'AMESRUBRIEKm Metaal-brocaat combinatie in middagjaponnen HET GEMAK DIENT DEN MENSCH Een spreekwoord dat in onzen tijd meer bewaarheid wordt. Het wordt U alles thuis bezorgd voor weinig gelden toch goed. Zoo gaat het ook met onze patronen, welke U in staat stellen zelf Uw kleeding te ma ken. Veel moeite behoeft U hier voor niet te doen. Schrijf even een briefje aan: Re dactie Damesrubriek Laan van Meerder- voort 45a, Den Haag. En sluit er bij in 36 cent aan postzegels 6 cent voor portie en U ontvangt binnen enkele dagen een keurig patroon. De nummers 821 en 822 geven de lezeres een tweetal fleurige en zeer moderne middag japonnen te zien. Hoe wel beide modellen in den grond dezelfde snit bezitten, zijn zij toch geheel uiteenloopend. Het eerste model, no. 821 toont u een japon van zwaar zijden stof, zooals het reseersible. Deze stof heeft voor, dat men ze aan beide kanten kan dragen, waardoor garneering apart niet meer noodig is. Deze japon heeft evenwel een afzonder lijke garneering en wel in den vorm van een brocaten kraag, bestaan de uit smalle reepjes naast elkaar gestikt en aldus een puntig naar beneden loopende kraag vormend. Op de schou ders komt eenzelfde garneering, doch als men vrij breedgeschou derd is, dan doet men verstandig dergelijke af werking achterwege te laten. De mouwe'n zijn zeer modern. Het zijn driekwarts-mouwen, die vrij wijd vallen, maar even onder den elleboog worden ingehaald door een 6 c.M. breed man chetje. De rok is klokkend door de breede heup stukken, welke ingezet zjjn. Het tweede model, no. 822, toont u een meer stemmige japon: een combinatie van wit en zwart, opgevrooljjkt door de rijtjes zilveren knoopen. De snit dezer jurk is vrijwel gelijk aan dat van het eerste model, waarom een be- EEN TOILETJE VOOR ONS BAKVISCHJE No. 823 toont de lezeres een Hef jurkje voor onze meisjes, die nu niet bepaald meer tot de „kleintjes" willen behooren. Het jurkje is gemaakt van soepele tafzijde in blauw met als afwerking een kraagje van ecru kant.. Het lijfje bestaat uit twee deelen en is vrij nauwsluitend om het middel. Het rokje is klokkend en valt wijduit naar be neden. De jurk moet 5 a 6 c.M. onder de knie lang zijn De ruime pof mouwtjes blij ven het best op hun plaats, wan neer men een ondermouwtje bezigt, dat strak komt te zitten. De halsopening is ovaal en het kleine strikje van voren vol tooit het geheel. Een lief toiletje voor onze bak- vischjes. Frissche atmosfeer in de slaapvertrekken. Ten spijt van de toenemende belangstel ling voor de hygiënische wetenschap, schijnen vele menschen nog steeds niet te willen erkennen, dat frissche atmosfeer in de slaapkamer van groot belang is. Niet de buitenlucht, hoe guur en scherp ook, doet ons kwaad, maar juist de atmosfeer in huis. Een zuivere lucht in de slaapkamers zal ons zelfs in de steden nog beter bekomen dan een verblijf op het land. Werken met open ramen en slapen met open ramen zal onze gezondheid ten goede komen. Om room gemakkelijk te kloppen, zet men de room te voren een poos op ijs. Om roomschuim te maken voegt men bij het kloppen van den room wat eiwit. toe. Voor al deze laatste wenk zullen onze huisvrou wen benutten, wanneer zij tijdens de ko mende feestdagen iets lekkers na den maal tijd willen opdienen. Om melk overkoken te voorkomen. Om te voorkomen, dat melk overkookt, kunt u langs den binnenkant van den rand een beetje boter smeren. Aangebrande melk moet men dadelijk overgieten in een andere pan en er een weinig zout bij voe gen. Om aanbranden te voorkomen, moet men onder in de pan een beetje water doen. Om het spoedig verzuren van de melk tegen te gaan, voegt men onder het koken een beetje zout toe. Om melk of room te laten verzuren, moet men ze niet koken en er wat botermelk of citroen aan toevoegen. schrijving gerust achterwege kan blijven. Het aparte van deze japon is de groote, naar beneden puntig toeloopende kraag, welke oogenschijnlyk door middel der me talen knoopen aan het lijfje is bevestigd, hetgeen echter niet het geval is. Het witte voorpand moet gewoon worden aangezet, maar men moet verstandig het met losse steken er in te zetten, want wit is gauw smoezelig. De manchetten hebben het idee van de bef. Om het middel komt een zwarte ecin- tuur, sluitend met een sierlijke gesp, even eens van metaal, natuurlijk in den geest van de knoopen. BEHANDELING VAN TANDEN BORSTELS. Men moet tandenborstels nooit in heet water leggen. Nieuwe tandenborstels maakt men voor het gebruik gereed door ze in lauw zeepwater te leggen. Daarna in koud water naspoelen. WENKEN VOOR IEDEREEN. Frissche bloemen. Hoe fraai staat een ruiker frissche bloe men op de tafel of op den schoorsteen! Het verhoogt de gezelligheid der huiska mer en jammer is het dan ook, dat bloe men, tenminste de meeste soorten, zoo spoedig vergaan. Om bloemen lang versch te houden, laten wy hieronder een recept volgen, waardoor, bij toepassing, de bloemen werkelijk 20 22 dagen goed zulen blijven. De bloemen worden eerst met frisch wa ter besprenkeld en daarna zetten wij ze in een vaas, gevuld met zeepwater. Eiken morgen worden de bloemen eenige minuten in frisch water gezet en daarna weer op nieuw in zeepwater geplaatst. Misschien zal het uithoudingsvermogen der versche bloemen ook wel afhangen van het soort der bloemen, maar bovenstaand middel is toch allicht te probeeren. Wantjes voor kleine handjes Wanten voldoeen beter dan handschoen tjes met vingers. Hierbij een patroon voor gehaakte kin- der-handschoentjes, of beter gezegd: kin- der-wanten. Wil men het kind lekker warm inpakken, geef het dan wanten. Wanten voldoen veel beter in de koude dan hand schoentjes, omdat wanten de vingers bij elkaar houden, hetgeen bij handschoentjes niet het geval is. Hieronder laten wij de beschrijving vol gen van een paar gehaakte kinder-wanten. ken ook te meerderen, maar dit ligt aan den vorm van het kinderhandje, zoodat een nadere beschrijving heel moeilijk zou wor den. Voor den duim worden de steken der hand zoo lang terzijde gelaten. Werk op 12 steken en 2 kettingsteken, die het boven ste met het onderste gedeelte vereenigen en die als basis dienen voor den duim. Haak op deze 14 steken breed 4 a 5 toe ren en werk voort, terwijl u twee steken mindert op alle toeren, totdat er maar vier Men begint met 24 kettingsteken op te zetten. Het boordje, dat ong. 5 c.M. lang is, wordt geribbeld, om omkrullen te voor komen, Wanneer het polsstukje klaar is. wordt het gesloten door middel van een koordje, maar het kind, dat al wat groot er is, zal zoo'n koordje misschien liever niet gebruiken, Als het boordje klaar is, kan men gewoon in de rondte haken en dan passen, wanneer de duim moet worden aan gezet. Natuurlijk dient men tijdens het ha- steken meer overblijven. Kant deze vier steken af en kant dan verder den duim met een draad wol af. De hoogte van het handje kunt u het best zelf bepalen. Het handje wordt afgemaakt door langs Iedere zijde te minderen tot er maar tien steken in het geheel overblijven. Naai de kanten aaneen en maakt de binnenkan ten netjes af. EEN MANTEL WELKE U SLANK MAAKT Een zeer geschikte mantel voor oudere dames toont ons het model, no. 810. De snit moet gemakkelijk vallen en kan vrij wijd klokkend zijn. De voorpanden vallen ver over el kaar en bezitten geen knoopsgaten en knoopen omdai de mantel eenvou dig gesloten wordt door middel van een strik, dus volgens het model van uw ochtendjapon. Zwart chif fon zal hier bij zeker vol doen, maar ook flu weel zal niet teleur stellen. Als gar neering loopen er over het bovenge deelte van den mantel enkele schuine stiksels, welke men ver krijgt door de stof zeer smal te plooien. De mouwen zijn lang en smal en be hoeven bij den pols niet wijder uit te loopen. De sjaal kraag en de gar neering, loopend van den elleboog tot den pols, be staan uit kortharig, glad bont in een grijze of zwarte kleur. LEVERTRAAN ALS GENEESMIDDEL. Levertraan heeft gedurende eeuwen reeds in de gunst gestaan bij het volk als genees- en voorbehoedmiddel tegen aller- leiziekten. De oude Egyptenaren gebruik ten reeds levertraan tegen oogziekten. In Siberië en het Noorden van Rusland heeft reeds lang de gewoonte bestaan, om lijders aan uitterende ziekten voor het doen van visch- en traankuren naar de kustplaatsen der Noordelijke zeeën te zenden. Uit den aard der zaak is levertraan een volksmiddel in die landen, waar veel vet te visch wordt gevangen, derhalve in de Noordelijke zeestreken. Levertraan wordt ook door die bewoners gebruikt, omdat zij er beter door tegen de koude kunnen. Le vertraan is een merkwaardig product; als vet doet zij in voedzaamheid voor welk an der vet ook niet onder. Als prikkel is zij van groote kracht; zij verhoogt de weer baarheid van het zwakke organisme tegen infecties en is bovendien een uitstekend middel tegen beenzwakte. WAARVOOR AMMONIA GOED IS. Ammonia in het laatste spoelwater voor cretonnes, gordijnen, tijken, overtrekken, haalt de kleur weer een heel stuk op. Am monia verwijdert roode inkt, vruchten- en grasvlekken uit witte stoffen. En wanneer men ammonia vermengt emt puimsteen poeder krijgt men zelfs de meest hardnek kige roest- en rookplekken van haardte- gels, schoorsteentegels, enz. weg. LOSMAKEN VAN GLAZEN STOPPEN. Om glazen stopp enlos te maken drup pelt men wat slaolie om de stop en zet de flesch (niet te dicht) bij het vuur. Dan trekt men er de stop voorzichtig uit. DE EENVOUDIGE THEETAFEL. Charmant van lijn Hierbij een theetafeltje, zooals iedere moderne huisvrouw dat graag zou willen hebben in de huiskamer of de eetkamer. Het tafeltje doe eigenlijk meer aan een kastje denken, maar toch beantwoordt het volkomen aan de bedoeling van theetafel. Dergelijke modellen zyn in allerlei kleu ren en combinaties in de meubel winkels te verkrijgen, maar wil men werkelijk iets bijzonders hebben, nu, wij gelooven, dat gens uw eigen smaak is, omdat men het dan juist zoo kan laten maken, zooals ge dat zelf verkiest, hptgeen bij „confectie" toch niet gauw het geval is. Maar laten w\j nu eens even het aar dige theekastje beschrijven: Het kastje be staat uit glad notenhout, opzij ingelegd met een mozaiek-figuur. De pootjes zijn niet zoo teer en fragiel als die der meube len uit vóór den oorlog. Het zijn kleine dikke blokjes, waaronder men desge- wenscht wieltjes kan laten zetten. Het kastje zelf is in tweeën gescheiden men een dergelijk meubel dan even goed en voordeelig bij een vakman kan laten vervaardigen, want nietwaar, het materiaal van alle meubels is zeer in prijs gedaald en bekomt men het van den winkel, dan zijn er wellicht drie of vier menschen air tusschenpersoon opgetreden, hetgeen niet het geval is, wanneer men een meubelstuk bij een vakman laat vervaardigen. En dan heeft men nog het voordeel buiten iets aparts ook iets te krijgen, dat geheel vol- door een dun wandje. De eene helft ge bruikt men als boekenkast, de andere helft als bergplaats voor het theeservies of het ontbijtstel. Men kan het gordijntje, be staande uit gebloemd creton, ófwel geheel ofwel slechts voor de helft voor het kastje hangen. Dit laatste zullen velen uwer wel verkiezen boven een geheel omspannend gordijn, omdat een half gordijntje niet al leen zeer modern, maar ook heel fleurig staat HET GEBRUIK VAN KOFFIE BIJ DE BEREIDING VAN GEBAK. „Koffietaart bij dc koffie". Nu de lange winteravonden weer voor de deur staan, trekt eenieder zich weer in zijn huiselijken kring terug. Wij zoeken weer de gezellige huiskamer op en wij be ginnen weer behagen te scheppen in de huiselijke sfeer, waarin men haast ver vreemd was. En al is het winterseizoen nog niet offi cieel aangekondigd, tóch kost het ons mis schien al moeite des morgens uit ons warm bed té komen. De avond brengt ons gezel ligheid door den warmen gloed van het lamplicht en het knappend vuurtje van de haard, dat altijd zoo vertrouwelijk is. Aan ons, huisvrouwen, is nu de taak op gelegd, die behagelyke sfeer van ons horne te bewaren. Het is aan ons te zorgen, dat men gaarne „thuis" is en dat het tehuis niet wordt beschouwd als een plaats, waar men samenkomt om te eten en te slapen. Eieder gevoelt des winters meer de be hoefte aan warme dranken en voedzame versnaperingen als des zomers, en koffie, the, chocolade zullen nu weer meer wor den gedronken. Wanneer wij over voldoen de tijd en middelen beschikken, zullen wij steeds voor een kleine versnapering bij de koffie zorgen en dit zoo mogelijk ook het liefst zelf bereiden. Tot het maken van cake, gebak en koek bestaan vele recepten, welke helaas neg zoo weinig bekendheid genieten onder de huisvrouwen. Gebak, dat bjj de koffie wordt gedronken, moet men niet te zoet maken. Chocoladegebak zal een pittigen smaak krijgen, wanneer wij door het cacao- mengsel een weinig koffie-extract doen. Wanneer wij de colleine-vrije Koffie Hag gebruiken, dan zullen wij ons zeker niet behoeven af te vragen: mag elk onzer gas ten wel koffie gebruiken? Hieronder willen wij een twee-tal re cepten voor mokka-chocolade-gebak laten volgen: Mokka-chocolade-kocken. Men neemt een half pont boter (liefst roomboter) en voegt hierbij een half pond suiker: dan het geel van twee eieren, de helft van een kwart liter melk en een pond bloem, aangemaakt met een pakje bakpoe der. Het wit van de eieren klopt men stijf. Dit alles mengt men goed dooreen, waar na men er drie theelepels koffie-extract bij voegt Door het kneden verkrijgt men een vaste massa, welke men in een vorm doet om het, nadat het enkele minuten bruin ge- hrand is, in een over te zetten en het gaar te doen worden. Mokka-chocolade-taart Het geel van drie eieren wordt met 150 gram (1*4 ons) suiker, en 3 theelepels wa ter, goed door elkaar geroerd. Daarna voegt men erbij: één ons bloem en één on* aardappelmeel, alsook een half pakje bak poeder. Bij dit mengsel komt het overge houden eiwit van de drie eieren. Het deeg wordt in een vuurvasten vorm gebakken en na ongeveer een half uur is de taart klaar. Wanneer het gerecht is afgekoeld begint men aan het bereiden der mokks- cacai-crême. Hiervoor gebruikt men een kwart ons koffie, welke men met een kopje heete melk aanmaakt en de eigen lijke koffie door middel van een zeefje van de melk scheidt. Een dergelijk méng- sel maakt men ook van een zelfde hoeveel heid cacao, waarbij men nog een pakje vanille voegt om den smaak pittiger te maken. De vloeibare mokka-cacao wordt over het geheele taartje gegooid. De taart zal een vroolijk aanzien krijgen, wanneer men rond het bord of de schaal koffie boontjes stroot

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 19