uRoonhBREEsmmn DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 ut LtlDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Voetbal. Zondag was het voor onze vereeniging een rustige en toch nog een mooie dag. De junioren en het 2e elftal hadden niet te spelen en het eerste elftal i speelde op eigen terrein tegen Nicolaas Boys I van Nieuwveen. Precies op tijd floot de scheidsrechter, de heer Smalen, uit Woerden, de spelers in »t veld. Aan beide zeden werd dapper ge streden, maar de N. B. waren niet gelukkig. Uitslag was 60 voor V.C.H. Het.was een mooie wedstrijd en de Nic. Boys hadden voor hun spel wel één tegen- pnut verdiend. HILLEGOM. 127ste Uitvoering van „rAmitié". Gis teravond gaf de Hillegomsche Tooneelver- eeniging „rAmitié" haar 127ste uitvoering in de groote Concertzaal van Hotel Flora, tevens de viering van haar 45 jarig be staan. Het podium was eenvoudig, maar keurig met planten en bloemen versierd, waartus- schen het mooie vaandel. De belangstelling was groot. De heer A. G. v. d. Poll opende den avond en heette allen welkom. Hierna ving de Tooneeluitvoering aan, n.l. „Amoren bananen", een Blijspel in 3 bedrijven door Jac. Braun. „l'Amité" heeft gisteravond haar uitne mende reputatie weer hoog gehouden en er is kostelijk genoten en gelachen. Na de uitvoering volgde „Een Gezellig Samenzijn", zooals men dat in dezen vrien denkring gewoon is. We wachten nu al op de Vastenavond uitvoering! Gevestigd: J. van Beusekom, Burg. Ponttsraat 34. C. Goulooze, Van den En delaan 30. J. F. L. van der Hulst, Vin- kendwarsstraat 16. J. P. Kanters en kind, Jhr. Mockkade 15. H. Post en ge zin, Leidschestraat 89. M. ter Riet met gezin, Hoofdstraat 140. R. Brouwer, v. Meerbeekstraat 4. A. van EikStein- meier, Burg. Pontstraat 52. M. Rovers, Oosteinderlaan 36. Vertrokken: B. L. Lemb, naar MainzMombach, Zweigstrasze 8. J. Rovers, naar Bloemendaal. M. M. P. Warmerdam, naar Lisse. J. Salier en ge zin, naar Enschede. Wed. P. M. van den Haakvan Bourgonje, naar Haarlem. N. Bank, naar Zaandam. Geboren: Alida Arana d. v. P. Th. Mooijekind en A. M. van der Helm. Lies- berthus Maria z. v. N. Dienaar en E. M. Kruining. Petronella Maria d. v. H. Th. Seijsener en J. H. Mense. Elizabeth Cor nelia d. v. J. Feiken en B. K. Breimer. Rosalia Seraphina Wilhelmina d. v. A. van de Water en R. S. de Block. NOORDWIJK. Personalia. Te Leiden slaagden voor Stenografie mejuffrouw C. Hegeman en voor machineschrijven de dames D. ter Beek, D. v. d. Haak en C. Hegeman. Allen leerlingen van de R.K. Meisjesschool, al hier. Geboren: Jan, z. van J. v. d. Wiel en C. Moenen Gertruda Margaretha Ma ria, d. van M. v. d. Berg en P. C. v. d. Berg Anton, z. van P. v. Duin en J. Lindhout Bernard us Wilhelmus Maria, z. van J. M. Zonneveld en A. M. v. Schie Reinier Johannes, z. van" G. C. de Vries en A. J. v. Oosten Teunis, z. van J. Ver loop en M. C. v. Klaveren Jourica, d. van E. H. v. d. Werf en A. K. G. Vogt. Ondertrouwd: A. C. Zuidhoek en A. M. Eijking J. W. de Haas en G. Kem- pel H. Glasbergen en C. Koeman. Getrouwd: C. W. Hoogeveen en M. J. M. Beuk C. G. A. Verwij en C. M. v. Schie P. P. C. Alkemade en G. P. Trom- pert, J. J. Deurman en W. v. Gameren G. Voordouw en C. J. Koelman W. H. v. Zeben en J. C. Blom. Overleden: W.. Vink 40 j., geh. met M. v. d. Niet Teunis Verloop 1 dag, z. van J. Verloop en M. C. v. Klaveren. TER-AAR. GEZELLEN VIEREN EERSTE LUSTRUM Vooruit! is hun leuze. Met niet veel uiterlijk vertoon, doch op passende wijze, heeft de St. Josephs-Gezel- len-Vereeniging Zondag haar eerste lustrum gevierd. Des morgens waren alie Gezellen met de leden van den Raad van Bestuur in de H. Mis, die werd opgedra gen door den Vice-Praeses, Kapelaan Hen- ning, tot intentie van de leden. Onder de H. Mis gingen allen ter H. Tafel. Ongeveer half negen volgde het ontbijt in het R.K. Ver.gebouw. De leden wisten wel raad met de broodjes. Na een paar Kolpings-liede- ren gezongen te hebben en nadat de Vice- Praeses enkele mededeelingen gedaan had, gingen de leden huiswaarts. Om half twaalf was er Maria-Congregatie, waarbij vele leden tegenwoordig waren. Des avonds om zeven uur begon de groote feestvergadering. Aanwezig de Praeses, Vice-Praeses, de Raad van Be stuur, Gezellen met hun dames, oud-Ge zellen, ouders der leden en verder corpora ties, die in een zeer nauw contact staan met het Jeugdwerk. Als het bestuur op het podium heeft plaats genomen, opent de Senior, de heer A. v. d. Hoorn, de bijeen komst met het Kolpingsgebed en roept al len een hartelijk welkom toe. Deze her denking, aldus spr., is vanmorgen heerlijk begonnen. We hebben God bedankt voor 't vele goede en schoone, wat Hij in en door de Gezellenver. aan ons heeft geschon ken. Nieuwe weldaden, nieuwe gunsten hebben we gevraagd. Vijf jaren is het ge leden, dat wij werden opgenomen in het Centraal Verband, en ons daardoor inlijfden in de Nederlandsche Kolpingsfamllie. 't Was in het begin wel eens 'n zoeken en tasten om de juiste manier en de juiste middelen te vinden die moesten leiden tot groei. Maar dank zij de eminente leiding van de Presidenten en Vive-Presidenten is de Kolpingsgeest vaardig geworden in de leden en 't Kolpingsprogram is voor ons nu 'n program vol inhoud en heerlijke idealen. Vooral aan de Vice-Presidenten, die in 't bizonder met de leiding der ver-* eeniging belast zijn, is het te danken, dat de Vereeniging geworden is wat zij nu is. Vooruit! is onze leuze voor de toekomst, kwantitatief en kwalitatief. Nog niet alle jongemannen zijn lid, nog niet alle leden zijn 100 pet. leden. Moge deze avond er toe bijdragen om ons enthousiasme voor de Kolping-idealen te verhoogen. De genoo- digden mogen door dezen avond nog meer overtuigd worden van 't nut van onze ver eeniging. Met Gods zegen voorui! Aan Kol- ping zullen we trouw blijven, ook in de toekomst. De traditie getrouw geeft de secr., de heer J. Zwirs, het jaarverslag weer. De volgende voornaamste punten teekenden wij op: Het ledental is geklommen tot 130. De opkomst bij de wekelijksche vergade ringen is zeer goed te noemen. Evenzoo de geest onder de leden. De onderafdeelingen werken gestadig voort; een nieuwe is er opgericht. Onder leiding van den heer A. v. Dam is een koortje gevormd, dat zich als eerste taak zag de Gezellen een aan tal aardige liedjes te leeren. Het bijwonen van de Maria-Congregatie is belangrijk verbeterd. Beroepsontwikkeling is dit jaar meer geschied dan anders. Nog kort gele den is een boekhoudcursus georganiseerd, waaraan 35 leden deelnemen. Op de ver plichte bijeenkomsten zijn vele belangrij ke onderwerpen behandeld op verschillend gebied, altijd leerzaam en interessant. Applaus en een dankwoord mocht de secr. incasseeren voor dit mooi uitgebreid verslag. Dan houdt de zeergeleerde heer E. Franke een rede, die innig en rijk vam in houd is. Op een keurige wijze zet de spre ker uiteen hoe onze verhouding tot God moet zijn, hoe onze offervaardigheid. Is de H. Mis niet het beste dank- en smeek- offer? Door dit offer worden wij deelach tig aan alle vruchten van het Kruisoffer, dat Jesus op Calvarië voor ons heeft opge dragen. Raak schildert de spreker, hoe door sommigen de H. Mis wordt bijgewoond, hoe weinig notitie genomen wordt van de pre- dicatie, die de Priester houdt, wat toch Gods woord is. Voor ons allen geeft de Priester wat mee voor ons zieleleven. Op prachtige wijze, zoo helder en klaar, zegt de vurige redenaar hoe wij wel de H. Mis moeten bijwonen. Met een krachtige aan sporing trouw de Congregatie en de H. Mis bij te wonen, om ons zieleleven op te voe ren .eindigt spr. zijn sublieme rede, waar op een spontaan applaus volgde, met een hartelijk dankwoord van de Senior. Uit volle borst werd nu de „voorzang" gezongen, en dan verschijnt weer de secr. voor het voetlicht, om' een overzicht te ge ven van het Gezellenleven in deze eerste vijf jaren. Het zijn jaren geweest van innig contact van Priester en Gezel. De jongerc-n leerden priesterlijke arbeid begrijpen en waardeeren. Het is een tijd geweest van vriendschap en eensgezindheid tusschen hen, die in de nabije toekomst de parochie zullen vormen. De Presidenten en Vice- Presidenten hebben alles gedaan om deze vereeniging tot grooteren bloei te brengen. Door hun werkkracht en werklust is zij uitgebouwd. De leden van den Raad van Bestuur hebben hun steun gegeven en in het bizonder de Senior. De Gezellen heb ben meegewerkt en meegeleefd om hun vereeniging tot grooten bloei te brengen. Laten wij met blijheid onder Gods Zegen werken aan de toekomst. - Deze avond werd het Kolpingsgezin met negen leden uitgebreid. Nadat zij de for mule hadden uitgesproken en de handslag gegeven aan den Vice-Praeses, waren zij als lid geïnstalleerd. De twee nieuw geko zen leden van de familieraad werden ver zocht zich te scharen rond de bestuurstafel. De Vice-Praeses wenscht de nieuwe leden geluk, nu zij officieel lid van de Gezellen- vereeniging zijn en hoopt, dat zij zich als trouwe leden zullen gedragen. Vervolgens zich wendend tot alle Gezellen, feliciteert hij hen met dit eerste lustrum-feest. Laat toch de geest, die echte familie, en heerlij ke geest van saamhoorigheid, die ontegen zeggelijk heerscht in deze vereeniging, niet verloren gaan. Gij hebt het zelf in handen, en vooral jongeren, kijkt naar de ouderen. Blijft er hart voor hebben .tracht eenieder het zijne ertoe bij te dragen. Wij kunnen de saamhoorigheid heel best gebruiken in onze Parochie. Gij, jongemannen, die aanstonds de Parochie zult vormen, blijft elkander waardeeren, dan zal er veel bereikt zijn. Een woord van dank brengt de Vive-Prae- ses aan den Pastoor voor alles wat hij doet voor ons, moreel en financieel. De Raad van Bestuur dank voor hun medewerking en hun blijk van belangstelling op de weke lijksche vergaderingen. De leden, die voor heen lid geweest zijn van de familieraad dank voor hun activiteit. Spr. wil het niet onder stoelen of banken steken, maar de vergadering van de Familieraad en Gezel len zijn de aantrekkelijkste voor hem; graag komt hij daar. De oud-Gezellen dank, die het hunne ertoe bijgedragen hebben om die prettige geest van saamhoorigheid te kweeken. Tot slot Gezellen, houdt de geest die er momenteel heerscht, er in, en „hebt hart voor je vereeniging". De Pastoor voelt er behoefte aan zijn Ge zellen toe te spreken, die lid zijn van èen vereeniging, welke één der beste is van de Parochie, die de hoop is van de Pa rochie. Wat heeft die Stichter het toch goed gezien, om in dezen modernen tijd de jon geman te scharen rondom een Priester. Goddank staan de geloovigen hier te lande achter de Priesters. We zien de gevolgen bij onze Oostelijke buren. De Pastoor is verheugd, dat de Gezellenver. tot zoo'n bloei gekomen is. Hij dank de Senior, die vijf jaren lang een voorbeeld is geweest voor de vereeniging, zijn krachten geeft en steeds op het appèl is om de bijeenkoms ten te leiden. Den Vice-Praeses een woord van hulde voor alles wat hij gepresteerd heeft voor deze jubileerende vereeniging. Met hart en ziel werkt hij voor den jongen man. en hiervoor zijn we hem dankbaar. Mocht hij nog jong zijn in jaren, in voor zichtigheid, wijsheid en raadgevingen is hij een oude man. Als een raadgevende en be minde Vader staat hij voor den jongen man, brengt hem beschaafdheid, ontwikke ling, wetenschap. In dezen tijd is het zoo goed, als wij op de hoogte zijn van onzen Godsdienst, de strijd tegen het ongeloof kunnen voeren. De Pastoor beklaagt dege nen, die geen lid zijn van deze vereeni ging en ook de ouders, die hun kinderen niet naar het Patronaat of Gezellen stu ren. Jongemannen, weest Katholiek in merg en been. Hoe fijn is het niet om een leek zoo te hooren spreken, zooals wij van avond allen gehoord hebben. Weest toch eensgezind onder elkaar en Katholiek, niet alléén in de kerk, doch ook in het openbare leven. Mochten er wel eens maatregelen ge nomen worden, denkt er dan aan, dat het altijd is met de beste bedoeling. Ik ben overtuigd, dat hier de echte geest van eens gezindheid wordt gekweekt, moge Gods ze gen rijkelijk neerdalen over de Gezellenver. Als blijk van waardeering mochten alle Gezellen een fijne sigaar in ontvangst ne men van den Pastoor. Dankbaar accep teerden zij dit. Na een korte pauze werd een spannende film vertoond „De Zonen der Zon" in ze ven aeten. Niet vroeg was het meer toen het einde gekomen was van dezen mooi geslaagden feestavond. Met succes kan men terugzien op dit eerste lustrumfeest en nu vol moed naar het tweede. WASSENAAR. IJsvereeniging. In het Wapen van Wassenaar hield de Wassenaarsche IJs- vereeniging haar algemeene ledenverga dering. De opkomst was bijzonder groot. Door den voorzitter, den heer C. van Tol, werden de aanwezigen hartelijk welkom geheeten daarbij opmerkende dat spreker een dergelijke groote belangstelling niet had verwacht. Hierop werden door den secretaris, den heer G. A. Henkes de notulen voorgele zen die onveranderd worden vastgesteld. Het woord wordt nu gegeven aan den penningmeester, den heer J. Stijnis tot het geven van het financieele verslag. De .in komsten hadden in totaal beloopen een bedrag van 1117.601/2, het vereeni- gingsjaar sloot met een nadeelig slot van 56 43 1/2. Tot leden der kascontrolecommissie wer den hierop benoemd de heeren A. van Rhijn, Vermeulen en van Holten. Hierop bracht de secretaris een uitvoe rig jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging direct bij den aanvang van de ijsperiode paraat is geweest en actief is kunnen blijven tot het eind toe. Een groote factor is dat de verkoop van dagkaarten is vervallen, dit werd vrijwel onmogelijk gemaakt door de vermakelijkheidsbelasting Buiten contributies der leden heeft de ver eeniging dus geen baten meer. Met een warm applaus werd dit jaar verslag door de vergadering beloond. De voorzitter deelt hierop mede. dat het bestuur heeft besloten, dat zij die zich na Dec. alsnog aanmelden (behoudens ge vallen door het bestuur te beoordeelen) het dubbele bedrag aan contributie verschul digd zullen zijn. Voorts is er vorig jaar geklaagd over jongelui die in razenden snelheid en in slierten het den anderen onnoodig lastig en gevaarlijk maakten. Hoewel het bestuur hiertegen zooveel mogelijk is opgetreden, bleek het kwaad evenwel niet uit te roeien. Het bestuur is nu van plan dergelijke jon gelui na waarschuwing voor goed van de banen te verwijderen. Met beide vorige mededeelingen kan de vergadering zich vereenigen. Voorts roept de voorzitter de medewer king der leden in, om toch vooral de lid maatschapskaarten zichtbaar te dragen. Dit vergemakkelijkt de controle buitengewoon. Voorts zal de mogelijkheid onder oogen worden gezien om voor kinderen 'n aparte baan te leggen, zoodat zij daar gerust het schaatsen kunnen leeren en geen hinder meer vormen voor de andere rijders. Aan de orde is nu de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren G. van Aken, C. J. Knynen- burg en S. Stijnis. Na schriftelijke stem ming bleek dat genoemde heeren met byna algemeene stemmen werden herkozen. Zij namen hunne herbenoeming aan. Hierop volgde een geanimeerde verlo- ook leuke Sl. Nicolaas geschenken tegenextra voordelige prijxen BEZOEKT DE V&D PASSAGE CELLULOID RAMMELAARS enorme verscheid en h e i d modellen en kleuren 4 29. 19|0 BABY TOILET GARNITUREN. celluloid uitvoering, diverse k I e u r e n en prijzen 19.5. 1.50 97'; WOLLEN WAGENVACHTEN. n diverse maten, pracht kwaliteiten, nnc 5.90. 4.50, 3.90, Z 3 WIEGEN en WAGENDEKEN TJES. Satijn en Japanse zijde, 79' vulling. 1.75, 1.25 CAPES EN WOLLEN DOEKEN, aparte modellen en dessins. 4.90. 3.90. 2.40, 145 BABY JURKJES EN PAKJES. gebreid, flanel en wollen stoffen^_grote sortering 1.95. 97' BABY SCHORTJES, in voile. batist en opal, zeer fijne r- afwerking. 1.10, 79. DV BABY SOKJES (wol), in mooie handwerk modellen, zeer voordelig* 59. 39. '24' "Hal Aost cilüffit tnincUr fy: ting terwijl de rondvraag geen nieuwe gezichtspunten opende, waarop deze pret tig verloopen vergadering onder dankzeg ging door den voorzitter werd gesloten. STOMPWIJK. S.O.S.Ü! Neen, geachte lezer, geen S.O.S.-bericht uit Stompwijk, doch slechts een bekendmaking van hetgeen gij Woens dag- en Donderdagavond kunt gaan zien en hooren in café „Het Blesse Paard". Daar geven „Juliana" en „St. Tarcisius" hun ge combineerde Najaarsuilvoering. Het pro gramma toont dat beide vereenigingen U een schitterenden avond willen geven. „Juliana" koos voor deze avonden zeer schoone stukken en „St. Tarcisius" komt met het boeiende tooneelstuk: „Het gouden recht" wat gevolgd zal worden door de kos telijke klucht S.O.S. Een rijk gevarieerd program, wat een mooien avond belooft. Inwoners van Stompwijk komt allen zien en hooren; en steunt het werk uwer mooie vereenigingen. Donateurs komt vooral Woensdagavond!! Luidruchtige inbrekers. Hedennacht is gepoogd in te breken bij mej. H. aan den Meer- en Geerweg alhier. Door het geraas van het openschuiven van een raam ont dekte deze dame onraad en doordat zij overal licht ontstak zijn de dieven ge vlucht. Daarna hebben de inbrekers zich bege ven naar de woning van H. C. v. J., waar zij met een ladder, na eerst een zolderluik te hebben opengebroken, zijn binnengeko men. Doordat de dieven met geweld in de slaapkamer van den bewoner een deur forceerden, werden deze en zyn vrouw wakker, waarop de dieven wederom de vlucht namen. Er wordt niets vermist. Een schroevendraaier werd bij de vlucht achtergelaten. De politie heeft afdrukken van voetsporen genomen en heeft de zaak verder in onderzoek. LE1DSCHENDAM. K.J.M.V. - Voor een groot auditorium sprak Maandag 26. November de heer Dirk Coster, Kunstcriticus te Delft, over „Een groot Katholieke Romanschrijver" voor de Leidschendamsche K.J.M.V. De voorzitter, de heer Wim Bleijs, open de den avond met den K.J.M.V.-groet. Voor de eerste maal, aldus de voorzitter, zal de zen avond een litterair onderwerp aange sneden worden. Steeds wordt er gezegd: de K.J.M.V. is zeer actief, doch de K.J.M. V. zou in haar programma te kort schie ten, wanneer niet een onderwerp als dezen avond zou behandeld worden. Hij heet den heer Coster hartelijk welkom, die hierna terstond het woord verkrijgt. Ik zou u, aldus spreker, dezen avond spreken over een g^oot Katholiek roman schrijver, dit is Anton Coolen, die nog jong is, in Brabant uit een gewone omge ving en afkomst is geboren en nu de glorie is geworden van de Katholieke literatuur. Spr. heeft dit onderwerp behandelt in drie c-eelen en wel: le. de geheele literatuur, 2e het werk van Anton Coolen en 3e. iets van zijn werken voorgelezen. Spreker bespreekt eerst de werken van de Man om daarna de werken van Coolen te beschrijven, waarbij hij zoo duidelijk aantoont, dat Coolen als schrijver van het land heel anders is. Bij Coolen is alles lich ter, de menschen leven rechter en duide lijker, zij zijn kortom meer Katholiek; men voelt daarin altijd, dat de menschenziel vol mogelijkheden is en alles doen kan. Al is het leven daar, waar Coolen zijn werken over schrijft, dor, toch heeft hij daarin een ydille weten te scheppen zoo mooi, dat wij niet kunnen begrijpen, dat de mensch in de natuur, die God zoo schoon en over vloedig schenkt, nog ongelukkig kan zijn. Maar bij Coolen is de mensch ook nooit geheel ongelukkig. Op duidelijke en inder daad heerlyke wijze schildert spreker de werken van Coolen om daarna te beslui ten met het lezen van enkele hoofdstuk ken, enz. uit de werken van Coolen, o.rn. uit zijn werk „Kinderen van ons Volk". Een dankbaar en hartelijk applaus be loonde spreker voor zijn leerzame en prach. tige rede, terwijl de voorzitter hem na mens de K.J.M.V. hartelijk dank bracht, en daarbij de hoop uitsprak, dat het niet de laatste maal zou zijn, dat hij voor de K.J.M.V. sprak. Hij spoort de leden aan als belooning voor den spreker, de werken van Coolen, welke in de bibliotheek te ver krijgen zijn, zooveel mogelijk te lezen. Na enkele mededeelingen betreffende retraiteclub, Studieclub, St. Nicolaasfeest en Oriëntatiecursus, sluit de voorzitter de vergadering, welke alleszins geslaagd mag heeten en zeer zeker een succes is geweest, met den K.J.M.V.-groet. DE LUCHTROOVERS VAN HGITIKA. 37. Het lawaai deed intusschen dezelfde diensten. Pedro verscheen met een kan koude koffie en een stuk brood, zoo hard als de keien van de dijken in Dijkdorp. Maar hij zette er dadelijk zijn tanden in en goot het kannetje in drie teu gen leeg door zijn keelgat. 38. Pedro stond hem al dien tijd grijnslachend aan te kij ken en nauwelijks was hij klaar, toen een dof gebrom al luider en luider werd en op de nabijheid van een vlieg tuig wees. Pedro maakte met zijn armen een gebaar van „vliegen" en wees telkens op Piet.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7