Van landweg tot autobaan VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. T De Stompwijksche weg gemoderniseerd Gisterenmiddag te 2.30 uur had de of- ficieele opening plaats van den Stomp wijkschen weg, welke geheel is gerecon strueerd en in een mooien verkeersweg is herschapen. Om plm. 2.30 uur kwam met enkele autobussen te Stompwijk aan: burgemees ter Keijzer en de wethouders en vrijwel alle raadsleden van Stompwijk en Veur. de gemeenteopzichter de heer de Regt, de secretaris en hoofdambtenaar der Secre tarie, de directie en boekhouder-kassier der lichtbedrijven, terwijl mede aanwe zig waren de zeereerw. heer pastoor Floor, de besturen van den L. T. B., Hanze, Volks bond, Harddraverij, Kiesvereeniging en Eierenveiling.. Nadat allen in het gymnastieklokaal der R.J. Jongensschool hadden plaats genomen en nadat door allen staande het Wilhel mus was aanhoord, nam burgemeester Keijzer het woord. REDE VAN BURGEMEESTER KEIJZER. Wanneer wij het archief nagaan en wij beginnen omstreeks 1860, dan bemerken wij, dat de Stompwijksche Weg steeds groote zorg heeft gebaard aan het Gemeen tebestuur en haar veel geldelijke offers heeft gekost. In dit jaar immers kwamen er bij het Gemeentebestuur verzoekschrif ten in om het beheer van dien weg, door dat Polderbesturen en eigenaren nalatig waren, aan de Gemeente over te dragen. Na veel onderzoek en geschrijf, o.a. ook of Rijk en Provincie eventueel in de kos ten van reconstructie zouden bijdragen, kwamen B. en W., daartoe gemachtigd door den Raad, op 20 Mei 1862 bijeen, met een gecommitteerde uit het bestuur van het Ambacht ^van Stompwijk, Dijkgraaf en Secretaris van den Driemanspolder, eenige ingelanden uit het gedeelte van dien Pol der, bekend onder den naam van Pat en Veen, bestuursleden der gecombineerde eigendommen van de Ambachten Stomp- wijk-Zoetermeer en Zegwaard, eenige in gelanden van den drooggemaakten grooten Polder en van den grooten Blankaartpol- der, benevens vele particulieren, eigenaren van den weg. De leiding van deze vergadering berustte bij den Burgemeester; deze besprak de lijdensgeschiedenis van den Stomp wijk- schenweg en deelde mede, dat Rijk en Pro vincie subsidie hadden toegezegd; even- zoo dat de Gemeente bereid" was het beheer van den weg op zich te nemen, mits daar uit nimmer eenig finantieel bezwaar voor de Gemeente zou kunnen voortspruiten. Aan de vergadering werden deze twee vragen voorgelegd. Is het nuttig en noodig, dat worde over gegaan tot het algeheel herstel en de be- grinding van den Stomp wij kschen Weg op den voet en de wijze, zooals aan belangheb benden is medegedeeld? Zoo ja zijn dan de tegenwoordige eigenaren genegen het beheer van dien weg af te staan aan het Gemeentebestuur van Stompwijk, onder garantie als is omschreven in de 'machti ging van den Raad van Stompwijk aan B. en W. verstrekt? Deze vragen werden bij hoofdelijke om vraag toestemmend beantwoord door alle tegenwoordige en vertegenwoordigende eigenaren en het procesverbaal van de ge- houdene notulen door allen onderteekend. Een maand daarna, op 20 Juni 1862, had reeds de aanbesteding plaats. Het bestek, dat gedrukt was bij de drukkerij Van Leeuwen te Leiden, was tegen 20 cent per stuk verkrijgbaar gesteld ter Secretaris. Advertenties waren geplaatst in het Dag blad van s'-Gravenhage en de Haarlem- sche Courant. De eerste verbetering. De verbetering en begrinding van den weg werd opgedragen aan den heer de Jager uit 's-Gravenhage voox* de som van 15.965.Begin 1863 was de weg gereed, doch men achtte bet noodig spoedig een verordening in het leven te roepen met be trekking tot het rijden met zware vrach ten en het drijven van vee'op dien weg. De Raad was niet bereid zoo maar een verordening in het leven te roepen en wenschte deze eerst thuis ter bestudeering; den 6en November 1863 kwam deze veror dening evenwel tot stand. De leverantie van grind bracht in ver schillende jaren ook moeilijkheden op, vooral wat de prijs aanging. In 1872 was de prijs 3.60 de vierkante el, doch kwam den Raad te hoog voor. Ze was echter niet goedkooper te krijgen en besloot de Raad tot aankoop van 200 ellen aan genoemden prijs. Eenmaal begrinten bleek niet genoeg en zoo werd in den Raad van 1873 beslo ten voortaan 2 maal den weg te begrinten en tevens over te gaan tot aanstelling van een wegwerker. Den 30 Juni 1882 werd in den Raad een verzoek behandeld van de Directie van de IJsselstoomtram Maatschappij om spoedig een besluit te nemen voor den aanleg en exploitatie van een stoomtram door de Veenestraat langs den Stomp wij kschen Weg. Den 6 Juli d.a.v. werd afwijzend be schikt, daar de Veenestraat en den Stomp- wijkschen Weg na onderzoek ongeschikt waren bevond en een stoomtram groot ge vaar voor de toekomst zou opleveren. In Maart 1884 komt er een request van eenige onderhoudsplichtigen aan den Raad met verzoek om beter toezicht over het on derhoud van den weg. Was dat toezicht in dertijd aan een Commissie uit den Raad op gedragen, thans zullen B. en W. die taak overnemen. In den Raad van 6 Sept. 1887 wederom een request van onderhouds plichtigen van den Stomp wij kschen grint weg, nu echter over de kosten van onder houd. Volgens requestranten was bij de overeenkomst van 20 Mei 1862 overeenge komen, dat volgens opgemaakte begroo ting de kosten van onderhoud zouden be dragen 6 cents per strekkende Meter en nu waren die onderhoudskosten de laatste jaren gestegen tot 15 cent per strekkende Meter, waarom adressanten restitutie ver zoeken van het te veel betaalde en den Raad verzoeken voortaan de meerdere kosten voor rekening der Gemeente te nemen. B. en W. worden uitgenoodigd prae-ad- vies uit te brengen en in de vergadering van 26 October 1887 stellen B. en W. den Raad voor afwijzend op het verzoek te be slissen als hebbende de onderhoudsplich tigen van den weg zich bij contract ver bonden ten eeuwige dagen al de onderhoudskosten, die B. en W. als beheerders van den weg aan hen in reke ning brachten, te restitueeren. B. en W. zaten niet stil en deden alles om den Stomp wij kschen Weg in orde te hou den en onderzochten tevens de mogelijk heid om van den grintweg een straatweg te maken. Zij verzocht daarom de medewer king van Ged. Staten, om zoo de Raad mocht besluiten tot het maken van een Straatweg, tevens een tol op den Stomp- wijkschen Weg te mogen plaatsen. Ged. Staten deelden bij schrijven van 1 Mei 1888 mede, dat zy geen vrijheid kon vinden een verzoek om tolheffing op dien weg bij de Regeering te ondersteunen. In November 1896 wederom een request nu van 76 inwoners van Stompwijk, met verzoek zoodanige maatregelen te nemen, die dienstig geoordeeld worden, om in den toestand van den weg verbetering te bren gen. Ook nu om prae-advies naar B. en W. Op 30 Maart 1897 deelt de Burgemeester namens B. en W. mede, dat de toestand van den weg niet minder is dan die van an dere grintwegen en dat bovendien van de 76 onderteekenaars van het adres slechts 11 onderhoudsplichtigen zijn. Na vele dis cussies, waarin wordt overwogen, dat deze zaak eigenlijk niet tot de competentie van den Raad behoort, wordt met eenparige stemmen besloten adressanten mede te deelen, dat hun adres in handen is gesteld van B. en W. ter afdoening. Wat tot dusver niet gebeurd was, komt nu n.l. een adres van Pastoor Bekker hou dende verzoek maatregelen te nemen, welke kunnen strekken tot verbetering van den Stompwij kschen weg en bij Raadsbesluit van 21 Dec. 1897 owrdt wederom het Col lege van B. en W. opgedragen zooveel mo gelijk aan den inhoud van het verzoek ge volg te geven. In Juni 1898 wil men een z.g. paardenpad in den Stompwijkschen weg en wordt een rechtskundig advies in gewonnen omtrent de meerdere kosten van betaling van den begrinten weg. Volgens oordeel van den rechtskundige kunnen de onderhoudsplichtigen zich niet onttrekken aan betaling. Echter wil de Burgemeester een nieuw contract aangaan en de onder houdsplichtigen voortaan 14 cent per strek kende Meter laten betalen en de meerdere kosten voor de Gemeente te nemen. De Raad keurt zulks niet direct goed en wenscht eerst nog eens een kostenbegroo- ting. 12 Juli 1898 keurt de Raad het besluit goed tot betaling van 14 cent per strek kende Meter, tevens ook tot aanleg van een paardenpad en bovendien tot afschrijving van een bedrag van 16500 van het Groot boek der 2 1/2 pet. Nat. Werkelijke Schuld ten name van de gemeente Stompwijk. Voor het aan te leggen paardenpad was noodig een bedrag van 10500. Juli 1899 wederom een adres, nu van L. v. d. Meer om restitutie van het te veel betaalde n.l. 15 cents per strekkede Meter, terwijl de Raad de strekkende Meter op 14 cent had gesteld. Restitutie wordt niet gegeven, doch de kosten nog eens vastgesteld op 14 cent per strekkende Meter. In Augustus 1901 een kwestie met een schipper over legda- gen, hetwelk door de gemeente wordt ont kend. In September d.a.v. wordt de man uitbetaald. Nog in Augustus 1901 een vraag van het lid van den Raad L. v. d. Meer over het gevaar op den Stompwijkschen Weg met auto's, met dringend verzoek maatregelen te nemen. In September 1901 een raadsbesluit, waarbij het z.g. halfslag rijden werd verboden. Een jaar later een adres van H. van Santen, dat bij de woning van L. v. d. Bosch een verzakking is ont staan in den Stompwijkschen Weg, waar door een gat is ontstaan, dat groot ge vaar voor het verkeer oplevert. Natuurlijk zoo spoedig mogelijk herstellen. 28 October 1902 vragen de schippers, be last met het lossen van grind verhooging van vletloon, toegestaan, omdat zulks bil lijk voorkwam. In 1906 hebben B. en W. grint verkocht, gevraagd werd in den Raad, daar deze gelden verantwoord wa ren. B. en W. deelen mede, daar de rente van opgenomen kasgeld mede te hebben betaald. In Februari 1908 alweer een adres van Pastoor Bekker en 26 bewoners van Stomp wijk om verbetering van den weg; het schijnt een slechte winter te zijn geweest, waardoor de weg veel heeft geleden. De volle aandacht zal aan den weg worden ge schonken en het adres wordt voor kennis geving aangenomen. Juni 1909 moet de Gemeente een geldlee- ning aangaan, groot 2000 voor aankoop van basaltslag en ter bestrijding van de daaruit voortvloeiende meerdere kosten voor den Stompwijkschen Weg. In Septem ber 1909 blijkt de gemeenterekening met een nadeelig saldo te sluiten, in hoofdzaak door de vele onderhoudskosten van den Stompwijkschen Weg. Volgens den heer Wijsman is de weg werker tekort op den weg en wordt nu weer eens door den Raad een commissie benoemd, die zoowel over den weg als op den wegwerker toezicht houdt. Januari 1913' dient Chr. J. Starrenburg en 41 andere mede-onderteekenaars een adres in aan den Raad om verbetering Stompwijkschen Weg. In Augustus 1916 moest weer ƒ3500 ge leend worden voor verbetering van het paardepad. Bij raadsbesluit van 27 Juni 1917 moest voor verbetering van den Stompwijkschen Weg wederom een bedrag geleend worden, af te lossen in tien jaar. Over 1918 waren met betrekking tot den Stompwijkschen Weg uitgaven gedaan tot een bedrag van plus minus 9000, welke niet uit de gewone middelen gekweten konden worden. Alzoo maar weer een geldleening te verdeelen over 6 jaren. In Dec. 1919 wordt by de behandeling van de begrooting geinformeerd naar de overeenkomst met de belendende eigena ren van den Stompwijkschen Weg en wil men de 14 cent per strekkende Meter ver- noogen. Februari 1920 stelt de heer Keukenmees ter voor den Stompwijkschen Weg over te doen aan de Provincie, ook klaagt deze heer over de behandeling van den Stomp wijkschen Weg. Een weg moet niet met weg, doch met basalt of grint opgeknapt worden. Nadat ik van een en ander betreffende den Stompwijkschen Weg had kennisgeno men, heb ik na mijn optreden als burge meester mij onmiddellijk in verbinding ge steld met Ged. Staten, waarbij bleek, dat die College niets voelde voor het overne men van den weg, wel was de provincie bereid een onedrzoek in te stelllen naar den ondergrond van den weg en mocht aJgeheele versterking van den weg noodig zijn, wat zeer veel zou kosten, zou in het uiterste geval de provincie een bijdrage geven in de te maken kosten. De Stompwijksche Weg bleef nu de aan dacht houden van B. en W. en in de Raads vergadering van 29 September 1920 werd door den heer Keukenmeester o.m. mede gedeeld, dat door hem meerdere malen ge klaagd was over het beleid met betrek king tot den Stompwijkschen weg. Hy ge voelt zich achter thans verplicht zijn dank te betuigen inzonderheid aan het adres van den burgemeester voor de buitengewone activiteit, welke thans aan den dag wordt gelegd. Over 1919 was 10.000 en over 1920 6000 aan den Stompwijkschen Weg ten koste gelegd. Ik wil mij niet verheffen, doch eerlijk ge sproken, iedereen heeft zoo zijn stokpaard je en zoo heb ik mij geheel gegeven om van den Stompwijksche^ weg te maken, wat er van te maken was. Eerlijkheidshalve moet ik bekennen, dat de werkzaaheden veel geld hebben gekost, doch hiermede bleven de klachten weg. De Raad en de wethouders, die mij steeds steunden, komt zeer zeker een woord van dank toe. Doordat de weg goed bleef, stelde de Raad den Stompwijkschen Weg voor auto verkeer open, kosten noch moeiten werden gespaard om den weg goed te houden. Leek het teeren van den weg een probaat mid del, de ondervinding bracht andere resul taten, de weg werd slecht eri er moest naar verbetering omgezien worden, en na veel besprekingen in de Wethouders-vergade ring kwam er een voorstel den Stompwijk schen weg te reconstrueeren. Maar de tij den waren slecht, haast geen geld te krij gen. B. en W. bleven doorwerken, totdat eindelijk in Maart 1933 aan den Raad een plan kon worden voorgelegd. Aan Ged. Staten zou om subsidie verzocht worden, eveneens zou aan het Rijk subsidie ge vraagd worden in de loonen, daar het werk in werkverschaffing zou worden uitge voerd. In de vergadering van 29 Dec. 1933 kwa men B. en W.'met 3 plannen, doch de pro vincie kon geen subsidie verleenen. Op ver zoek van den heer Vink werd het voorstel van B. en W. één maand aangehouden. In de vergadering van 9 Februari 1934 kwa men de plannen wederom ter tafel, nu in een gewijzigde vorm, daar, op verzoek van het lid Vink, B. en W. zich in verbinding hadden gesteld met den Secretaris-Inge nieur van den A.N.W.B. K.N.A.C., den heer ir. van Goor, die adviseerde geen be tonweg te maken, doch een klinkerweg, gelyk advies was ook ontvangen van den heer ir. Veth van den Provincialen Wa terstaat. B. en W. hadden ook overwogen om het werk aan particulieren te doen uitbeste den, doch volgens gegevens waren deze te hoog, in vergelijking met de begrooting van den opzichter. De Raad besloot met een stem tegen tot uitvoering van den Stomp wijkschen weg, zooals B. en W. aan den Raad hadden voorgesteld. De werkzaamheden hebben gelukkig een goed en vlot verloop gehad en zoo ïs.dan heden de dag aangebroken, waarop hot werk aan Stompwijksch bevolking kan worden getoond. Stompwij ksch burgerij zal wel blijde zijn zoo'n schitterende straatweg te hebben gekregen en dan wil ik ook na mens hen eerstens een woord van dank brengen aan de werklieden en uitvoerders, die aan dezen weg hebben gewerkt en wil ik hen prijzen voor hun yver steeds aan den dag gelegd. Woorden van dank. Een welgemeend woord van dank aan den Gem.-opzichter, den heer de Regt, voor zyn werk en goede leiding, aan wethouder van den Bosch voor zyn buitengewone ac tiviteit betoond voor zijn prachtwerk. Ook mijn hoofdambtenaren Trapman en v. d. Ven dank voor de gevoerde administratie. Doch vooral ook een woord van dank aan den Inspecteur voor de werkverschaffing, Burgemeester van de Mortel, en den heer Zadelhoff van de Heidemaatschappij voor de prettige wijze van samenwerking. Ook mag ik niet vergeten de Directie van de Vlamoven en den heer Van Dyk uit Lei den voor de goede behandeling by het af leveren der steenen. Dank aan den heer Pas voor zijn belanglooze medewerking voor het uitzenden van deze plechtigheid. Door mijn geschiedenis over het wel en wee van den Stompwijkschen weg vergat ik u, mijne heeren, van harte welkom te heeten en u te danken voor uwe bereid willigheid deze plechtigheid met uwe te genwoordigheid op te luisteren. Ik hoop, dat de verbetering van dezen weg moge leiden tot vooruitgang van dit dorp. Helpt gij daaraan mede, vertegenwoordigers van de plaatselijke vereenigingen. Stompwyk heeft een goede naam, is bekend en is een prachtdorp. Is H. M. onze geëerbiedigde Koningin niet verschillende malen hier ko men schilderen? Heeft de eierenveiling geen bekendheid? Hoe wordt onze paarden- draverij niet geprezen? Leest gij niet op honderden auto's: „eet meer kaas en boter uit Stompwyk". De Dr. van Noortstraat. Ik zou verder kunnen gaan, doch moet langzamerhand eindigen. Ik mag zulks niet doen, dan u nog eerst een aangename me- dedeeling te hebben gedaan. Stompwyk met zijn nieuwen weg mag er nu zijn, als Stompwijker hebben wij nog een plicht in te lossen. Stompwijk heeft groote zonen voortgebracht en wel één dezer is n.l. dr. van Noort, Deken van Amsterdam. Met goedvinden van den deken, heeft de Raad dezer Gemeente besloten, den weg, loopen- de van de brug bij v. d. Pijl tot aan de Hooge Brug om te doopen in „Dr. van Noortstraat", daarbij te kennen gevende de groote verdiensten van dezen priester te willen eeren. Ik vertrouw, dat gij allen dit besluit zult toejuichen, terwijl ik nu zal overgaan tot openstelling van den weg, waarbij ik u beleefd verzoek mij te willen volgen. Ik heb gezegd. TOESPRAAK VAN PASTOOR FLOOR Nadat burgemeester Keijzer zijn rede, welke enkele malen door applaus werd onderbroken en welke vol aandacht werd gevolgd, had beëindigd, verzocht hij allen hem te volgen, waarna zijn edelachtb„ zeer bewogen, met een gelukwensch aan Stompwij ksch bevolking, het lint door knipte, waarmede de nieuwe Stompwijk sche weg officieel geopend was. Hierna keerden allen naar het lokaal te rug. Hier verkreeg pastoor Floor het woord. Burgemeester, wethouders, raads leden, heeren, aldus de pastoor, in het le ven van iedere mensch komt, ondanks droefheid en moeilijkheden, toch nog wel eens een blijde dag. Wij mogen lijden on der zorgen van huisgezin, van zaken, van de crisis, enz. en toch kunnen wij dan nog lachen. Hebben wij het nog uas niet ge zien, hoe ondanks den druk der tijden, ondanks de crisis, het Nederlandsche volk heeft weten te uiveren, zoo heeft dus een ieder zijn blijden dag. En zoo is het ook vandaag voor Stomhpwijk een blijden dag nu dezen nieuwen weg officieel geopend is. De zorgen over den weg waren er vele en de klachten nog meerdere. Zijneerw. schetst den toestand, waarin Stompwijk op velerlei gebied verkeert heeft, doch geluk kig, aldus zijneerw., kwam burgemeester Keijzer en veel en zeer veel is er verbe terd. En nu is wederom op cijn initiatief met medewerking van de wethouders en den raad dit mooie stuk werk van 33 34000 M2. straatweg tot stand gekomen. Op de eerste plaats dus zeer zeker een v/oord van dank aan burgemeester Keij zer. Dezer dagen, aldus zijn eerw., zeide een oud moedertje mij: ze kunnen nu wel eens schelden op burgemeester Keijzer, doch wij hebben toch maar veel gekregen en hij heeft veel voor Stompwijk gedaan en met deze wijze woorden ben ik het eens en daarom dank voor alles, voor Stompwijk gedaan, in het by zonder nog voor de omdooping van den weg in „Dr. van Noortstraat"; ook de wethouders en den Raad dank voor hun steun en mede werking. Spr. hsept, dat de lijdensgeschie denis nu over zal zyn en de burgemeester nog lange jaren van den weg zal kunnen genieten en steeds vinden zal dankbare gemeentearen. Namens de bevolking biedt hij den burgemeester een voorzittershamer aan en spreekt daarby de hoop uit, dat hij nog lange jaren voorzitter moge zyn van den Raad van Stompwyk. De burgemeeeter dankt hartelijk voor dit geschenk voor den raad; hy hoopt, dat de verstandhouding tusschen het geeste lijk en wereldijk gezag steeds zoo moge blijven, wat zeer zeker ten goede zal ko men aan de gemeenschap; spr. hoopt, dat pastoor Floor nog vele jaren pastoor van Stompwijk zal mogen zijn. MEERDERE SPREKERS Het woord werd verder nog gevoerd door wethouder de Koning van Veur; de heeren Willemse, de Langen, Bloemheuvel, Ten Hoopen, Waaijer, leden van den Raad van Stompwijk, terwijl bericht van ver hindering met gelukwemchen waren inge komen van kapelaan Klaver, van den heer Vink, lid van den raad van Stomp wijk, van de leden van den raad van Veur de heeren Schrader, Zuijdwyk, Kranen burg en Raaphorst, van den heer Zadel hoff, opzichter der Heide Maatschappij en mej. Janmaat, hoofd der R.K. Meisjes school. Door de directie van de Vlamoven en den heer van Dijk uit Leiden, de leveran ciers der steenen, die mede aanwezig wa ren, werd aan burgemeester Keijzer een enveloppe overhandigd met inhoud met vermelding, dat hiermede kon gedaan worden naar goeddunken. Burgemeester Keijzer dankte hen hartelijk voor dit ge schenk en ook voor de aangename samen werking en hoopte, dat dit niet de laatste maal zoude zijn, dat de gemeente met deze heeren had zaken gedaan. Waar de heeren hebben vermeld, dat met de gift kon wor den gehandeld naar goeddunken, aldus de burgemeester, zal de raad wel goed keuren, dat deze gift, welke 100 be draagt, zal besteed worden voor de werk- loozen, die aan dezen weg gewerkt hebben, Hoe dit bedrag zal verdeeld worden en o- welke manier zal nader besproken wor den. Op het einde dankte burgemeester Keij zer allen voor het bijwonen van deze plechtigheid, ook de sprekers voor de har telijke woorden, in het bijzonder dankte hij ook dr. Perquin voor zyne aanwezig heid. Laten wij, aldus besluit de burge meester, op den ingeslagen weg voortgaan en laten wij Stompwijk groot maken. Werkt hieraan allen mede. Vermeld zij nog, dat alle aanwezigen ge- tracteerd werden en dat firma Pas door middel van luidsprekers er voor gezorgd had, dat ook buiten alles, wat binnen ge schiedde, kon worden gevolgd, terwijl door aardige muziek de plechtigheidt en zeerste werd opgevroolijkt. Zeer zeker was het een mooie dag voor alle aanwezigen en voor Stompwijk in 't bijzonder een blijde en onvergetelijke dag MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 30 Nov. Kaas. Aangevoerd 55 stapels zijnde 85.000 kg. Fabriekskaas klei ne f 20, Fabriekskaas commissie f 17, boe renkaas f 19, boerenkaas commissie f 20 per 50 kg. Handel stug. LEEUWARDEN, 30 Nov. Vee. 55 Enter stieren f 80—150, 90 Twenter stieren f 150 240, 255 vette koeien f 115185 per stuk 30—32 cent per kg., 231 melk- en kalf- koeien f 100—210, 370 pinken f 60—115, 12 vette kalveren f 2060, 448 graskalveren f 1570, 249 nuchtere kalveren f 35, 280 vette schapen f 1018, 60 weidesohap&n f 914, 377 lammeren f 612, 232 vette varkens f 2570 per stuk, 27—31 cent per kg., 28 magere varkens f 1235 cent, 66 kleine biggen f 510 per stuk, 11 bokken en geiten, 36 paarden. Totaal aanvoer 2800 stuks. Kaas. Nagelkaas f 8—12, Goudakaas f 2130, Edammerkaas f 1935, Aanvoer 18975 kg. Boter. Mijnboter f 1.511.461.41 en veilingboter f 1.441.39 per kg. Aanvoer 1 derde, 12 zesde vaten. Commissie f 50. Eieren, kippeneieren aangevoerd 7200 kg. prijs 35.5 cent per stuk, handelsprys 7585 cent per kg., eendeneieren aange voerd 200 kg. prijs 3 1/43.5 cent per stuk Handelsprijs 4550 cent per kg. DE LUCHTR00VERS VAN HOITIKA. 47. Piet dacht dat hij in een vliegwiel veranderd was; daar hing hij onverwacht met zijn hoofd omlaag, dan weer zat hij overeind, om even daarna weer met zijn voeten „te gen de zoldering" te hangen! En die twee akelige kerels grinnikten maar van pleizier! Zoo onderging onze Piet zijn luchtdoop. 48. Eindelijk schenen ze het genoeg te vinden en Piet zat met een gevoel rond te kijken, of hij in een draaimolen had gezeten, die tienkeer in een seconde ronddraaide. Toen ze hem weer losgemaakt hadden, moest een der mannen Piet vasthouden, zoo zwaaierig voelde hij zich.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7