GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 LANGDURIG EN GEANIMEE RD DEBAT OVER EEN ADRES AAN DE REGEERING. SOCIALISTE N WILDEN AANDRANG OP DE REGEE RING TER VERBETERING VAN DEN WERKLOOZENSTEUN. DE RAAD IS GEEN TWEEDE KAMER. EEN INCIDENT, WAARDOOR DE ZITTING TWEEMAAL GE SCHORST MOET WORDEN. 7. Verzoek van het Plaatselijk Arbeidsse cretariaat om in overleg met de Regee ring maatregelen te treffen in zake intrek king van de verlaging van de steunnormen, tot het aanbrengen van verbeteringen in de steunregeling en tot het nemen van maatregelen, welke er toe leiden, om ook jeugdige werkloozen te steunen. Tegelijkertijd wordt behandeld 8. Verzoek van den Leidschen Bestuur- dersbond om bij de Regeering aan te drin gen op verschillende verbeteringen in den steun aan werkloozen. Geen adressen over algemecne landspolitiek. De heer Wilmer (R.K.) moet in her halingen vervallen. Wanneer wij het voor stel van den heer v. Stralen afstemmen, doen wij dat niet, omdat wij den nood van de werkloozen niet mede gevoelen. Wan neer wij onzen steun niet geven aan peti tionnementen en adressen, dan doen wij dat, omdat het niet op den weg van den raad ligt om zich te wenden tot de regee ring over zaken, welke niet van plaatse lijk belang zijn, doch van algemeen natio naal belang. Wanneer de gemeenteraden zouden gaan adresseeren over de algemee- ne landspolitiek, zouden zij kleine Tweede Kamertjes worden en daarmede zouden zij him eigen graf graven. Daar komt nog bij, dat de inhoud van het voorstel ons niet be vredigt; er zou nog meer in moeten staan. Men vergelijke de redevoeringen van den R.K. Fractie-leider, den heer Aalberse in de Tweede Kamer. Zoo willen wij bijv. een einde zien gemaakt aan de bepalingen, die de particuliere liefdadigheid beperken. Vervolgens willen wij den steun niet eerst •geven, zoodra de werklooze totaal is ver armd. Verder heeft spr. bezwaar tegen den tijd, waarin dit adres zou moeten worden verzonden, nJ. nu de R.K. Staatspartij in de Kamer met kracht aandringt op verbe tering. De heer v. E c k (S.D.A.P.): Denkt u, dat dat helpt? De heer Wilmer (R.K.)In ieder geval meer dan een adres van den Leidschen Raad, dat geen schijn van kans heeft. Men moet de werkloozen niet blij maken met een illusie. Behalve Tilburg zijn er maar heel weinig gemeenteraden, die het adres hebben willen steunen. Het middel is dus niet het aangewezen middel en heeft bo vendien geen schijn van kans. Spr. spreekt den wensch uit, dat men in dezen tijd toch zal streven naar samenwerking om te be reiken wat er te bereiken valt. De regeering doet, wat zij kan. De heer Eikerbout (A.R.) herinnert eraan, dat de regeering verleden week twee millioen extra steun heeft verleend. Ver der is de regeering bereid om de parti culiere liefdadigheid meer vrijheid te ge ven. Aan verschillende wenschen der werk loozen is tegemoet gekomen en het parti culier initiatief kan nu met kracht aan het werk gaan. Door deze gang van zaken komen de ingediende adressen feitelijk te laat. Wij mogen verwachten, dat onze af gevaardigden in de Tweede Kamer zeer zeker de aandacht zullen vestigen op de last der hooge huishuren. De verstrekking van goedkoope boter heeft de aandacht van de Kamer. De aandacht is ook gevestigd op de verstrekking van vleesch in blik, aard appelen, enz. Spr. vestigt verder de aandacht op ver scheidene andere verbeteringen, welke reeds zijn ingediend ter bevoegder plaatse. Het is overbekend, dat de toestand hoogst ernstig is en daartoe is een Leidsch adres totaal overbodig. De regeering heeft ge toond, voldoende rekening te houden met de nooden der bevolking. De regeering heeft alleen een anderen weg gekozen dan de S.D.A.P. Laten allen, die het iets beter hebben, geven wat zij kunnen. Spr. ver wacht, dat het gemeentebestuur het parti culier initiatief zal helpen. Vooreerst door zich met de regeer ing in verbinding te stel len om te verkrijgen, dat aardappelen kunnen worden verstrekt. Het Christ. Nat. Vakverbond heeft behalve dit artikel nog meerdere genoemd, zooals margarine, vet en groente. In een 8-tal plaatsen wordt daarmee reeds een proef genomen. De kos ten mogen geen bezwaar zijn. Krachtige hulp en doortastendheid wordt verlangd, wat beter is dan uren lang praten. Een heftig incident. De heer Beekenkamp (A.R.) zegt, dat de heer v. Stralen vergeten heeft om B. en W. te bedanken voor de gelegenheid om op gemeentekosten, dus gratis, een pro- pagandavergadering te beleggen voor zijn denkbeelden. De heer Schüller (S.D.A.P.): „Dat is schofterig. Hij moet dat intrekken". Er ontstaat een geweldig rumoer. Men schreeuwt: „Die kwajongen moet dat te rugnemen!" De heer K ooistra (S.D.A.P.): „Voor zitter, wij gaan niet verder". (Hij hamert met zijn paperassen öp tafel). „Hij moet dat woord intrekken, anders gaan wij niet verder". De voorzitter (tijdelijk wethouder Splinter) hamert tevergeefs en kan ten slotte niets anders doen dan de vergadering schorsen. Na een oogenblik komt de burgemeester terug in de zaal, neemt plaats in de voor zitterszetel en heropent de vergadering. De voorz.: Het woord is aan den heer Beekenkamp. De heer Kooistra (S.D.A.P.) wenscht een voorstel van orde te doen. De heeren Beekenkamp en Kooistra spreken door elkaar. De voorz. wil aan den heer Kooistra het woord niet geven, doch deze wil niet gaan zitten en blijft door spreken. De voorz. schorst de vergadering op nieuw, nu voor een half uur. De stemming is buitengewoon geprikkeld en vele leden blijven onder elkaar heftig discussieeren. Men spreekt erover om de vergadering eenvoudig te verlaten, ande ren trachten tevergeefs elkander te over tuigen. De sociaal-democraten willen dergelijke insinuaties niet, zeggen zij, anders staan zij er ieder oogenblik aan bloot, waarop ge antwoord wordt, dat ook dit weer een insi nuatie is. Gedurende den geheelen schorsingstij d oleef men heftig debatteeren, zoodat na een half uur de gemoederen allesbehalve gekalmeerd waren. Desniettemin werden thans inoidenten vermeden. Om kwart voor 5 wordt de zitting weer heropend en de voorz. geeft het woord aan den heer Beekenkamp. De heer Beek en kamp (AJt.) ver volgt zijn rede zonder geïnterrumpeerd te worden. Spr. geeft toe, dat de ellende groot is en als de tijden niet zoo ernstig waren, zou spr. zelfs de lijsten mede willen on derteekenen, mits zij niet aan de regee ring gericht zouden zijn, maar aan Sinter klaas. Spr. kan zich niet indenken, dat de S.D.A.P. werkelijk denkt, dat de ministers die steunnormen verlaagd hebben voor hun pleizier. Toch leeft die gedachte in breede lagen van het volk en die gedachte wordt gevoed door degenen, die nu aan dringen op adresseeren. Wat men wil, kost geld, en niemand kan aangeven, hoe men aan dat geld moet komen. De S.D.A.P. zegt wel dat er geld is, maar dat is steeds weer legd, en de socialistische pers blijft in ge breke om de argumenten der tegenpartij aan haar lezers door te geven. Het verbaast spr., dat de S.D.A.P. zich heeft geleend voor verdediging van het adres van den L. Bestuurdersbond. Men helpt de werkloozen niet met papieren leu zen. Het is veel beter, bij het volk het be sef bij te brengen, dat wij het hier nog be trekkelijk goed hebben. Het is nergens be ter dan bij ons, nergens is de steunverlee- ning beter dan hier. Weliswaar blijft er nog heel wat te wenschen over. Maar het is een klein kunstje om bij ons den boel in de war te sturen. Wij hebben de plicht onze regeering te steunen, die weliswaar fouten heeft, maar den ernstigen wil heeft om te doen wat zij kan. Geen persoonlijk feit. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) vraagt het woord voor een persoonlijk feit en licht dat nader toe. Wat de heer Beekenkamp heeft gezegd is een persoonlijke beleedi- ging voor spr. De voorz. kan in het gesprokene door den heer Beekenkamp geen persoonlijke beleediging zien. Het is sarcastisch gezegd, maar niet beleedigend. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) gevoelt het wel als een beleediging. De voorz.: Ik kan het niet als zooda nig beschouwen. Het incident is hiermede gesloten. De heer Lombert (R.K.) kan zich niet i aan den indruk onttrekken, dat de S.D.A. j P. zich schuldig maakt aan tendentieuze j voorlichting. Spr. leest een fraai staaltje daarvan voor uit het „Leidsch Arbeiders- i blad", geschreven naar aanleiding van de raadszitting waarin het petitionnement is behandeld. (Geroep van rechts: Dat is be leedigend!). Verder becritiseert spr. de cijfers van den heer v. Stralen, die eveneens tenden tieus zijn. Men vergelijkt de huishuren met de steunbedragen, maar niet met de gezins inkomsten. Men laat zich schamper uit over de hooge huren, die ten goede komen aan de huisbazen, maar men vergeet, dat ook de huren der woningbouwvereenigingen i hoog zijn, terwijl deze toch geen cent winst maken. Er was reden tot verwijt van partijpolitiek. De heer Wilbrink (C.H.) verklaart zich homogeen met de heeren Wilmer en Beekenkamp. De socialisten willen door gaan voor de democratische partij bij uit nemendheid. Maar weten hun Kamerleden dan niet wat er leeft onder het volk, zoo dat wij het hun met adressen moeten dui delijk maken? Onze vertegenwoordigers kennen de nooden van het volk heel goed. Wanneer de regeering zegt, niet meer te kunnen doen en er geen groote partij is om die taak over te nemen, dan is er geen aanleiding om te gaan adresseeren. Wij willen ons niet laten spannen voor het kar retje van N.V.V. en S.D.A.P. Eenige weken geleden is ook een dergelijk voorstel in gediend en wanneer de raad daar dan niet met mee gaat, dan weet de S.D.A.P. niets anders te zeggen dan dat de voorstellen der S.D.A.P. maar worden afgemaakt, door menschen, die ongevoelig zijn voor de el lende der werkloozen. De S.D.A.P. weet zeer goed, dat men door een petitionne ment niets bereikt, en dan kan spr. het niet anders zien, al is het misschien niet zoo bedoeld, dan als een volksmisleiding. Wanneer de partij van den heer v. Eek partijpolitiek wordt verweten, dan is hij daar zelf schuld aan, doordat hij op zijn eigen partij-congres zelf verklaard» heeft, dat de partij in Leiden door het indienen van allerlei onvervulbare voorstellen groot is geworden. Door auto-suggestie gelooft men mis schien zelf, dat men geen politieke agitatie voert, maar men doet het, al weet men het niet. De communist aan het woord. De heer v. W e 1 z e n (C.P.) zegt, dat het debat van vanmiddag bewijst, dat er groo te verschuivingen plaats hebben. Alle frac ties gevoelen de druk der ontevreden mas sa. Er wordt hier in den raad een onwaar dig spel gespeeld, doordat men elkaar ver wijt, partij-politiek te voeren. Spr. erkent het openlijk, dat het heel natuurlijk is partij-politiek te voeren. Het is niet vol doende om persoonlijk medelijden te heb ben met de werkloozen, het gaat erom of de politieke partijen bereid zijn om mede te werken tot verlichting hunner nooden. Inzake het petitionnement zegt spr., dat de communisten het gesteund hebben, om dat zij er een begin van verzet in zien, een verzet, dat de S.D.A.P. niet wil. De S.D.A.P. wil het kapitalisme oplappen. Het peti tionnement zelf zal het inzicht der regee ring niet wijzigen; dat kan alleen gebeuren door stakingen en straatbetoogingen. Wij maken propaganda, maar zijn ernstig. De heer v. Eek (S.D.A.P.) merkt op, dat de S.D.A.P. er prijs op stelt, dat de debat ten behocrlijk gevoerd worden. Spr. ont kent niet, dat de S.D.A.P. propaganda maakt bij alles wat zij doet, maar dat doen alle partijen. Het gaat evenwel niet aan, om die propaganda niet ernstig te nemen. Wat de heer Beekenkamp gezegd heeft, gaat de perken te buiten. Wij zitten hier niet als een gunst van de meerderheid, als tweede rangs-raadsleden. Wij dulden niet, dat op ons het odium wordt gelegd, dat wij hier alleen zitten voor de propaganda. Men kan tegen ons zeggen, dat wij het mis heb ben, maar men mag niet zeggen, dat wij het niet ernstig nemen. De S.D.A.P. ziet geen heil in stakingen en relletjes. In Duitschland heeft dat ook geen heil ge bracht. Spr. verdedigt het petitionnement^ het bedoelt te toonen, dat een groote groep bepaalde wenschen heeft. Het antwoord van B. en W. Wethouder Romp (V.B.) zegt, dat het standpunt van het college nog dezelfde is als voorheen. Het ligt niet op den weg van het gemeentebestuur om de regeering in zake haar algemeene landspolitiek met adressen te bestoken. Dit adres is bovendien min of meer over bodig, omdat t.a.v. de steunregeling reeds een adres door het gemeentebestuur is ge-: zonden, rekening houdend met de speciale verhoudingen in Leiden, welk adres op en kele punten is afgewezen, op andere pun ten is ingewilligd. Spr. onderschrijft ten volle den wensch, dat aan de particuliere liefdadigheid groo- tere vrijheid worde gegeven, maar aan den anderen kant wijst hij erop, dat het parti culier initiatief reeds een groote mate van vrijheid heeft. Spr. verklaart, dat hem spe ciaal uit de kringen der rechterzijde her haaldelijk pogingen tot een of ander initia tief bereiken, terwijl hem van de zijde der linksche groepen nog nooit iets van dien aard heeft bereikt. De heer Eikerbout heeft op verschillen de maatregelen aangedrongen, doch spr. wijst erop, dat de organisatie daarvoor te Leiden reeds klaar stond en dat het het ge meentebestuur niet kan worden aangere kend, dat het nog niet zoover is gekomen. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) erkent, dat hij, gezien de mentaliteit van de raads- meerderheid, weinig hoop had. Tal van Katholieke gemeenten hebben echter wel adhaesie betuigd. De heer Wilmer (R.K.): Welke zijn dat dan? De heer v. Stralen (S.D.A.P.) weet geen andere gemeente te noemen, dan Til burg. Spr. deelt de vrees van den heer Wil mer niet, dat de gemeenteraden Tweede Kamertjes worden; zoo vaak komt het niet voor, dat geadresseerd moet worden. De heer Wilmer heeft erkend, dat de regee ring te kort schiet. Waarom wil hij de te- geering daar niet op wijzen? De heer Lombert (R.K.)Daar heb ben wij andere organen voor. En die doen het ook. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) erkent, dat sommige democratisch voelende Ka tholieke Kamerleden wel eens goed spre ken, maar het komt op daden aan. (Ge roep: Zeer juist. Dan zijn jullie niet thuis!) Wanneer de regeering 2 millioen extra aan steun wil uitkeeren, beteekent dat, dat slechts 7.per werklooze per jaar meer kan worden uitgekeerd. Zoo is het ook met andere maatregelen, zij zijn absoluut onvoldoende. Spr. verklaart, dat zijn cij fers niet onjuist of tendentieus zijn ge weest. Den heer Beekenkamp antwoordt spr., dat hij telkens, wanneer de S.D.A.P. ge brek aan ernst en het najagen van poli tieke winst verweten wordt, daartegen fel zal protesteeren. Het petitionnement is geen- briefje aan Sinterklaas, maar een ernstig verzoek van een groot volksgedeel te. Het is een schandaal, dat een raadslid daarmee den draak steekt. Men verwijt ons, dat wij de landspolitiek ter spi-ake brengen, maar dat deed de heer Beeken kamp nog erger. De heer v. Es (A.R.): Dat was uw schuld. Wat gij niet wilt, dat u geschiedt. De heer Wilmer (R.K.) herinnert er aan, dat de heer v. Stralen gezegd heeft: geen woorden maar daden. Het zenden van een adres is niets anders dan: woorden. Spr. geeft de S.D.A.P. in overweging, eens rustig te vergelijken hetgeen de heer Bee kenkamp heeft gezegd en wat in het „Leidsch Arbeidersblad" wordt geschreven over de Katholieke Raadsleden en zich dan eens af te vragen, wat het meest grie vende is. Een voorstel-v. S t ra 1 e n (inhoudende datgene wat de L. Bestuurdersbond en het P.A.S. vragen) wordt verworpen met 18 12 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren v. Weizen en Vos. De beide adressen worden voor kennis geving aangenomen. Interpellatie- S chüller. De heer Schüller (S.D.A.P.) krijgt ten slotte gelegenheid om B. en W. de vol gende vragen te stellen: 1. Is het juist, dat het rijk voorwaarden heeft gesteld, indien voor verbouwing van het gymnasium grond noodig is, die thans deel uitmaakt van het Van der Werffpark. 2. Is het juist, dat, indien de verbouwing van het gymnasium plaats heeft, het rijk de uitbreiding van rijksgebouwen niet anders kan doen plaats hebben dan op grond van dit park, waardoor het Van der Werffpark voor de gemeente verloren zou gaan. 3. Indien vraag 1 bevestigend door B. en W. beantwoord moet worden, welke voor waarden zijn dan door het Rijk gesteld, waaraan de gemeente zal hebben te vol doen, om tot de voorgestelde verbouwing te kunnen overgaan. 4. Wat achten B. en W, van meer belang voor de gemeente, dat het Van der Werff park behouden blijft, of dat het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie daarop wordt uitgebreid? B. en W. zullen in de volgende vergade ring antwoorden. Daarna kwam aan de orde een spoed- eischend voorstel tot onderhandsche op dracht voor den bouw van broeikassen op de stadskweekerij, welk voorstel z. h. st. werd goedgekeurd. Daarna sluiting. GEMENGDE BERICHTEN CHAUFFEUR WAS DRONKEN! Gevolg: vijf gewonden. Naar eerst thans bekend wordt heeft Zondagavond in de Krijsstraat onder de gemeente Rosmalen een auto-ongeluk plaats gehad. Een personenauto, bestuuid door den heer Van der Linden uit St. Mi- chiels Gestel, reed door onbekende oorzaak tegen een boom. Vervolgens kwam de wa gen in een sloot terecht. De vijf inzittenden werden allen door glasscherven gewond, doch niet ernstig. De chauffeur verkeerde onder den invloed van sterken drank. De wagen is geheel vernield. LIJK VAN EEN NEDERLANDER OPGEHAALD. De politie te Antwerpen heeft gister avond uit het Zuiderdok aldaar het lijk op gehaald van den 20-jarigen Joh. Melissen, die sinds den 21sten dezer uit zijn woon plaats, Tholen, verdwenen was. Men weet niet of hier een ongeluk heeft plaats gehad dan wel of een misdaad in het spel ge weest is. EEN RIJKE STEUNTREKKER. 3000 op zak. Zaterdagnacht troffen agenten op de Da Costakade te Amsterdam een verdach ten man aan. Hij werd onmiddellijk gear resteerd en overgebracht naar het bureau Raampoort. Daar bleek bij fouilleering, dat de man een bedrag van ruim drie duizend gulden bij zich droeg, waarmede hij vol gens zijn verklaring een logement wilde beginnen. Aanvankelijk geloofde de politie het ge val niet, dat de man alles had opgespaard. Hij is namelijk steuntrekker. Bij een inge steld onderzoek bleek het echter, dat het verhaal juist was, zoodat hij onmiddellijk op vrije voeten kon worden gesteld. Het bedrag heeft hij echter op het bureau moe ten achterlaten, daar Maatschappelijke Steun er nog wel iets meer van zal wil len weten. WEER OP VRIJE VOETEN. Kindje te Den Haag niet met opzet van het leven beroofd. Naar wij vernemen, heeft de politie de vrouw uit de Kranenstraat te Den Haag, die Donderdagmiddag j.l. gearresteerd werd in verband met den dood van een kindje van acht maanden, gisterochtend op vrije voeten gesteld. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen, dat opzet om het kindje van het leven te berooven, uitgesloten moet worden ge acht. Wel zal de vrouw vervolgd worden ter zake van dood door schuld en eventueel wegens verwaarloozing van het kind. EEN DIEF, DIE ZICHZELF FOTOGRAFEERDE. Een lange reeks kleine diefstallen, die kort na elkaar in een sociëteit op het Rem- brandtsplein te Amsterdam werd ge pleegd. kon dezer dagen worden opgehel derd, doordat de dief, die aanvankelijk onvindbaar scheen, zichzelf tijdens één zijner nachtelijke tochten.... fotogra feerde. Deze vrij goed geslaagde foto veraaddde direct, wie de dief was, vertelt de „Tel.". De jongeman, één der bedienden van de zaak, kon hierop worden aangehouden en legde een volledige bekentenis af. Een zoon van den directeur der zaak, waarin de sociëteit is gevestigd, was op het lumineuze idee gekomen, om door mid del van een verdekt opgesteld fototoestel en de daarbij behoorende Blitzlampen te trachten, den dief, die voortdurend uit een kastje achter den bar sigaren, sigaretten en nog allerlei andere artikelen stal, te foto grafeeren. De uitvoering van dit ingenieuze plan was vrij eenvoudig, doch het zou de vraag zijn, of de dief het feilloos spiedende oog van de camera niet zou ontdekken, wan neer hij plotseling bij het ontbranden der Blitzlampen begrijpen zou, wat er was ge beurd. Dit laatste heeft de dief niet be grepen, en thans zal hij zich misschien nog ten zeerste verbazen, wanneer men hem de foto toonde, die hij zelf onbewust maakte. Toen men hem dan ook later, na zijn be kentenis, vroeg, of er in een naoht, toen hij voor de laatste maal verschillende dingen stal, niets bijzonders was gebeurd, vertel de hij, dat alleen het electrische licht even was aangegaan, maar dat was bij zijn moe der thuis ook wel eens gebeurd. Het was misschien een kleine storing geweest Reeds eenige nachten had men de came ra goed verdekt in een wijnkist opgesteld. De lens had men gericht op één der kast jes achter den bar, waaraan een draad werd bevestigd, die onmiddellijk contact zou maken met de Blitzlampen, indien een deur van het kastje werd geopend. De lens van de camera bleef natuurlijk ge opend, doch dit, vormde geen bezwaar, aangezien er 's nachts geen licht in de so ciëteitszaal werd gemaakt. Eindelijk. Eenige keeren kwam men 's morgens tot de conclusie, dat de dief er niet was ge weest. De Blitzlampen waren nog intact ge bleven, het kastje achter den bar was on aangeroerd. Zondagmorgen j.l. was het anders! Toen bleken de Blitzlampen gebruikt te zijn. De list moest zyn gelukt! Onmiddel lijk liet men de plaat uit het fototoestel ontwikkelen en inderdaad kwam er een beeld op te voorschijn, dat aan duidelijk heid weinig te wenschen overliet. Wel is waar was de figuur van den dief moeilijk te onderscheiden, doch de direc teur had thans het bewijs in handen, dat de gebogen mannenfiguur, die op de foto stond, niemand anders kón zijn dan een bediende uit zijn zaak, tegen wien hij reeds eenige verdenking koesterde. Wat de foto wel zeer goed weergaf, was de weg, dien de dief tijdens zijn nachtelijken tocht met behulp van een kaars moest hebben gemaakt. Het licht van de kaars, dat na tuurlijk direct op de plaat werd ver eeuwigd, en dat op de foto door een witte grillige streep wordt aangegeven, wees pre cies den weg aan, waarlangs de dief naar de kastjes liep. De directeur beleefde zooveel voldoening van dit geslaagde foto-experiment, dat hy van het gebeurde geen aangifte bij de po litie deed. De dief kwam er, mede door zijn eerlijke bekentenis, genadig af. PORTEFEUILLE ZOEK EN LATER TERUG GEVONDEN. Maar 20.000 waren verdwenen. Zaterdagmorgen heeft een bouwonderne mer uit Heemskerk bij de politie aangifte gedaan, dat hij Vrijdagmiddag tusschen omstreeks half vijf en zes uur zijn oude bruin-lederen zak portefeuille inhoudende bijna 20.000, eenige naamkaartjes en an dere papieren was kwijt geraakt. Hij had het geld Vrijdagmiddag in Heemskerk ontvangen en moest hiervan 10.000 voor grond, gekocht in Heemskerk, aajn iemand in de Floresstraat te Haarlem betalen. Hij had daarom in Heemskerk een taxi genomen waarmede hij zich naar de Vel- serpoort had laten brengen. Vervolgens was hij per autobus naar Haarlem gekomen. Op het Soendaplein verliet hij de bus en begaf zich loopend naar de Floresstraat. Toen hij bij dengene wien hij de 10.000 moest betalen was ontdekte hij, dat hij zijn portefeuille niet meer had. Hij wist niet, of hij deze in zijn colbert of overjas had gestoken en omdat hij in een keet van kleeren was verwisseld, waarin mogelijk ook de portefeuille was blijven zitten, ging hij onverwijld weer naar Heemskerk terug. Toen het geld ook hier niet bleek te zijn, is hij naar huis gegaan en heeft den vol genden morgen bij de politie aangifte ge daan. Om halftien dien morgen heeft een an dere bewoner van de Floresstraat bij de politie de vermiste portefeuille gedepo neerd, welke hij gevonden had in den voor tuin van zijn woningechter zonder geld. Alleen de naamkaartjes staken nog in hun omhulsel.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9