vergade ring een voorstel om 15 uit de kas te trek ken voor de gratis tombola van den Volks bond alhier. Dit op verzoek van den Volks bond. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt Hierna sluiting door den voor zitter op de gebruikelijke wijze. Het present zijn der leden werd ditmaal aardig beloond. Ieder kreeg, daar de kas dit toeliet, 5 pond speklappen ten ge schenke. Sinds Huizing» schreef over de cultuur- hoogmoed, die vanaf den renaissance-tijd doordrong in het diepere leven van West- Europa, ben ik altijd ietwat huiverig ge weest voor het woord cultuur. Het had den schijn, alsof er Iets onchristelijks inlag, iets wat met den gezonden eenvoud van het Christendom niet te vereenigen was. Het ging erop lijken, alsof men als cultuur- mensch onmogelijk behooren kon tot „die kleinen", die ons door Jezus tot voorbeeld zijn gesteld. Cultuur kreeg bijna den smaak van iets kettersch: iets waar men wantrou wend, bijna vijandig aan voorbijgaat. Dat werd nog verergerd door het dilettantisme in de cultuur, de aanstellerij, die juist de laatste jaren zoo schrikbarend groeide en die ons om dien hoogmoed ten slotte eens fijntjes doet glimlachen. En toch: cultuur in den goeden zin is voor ons volk onmisbaar. We kunnen er niet buiten, we zijn er zelfs diep van over tuigd, dat het program van een katholieke renaissance onvolledig is, wanneer daar niet een waardige plaats wordt ingeruimd aan de vorming en instandhouding van een waarachtig Katholieke cultuur. Want wat wil cultuur dan wel zeggen? Het was oorspronkelijk hetzelfde als beschaving, maar het kreeg een gevoelswaarde, welke die van beschaving belangrijk overtreft. Het is de fine-fleur van de beschaving, de volle uitbloei ervan, het is de veredeling van den mensch juist op die gebieden, waar hij zich als mensch van een lagere wereld onderscheidt De cultuur geeft den mensch een belangstelling voor het ware, het goe de en het schoone, die in overeenstemming is met de menschelijke waardigheid, de heel bijzondere plaats, die de mensch In de schepping moet innemen. Cultuur is daar om iets vanzelfsprekends voor den mensch; zijn volle ontplooiing eischt de ontwikke ling van een hem passende cultuur. Bloei der cultuur vraagt omstandighe den, die langen tijd voor het Nederlandsche Katholicisme niet gunstig waren. Er was nog cultuur: het Katholieke volk vond ook hier nog eigentljdsche vormen, om dat tee- dere, innige van zijn Katholieke overtui ging naar buiten te openbaren; we staan van den anderen kant voor het feit, dat zich onder ons Katholieke volk een cul- tuurvervreemding voltrokken heeft, die het drukken bleef tot op onze dagen. Het is moeilijk te zeggen, wat we als oorzaken van dit verschijnsel moeten beschouwen, het is zelfs nog niet uitgemaakt, waar we het keerpunt van die cultuurschuwheid moeten zoeken: we constateercn een feit. Maar gelukkig begon het getij te kente ren. De moeizaam veroverde vrijheid heeft ten slotte toch een nieuw élan gebracht, nieuw initiatief, nieuwe durf. Het is geko men als de lente, plotseling, onverwacht. Het begon met een eerste zoele stroommg in de lucht, een eerste primula, die schuch- j ter de wereld inkeek; ten slotte doken de bloemen van alle kanten uit het gras en sloegen de vogels aan 't kwinkeleeren. Spijts donkere dagen en ruw getij weet iedereen nu, dat het lente is. Maar wil die lente een vruchtbare zomer J bereiden, dan moet ze breeder belangstel- ling wekken, dieper doordringen in alle ge- j ledingen van ons volk. Het geeft tenslotte I zoo weinig, dat we nu Katholieke schrijvers en dichters hebben, Katholieke schilders en beeldhouwers, die weer de gave mee- i brachten, om dat heerlijke van hot Katho licisme, de warmte van een beschut tehuis, de koestering van Gods Liefde, de scheme ring van zyn Glorie te openbaren, wanneer hun werken blijven voorbehouden aan de aandacht een er élite van fijnproevers, ter wijl het goede volk zich blijft voeden met de schotels van honderd jaar terug en de banaliteiten van een kwartjes-bibliotheek. Deze beschouwing wil daarom de inlei ding zijn tot een rubriek, die onder dit zelfde hoofd van tijd tot tijd de aandacht wil vestigen op vraagstukken van cultu reel en aard, en die daarnaast wijzen wil op de beste aanwinsten van onze Katholie- k e cultuur op de eerste plaats, die aanwin sten vooral, die naar hun aard groepen zijn, de aandacht te oogsten van heel ons volk. Cultuur is een onderdeel; laat ons dat nooit vergeten. Maar het is een onderdeel, dat toch bezwaarlijk gemist kan worden. Een volk zonder cultuur is niet af: het is als een mensch, dien men een been heeft afgezet. Het heeft zijn juiste proporties verloren. Het zou niet verantwoord zyn, waar we hier hot zaad In de voren gaan strooien, 'geen rekening te houden met de betrekkelijke waarde der cultuur. Die waarde is nochthans groot genoeg, om ook over dit werk hoopvol den zegen te vragen van Hem, Die alleen den wasdom kan ge ven. Dr. HENRI VAN ROOIJEN. Kruisheer, i Zoeterwoude, 1 December 1934.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7