VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - P'AG.S GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft December. „Spaart geen kalk noch kali!" adviseer den we in een vorig artikel, „by de bemes ting van vruchtboomen". Dit was een raad van wijlen dr. Cuttie in een Open Brief aan Fruittelers. Maar hij wees evenzeer op de behoefte aan andere voedingsstoffen, o.m. in hoofdzaak stikstof en fosforzuur. Stikstof bevordert zeer den wasdom van het hout en de ontwikeling der bladeren, welke bij genoegzamen toevoer van stik stof een helderglanze'nde donkergroene kleur hebben. Door de vorming van vele en groote bladeren wordt de groei der twijgen zeer bevorderd. Vandaar dat vruchtboomen, welk geen gebrek aan stik stof hebben, lange jaarscheuten vormen. Korte éénjarige loten met kleine, geel achtig groene bladeren wijzen op een ge brekkige stikstofvoeding. Een al te over vloedige toevoer van stikstof is dikwyls nadeelig, en wel in de eerste plaats, om dat dan wel veel loof en takken gevormd worden, maar weinig vruchthout. In de tweede plaats omdat de jaarscheuten niet voldoende rijp worden, en groot gevaar loopen in den winter te bevriezen. Ook de grootte van de vrucht hangt grootendeels van de stikstof af. Perziken en appels be hoeven meer stikstof dan peren en prui men, peren veredeld op kweek, eischen meer stikstof dan die op wildstam. Fosforzuur komt veel voor in de ge- slachtsdeelen der bloemen; stampers en meeldraden, zoo ook in de zaden. Om dus de volle ontwikkeling der bloemen te hel pen bevorderen, daardoor de kans te ver- grooten, dat ze zich tot flinke vruchten ont wikkelen, gebruikt men fosforzuur vooral. Vruchten, die niet over genoeg fosforzuur kunnen beschikken zijn niet zoo zoet en rijpen later dan die, welken genoeg fos forzuur ten dienste staat. Het fosforzuur bevordert in samenwerking met kali de vorming van bloeiknoppen en den aanslag der vruchten. Maar ook voor den groei van hout en blad is fosforzuur onmisbaar. Bij een tekort aan deze voedingsstof blijven bladeren en hout in wasdom ten achter. Abrikozen en perziken kunnen door ge brek aan fosforzuur zeer licht schade lij den; alle steenvruchten hebben trouwens grooter fosf. behoefte dan appels en peren. Dr. Emil Wolff gaf de volgende 'verhou ding aan; hij vond in 1000 K.G. bij appels 0.3 K.G. f., bij peren 0.5 K.G., bij kersen 0.6 K.G., en bij pruimen 0.4 K.G. De lezer kent de verschillende meststof fen, waarin de benodigde voedingsstoffen kunnen worden aangebracht. Wij behoeven ze hier niet alle op te noemen. Allen wil len we opmerken, dat voor een fosforzuur- bemesting het slakkenmeel (Thomasmeel) zeer aanbevelenswaardig is als een voor- raadsbemesting bij het aanleggen van boomgaarden, omdat het in den bodem niets van zijn oplosbaarheid in zwakke zuren verliest, en ook geen gevaar bestaat voor uitspoelen. Wie kunstmest aanwendt, moet de fos forzuur (Slakkenmeel) en de kalimest, 't zij kalizout 't zij patentkali, in den laten herfst of in den winter uitstrooien en flink onderwerken; door het winterwater kunnen zij dan opgelost en in den bodem verdeeld worden en alzoo in het bereik komen van de dieper liggende wortels. Men hoorde vroeger vaak de klacht, en men verneemt ze ook nu nog wel, dat kunstmeststoffen in boomgaarden zoo wei nig resultaat geven: „Die scheikundige meststoffen zijn goed voor groenten en veldgewassen, maar niet voor vruchtboo men." Die klacht was in bepaalde gevallen niet ongegrond. In boomgaarden toch, waar de boomen dus in het gras stonden, werd de toegediende mest door het gras be nuttigd, het wortelgestel der boomen kreeg er weinig of niets van. In fruittui- nen waar de grond zwart bleef, vernam men die klacht dan ook niet. Minerale meststoffen moeten om hun doel niet te missen, worden ondergewerkt of ingedol- ven en zoo innig mogelijk met den grond vermengd worden, dus op de noodige diep te worden ondergebracht. Tusschen de boomen, nadat vooraf de zoden zijn afgesto ken en ter zijde gelegd, ploegt men een voor uit, en dit zoowel in de lengte als in de breedte der rijen zoodat de boomen op een vierkant komen te staan, langs alle zijden met voren omringd. Deze voren moe ten 20, 30 c.M. of dieper zijn, naar de grondhoedanigheid en de vereischten van het wortelgestel; de ouderdom der boo men komt dus vooral in aanmerking. Het wortelgestel heeft in 't algemeen een groo- tere ontwikkeling dan het takgestel, daar om maakt men, om de wortels te bereiken, 't eerste jaar de voren 40 a 50 c.M. buiten de kruinoppervlakte. Op den bodem strooit men groote hoeveelheden slakken meel en kalimest (hoe ouder de boomen, des te meer dient men te geven) en breekt dan den grond van den bodem open. De uitgeploegde of uitgespitte grond bestrooit men eveneens met slak en kali, werpt die dan weer in de voor en rolt de aarde vast. Op deze wijze verkrijgt men van de be mesting bevredigende uitkomsten. Dacht ik het niet?!! Daar ligt een vent onder 't bed. ik zie z'n beenenü Help!! (Vart Hem). UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Geboren: Johannes Jacobus, zoon van J. W. Jansen en G. C. den Hollander Cornelia Catharina Lidwina, dochter van L. Dobbe en A. J. A. van der Hoorn. Getrouwd: Theodorus Cornells van Haastregt jm. 33 jaar en Wilhelmina Borst jd. 29 jaar. TER-AAR. Ontwikkelingsvereeniging. Haar doel getrouw heeft genoemde vereeniging een avond georganiseerd, welke voor de ont wikkeling van de grootste bevolkingsgroep nl. de Tuinbouwende, van veel belang kan worden geacht. Zoo heeft ook blijkbaar het Bestuur het gezien, omdat zij dezen avond vrije toegang verleende aan de leden der St. Josephs Gezellen en de leden van de L. T. B., opdat zooveel mogelijk iedere be langhebbende in de gelegenheid zou zijn de bespreking over Bemesting en wel spe ciaal Kalibemesting, welke gehouden werd door den heer Balk te hooren en de ver tooning der Kali-film te zien. Nadat de voorz. op de gebruikelijke wijze de bijeen komst had geopend verkrijgt de heer Balk direct het woord. Spr. toont in beknopten vorm het groote nut, voor verschillende grondsoorten zelfs de noodzakelijkheid der Kalibemesting aan. In den tijd dien wij nu beleven, waarin vooral de kwaliteit der bo demproducten van zoo groot belang is voor behoud van ons afzetgebied, kan de doel matige bemesting een zeer belangrijke rol spelen. Vervolgens worden eenige voor- deelen van Kunstmestgebruik boven stal mest besproken. Hierbij vestigt spr. spe ciaal de aandacht op de mogelijkheid, dat bij kunstmestgebruik elk der vier voor naamste hoofdmeststoffen n.l. Stikstof, Fosforzure Kalk en Kali afzonderlijk kun nen worden toegediend. Vervolgens werd overgegaan tot vertoo ning van een film getiteld: De Kali-indus trie in woord en beeld. Hierbij zagen wij dat de Kali wordt gedolven in Frankrijk, Duitschland, Polen, Spanje, Texas en Pa lestina. Voor ons land wordt de Kali be trokken uit de 4 eerstgenoemde landen. Met de film daalden we af in de Kalimij- nen tot zelfs 1000 m. onder de begane grond en konden getuige zijn van de werk zaamheden daar in de mijnen. Ook de be werking in de Kalifabriek werd te zien gegeven. Weinigen zullen, wanneer zij de Kali over hun akkers uitstrooien, kunnen vermoeden dat zooveel arbeid en bewerking noedig is voor het verkrijgen van dit nut tig product. Hierna werd in 2 komische films nl.l „Wie bouwt de beste piepers" en „Magere en vette koeien" op aardige wijze geïllustreerd, welke voordeelen het Kali- gebruik kan geven. De voorstelling is mis schien wat overdreven, doch hierdoor juist sprak zij zooveel duidelijker. Na afloop hiervan was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Door eenige aanwe zigen werd hiervan gebruik gemaakt. Op alle vragen werd door den heer Balk, voor zoover het binnen zijn gebied was, een be vredigend antwoord gegeven. Onze conclu sie is, dat de R. K. Ontwikkelingsclub een nuttige avond heeft georganiseerd. Toen de voorz. op de gebruikelijke wijze de bij eenkomst sloot, konden wy toch de ge dachte niet van ons afzetten, wat is het jammer dat niet veel meer Tuinders geko men zijn, om dezen avond hun kennis en inzicht in het bemestingsvraagstuk te ver meerderen. WARMOND. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer F. Slager hield de R.K. Middenstands- vereeniging „de Hanze" een algemeene vergadering in Hotel „De Stad Rome". Na opening deelt de voorzitter de ingekomen stukken mede, dat van den heer Koppers alhier een schrijven was binnengekomen, die aan de hand van opgedane ervaringen een lans brak voor het Incasso-bureau voor de Hanze. Dit schrijven gaf de voorz. aanleiding een waarschuwend woord te richten tot de leden om geen contracten of overeenkomsten aan te gaan met vreemde incasso-bureaux, daar juist een dezer da gen een der middenstanders, die 7 jaar ge leden een dergelijk contract had geteekend, thans door dit instituut werd aangesproken voor een bedrag van 70.Ik zou allen, aldus de voorz., die met dergelijke instel ling een verbintenis hebben aangegaan in overweging willen geven deze overeen komst zoo spoedig mogelijk op te zeggen, en zulks per aangeteekend schrijven. Door den voorz. werden nog enkele mededeeiin- gen gedaan inzake de gehouden bestuur dersdag. Aan de orde kwam hierna de be spreking van een te houden kinderfeest. Na eenige discussie werd besloten om streeks Kerstmis wederom een kinderfeest te organiseeren. Te dezer zake werd een commissie in het leven geroepen bestaan de uit de heeren Witsenburg, van Seggelen, Kortekaas en Spierings, die in deze aange legenheid de leiding zuUen nemen. Beslo ten werd het te houden jaarfeest op be scheiden wijze te vieren. De rondvraag bracht verschillende zaken van huishou- delijken aard naar voren, waarna de voor- zitte rer zijn leedwezen over uitsprak, dat niet meerderen ter vergadering kwamen. Het zou de aanwezige leden in overweging willen geven de thuisblijvers van hun on recht te overtuigen en hen aan te sporen de weinige vergaderingen trouw te bezoe ken. Dit is hard noodig niet allfeen in het belang van de organisatie, maar vooral ook in het belang van hen zelf. Conform het verlangen van de vergadering zal een spre ker worden uitgenoodigd. die de leden zal voorlichten over zaken het praktische le ven rakende. Hierna sluiting. NOORDWIJK AAN ZEE. Poppenkast Gisteren, Woensdagmid dag, werd in de groote zaal van pension „Noordzee" door mevr. van der Loo al hier, ten bate van de lighal xan het Groene Kruis een poppenkastvertooning gegeven, voorstellende Jan Klaassen en Katrijn en St. Nicolaas. De entree's bedroegen voor kinderen 5 cent en ouders naar vermogen. Dg belangstelling voor deze vertooning was zoo enorm groot dat twee voorstellingen werden gegeven, waarbij de zaal beide keeren prop en propvol was. Zeer velen moesten echter nog teleurgesteld worden en konden geen plaatsje veroveren, zoodat besloten is, heden Donderdag weder een vertooning te geven voor hen die geen plaats konden bekomen. Wat hebben de kleinen weder genoten. De poppenkast blijft voor de kinderen altijd zeer aantrekkelijk. Iets echts Hollands. Tijdens de pauze wer den de kleinen-nog op wat lekkers getrac- teerd. Na afloop keerden*de kinderen zeer voldaan huiswaarts. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Winkelweek 1934. De winnaars van de extra prijzen van Donderdag zijn: 1. Mej. M. v. Abshoven, Pr. Hendrikstraat 23, A. B. Tompouche; 2. G. Molenaar, v. Dijkstraat 25, lederen Damestasch. 3. J. v. Erk, Pr. Hendrikstraat 27B, een kistje si garen. 4. Mej. J. v. Dien, Stationsstr. 13, een potje jam; 5. C. Vaartjes, Bloemhof straat 29, een flesch likeur. 6. Mej. C. Raaphorst, v. Boetselaerstraat 49, waarde bon van 2.50. 7. Teun Vis, v. Manders- loostraat 6, een tulband. 8. A. v. d. Neut, Raadhuisstraat 161, een rollade. 9. Mej. W. Verhoef, Raadhuisstr. 251, een blik erwtensoep met kluif. 10. J. M. Radema ker, Julianastraat 8, een marker inkststel. De controle-commissie bestond uit de hee ren D. Raaphorst Sr. en Bern. Knaapen. Botsing. De bestuurder eener auto kwam gisteren in,wijk Hoorn na eerst met een motorfiets in aanrijding te zijn gekomen in botsing met een lantaarn paal, welke afknapte. .Beide bestuurders waren zoo vriendelijk 'om door te rijden. Eerstgenoemde is /evenwel bij de politie bekend. Gevestigd: van Rotterdam: kinde ren Izeboud Boskoop: Th. M. van Beek Alkemade: L. P. M. van Velzen Ha- zerswoude: J. C. van der Voort en gezin 's Gravenhaoge: Th. Riel Hazerswou- de: J. M. de Heij Voorschoten: M. Neu mann Koudekerk: M. van de Wetering Haarlemmermeer: Adr. A. van Brug gen en gezin Den Helder: A. Swennen Vertrokken: naar Waddinxveen: J. van Leeuwen en gezin Druten: P. Riet veld echtgenoote van W. Blom Vrees wijk: A. van Triest echtgenoote van A. Pol Nieuwkoop: M. J. van Beek 's Gravenhage: M. T. Sekeris Bodegra ven: A. van Donk 'Noordwijk: E. Dom burg Amsterdam: W. C. Wernink Heerlen: P. J. H. Lemmen en gezin Waddinxveen: A. M. Domburg en gezin Wc.ssenaar: J. M. A. van der Zon Vreeswijk: H. van Triest Hazeswoude: J. L. van Tol. Geboren: Jan Arie z. van G. Boogerd en H. G. Florij Gerrit z. van S. Karten en M. M. van der Haar Johannes Jaco bus z. van G. J. Haverkamp en B. Moo- ren Marinus Pietef Z. van D. de Feijter en E. S. Wondergem' Jannigje d. van G. Meerkerk en A. Hnk Jan z. van A. van Soest en H. Wittebol Teunis Johan nes z. van T. Dekker; en G. Zaal Jan tje d. van A. van Of wegen en H. de Vries Johanne Grietje d. van C. W. van den Broek en J. Bos. Getrouwd: G. wan Vliet 29 j. wo nende te Woubrugge en M. van Dolder 27 j. W. van den Hoek 31 j. en A. Bru- né 28 j. H. van Wijk 29 j. en P. M. do Vries 29 j. Overleden: Christina Elisabeth den Haan 14 m. Maria Doelman 7 j. Pie- ternella Heilina van Gent 51 j. echtgen. van H. Kroon, overleden te Leiden Hendrika de Jong 84 j. wed. van C. Ver geer. AARLANDERVEEN. DE WINKELWEEK. Er zijn mooie prijzen beschikbaar. Waar in omliggende plaatsen winkelwe ken worden gehouden, heeft er ook in onze gemeente zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelde een winkelweek te organiseeren. Waar de middenstand en neringdoenden onder de gevolgen der cri sis in hun bedrijven zwaar te lijden heb ben, wil het winkelweekcomité door het houden van deze winkelweek, eenige ople ving in de zaken der deelnemers trachten te brengen. Ook aan het koopende publiek komt deze winkelweek ten goede. Zij toch worden in de gelegenheid gesteld, door het ontvangen van een bon voor elke 50 cent welke besteed wordt in het bezit te ko men van nuttige en fraaie prijzen, welke na loting worden uitgereikt. De winkelweek wordt gehouden van 29 November tot en met Zaterdag 8 Decem ber. De prijzen, welke beschikbaar zijn gesteld door het comité en de deelnemers worden ten toon gesteld in het pand, bewoond door den heer J. Kaspers, aan de Stationsstraat alhier, De deelnemers aan de winkelweek zullen trachten aan alle eischen der koo- pers te voldoen, zoodat we ieder toeroepen: Koopt uitsluitend in Aarlanderveen; het welk ten goede komt aan ons aller belan gen. Woensdagavond had de officieele ope ning plaats in de zaal van mej. de wed. N. Delfos, welke geschiedde door den heer P. Verdonk, gemeenteraadslid alhier. Deze bepleitte in zijn speech het houden van de winkelweek, zoowel voor het publiek als voor de deelnemers. Spr. wenschte, dat De Raad dézer gïfeeente kwam in vol tallige vergadering onder voorzitterschap van den Burgemeester bijeen. Na opening en lezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd en ambtsgebeden, vol gen een serie ingekomen stukken en mede- deelingen van ondergeschikt belang; al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Op dezelfde gronden als vorige jaren wordt besloten niet toe te treden tot hat Centraal Archief- en Inlichtingenbureau (lidmaatschap 5. Op enkele schoolgeldberoepen wordt gunstig beschikt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten over het jaar 1935 een gedeelte van de om zetbelasting op de electriciteitsverbruikers te verhalen, en wel als volgt: op de verbrui kers beneden 50 K.W.U. niets; van 50 tot 100 K.W.U. 0.50 en boven 100 K.W.U. 1.per jaar; hiermede wordt bereikt, dat ongeveer de helft der belasting wordt ver haald, en deze dus niet drukt op de kleine luiden. Over December 1934 zal niets worden ver haald. Wat de aanslag in de omzetbelasting zelve ten aanzien van het G.E.B. betreft wordt besloten, daartegen bij den Inspecteur in beroep te gaan. De bouwverordening wordt aangevuld en gewijzigd overeenkomstig door Ged. Staten gedaan verzoek. Aan de administratieve aanmerkingen van Ged. Staten gevallen op de gemeente rekening 1932 wordt eveneens tegemoet ge komen. Opheffing O. L. school. De voorzitter deelt mede, dat de ophef fing van de O. L. school in het dorp met ingang van 1 October li. een feit is gewor den. Van het Departement van Onderwijs, K. en W. en van Ged. Staten is daarna nog eens bericht ontvangen, dat het beroep niet- ontvankelijk is verklaard, terwijl na veel moeite gedaan is gekregen, dat de Rijks vergoeding in de jaarwedde van het Hoofd nog tot dien datum (en niet tot 1 Septem ber) wordt verkregen. De met de gemeente Nieuwkoop geslo ten regeling tot toelating van kinderen uit onze gemeente op de O. L. school aldaar (speciaal ten behoeve van de kinderen van W. de Graaf) is door Ged. Staten goedge keurd. De Graaf heeft verzocht om vergoeding van vervoerkosten ingevolge art. 13 der L.O.-wet voor zijn kinderen naar die school; aan het Rijk is door B. en W. gevraagd, deze kosten te vergoeden, omdat door den Minister van Onderwijs indertijd is toege zegd, dat dit zou geschieden indien de op heffing van een Openbare school, tot nieuwe uitgaven voor de gemeente zou leiden; dit is hier inderdaad het geval, terwijl nog steeds niet kan worden becijferd, dat de opheffing de gemeente een financieel voor deel bezorgt. De Minister heeft afwijzend beschikt, omdat de opheffing is geschied op bevel van Ged. Staten en geen verband houdt met Z.E.'s circulaire van 1933 aan verschillende daartoe in aanmerking ko mende gemeenten. Voor de Graaf zou rij wiel vervoer het aan gewezen middel zijn; er is nog aan de Graaf gevraagd, of hij bezwaar er tegen hebben zou, indien zijn kinderen daar zouden kun nen worden toegelaten, de Christ, school aan den Uitweg (Wilnis) te doen bezoe ken; de Graaf heeft daartegen bezwaar; was dit niet het geval geweest, dan was er geen reden voor de Graaf's verzoek meer geweest. B. en W. kunnen zich niet met het standpunt van den Minister vereenigen en stellen daarom voor, ook al omdat de op heffing gedwongen is, afwijzend op het ver zoek te beschikken, waartoe het concept raadsbesluit in-zijn-geheel wordt gelezen; de Raad is het eenstemmig met B. en W. eens. B. en W. zouden gaarne vernemen, wat de Raad denkt te doen met het leeg komend schoolhuis en -lokaal; het is nog niet be- deze eerste Aarlanderveensche winkelweek in alle opzichten haar doel zou mogen be reiken. De muziekvereeniging „Excelsior" maakte daarna een muzikale rondgang door het dorp en het zeldzaam mooie weer bracht jong en oud op de been. Het is de moeite waard even te winkelen. Verschil lende winkeliers hebben een aantrekke lijke etalage. En wat de prijzen betreft, be hoeven zij concurrentie niet te vreezen. Tijdens de winkelweek heeft ook bijna iedere winkelier een aparte of bijzondere aanbieding. Van de winkelweekprijzen noemen wij hier eenige: een dressoir, een prachtig theemeubel, eiken pendule, mu ziekstandaard, electrische rijwiellamp, ba- rometor, 2 fantasiedekens, wollen de ken, 2 keukenklokken, 1 schemerlamp en tevens nog 200 nuttige en luxe cadeaux. De verloting hiervan zal plaats hebben op Woensdag 12 December des avonds half acht in de zaal van den heer W. v. d. Berg. Aan winkelweekcomité, een deelnemers en.... aan het publiek: veel succes. BODEGRAVEN. Gemeentelijk slachthuis. Gedurende de maand October 1934 zijn in het gemeen telijk slachthuis alhier geslacht: 28 koeien, 168 varkens, 142 graskaleren, 1875 nuch tere kalveren, 117 schapen en 2 geiten. Geboren: Johan Karei z. v. Ph. Jon- geneel en L. van der Boon. Teunis z. v. O. van der Weide en M. W. Arends. Theresia d. v. Th. Leliveld en C. Hoogen- boom. Ondertrouwd: E. van der Wolf 21 j. en H. Beijeman 20 j. Getrouwd: A. van Vliet 57 en M. van Wijk 44 j. Overleden: C. Rietveld wed. van J. van Drunen 83 j. Gevestigd: B. M. Becker, van Amers foort. -A. C. M. Korse van Zevenber- kend, wanneer het Hoofd (dat intusschen reeds elders is benoemd) de woning zal verlaten; lang zal dit echter niet meer du ren; er zijn twee liefhebbers voor het huis; echter zal vooraf de huurprijs bepaald die nen te worden, en dan gevoelen B en W. er veel voor, rekening te houden met de omstandigheid, dat het lokaal achter de wo ning is gelegen en dit lokaal voorloopig zeker ter beschikking dienst te worden ge houden van de gemeente, opdat dit vroeg of laat voor vergaderlokaal, gymnastiek lokaal of iets dergelijks gebruikt zou kun nen worden; daar binnenkort weer een ver gadering gehouden worden, achten B. en W. het 't best, voorloopig nog niets te bepalen, wat de inventaris betreft, achten B. en W. het best, zooveel mogelijk van de hand te doen, waartoe al verschillende aanbiedin gen zijn binnengekomen; de Raad verklaart zich met alles accoord. Op een verzoek van R. om meer onder stand wordt afwijzend beschikt, omdat hij van andere zijde en als straatmuzikant, reeds voldoende inkomsten, vooral tegen over landarbeiders (die een groot deel van. het jaar werkloos zijn) heeft. Onderstand en ondersteuning. Op een verzoek van enkele tuinders, om onderstand wordt beslist, dat B. en W. dit evenals vorige jaren zullen bepalen, reke ning houdend met inkomsten uit het bedrijf. Van de Christ, en R. K. Landarbeiders- bond is ingekomen een verzoek om door betaling van de wachtdagen, die straks voor de Werkloozenkas moeten worden gemaakt, en eveneens doorbetaling van de brand- stoffenbijslag aan hen, die uit een werk loozenkas trekken, terwijl door de afdee- ling Noorden van den R. K. Landarbeiders- bond tevens nog gevraagd is om een Kerst- gave. Al deze verzoeken zijn pas vandaag ingekomen, zoodat niets overzichtelijks kan worden gegeven; B. en W. stellen echter voor: op de twee eerste verzoeken afwij zend te beschikken, het derde nog niet te behandelen (en af te wachten of de Minis ter dit voor 1934 nog weer zal bepalen) en verder, om wel bij te passen het verschil tusschen kas- en gemeentelijke steunuit- keering. De Raad vereenigt zich hiermede volko men, terwijl op voorstel van de Groot uit drukkelijk wordt bepaald, dat ook geen brandstoffen'bijslag zal worden toegekend aan de ongeorganiseerden, die dus op ge meentelijke steun blijven aangewezen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het schoolhuis en de school te Noorden on derhands te verkoopen aan de heeren v. d. Poll en v. Bunningen te Bodegraven voor 1562.omdat openbare verkoop geen succes heeft gehad. Inzake een met de Gekro te Overschie te sluiten contract deelt de voorzitter mede, dat de voorbereidende werkzaamheden thans zoover zijn gevorderd, dat per 1 Januari as. een en ander tot stand kan komen; door B. en W. is een voorloopige inschrijving gehouden voor een te stichten z.g. cadaverhuisje, zoo mogelijk op grond bij Hakker, en dit huisje af te schrijven in 10 jaar; uit een en ander volgt dan een jaarlijksche besparing van rond 70. met Hakker zou dan een huurcontract voor 10 jaar kunnen worden aangegaan; een en ander is al met hem besproken, en schrif telijk overleg wordt nog gepleegd; als de de Raad tot het aangaan van het contract zou kunnen besluiten, kunnen B. en W. deze aangelegenheid naar bevind van zaken afhandelen; algemeen verklaart men zich hiervoor. In verband met het feit, dat aan den ge meente-veldwachter door den Commissaris der Koningin geen dispensatie meer wordt verleend tot het beklemden van de betrek kingen van agent der arbeidsbemiddeling en klokopwinder, wordt hem met ingang van 1 Januari 1935 eervol ontslag als zoo danig verleend, en wordt tot agent der ar beidsbemiddeling met ingang van dienzelf den datum benoemd de heer Th. Elsensohn, ambtenaar ter secretarie en tot klokopwin der P. v. Peet (die reeds luider is). gen. W. Bink van Kesteren. A. van Donk van Alphen aan den Rijn. A. Nap van Kockengen. J. J. Kasius van Delft. A. Rijlaarsdam van Reeuwijk. Wed. C v. d. Meer geb. Rodenburg van Zwammer- dam. Vertrokken: L. Punge naar Woer den. M. L. Boef naar Utrecht. J. I. C. Zwarts en gezin, naar Zwammerdam. HAZERSWOUDE (RIJNDIJK.) Tooneeluitvoering. Dinsdag 27 Nov. en Woensdag 28 Nov. gaf de R.-K. Tooneel- vereeniging wederom haar eerste uitvoe ring van dit seizoen in het café van den heer A. J. Boers. Beide avonden was de zaal gevuld met aandachtige toeschouwers, wel een bewijs, dat het spel in den smaak viel en goed werd gevolgd. Na een kort openingswoord werd als eerste nummer opgevoerd het tooneelspel: „De Brandstich ter", een stuk genomen uit het hedendaag- sche zakenleven, waar een eerlijk man op een lage manier valsch wordt beschuldigd van brandstichting. In het derde bedrijf komt de werkelijk schuldige aan het licht en zegeviert geloof en vertrouwen in den almachtigen en rechtvaardigen God. In één woord: een stuk waar veel uit te leeren viel. De pauze werd opgeluisterd door goed gekozen muziek, waardoor de vroolijke stemming nog werd verhoogd. Na de pauze zagen we het kluchtspel. „Een vei-jongings- kuur" in 2 bedrijven. Ook hier waren de rollen in goede handen en de bezoekers hebben genoten van de goed geslaagde studentenstreek en de beetgenomen tuin man en zijn zoon. In beide nummers wa ren zware rollen te vervullen en daarom is een woord van lof aan de kranige spe lers hier wel op zijn plaats. Kleeding en grime van de firma G. Hoppezak waren weer keurig in orde. Alles bij elkaar is deze uitvoering weer een succes voor de vereeniging geweest.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6