VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 DE LEiDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 KERKNIEUWS NIEUWE BISSCHOP. Pater Fr. Hoowaarts S.VJ). benoemd tot Apostolisch Vicaris van Tschaochowfu (China). In het Generalaat der Congregatie van iet Goddelijk Woord te Rome werd bericht intvangen dat de Hoogeerw. Provicaris van ifenchowfu, Pater Frans Hoowaarts S.V.D. !Steyl-Uden) benoemd is tot Apostolisch Vicaris van het nieuwe vicariaat Tsaochow- !u in Zuid-Sjantoeng (China). De nieuw benoemde bisschop werd in 188 te Bottrop (Westfalen) uit Nederland- sche ouders geboren: Mgr. beroemde zich nog in een brief op zijn Nederlandsch bur gerrecht en Maastrichtsche afkomst. In 1393 kwam hij naar Steyl, waar hij zijn lagere studies absolveerde. Noviciaat en hoogere studies maakte hij in Sint Gabriel bij Wee- nen, tot aan den oorlog practisch het eeni- ge scholastikaat der Congregatie, waar Mgr. Noyen en Mgr. Verstraelen z.g., Mgr. Leven en ook Mgr. Hoowaarts werden priester gewijd. Nog in het jaar zijner H. Wijding (1905) vertrok hij naar China, waar hij met een korte onderbreking in 1919 tot heden werkzaam was, het laatst als provicaris van het Apost. Vicariaat Yenchowfu en deken van Shanshien. Zijn vicariaat wordt gevormd uit vijf districten van Yenchow, de eerste missie der Congregatie van Steyl, die in 1882 be gonnen met 158 Christenen nu reeds 137.518 Katholieken telt. In 1925 werd Tsingtao ai- gescheiden, dat missiegebied bleef der mis sionarissen S.V.D. van Steyl, die er onder leiding van Mgr. Weig 32.473 Katholieken verzorgen. Ir. 1933 werd een tweede ge bied, de ap. prefectuur Yangku, met circa J 5.000 Kath. afgescheiden voor den inland- sche clerus met als eersten Ap. Prefect Mgr. Tien S.V.D. Het nieuwe vicariaat Tsaochow- fu telt 48.355 Kathieken, terwijl er voor het moedervicariaat Yenchow nog 41.690 over blijven. „Tijd". BINNENLAND HET CLEARINGVERDRAG MET DUITSCHLAND. Bij de onderhandelingen over een nieuw clearingverdrag met Duitschland, welke thans in Den Haag plaats vinden, werd overeengekomen, dat de Duitsche autoritei ten voor de maand December „Devisenbe- scheinigungen" welke recht geven om op de Nederlandsch-Duitsche clearing te stor ten, zullen afgeven op dezelfde basis als voor de maand November was overeenge komen. TTf ..GEEFT DE POST 4 c.M. VRIJ BAAN". Het staatsbedrijf van de P.T.T. heeft een modellenboekje, d.w.z. een boekje met voorbeelden van een uit postaal oogpunt doelmatige indeeling van bedrukte enve loppen en briefomslagen, het licht doen zien. Waarmee men niet wil zeggen: zoo móét het; maar: zoo kan het. Andere varianten dan de in het boekje vermelde zijn denkbaar, indien men naam en adres van afzender maar buiten het adresvak (Een strook van 4 c.M. aan de bovenzijde van de enveloppe) houdt cn dus 4 c.M. vrij baan geeft voor de post, want „het bevordert snelheid bij de be handeling van de pest". De achterzijde van den omslag van het boekje vertoont een foutief brief-omslag en vermeldt daarnaast de reden, waarom het publiek vriendelijk maar dringend wordt uitgenoodigd gevolg te geven aan de wenschen van de post: n.l. voorkoming van „vertraging in de behandeling" dus eigen belang. Het modellen-boekje, zoowel als de bij passende affiche, welke laatste om. wordt opgehangen op de postkantoren, zijn uit gegeven door het hoofdbestuur van de pos terijen te 's-Gravenhage. naar ontwerpen van Piet Zwart te Wassenaar. De boekjes zijn in hoofdzaak bestemd ter verspreiding onder drukkers, uitgevers, pa pier-fabrikanten e.d. van welke zijde o.a. op de Grato groote belangstelling voor deze uitgave werd betoond. REIZEN IN EEN HOOGERE KLASSE. De directie van de Ned. Spoorwegen heeft het -volgende bepaald: Ingaande 1 December moet aan reizigers, die in een hoogere klasse wenschen te rei zen, dan hun plaatsbewijs aangeeft, op hun verzoek, aan de loketten en door het trein personeel in de treinen, worden afgegeven een speciale plaatskaart, tegen berekening van het verschil in prijs tusschen den ge wonen enkele-reis prijs voor de klasse, waarin gereisd wordt en den gewonen en kele-reis prijs voor de klasse, waarin het plaatsbewijs geldig is, berekend over den afstand, waarin de hoogere klasse gereisd wordt. Tot dusver moest de reiziger bijbetalen den halven vrachtprijs enkelereis derde klasse, indien men var. de derde klas in de tweede, of van de tweede in de eerste over ging en den geheelen vrachtprijs derde klas als men van de derde in de eerste klas plaats nam. Voortaan wordt dus niet meer betaald, dan men zou hebben betaald als direct een plaatsbewijs voor de hoogere klas genomen was. INSTITUUT VOOR TROPISCHE GENEESKUNDE ROTTERDAM-LEIDEN. De Vereeniging Instituut voor Tropische Geneeskunde Rotterdam-Leiden heeft gis terenmiddag te Leiden haar jaarlijksche vergadering gehouden, waarin het jaarver slag is uitgebracht. Hierin wordt onder meer het volgende gezegd: Gedurende 1933 werd het Instituut door een grooter aantal buitenlandsche geleerden dan gedurende het vorige jaar bezocht. Met de entingen tegen cholera en typhus werd zoowel te Rotterdam, den Haag. als Leiden voortgegaan. De cursus voor naar de tropen vertrek kende artsen werd ook gedurende 1933 tweemaal gegeven en mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Omtrent het ziekenhuis voor scheeps- en tropische ziekten te Rotterdam wordt mede- deeld dat niettegenstaande den slechten toestand in de haven en het geringe scheep vaartverkeer, toch de bezetting van het Zie kenhuis zoodanig was, dat van een vrij goed jaar gesproken kan worden. De gemiddelde bezetting per dag was 41.3 patiënt en met deze bezetting bleek het mogelijk de exploi tatie en kosten geheel uit de ontvangsten te bestrijden, terwijl nog ongeveer 5000. kan worden afgeschreven van de 87000. die behoorden te worden afgeschreven. De omstandigheden in aanmerking nemende geeft dit hoop voor een betere toekomst. Het belangrijkste feit in dit jaar was de brandstichting in het Ziekenhuis door een leerling-verpleger. Gelukkig heeft dit gee nerlei nadeelige gevolgen gehad voor de patiënten. Deze brand was ook weer een nieuwe aanleiding om te trachten zoo spoe dig mogelijk een betere voorziening in de huisvesting van het ziekenhuis te verkrij gen. Veel tijd werd dit jaar besteed aan be sprekingen en plannen om zoo goed en zoo eenvoudig mogelijk hierin te voorzien. De definitieve plannen zullen binnenkort wor den voorgelegd, nu de finantieele kwestie bijna is opgelost dank zij de vorstelijke gift van het „Burgerfonds". Wanneer inderdaad deze plannen werke lijkheid worden, zal een zeer groote verbe tering bereikt zijn, en zal aan de vroeger genoemde bezwaren zijn tegemoetgekomen. Uit het verslag der Polikliniek voor in wendige ziekten' aan de Leuvenhaven wordt aangestipt dat het aantal behandelde pa tiënten is teruggeloopen, waarvan de ver minderde scheepvaartbeweging zeker de oorzaak was. Behandeld werden 437 Neder landers tegenover 230 vreemdelingen. De Nederlanders zijn bijna allen Rotterdam mers. Opvallend is het groote aantal tuber culoselijders, die de polikliniek bezochten. Het onttrekken van deze infectiebron aan de overvolle kosthuizen is van groot belang. In de polikliniek voor huid- en geslachts ziekten aan de Leuvenhaven werden in 1933 behandeld respectievelijk 1604 en 304 patiënten. Het aantal consulten in 1933 be droeg 11.410. Evenals in vorige jaren het geval was, bleef onze polikliniek het beeld vertoonen eener interessante staalkaart op internatio naal gebied. Er wordt op gewezen dat de polikliniek die nu al bijna 10 jaren bestaat in dien tijd het volle vertrouwen van de Rotterdam bezoekende zeelieden heeft ver worven tot welke nationaliteit zij ook be- hooren. Dit blijkt uit het groote aantal nieuwe patiënten dat door de in vorige jaren behandelde zeelieden werd toege stuurd. Stonden na de Nederlanders in het vorige jaar de Grieken als 2de nationaliteit op de ranglijst, thans in 1933 werd deze plaats door de Chineezen ingenomen, waar van het aantal ingeschreven patiënten 200 overschreed. Hoewel het werk onder de Chineesche bevolking uiterst moeilijk is en het in verband met de op geneeskundig ge bied daar heerschende opvattingen de groot ste moeite kost om deze patiënten tot een nauwkeurig en geregeld volgen van de be handeling te brengen, valt toch sinds onze sociale werkgeefster zich meer met de Chi neesche bevolking bezighoudt een duide lijke verbetering te consiateeren en zonder twijfel te waardeeren is de hulp die van de Chineesche leiders wordt ontvangen indien zich met patiënten moeilijkheden van eenigerlei aard voordoen. De polikliniek te Katendrecht die voor eenige jaren met zoo goede vooruitzichten geopend werd en in den eersten tijd van haar bestaan zoowel voor het onderwijs als voor de bestrijding der geslachtsziekten zeer belangrijke diensten heeft bewezen, gaat voortdurend in beteekenis achteruit. In de eerste plaats is dit toe te schrijven aan het feit dat het aantal Chineezen te Katendrecht zeer is afgenomen en degenen die er nog verblijven meestal onderweg zijn om een of andere handel uit te oefenen. De moeilijke finantieele omstandigheden drongen er reeds toe om in dit verslagjaar het aantal spreekuren tot de helft te ver minderen hetgeen het aantal patiënten ook aanzienlijk deed terugloopen. Hoewel het betreurd moet worden dat bij een ook maar geringe herleving van de haven een voor de geslachtsziekte bestrijding zoo belangrijk centrum als Katendrecht dan geen poli kliniek meer rijk zal zijn, is toch het be sluit genomen moeten worden om eind 1934 de werkzaamheden te Katendrecht te sla ken. Ook in het verslagjaar werd de ar beid der commissie inzake samenwerking bij de bestrijding van geslachtsziekten on der zeelieden voortgezet. In de commissie hadden zitting vertegenwoordigers van de gemeente Rotterdam en van onze vereeni ging. De plannen werden nader uitgewerkt volgens welke de beide poliklinieken in één pand zullen worden ondergebracht met één centrale sociale dienst. De gemeente lijke polikliniek zal dan geen zeelieden meer behandelen en onze polikliniek zal zich ver der onthouden van het spreekuur voor vrouwen. De centrale sociale dienst die dan volgens het door ons uitgewerkte stelsel voor de beide poliklinieken bezoekende patiënten werkzaam zal zijn, moet bij deze samenwerking van groote beteekenis wor den geacht. Het is zeer te betreuren dat deze plannen nog geen verwezenlijking hebben gevonden daar op deze wijze zeker belangrijke verbeteringen teweeg zouden worden gebracht. Hoewel het te begrijpen is, dat de finan tieele toestand van ons land uiterste voor zichtigheid vergt, valt het toch te betreu ren dat de subsidie voor de bestrijding van geslachtsziekten van zeelieden welke voor geheel Nederland op de begrooting van 1933 op een bedrag van 50.000.was ge- stled thans zonder overleg met de betrok kenen tot 35.000.is teruggebracht. Daar de vereeniging door het invoeren van allerlei bezuinigingsmaatregelen erin geslaagd is het tekort van het vorige ver slagjaar tot ongeveer 60% te reduceeren, hoopt het bestuur dat de gemeente Rotter dam bereid zal zijn de gevraagde subsidie over het jaar 1933 te willen toekennen. Waar onze poliklinieken in dezen tijd van algemeene bezuiniging thans grootendeels moeten bestaan van rijks- en gemeente subsidie, hebben wij zeer ernstig onder de oogen gezien, of alle uitgaven die tot dus verre gedaan werden verantwoord waren en gecontinueerd mochten worden. Hst re sultaat van deze beschouwingen is geweest, dat talrijke bezuinigingen zijn ingevoerd, waaronder de in het belang van de patiën ten te verrichten arbeid, toch slechts in zeer geringe mate geleden heeft. De bezuiniging die ons echter wel het meest aan het hart gaat, omdat zij ook de kern van het werk eenigermate aantast, is het sluiten van onze pc'ikliniek te Katen drecht, waartoe wij, indien intusschen geen verbetering van den toestand zal intreden, op 1 Januari 1935 zullen overgaan. TOENEMEND INTERLOCAAL TELEFOONVERKEER. Tengevolge van de tariefsverlaging. De belangrijke verlaging van de tele foontarieven met ingang van 1 October mocht met reden een toeneming van het verkeer doen verwachten. Indien men in aanmerking neemt, dat de beteekenis van een dergelijke tariefs verlaging eerst langzamerhand tot het pu bliek doordringt, kunnen de thans bekend geworden cijfers van het interlocale tele foonverkeer over October niet ongunstig worden genoemd, al is de totale opbrengst tengevolge van de verlaging ruim 100.000 minder dan over de vorige maand. Het aantal gesprëkken beliep n.l. 2,690,135 tegen 2,429,927 in de daaraan voorafgaande maand, een toeneming der halve met 280,208 of 10.7 pet. Vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar valt een vermeerdering te constateeren met 181,405 gesprekken of 7.2 pet. Zooals bekend is, bedraagt het tarief thans voor een gesprek van 3 minuten: over afstanden t/m. 10 K.M. ƒ0.06 vroeger ƒ0.10; over afstanden boven 10 t/m. 15 K.M. ƒ0.12 vroeger ƒ0.15; over afstanden boven 15 t/m. 35 K.M. ƒ0.30 vroeger ƒ0.35; over af scanden boven 35 K.M. 0.40 vroe ger ƒ0.50. Uit de gespecificeerde gegevens blijkt voorts, dat de verkeerstoeneming hoofdza kelijk het aantal gesprekken in de le zone (over afstanden tot en met 10 K.M.) be treft. Om een definitief oordeel te kunnen uit spreken zal men echter de verdere door werking van de verlaging moe een afwach ten. Naar den godsdienst gevraagd? Het lid der Tweede „Kamer, de heer Thijs- sen, heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat op een vragenlijst, door 's ministers departement ter beant woording gezonden aan onderwijzers wachtgelders, welke zich naar aanleiding van een circulaire van Z.E. den minister van Onderwijs, K. en W. hadden aangemeld voor een Rijksbetrekking buiten het onder wijs, een vraag voorkwam naar den godsdienst van den betrokkene? 2. Zoo ja, wil Z.E. dan mededeelen, wat de bedoeling is van het stellen dezer vraag aan sollicitanten voor een Rijksbetrekking? VAN M'N BOEKENTAFEL Waarom Katholiek Toerisme? Uitg. Cèntr. Bur. Reisv. v. Kath. De Ned. Relsvereeniging voor Katholie ken heeft een interessante brochure uitge geven, getiteld „Waarom Katholiek Toe risme?" In dit propagandageschrift worden door den heer Paulus Dieges de voordeelen van een reisvereeniging voor Katholieken omschreven en de nadeelen en onvol maaktheden van een neutrale reisvereeni ging aangetoond. Ter lezing aanbevolen! Onze Kinderen. Tijdschrift voor R. K. ouders en op voeders. Nov.-aflevering Uitgave N.V. Het Nederland- sche Boekhuis, Tilburg. Wel een bijzonder interessant nummer, deze November-aflevering, die geheel in het teeken van den modernen tijd en de nieuwe stroomingen en verschijnselen staat. Mr. Louis de Bourbon beëindigt zijn be langrijke beschouwing: Staatkunde en haar invloed op de jeugd met een overzicht van de ontwikkeling der staatsinrichtingen in West-Europa. In een redactioneel artikel „Het Duitsche kind en de luchtbescher ming" zyn, aan de hand van Duitsche on- derwijs-tijdschriften, tal van weinig be kende bijzonderheden bijeengebracht over de niet bijster paedagogische training van de lagere-school-leerlingen op assistentie bij de civiele luchtbescherming. Een an dere dwaasheid van onzen tijd, zij het van geheel anderen aard, hekelt Jan Beerends in „Gedresseerde kinderen": het exploi- teeren van jeugdige .stars" door de film industrie. en de als paddestoelen uit den grond schietende „kinderfilms" van infe rieure kwaliteit, die trachten mee te pro- fiteeren van het succes van de weinige goede producten in dit genre. De bijdrage van den Londenschen mede werker over „Hervorming van het Engel- sche onderwijsprogram" vertelt van nieu we inzichten, die aldaar de oude tradities stuwend en onweerhoudbaar doorbreken. Quos Ego briescht tegen de series heili genplaatjes, die bij devotielichten worden cadeau gegeven, zooals filmnulliteiteij of sportproleten bij cigaretten. Boekbespre king en Vraag en Antwoord blijken weer veilige gidsen door het labyrinth der ouder-problemen en Uit de pers biedt we tenswaardigs uit binnen- en buitenland sche bladen. De beloften die dit verjongde tijdschrift aan het begin van den nieuwen jaargang gaf, worden met elke volgende afleyering ruimschoots vervuld en zelfs overtroffen. Moge de belangstelling gelijken tred hou den met het gepraesteerde! Hoe moet ik uitkomen en spe len bij contract-brdige, door Ely Cuibcrtson. v. Holke- ma en Warendorf N.V., Am sterdam. Doe den echten bridge-liefhebber dit boek cadeau enhij blijft u er dank baar voor- Op onderhoudende wijze worden hierin de regels van het contract-bridge uiteenge zet. Men leert er de moderne spel-techniek van het contract-bridge snel en goed. Zelf boekbinden. Door Elisa beth Mcna'da. v. Holkema en Warendorf N.V., Amster dam. In dit boek wordt een uiteenzetting ge geven over het boekhouden voor amateurs, voor hen, die zélf hun boeken keurig wil len inbinden. Wie 't doet, zooals hem of haar in dit boek wordt geleerd, zal tevreden over zijn werk kunnen zijn en het anderen met trots mogen laten zien. Maarheel gemakkelijk is 't niet! Men moet niet denken, dat men in dat boekje een soort goochei toertje leert. Het „vak" wordt den amateurs grondig geleerd, zóó, dat wij het boek niet minder aan vak- menschen kunnen aanbevelen, om er uit te leeren. G. v. NesUilkens. Duikelaar tje. v. Holkema Waren dorf N.V., Amsterdam. We hebben er een oogenblik over nage dacht, of het geen banaliteit is nog woor den te zeggen tengunste van een boek, dat al zoolang zyn weg is gegaan en dat door het publiek is ontvangen met de sponta neïteit, die een dergelijk werk verdient. O, „Duikelaartje" is zoo'n simpel, zoo'n dood-eenvoudig boek! Het kent geen ge dachten, die hoog boven de massa uitgaan en geen woorden, waarvoor men het woor den boek moet naslaan. En juist door die eenvoud is het een pracht boek. Aanstonds heeft mevrouw van Nes ons te pakken, als ze in dartelend-schetsende lijntjes ons introduceert in de sfeer van het zéér deftige dorp, waar conventie en af gunst en kwaadsprekerij de scepter zwaaien. En hoe heerlijk is daarin getee- kend de stadsche mevrouw Huysmans, het „duikelaartje", dat iedere duikeling te bo ven komt en weer recht gaat staan. Mevrouw van Nes-Uilkens zou een groot schrijfster zijn, ook al had ze nooit meer iets geschreven, wat onze bijzondere aan dacht verdiende, alleen door de kostelijke voordracht in dit boek. Offers, door Top Naeff. v. Holkema Warendorf N.V., Amsterdam. Het zegt altijd wel iets, als van een ro man binnen enkele jaren tijd .vijf drukken verschijnen. In dit geval bewijst het, dat de belangstelling voor Top Naeff nog niet verminderd is. Maar wij kunnen dit werk je niet onze onverdeelde sympathie toe zeggen. Lag vroeger in Top Naeff's sub tiele levensuiting door het waas van wee dom een veroverende bekoring, ze is in dit boek, en in andere, teveel gebaseerd op een standpunt, waarmee wij ons niet kun nen vereenigen. De schrijfster weet handig lijnen te verdoezelen en maakt haar per sonen weerlooze wezens in de handen van God. Hij alleen kan voor onze daden aan sprakelijk worden gesteld. Madeleine Twist heeft in haar huwelijks leven niet de ware vreugde gevonden. Er ontstaat een zekere toenadering tot den vriend van haar man en, als deze zich wil redden en het land verlaat, heeft ze geen steunpunt meer om haar vereenzaamd le ven op te stutten en vindt de eenige oplos sing in de gaskraan De geschiedenis speelt zich grootendeels af in de herinnering van den-vriend en we kunnen die manier, evenmin als de karak- terteekening, bewonderen. J. G. T. Prins en Bedelknaap door Mark Twain. v. Holkema en Warendorf N.V., Amster dam. Eduard Tudor, Prins van Wales en Dom Canly, een armen jongen, worden op der.- zelfden dag geboren. Op 13-jarigen leeftijd komen ze met elkaar in aanraking. Zij ver tellen hun geschiedenis en ruilen tijdelijk CHARITAS. Men schrijft ons: Telkens wanneer ik lees, hoezeer van neutrale zijde hoog wordt opgegeven van de zorg, welke daar aan de min-bedeelden wórdt besteed, hetgeen dan meestal ge paard gaat met aanvragen om geldelijke bijdragen; telkens moet ik dan denken aan de mildheid, waarvan zoo lang mij heugt de St. Vincentiusvereeniging blijk gaf. Lang vóór er van subsidieering der bij zondere school sprake was, stond ik als on derwijzer aan een harer scholen. Om pre cies te wezen: de school aan de „Uiien- boomen" te Den Haag. Waar dat was? Ja, de tegenwoordige Ha genaars weten niet meer van „Uilen- boomen", maar gebruiken den officieelen naam: Z. O. Binnensingel, zooals de gracht trouwens indertijd ook al heette. 't Was een armenschool. De ouders der leerlingen mochten er zelf bepalen, wat zij per week missen konden. Dat heeste „de liefdegift". Een enkele jongen meestal in de laagste klassen zoo'n knaap g.ng later naar een verder gelegen R. K. Bur gerschool gaf een kwartje per week, een paar andere een dubbeltje, maar van mee- rendeel was „de liefdegift" geringer, soms maar één cent. En deze brachten 's Maan dags nog al eens een briefje mee met de simpele woorden: „Meester, ik hep het niet Wat dan ook goed was! Er moest natuurlijk geld bij. Dit belette de Vincentius-vereeniging intusschen n.et, met St. Nicolaas een uiideeling te geven niet alleen van een versnapering, maar ook van nieuwe kleedingstukken: onderbroeken, hemden en kielen. Laatstgenoemd kleeding- stuk was toen nog lang niet uit de mode. Om niemand te krenken mochten de ouders hun kinderen op een briefje mede geven, wat zij wenschten. Natuurlijk kwa men de briefjes inzonderheid van de cents klanten. Wat volkomen in orde werd tys- vonden. Op dezelfde school werden 't gansche jaar door klompen verstrekt; 's winters ook warm middageten. Men maakt tegenwoordig van zekere zijde veel ophef over zulke dingen, maar wij, Katholieken, beoefenden op die wijze de Charitas reeds lang. van rol. Terwijl de bedelknaap in het pa leis de plaats van den prins inneemt en zich niet weet wel te gedragen, meent men dat Eduard niet wel bij 't hoofd is gewor den. Middelerwijl verblijft de prins te mid den van landloopers en boeven en beleeft talrijke avonturen. Dan sterft de koning van Engeland. De pseudo-prins zal tot ko ning gekroond worden, maar de echte prins keert terug en wordt gekroond. Een goed en spannend boek. De platen van Rie Reiderhoff zijn inder daad een versiering voor dit kostelijk jon gensboek. Op eigen beenen door Bobs van der Hoeven. - v. Holke ma en Warendorf N.V., Am sterdam. Een bijzonder boek, dat een juiste weer gave geeft van den tegenwoordigen tijd, waarin zoovele jonge meisjes in het voile moderne maatschappelijk leven op eigen beenen moeten staan. Marja van Helden vindt haar weg als dienstbode; haar zus ter Han wordt onderwijzeres. Haar beider leven tot haar beider gelijktijdige verlo ving wordt hier talentvol beschreven. De prettige stijl en de gezonde strekking van dit actueele verhaal rechtvaardigen een warme aanbeveling, zonder ergens aan stoot te geven, terwijl ongepaste uitdruk kingen in het boek niet voorkomen, achten wij het toch minder geschikt voor kinderen beneden 15 jaar. De Held. Door Henk van Vlo ten. v. Holkema en Waren dorf N.V., Amsterdam. Karei Wensing heeft de zware taak na den dood van zijn vader voor z'n moeder en twee zusjes te moeten zorgen. Hij ver laat de H.B.S. en wordt kantoorbediende. Verdacht van postzegeldiefstal krijgt hij ontslag. Karei is echter onschuldig. Einde lijk vindt hij een baantje bij een vodden- baas. Vervolgens krijgt hij werk in een suikerfabriek, waar hij zich een goede po sitie verwerft. Eenmaal nog bedreigt hem het noodlot, doch dan komt hij op verras sende wijze zegevierend uit den levens strijd te voorschijn. Het is den schrijver gelukt een vlot loo pend jongensboek te schrijven, dat met groote voldoening zal gelezen worden. Toni, de scheepsjongen van Columbus. Door N. Renier. v. Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Als scheepsjongen maakt Antonio Fer nandez zijn eerste tocht mee met Colum bus. Het wordt een gevaarlijke ontdek kingsreis met onzekeren uitslag. Onder de schepelingen breekt muiterij uit. Antonio wanhoopt niet aan het welslagen der ex peditie. En inderdaad: het einddoel wordt bereikt en Antonio is een der eersten, die het ontdekte land betreedt. Dit boek zal gelezen worden. De fraaie platen teekende Rie Reiderhoff. Leeftijd tot 16 jaar. J. G. T. RAADPLEEGT vóór Uw inkoopen de advertenties IN U W DAGBLAD

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10