DONDERDAG 29 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 De wet op de belasting van de Doode Hand 1934 De wet tot heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de Doode Hand werd op 3 October 1.1. door de Eerste Kamer aangenomen. Zij wordt ge acht in werking te zijn getreden op 1 Janu ari 1934. Het eerste belastingjaar is het kalender jaar 1934. Door elke instelling van de doode hand zal een aangifte moeten worden ingediend van het zuiver vermogen by het einde van het beokjaar der instelling vallende in het jaar 1933. De vraag reist nu, wat verstaat de wet onder instellingen van de doode hand? Hieronder vallen alle in ons land gevestig de of vermogen bezittende vereenigingen, kerkgenootschappen, en andere zedelijke lichamen met en zonder rechtspersoon lijkheid en ongeacht het doel waarvoor zij werkzaam zijn, als stichtingen, coöperaties, fondsen, genootschappen, loges, sociëteiten, enz. Vennootschappen onder firma, burgerlijke maatschappen en naamlooze vennoot schappen worden niet als instellingen van de doode hand beschouwd. De wet gaat uit van het beginsel, dat alle belastingen, door een staatkundige gemeen schap geheven, uiteindelijk worden gedra gen door natuurlijke personen, wier eco nomisch bestaan, rechtstreeks of middellijk, geheel of ten deele, in die staatkundige ge meenschap wortelt of daarmee aanraking heeft of door dezulken, die door enkel staat kundige banden (zooals de nationaliteit) met die gemeenschap zijn verbonden. Wie overweegt het vermogen van naamlooze vennootschappen te gaan belasten, dient voor oogen te houden, dat hij daarmee in feite anderen dan de vennootschap zelve zou treffen (te weten de aandeelhouders en vermoedelijk ook andere tot de winst van het lichaam gerechtigde personen). Anders is het gesteld bij stichtingen en andere lichamen, welke men aanduidt als instel lingen van de doode hand. Hier ontbreekt een rechtsband tusschen hen en de perso nen door of voor wie zij bestaan, hetgeen zich uit in het feit, dat aanspraken op het vermogen van die lichamen nagenoeg in geen enkelen vorm vererven. Het is het ontbreken van dien rechts band, dat er toe noopt, eventueel bij deze lichamen zelve de draagkracht te belasten, welke zij zoo al niet hebben, dan toch wel vertegenwoordigen in het vermogen, dat zij bezitten. De belasting zal geheven worden naar het zuiver vermogen dei' instellingen, d.w.z. de som der bezittingen vermindert met de som der schulden. Voor de berekening der belasting dient als grondslag het zuiver vermogen op den laatsten dag van het boekjaar, dat is ge ëindigd in het kalenderjaar, dat aan het belastingjaar is voorafgegaan. Indien de instelling geen boekjaar heeft, dan geldt het zuiver vermogen op "31 December aan het belastingjaar voorafgaande. Voor het eerste belastingjaar (1934) komt dus in aanmerking het zuiver vermogen, dat de instelling had op den laatsten dag van haar in 1933 geëindigd boekjaar. Als ech ter zulk een boekjaar ontbreekt, dan geldt de toestand op 31 December 1933. Instellingen, welke in den loop van een belastingjaar worden opgericht, of zich van uit het buitenland hier vestigen, zullen voor dat jaar niet in de belasting worden be trokken. Bij liquidatie, of vestiging buiten het Rijk, wordt, omgekeerd, geen onthef fing over het loopende belastingjaar ver leend. Alle zaken welke geldswaarde hebben komen als vermogen in aanmerking, ook de geldswaarde van vruchtgebruik en van het recht op een ingegane lijfrente. In het algemeene wordt de waarde der bezittingen bepaald naar de geldswaarde, doch voor onroerende zaken geldt alleen de verkoopwaarde, di. de prijs dien het goed bij publieke verkooping zou op brengen. Engele vermogensbestanddeelen die, hoe wel ze geldswaarde hebben, mogen bij de berekening van het zuiver vermogen bui ten aanmerking blijven. Hiertoe behooren de zaken bestemd voor den openbaren eere- dienst, gebouwen voor onderwijsdoeleinden bestemd, ziekeninrichtingen, inrichtingen van weldadigheid, goederen deel uitmaken de van verzamelingen van kunst of weten schap, natuurmonumenten e.d. Voor elke instelling van de Doode Hand bestaat de verplichting tot het doen van aangifte van haar belastbaar zuiver ver mogen; het aangiftebiljet wordt verstrekt door den Inspecteur der Directe Belastin gen binnen wiens dienstkring de instelling is gevestigd. De verplichting tot aangifte rust op de bestuurders der instelling; het bestuur kan zich door een gemachtigde doen vertegen woordigen. Ingeval tot ontbinding der in stelling is besloten, rust de verplichting tot aangifte en degenen, die met de liquidatie der intselling zijn belast. De aangifte moet worden gedaan binnen 6 maanden na het einde van het boekjaar der instelling. Indien de instelling geen boekjaar heeft, dan moet de aangifte worden gedaan bin nen 6 maanden na het einde van het ka lenderjaar. Indien de termijn voor het doen van aan gifte voor het belastingjaar 1934 bij de af kondiging van deze wet reeds is verstreken, wordt deze termijn verlengd tot 3 maanden na die afkondiging. Tegelijk met de aangifte moet worden in geleverd een gewaarmerkt afschrift van de balans of van de daarvoor in de plaats ko mende rekening, welke met die aangifte verband houdt. De waarmerking moet ge schieden door het bestuur der instelling. Vele vereeniging hebben geen uitgebrei de boekhouding en administratie, doch vol staan met een rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven. De vereeni gingen of instellingen, wier eenig bezit be staat uit een kassaldo en die geen schulden hebben, kunnen wel volstaan met een reke ning en verantwoording van ontvangsten en uitgaven Zijn er echter schulden of heeft de in stelling andere bezittingen dan geld, dan is een balans noodig. Van de boeken en bescheiden opgemaakt vóór 31 December 1933 behoeft geen in zage verstrekt te worden. Ten slotte vermelden we nog, dat de be lasting van de Doode Hand slechts 5 ach tereenvolgende jaren zal worden geheven. Alzoo zal deze belasting voor het laatst worden geheven over het belastingjaar 1938. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DE WINKELWEEK DOOR ST. NICOLAAS GEOPEND. De komst van St. Nicolaas en de opening eener winkelweek brengen heel wat leven in de brouwerij. Dat was gistermiddag op straat waar te nemen, toen een vroolijk ge zelschap gezeten op een wagen op luid ruchtige en muzikale wijze de opening in verschillende deelen der gemeente afkon digde. Vooral de jeugd was in massa op gekomen, want te drie uur zou de goede Sint arriveeren en de geduldig wachtende jeugd werd niet te lang op de proef gesteld. Als gewoonlijk volgde een rijtoer door de gemeente. De pepernoten, die St. Nicolaas over de jeugd deed neerkomen, lieten zich bijzonder smaken. Gisteravond werd een tweede rijtoer gemaakt. Op straat heersch- te ook thans weer veel drukte, waartoe het gunstige weder veel bijdroeg. Tooneel. Gisteravond had in de St. Josephzaal de jaarlij ksche tooneelavond plaats van de Maria-Vereeniging, welke ook thans weer zeer goed is geslaagd. Het hoofdnummer was een mooi tooneslspel „Familie-juweelen". De vertolking hiervan bleek als gewoonlijk bij de dilettanten weer in goede handen. Met een aardige klucht werd de geslaag de avond besloten. BODEGRAVEN. Feestavond T.O.P. In hotel van Haaf- ten hield de Amusementsver. voor R. K. haar jaarlijksche feestavond. De voorz. opende de avond cn heette allen van har te welkom, in het bijzonder kap. v. Teij- lingen. Vervolgens werd door de R.-K. Dilettanten Tooneelclubs uit Gouda opge voerd „Geld speelt geen rol". Het stuk, dat buitengewoon in den smaak bij het pu bliek viel, werd op uitnemende wijze ver toond. Vermelding verdiend zeer zeker hierbij, dat de rol van Meijer Reisnagel, vertolkt door den heer T. Schrave, buiten gewoon goed werd gespeeld, getuige het applaus bij open doek. De Goudsche R.-K. Dilettanten Tooneel- club o.l.v. mevr. T. PruimboomBouters heeft in Bodegraven een schitterend suc ces mogen boeken. De avond werd met een gezellig bal be sloten. WOERDEN. Ernstige aanrijding. Gistermiddag had op de Leidsche Straatweg een ernstig on geval plaats. Ter rechterzijde van den weg bij een flauwe bocht reden twee wielrij ders. Achter hen aan kwam de 20-jarige M. eveneens per fiets, van voren beladen met een groot benzinevat. Toen hij de an dere fietsers wilde passeeren, kwam uit de tegenovergestelde richting een luxe auto, waardoor M. begon te slingeren. Hierbij geraakte hij onder de auto en bleef zwaargewond ligen. De doktoren v. d. Gie- sen en Griethuizen waren spoedig ter plaatse en verleenden de eerste hulp. Hierna werd de man per auto naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Benevens hoofd- en schaafwonden was hij ernstig aan de beenen verwond, terwijl een der beenen gebroken was. Volgens getuigen moet de autobestuur der, die met een zeer matige gang reed, geen schuld treffen. In ieder geval onder zoekt de politie de schuldvraag. Negen maanden. Tegen de kantoorbe diende bij de Posterijen K., alhier, die eeni- gen tijd geleden, als verdacht van fraudu leuze handelingen gearresteerd is, werd voor de Utrechtsche rechtbank door den Officier van Justitie 9 maanden gevange nisstraf geëischt. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd de Caram- bolelDOS I voor de le kl. comp. L. B. B. luidt: J. Bruinnincks DOS 100 25 27 4. C. Schouten Car. 125 25 10 5. A. Verstraaten W. H. 149 34 32 4.38 100 34 9 2.94 SCHERMEN LEIDSCHE SCHERMCOMPETITIE. De competitie. Gisterenavond vonden in de groote wacht van het Pol. Bureau drie wedstrijden plaats die als volgt verliepen: L. P. S. V. I—EIbewee I Elbewee I wint van L. P. S. V. I met 6 gew. en 3 verl. part., 21 ontv. en 32 geg. treffers. Persoonlijke resultaten waren voor L. P. S. V. I: Straathof 2, Ham 1 en Pol 0 gew. part., die voor Elbewee I: Brussee 3, Brugman 2 en Segaar 1 gew. part. Elbewee IElbewee n. Elbewee I wint van Elbewee II met 5 gew. en 4 verl. part. 24 ontv. en 30 geg. treffers. Persoonlijke resultaten voor Elbe wee I: Segaar 3, Brugman 1 en Brussee 1 gew. part; die voor Elbewee II: Kettenis 1, Eikerbout 1 en N.N. 2 gew. part. L. P. S. V. I—Elbewee U. L. P. S. V. I wint van Elbewee II met 5 gew. en 4 verl. part., 24 ontv. en 27 geg. treffers. Persoonlijke resultaten voor L. P. S. V. I: Straathof 2, Pol 2 en Ham 1 gew. part.; die voor Elbewee II: Eikerbout 2, Ket tenis 1 en N.N. 1 gew. part. De wedstrijden, welke zeer sportief en aangenaam werden verschermd, stonden onder de uitstekende leiding van den heer De Jager. De eerst volgende wedstrijden vinden plaats op Vrijdag 7 Dec. om 7.45 uur even eens in het Pol. Bureau. Dan worden ge speeld: L. P. S. V. I—L. P. S. V. II; L. P. S. V. II—Oegstgeest I; L. P. S. V. I—Oegst- geest I. Hoofdsecondant de heer De Jager. De competitieleider, de heer Segaar, deelt mede, dat de wedstrijden op Dinsdag 4 Dec. a.s. niet daargaan en zijn verzet op Donderdag 7 Febr. 1935. WIELRENNEN SCHANDAAL BIJ KOPENHAAGSCHEN ZESDAAGSCHE. Renner beschuldigt de leiders. Uit Kopenhagen wordt aan de „Tel." gemeld: De Deensche wielrenner Axel Gerwin heeft voor de hal, waarin Vrijdag 30 November a.s. de Kopenhaagsche Zes- daagsche zal beginnen, vlugschriften doen uitdeelen, waarin hij de organisatoren van dezen Zesdaagschen openlijk van verschil lende wijzen van bedrog beschuldigd. Ger win beweert in dit vlugschriftje o.a., dat de renners in den vorigen Kopenhaagschen zesdaagsche in tegenstelling met de offi- cieele mededeelingen 's nachts allen gingen slapen, in plaats van door te blijven rij den. Verder verklaart hij, dat het in dezen zesdaagsche voor de renners tegen het ein de verboden was om ronden in te loopen, daar het in de bedoeling van de organisa toren lag, den Deenschen favoriet Falck Hansen te laten winnen. De organisatoren spreken deze beschul diging tegen en zijn van plan Gerwin op grond van de volgens hen dus valsche beschuldigingen gerechtelijk te doen ver volgen. Gerwin heeft sedert eenigen tijd wegens onregelmatig rijden geen toestem ming om op wedstrijden uit te komen. Vol gens het bestuur van den Deenschen Wie lerbond, zou Germin niet tot het uitgeven van dit vlugschrift zijn overgegaan, wan neer hij thans die toestemming weer had gekregen. WATERPOLO H. Z. P. C. I—L. Z. C. I 3—2. Beide ploegen tellen één invaller. Bij de L. Z. C. speelt F. Tegelaar voor J. Elsinga mee, waardoor de opstelling wordt: doel v. Basten; achter: v. Helvert, Buijs en v. d. Reijden; voor: Tegelaar, de la Court en de Reede. In de aanvang is de H. Z. P. C. iets in de meerderheid, 't geen Jonker in een doel punt weet uit te drukken, 't Duurt echter niet lang of de gelijkmaker is er; na een hard schot van de Reede hetwelk de Haag- sche keeper onvoldoende stopt, belandt de bal bij de la Court die onhoudbaar doel punt. Even daarna is het weer Jonker die den stand op 21 brengt, waarmee de rust ingaat. Na de rust verricht v. Basten keurig werk terwijl ook Buijs op de midachterplaats schitterend voldoet, 't Is echter weer de II. Z. P. C. die 't eerst doelpunt door een keihard schot van Schrieder. Nu volgt een voortdurende aanval van de Leidenaars: verschillende schoten vliegen buiten bereik van keeper Rijpstra tegen de lat, tot ein delijk de jonge Tegelaar met een keurig laag gericht schot de stand op 3—2 brengt waarmee het einde komt. Soheidsrechter de Kok leidde uitstekend. HULDE VAN AALSMEER. AAN DE „UIVER". Na Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage, is Woensdagmiddag de Uiver-be- menning gehuldigd in de woonplaats van den tweeden piloot Moll: het nijvere bloe- mendorp Aalsmeer. Van den Stationsweg, welke evenals vrijwel alle straten, door de talrijke vlag gen een recht f eestelij ken aanblik bood, reed de bemannink met haar dames en de overige genoodigden langs den, door een haag van vlaggemasten getooiden weg, naar het Centrale Veilinggebouw, waar de stoet te ruim kwart over drie onder de daverende toejuichingen der bevolking aankwam. Onder de tonen van den K. L. M.-marsch, ten gehoore gebracht door het Uiterwegs fanfarecorps, vereenigd met het Aalsmeersch harmonie-gezelschap, schre den de gasten tusschen de rijen van luid juichende en met bloemen wuivende schoolkinderen en rijk beladen bloemen wagens, naar de groote hal. Een hartelijke ovatie begroette de be manning, toen zij in gezelschap van Z.Exc. Generaal C. J. Snijders en den heer A. Plesman, het door tapijten afgeschoten en met vele bloemen getooide podium betrad. Immer luider klonken de stormachtige hoera's en het duurde lang, ee: Aals meers Koor"; onder leiding van directeur A. van Dam, haar welkomstlied kon zin gen, waarna de heer J. Baardse Dzn., de voorzitter der huldigings-commissie, het woord kreeg. Spreker betuigde zijn dank, dat de leden der „Uiver"-bemanning en de heer Ples- rnan naar Aalsmeer hadden willen komen. In het bijzonder dankte hij generaal Snij ders, den promotor der Nederlandsche luchtvaart. Spr. bood alle leden der bemanning een gedenkbord aan. Spr. besloot met de har telijke verzekering, dat elke K.L.M.-vlie- ger die ooit over Aalsmeer vliegt mag we ten, dat daar een bevolking woont, die hem voor 100 pet. genegen is. Hoe deze woorden werden opgenomen, blijkt het beste uit het feit, dat de rede door een spontaan en door allen staande meegezon gen „Wilhelmus" werd onderbroken. Na den voorzitter was het woord aan den burgemeester van Aalsmeer, den heer J. Kastelein, die wees op de hechte ban den welke de K.L.M. en Aalsmeer binden. Spr. richtte zich in het bijzonder tot den tweeden piloot Moll, den dorpsgenoot d-er aanwezigen. Spreker verheugde zich er over, dat Moll zich in Aalsmeer had geves tigd en, ofschool Moll geen geboren Aals meerder is, toch is die vreugde zoo groot, dat hij namens hst gemeentebestuur den heer Moll de eerstgeslagen zilveren me daille der gemeente aanbod. De derde spreker was de heer J. C. M. Mensing, secretaris van den Aalsmeer- schen Tuinbouwbond, die zich den tolk maakte van het bloemen-exporteerend Aalsmeer. Hij wees op den steun dien de K.L.M. en de bloemen-exporteurs elkander heb ben geschonken en hoopte dat het woord van Parmentier: „Waar ik kom, daar trekt de mist op", ook voor Aalsmeer eens mocht opgaan. Aalsmeer, het snijbloemencen trum van Europa, heeft snelle verbindin gen noodig. De heer Plesman heeft be weerd, dat de luchtvaart op nooit vermoede wijze zal vooruitgaan. De K.L.M. zal mee gaan en Schiphol zal blijven onze lucht haven „de luchthaven van Aalsmeer". Na deze redevoeringen volgde het défilé der Aalsmesrsche vereenigingen en der schoolkinderen, waarbij de „Uiver"-beman- ning een bloemenweelde kreeg aangebo den, zooals hoogstwaarschijnlijk in Neder land nog zelden bijeen werd gebracht. Het eene bloemstuk volgde op het andere, voortdurend grootscher, voortdurend rij ker en binnen korten tijd was het podium herschapen in een zee van bloemen^ waar in de figuren der bemanning tot aan het middel verzonken schenen. Alles wat Aalsmeersche kunde en smaak hadden we ten te bereiken, was daar saamgebracht en als de bemanning deze hulde had willen meenemen, zouden de gezamenlijke wonin gen te klein zijn gebleken, om dezen bloe- menschat te bergen. Na het défilé was het woord aan Z.Exc. Generaal C. J. Snijders, die er op wees, hoe de oude en solide Aalsmeersche kwee kers en de piepjonge K.L.M. elkander heb ben weten te vinden, niet alleen tot zake lijk welzijn, doch vooral het vaderland ter eer en hoe beide, van deze innige samen werking, de rijke vruchten hebben ge plukt. Spr. bracht hulde aan de Uiver-beman- ning, doch niet minder aan de Aalsmeer sche kweekers, die in echt nationalen zin met de K. L. M. hebben saamgewerkt tot heil van beide bedrijven. Daarna sprak de directeur der K. L. M., de heer A. Plesman, die allereerst namens K.L.M.-bestuur en Uiver-bemanning dank te voo rde bewezen hulde en herinnerde aan de aangename verhouding tusschen K. L. M. en Aalsmeer. Na den heer Plesman trad onder oorver- doovende ovaties de gezagvoerder der Uiver, Koen Parmentier, voor de micro foon. Ook hij dankte de bevolking en sloot zich van harte bij de goede wenschen van den heer Plesman aan. Tot slot sprak daar na de heer Moll nog een kort en krachtig woord. Ook hij beschouwde nog eens de banden, die Aalsmeer en K.L.M. aaneen- bonden, dankte allen voor hun hulde' en in het bijzonder zijn plaatsgenooten, voor de bijzondere attenties, zijn echtgenoote tij dens zijn afwezigheid geschonken. Na de hulde weerklonk weer het oude Wilhelmus, door alle aanwezigen staande aangehoord: bracht „Aalsmeer koor" r.og het „Huldigingslied" ten gehoore, waarna de gasten onder de opgewekte marschmu- ziek van het Aalsmeers Fanfarekorps de groote hall verlieten. Behalve de ongeveer 5000 aanwzigen werd de huldiging ook bijgewoond door de meest vooraanstaande K.L.M.-functiona- rissen en de burgemeester der omliggende gemeenten. „Tijd". B. P. C. I—DE ZIJL I. Bovengenoemde wedstrijd wordt a.s. Vrijdagavond om 10 uur gespeeld in de Zwem-Inrichting „De Regentas" te Den Haag, voor de wintercompetitie van den Kring Den Haag. DAMMEN COMPETITIE NED. DAMBOND. Het Residentie Damgenootschap( kortweg j R. D., G. genoemd, was de gast van de j Damclub „Leiden". Hoewel R. D. G. zeer goed speelt, is toch haar overwinning niet de juiste weergave van haar kunnen. Want „Leiden" kan be- ter spelan dan zij nu heeft gedaan. Bord 5 met Ligtvoet en P. v. d. Berg, werd een partij, waarin met alle damtheorieën werd gebroken en was zoodoende een strijd om het geluk. Bord 6 verloor door tijdnood met winst in handen, terwijl bord 7 het traditioneels blundertje liet zien. Vier partijen werden afgebroken waar van bord 9 met Wassenaar en de Jager winst Voor „Leiden" afteekent. De overige drie gaven vaste remise. Volgt hier nog de resultaten der spelers afzonderlijk: D. C. L.—R. D. G. P. v. d. StelA. Eenink 11 P. v. MastrigtJ. Grundman afgebr. H. v. d. BlomM. G. Huegen 11 S. v. d. ReekM. J. J. Leclercq afgebr. P. LigtvoetP. v. d. Berg 02 Joh. DreefK. C. Veerman 02 „Blunder"F. Janson 02 J. SavleuD .S. Rotteveel afgebr. N. WassenaarJ. G. A. de Jager afgebr. G. v. ZwietenS. de Gast 11 Wegens St. Nicolaas volgende week geen competitie. Inplaats daarvan wordt door gegaan met den strijd om het „Zilveren Dambord". FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: P. Wischmeyer, werkman te Rijns burg, Schoolsteeg 7. Cur. mr. C. L. B. W. van Overeem te Leiden. J. Lanser, handelende onder den naam of firma Gebr. J. en J. Lanser, landbouwer en kweeker, Aalsmeer, Kerkweg; Cur. mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. Opgeheven: J. H. Savelkoul, Leid en. M. Verboom, Voorschoten. De hoefsmid thuis helpt zijn vrouw met een losse hak aan haar schoentje. (II Travaso). DE LUaTROQVERS VAN HQIT1KA. De Carambole 3 partijen gewonnen. DOS 0 gewonnen partijen. 41. Piet kroop op handen en voeten in de donkere ruimte in de richting van het geluid van de schroef, tastte langs de wand en vond een knop. De knop kon draaien en Piet zag tot zijn vreugde, dat er een deurtje openging. Voor alle zekerheid deed hij het eerst op een kier open, en keek. 41. Hij zag een kort smal gangetje en voorin een verlichte ruimte. Daarin vermoedde hij den bestuurder en willicht een mecanicien. Wat zou hij doen? In het gangetje gaan of stil in zijn donkere hokje blijven? Hij telde de knoopen van 2yn buisje eens....

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10