LederhandelA. Verhoog DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 DE LE'DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 BUITENLAND De „Giornale d'Italia" publiceerde dezer dagen een bericht onder den kop „Het ge brek aan curie-kardinalen" en beweert uit goeden bron te weten, dat begin Januari 1935 een consistorie zal plaats vinden. Na den dood van kardinaal Pietro Cas- pari ontbreken er zeventien kardinalen. Bovendien zijn nog hooge waardigheden als die van Camerlengo der Heilige Room- sche Kerk en van Bibliothecaris en Archi varis der Kerk vacant." Zeer arm is het Heilig College aan curie kardinalen en als men de kardinalen, die prefect of secretaris van een Congregatie zijn, niet meerekent, blijven er nog slechts vijf over, die lid zijn van alle Congregaties tegelijk en daarom niet in staat zijn, alle zittingen daarvan bij te wonen. Op deze gronden meent men alhier te moeten aan nemen, dat spoedig een consistorie zal plaats hebben, waaron vooral curie-kardi nalen zullen worden gecreëerd. VOLKENBOND. Belgrado's bewijsmateriaal. INZAKE DE BESCHULDIGING TEGEN HONGARIJE. Terroristen-organisaties op Hongaarsch grondgebied. Gisteravond is het Joegoslavische memo randum in zake de beschuldiging tegen Hongarije in verband met den konings moord aan den secretaris-generaal van den Volkenbond overhandigd. Het memorandum begint met een uiteen zetting van het begin der terroristische ac tie, die op Hongaarsch grondgebied tegen de veiligheid van den Zuid-Slavischen staat gericht werd, reeds lang voordat de organi satie „Oestasja" zich in Hongarije vestigde. Vervolgens geeft het een overzicht van de organisatie der terroristische bewegin gen op Hongaarsch grondgebied met tal van bijzonderheden over de inrichting der terroristische kampen. Tot 1931 hadden be paalde uitgewekenen een verblijfplaats ge kregen in de kazerne van Pees. Daar de rechtstreeksohe samenwerking tusschen de Hongaarsche autoriteiten en de terroristische elementen bezwaren met zich bracht, ging Hongarije daarna over tot de schepping van opleidingskampen, waar van het meest bekende is dat van Janka Poesjta, dat georganiseerd werd door den terrorist Gustaaf Perpeg. De terroristen waren er aan een tucht en aan een syste matische opleiding onderworpen. De wijze, waarop de uitgewekenen werden aangewor ven en naar de terroristische kampen ge zonden, toont den vollen omvang van de hulp, die bepaalde burgerlijke en militaire Hongaarsche autoriteiten aan de terroristi sche organisaties hebben verleend. De uitgewekenen werden, wanneei zij aan de grens verschenen, door de Hongaar sche autoriteiten vastgehouden en aan een ondervraging onderworpen. Na enkele da gen, gedurende welke de leiders der terro ristische organisaties de indentiteit, het verleden en het doel van de aankomst der vluchtelingen in Hongarije konden vast stellen, werden zy ter beschikking van de leiders der terroristische organisatie ge steld, die aldus htm volkomen meesters werden. Een andere bron van bijstand bestond volgens het memorandum, in het verge makkelijken, door de Hongaarsche autori teiten, van het onwettig binnensmokkelen van wapenen, helsche machines, ontplof bare stoffen en propaganda-materiaal in Zuid-Slavië. Niet alleen deden de Hon gaarsche autoriteiten volstrekt niets om deze practijken te verhinderen, doch in sommige gevallen verleenden zij zelfs een actieve hulp. doordat zij de terroristen tot de grens leidden, om daardoor te verge makkelijken, dat zij in het geheim Zuid-Sla vië konden betreden. De Hongaarsches autoriteiten bewaakten bovendien de terroristische kampen, opdat geen ongewenschte personen in de buurt ervan kwamen. Tijdens een verzet van de terroristen in het kamp Janka Poesjta tegen hun leider Is de Hongaarsche regeering tusschen beide gekomen, om de orde te herstellen en den leider tegen de opstandelingen in bescher ming te nemen. Het Zuid-Slavische memorandum geeft vervolgens een overzicht over het verleden der terroristen. Deze kunnen in vijf cate gorieën worden verdeeld: Ten eerste gewe zen officieren van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger. Ten tweede individuen, die reeds vroeger misdaden begaan hadden. Ten derde werklooze aangeworvenen in de Zuid-Slavische kolonies in het buitenland. Ten vierde arme boeren bij de Hongaarsche grens. Ten vijfde leden van de Macedoni sche organisatie O. R. I. M., die met de organisatie „Oestasja" was overgekomen, voor terroristische instructeurs te zorgen. De Hongaarsche autoriteten kunnen vol gens het Zuid-Slavische memorandum niet beweren, het doel of de arbeidsmethoden der terroristische organisaties op Hon gaarsch gebied, niet gekend te hebben. De leden der „Oestasja" droegen een uniform van een militair karakter, zooals eenige foto's van het memorandum doen zien. De organisatie had bovendien haar eigen munt laten slaan, zooals ook uit een foto van het memorandum blijkt. Tenslotte hielden de leden der „Oestasja" militaire oefeningen in de open lucht met bommen, enz. enz. Hierna behandelt het memorandum de overvloedige financieele middelen, die ter beschikking van de terroristische organisa tie stonden en die de geldmiddelen van een particuliere organisatie verre te boven gingen. De Zuid-Slavische regeering leidt de ver antwoordelijkheid der Hongaarsche regee ring voor den moord te Marseille af uit drie omstandigheden. Ten eerste de keuze der misdadigers is op Hongaarsch grondgebied gedaan onder de terroristen, die langen tijd zorgvuldig in bijzondere kampen waren voorbereid voor de uitvoering van een dergelijke misdaad. Ten tweede de misdadiger is vrij en met Hongaarsche passen uit Hongarije vertrok ken. Ten derde was de moord van Marseille de voltooiing van de terroristische actie die gedurende tal van jaren op Hongaarsch gebied was geïnspireerd en voortgeholpen. Alleen door de duldzaamheid en de hulp, die Hongaarsche autoriteiten getoond had den, kon een groep van geoefende moorde naars en terroristen gevormd worden in een werkelijke school .van de misdaad, die op Hongaarsch grondgebied was opge richt. In dit broeinest van terroristen zyn de organisatoren van den moord op koning Alexander den man komen uitzoeken, die de afschuwelijke misdaad zou verrichten. Ondanks de herhaalde beloften der Hon gaarsche regeering, dat de terroristen on der toezicht zouden geplaatst worden, kon, zonder eenige moeilijkheid, de aanslag wor den voorbereid en het vertrek der daders uit Hongarije plaats vinden. HONGARIJE'S ANTWOORD. Laat op den avond ontving de Hongaar sche gedelegeerde te Genève, von Eckhart, nog de internationale pers, aan wie hij een lange verklaring gaf over de voornaamste aanklachten in het Zuid-Slavische memo randum. Hij kondigde aan, voor den raad overtuigende bewijzen te zullen brengen, die het Zuid-Slavische memorandum tot niets zouden terugbrengen. De moordenaar van Marseille was een in Hongarije volkomen onbekende persoon, die daar nooit vertoefd heeft. Verder verklaar de hij, dat ook het complot, waaraan welis waar personen, die in Hongarije gastvrij heid hadden genoten, betrokken waren ge weest, buiten Hongarije was georganiseerd. De Janka Poesjta is volgens Eckhart geen kamp, maar een eenvoudige boerderij waar dertig a veertig Kroatische emigranten op vredelievende wijze hun brood verdienden. Na de klachten van de Zuid-Slavische re geering heeft de Hongaarsche regeering echter onmiddellijk in April al haar invloed aangewend, om het huurcontract van de Janka Poesjta te ontbinden en de afwikke ling van deze zaak op 1 October 1934 vol tooid, toen een nieuwe huurder de boerde rij overnam. De bewoners van de Janka Poesjta zijn in de periode tusschen het voor jaar en den eersten October allen wegge trokken. Eckhart wees er met nadruk op, dat de moord van Marseille het natuurlijk gevolg is geweest van de binnenlandsche troebelen in Zuid-Slavië. De Hongaarsche regeering heeft, zooals vele andere landen, den Kroatischen emigranten slechts onder dak verleend, doch heeft hen op geen an dere wijze bijgestaan. DUITSCHLAND. NIEUWE MAATREGEL TEGEN KERK-OPPOSITIE. Müller gaat door. In het officieele orgaan van de Duitsch Evangelische kerk van 27 November ver schijnt een bekendmaking van rijksbis schop Müller, waarin „het bestuur der Be- lijdeniskerk, bestaande uit landsbisschop Marahrens, praeses Koch, Breit, Hom burg en Fiedler, voor illegaal wordt ver klaard. In deze bekendmaking constateert Mül ler, dat deze heeren den grondslag van de constitutie van 1 Juli 1933 verlaten heb ben. Overeenkomstig deze rechtsgeldige con stitutie bekleedt de rijksbisschop rechtens de functie van leider der Duitsch Evange lische kerk. Wie zich daarom onderwerpt aan het onwettig kerkregime verlaat den grond slag der constitutie en moet duidelijk we ten, wat de juridische gevolgen daarvan zijn. Het voorloopig bestuur der belijdenis- kerk is een particuliere onderneming. Van de zijde der rijkskerk wordt al het mogelijke gedaan, om voor een contitutio- neel geestelijk bestuur te zorgen. De bekendmaking van Müller eindigt met de volgende woorden: „Op grond van de rijksconstitutie van 1 Juli 1933 verbied ik alle dominé's en beambten der kerk zich aan dat onwettig voorloopig kerkregime te onderwerpen. KEERT DUITSCHLAND TERUG TOT DEN ALGEMEENEN DIENSTPLICHT? Een oproep, gericht tot de oud-officie ren van het leger en de luchtmacht, voor het verrichten van herhalingsoefeningen bij de Rijksweer, is, naar de Berlijnsche cor respondent van de „Daily Telegraph" ver neemt, de aanloop voor een plan tot ge leidelijken terugkeer naar den algemeenen dienstplicht in Duitschland. Tijdens de overgangsperiode zullen de recruten in twee categorieën worden ver deeld, n.l. lo. zij, die direct van school of universiteit komen en achttien maanden zullen dienen, hetzij als alternatief voor den vrij willigen arbeidsdienst, hetzij na het volbrengen van dezen arbeidsdienst, en 2o. mannen van 25 tot 30 jaar, uitgekozen uit de S.S., de S. A. en de Stahlhelm, die ge durende een periode van vier tot zes we ken dienst zullen doen. Leden van beide categoriën zullen naar de correspondent verneemt, indien zij daar toe geschikt worden bevonden, den rang van reserve-officier bekleeden. De jeugdi gen onder hen zullen echter voorloopig niet hooger komen dan onder-officier, met de mogelijkheid tot reserve-officier te wor den bevorderd, nadat zij een verdere oefe ningsperiode hebben doorgemaakt. ENGELAND. DUITSCHLANDS HERBEWAPENING." Sombere beschouwingen in het Lagerhuis. Gisteren is in het Engelsche Lagerhuis een zeer belangrijk debat gehouden over de herbewapening van Duitschland. Winston Churcill verdedigde n.l. een amendement op het adres van antwoord op de troonrede, waarin gezegd werd, dat het defensieve apparaat van Groot-Brittannië niet meer voldoende was om den vrede, de veiligheid en de vrijheid der burgers van het Empire te waarborgen. De fabrieken van Duitschland, aldus Churchill, werken zoo goed als onder oor logsomstandigheden en de Britsche defen siemacht met name de luchtmacht is niet meer voldoende. Churchill geloofde niet dat een oorlog onvermijdelijk was of voor de deur stond, maar als Groot-Brittannië niet onverwijld begon zijn eigen veiligheid te verzekeren zou het weldra niet meer in staat zijn dit te doen. Het groote nieuwe feit dat de aandacht trekt van alle landen van Europa is dat Duitschland zich herbewapent met name in de lucht. Einde 1936 zal zijn luchtmacht 50 pet. grooter zijn dan die van Engeland en einde 1937 100 pet. grooter. Het bezit 200 tot 300 burgerlijke vliegtuigen die in bombardementsvliegtuigen kunnen worden veranderd. Sprekende over het luchtwapen zeide Churchill dat de brandbom het vree- selijkst is. Door aanhoudende bomaanval len van een week of tien dagen op Lon den, zouden 30 tot 40.000 menschen worden gedood of verminkt en zouden in korten tijd 3 tot 4 millioen menschen naar het platteland worden gedreven. Schier ieder deel van het land bevindt zich binnen het bereik van een luchtaanval. Het is zoo goed als doelloos om de Britsch; arsenalen en fabrieken naar de Westkust te willen verplaatsen. De eenige practische en zeke re verdediging was volgens spr., den vij and evenveel nadeel toe te brengen als hij Engeland zou kunnen berokkenen. Als dit bereikt kon worden, wat beteekent dan daartegenover 50 tot 100 millioen, die bijv. door een leening konden worden op gebracht. Groot-Brittannië moest thans besluiten om het kostte wat het wilde in de eerst volgende tien jaar een Luchtmacht in stand te houden die aanzienlijk sterker was dan die van Duitschland. Het zou een groote misdaad tegen den staat zijn als een Britsche regeering zou toelaten dat de sterkte van de Britsche luchtmacht beneden die van de Duitsche zou komen. Churchill roerde ook de vraag aan of het nuttig zou zijn door den Volkenbond het scheppen van beschermende voorpos ten op het continent te verwezenlijken. Er was, zoo vervolgde Churchill, geen enkele reden om aan te nemen dat Duitsch land Groot-Brittannië zou aanvallen. Het Duitsche volk is zeer vriendschappelijk ge zind ten opzichte van Groot-Brittannië, maar het besluit van slechts een handvol mannen zou voldoende zijn om een aanval te doen geschieden en het gevaar voor Groot-Brittannië zou een gevaa* vopr heel Europa zijn. Het gevaar zou in zeer korten tijd kunnen rijzen, tenzij wij (aldus spr.) onmiddellijk handelen. Het geheim van de Duitsche bewapenin gen moet worden opgehelderd. Duitschland bouwt in strijd met het verdrag van Ver sailles. De Duitsche burgerlijke luchtvaart kan voor militaire operaties worden gebe zigd, wat niet geldt voor de Britsche bur gerlijke luchtvaart. Churchill eindigde met te zeggen, dat het weinig verstandig zou zijn de militaire hoedanigheden van dit merkwaardige mi litaire volk te onderschatten. Churchill werd van de zijde der aanhangers van de regeering warm toegejuicht. Baldwin deed in zijn antwoord o.m. een beroep op Duitschland om zijn isolement op te geven. ZUID-AMERIKA BOLIVIA'S PRESIDENT GEVANGEN. Door eigen troepen in den Chaco. Naar uit officieele bron te La Paz wordt vernomen, is de Boliviaansche staatspre sident Salamanca door troepen uit het ge bied van den Chaco Boreal gearresteerd. Salamanca had zich naar de^ Chaco be geven, ten einde een wijziging te brengen in het opperbevel, zulks in verband met de nederlaag, die de Boliviaansche troe pen onlangs tegen de strijdkrachten van Paraguay heeft geleden. NED. OOST-INDIE HAGEL IN INDIE. Aneta seint uit Meester Cornelis: In Meester-Cornelis is hagel gevallen, hetgeen sinds 50 jaar hier niet is voorge vallen. De bui ging vergezeld van hevige windvlagen, waardoor diverse boomen werden ontworteld. De Inlanders aten de hagelkorrels op, lieten ze op de hand smel ten of slikten ze als „gelukbrengende spijs" in. Het Observatorium deelt mede, dat, al hoewel dit verschijnsel weinig voorkomt, toch wel eens hagelbuien op diverse plaat sen vallen, o.a. wordt dit van Buitenzorg wel eens gerapporteerd. Er kan echter niet gesproken worden van een seizoenver schijnsel. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. CHINEESCH SCHIP VERGAAN. Negen en twintig opvarenden verdronken. Een Chineesch schip, dat op weg was van Iwansi naar Kerafoeto is in een zwaren storm geraakt en gezonken; 29 leden der bemanning zijn verdronken. ERNSTIGE SCHIETPARTIJ TE CHICAGO Tusschen staatsvijand no. 1 en geheime agenten. In de straten van Chicago heeft een ern stige schietpartij plaats gehad tusschen staatsvijand no. 1 en geheime agenten van de bondspolitie. Deze laatsten bevonden zich in een auto. Plotseling bemerkten zij een verdachten wagen, die hen met groote snelheid tracht te te passeeren. Toen zij de auto wilden la ten stoppen, openden de inzittenden, twee mannen en een vrouw, direct het vuur uit een machinegeweer. Er volgde een hevig vuurgevecht, waar bij een agent van de bondspolitie werd ge dood en een andere zwaar gewond. De verdachte auto wist te ontkomen. Later werd in Evanston, een voorstad van Chicago, een andere auto gezien, waar van de inzittenden gewond waren. De chauffeur van de ontsnapte auto bleek het lid te zijn van de vroegere bende van Dil- linger „Babyface" Nelson, die sedert den dood var» Dillinger als staatsvijand no. 1 wordt gezocht. De geheels politie van Chicago en de om liggende plaatsen werd direct gealarmeerd, om de auto van Nelson op te sporen. Men neemt aan, dat de vrouw, die zich in de auto bevond, zwaar gewond is. „Baby Face" Nelson dood. In een later bericht wordt officieel me degedeeld. dat „Baby Face" Nelson dood gevonden is. „Baby Face", die, zooals men weet, Dil linger als „Public Errnemy No. 1" is opge volgd, werd door een groot aantal politie agenten en beambten der crimineele poli tie gezocht. Op zijn hoofd was een prijs van 5000 dollar gesteld. Bovendien zou de persoon, die aanwijzingen zou geven over het verblijf van Nelson, een belooning van 25.000 dollars ontvangen. Het staatsdepartement in Washington had het parool uitgegeven: „Vindt tot el- ken prijs den onder den naam „Baby Face" Nelson bekend staanden misdadiger. Wie hem ziet, moet terstond met scherp schie ten". EEN VOLHARDENDE VERSTEKELING. Ongeveer drie weken geleden werd, eenigen tijd na het vertrek van het stoom schip „American Banker" uit de Londen- sche haven, een blinde passagier op het schip ontdekt. Het was een 18-jarige Londensche jon gen, Frederick Hyms genaamd, die op deze wijze naar America wist te komen. Toen hij ontdekt werd zat hij reeds twee en een halve dag in het schip verborgen. Den eer sten tijd had hij geleefd van eenige sinaas appelen, die hij bij zich had gestoken, doch toen hij ontdekt werd, had hij reeds sinds anderhalven dag niets meer gegeten of ge dronken. Bij aankomst te New York werd hij over gebracht naar Ellis Island, waar hij op zijn deportatie moest wachten en met hetzelf de schip werd hij eergisteren terugge stuurd. Toen de „American Banker" echter gis terochtend in volle zee was, kon men den jeugdigen Engelschman nergens vinden. Bij onderzoek vond men slechts zijn schoe nen, doch men miste een reddingsboei, zoodat men aanneemt, dat de jongen ov„*r boord is gesprongen om te trachten zwem mend toch de Amerikaansche kust te be reiken en ongemerkt de Ver. Staten bin nen te komen. BINNENLAND LOONSVERLAGING H. T. M. Naar wij vernemen, hebben de gehouden ledenvergaderingen van de afdeelingen Den Haag der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Prot. Chr., de Con- troleursvereeniging der H.T.M. en de Ka tholieke organisatie zich accoord verklaard met de houding van hun besturen, om niet in te gaan op het voorstel der tramdirectie tot verlaging van de loon en met 12 pet. of met dat van den Raad van Beheer, dat neerkomt op een verlaging met 9 pet. (te verdeelen over twee data van ingang, n.l. 1 Januari en 1 April a.s.), doch een beroep op Burg. en Wethouders doen, om het daarheen te leiden, dat het trampersoneel op gelijken voet als het gemeenteperso- neel wordt gesalarieerd. De beslissing in zage wijziging der loonvoorwaarden bij het Gemengd Bedrijf H.T.M. ligt n.l. in zoo verre bij B. en W., dat dit college een voorstel van den Raad van Beheer kan aanvaarden of verwerpen. In geval van verwerping zouden B. en W. echter op an dere wijze in het exploitatietekort moeten voorzien. A. R. K. A. In de H.B.-vergadering van de A.R.K.A. gisteren te 's Gravenhage gehouden, had den de volgende benoemingen plaats. Be noemd werden tot algemeen secretaris de heer H. A. v. Velzen te Rotterdam; tot al gemeen penningmeester de heer J. Heyt- veldt, te Eindhoven; tot algemeen redac teur de heer A. C. F. Con ij n te Hilversum; mr. P. Kallen te Maastricht zal zijn ge wone functie aan het orgaan voortzetten. Haarlemmerstraat 57, t.o Roxy Erooie keuze Lederen Jekkers i 16.- OOK NAAR MAAT BEENKAPPEN f 1.75 (Lede) BEENPIJPEN. f 1.75 p. p. Geld-, Acte- en Muziektasschen Lucht-Buksen vanaf f 3.- tot f 30.- WEGENFONDS. Aan de begroqting van het wegenfonds zijn nog de volgende gegevens ontleend: Rijksweg Amsterdam's Gravenhage (gedeelte AmsterdamSassenheim). Met den aanleg van dezen weg, waarvoor de kosten voor het in Noord-Holland gelegen gedeelte op rond ƒ7.650.000 zijn geraamd wordt thans krachtig voortgegaan. In 1935 zal verder kunnen worden ge tracht alle nog niet aangekochte gronden in handen te krijgen, in verband waar mede voor grondaankoop een bedrag van 100.000 is uitgetrokken. Wanneer alle benoodigde terreinen ver kregen zijn, kan het grondwerk op ruime schaal worden voortgezet, zoodat daarvoor op een uitgaaf van 180.000 wordt gere kend. Verder kan met het aanbrengen van een verharding op de reeds aangelegde gedeel ten aardebaan worden begonnen, en is daarvoor dan ook een bedrag van 155.000 uitgetrokken. Ten slotte zullen eenige reeds in aan bouw zijnde viaducten worden voltooid, terwijl enkele kunstwerken in het zuide lijk gedeelte van den weg kunnen worden gemaakt, waarvoor 150.000 wordt aan gevraagd. Rijksweg AmsterdamSassenheim Haagsche Schouw's Gravenhage. Spoedige aanleg van het wegvak tusschen de Postbrug ten zuiden van den spoorweg overgang te Sassenheim en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder is ge- wenscht nu met het aansluitend wegge deelte in den Haarlemmermeerpolder reeds is begonnen. De wijze waarop het wegvak zal wor den uitgevoerd moet nog worden vastge steld en verder moet nog een beslissing worden gënomen over de wijze, waarop de spoorlijn LeidenHaarlem zal worden ge kruist. Een bedrag van 198.000 wordt ge vraagd om met den aanleg in 1935 te kun nen beginnen of om dezen voort te zetten, als reeds in dit jaar het werk ter hand mocht kunnen worden genomen. Voorts wordt een bedrag aangevraagd, groot 120.000 voor het verder verbeteren van het wegvak van het Haagsche Schouw naar Den Deyl, bestaande in het verbree- den van den rijweg tot 12 M. en den aan leg van twee afzonderlijk gelegen rijwiel paden. Rijksweg 's GravenhageRotterdam. Van het gedeelte 's GravenhageOverschie moet nog worden voltooid het wegvak be- Oosten Delft. Voor voortzetting van den bouw van de kunstwerken in dit wegvak wordt 170.000 aangevraagd. Ten behoeve van de voortzetting van den bouw van een viaduct over de Rotter- damsche Schie, waarvoor op de begrootin gen van vorige dienstjaren reeds bedragen waren uitgetrokken, waarvan evenwel vóór 1934, als een gevolg van het met de gemeente Overschie gerezen geschil, niets kon worden verwerkt, wordt voor 1935 160.000 aangevraagd. Rijksweg AmsterdamBodegravenRot terdam. Van de in het gedeelte Bodegra venRotterdam gelegen kunstwerken zul len drie in aanbouw zijnde viaducten tus schen Bodegraven en de Gouwe in 1935 worden voltooid. BOUW VAN BRUGGEN OVER GROOTE RIVIEREN. In 1935 rond zes millioen noodig. Met den bouw van de bruggen over den Nederrijn te Arnhem, de Waal te Nijme gen en de Lek te Vianen, alsmede met den bouw van de brug over het Hollandsch Diep te Moerdijk, waarvoor in 1933 reeds het eerste grondwerk werd verricht en waarvan in 1934 de uitvoering krachtig is ter hand genomen, zal, naar we in de Memorie van Toelichting tot het wetsont werp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Ver- keersfonds voor het dienstjaar 1935 lezen, worden voortgegaan. Verwacht wordt, dat de brug te Arnhem in de eerste maanden van 1935 in gebruik kan worden genomen, de bruggen te Nijmegen en Vianen in de eerste helft van 1936. Het ligt in het voor nemen, nog in 1934 een aanvang te ma ken met den bouw van een brug over.de Maas bij Hedel, opdat deze mede in den loop van 1936 voor het verkeer kan wor den geopend, zoodat in dat jaar alle rivier- overbruggingen in den weg tusschen Utrecht en 's-Hertogenbosch gereed zullen zijn. Met den bouw van de brug over de Maas te Dordrecht is eveneens in 1934 begonnen. Verder ligt het in het voornemen om in 1935 aan te vangen met den bouw van de bruggen over de Noord en beoosten Rot terdam. Geraamd wordt, dat in 1935 voor den bouw van de bruggen rond zes millioen gulden noodig zal zijn. Op deze begroo ting is slechts 2 1/2 millioen uitgetrokken in de verwachting, dat in genoemd jaar een andere wijze van financiering van brugenbouw tot stand zal zijn gekomen. In dien aan dit voornemen geen gevolg kan worden gegeven, za. het bruggenbouwpro- gramma belangrijk moeten worden inge krompen. VAN HET VATICAAN. BEGIN VAN JANUARI EEN CONSISTORIE? net gebrek aan curie-kardinalen. Men sohrijft uit Rome aan de „Msb.":

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6