WAALS Waarschuwing ELTAX OVER PRAGTISGHE GESGHENKEN GESPROKEN WOENSDAG 28 NOVEMBER I93« DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Stuitend op onze tegenwerking trachten concurreerende ondernemingen gedeeltelijk rer- eenigd onder den naam N.B L.T.O. middels overheidsbemoeiing verhoogde taxitarieven door te drijven. Zio adres aan den Raad DOT Begrijpt Uw belang. Rijdt per ELTAX 666 naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Nov. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerst.: 778.2 te München. Laagste barometerst.: 7.25.2 te Vardö. Verwachting tot den avond van 29 Nov.: Meest zwakke Wes telijke tot Zuidelijke wind. Nevelig tot zwaar of half bewolkt Weinig of geen neer slag. Iets kouder. De stroom van vochtige lucht uit het Westen schijnt ten einde te loopen, de laatste Noordelijke depressie werd in Scan dinavië zeer diep, en wordt door een flinke drukstijging op IJsland gevolgd. In Noord- Scandinavië viel plotseling weer strenge vorst in. Ook het gebied van lichte vorst ten Zuiden van het hooge druk gebied in Frankrijk, breidde zich in de richting van Duitschland uit. Een diepe depressie bij de Azoren schijnt zich Noordwaarts te bewe gen, maar breidt zich ook in de richting van Spanje uit. Alles bijeengenomen is daling van temperatuur te wachten. In Noorwegen stormt het uit Noord-West, er vielen zware regens in Zweden, in Noord- Noor wegen valt weer sneeuw. De mist en windstilte houden in Frankrijk en Zuid- Duitschland aan, in Noord-Duitschland is meer wind, maar is de lucht ook betrokken, op de Britsche Eilanden is eenige opkla ring en afkoeling. LUCHTTEMPERATUUR: 10.2 gr. C. LICHT UP VOOR FIETSERS e*. Van Woensdagnamiddag 4.24 uur tot Donderdagmorgen 7.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 29 Nov.: v.m. 7.38 uur en nam. 8.08 uur. VERSTREKKING VAN GROENTE AAN ONDERSTEUNDEN. VIER CENT PER K G. Ned. Groenten- en Fruitcentrale verzorgt den inkoop. Naar wij vernemen, is in overleg tus- schen de departementen ^an Economische en van Sociale Zaken de volgende regeling voor de verstrekking van goedkoope groen ten aan ondersteunde werkloozen ontwor pen, nadat deze materie met de contact commissie uit de vakcentrales overlegd was. Als maatstaf voor het gebruik wordt aan genomen een half pond groenten per dag en per hoofd. Een gezin zonder kinderen zou derhalve, indien het voor de geheel e week groenten wil betrekken, in aanmer king komen voor een hoeveelheid van 3lf, K.G. Bij de thans bestaande prijsverhoudin gen zou de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale de groenten franco station kunnen leveren voor 31/;. cent per K.G., de levering aan ondersteunden zou komen te staan op 4 ct. per K.G., hetgeen voor een gezin zonder kindereu voor een volle week groenten een uitgave beteekent van 14 cent per week. Genoemde centrale deelt wekelijks in 't begin der week aan de betrokkenen ge meentebesturen mede, welke groenten de daarop volgende week verkrijgbaar zullen zijn Het gemeentebestuur laat hiervan on verwijld in de stempellokalen mededeeling doen. De ondersteunden kunnen dan op een be paald centraal punt opgeven, of, en zoo ja. hoeveel groenten zij de volgende week wen- schen te betrekken. Uiterlijk Donderdagavond wordt door het betrokken gemeentebestuur aan de groen ten- en fruitcentrale op grond van de inge komen aanvragen bestelling van de groen ten voor de volgende week gedaan. De cen trale zorgt er dan voor, dat de groenten tijdig in de betrokken gemeenten aanwezig zijn. Voor het afhalen van de groenten aan het station en het distribueeren over de daar voor in aanmerking komende winkeliers maakt het gemeentebestuur gebruik van ondersteunde werkloozen, die daarvoor 10% boven hun steun ontvangen. Indien voor de behandeling van de aan vragen om groenten van de ondersteunden en het uitreiken van de bons en de daarme de samenhangende administratie geen per soneel beschikbaar is, neme het gemeente bestuur daarvoor ondersteunde werkloozen, die dan boven hun steun een toeslag tot een bepaald percentage ontvangen. De kosten worden hierdoor tot een minimum terugge bracht. In den toeslag, dien de ondersteun den voor het rondbrengen der groenten ont vangen en den bijslag, dien het personeel, benoodigd voor de administratie, zal erlan gen, wordt door het rijk de gewone subsi die verleend. Het gemeentebestuur maakt bekend, dat de winkeliers, die de goedkoope groenten in hun winkel willen verkoopen, zich moeten opgeven. Zouden er te veel winkeliers in 'n bepaalde wijk komen, dan is het gemeente bestuur bevoegd, de verstrekking aan een kleiner aantal toe te wyzen. Bij de bestelling van de groenten aan het centrale punt, worden terstond bons afge geven, terwijl de betaling gelijktijdig door de ondersteunden moet plaats vinden. De ondersteunden geven daarbij op, bij welken winkelier zij de groenten wenschen te koo- pen. Op den Don wordt dan de naam van den winkelier en de week van aflevering vermeld. Hierdoor verkrijgt men de zeker heid, dat hetgeen de ondersteunden bestel len, door hen ook wordt afgenomen. De groenten- en fruitcentrale levert elke week niet meer, dan inderdaad de ondersteunden zullen koopen. De winkelier ontvangt bij de aflevering van de groenten geen geld, doch neemt al leen den bon van den ondersteunden in ont vangst. Tegen overlegging van de bons ont vangt de winkelier dan te zijner tijd van het gemeentebestuur zijn winst; het gemeente bestuur rekent vervolgens af met de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Zou onverhoopt blijken, dat inschakeling van de winkeliers te groote bezwaren met zich brengt, dan zou te zijner tijd dienen te worden overwogen, of de distributie niet van een centraal punt, c. q. centrale punten, in de gemeenten dient te geschieden. Deze regeling is Maandag 26 dezer met de vertegenwoordigers van een achttal ge meenten op het departement van Sociale Zaken besproken. De afgevaardigden van die gemeentebe sturen zullen thans elk voor zich aan het college van B. en W. de vraag voorleggen, of het bereid is, op grond van de ontworpen regeling aan het nemen van een proef mede te werken. Van de beslissing zal op korten termijn aan den minister van Sociale Zaken mede deeling worden gedaan. i i ACADEMIENIEUWS LEIDEN. G e s 1 a a g d: doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie de dames B. U. Hom mes, Leiden, J. Doedens, Oegstgeest de heer H. v d Kolk, Den Haag candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F: Mej. C. M. L. de Boer, Den Haag; examen van Apothekers-assistent, Mej. M. C. A. Broerse, Leiden. STADSNIEUWS PAKKETPOST TIJDENS HET ST. NICOLAASFEEST. De directeur van het P. T. T.-kantoor te Leiden vestigt er de aandacht op, dat het aanbeveling verdient, tijdens de a.s. St. Nicolaasdrukte de te verzenden postpak ketten nog steviger in te pakken dan ge woonlijk en daarbij vooral stevig pakpapier en sterk touw te gebruiken er het adres op den omslag en niet op los papier te schrijven. Adressen met lak vastgehecht laten ge makkelijk los en zijn daarom niet toege laten. Het is veilig, een tweede adres los in het pakket te sluiten. Een jubileum van mr. Briët. Mr. P. E. Briët, die bij K. B. is herbe noemd tot kantonrechter plaatsvervanger, is hedenmorgen bij den aanvang van de openbare rechtzitting als zoodanig opnieuw geinstalleerd. De kantonrechter mr. F. Lichtenberg hield hierbij een toespraak. Hij wenschte mr. Briët met zijn her-benoeming van harte geluk en wees er daarbij op, dat hij thans zijn 6e lustrum als plaatsvervangend kantonrechter is ingegaan. In dien tijd heeft hij veel belangrijk werk verricht waarvoor hij hem van harte dank zeide. De aanwezige leden van de balie betoon den hierbij hun instemming door applaus. St. Vincentius-bibliolheek. Gratis lezers Donderdags van 78 uur n.m. en betalende lezers Dinsdags van 78 uur n.m. Militaria. Bij Kon. besluit zijn met Ingang van 1 Januari: benoemd tot reserve-eerste-luitënant bij zijn regiment de res.-tweede-luitenants J. H. Valenthoed en J. Korsloot van het 4e reg. infanterie; overgeplaatst bij het regiment jagers de reserve-majoor W. Baron van Ittersum en B. J. H. van Roosmalen, van het 4e reg. infanterie. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 112. N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, Leiden, Zuid singel 66. N. Comm.: J. E. Inckel, 's-Gra- venhage. 4643. W. Schreuder. Leiden, Haarlem merstraat 89. Electro-technisch bureau. Bijv. uitgeoef. bedr.: winkel in verlich tingsartikelen enz. Nieuwe inschrijving: 6531. Schoenenmagazijn Marie Ponsioen, Alphen aan den Rijn, van Mandersloostraat 42. E.: Mej. M. E. Ponsioen, Alphen aan den Rijn. Voor het Esperanto-examen B. is ge slaagd Mej. A. E. Woudstra; voor het ex amen A. de heer J. de Vries. De heeren J. van Ek, J. H. A. Kettenis, W. L. v. d. Voort, J. Eikerbout en P. Beurze allen leden van de Leidsche Burgerwacht zijn geslaagd voor het examen E. H. B. O. Gevonden voorwerpen. Een blauw ceintuur, een sohildersoverall, tafellaken, een aschbak en een presenteer blad, rywielbelastingplaatjes, portemon- naies, sleutels, een paar lage schoenen, een notitieboekje, een grijs ceintuur, een speld, een tafelschuier, 4 grijze dekens en 1 zwarte, handschoenen, onderdeel van een electrische fietslantaarn, een haarkam, een lichtblauwe muts met witte rand, een zakmesje, een vulpen, een broche, een hals ketting, een voorruit van een motorbootje, een zilveren geldbeursje, een koker inh. - plumeau, een fietspomp, 4 vulpotlooden, een das, een pakje inh. ondergoed, een resp. een datumstempel, 1 donkerroode pullover, 2 jassen, een vulpenhouder, een lederen riem, een rand van een horlogeglas, twee zakmessen, een broche, een autoslin ger, een kinderarmbandje, een halsket ting, 3 handwarmers, vitrage gordijn, een vulpenhouder, een armband, 2 paar been- beschermers, een grijs zadeldekje, een lorgnet in étui, een rijwiellataarn, 16 pak- dekens, een gouden damesringetje, 3 me dailles (bedeltjes), bril met hoornen mon tuur, een sierspeld, een ronde ijzeren bus, een grijze fantasiehoed, een portefeuille, een bruin met gele muts, een grijs ge streepte pantalon, een zilveren damesarm- bandhorloge, een gladde gouden ring, con tactsleutels, een mutsenspeld, 2 blanco briefkaarten, een gymnastiekscheen, een witte sohilderskiel, een zakmesje, een re genjas, een damestasch. Gevonden in de electrische tram (stads- lijn): een armband, een parapluie, een handschoen, een paar handschoenen, twee parapluies. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur nun. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele, alhier. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM KJ.M.V. Morgen zal de retraiteclub „St. Clemens", onderafd. der K.J.M.V. al hier haai" jaarvergadering houden, des avonds 8 uur. Agenda: 1. Opening, 2. Notulen. 3. Me- dedeelingen. Ingekomen stukken. 4. Jaar-, verslag Secr. en Penningm. 5. Bestuurs verkiezing. 6. Benoeming kascommissie. 7 Rondvraag en sluiting. Gezien de belangrijke agendapunten worden allen dien avond verwacht. Wie nog niet aangesloten is, geve zich op bij het bestuur. De e.v. retraiten zullen gege ven worden van 2831 Dec. 1934 en 912 Febr. 1935. Morgenavond om 9 uur zal de heer J. van Rijssen, in plaats van den weleerw. heer kapelaan L. Vugt, spreken voor de K.J.M.V.-studieclub over „De Film". Groote opkomst wordt verwacht. Liefdadigheidsuitvoering. Namens het crisis-comité herinneren wij nog eens aan de liefdadigheidsuitvoering voor het cri- sisi-comité te StompwijkVeur; gezien het schitterende programma belooft het 'n prettigen en mooien avond te worden, zoodat het comité, gezien het mooie doel en waar er voor dezen winter zooveel ge vraagd en noodig is, vertrouwt, dat de zaal overvol zal zijn. NOORDWIJK. Ongegrond verklaard. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben overeenkomstig art. 20 le lid der Drankwet vastgesteld de lijst van gemeenten in hun Gewest, waarin een bebouwde kom is met meer dan 5000 inwo ners en waar volgens art. 3, 2e lid van ge noemde wet, voor zooveel betreft den ver koop in een voor het publiek toegankelijke localiteit een tap- of een slijtvergunning wordt verleend. De raad der gemeente Noordwijk en een aantal vergunninghouders zijn van dit be sluit in beroep gekomen bij de Kroon, die het beroep ongegrond verklaard heeft. Uit de Landbouwwereld Tegen vogelschade. 't Is bij vele landbou wers wel bekend, dat het teren van zaai zaad (bepaaldelijk van tarwe) met door petroleum verdunde kooit eer, een goed afweermiddel is tegen kraaien, maar het middel wordt lang niet algemeen toegepast. Een tarwebouwer verhaalt in het „Ov. Lbld." van de goede resultaten door hem verkregen. Hij schrijft o.m.: De manier van werken, die ik thans volg, is de volgende. Na de ontsmetting met Ger- misan en de tarwe enkele uren in de hoop te hebben laten liggen, wordt deze hoop platgeharkt. Heeft men b.v. 10 H.L. tarwe, dan neemt men 2 liter koolteer en een y. liter petroleum, roert die goed door elkaar, zoodat het tamelijk dun vloeibaar is en giet dit in een dun straaltje over de plat gestreken hoop. Vervolgens neemt men een gewone houten hooihark en harkt het zaak. je vlug en eerst dunnetjes over, waardoor de teer zich gaat verdeelen. Zoetjes aan een beetje dieper harken zoodat men steeds meer en beter verdeeling krijgt, en ten slotte is de bovenlaag egaal zwart. Nu vlug omscheppen in een kegelvormige -auaq reeu speaks siarro^ ap HqaeeM 'dooq den rollen en hun zwart jasje aan anderen afwrijven. Men kan dit herhalen, tot bijna alle korrels min of meer besmeerd zijn. Na eenige uren of een halve dag in de hoop te hebben gelegen, is alles nagenoeg droog, en voelt men geen kleverigheid meer. Voor het machinaal uitzaaien voégen we er echter een paar kilo Algiersphos- phaat aan toe, om de laatste mogelijke kle verige stukjes te absorbeeren. Men kan ook slakkenmeel of menie gebruiken. Van niet goed zaaien met de machine heb ik dan nooit eenige last. Even wil ik er op wijzen, dat het beslist noodzakelijk is, dat men watervrjje teer en petroleum gebruikt, geen oude restjes. Komt er in genoemde hoeveel heid maar een vingerhoed water voor, dan kan men het niet door elkaar krijgen, en wordt alles een klodderig boeltje, waar men werk en last mee krijgt. Voor laat te zaaien rogge, waarop men schade kan verwachten zou het ook toe te passen zijn. Voor haver helpt het wel, maar is niet afdoende, omdat de vogels de haver gaan pellen, en dus het onsmakelijke teerlaagje niet behoeven op te nemen. Na het zaaien behoeven we er nooit meer naar om te kijken. Geen moeite met plaat sen van garen en stokken of anderszins. Alleen echter wanneer het zaad begint op te komen tot het groenen, moet men er eenigen tijd om denken, omdat dan het be zoek zich wel eens herhaalt en de vogels de planten uittrekken, om de korrel te eten, welke dan, naar het schijnt, zijn slechte smaak verloren heeft. Deze periode is ech ter in verhouding maar kort. Voor haver zullen we moeten zien, het nog iets meer afdoend te maken. Zoete Lupine. Een- en andermaal schre ven we al hier over. Het zaad van zoete lupine is nog niet .algemeen verkrijgbaar, -dat zal nog wel eenige jaren wellicht du ren. Men weet, dat de gewone lupine een bitterstof bevat, waardoor het vee het niet wil eten. Dat is jammer, want lupine is rijk aan eiwit. Prof. Erwin Baurs heeft jaren lang gezocht naar een lupineplant, welke geheel vrij van bitterstof was; vier jaar geleden vond hij zulk een exemplaar. Hiermee is men gaan voorttelen, maar hoe wel de vermeerdering door zaad snel gaat, kan men op dit oogenblik zeker nog niet alle Duitsche boeren er van voorzien. In- tusschen heeft dr. Kirsch er voederproeven mee genomen. Bij proeven met varkens bleek het lu pine-eiwit te voldoen. De zaadopbrengst be droeg 2400 K.G. per Hectare, hoewel een niet onbelangrijk deel bij het ruiteren en verder oogsten verloren ging. De korrels bleken bijna 84 pet. droge stof te bevat ten, waarvan bijna 39 pet. ruw eiwit en ruim 33 pet. zuiver eiwit; vet (ruw) bijna 5 pet. De stroo-opbrengst is zeer goed: 4000 K.G. per H.A. In kwaliteit wordt het geacht gelijk te staan met goed stroo van zomergranen. Groen geoogst, was de op brengst na een zeer gunstig voorjaar 28000 K.G. per HA. Geënsileerd werd het aan melkvee gegeven. Nagegaan werd, of de beesten het gaarne aten, en of het een deel van 't krachtvoer kon vervangen. In 4 wegen werd gemiddeld per dier 31 K.G. geënsileerd voér gegeven, waardoor in ver gelijking met voederbieten per rantsoen per dag 1.3 K.G. krachtvoer kn worden be spaard. Bij een andere proef werd per dag ge middeld 34 K.G. per dier gegeven. Het vee at het nog liever dan klaver-si lage. Koeien, die 17 Liter melk gaven, kon men geheel AGENDA LEIDEN. Woensdag, Dioc. Vereeniging van R. K. Onderwijzers in het Bisdom Haar lem, Den Burcht, 6.30 una. Donderdag, Ledenvergadering Tranapos^- arbeiders, Bondsgebouw, 8 uur. Donderdag. Residentie-Orchest Jo Vin cent, Stadsgehoorzaal 20 uur. Vrijdag. ..St. Christoffel", R.K. Volksbond, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Nov. tot en met Zondag 2 Dec. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274, Oegstgeest. met eigen verbouwde voedermiddelen (hooi en silage) voederen. Alleen het vet gehalte g i n d a n 0.2 of 0.3 pet. ach teruit Volgens een courantenbericht zouden ook in ons land reeds zoete lupinen zijn uitge zaaid. Gevaar voor vergiftiging van vee? In 1932 kwamen bij den PI. Dienst te Wage- ningen verschillende mededeelingen in over sterfgevallen bij schapen, die men meende te moeten toeschrijven aan vergif tiging door koper, met Bordeauxsche pap, terecht gekomen op het gras onder bespo ten boomen. Door steun van Regeering en Landbouw-Mij en werden, om de zaak te onderzoeken, te Oudenrijn twee boomgaar den waar schapen liepen, bespoten met 1 Vi pet. Fusikrimp-oplossing, een poeder, dat 15 pet. koper bevat. Dr. Beijers bleef gedurende den zomer nauwlettend de scha pen observeeren; om hem daartoe in de ge legenheid te stellen, waren met opzet boom gaarden in de buurt van zijn woonhuis ge kozen. De schapen aten behoorlijk~VSn het bespoten gras; alle 11 exemplaren, ook de nog jonge lammeren, bleven volkomen ge zond en vertoonden geenerlei ziektever schijnselen, ook niet in de allerlichtste graad, dat aan kopervergiftiging zou kun nen worden toegeschreven. De conclusie, waartoe men kwam, luidde: Afgezien van buitengewone individueele gevoeligheid kan het volkomen uitgesloten worden ge acht, dat eenig gevaar voor koper vergiftiging, zelfs bij schapen, nog minder bij de zooveel grootere koeien, die dus meer koper kunnen verdragen (in het algemeen stijgt de hoeveelheid vergif, die een organisme verdragen kan, tamelijk evenredig met het lichaamsgewicht) niet bestaat, indien dedierenbij normalen regenval 14 dagen na de bespuiting worden toege laten. Strooit Kali! Twee, drie jaren hebben vele landbouwers zich geheel of gedeelte lijk onthouden van een kali-bemesting. De portemonnaie dwong tot bezuiniging, ook in de bemesting. Maar de kaliprijzen kel derden zoo zeer, en het kali-gebrek werd bij verschillende gewassen zoo duidelijk zichtbaar, dat verleden jaar weer heel wat meer werd uitgestrooid. En men gaat wijse lijk voort van de lage marktprijzen te pro- fiteeren. Men wil de kali aldus schrijft „Het Kringblad", orgaan van den Kring Hulst van den N.C.B. zoo niet met winsl, dan maar met verlies. En voor de boeren is nu de hoogste tijd gekomen om te luisteren naar het advies: strooit kali! Voor onze zware gronden liefst het 40 pet. zout en dat strooien bin nenkort bij de tweede keer ploegen. Breng bet desnoods maar tegelijk onder met de stalmest, als die ook gegeven moet wor den, geen bezwaar! En weest nu eens niet te zuinig met dit spul. De grond kan heel wat gebruiken en wat de planten niet noo dig hebben wordt grootendeels wel vast gehouden. Bij groot kaligebrek kan de grond de kali wel eens zóó vast houden, dat de kali hongerige planten nog niet veel krijgen. En de boer, ongeloovige Thomas als hij is, ziet weer de verschijnselen die hem het vorig jaar zijn beschreven als kaligebrek, en dat hij toen niet wilde ge- looven gelooft hij nu weer en zeker niet. En toch komt dat heel dikwijls voor. Bij groot kaligebrek op gronden waar aard appels moeten komen, in de herfst 40 pet. zout geven en in het voorjaar nog eens wat paentkali. Dan krijgt ge het onder de knie. Dus: gebruik 40 pet. zout. Gebruik het niet te weinig. Bestel het nu en strooi het spoedig. B-r. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. Vanmorgen kocht een dame een matrasstel van FI. 27.75 Onze klant ontving dus een GRATIS-KOOPBON Vail Fl. 5.— Daarvoor zocht de verraste dame een MOOIE ZIJDEN SPREI DIT. Deze sprei had onze klant dus CADEAU, KLINK-KLAAR CADEAU Is dat practisch? Zooiets zou II ook zeker wel aanstaan. 't Is heel eenvoudig. Koopt bij 5143 HAARLEMMERSTRAAT 130-136 LEIDEN ALLEEN STRIKT CONTANT, HAARD FAUTEUILS - R00KST0ELEN - LEESLAMPEN - BOEKENKASTEN - BUREAUX - TAFEL-. DIVAN-, KAPSTOKKLEEDEN - SCHOORSTEEN-, DRESS0IRL00PERS - KUSSENS

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2