IREIfNBORG DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 VRIJDAG 39 NOVEMBER 1934 BAROMETER. ..ym naai waarnemingen verricht in den morgen van 30 Nov. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 776.2 te Hannover. Laagste barometerst.: 740.0 te Vardö. Verwachting tot den avond van 1 Dec.: Zwakke, later moge lijk matige wind uit Oostelijke tot Zuide lijke richtingen, ne velig tot halfbewolkt. Weinig of geen neer slag, waarschijnlijk des nachts iets kou der. De hooge drukking is in haar kern weer iets toegenomen. Zij heeft zich verder naar Scandinavië uitgebreid, doch is over IJs land verdrongen door de gisteren reeds ver melde Oceaan depressie. Over Noord-San- dinavië trekt de depressie verder af. In het hooge druggebied is het weer nog rustig met mist over West Duitschland en Oost- Frankrijk. Over het algemeen is hier de temperatuur weer verder gedaald. De Oceaandepressie voert warmere lucht over het Noorden van de Britsche Eilanden en IJsland aan en veroorzaakt over Schotland en Zuid-IJsland vrij harden wind. De af- buiende weerstoestand over Scandinavië gaat hier en daar van flinke sneeuwstorm vergezeld (Abisko 14 mm.). Ook over Fin land, Lithauen en Lethland waait het krachtig. De geleidelijke afkoeling ten on zent zal wel door blijven gaan, verder is eenige opklaring waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR: 8.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS t*. Van Vrijdagnamiddag 4.22 uur tot Zaterdagmorgen 7.16 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zaterdag 1 December voorm. 9.49 uur en nam. 10.20 uur. Er zal komen een Gemengd Zenderbe- drijf, waarin Staat en omroepvereenigin- gen participeeren, doch waarin aan den Staat overwegende zeggenschap zal wor den toegekend. Dit Gemengd Bedrijf, dat in den vorm van een N.V. tot stand -zal komen, zal met uitsluiting van ieder ander belast zijn met den aanleg en de exploitatie van de Zender- inrichtingen voor den Nederlandse hen ra dio-omroep. In deze vennootschap zullen de Staat en de algemeene omroeporganisa ties de eenige aandeelhouders zijn. Het bestuur van het Zenderbedrijf zal berusten bij een Raad van Beheer, waarin naast vertegenwoordigers der algemeene omroeporganisaties, vertegenwoordigers van den Staat (P.T.T. en Radioraad) zullen zitting hebben. Op belangrijke besluiten van dit beheers orgaan zal van overheidswege, hetzij in den vorm van een goedkeurin.grecht van den Minister, hetzij in den vorm van een ver nietigingsrecht door de Kroon, toezicht worden uitgeoefend. Gedurende den tijd, welke gemoeid zal zijn met den aanleg van de definitieve zendapparatuur, zal, voor zoover het de uitzendingen over de lange golf betreft, ge bruik gemaakt worden van den Rijkszen der te Kootwijk, welke voor dit doel aan zienlijk verstrekt zal worden; de zender te Huizen zal gesloten worden. Voor zooveel betreft de uitzendingen over de korte golf, onderzoekt de Zender- commissie momenteel nog de verschillen de mogelijkheden om ook ten aanzien van deze uitzendmgen den overgangstoestand te overbruggen. SPORT AÏHLE1IEK TOLAN PROFESSIONAL. De bekende Amorikaansche negersprin ter Eddie Tolan, Olympisch winnaar zoo wel op de 100 als op de 200 Meter te Los Angeles, bevindt zich op weg naar Austra lië. In Australië zal Tolan als professional werkzaam zijn. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Indisch Recht de heer M. Verkamman, Oegstgeest; doctoraal-examen Rechtsgeleerdheid de heer B. W. Kranenburg, Leiden; candidaatsexamen Nederlandsche Lette ren de heer J. W. Weevers, Amersfoort; artsexamen 1ste gedeelte de heeren J. G. H. Bokslag, K a t w ij k aan Zee, C. J. Snepvangers, Den Haag, J. E. M. Vrylan, Den Haag, C. L. Bornhaupt, Leiden. Bevorderd tot arts: mej. D. M. J. J. Hen- driksen, Leiden, en de heeren F. J. Par- levliet, Noordwpen A.L. Bollen, Den HET WEER OP ZONDAG. GEEN GROOTE VERANDERINGEN TE VERWACHTEN. Het verloop van den algemeenen weers toestand was gedurende de laatste dagen vrij ongewoon. Hoewel een gebied van hoo- gen druk siabieler is dan een depressie is het toch geen regel, dat het zoo lang achter een op dezelfde plaats blijft liggen en wei nig in beteekenis verandert als dat, het welk nu reeds verscheidene dagen achter een over Midden- en West-Europa is blij ven liggen. Het weer was dientengevolge ln ons land, dat midden in dit gebied van hoo- gen druk lag, buitengewoon stabiel. De diepe stormdepressie, welke midde lerwijl over Noord-Europa trok, verstoorde niet in het minst den weerstoestand bij ons. Daar over N.-Europa een noordwesten luchtstroom doorkwam, trad hier te lande een geringe daling der temperatuur in, waarbij echter de warmtegraad nog niet beneden den normale daalde. Gisteren werd een nieuwe depressie ge meld, die ongeveer duizend kilometer ten zuidwesten van IJsland boven den Oceaan lag. Deze zal ongetwijfeld nader bij Europa komen maar het is twijfelachtig of zij vóór het einde der week zoo dicht bij zal zijn gekomen, dat zij hier te lande regenacht.g weer om een omslag van het weer zal bren gen. Zou dit toch het geval zijn, dan zou daaraan een vrij sterke daling van den ba rometer voorafgaan en zou de wind onder toename in kracht uit het Zuiden of Zuid oosten gaan waaien. Veel waarschijnlijker Is, dat het gebied van hoogen druk zijn centrale ligging in hoofdzaak behoudt, met een geringe ver schuiving naar het Noordoosten. De baro meter zal dan vrij stationair blijven en het weer zal daarbij weinig verandering onder gaan. De temperatuur zal ongeveer nor maal of iets daarboven zijn, de wind over het algemeen zwak en veranderlijk, de be wolking meest gesloten. Voor groote ver anderingen of verrassende wendingen in de weersgesteldheid zijn er geen duidelijke aanwijzingen. Nu en dan kan, vooral in het Noorden des lands, een fijne regen optre den, aan de kusten plaatselijk mist. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Donderdageavond te 8 urn- hield de retraiteclub „St. Clemens" afdee- ling van de K. J. M. V. te Leidschendam hare jaarvergadering. Na opening door den waarnemend voor zitter, de heer Bontje, volgde voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden onder dank en applaus goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen de heeren J. Hendriks en W. Bontje. In de kascommissie werden benoemd de heeren A. Haagen en L. v. d. Meer. Van de rondvraag werd door enkele leden ge bruik gemaakt; allen werden naar g-roe- gen beantwoord, waarna sluiting volgde op de gebruikelijke wijze. Om 9 uur kwam de Studieclub der K. J. M. V. bijeen. Wegens verhindering van den voorzitter, opende de voorzitter der K. J. M. V., de heer Wim Bleijs de bijeenkomst met den K. J. M. V. groet en heette allen hartelijk welkom. De kroniek van dezen avond werd ver zorgd door den heer J. Hendriks; de kro niek handelde over den tuinbouw en de benerking van cultuur, enz., wat zeer dui delijk werd uiteengezet en waarvoor de heer Hendrikx een warm applaus had te accepteeren. Hierna verkreeg de heer J. van Rijssen het woord. Spreker behandelde het onder werp „de Film". Op duidelijke en leerzame wijze schetste spreker hst ontstaan en de ontwikkeling van den film in de diverse landen, enz. Een dankbaar applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter beloonde spr. voor zijn inderdaad keurige en leerzame uiteenzetting. Enkele vragen werden naar genoegen door spreker beant woord. Door het lot werd de heer Muizenberg aangewezen voor de improvisatie, waarvan hij zich op behoorlijke wijze kweet en waarvoor hij eveneens dank en applaus had te accepteeren. Hierna volgde sluiting op de gebruike lijke wijze voor deze goedgeslaagde en leerzame avond. NOORD WIJK. Botsing. Op den Heerenweg, ter hoogte van de „Johanna-Hoeve" had een botsing plaats tusschen twee elkaar passeerende vierwielige motorrijtuigen, bestuurd door den heer S. te Voorschoten en den heer K. te Katwijk. Beide motorrijtuigen werden vry ernstig beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Muzikale Kunstavond. Zoo zachtjes aan zijn de muzikale avonden van den heer Polman met zijn leerlingen populair ge worden, dit getuigde weer de overvolle zaal gisteravond in Hotel Royal. Het pro gramma was met smaak opgesteld. De pres taties van de jeugdige leerlingen werden getoond in een tooneelstukje, getiteld een „Zonnige oude avond", waarbij ln muziek en zang op leuke wijze een spontane hulde werd gebracht aan de Grootouders bij gele genheid van Oma's verjaardag. Bijzonder leuk was het orgelstukje van Tinus de Hol lander zoowel het orgineele stukje, als de episode welke de kleine guit van te voren op voortreffelijke wijze weergaf. Na de pauze gaven een 10-tal der grootere leer lingen zeer verdienstelijke stukken op de piano. Den heer Polman is het gelukt een echte muzikale kunstavond aan Noordwijk te geven. Het spontane applaus bewees dit ten volle. IJsclub. Donderdagavond had de jaarvergadering plaats van de IJsclub, in café Flora. De zaal was vol belangstel lenden en introducée's, toen de voorzitter de heer Just Imthorn opende. Daar de secretaris in den loop van het jaar heeft bedankt, waren er geen notulen. Alsnog zal aan den afgetreden secretaris, den heer Duynstee, worden verzocht de notulen te willen maken. Vervolgens kwam het kiezen van een secretaris aan de orde, waarvan de eer te beurt viel aan den heer P. Ruigrok. Hierna volgde rekening en verantwoor ding van den penningmeester den heer Chr. v. d. Voort. De uitgaven hebben de inkomsten overtroffen, zoodat er een na- deelig saldo is ontstaan van ƒ59.34. De heer M. Gooi bracht verslag als lid van de controle-commissie en veel dank aan den penningmeester. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Chr. v. d. Voort en J. Steenvoorden en in de vacture C. v. Dam werd gekozen de heer M. Gooi. Aan het bestuur werd machtiging gegeven om een baancommissie te benoemen. Een nieuwe 1 contributieregeling werd gemaakt. Contri butie bedraagt voor leden 1.10 met ver zekeringspremie. Ook degenen die zich voor 1 December opgeven betalen een zelfde bedrag. Geeft men zich later op, b.v. bij een vorstperiode, dan oetaalt men f 1.50. Kinderen kunnen aspirant lid zijn, maar zyn dan niet verzekerd. De entrée op een eventueele ijsbaan zal bedragen 35 cent en voor kinderen 15 cent. Bij de rondvraag werd gevraagd toe te zien op het reents houden. Een ander wil de wel graag bij wedstrijden verschil van leeftijden maken. Ook zou men graag voor den aanvang van een wedstrijd weten wat er hoeveel prijzen er zijn. Dan werd nog aanbevolen een wedstrijd te houden cp een verlichte baan en de verlichting te verbeteren. De heer Gooi geeft nog eens in overweging om over een vaste baan te denken en een commissie dit nog eens on der de oogen ziet. De voorz. deelt nog mede, dat de verzekering der leden goed werkt, 't Laatste jaar is er door drie leden „getrokken" en deze zijn zeer coulant be handeld. Als nieuwe kascommissie werden aangewezen de heeren F. H. van Spanje, A. van Schie en C. Imthorn. De voorzitter dankt dan het afgetreden bestuurslid, den heer C. van Dam en allen die zooveel werk hebben gedaan. Hierna was het officieele gedeelte klaar en werd het vroolijke deel van den avond begonnen, waarbij de heer Voro als humorist optrad en uit was een groot succes. De tijd was om, eer men 't wist. De „Flora-band" was zeer actief en gaf vele en goede muziek voor een dansje UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Burgerwacht. In een deze week ge houden vergadering van de Burgerwacht werden tot bestuursleden gekozen de hee ren A. Rijkaart Azn. en W. Vroegrijk. De heer Warnaar, Burgemeester dezer gemeente, werd tot eere-voorzitter be noemd, waarvoor de Burgemeester met een vriendelijke toespraak de vergadering dankte. Aan een 14-tal leden van de Burger wacht werd een diploma voor schietvaar digheid uitgereikt. De avond werd beslo ten met een vroolijke film. KOUDEKERK. Geboren: Teunis Willem, z. van T. Leenhouts en E. J. van Dragt. Overleden: Maria van Jie verden 63 j. Gevestigd: van Hazerswoude Wilhel- mina M. van Velzen van Alphen a. d. Rijn Johan de Wit en Geesje Schonewi'Ie van Leiderdorp Maria Ocsterom van Zoeterwoude Cornelia Westgeest van Alphen a. d. Rijn Johanna de Jong van Leiderdorp Robbert Chr. Schellingerhout van Hazerswoude Johanna Mesman. Vertrokken: naar De Bildt Klazina de Jong naar Katwijk Adriana M. de Wit naar Bodegraven Catharina Zeil- stra naar 's Gravenhage Jan W. Kvva- kernaak en gezin naar Alkemade Klaas je Peters naar Alphen a. d. Rijn Mar- tijntje van de Wetering naar Hazers woude Hester de Wit. STADSNIEUWS HET NUT VAN BEPLANTINGEN VOOR DE GEMEENSCHAP. Voordracht van den heer J. Jonker. Op uitnoodiging van de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst alhier heeft gisteravond in het Nutsgebouw de heer J. Jonker, chef der afdeeling Plantsoenen van Gemeentewerken hier ter stede over bovengenoemd onderwerp een lezing met lichtbeelden en foto's gehouden. Onder de aanwezigen bevond zich de directeur van Gemeentewerken de heer ir. de Blaauw. De heer Jonker zeide den aanvankelijk gekozen titel van zijn voodrracht liever te zien veranderd in „de Waarde van Be plantingen voor de Gemeenschap", omdat hij niet in de eerste plaats over het nuttig effect, het directe voordeel van beplanting wil aantoonen, doch meer de waarde wat het bezit van beplantingen in den ruim- sten zin voor de gemeenschap in het al gemeen en voor een stad of dorp in het bijzonder beteekent. In den moeilijken tijd, dien wij thans beleven, waarin de crisis- en steunmaat regelen tot allerlei scherpe maatregelen nopen, vraagt men zich wel eens af. of het wel verantwoord is van de overheid om zooveel kosten te maken voor stadsuitbrei ding en stadsverfraaiing, door temidden van de te bouwen huizenblokken breede straten met veel plantsoen en groen aan te brengen. In dezen tijd is men ook zoo licht geneigd, gedreven door de noodzake lijke bezuiniging, juist op den beplantings- dienst, die door velen als een luxe wordt beschouwd, de bezuiniging het sterkst toe te passen, omdat het een dienst is, welke geen directe voordeelen afwerpt. Spr. wilde over dit onderwerp ook daar om gaarne spreken, omdat vele architecten en bouwers van huizen den plantsoenaan- leg te midden van de huizen en vooral GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de N.V. Broodfabriek v.h. Z. van der May, om vergunning tot het uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Korte Mare No. 16; b. de N.V. Nederlandsche Pe troleum Mij. „Purfina", om vergunning tot het oprichten van een ondergondsche bewaarplaats voor benzine met boven- grondsche aftapinrichting in en op den Apothekersdijk vóór het perceel Apothe- kersdijk No. 23; c, H. S. J. Snijers om ver gunning tot het oprichten van een koek en banketbakkerij in het perceel Boter markt No. 15. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan de houdster van de vergun ning tot het oprichten van een inrichting voor opslag van petroleum, op een gedeel te van het Stationsemplacement aan den Morschsingel ontslag is verleend van de naleving van eenige aan de vergunning verbonden voorwaarden en dat aan haar en haar rechtverkrijgenden met betrek king tot die opslagplaatsen een nieuwe voorwaarde op opgelegd. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. .St. Christoffel", R.K. Volksbond, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Nov. tot en met Zondag 2 Dec. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, A. J Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark 6, tel. 274, Oegstgeest. wanneer zij er zelf aan mee moeten be talen, een overdadige luxe. Het stadsbeeld, het fraaie stadsbeeld wordt echter gevormd door bebouwing èn door beplanting van straten met boomen en van de voor plantsoenaanleg beschik bare terreinen. Spr. wijst er dan op, dat de verzorging van beplantingen in steden en dorpen door de overheid reeds zeer oud is, ten bewijze waarvan de heer Jonker tal van historische bijzonderheden naar voren brengt, waaruit blijkt, dat boomen en planten altijd een rol in het volksleven hebben gespeeld. Daarom werden grachten, pleinen en straten in dorpen en steden steeds met boomen beplant, meestal de linde, doch deze moest later plaats maken voor de iep. Nu zich de laatste jaren hierin weer een ernstige ziekte voordoet, komt de linde boom er weer voor in de plaats.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2