VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 18 UIT DE OMGEVING KATWIJK. TEGEN EEN AANVOERVERBOD VOOR PUF. Protestve rgaderin g. Te Katwijk aan Zee hebben belangheb benden een vergadering belegd, teneinde te protesteeren tegen het voornemen der regeering een z.g. puf-aanvoerverbod in het leven te roepen. Uit de debatten ter verga dering kwam naar voren, dat een dergelijk verbod een ramp zou beteekenen voor de Katwijksche visschersbevolking, die daar door voor een groot deel op de liefdadig heid zou worden aangewezen. Voorts werd betoogd, dat er van opzettelijke puf-vis- scherij zeker geen sprake is en dat het voor genomen aanvoerverbod den vischstand in de Noordzee niet zal verbeteren. Van de eenmaal gevangen jonge visch, die weer over boord, wordt gezet, blijft volgens de deskundigen slechts een zeer klein gedeelte in leven. Besloten werd een motie in bovenge- noemden geest te zenden aan den Minister van Economische Zaken. R. K. V. V. „K. R. V.". Hedenavond te precies 8 uur wordt een ledenvergadering gehouden in de zaal naast het parochiehuis te Katwijk aan den Rijn. De zeereerw. heer Pastoor Houtman, komt een lezing houden over het systeem der Engelsches profclubs, speciaal dat van Arsenal. Niemand verzuime dus! KATWIJK AAN DEN RIJN. Uitvoering. De Tooneelclub der St. Joseph-Gezellen-Vereeniging gaf gisteren avond onder groote belangstelling een uit voering in het Parochiehuis. De Praeses, de Zeereerw. heer Pastoor Buys, sprak een openingswoord. Z.Eerw. heette allen harte lijk welkom en sprak als zijn verwachting uit, dat de vele aanwezigen van het spel dertooneelclub zouden genieten en, zoo als men dat na dergelijke avonden gewoon was, zeer voldaan naar huis zouden gaan. Dan gingen de gordijnen open en werd voor het voetlicht gebracht het kluchtspel in drie bedrijven „Meneer Klaproos". „Meneer Klaproos" is een moqi stuk, een aangenaam, leerzaam stuk, dat voldoening geeft aan het gehoor, vooral als de rollen in goede handen zijn en het vlug wordt ge speeld. De leden, donateurs en genoodig- den hebben zich den geheele avond koste lijk vermaakt en zullen de tooneelclub dankbaar zijn voor het gebodenen. Na een slotwoord van Pastoor Buys, hierbij namens allen dank uitsprekend voor dezen genotvollen avond en een tot weerziens, behoorde deze avond weer tot het verleden. Tuinbouw. Het verloop van den han del was deze week werkelijk bevredigend te noemen. De prijzen van enkele produc ten gingen naar boven. Dit was voorname lijk het geval met het artikel waschpeen, waarvoor een toenemende belangstelline bestond met verhooging van prijs. Iedere veiling ging deze iets naar boven. Aanvan kelijk verkocht voor 6590 ct. per kist van 20 K.G. liep de prijs geleidelijk naar bo ven zoodat ten slotte van 0.90 tot 1.15 p. kist werd betaald. Ook de bospeen ging vlug weg tegen goede prijs, varieerend van 5.10 tot 6.40 per -00 bos. Reuzenbloem- kool in de eerste kwaliteit bracht van 7.10 tot 3.60 per 100 op. Tweede soort ging voor 2.80 tot ƒ23.30 per 100. De soorten Le Carf of Weener is van geen beteekenis meer om het te vermelden, 't Is wel een bijzonderheid dat dit seizoen nog niets be vroren is. Geen enkele nachtvorst die schade berokkende kwam voor. Dat men zoo iets op 28 Nov. kan schrijven mag wel een bijzonderheid genoemd worden. Geluk kig voor de tuinders. Alles komt binnen en met het dekken van peenkuilen behoeft niet, zooals vorig jaar onverwachts ge beuren moest, bijzondere haast te worden gemaakt. De prijs der uien vertoont wei nig wijziging. Het gaat geregeld om de 2 tot ƒ2.50 per 100 K.G. De aanvoer is niet overvloedig. Men maakt geen extra haast met deze prijs. Kroten gaan in prijs iets naar boven. De goede kwaliteit gaat per kist voor 0.35 tot 0.45. Grovere bren gen niet meer op dan ƒ0.20 tot ƒ0.25 per kist. Voor andijvie is geen buitengewoone vraag. Er is schijnbaar overvloed. De beste soort kan niet meer dan 1.20 tot 1 70 per 100 opbrengen. Voor roode kool komt iets meer vraag met iets verhoogde prijs. In de goede soort wordt van 5.50 tot 6.30 per 100 betaald. Gele kool brengt niet loonende prijs op. De meeste is ook niet van beste kwaliteit. Prijs van ƒ3.10 tot ƒ4.50 per 100. Boerenkool, waarvan ook wel wat veel wordt aangevoerd, wordt per kist verkocht en brengt van 1014 ct. per kist op. Selderieknollen van 1.60 ƒ2.30 per 100 op. SASSENHEIM. Vernieuwing klapbrug. De bouw van de nieuwe klapbrug is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de firma De Geer en Stuifzand te Leiden. Geboren: Hermanus, zoon van G. J. Nanninga en H. Lautenbach Hendrikus Roelof Obe, zoon van W. Los en T. de Wit Dirk Jacobus, zoon van W. Verver en J. Hus. Overleden: A. J. van de Meij wed. van M. G. van den Berk. Gevestigd: E. J. Hoogmoed, Fl. Schoutenstraat 9, van Noordwijkerhout P. vai. der Stelt, Kerklaan 55, van Anna Paulowna Th. A. van der Voort, Oostha ven 49, van Voorhout F. Staring, Van Heemstrastraat 19, van Amsterdam. Vertrokken: G. W. Meijer, Kerklaan 35, naar Altona (D.). M. den Eisen, Fl. Schoutenstraat 11, naar Haarlem P. Becher geb. Hoomans, Menneweg 7, naar Haarlem. LISSE. Tooneelvcreeniging „Guido Gezelle". Gisteravond gaf de Tooneelvereeniging „Guido Gezelle", onderafdeelingen van de St. Joseph-Gezellen-Vereeniging, haar jaarlijksche uitvoering. Alhoewel niet vol was de zaal van het Patronaatsgebouw toch aardig bezet met Josephgezellen, hunne ouders en belangstellenden. Met den Kol- pingsgroet opende de oud-senior, de heer B. Randsdorp, de bijeenkomst en heette allen welkom. Als hij de zaal overzag meende hij wel te mogen veronderstellen, dat deze uitvoering een finantieele déba- cle zal zijn. Doch als betere tijden aanbre ken zal alles weer beter gaan. Na allen een genoegelijken avond te hebben toege- wenscht, gaf hij het woord aan „Guido Ge zelle", welke club voor 't voetlicht kwam met een klucht in drie bedrijven „Sally wint de Sweepstake" van P. Mossinkof. Het spel liep al direct vlot van stapel en de geheele klucht was een gezond stuk hu mor, waar onbedaarlijk bij gelachen werd. Het joodsche dialect zat er bij de jongens tamelijk goed in en wij mogen gerust zeg gen, dat ze hun rol tamelijk goed meester waren en hun beste beentje voorzetten. Zonder de andere spelers te kort te willen doen, moet ons toch eer woord van bij zondere lof uit de pen voor den vertolker van de rol van Sally, die van het begin tot het einde bijna onafgebroken op 't tooneel was, en zijn rol op schitterende wijze ten uitvoer bracht. Hij had de lachers op zijn hand. Dat aan het einde een donderend applaus losbrak behoeft geen betoog. Ver melden we nog, dat ook de plaatselijke Geestelijkheid,, benevens Pater v. d. Poel en een Pater uit Huize „Pius" door hunne tegenwoordigheid blijk van belangstelling gaven en dat het muzikale gedeelte op uit stekende wijze door Jan Reewijk aan de piano werd verzorgd. Het resultaat van deze uitvoering, dat is onze vaste overtui ging, is dat allen als propagandist van „Guido Gezelle" naar huis zijn gegaan. De regie berustte bij H. Turnhout, die zeer ze ker over de uitvoering ten volle tevreden kan zijn! De Senior bracht een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt dezen avond zoo schitterend te doen slagen. Na het zingen van het Vlaggelied toog men welvoldaan huiswaarts. Geboren: Catharina Petronella, doch ter van J. Langeveld en van J. C. van der Star Margaretha Johanna, dochter van J. Langeveld en van J. C. van der Star Adrianus Theodorus Thomas, zoon van J. van Velzen en van P. M. de Jeu Hendri- cus Wilhelmus, zoon van J. van Dijk en van Th. J. Cornelisse. Getrouwd: J. Chr. C. Nieuwveen te Sassenheim met A. van der Zwet te Lis.se A. L. Heijster te Tiel met M. J. W. G. Huurman te Lisse. Overleden: Cornelia de Vreede, 3 maanden. Gevestigd: W. Nieuwenhuijs uit Bloemendaal C. C. M. Langeveld uit Amsterdam M. J. Weijers en echtg. uit Hillegom K. A. Oppelaar en gezin uit Haarlemmermeer F. Hogedoorn uit Rot terdam. Vertrokken: H. A. van der Werff naar Hillegom M. C. van der Meer naar Noordwijkerhout S. Verdoorn naar 's-Gravenhage M. de Vos naar Bever wijk P. J. Berkhout naar Apeldoorn M. Scheele naar Waarde A. van der Zwet naar Warmond. NOOTDORP. Nieuwe verlaagde electriciteitstarieven. Den Raad wordt door Burgemeester en Wethouders voorgesteld per 1 Januari 1935 nieuwe electriciteitstarieven in te voeren. Volgens deze voorstellen worden, in plaats van het tegenwoordige uniforme ta rief, drie tarieven in het leven geroepen, welke verschillend zijn en waaruit de ver bruikers geheel vrij zijn een keuze te doen al naar gelang het voor deze het goed koopste uitkomt. Tarief I is een zoogenaamd schaaltarief, waarbij de prijs per K. W. U. van 0.39 daalt tot 0.26. De tarieven II en III zijn z.g. vastrecht-tarieven, waarbij een maan- delijksch vastrecht verschuldigd is en de prijs per K. W. U. onderscheidelijk be draagt f 0.12 en 0.07 per K. W. U. Tevens wordt ingevoerd een nachtstroom- tarief tegen een prijs van 2.5 cent per K. W. U., welke prijs geldt van des avonds 10.30 tot des morgens 6 uur. Tenslotte wordt de gelegenheid geschapen om elec- tritsch te koken, waarvoor de prijs per K. W. U. op 4 cent is vastgesteld. De vastrecht-tarieven vooral beteekenen voor de afnemers een zeer merkbare ver laging. Tot zoover de stroom voor huishou delijk gebruik. Hst krachtstroomtarief ondergaat geen vermindering, met deze uitzondering, dat op een verbruik van 1000 K. W. U. per jaar reductie wordt gegeven, welke re ductie hooger is, naarmate meer wordt gegarandeerd afgenomen. Tevens wordt voorgesteld de omzetbelasting volgens het in de wet neergelegde voorschrift op de ver bruikers te verhalen, het salaris van den administrateur met f 100.te verhoogen en dat van den meteropnemer-incasseerder met 75. Steunuitkeering. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor de geor ganiseerde werklooze landarbeiders, welke in de maanden December en Januari a.s. uit hun kas gaan trekken, boven hun we- kelijKSche uitkeering alsnog een kolenbon te verstrekken. De door deze werkloozen te maken wachtweek wordt eveneens vergoed. NOORDWIJKERHOUT. Openbare verkooping. Bij de heden al hier in café Het Wapen van Noordwijker hout ten overstaan van den te Noordwijk gevestigden Notaris A. B. ter Haar ge houden afslag van de op 22 dezer in bod gestelde perceelen was de uitslag als volgt: Perceel I. Een woonhuis met schuur en erf aan de Kerkstraat no. 62 alhier, groot 10 aren en 40 c.A. in bod staande op f 4600. Niet afgemijnd. Kooper: M. Smit, alhier. Perceel 2 en 3. Twee perceelen bouwter rein, gelegen aan de Kerkstraat tegenover perceel I groot elk ongeveer 16 aren 25 cA. in combinatie in bod staande op f 1350, niet afgemijnd. Kooper J. W. van Parera, alhier Perceelen 4 tot en met 9 zijnde diverse perceelen weide- en teelland losplaatsen en vaart gelegen in den Hoogeveenschen Pol der, te samen groot 8 H.A., 39 A. en 35 c.A. Na verschillende combinaties in bod ge bracht op 11.741. Afgemijnd op 1800.door L. M. van Noort q.q.. in totaal verkocht dus voor 18.451. De combinatie van de nos. 19 in bod op 19.491.werd niet afgemijnd, zoodat de diverse perceelen aan bovenge noemde koopers werden toegewezen. Er was voor deze verkooping veel e- langstelling. Propagandavergadering Kiesvereeniging. Maandag 3 December 's avonds 7.30 uur houdt de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde", alhier een groote propsgandaver- gadering. spreker is de heer A. J. Loerak ker, lid der 2e kamer met als onderwerp: „Het beleid der R. K. Staatspartij!". Ge legenheid zal gegeven worden om vragen te stellen. De vergadering is toegankelijk voor alle R. K. mannen en vrouwen van Noord wijkerhout. OUDE WETERING. „Ijsvermaak zij ons Doel." Gisteren avond vergaderde in Hotel Van den Bosch de IJsclub „Ijsvermaak zij ons Doel", on der leiding van den. voorzitter den heer J. C. de Jong. 62 leden waren aanwezig. Na een welkomstwoord van den voorzitter werden de notulen yan de vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig saldo f 239.09 bedroeg. De rekening werd door een Commissie be staande uit de heeren W. Adema, A. Ro denburg en A. Hogeboom, nagezien en volkomen in orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren L. de Jeu, J. L. Zoet en K. Los en P. H. van den Bosch werden bij acclamatie herkozen en namen hun herbenoeming aan. Bij het punt mede- deelingen zeide de Voorzitter, dat het be stuur het ten zeerste op prijs zou stellen, indien de leden bij de prijsuitreiking na afloop van de wedstrijden, wat meer belang stelling dan tot 'dusver zouden betoonen. Van de rondvraagwerd ditmaal geen ge bruik gemaakt. De verloting had een zeer vlot verloop en 18 aanwezigen trokken een prijsje, bestaande in sigaren en sigaretten. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat de le prijs gewonnen werd door den lsten voorzitter. Hierna sluiting. STOMPWIJK. Uitvoering. Woensdagavond heeft in dc kolfbaan van „Het Blessepaard" de na- jaars-uitvoering plaats gehad van de Too neelvereeniging „St. Tarcisius" en het Fanfaregezelschap „Juliana". Precies 7 30 uur opende de Fanfare met „Sons of the Brave", waarna dé Weleèrw. heer Kap Klaver een kórt welkomstwoord richtte tot de aanwezigen, welke in grooter getale aanwezig waren dan gewoonlijk het geval was. Hierna kwam het tooneel-gezelschap voor het voetlicht en.'voerde op „Het Gou den recht", een toon eels pel in drie bedrij ven van Jan Grosfeld. In dit stuk komt prachtig naar voren het brengen van een offer. Van d. Eeckel, een industrieel, wordt bij het overlijden van zijn echtgenoote god loochenaar, vervloekt zijn jongste zoon en jaagt hem de deur uit. Deze zoon zien wij over 14 jaren, het derde bedrijf speelt 14 jaar later, terug als priester, die zijn vader komt bezoeken, die ernstig ziek is, om hem te bekeeren, wat hem gelukt. Werd het eerste bedrijf niet zoo vlot ge speeld (er scheen plankenkoorts onder de spelers te heerschen) bij de volgende twee bedrijven waren zij- er boven op, waardoor het stuk prachtig verliep. Nadat de fanfare enkele prachtige stuk ken gespeeld had, week men nu van het programma af en werd door den heer A. Olsthoorn met aan de piano de heer Jos. Suyten een stuk gespeeld, waarmede op het solisten-concours te Hillegom den eer sten prijs behaald werd. Dat dit in de smaak viel bewees de stilte in de zaal en het applaus aan het einde. Ten tweede male kwam weder het too neel jn actie met een Radioklucht in één bedrijf van W. v. d. Berg. Ook dit viel in den geest. Moest er bij het eerste tooneel- stuk een traan weggevaagd worden, nu kwamen er tranen door het onbedaarlijk lachen. Kap. Klaver dankte hierna allen, die meegewerkt hadden om dezen avond te doen slagen. Wij hebben op dezen avond weer eens kunnen zien en hooren wat onze beide ver een igingen, Tooneel en Fanfare, prestee- ren. Alle lof aan hen! Mogen wij hun spoe dig wederhooren. De Fanfare stond onder leiding van den heer B. v. Veen. Regie van het tooneel berustte bij den heer Th. Scha- der. ZOETERMEER. Filmvertooning. Op Zaterdag 1 Decem ber zal in de zaal van den heer van Well, Hotel „De Gouden Leeuw", worden ver toond de film „Hannele's Hemelvaart". Deze film werd in de groote steden met groot succes vertoond en trok overvolle zalen. Het is dan ook een hoogstaand filmproduct van goede moreele strekking, waarvan men te Zoetermeer zeer zeker in grooten getale In de Donderdag gehouden vergadering waren alle raadsleden present. Een breedvoerige bespreking ontspon zich alreeds bij het eerste punt na de ope ning omtrent het verhaal van de omzet belasting op het verbruik van lichtstroom. Aan belasting moet 4 pet. geofferd worden of ongeveer 700 per jaar. Wil men dit bedrag geheel ten laste brengen van het electriciteitsbedrijf, dan moeten de tarie ven omhoog, want de normale winst is slechts 500, waarom B. en W. voorstellen de helft te verhalen op de verbruikers en wel beneden een verbruik van 50 K.W.U. geen verhaal, van 50 tot 100 K.W.U. f 0.50 per jaar en boven 100 K.W.U. ƒ1.per jaar. Het punt wordt aangehouden, terwijl de heeren Splinter, Zwart en Stam wor den benoemd tot commissie ad hoe, mede om eenige gemaakte aanmerkingen nader te onderzoeken. Een schrijven wordt gelezen van den Minister van Waterstaat, waaruit blijkt, dat overwogen wordt de spoorlijn Alphen aan den RijnUithoorn met ingang van 1 Jan. 1936 te staken en de lijn op te breken. Een parig wordt besloten hiertegen ernstig be zwaar te maken. Een adres van het Bondsbestuur ,St. Paulus" om den arbeider van het Ontgin- ningsbedrijf Jac. van der Voorn van een vaste aanstelling te voorzien, waarop hij ook wettelijk aanspraak zou maken, wordt met 6 tegen 5 stemmen afgewezen. Tegen de heeren den Hartog, Augustinus, Zwart, van Wijngaarden, Oskam en Stam. Een voorstel om de georganiseerde steun trekkers een brandstoffenbon te verleenen van ƒ1.per week, zooals ook in den vorigen winter is geschied, wordt goedge keurd. Ziendeberm. Op een verzoek van het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn om 1/3 gedeelte bij te dragen in de kosten voor een nood zakelijke boordvoorziening, waarvan de kosten geraamd worden in totaal op 2170 wordt goedgekeurd. Gemeentebegrooting. Aan de orde wordt nu gesteld de gemeen- begrooting voor 1935 waarbij voor het eerst, naar we hoorden, in algemeene be schouwingen werd getreden en wel door den heer Baas, die dit deed namens de R.-K. raadsfractie. De fractie wil niet blind zijn voor de moeilijkheden, welke het gemeentebestuur thans bij het vervullen van zijn taak onder vindt en brengt lof voor hetgeen gedaan is ten opzichte van de werkvoorziening, meer bepaald voor de baggerwerkverschaf- fing. Critiek oefent spreker uit op het on derhoudswerk, wat den middenstand ont houden wordt. Zoo zou een werklooze 25 pet. beneden het contractloon thans een straat ophalen, voorts is in contra-presta tie uitgevoerd het schoonhouden van bie- tenland, wat in strijd is met de voorschrif ten van den Minister. Spreker keurt het af, dat in B. en W. en de Commissie voor het Ontginningsbedrijf en de werkver schaffing alleen werkgevers zitting hebben en vraagt wat men er van zeggen zou, wanneer daarin alleen arbeiders zitting had den. Spreker tracht vervolgens aan te toonen aan de hand van de voorschriften van den Minister, dat B. en W. veel te schriel zijn in het verstrekken van goedkoope boter, o.a. voor de 11 tuinders voor wie dit ge vraag is met tezamen 83 kinderen. Voor ziekenhuiskosten laten B. en W. in voorkomende gevallen de armbesturen voor de helft opkomen, wat spreker niet juist acht. Vervolgens doet spreker een drietal voor stellen namens de fractie en wel o<m den post van extra-hulp voor werkloozen met 400.te verhoogen zulks in verband met de verwachting, dat de Minister voor dit doel tegen Kerstmis 50 pet. zal toe staan, als de gemeente eveneens 50 pet,, be schikbaar stelt. Ten tweede om een post uit te trekken en te trachten een regeling in het leven te roepen voor het betalen van de premie voor het doktersfonds bij noodgevallen, waarbij de dokter 1/3 ge deelte laat vallen en de betrokkene en de gemeente ieder 1/3 betalen. Ten derde aan het ziekenhuisfonds „Onderlinge Hulp" waarvoor mede aan adres aanwezig is, ge richt aan den Raad, een subsidie te verlee nen van 500. Daarna vraagt spreker, waarom een adres van de koffiehuishouders niet tijdig behandeld is, of B. en W. willen overwe gen de goedkoope boter via de winkeliers beschikbaar te stellen, en of het College de bestaande kindertoeslagregeling voor de gemeente-ambtenaren wil herzien en wel in dien geest, dat de werklieden in dienst der gemeente niet daarvan uitgeschakeld blijven. Vrij uitvoerig gaat de voorzitter nu op al het besprokene in. Voor de straat was niet meer uitgetrokken dan 200, daarom is een werklooze aangesteld om nog zoo veel mogelijk er van te maken. Spreker weet armbesturen, die absoluut hun kapi taal intact laten en keurt dit bij een nood- zal willen profiteeren nog te meer omdat nog een extra komisch programma wordt vertoond en tevens op verzoek zal optreden de bekende Brabantsche Humorist, de heer Aug. de Laat uit Tilburg, zeer bekend bij de Radioluisteraars en Gramofoonbezitters. Het belooft weer een varieerende en genot volle avond te worden. Men zie adverten tie in dit blad. ZILK. Herwonnen Levenskracht. Op initia tief van de Werklieden vereen iging Leo XIII alhier, is hier ter plaatse opgericht een afdeeling van Herwonnen Levenskracht Ten einde over eenige gelden te kunnen NTERAAD VAN NIEUWKOOP toestand, welke nu beleefd wordt, af. Men kan niet alles maar op de gemeene schui ven, waar deze voor de crisis-slachoffers toch reeds meer dan ƒ30.000 per jaar uit geeft. Het beschikbaar stellen van blik- vleesch via den middenstand gaat goed, doch van boter stuit dit op practische be zwaren. De fractie wil de uitgaven met 1000 verhoogen, doch een aanvankelijk ge dachte dekking van deze kosten kan niet, en toch zal deze dekking er moeten wezen, uit „onvoorzien" is niet mogelijk. Vergeten wordt, dat de instelling van het werkloos- heidssubsidiefonds de gemeente voor een aderlating van circa 7.3000, waarvoor al les is gedaan moeten worden om de be grooting sluitend te krijgen. Dit is ook de oorzaak, dat het verzoek van de koffiehuishouders betreffende de verlaging van personeele belasting, onmo gelijk ingewilligd had kunnen worden. Omtrent de kindertoeslagregeling zal overleg gepleegd worden in B. en W. De voorzitter geeft daarna toe, dat B. en W. wel eens een zijweg ingeslagen hebben bij het voeren van hun beleid, doch alleen dan, wanneer de nood daartoe drong, dat moet de Regeering en ook elke minister afzonderlijk in dezen ongekend moeilijken tijd wel eens doen. Na eenige discussie over deze algemeeen punten komen in behandeling de voorstel len. De Raad spreek er zich in principe en unaniem voor uit, dat als het Rijk 50 pet. beschikbaar stelt als extra-hulp voor de werklooze steuntrekkers, de gemeente dit eveneens zal doen. Voor het doktersfonds zal eerst overleg gepleegd worden met den dokter, waarna eventueel praeadvies volgt. Het bestuur van het ziekenhuisfonds licht toe dat te Nieuwkoop in de laatste jaren een aanmer kelijk hoger ziekenhuiscijfers is dan elders, op welk cijfer de contributie niet berekend is, terwijl verhooging niet is door te voe ren, nadat de ligdagen reeds zijn terugge bracht van 42 op 30. Dit jaar zijn reeds 69 leden in een ziekenhuisverpleegd moe ten worden en men staat voor een tekort van 900 ongeveer. Verschillende heeren spreken hun mee ning uit over dit voorstel waarna tot stem ming wordt overgegaan. Aangezien de heer Zwart zich van stemming onthoudt, staak ten de stemmen en was het voorstel, aan gezien de vergadering voltallig was, ver worpen. Tegen stemden de heeren den Hartog, Augustinus, van Wijngaarden, Oskam en Stam. Daarna kwam een voorstel van B. en W. aan de orde om 250 toe te kennen het geen met algemeene stemmen er nu doorging. Het geld zal bestreden worden uit den dienst 1934. De heer Zwart wil de jaarwedde van den opzichter met 200 verlagen uit hoof de van de thans verminderde werkzaam heden, hetgeen de heer Stam bestrijdt om hetgeen hij praesteert voor het Ontginnings bedrijf en waarom de heer Zwart hierop terugkomt. De heer Stam wil over de jaren 1934 en 1935 telkens 500 putten uit het Ont ginningsbedrijf tot dekking van de afschrij ving van het gemeentehuis. Dit voorstel vond aanvankelijk veel bezwaren, doch werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. De heer Stam stelt voor 100 op de be grooting voor 1935 te brengen ten behoeve van de smedenindustrie en wil zich gaarne beschikbaar stellen om nog iets te doen voor dezen tak van nijverheid hetzij voor reclame 'tzij voor eenig ander doel.Hierover ontspon zich weder een breede discusie, waarop de heer Stam het succes had, dat zijn voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. De heer van Wijngaarden zou de pen sioentoeslag van 450 voor oud-burgemees ter Onderwater willen verlagen. De voor zitter verzet zich hier ernstig tegen, met het oog op diens hoogen leeftijd en zijn 42- jarigen dienst in deze gemeente, waarop de heer van Wijngaarden daarop terug komt. Daarna wordt de begrooting met alge meene stemmen aangenomen. De heer Verhaar stelt voor leuningen te brengen op een bruggetje in het Meije- pad. Burgemeester en wethouders zullen dit overwegen. De heer Verhaar zou vanuit de verga dering aandrang willen oefenen op de Re geering op het invoeren van een executie verbod, waarop de tongen duchtig loskwa men en de bespreking uitliep op een aca demisch debat, wat zooals de voorzitter terecht opmerkte niet thuis hoorde in een raadsvergadering. Dezelfde spreker wilde de vergadering laten uitmaken een geschilpunt in de ver gadering van B. en W. en de commissie over het schoonmaken van het land van het Ontginningsbedrijf of dit n.l. voor of na den winter moest gebeuren. Men had echter alreeds ruim 5 uren vergaderd, waarom de lust ten eenenmale ontbrak om ook hierover zich nog eens het hoofd te breken, waarop sluiting volgde. beschikken, voor het verleenen van steun enz. heeft het comité besloten op Zondag 9 December a.s. een collecte te houden voor dat doel in deze parochie. Voor dit mooie doel vraagt en roept het comité de hulp in van eenige jongedames die bereid zijn op dien dag zich met den verkoop van bloempjes te willen belasten. Men kan zich hiervoor aanmelden bij een der leden van het comité o.a. A. de Groot, J. Hoogkamer en J. v. d. Weijden aan den Zilkerduinweg en H. Markman, wonende St. Jacobstraat. Wil men dien dag doen slagen, kan de hulp van eenige jongedames maar ook de goeden wil van het publiek, niet achterwe ge blijven maar moet alle hens aan dek zijn.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 18