26ste Jaargang DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 No. 7975 Ste- £eicbeli£6oii/ta/rtf DAGBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Pij onze Agenten ZO cent per week 2.60 per kwartaal anco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per reg^l Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIF 3LADEN. V Een sympathiek verbod. De ondergang van de maatschappij is een feit geworden, als zelfs openlijk met God wordt gespot of openlijk met den den Schepper verschuldigden eerbied geen re kening wordt gehouden. Die ondergang is des te dieper naar de mate de verzaking aan de plichten van eerbied tenopzichte van God algemeen is. 't Ligt daarom op den weg der Over heid, 't is daarom een plicht der Over heid, om alles te verhinderen, wat wijst op ondermijning van den eerbied voor den Schepper. De burgemeester van Utrecht heeft een tooneel-uitvoering van de Utrechtsche Stu- denten-Tooneel-Vereeniging verboden. Het betrof de vertooning van het stuk „Grazige Weiden" van Marc. Connelly. De Utrechtsche burgemeester motiveerde dit verbod als volgt: „Het plan bestond het stuk te vertoonen op een wijze, welke bij voorstellingen van studenten-tooneelgezelschappen gebruike lijk is, derhalve met *zang, toespraken, bloemen voor de spelers en bal aan het slot. Met het oog op den inhoud van het tooneelstuk, dat, wil het niet den indruk van profanie geven, vóór alles een devote stemming vereischt, heeft de burgemeester bezwaar tegen een openbare vertooning ervan. Door een andere inkleeding van de uitvoering zouden zijn bezwaren niet wor den opgeheven. Het weergeven van ge deelten uit den Bijbel, gelijk deze in de voorstelling van negers leven, door als ne gers verkleede en geschminkte spelers in een van de Amerikaansche zoo sterk ver schillende Hollandsche omgeving, houdt, z.i., in het bijzonder gelet op het feit, dat ook God ten tooneele verschijnt en de wijze waarop dit geschiedt, een zoo groot gevaar van krenking van godsdienstige gevoelens en aanstoot in, dat bij hem be zwaar blijft bestaan". Voor dit verbod betuigen wij onze waar deering. Ook de motiveering heeft onze volledige instemming; hoewel daarin misschien dui delijker had kunnen zijn uitgesproken, dat de bedoelde uitvoering in zich ook'afge scheiden van krenking van godsdienstige gevoelens en aanstoot veroordeeld moet worden, omdat zij in strijd is met den eer bied voor God. Zelfs al is het niet zoo be doeld. Zelfs aangenomen, dat met het schrij ven van dit stuk niets kwaads is bedoeld (de orthodoxe hoogleeraar G. van der Leeuw, die het in het buitenland zag, er kent er een goed element in, maar ont raadde toch de opvoering in Holland) zijn wij van oordeel, dat dergelijke stof niet op de planken hoort oordeelt ook de liberale „Avondpost". Het verbod van den Utrechtschen bur gemeester was een sympathiek verbod. BINNENLAND RIJWIELPLAATJE VÓÓR OP HET SPATBORD De minister van financiën heeft met be trekking tot de wijze van bevestiging van het rijwielbelastingplaatje nader bepaald dat dit ook mag geschieden op den boven kant van het vóór de voorvork van het rij wiel uitstekende gedeelte van het spat- scherm van het voorwiel binnen een af stand van 15 cm. van de balhoofdbuis. Het merk moet in dit geval zoodanig zijn ge vat in een houder, dat het in verticale richting wordt geplaatst met de daarop voorkomende teekening naar voren ge keerd. Deze teekening moet geheel zicht baar zijn, terwijl voor het merk geen voor werpen op het spatscherm zijn aangebracht welke het gezicht op het merk belemme ren. BEDRIJFSKINDERTOESLAG. VOORONTWERP VAN WET. De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voor-ontwerp van een wette lijke regeling inzake verplichten bedrijfs- kindertoeslag. Aan een commissie uit den Raad zal wor den opgedragen omtrent dit voorontwerp prae-advies uit te brengen. De strekking van dit ontwerp is, de mo gelijkheid te openen om in bedrijven, waar vrij willige bedrijfskindertoeslagregelingen bestaan, voor de daartoe niet toegetreden werkgevers in het geheele land of in een gedeelte des lands verplichten kindertoe slag in te voeren. Volgens het ontwerp kan invoering van verplichten kindertoeslag alleen geschieden op verzoek van den Bedrijfsraad of bij het ontbreken daarvan op verzoek van een of meer vakvereenigingen van werkgevers of arbeiders, waarvan leden bij de kindertoe slagregeling in het bedrijf betrokken zijn en nadat alsdan de voornaamste der overige vakvereenigingen van werkgevers en ar beiders, waarvan leden bij de kindertoe slagregeling betrokken zijn, in de gelegen heid zijn gesteld bezwaren daartegen schrif telijk bij den betrokken minister kenbaar te maken. DE „WILDE" AUTOBUSSEN. Inbeslagneming der touringcars niet toelaatbaar verklaard. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van den president der rechtbank aldaar in de procedure van een autocar ondernemer, tegen den Staat der Neder landen bevestigd. Deze ondernemer had, evenals enkele anderen, geregeld touring cars laten rijden op het traject Amsterdam Den HaagRotterdam, hoewel hij geen consent voor een autobusdienst op dit traé had. De president achtte, daargelaten of het onderhouden van dezen dienst wettelijk geoorloofd is, het inbeslagnemen en -hou den van de autobussen niet toelaatbaar en ook het Hof heeft thans beslist, dat een dergelijke inbreuk op het eigendomsrecht van particulieren te ver gaat, daar het hou den van autobussen niet aan bijzondere voorwaarden gebonden noch onder bepaal de omstandigheden verboden is. De N.V. van Zetten's auto-onderneming deelt mede, dat zij van mr. C. W. baron van Dedem, ambtenaar van het O.M., bericht ontvangen heeft, dat haar van heden af vergunning is verleend tot het onderhouden van de verbinding AmsterdamRotterdam per touringcar, tot de eindbeslissing van de rechtbank, eventueel van den Hoogen Raad, is genomen. R.-K. STATENKIESKRING „LEIDEN". Ter uitvoering van de besluiten der Al- gemeene Vergadering op Zaterdag 24 No vember j.L te Leiden gehouden wordt het volgende ter kennis gebracht: 1. De R.-K. Statenkieskring Leiden zal met een lijst van 6 candidaten in de a.s. Statenverkiezingen uitkomen. De aangesloten kiesvereenigingen kun nen dus hoogstens 6 candidaten stellen. De namen, voornamen, woonplaats, be roep en eventueele openbare functies der door de aangesloten kiesvereenigingen ge stelde candidaten moeten voor of op 6 Ja nuari 1935 bij den secretaris der R.-K. Statenkieskring zijn ingekomen. Te laat ingekomen zendingen worden terzijde ge legd. De stemmingen over de candidaten zul len worden gehouden voor No. 1 en 2 op 10 Februari 1935. Voor No. 36 op 24 Februari 1935. De processen-verbaal der uitslagen met bijbehoorende stukken moeten zijn inge zonden bij den secretaris van den Staten kieskring ten zijnen huize tot uiterlijk 4 uur n.m. en in restaurant „Den Burcht" te Leiden tussohen 5.30 en 6 uur n.m. Van de eerste stemming op 11 Febuari 1935. Van de tweede stemming op 25 Februari 1935. Algemeene opmerkingen: Officieele stembiljetten zullen gratis en tijdig ver strekt worden en zullen voor elke stem ming per postpakket aan heeren secretaris sen worden toegezonden. Aan de stemming kunnen alleen deelne men kiesgerechtigde leden, die op 1 Jan. 1935 lid der kiesvereeniging zijn. Dringend verzoek: Met het oog op de aantallen stembiljetten en processen-ver baal wordt aan heeren secretarissen ver zocht voor 6 Januari 1935 aan den heer se cretaris van den Statenkring op te geven: aantal leden en aantal stembureaux in iedere kiesvereeniging. EEN REDE VAN PATER HENRICUS. In een vergade.ring van de R. K. Werk- liedenvereeniging te Enschedé heeft pater Henricus weer een rede gehouden. God schrijft de geschiedenis, aldus ving spr. aan, maar wij zijn de levende pen. Be seffen wij wel voldoende onze groote ver antwoordelijkheid? Het nageslacht zal óf standbeelden voor ons oprichten óf ons als groote lafbekken bestempelen. Men schermt tegenwoordig veel met het woord „internationaal", maar wanneer daar een groep recht op heeft, dan zijn dat de Ka tholieken, die reeds 1900 jaar oud zijn en de garantie der eeuwigheid bezitten. Onze tijd staat in het teeken van herfsttij, van buskruit, van brood en spelen. Gelukkig zijn er nog heiligen op den dag van van daag, en is er no,g heiligheid in het gezin, heiligheid in zaken en in de brandende po litiek. Daar leeft Goddank nog heel veel I moois, daarom geen pessimisme. Somber- I heid is trouwens een woord, dat in de ka- I tholieke dictionnaire niet thuis hoort. I Desniettegenstaande mogen we het niet verbloemen, dat onze tijd is geworden 'n wonde aan het lichaam van de menschheid. het katholicisme ligt er bij velen zoo dun op als boter op de moderne boterham. Voor ons moet de schoonste poëzie van het leven zijn: een diep brandend geloof. Godsdienst, vooral in dezen tijd, boort energie-bronnen aan. Ons Roomsche begin sel moet vleesch worden van ons vleesch, bloed van ons bloed. Onze tijd is er een van buskruit en span ning, veroorzaakt eenerzijds door armoede en werkloosheid, anderzijds door den cri- tieken toestand, waarin de geheele wereld is gedompeld, hetzij op politiek, hetzij op sociaal-economisch gebied. Er is in ons land een massale ontevredenheid. Mogen wij nu met ons katholicisme maar tevreden zijn in dezen zin: daar staat een brandkast en op die brandkast staat een bleedje van den H. *vntonius tegen de die ven? Spreker noemt dat verschimmeld ka- tholiscisme. Krijgt ons katholicisme niet iets van bourgeoisie-manieren? Staat de praktijk van ons katholicisme wel dicht ge noeg bij de groote massa? Manoeuvreeren we niet te veel met het woordje tactiek? I Ligt op onze lippen niet te veel bestorven: speel niet met vuur? Laat men ten minste de oogen niet sluiten voor ruige toestan den. Men hee'ft spr. ophitsing verweten, maar spr. zou willen vragen: wat hitst meer op: een lezing of de toestanden die ophitsend zijn? Houden we wel voldoende den wer kelijkheid in het oog? Laten wij vooral voor de jongeren een bedding graven en hun ideeën kanaliseeren. Onze tijd staat in het teeken van brood en spelen. De huidige maatschappij is een voortdurende repetitie van „Kaïn slaat zijn broeder dood". Spr. gelooft niet aan een blijvend bloeiend katholicisme, als dit ge baseerd is op een humus van pauperisme. De grootste oplawaai, dien we Rusland kunnen toedienen, is het verschaffen van werk, ook al zou blijken, dat daardoor onze gave gulden zou moeten kelderen. Laten wij waarachtig durven, juist door ons geloof kunnen en moeten we zoo radi caal zijn. Wanneer we niet te rekenen hebben op een spoedige oplossing der crisis, laten we het dan probeeren nationaal, zoover onze middelen reiken. Spr. wil geen critiek uitoefenen, doch vraagt slechts aan de heeren in Den Haag, dat de kansen, die zich aanbieden, worden benut en nieuwe kansen worden- geschapen. Onze politiek moet veel minder gebaseerd zijn op elkaar vliegen af te vangen. Wij hebben veel te veel de massa van ons afge- stooten en moeten daarom innerlijk contact gaan zoeken. Het groepsegoïsme moet onze rijen uit en de klassenstrijd moet plaats maken voor naastenliefde en een streven om elkaar door de taaie crisis heen te helpen. Als het waar is, dat er in de Katholieke Staats partij een verflauwing is ingetreden, dan moet er meer vitaliteit en activiteit in ge bracht worden. Spr. gelooft nog altijd in het jeugdig idealisme van Mr. Aalberse en het zou daar om van isegrimmigheid getuigen, op dit moment de R. K. Staatspartij te verlaten. Voor we iets, wat zoo historisch is gegroeid, in de lucht laten vliegen, mogen we wel eerst zeer ernstig nadenken of dit in dezen tijd te verantwoorden is, en of we dan niet zouden doen aan beeldstormerij. Laten we trachten een spiegel te wezen waar de buitenstaander een stukje van God in ziet. Wij zijn onsterfelijk, laten we dat steeds voor oogen houden. Naar Christus onzen Koning, d. w. z. gelijk Chris tus onze Koning. Als het moet laat ons of ferzielen zijn, aldus beëindigde Pater Hen ricus zyn onder ademlooze stilte aanhoorde rede. „Tijd". ARBEID IN BROODBAKKERIJEN De minister van sociale zaken heeft be paald: ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten des rijks te vergunnen als volgt: lo. Door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen mag, in afwijking van het bepaalde in art. 35, tweede lid, der ar beidswet 1919, met den bakkersarbeid wor den begonnen: a. op Woensdag 5 Decem ber om 2 uur des voorbiddags; b. op Don derdag 27 December om 3 uur des voor middags, een en ander met dien verstan de dat voor zoover betreft broodbak kerijen, voor welke een vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid der Ar beidswet 1919, is verleend telkens ge durende 2 uren vóór het tijdstip, waarop op genoemde dagen de bakkersarbeid mag aanvangen, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag worden verricht; c. op Maandag 24 December en d. op Maandag 31 December, telkens om 12 uur des nachts, onder voorwaarde, dat in de ondernemingen, waar op de onder b en/of c genoemde data, dan wel op den onder d genoemden datum van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, op Dinsdag 25 en Woensdag 26 December, respectievelijk Dinsdag 1 Januari 1935 geen arbeid wordt verricht; e. op Donderdag 27 December en op Woensdag 2 Januari 1935 telkens om 12 uur des nachts, doch alleen voor het stoken van ovens door één persoon. 2o. In afwijking van het bepaalde in de artikelen 35, tweede lid, en 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919 mag door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Zaterdag 22 en Zaterdag 29 December tot 12 uur des nachts, respectievelijk 10 uur des namiddags arbeid worden verricht en mag de werktijd der bakkersgezellen op die dagen ten hoogste 13 uren bedragen. 3o. Door bakkersgezellen mag, in afwij king van het bepaalde in artikel 40, eerste lid, der Arbeidswet 1919, op Maandag 24 en Maandag 31 December gedurende ten hoogste 10 uren arbeid worden verricht, tenzij een kennisgeving (coupon), als be doeld in artikel 35, tweede lid, onder b, der Arbeidswet 1919, tijdig is ingezonden aan het districtshoofd der arbeidsinspectie in welk geval de werktijd ten hoogste 13 uren mag bedragen; aan hoofden of bestuurders van brood- bakkerijen in alle gemeenten des rijks te vergunnen, dat, in afwijking van het be paalde bij artikel 35, zesde lid, der Ar beidswet 1919, op Woensdag 5 December en voor zoover betreft broodbakkerijen waarin op 25 en 26 December en 1 Janu ari 1935 geen arbeid wordt verricht op Maandag 24 December, Donderdag 27 De cember en Maandag 31 December deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: lo. van 7.30 des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt ver voerd; 3o. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. PAKKETTEN MET LEVENSMIDDELEN. Bij verschillende weldadigheidsinstellin gen en -vereenigingen bestaat de gewoonte omstreeks Kerstmis pakketten met levens middelen uit te reiken als Kerstgave. Van meerdere zijden bereikten de Crisis- Zuivel-Centrale aanvragen om ook dit jaar voor dat doel onbelaste margarine, vetten en reuzel beschikbaar te stellen. De Crisis-Zuivel-Centrale verklaart zich bereid dergelijke verzoeken in welwillende overweging te nemen en noodigt de ver eenigingen en instellingen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, derhalve uit, haar daarbij op te geven, resp. over te leggen: a. een verklaring van het bestuur, waar uit blijkt, hoeveel onvermengde margarine, vet en/of reuzel in de jaren 1932 en 1933 ieder afzonderlijk, voor dat doel werd uit gereikt. b. de hoeveelheid van deze artikelen, welke thans benoodigd zal zijn, onder bij voeging van een door het bestuur getee- kend afschrift van den orderbrief aan den leverancier; c. een verklaring van den leverancier, van welke margarinefabriek en/of vet- I smelterij de artikelen worden betrokken; d. den datum, waarop deze artikelen geleverd moeten worden; e. den datum, waarop en de plaats, waar de uitreiking der Kerstgave zal plaats hebben; f. in welke verpakking men het vet en/of de reuzel wenscht te ontvangen. Het is de bedoeling, dat zooveel moge lijk de onvermengde margarine, het vel en de reuzel zullen worden aangekocht bij dezelfde leveranciers, van wie deze artike len de vorige jaren betrokken zijn. De hoeveelheid aan de instellingen te verstrekken margarine moet minstens 5 K.G. bedragen. Grootere hoeveelheden moeten een veelvoud uitmaken van 5 KG. Te verstrekken vet kan voor dit doel VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Rijksbisschop Müller verliest steeds meer terrein in den strijd tusschcn de protes- tantsche kerken (2de blad). z Vorstenreunie in Londen (2e blad) Turkije wil met Frankrijk een verdrag sluiten van wedcrzijdschen bijstand (2de blad). uitsluiting in 1/4-, 1/2 en 2 1/2 K.G. ver pakking worden betrokken; te verstrek ken reuzel alleen in 1/4 en 1/2 K.G. ver pakking. Buiten en behalve de banderolles, wel ke op de te leveren artikelen moeten wor den geplakt, dient het vervoer tevens te geschieden onder dekking van een, door de Crisis-Zuivel-Centrale afgegeven, gelei- debiljet. Aanvragen, als bovenbedoeld, dienen zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 9 De cember 1934, te worden ingezonden aan het adres der Crisis-Zuivel-Centrale te 's-Gravenhage. Laan van Meerderxoort 84. Waar in 1933 meerdere aanvragen we gens te late indieneing moesten worden af gewezen, vestigt de Crisis-Zuivel-Centrale de aandacht van belanghebbenden op bo venbedoelden datum, daar ook dit jaar aanvragen, welke haar nadien bereiken, niet meer in behandeling, zullen worden genomen. De uitreiking dezer artikelen dient vóór 3 Januari 1935 te geschieden. WA7 ANDhftk BLADtX SC/WIJVEN VIJF GEBODEN In een artikel „Strijd tegen ondervoe ding" stedt de T ij d vijf geboden a|n de regeering en anderen daarvoor in aanmer king komende organisaties: I. Gij zult de „vaste lasten" (huur, gas, electricteit, enz.) verlagen; II. Gij zult geen particuliere ondersteu ningsgiften van kerkelijke genootschap pen, liefdadigheidsvereenigingen en andere organisaties of personen in mindering bren gen van het genoten steunbedrag; III. Gij zult, méér dan tot nu toe ge schiedde, de behoeflighcidsgevallen indi vidueel geval per geval beschouwen; IV. Gij zult de overtollige levensmidde len, welke tóch vernietigd worden, distri- bueeren onder de bchoeftigen, die deze le vensmiddelen tóch niet zouden kunnen koopen en betalen; V. Gij zult ons bcter-onderlegde huis vrouwen bezorgen. STADSNIEUWS DE DOEZASTRAAT IN FEESTTOOI. De winkeliers van de Doezastraat hebben 'n gezamelijke St. Nicolaas-reclame uitge dacht, waardoor zij de ingezetenen willen aansporen hier hun St. Nicolaas-geschenken te koopen. Tevens hebben zij daarvoor een wedstrijd georganiseerd, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Het betreft hier een slagzin-wedstrijd. In iedere etalage nl. aer d^ej nemende winkeliers bevinden zien letters. Deze letters te amen vormen een slagzin, be trekking hebbende op do Doezastraat. De deelneming is voor ieder geheel vrij Oplossingen moeten ingezonden worden Doezastraat 14. vóór 6 December 1934, op een briefkaart of brief, voorzien van een Koningin Emma-zegel, waarmede dus te gelijkertijd een goed werk wordt beoogd. Voor de goede oplossingen worden 7 waardebons van 2.50 beschikbaar gesteld Inzenders, die hun oplossing vergezeld doen gaan van een nieuwen slagzin, be trekking hebbende op de Doezastraat-win- keliers, hebben kans op den hoofdprijs zijnde een waardebon van 12.50, In verband hiermede vestigen we spe ciaal de aandacht op de in dit nummer voor komende advertenties. Tot hoofd van den oec. en adm. dienst van de gestichten „Endegeest" enz. is be noemd de heer J. A. Valk, thans in gelijke functie werkzaam in het Juliana-zieken- huis (een particuliere ziekeninrichting) te 's Gravenhage.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1