DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG.fi BUITENLAND DUITSCHLAND. HET KERKCONFLICT. Dr. Müller verliest al meer terrein. Uit de laatste ontwikkeling van den stryd in de Duitsche Protestantsche kerk blijkt, dat Rijksbisschop Müller voortdu rend terrein verliest. Een groote Bis schopsconferentie, die naar Berlijn was geroepen om een nieuw geestelijk ministe rie te benoemen, is op het laatste oogen- blik afgezegd. Intusschen was n.l. het rap port van een der vooraanstaande natio- naal-socialistische juristen, prof. Noack te Halle, verschenen waarin geconstateerd wordt, dat de wetgeving der Rijkskerkre- geering sedert Januari 1934 onrechtmatig moet worden genoemd. Naar verde* wordt gemeld, is de Rijks bisschop voornemens, het stuur om te gooien en de inschakeling der oud-Pruisi sche Landskerk in de Rijkskerk weer on gedaan te maken. De Landsbisschop Lud- wig Müller \vordt dus onafhankelijk ver klaard van den Rijksbisschop Müller, aan wien hij zich indertijd door een noodver ordening ondergeschikt had gemaakt. Het staat wel vast, dat de geheele unificatie, waarom sedert bijna een jaar verbitterd met de aanhangers der Belijdeniskerk werd gestreden, thans bezig is ineen te storten. En dat een paar weken nadat Ber lijn met groote plechtigheid had verklaard, dat met de inschakeling van de Evange lische Kerk van Beieren de kerkelijke een heid bewerkt was! Er wordt op gewezen, dat de oud-Pruisische Landskerk ongeveer de helft der Duitsche Protestanten omvat. In Stuttgart is het den Landsbisschop van Wurttemberg, Wurm, eindelijk gelukt zijn bevoegdheden weer te hernemen. In Hessen neemt het verzet der predikanten tegen Landsbisschop Dietrich, die tot de Duitsche christenen behoort, toe. Op een vergadering te Giessen hebben de predi kanten van Boven-Hessen eenstemmig het aftreden van den Rijksbisschop geëischt en met groote meerderheid dat van den Landsbisschop. In Baden en in de Rijn palts is het afvallen van den Rijksbisschop ook overgeslagen op de Duitsche christe nen. In Hannover gaat Landsbisschop Ma- rahrens resoluut voort met de ontbinding van den Landskerkdag, die nog beheerscht wordt door de Duitsche christenen. Zelfs de Landsbisschop van Sleeswijk Holstein, Paulsen, die eveneens tot de Duitsche christenen behoort, heeft op een vergadering van predikanten „het front der Landskerk" geproclameerd, dat onaf hankelijk wil zijn van de aanwijzingen uit Berlijn. De aanhangers der Belijdenis- kerk beschouwen echter deze manoeuvre nog met eenig scepticisme. Bisschop Wurm wordt niet vervolgd. De rechtbank te Stuttgart heeft den evangelischen bisschop van Wurtemberg, dr. Wurm, en zijn vertegenwoordiger, Oberkirchenrat dr. Schuffler, buiten ver volging gesteld. Zij waren er van beschul digd, dat zij gelden aan de normale ker kelijke doeleinden zouden hebben onttrok ken; de aanklacht was ingediend door den inmiddels afgetreden juridischen adviseur der evangelische kerk, dr. Jager. De rechtbank heeft de vraag, of genoemde per sonen zich aan oneerlijkheid hebben schul dig gemaakt, ontkennend beantwoord. Prof. Karl Barth uit zijn ambt ontzet. De rijksminister van Onderwijs en Eeredienst, Rust, heeft den hoogleeraar in evangelische theologie te Bonn, dr. Karl Borth, die geweigerd heeft den bij de wet van 20 Augustus 1934 inzake de beëedi- ging der ambtenaren voorgeschreven eed op den Führer en rijkskanselier af te leg gen, van zyn ambt ontheven en een disci plinaire actie tegen hem ingeleid. ENGELAND. VORSTENREUNIE TE LONDEN. Prinses Marina ontvangt haar bruidsmeisjes Duizenden bezoekers uit alle deelen van Engeland en uit het buitenland komen naar Londen voor het op 29 Nov. plaats hebben de huwelijk van prins Georg en prinses Marina. De meeste groote hotels in Londen zijn reeds thans geheel vol, terwijl de res taurants tallooze bestellingen ontvangen voor gala-diners en -soupers. Naar schatting zullen ongeveer een mil- lioen menschen geschaard staan langs de route, welke de koninklijke stobt van Buc kingham Palace naar Westminster zal vol gen. De politie-autoriteiten treffen thans reeds alle maatregelen, om de orde onder deze geweldige mensohenmenigte te hand haven. Het aantal plaatsen in de Westminster is reeds geheel uitverkocht op slechts tien ze tels na van tien guineas (een guinea is 21 shilling) per stuk. De netto-opbrengst van dezen plaatsverkoop zal 3250 pond bedra gen. De plaatsen, welke St. George's Hospital op Hyde Park Corner verkoopt, vliegen weg. De opbrengst van dezen verkoop zal meer-dan vijfduizend pond sterling bedra gen. Een agentschap, dat bijna 3000 staan plaatsen ee koop had in Parliament-square, heeft nog slechts elf plaatsen over. De ori- gineele kooper van de plaatsen heeft van 50 tot 100 procent winst gemaakt. Plaatsen, die oorspronkelijk drie tot zes guinea's hebben gekost, zullen bij wederverkoop ongetwijfeld twaalf guineas opbrengen. ITeden zal in Westminster Abbey achter gesloten deuren een algemeene repetitie plaats vinden van de geheele huwelijks plechtigheid. Verwacht wordt, dat leden van de koninklijke familie aan deze repe titie zullen deelnemen. Naar Reuter nog meldt, heeft prinses Marina gisteren haar acht bruidsmeisjes voor het eerst in haar particuliere kamers in Buckingham Palace ontvangen, waar zij bijna een uur verbleven, om nadere bij zonderheden van de huwelijksplechtigheid te bespreken. Door de autoriteiten is de volgende offi- cieele lijst gepubliceerd van de koninklijke gasten, die bij de huwelijksplechtigheid te genwoordig zullen zijn: De koning en koningin van Noorwegen; de koning en koningin van Denemarken; koning George van Griekenland; prins en prinses Nicolaas van Griekenland; de prins- regent en prinses Paul van Joego-Slavië; prinses Helena van Roemenië; prinses Ju liana van Nederland; prins Waldemar van Denemarken: prins Karei van Zweden; de graaf van Vlaanderen; groothertog en groothertogin Kirill van Rusland; prins Wladimir van Rusland; nrinses Kvra van Rusland; groothertogin Xenia van Rusland, prins Paul van Griekenland; de groother tog en groothertogin van Hessen; prins en prinses George van Griekenland; prins Pe ter van Griekenland; prinses Eugenie van Griekenland; prinses Irene van Grieken land; prinses Catherina van Griekenland; prins en prinses Christophorus v. Grieken land; prinses Marie v. Griekenland; Infante Beatrice van Orleans-Bourbon; de Infant Ataulfo van Orleans-Bourbon: Infant Juan van Spanje; groothertog Dimitri van Rus land; prins en prinses René van Bourbon; de erfprins en -prinses van Hohenlohe- Langenburg en de graaf en gravin van Toerring. HONGARIJE. ONTSPANNING IN DEN TOESTAND. Na de Joego-SIavische beschuldiging. In gezaghebbende kringen in de Hon- gaarsche hoofdstad wordt een zekere ont spanning van den internationalen toestand geconstateerd. Vreesde men eenige dagen geleden ernstige internationale verwikke lingen, thans meent men, dat het gevaar voorloopig geweken is. Door de Zaterdagavond door Hongarije's vertegenwoordiger bij den volkenbond bij het V. V.-Secretariaat ingediende voorstel, heeft, aldus wordt te Boedapest verklaard, het internationaal proces te Genève een aanvang genomen. Joego Slavië zal nu al lereerst zijn ernstige beschuldiging tegen Hongarije punt voor punt hebben waar te maken. De Italiaansche regeering heeft zich, na eenig weifelen de eerste dagen, thans on dubbelzinnig aan de zijde van Hongarije geschaard en, de Hongaarsche regeerings- bladen wijzen er dan ook op, dat de ver plichtingen, welke in het pact van Rome zijn vastgelegd, evenals de volkomen vriendschappelijke houding van Italië je gens Hongarije, een krachtig optreden der Italiaansche regeering bij de komende on derhandelingen doen voorzien. De openbare meening in Hongarije houdt zich intusschen levendig bezig met de „lang durige jachtpartij" in Stiermarken, waar heen minister-president Goemboes zoo plotseling vertrokken is. Over de aldaar gevoerde onderhandelingen hoort men al lerhande gissingen uiten, terwijl ter offi- cieele plaatse een volkomen stilzwijgen over dit consult in acht genomen wordt. Men krijgt intusschen meer en meer den indruk, dat dit onderhoud van den Hon- gaarschen premier in Oostenrijk vóór alles ten doel heeft, de houding der drie bij het pact van Rome aangesloten mogendheden vast te stellen, voor het geval de toestand zich verder zou verscherpen. De belangstelling gaat verder uit naar het materiaal, dat de Joego-SIavische re geering eerlang in een nieuwe nota aan den volkenbond zal voorleggen, ten bewijze dat Hongariie voor den moord te Marseille aansprakelijk is. ITALKE. PAVELITSJ WORDT NIET UITGELEVERD. Naar gemeld wordt, hebben de gerech telijke autoriteiten te Turijn, die belast zijn met de behandeling van het verzoek van Frankrijk, om uitlevering van den lei der der Kroatische terroristen, Pavelitsj, een afwijzend advies uitgebracht. De minister van buitenlandsohe zaken zou dit besluit binnenkort ter kennis bren gen van den Franschen ambassadeur. TURKIJE. TURKIJE VOLGT DEN SOVJET-KOERS. Inniger betrekkingen met Frankrijk. De Geneefsche correspondent van de „Temps" verneemt uit goede bron, dat de Turksche minister van Buitenlandsche Za ken, Tewfik Rusjdi Bey, die op het oogen- blik te Parijs vertoeft, de volgende week besprekingen met zijn Franschen collega Laval zal voeren over een Turksch-Fransch verdrag van veiligheid en wederzijdschen bijstand. De Turksche minister zou voornemens zijn, aan Frankrijk een overeenkomst voor te stellen, die zooveel mogelijk op dezelfde grondslagen zou berusten als die, welke de staten der Kleine Entente onderling ver bindt. De voornaamste punten ervan zijn: een gemeenschappelijke buitenlandsche politiek, voorafgaande raadpleging over alle problemen, die de beide onderteekende staten zouden kunnen raken en een ge meenschappelijk standpunt ten aanzien van den Volkenbond. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EEN DUEL OP STRAAT IN MEXICO. Tusschen journalist en politie-beambte. De hevige strijd op kerkelijk en onder wijsgebied, die reeds geruimen tijd de ge moederen der Mexicaansche bevolking in beroering brengt, heeft te Aguascalientes geleid tot een bloedig voorval, dat aan drie personen het leven heeft gekost en waar bij acht menschen, onder wie eenige vrou wen en kinderen, verwondingen hebben opgeloopen. De hoofdredacteur van de „Albera", Da niel Garcia, had in zijn blad eenige arti kelen gepubliceerd, waarin hij aanvallen deed op de politieleiding; bovendien had hij ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van den politiechef Savina, Toen nu Daniel Garcia en Savina elkaar Zondagavond op straat ontmoetten, ont stond plotseling tusschen beide mannen een hevig vuurgevecht. Tal van kogels werden afgevuurd, totdat Daniel Garcia, door verschillende schoten bloedend ge wond, doodelijk getroffen ter aarde stortte. Doordat beide mannen tijdens het vuurge vecht door voortdurend opzij springen de kogels trachtten te ontwijken en een groote menschenmassa zich rond .iet strijdperk had verzameld, werden twee der omstan ders doodelijk getroffen, terwijl voorts acht personen deel zware verwondingen bekwamen. Volgens verklaringen van oog getuigen zou Daniel Garcia het eerste schot hebben gelost. STUDENTEN TE PRAAG MET ELKANDER SLAAGS. Duitschers contra Tsjechen. In de Praagsche studentenwereld gaat het op het oogenblik vrij rumoerig toe. Za terdag j.l. is het in het gebouw der Duit sche universiteit tot een verbitterde vecht partij gekomen tusschen Duitsche en Tsje chische studenten, waarbij verscheiden studenten ernstige verwondingen oplie pen. Ook in den loop van den Zondag duur den de gevechten voort, waarbij het too- neel van den strijd zich naar de binnenstad had verplaatst. De oorzaak van de botsing is gelegen in een decreet van de regeering. krachtens hetwelk de Duitsche universiteit de stich tingsoorkonden etc. van de oude Praagsche universiteit aan de Tsjechische universiteit moet afstaan. Daar de Duitsche studenten weigerden hieraan te voldoen, bestormde een groot aantal Tsjechische studenten het gebouw, waar de tegenstanders met stok ken en stoelen op elkaar insloegen. De demonstraties die in den loop van den Zondag hebben plaats gehad, droegen mee- rendeels een anti-Duitsch en anti-Joodsch karakter, Er hadden 67 arrestaties plaats. Gisteren zouden de stichtingsoorkonden enz. naar het ministerie van Onderwijs worden overgebracht, waar zij door ver tegenwoordigers der Tsjechische universi teit in ontvangst zijn genomen. Voorloopig zullen aan de Duitsche universiteit geen colleges meer gegeven worden en waar schijnlijk zal deze instelling tot midden Januari gesloten blijven. KUNNEN VLIEGTUIGEN GELE KOORTS OVERBRENGEN? Britsch-Indische deskundige meent van wel De directeur van den malaria-bestrij dingsdienst te Kasault, (Poendjab), heeft in een bulletin gewezen op het gevaar, dat de gele koorts door vliegtuigen het land wordt binnengebracht. Hij stelt voor, het aantal landingsplaat sen voor vliegtuigen zooveel mogelijk te beperken. Karatsji is thans volgens hem de eenige luchthaven, die gevaar oplevert, doch indien de ziekte zich tot ander gebie den uitbreidt, vooral naar het Oosten, of indien nieuwe lijnen worden geopend, zou het noodig kunnen zijn, bepaalde luchtha vens aan te wijzen voor vliegtuigen, wel ke uit de besmette gebieden in Britsch- Indië aankomen. Hij stelt verder medisch onderzoek en vaccinatie van bemanning en passagiers voor, alsmede verschillende maatregelen, zooals bestrijding van muskieten in de langs de route der vliegtuigen gelegen luchthavens, het weren van muskieten in vliegtuigen en hangars en het geregeld uit- rooken der vliegtuigen, zooals dit bij sche pen geschiedt. MISSIONARIS OMGEKOMEN Uit Ottawa meldt de K.W.P.: De expe ditie, die door de politieautoriteiten is uit gezonden om Pater Pigeon op te sporen, die sinds 1 October wordt vermist, heeft haar opsporingswerk gestaakt. Vermoed wordt, dat de missionaris in een sneeuw storm is omgekomen. DE STRIJD TEGEN DE ONZEDELIJKE FILMS Succes voor het Legioen der Eerbaarheid „The Film-Daily" (New-York) bericht, dat alle bioscopen van de Wanertrust in hare programma's en tijdschriften de film, die zij al dan niet geschikt r.chten voor jeugdige personen, respectievelijk zullen aanduiden met een F. (Fanily) of een A (Adults). The Film Daily is van meening, dat het systeem van Warner weldra door de an dere maatschappij zal worden overgeno men. Dit feit beteekent dat het Legion of Decensy een groote overwinning heeft be haald op de Warner Company, die zooals ieder Amerikaan weet was gespecialiceerd op het gebied van onzedelijke films en tijdschriften. BYRD ONTDEKT LAND. 200.000 vierkante mijl aan de Zuidpool. Na den terugkeer van zijn expeditie per vliegtuig heeft admiraal Byrd aan presi dent Roosevelt radiografisch medegedeeld, dat hij 200.000 vierkante mijl onbekend land heeft ontdekt. Dit land zou gebied worden van de Vereenigde Staten. EEN PARTIJTJE SCHAAK IN HET NOORDPOOLGEBIED. Vele kilometers ijsvlakte scheidt de twee expedities van Russische geleerden, die den winter doorbrengen in het Noordpool gebied. De eene expeditie bevindt zich op het Dickson-eiland bij Siberië, de andere bij het meteorologisch instituut van kaap Tsjeljoeskin. De tusschen liggende 3000 K.M. kunnen echter niet verhinderen, dat de geleerden een partijtje schaak met el kaar spelen met behulp van de radio. BRIGITTE HELM'S RACE-WOEDE BESTRAFT. Na een zitting, welke zeven uur duurde, heeft de Berlijnsche rechtbank gisteren de bekende filmactrice Brigitte Helm veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf en tot de kosten van het geding wegens het feit, dat zij op 29 Augustus in de Bis- marekstrasse in de nabijheid van de „Knie" met haar auto een vrouw had aangereden, die daarbij zwaar gewond werd. Bij de bepaling van de strafmaat werd in acht genomen, dat Brigitte Helm reeds eerder een dergelijk ongeval veroorzaakt heeft. De boete, waartoe zij indertijd werd veroordeeld, heeft haar niet weerhouden wederom met een bovenmatig hooge snel heid op dit kruispunt te rijden. Een boete komt derhalve voor haar niet in aanmer king. Het O.M. was van meening, dat de boete waartoe zij het vorige jaar was ver oordeeld, niet den minsten indruk op Bri gitte had gemaakt. Griezelige vondst. In de woning van een mijnwerker te Gel- senkirchen werd Zondag een vreeselijke ontdekking gedaan. Men vond het lijk van zijn 22-jarige dochter, die reeds in Mei 1932 gestorven was. De man had het sterfgeval niet aangege ven, doch het lijk in een bed bewaard. Daar van de overledene alleen nog de beenderen over waren, kon de doodsoor zaak niet worden vastgesteld. De mijnwerker, die zeer overspannen was, werd gearresteerd. Hamburgs politie pakt een geroutineerd huwelijks-zwendelaar. De Hamburgsche politie heeft de hand weten te leggen op een beruchten oplich ter en huwelijks-zwendelaar, Schroder ge naamd, die al lang wegens tal van straf bare feiten gezocht werd. Reeds vóór den oorlog slaagde hij er in onder den naam baron von Prittwitz een vrouw voor een bedrag van 50.000 Mark op te lichten. In 1924 knoopte hij relaties aan met een dame, aan wie hij zich voorstelde als „villa-bezit ter". Op den dag, dat zij samen naar de villa zouden vertrekken, verdween Schro der spoorloos met medeneming van 6500 Mark, die aan de dame toebehoorden. Na veroordeeld te zijn wegens huwelijks-zwen del lichtte hij onlangs wederom een slacht offer op, thans voor 20.000 mark. Hij kocht daarop onder den naam kapitein Strowe een prachtige auto en nam zelfs een chauf feur in zijn dienst. Hij maakte in gezel schap van de opgelichte dame een pleizier- tochtje naar het Rijnland. De vrouw kreeg echter argwaan en storte haar hart uit bij een bekende, die den oplichter bij de po litie aangaf. Dioc. Land- en Tuinbouwbond (Vervolg). Daarna kwamen in behandeling de voor stellen van huishoudelijken aard. Op deze voorstellen werd besloten volgens praea- yies van het H. B. In den aanvang van de middagverga dering hield, de nieuwe geest, adv., prof. Cleophas, een toespraak. Spr. bracht hulde aan het werk van Rector Kok; het is heer lijk'hem te mogen opvolgen. Spr. wil zijn aoviseurschap met liefde en toewijding vervullen, daarbij zijn voorganger tot voor beeld nemend. Met een vergelijking, ontleend aan het droomgezicht van Ezeohiel, spoorde prof. Cleophas de L. T. B.'ers aan vertrouwen te blijven stellen in God, die voor onze za ken en bedrijven het herlevende woord kan spreken. Verdubbelde kracht en ener gie wordt vereischt, zoowel in het zaken- als in het geestelijk leven. Onze tijd vraagt hooger eischen ook bij de vervulling van onze godsdienstige roeping. Om te komen tot geloofsverdieping wekte spr. op retrai- ten bij te wonen. Met dubbele zorg moeten wü arbeiden aan een nieuwe, heerlijke toe komst, een toekomst goed voor onze za ken, maar een toekomst vooral stralend voor het geestelijk leven. Daarna kwamen in behandeling de voor stellen vein algemeenen aard. op de eerste plaats de voorstellen, betreffende de hypo theek en anti-executie-wet. De afd. Ilpendam laakte het scherp, dat de Regeering nog niet met voorstellen is gekomen. Spr. stelde een motie voor, aan de Regeering te zenden, waarin de Regee ring beschuldigd wordt niet voldoende maatregelen te hebben genomen. Als Den Haag niet helpt, moeten de organisaties de voedselvoorziening zelf ter hand nemen. Spr. wil ook een boycot van geëxecuteerde bedrijven. De afd. Noorden achtte de toestand nog niet somber genoeg geschilderd. De afd. Loosduinen verdedigde haar voorstel: een anti-executie-wet met terug werkende kracht. De afd. Zoeterwoude verloor bijna de moed over het hypotheek-wezen te spre ken. Het wordt reeds de derde maal in alg. vergadering besproken en nog is er niets bereikt. Misschien is de motie van Il pendam al te heet, doch spr. zou wel een telegram of motie willen zenden op de juiste temperatuur aan de Regeering. De afd. Grootebroek meent, dat de Re geering de aanpassing te veel zoekt in sa larissen, subsidies enz, en niet in verlich ting der vaste lasten. De ont-erving van boeren en tuinders schrijdt angstwekkend verder. 1500 millioen gulden hypotheek is de greep van het kapitaal op land- en tuinbouw. Spr. zeide, dat de grond be hoort aan den grondbewerker. Spr. drong aan op een betere regeling van hypotheek rente en executies. Een der afgevardigden riep uit: Komt er een anti-executie-wet of komt deze er niet? (Groot rumoer). De voorzitter zeide, dat het standpunt van het H. B. bekend is: verlaging van vaste lasten. Het H. B. zal zijn actie onver flauwd voortzetten. Spr. is van meening, dat de Regeering volop bezig is aan dit zeer moeilijke vraagstuk te werken. Spr. meent, dat de Regeering uiteindelijk met een anti-executie-wet zal komen. De geschiedenis van twee telegrammen. De motie van Ilpendam acht het H. B. onaanvaardbaar. Wel zal het H. B. een telegram aan de Regeering zenden. De inhoud van dit telegram was ver scheidene afgevaardigden niet naar den zin. Het was niet fel genoeg. Twee afgevaardigden (de heeren Ma- chielse uit Grootebroek en Roeleveld uit Ilpendam), die hierbij het verst wilden gaan, werden door het H. B. uitgenoodigd het H. B. bij de samenstelling van het telegram aan de Regeering behulpzaam te zijn! Toen het telegram opnieuw was geredi geerd,, bleek ook dit niet de instemming der vergadering weg te dragen. Het tele gram luidde als volgt: „De L. T. B. in alge meene verg. bijeen keurt ten sterkste het uitblijven van wettelijke maatregelen in zake het vraagstuk der vaste lasten, af, welke reeds aangekondigd waren in de Troonrede 1933. Wijst u op de peniblen toestand van land- en tuinbouwers, welke bij het uitblijven van genoemde maatrege len de oorzaak zal worden van de even- tueele ontkerstening van een stand, welks grondslag rust en orde is en vraagt onmid dellijke maatregelen.". Het telegram vond geen genade, zoodat ten slotte'besloten werd het oorspronkelijk telegram van het H. B. te zenden! Dit luidt als volgt: „L. T. B. betreurt in hooge mate het uitblijven van wettelijke regeling van het vraagstuk der vaste lasten; zij be schouwt deze regelingen als de logische consequentie van de gevolgde aanpas singsmethode en daarom noodzakelijk. Het aantal openbare en stille executies neemt zeer snel toe, terwijl maatregelen reeds in de Troonrede 1933 werden aangekondigd. De vergadering vraagt met de meeste aan drang een spoedige totstandkoming van gevraagde regeling". In bespreking kwam daarna de „gouden standaard". De afd. Noordwijkerhout hield een plei dooi voor de vereeniging voor waardevast geld. Het lid van de Tweede Kamer, de heer M. P. van der Weyden, acht dit vraagstuk van ontzaglijk belang. Spr. citeerde de meening van prof. Aalberse. Als de land bouworganisaties zich eendrachtig stellen vóór devalueering. dan misschien zal de Regeering ingrijpen in de vaste lasten. (Groote instemming). De voorzitter zeide, dat het H. B. zal blij ven ijveren voor verlaging der vaste las ten. Men kan niet dit willen en tegelijker tijd devaluatie. De voorstellen en praedaviezen over den toestand in landbouw en veeteelt werden uitgesteld ter behandeling in een afzonder lijke vergadering van de Boeren-groep. Aan de orde kwamen daarna voorstel len en praeadviezen op den Tuinbouw. De afd. Langeraar noemde de teeltbeper- kings-maatregelen afbraak van de kleine bedrijven, zooals deze in Langeraar voor komen. De afd. Roelofarendsveen uitte eveneens een krachtig protest tegen sommige maat regelen. De afd. Loosduinen bepleitte verlaging vrachttarieven der spoorwegen voor de export van groente enz. Het hoofdbestuurslid, de heer Groen, be lichtte het prae-advies, hetwelk reeds in zijn geheel in de krant werd gepubliceerd. Spr. gaf de afd. Langeraar volkomen ge lijk. Men moet echter ook rechtvaardig zijn tegenover de groote bedrijven. Spr. is echter teleurgesteld, dat op de kleine be drijven opnieuw wordt ingekrompen. Hier door wordt het dit bedrijf zeer zwaar ge maakt. Verschillende sprekers bespraken onder werpen, welke reeds in het prae-advies waren behandeld. Wij meenen dus daar heen te mogen verwijzen. De heer Groen diende hen uitvoerig van antwoord. Het prae-advies werd daarna goedgekeurd. Bij de rondvraag werd aangedrongen op het plaatsen van tuinbouw-artikelen in het orgaan, op het uitdeelen aan werkloozen van doorgedraaide groenten. Ook werd gevraagd waarom de komkommerteelt ge steund werd en de meloenen-teelt niet. Waarom wordt tot nieuwe inkrimping van de veestapel overgegaan? En wie heeft de Minister daarbij van advies gediend? Een lid wenschte eenige verandering in de steunregeling voor zelf-kazende boe ren. Weer een ander een toeslag-premie op het scheuren van land. De voorzitter beaamde, dat er nog niet veel tuinbouw-artikelen zijn verschenen; men zal trachten verbetering te krijgen. De klachten van de rundvee-regeling ko men ter sprake bij den Boerenvakbond. Hierna werd de vergadering te kwart voor 6 uur gesloten.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6