reinitft alles veilirf zonder krassen DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 18 GEMENGDE BERICHTEN MOTOR TEGEN BOOM GEBOTST. Bestuurder gedood. Gisterennacht reed op den weg 's Gra venpolderKloetinge de 31-jarige onge huwde landbouwer H. Goense uit Kwaden- damme met zijn motor uit de richting 's-Gravenpolder met als duorijder den 21-jarigen koopman Van Westeinde. Waar schijnlijk doordat de bestuurder niet hee- lemaal nuchter wa*. is hij in volle vaart tegen een der aan den linkerkant van den weg staande boomen opgevlogen. De bestuurder kwam met hoofd en borst tegen den boom en werd bewusteloos en hevig bloedend in een naburige woning binnengebracht. De man is zonder tot bewustzijn terug gekeerd te zijn aan de gevolgen overleden. De duo-rijder bekwam bijna geen letsel. MAN DOODGEVALLEN. Van rijdenden auto gesprongen. Gisteravond is de 26-jarige H. A. Latou- re, wonende aan den Vughterdijk te 's-Her- togenbosch, toen hij van een rijdenden auto sprong, zoodanig komen te vallen, dat hij kort daarop is overleden. L. behoorde tot het personeel van den expeditiedienst Valk Co., te Amsterdam. De auto reed op zijn dagelijkschen tour door Den Bosch en de man, die daar ter stede woonachtig is, wilde van den rijden den auto springen. Hij is daarbij gestrui keld en kwam onder den aanhangwagen terecht. Bewusteloos werd hij opgenomen. De doktoren Van Dijk en Diamant achtten zijn toestand zeer ernstig en oordeelden overbrenging naar het Groot Ziekenhuis noodzakelijk. Kort na aankomst is de man, die ongehuwd was, overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 16-jarige F. de Vries, die, zooals gis teren gemeld, Dinsdagavond in de Spaarn- wouderstraat te Haarlem met zijn fiets in botsing kwam met een juffrouw is gister morgen in de Mariastichting aldaar aan de bekomen wonden bezweken. NAALD INGESLIKT. De dertienjarige dochter van den heer Van Venrooy, Molenweg, te Oss, had het ongeluk bij het drinken uit een glas een naald door te slikken, welke in het glas was terechtgekomen. De geneesheer werd gewaarschuwd, doch het is dezen nog niet mogen geluk ken den naald te verwijderen. DE BRAND TE VRIEZENVEEN. Een der slachtoffers overleden. De 9-jarige Chr. Moes uit Vriezenveen, die geheel met brandwonden overdekt ten gevolge van een brand in het ouderlijk huis, in het Algemeen Ziekenhuis te Alme lo was opgenomen, is gisteren aan zijn brandwonden bezweken. In hetzelfde zie kenhuis wordt zijn vader, die bij den brand eveneens werd gewond, verpleegd. AUTO IN BRAND GERAAKT. Gisteravond omstreeks half acht raakte op de Lijnbaansgracht bij de Bloemgracht te Amsterdam een personenauto in brand door het terugslaan van de carburator. De blusschingspogingen hadden geen succes en de eigenaar wist niets beters te doen dan de brandende auto in het wa ter van de Lijnbaansgracht te rijden, wat inderdaad een doeltreffende methode was om het vuur te dooven. Door een particuliere maatschappij werd de zwaar beschadigde auto weer op het droge gebracht. SMOKKELAAR GEFOPT. Gedwongen om honderd mark te verteren. Een Duitscher uit Beek bij Nijmegen wilde gauw wat guldens verdienen door een honderd Sperrmarken-chequé te Kleef te verzilveren en dan over de grens te smokkelen met tien cent winst per mark. Op den terugweg naar Nederland, werd hij halverwege aangehouden door Duitsche kommiezen. De man zei heelemaal niet te willen smokkelen.... maar alles te willen opma ken op Duitsch gebied. Goed, hernam de douane. Zij brachten hem naar een grenscafé, waarin hij hon derd mark moest verteren HEFFINGEN OP AARDAPPELEN ONTDOKEN. Vertrouwensmannen er bij betrokken. Bij den betreffenden Crisisdienst te Rot terdam zijn in den laatsten tijd weer her haaldelijk klachten binnengekomen over geknoei met aardappelen. Geconstateerd werd, dat aardappelen in den handel werden gebracht tegen prijzen, die zoo laag waren, dat men wel tot het besluit moest komen, dat de Crisisheffin gen niet warén betaald, meldt de „Msb.". Er werd een uitgebreid onderzoek inge steld, dat leidde tot "het vinden van een groote partij aardappelen in een opslag plaats onder den rook van Rotterdam. Op deze aardappelen was geen heffing betaald en bij nader onderzoek bleek, dat dit moge lijk was geworden doordat misbruik was gemaakt van de soepele toepassing van oorspronkelijk zeer scherpe maatregelen. Dit misbruik bestond hierin, dat men de aardappelen, die van het land komen en met een zoogenaamd A-biljet naar de boer derij moeten worden vervoerd, rechtstreeks in handen van de verkoopers had gebracht. Dit is herhaaldelijk gebeurd en op groote partijen aardappelen zijn de Crisisheffin gen zoodoende ontdoken. Het heeft den ambtenaren van den Cri- sis-opsporingsdiensct heel wat moeite ge kost vast te stellen wie de schuldigen aan deze knoeierijen waren. Tegen den vervoerder koesterde men aan vankelijk geen argwaan. Toch bleek deze in het complot betrokken te zijn, toen men kon vaststellen, dat menschen, die men volkomen had vertrouwd, hun medewer king aan de fraude hadden verleend. Enkele van deze menschen hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek is inmiddels nog in vollen gang. ZIJN EIGEN VROUW OPGEBRACHT. Veldwachter kende geen pardon. Een zeldzaam voorbeeld van plichtsge trouwheid deed zich, aldus wordt uit Dinx- perlo aan de „Tel." geméld, dezer dagen in een der naburige Duitsche grensplaatsen voor. Een veldwachter heeft daar zijn eigen vrouw in arrest genomen. De vrouw was naar de markt gegaan en had daar 5 kg. aardappelen gekocht. De koopman had zich echter vergist, zoodat zij met 10 kg. aardappelen thuiskwam. Zij meende hiermede haar man te verrassen, doch deze vatte dit als diefstal op en bracht de vrouw, hoe ze ook om genade smeekte naar de politiewacht. Daar werd snel recht gesproken: de vrouw werd ver oordeeld tot een paar mark boete. De verstandhouding tusschen den veld wachter en zijn vrouw was overigens goed. Nu nog? vraagt men zich af. VOORBIJGANGERS MET BROODMES AANGEVALLEN. Toen de 21-jarige arbeider L. B. te Gro ningen des avonds aan het Boterdiep al daar liep, viel hij, terwijl hij dronken was, onder het loopen aan tegen een voorbij ganger. Inplaais van zichzelve hiervan de schuld te geven, ontstak hij in toorn tegen den voorbijganger. Hij trok plotseling een broodmes, waarmee hij den niets kwaad vermoedenden voorbijganger aanviel. Deze wist nog juist door vlug ter zijde te springen een messteek te ontkomen, waarna hij wegliep. Een vriend van B., de 19-jarige L. de B., die in zijn gezelschap was, meende zich nu ook met het geval te moeten bemoeien, want ook hij trok een mes en ging den wegloopenden wandelaar achterna, die thans op zijn hoede was, waardoor men hem niet kon bereiken. De politie heeft dit gevaarlijk tweetal aangehouden en als verdacht van' poging tot zware mishandeling ter beschikking der justitie gesteld. VAN M'N BOEKENTAFEL Ko weet uitkomst, door Anna Hers Uitg. v. Holkema en Warendorf, Amsterdam. Ko de Bree is het zonnetje van haar om geving. Zoo weet zij met raad en daad te helpen. Voorts komen we in kennis met Siets en Marleentje, wier vader in de ge vangenis zit. Zij wonen bij haren groot moeder. Hier zij Ko de Bree en Mar lijntje Bols in betrekking. Dit boek van Anna Hers heeft spanning en er gaat van de fijn ge- teekende karakters een zeldzame bekoring uit. Vooral het Kerstfeest in het arme gezin van Bols is prachtig beschreven. De plaat jes zijn van Rie Reinderhoff, geen onbeken de voor ons. Wie zijn kinderen eens extra wil verrassen, moet ze dit boek eens ten geschenke geven. Robinso Crusoë, door Daniël Defoe. Uitg. v. Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam. Robinson is een geboren zwerver. Tijdens zijn tochten wordt hij gevangen genomen door de Mooren. Hij ontvlucht en nu begint een spannende tocht naar Afrika. Schip breuk brengt hem op een eenzaam eiland. Hier komen kanibalen hun slachtoffers op eten. RoDinson redt een neger, diens vader en een Spanjaard. Met den neger, dien hij Vrijdag heeft genoemd, keert Robinson te rug naar zijn geboorteland. Een tocht van gevaarvol avontuur doet Robinson nog eenmaal zijn eiland en Vrij dag zijn vader terugzien. Weer thuis be schrijft hij zijn avonturen en als het boek gereed is, sterft hij. Defoe's jongensboek verdient onze volkomen aanbeveling. De plaatjes zijn bijzonder geslaagd. Jan Piccolo, door H. Wolffenbuttel- van Rooyen. Uitg. N.V. Drukke rij de Spaarnestad Haarlem. Mevrouw H. Wolffenbuttel is voor ons geen onbekende. Een eenvoudig thema weet zij zóó boeiend uit te werken, dat ze ons vasthoudt van het eerste bladzijde tot het einde toe. Zoo ook hier. Jan Warmerdam, eenvoudig en braaf als ie is, wordt piccolo, of duivelstoejager in Stuifduinen, een klein hotel in een kleine plaats. Alles wat Jan ondervindt als de piccolo' vinden we hier beschreven op haar wijze. We leven van Jan mee er als hij beschuldigd wordt van diefstal kunnen we ons voorstellen als de geslagene, die niet naar huis durft. Geluk kig wordt de ware dief gevonden in Jan Pe gelaar, die naar de tuchtschool gestuurd wordt en als Jan in zijn eer hersteld wordt gaat alles op rolletjes in zijn betrekking en gaat in den winter met den hoofdkellner mee naar de stad, waar hij zijn vak verder leert. Een uitstekend jongens- en meisjes boek. J. G. T. UIT DE RADIOWERELD Programma's voor Vrijdag 30 November. Huizen, 1875 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Operette-fragmentan op de gra- mofcon. i.OC liet KRO-orkest en gramofoon. 2.10 Operette-programma door het KRO- orkest. 3.00 Eerste acte van de opei*a „Rigolet- to" van Vedi (Gramofoon). 4.10 Het KRO-Kamerorkest. 5.00 Th. Arts over Landbouwcrisiswet- ten en -besluiten. 5.30 De KRO-boys. 7.15'Dr. Jac. v. Dael over „De psycholo gie van het getuigenis". 7.35 „Europa in vogelvlucht", gramofoon. 8.00 Vaz Dias en Klaviersoli (gramo foon). 8.15 Gregor Serban en zijn Roemeensch orkest. 9.00 Solistenconcert door het KRO-Sym- phonieorkest m. m. v. Henk v. Wezel (cello). 10.30 Vaz Dias, waarna vervolg Roe meensch orkest. 11.15 Gramofoon. Hilversum. 301 M. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.35 Gramofoonpl. li.00 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Rembrandt-Theater-orkest. 1.45 Voordracht. 2.15 Kamermuziek. 2.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Notenkrakers. 6.00 Gramofoonpl. 6.15 Vervolg De Notenkrakers. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 E. Walis en zijn orkest. 7.00 Orgelspel. 7.30 Causerie. 7.50 Gramofoonpl. 7.57 Herh. SOS-berichten. 8.00 Causerie. 8.30 Pianoduetten. 9.00 Causerie. Persbureau. 10.15 Lezing. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. „R a d o-P a r i s", 1648 M Programma niet ontvangen. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Strijkorkest. 2.204.00 Concert uit rest. „Wivex". 7.30 Fluit-duet. 7.45 Radiotooneel. 9.50 Mandolineconcert. 10.2011.50 Da(nsmuziek. Keulen, 456 M. 5.20 en 6.35 Gramofoonpl. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Omroepkwintet. 3.20 Uit Koningsbergen: Omroepkleinor kest. 7.35 Uit Breslau: „Lachende Poeterei", lilerair-muzikaal programma. 8.20 Omroepkinderkoor. 8.40 Omroeporkest. 10.2011.20 Orkestconcert. Rome. 421 M. 8.05 Orkest en A. Serato (viool). Hierna: Populair concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonpl. en Salonor kest. 1.302.20 Gramofoonpl. en Vioolrecital. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Salonorkest. 7.35 en 8.20 Gramofoonpl. 8.23 Gevar. concert. 10.30 Volskliederen. 10.45 Cabaret-programma m. m. v. man doline- en strijkorkest. 11-1511.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonpl. I.302.20 Salonorkest. 5.20 Symphonieconcert. 6.35 Gramofoonpl. 6.5C Pianorecital. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.20 Dansmuziek (gr.pl.). 9.20- Politiek overzicht. 9.30 Berichten. 9.50 Causerie over Finland. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Willi Wende en zijn orkest. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R.O.V. Radio-centrale. 3e Programma. 8.0012.20 Een der Duitsche zenders. 12.2014.20 Luxemburg. 14.2015.20 Kalundborg of Luxemburg. 15.20—17.20 Keulen. 17.20—19.20 Brussel Fr. 19.20—20.30 Weenen. 20.3021.35 Boedapest. 21.35—23.00 Brussel Fr. 23.00afloop Stuttgart. 4e Programma. 8.05 Luxemburg. II.0517.35 Londen Reg. 17.35—18.20 Droitwich. 1.82018.50 DeutsohLsender. 18.5020.00 Londen Reg. 20.0023.00 Locale uitzending, waaraan medewerken: I. Mevrouw Joh. Renaud- Schot (zang). Programma: 1. Per la glo ria, aria di Giovanni. 2. Verborgenkeit. 3. Er ist's (Hugo Wolf). 4. Mainacht. 5. Van ewiger Liebe. 6. Sandmannchen. 7. Die Sonne schcint nicht mehr, allen van Joh. Brahms. Aan den vleugel Mevrouw W. Geirnaert-Rijken. II. Mevrouw Geirnaert- Rijken speelt Impromptu v. Schubert. III. (22.0023.00 uur) The Dutch Players o. 1. v. den heer A. Gerritsen. In de pauzen gramofoonmuziek. 23.00afloop Droitwich. •"""f' C* TB lm standaardbus nu 15 cts. en pfuzenbus ÓP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN -- DE BONS VAN DE RÉUi lEÜP'^RbÈ FEUILLETON. LIEFDE IN HET OERWOUD Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.). Zonder verdere tegenwerpingen draaide hij zich om en ging naar binnen, terwijl Honor hem volgde. Ze gingen naar de woonkamer, waar de brandende stormlamp op tafel stond. „Heb jij die aangestoken?" vroeg het meisje snel. „Ja, vijf minuten geleden. Ik werd wak ker uit een akeligen koortsdroom en miste jou. Ik heb aan je deur geklopt, maar kreeg geen antwoord. Toen heb ik de lamp aangestoken en ben op zoek naar jou ge gaan. „George, we kunnen hier niet blijven", zei het meisje heesch. „We moeten weg, zoodra het dag is, in alle geval moeten we zoo gauw mogelijk weg zien te komen. Le grand is vannacht teruggekomen. Ik kon niet slappn en was naar de waranda ge gaan. Drië van de dragers waren daarbui ten in het maanlicht als krankzinnigen aan het dansen en Legrand was hier, in het fort. Ik zag hem uit mijn kamer ko men. Begrijp je me?" „Maar, Honor het is gewoon onmogelijk, wantMannering keek haar onder zoekend aan. Ze begreep, dat hij dacht dat het inbeelding van haar was en in het verlangen, om hem te overtuigen, viel ze hem scherp in de rede: „Ik zeg je, dat het zoo is, George. En de hoofdman is weggegaan om hem bij de rand van het bosch te ontmoeten, tenmin ste hij ging iemand tegemoet, die een sig naal had gegeven drie geweerschoten en wie anders dan Legrand zou het kun nen geweest zijn? Ik ben naar de dragers gegaan, om hun te vragen, waar de hoofd man was. Ze zeiden, dat hij was gaan ja gen, doch ik zag hem terugkomen zonder geweer. En later zag ik Legrand." „Je dacht, dat je hem zag, kindje", viel Mannering haar in de rede. „Ik denk, dat de koorts je te pakken had. Die doet de meest fantastische dingen echt lijken. Je moest maar wat kinine nemen en dan...." „Ik zeg je, dat ik Legrand gezien heb, antwoordde ze heftig. „Hij heeft mij niet gezien, en ik was zoo angstig, dat ik ben weggehold, buiten de muren tot in een an dere, kleinere omheining. Ik wilde me verbergen, maar onder aan de helling strui kelde ik over iets hards, dat in het groen verborgen was en „Wat was het?" Er klonk angst in Mannering's stem, toen hij deze vraag deed, maar Honor dacht, dat het ongerustheid over haar was. „Ik moet het bewustzijn verloren heb ben. Mijn hoofd doet mij nog pijn; ik moet daar een heele poos gelegen hebben en toen ik bijkwam, hoorde ik jou roepen." „En geloof je heusch, dat dit allemaal zoo gebeurd is? Je moet een koortsaanval heb ben gehad." „Zie ik er uit als iemand, die de koorts gehad heeft?" vroeg ze ongeduldig. „Ik zeg je, dat het zoo is: de twee man nen, die ik daarginds bij het bosch zag, de dansende negers en Legrand, die uit mijn kamer kwam, en de steen, waarover ik viel. „Maar hoe weet je, dat het een steen was?" Vroeg hij met een stem, die haar verbaasd deed opkijken, om de onrust en de angst, die er in klonken." „Omdat ik me, toen ik bijkwam, er aan vastgehouden heb. Ik Herhaal, we moeten hier vandaan, zoo gauw het dag is. Legrand is een slecht mensch. Hij is.... niet te vertrouwen, en hij is te vertrouwelijk te gen mij en gisteravond, toen ik hem zag. voelde ik, dat.dat.George, we moe ten hier vandaan." „Het kan niet, Honor, zelfs als het waar is, wat je zegt, kunnen wij niet weg. Ik ben niet in staat om te reizen." Hij kwam naar haar toe en legde zijn hand op haar arm. Zij voelde zijn brandende aanraknig door haar mouw heen. „Ik zou weer een aanval krijgen en wat zou jij dan moeten beginnen, alleen in de wildernis? Je zou volkomen hulpeloos zijn. Ik zou geen mijl kunnen loopen, zelfs niet indien de koorts wegbleef. We moeten hier nog een paar dagen blijven, totdat deze aanval voorbij zal zijn. Je hoeft niet bang te zijn. Ik geloof zeker, dat je je ver gist in Legrand. Hij drijft handel. Ik zal hem goed betalen, en hij zal Uit heusch niet willen verspelen." Hij nam haar hand in de zijne en zei toen plotseling op geheel anderen toon: „Je zult alles wel anders beschouwen bij het daglicht, liefste, en dan zal je zelf lachen om je angst. Je moet gaan slapen, anders wordt je ook nog ziek. Die slag te gen je hoofd zou je anders ook nog kwaad kunnen doen. Kom meiske, ga naar je ka mer en neem wat kinine. Ik zal de wacht houden, tot het licht is, en je hoeft niet bang te zijn." Zijn woorden klonken overredend en Honor besefte plotseling hoe doodmoe ze was. Ze wist, dat ze hem niet overtuigd had, maar ze miste op het oogenblik de kracht, om zich langer te verzetten. Zon der verder iets te zeggen, nam ze den lan taarn op. „Mag ik die mfeenemen?" „Natuurlijk, liefste!" Hij bracht haar tot de deur van haar kamer en kuste haar,, en Honor ging naar binnen. Ze viel neer op het kampbed en trok de dekens dicht om ziel] heen. Ze pij nigde haar hersens met de vraag, hoe ze George zou kunnen overtuigen. En steeds meer onverklaarbare kleinigheden kwa men haar voor de geest. Ze herinnerde zich George's angstigen toon, toen ze over haar val had gesproken, en die angst had op nieuw in zijn stem geklonken, toen hij vroeg, hoe ze wist, dat het voorwerp, waar over ze gestruikeld was, een steen was. Er was iets zonderlings in dien angst ge weest. Ze had gezond en wel gestaan, dus was er geen reden voor ongerustheid. Ze begreep er niets meer van en trachtte net zoolang een oplossing voor het raadsel te vinden, tot ze van uitputting in slaap viel. Toen ze wakker werd, stroomde het zon licht In breede stralen door de reten van de blinden. Haar hoofd was nog pijnlijk en ze bleef een poosje onbewegelijk liggen, terwijl in haar oogen twee verschillende geluiden klonken; het onduidelijke ge mompel van stemmen en het slaan ijzer op steen, alsof iemand bezig was, een stuk steen af te beitelen. Dat geluid deed haar weer denken aan den afgeloopen nacht. Ze stond haastig op en gooide de blinden open. Het raam keek uit op de kleine heining, waarheen ze den vorigen avond gevlucht was, en, hoewel ze niemand zag. hoorde ze duidelijk, dat het geluid van dien kant kwam. Ze bleef een paar minuten staan luiste ren en vroeg zich af, waar die onzichtbare persoon toch wel mee bezig was. Toen kleedde ze zich vlug aan en verliet de ka mer. Het gemompel, dat ze gehoord had, was opgehouden, doch toen ze de deur van Mannering's kamer voorbij ging, zag ze hem met gesloten oogen in bed liggen, ter wijl zijn gezicht rood en opgezet was. Een plotselinge angst vervulde haar en ze liep op haar teenen de kamer in. De koorts was teruggekomen, maar toen ze zich over hem heen bukte, zag ze iets, dat haar angst deed verdweneneen klein straaltje zweet op zijn voorhoofd. Hij haalde regelmatig adem en scheen in een natuurlijke slaap te zijn gevallen. Rustig en verlicht ging ze de kamer weer uit en liep naar buiten. Het meerendeel van de zwarte dragers lag uitgestrekt in de schaduw van den muur, maar ze hoor de de stem van den Swahilihoofdman op bevelenden toon iets zeggen op de plek, waar ze den vorigen avond een schuil plaats hadden gezocht; de plek, waar zoo even dat eigenaardige geluid vandaan was gekomen. Ze liep in de richting er van en stond al spoedig voor den lagen muur, waarover ze den hoofdman bij een der dragers zag staan, die bezig was met een klein houweel. Ze ging den heuvel af en toen ze dicht bij hem kwam, zag ze. dat de man aan het werk was aan een stuk steen, dat half ver borgen lag tusschen de struiken. De hoofd man draaide zich om, toen hij haar hoor de, maar zei niets, en ze keek zwijgend naar den steen, waaraan de inboorling beitelde. (Wordt vervolgdV

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 18