2Gste Jaargang MAANDAG 26 NO" 7 DEK 1934 No. 7974 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal I anco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 9.50 DIT NUMME* PF<rr\aT UIT VIER BLADEN. V De Vrijz. Democr. Bond Mr. Joekes heeft in de jaarvergadering van den Vrijz. Democratisch en Bond on der gejuich! medegedeeld, dat de Vrij zinnig Democratische Kamerfractie tegen de defensie-begrooting zal stemmen. En de Vrijz. Democratische Ministers keuren deze begrooting goed of leggen er zich bij neer, zooals het op de vergadering van den Vrijz. Democratischen Bond heette. Dat dit een tweeslachtigheid is in den Bond, iets onwaarachtigs kan o.i. moeilijk worden ontkend. Indien de Vrijz. Democratische Mi nisters zich in dezen tijd bij de oorlogs- begrooting moeten „neerleggen", hun prin- cipieele bezwaren ertegen niet den doorslag laten geven, dan moet ook de Kamer fractie zich op dit standpunt kunnen stel len. De nu aangenomen houding ontsiert den Vrijz. Democratischen Bond. Verder geeft de gehouden jaarvergade ring van den Bond niet veel stof voor commentaar. Dat men geen bezuiniging wil op open baar onderwijs, tenzij gelijkelijk op het bij zonder dit is een eisch, waarmede wij ons volkomen kunnen vereenigen! Wij misten er echter de bijvoeging bij, dat men ook niet wil bezuinigen op het bijzonder onderwijs, tenzij gelijkelijk op het open baar! Verder hebben ter vergadering o.a. de Ministers Marchant en Oud eenige ver standige woorden gesproken. In het slot van Minister Oud's rede, een gedicht van den grooten Vlaamschen priester-dichter Gezelle, ligt naar c h r i s t e 1 ij k beginsel dichterlijk uitgedrukt de eigenlijke wereld-taak van iederen mensch, van iede re regeering, van eiken maatschappij- vorm.... Wij trekken hieruit geen con clusies, maar mogen dat feit of: dit ver schijnsel? toch hier wel even consta teer en! DE STRIJD TEGEN DEN GODS DIENST IN MEXICO De autoriteiten van den staat Sinaloa hebben telegrafisch van den gouverneur, Marinel Paez, opdracht ontvangen, om alle kerken onmiddellijk te sluiten. Zoo spoedig dit bevel bij de bevolking bekend werd, organiseerden men in de ste den en in de kleinste dorpjes protest-mee tings, omdat bij de wet is toegestaan, dat •15 priesters hun geestelijke bediening mo gen uitoefenen. Desondanks ging de politie toch over tot de uitvoering van het bevel, waarbij het hier en daar begrijpelijker wijze tot botsingen kwam. De kerken overvol Nu in Colima de twee eenigste openge bleven kerken eveneens gesloten werden, gaan dagelijks groote groepen geloovigen naar Tonila, in Jalisco, om daar hun gods dienstplichten te vervullen. Op Zondagen of kerkelijke feestdagen begeven zich hee- le karavanen van mannen en vrouwen en kinderen naar Tonila. Er zijn Zondagen waarop meer dan 3000 Katholieken uit Co lima in de kerken van Tolina de H. Mis bij wonen. Naar wordt medegedeeld heeft men aan Mgr. Jossé Zarate, aartsbischap van Ante- quara (Oaxaca), die op reis was naar Meci- co-stad te kennen geven, dat hij den Staat moest verlaten. De aartsbischop was tot nog toe de eeni ge priester, die zijn geestelijke bediening mocht uitoefenen. Seminaristen des nachts verdreven Mgr. Nicolaas Corona, bisschop van Pa- pautla in den staat Vera Cruz, die zijn zetel naar Tezintla in Puebla had overge plaatst, heeft bevel ontvangen, om den staat Puebla binnen 72 uur te verlaten. Hij werd ervan beschuldigd, dat hij de wet op den eeredienst zou hebben geschonden. Het gemeentebestuur van Durango gaf des avonds om 11 uur bevel, het Seminarie in die stad te ontruimen. In het holst van den nacht werden de studenten op straat gezet en daar alle verkeersmiddelen ont braken konden de jonge mannen niet naar huis terugkeeren. De inwoners van Du rango waren minder wreed dan hun over heid en namen de studenten in hun hui zen op. Kerk ontwijd. In Mexicali (Beneden Californië) is pastoor José Torres over de grens naar de Vereenigde Staten gevlucht. De Nationale Revolutionaire Partij heeft zijn hoofdkwar tier ondergebracht in de kerk, waar deze pastoor zijn ambt uitoefende. Als rede voor de inbeslagname van de kerk v/er opgegeven, dat pastoor Torres in een toespraak vanaf den kansel de rechter der kerk verdedigd had. De zwart-roode emblemen van de revo lutionaire partij hebben het kruis vervan gen, terwijl de heilige beelden werden ver wij derd en portretten van Rodriguez en den gouverneur van Clachea daarvoor in de plaats werden gestelid. Weer een bisschop die Mexico moet verlaten. Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Antonie Guizary Valencia, bisschop van Chihuahua, is in El Paso (Texas) aangekomen. Toen de Bisschop door de Katholieken in El Paso werd ontvangen, vertelde hij, dat de Commissaris van Politie kwam mede- deelen, dat hij Chihuahua moest verlaten. De kerkvorst werd evenwel in de gelegen heid gesteld, den Staat te verlaten „als een gentleman". Verkoos hij dit niet, dan zou hij met geweld de grens worden overgezet. De Bisschop besloot met den nachttrein te vertrekken op voorwaarde, dat hij de reis in Talleres, ten Noorden van de stad Chihuahua zou mogen onderbreken. Twee politiebeambten vergezelden den bisschop naar het station, doch gingen niet mede tot aan de grens. Van den Amerikaanschen consul in Chi huahua had hij een „bezoekers-kaart" ont vangen, die voor één jaar geldig is. Op zijn reis werd den bisschop geen ver lof gegeven, de trein te verlaten, zelfs niet om een kaartje te nemen. MINISTER MARCHANT OVER HET KABINET De beide Vrijzinnig-Democratische Mi nisters mr. H. P. Marchant en mr. P. J. Oud zijn Zaterdag voor het forum van hun partij getreden bij gelegenheid van de al- gemeene vergadering, welke de Vrijzinnig- democratische Bond tegen Zaterdag en Zondag heeft belegd. Eerste spreker was Minister Marchant, die allereerst de al of niet-homogeniteit van het kabinet in bespreking nam. Het is maar wat men onder dit woord ver staat, maar bedoelt men er mee een gelijk gericht inzicht in de actueele vraagstuk ken, dan is dit kabinet homogeen. Maar deze homogeniteit is volgens spr. ook de eenigste, welke mogelijk is. Zaken van he terogeniteit moeten achterwege blijven en gehouden worden. Er zijn struikelblokken genoeg. Men werpe geen nieuwe op. De partij mag wel met haar critiek voor den dag komen. Zonder critiek zou de poli tieke democratie dood zijn. Maar na alles gehoord te hebben, dient men zich uit te spreken, voor of tegen het kabinet. Geen tweeslachtige houding, geen van-twee-wal- letjes-tegelijk-eten, zoo was spr.'s stand punt. Er is in dit* kabinet, zoo is spr.'s erva ring, iets goeds: de solidariteit, het zich eendrachtig toewijden aan 's lands belang met een op-zij-zetten van eigen meening. Sinds 26 Mei 1933 hebben tien mannen sa mengewerkt. En het eerste harde woord moet nog vallen. En dit, terwijl elke week toch grooter moeilijkheden zijn te over winnen, dan anders in een heele kabinets periode. Inderdaad is waar wat Colijn zei- de: het kabinet voert alleen kabinetspoli- tiek, geen ministerspolitiek. Het is niet mogelijk geen fouten te maken, doch alle ministers komen daar solidair voor op. Eerst na afloop van de vier jaren kan gevraagd worden of het kabinet in het belang van het volk heeft geregeerd. Toen wij in dit kabinet traden, wisten wij, dat we geen toejuichingen zouden oogsten. Maar de overweging was: wat zullen wij zijn, als wij er buiten blijven. Zie naar de partijen, die in de oppositie bleven. Negatie is de eenige eenheid in de S. D. A. P. Eer medelijden dan afgunst past hier tegenover. In dezen tijd is voor alles zedelijke moed noodig. Een regeering wordt ten hoogste geduld. Doch gezorgd moet wor den, dat men geen koren brenge op den molen van het fascisme. Hoe meer wij af geven op dit kabinet, hoe meer de mole naar daarvan zich de handen wrijft. Tijdens de rede van Minister Marchant werd er achter in de zaal nu en dan geïn terrumpeerd door opposanten of fascisten. Een enkele maal, als er werd gelachen, reageerde Minister Marchant daarop met een „Daarom kan alleen de domheid lachen." Na afloop van Marchant's rede stond de vergadering op en juichte hem langdurig toe. Minister Oud, die vervolgens op het spreekgestoelte verscheen, begon zijn rede met te herinneren aan de laatste alge- meene vergaderingen, waarop spr. steeds op een verslechtering van den economi- schen financieelen toestand had moeten wijzen. Ook nu is de toestand weer zoo veel erger en het laat zich aanzien, dat hij het volgend jaar nog moeilijker zal zijn. Minister Oud over de nieuwe organisatie van het bedrijfs leven. Het tijdperk van de individualistische economie is voorbij en wij gaan thans naar een bedrijfsordening. Maar daarbij waar schuwt de historie om niet in uitersten te vervallen: het groepsegoisme der beroeps standen werd als reactie gevolgd door de individualistische economie. De nieuwe or ganisatie van het bedrijfsleven mag niet stranden op die klip. Deze tijd is een moeilijke, geweldige, maar ook een groote tijd, een tijd van ba rensweeën, waaruit een nieuwe tijd ko mende is. Onder daverend applaus besloot Minister Oud zijn rede met merkwaardig! het gedicht van den Vlaamschen priesterdich ter Guido Gezelle: „Het leven is de vrede niet, Geen wapenstilstand vragen, Het leven is de Kruisbanier Tot in Gods handen dragen." Als derde spreker trad ten slotte het Kamerlid mr. A. M. Joekes op, die deed uit komen, de zware taak van het Landsbe stuur, dat de Landshuishouding in over eenstemming moet brengen met de vermin derde welvaart en tevens heeft zorg te dra gen voor de groote groep van meer dan 300.000 werkloozen met hun gezinnen, tot een overmaat van critiek met de voor ve len daaruit voortvloeiende pijnlijke gevol gen aanleiding geeft. Tegen critiek heeft de V. D. B. geen bezwaar; zij is heilzaam en voor een goed staatsbestuur zelfsonmis- baar. Echter moet de eisch worden gesteld, dat de critiek in woord en beeld niet het rakter krijgt van smaad, opruiing of ver dachtmaking. Spr. wijdde ook een beschouwing aan de geestelijke vrijheid, waarbij hij den toe stand te dien aanzien in Duitschland als een voorbeeld aanhaalde, hoe het niet moet zijn. Wij wenschen zeide spr. niet al leen op religieus gebied de geestelijke vrij heid te handhaven, wij wenschen dat ook met betrekking tot de vele en dringende vragen op cultureel, sociaal, economisch en staatkundig gebied. In dit verband wees spr. op de N. S. B., die in haar orgaan de bij ons bestaande vrijheid misbruikt. Zij roept de Nederlanders op tot tucht en zelf tracht zij in woord en geschrift het staats gezag met onwaardige voorstellingen te ondermijnen. Er kwam tijdens deze rede protest van de in de zaal aanwezige nationaal-socialis- ten. Er ontstond rumoer en op vrij hard handige wijze werden een 6-tal N. S. B.'ers uit de zaal verwijderd. Dioc. Land- en Tuinbouwbond De Dioc. Land- en Tuinbouwbond kwam hedenmorgen te Haarlem in algemeene ver gadering bijeen. De voorzitter, de heer G. W. Kamp- schoër, verwelkomde alle aanwezigen, in 't bizonder den nieuwen geestelijk adviseur, prof. Cleophas. De organisatie heeft heel veel goeds van dezen nieuwen adviseur te verwachten. (Applaus). De toestand in den land- en tuinbouw is in scherpe mate minder geworden. Spe ciaal in tuinbouw en veehoudersbedrijf zijn groote verliezen geleden. Doordat de prij zen van de granen op de wereldmarkt ge stegen zijn, hebben de akkerbouwers een voordeel gehad, waardoor deze tak renda bel is geweest. De toestand op het platteland is slecht. Er is reden tot groote waakzaamheid gebo den, nu de regeering overweegt blijkens de Troonrede de heffingen ten bate van land- en tuinbouw te verlagen. De steun is nog steeds onvoldoende geweest; de produc tie-kosten zijn niet gedekt. Door het terugloopen van de export is de tuin aan den rand van den afgrond ge bracht. De Regeering zal een ander standpunt hebben in te nemen. Met de toegezegde 3 millioen kan niet worden volstaan. Spr. heeft vertrouwen in dezen Minister, maar er zal een groote actie moeten worden ge voerd. Wat het veehouders-bedrijf betreft, ook hier zal het H.B. op de bres staan. Ten opzichte van het bloembollenbedrijf verwacht spr., dat de saneeringsmaatrege- len een gunstige uitwerking zullen mogen hebben. Het H.B. beijvert zich echter om aan de vele bezwaren een oplossing te geven. Inkrimping van tuinbouw en veeteelt is noodzakelijk. Er zal echter voldoende gel delijke steun moeten worden geboden in het overgangstijdperk. De vaste lasten. Behalve de loonen, zijn de vaste lasten niet verlaagd. Spr. had van de Regeering hier een ingrijpen verwacht, vooral ten aanzien van een wettelijke regeling tot ver laging der hypotheekrente. Bij de Kamerdebatten is echter gebleken, dat van A.R. en C.H. in de Tweede Kamer voor zulk een regeling geen steun is te ver wachten. Spr. citeerde, wat door de woord voerders dezer partijen in de Tweede Ka mer is verklaard. Daartegenover heeft prof. Aalberse na mens de Katholieke fractie een ander ge luid doen hooren. Het antwoord van Minister Colijn was teleurstellend. In de Troonrede van 1932 was de anti- executiewet aangekondigd. Deze dagen werd nu aangekondigd, dat deze regelma tig „in onderzoek" is. (Gemompel). Even eens wacht men nog steeds op de pachtwet. De regeeringsmolen maalt zeer langzaam. Intusschen verarmt 't platteland verschrik kelijk ook de middenstand. De Regeering heeft de helpende hand ge boden. Van den nieuwen Minister heeft spr. den indruk, dat hij een open oog heeft voor de plattelandsbelangen. Spr. uitte ook zijn instemming met de benoeming van den heer Roebroeck tot directeur van den Landbouw. Auto tegen een huis gereden en vernield Een doode vier gewonden Hedennacht omstreeks drie uur kwam de heer A. de Jong uit Goirle met zijn auto, waarin een gezelschap van zes personen uit Tilburg was gezeten, uit Antwerpen. In de Bergstraat te Goirle reed de auto. vermoedelijk door het te ruim nemen van een bocht, met het achterwiel tegen het huis van den slager van Erven, waardoor de linker zijwand van den wagen werd in gedrukt. De aohterwand werd als 't ware weggescheurd. Door den harden slag werden de bewo ners van de in de buurt liggende huizen gewekt. Men vond een zestal personen ver spreid over de straat liggen. Direct wer den Dr. Daniels, een geestelenke en de po litie gewaarschuwd. Bij onderzoek bleek, dat de heer Oerlemans uit Tilburg op slag was gedood. Zijn vrouw was ernstig ge wond. De chauffeur, de heer A. de Jong, hing nog achter het stuur. Toen hij met veel moeite er achter vandaan was gehaald, bleek, dat hij zware inwendige kneuzingen had opgeloopen. De heer Bezems had een gebroken arm, terwijl zijn echtgenoote met den schrik vrijkwam. Van de verdere in zittenden bekwam de weduwe Smit—Van Rooy geen letsel, terwijl haar broer, de heer van Rooy, verwondinggen opliep. Het voorste deel van de auto werd door den slag nog een eind meegesleurd en kwam met het voorste deel tegen een huis aan, waardoor ook dit deel van de wagen deer lijk beschadigd werd. Alleen de motorkap bleef heel. De lichten van de auto brand den nog. De gewonden zijn per auto van den G. G. D. naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg vervoerd. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hongarije eischt onmiddellijke behande ling van Joegoslavië's aanklacht tegen Hon garije inzake den koningsmoord. (2e blad). Het Chaco-rapport aangenomen. (2e blad) Mijnramp in Japan. Meer dan 40 dooden. (Buitenl. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Hedennacht reed te Goirle een auto tegen een huis, waardoor één der zes inzittenden werd gedood en vier gewond. (1ste pag.) Cacaofabriek „Hollandia" te Koog aan de Zaan in vlammen opgegaan. (Gem. Berich ten, 3de blad). Gecompliceerd auto-ongeluk op den rijks weg GraveDen Bosch (Gem. Berichten, 3de blad). Jongen redt drie kinderen uit brandend huis te Oss. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN: Fraaie successen van Itic Mastenbroek: nieuw wereldrecord geves tigd en 'n overwinning tegen acht Duitsche tegenstandsters (2de blad). WINTERSPORT: De kunstijsbaan te Amsterdam officieel geopend. (2de blad). VOETBAL: De voetbalcompetities bren gen nieuwe verrassingen (2de blad). Een levenskwestie. Een enkel woord sprak spr. over de ex port. Deze is voor ons land levens-kwestie. Daarom dienen de vaste lasten worden verlicht, om de productiekosten te verlagen. Men zij echter bezadigd in zijn critidk op de Regeering, want het is duidelijk, dat het de buitenlandsche maatregelen zijn, die onze toestand zoo nijpend maken. In deze moeilijke tijden ontstaat bij boe ren en tuinders een zekere ontevredenheid en onverschilligheid. Spr. wekte de leden op toch vertrouwen te stellen in de Godde lijke Voorzienigheid vertrouwen te be waren in een betere toekomst. De notulen en het jaarverslag werden z.h.st. goedgekeurd. De rekening en verantwoording en de begrooting werden na eenige opmer kingen vastgesteld. Speciaal werd hierbij aanmerking ge maakt op het feit, dat de L.T.B.-sccreta- taris, ir. Dekker, benoemd was tot secre taris van den Prov. L. C. O. in Noord-Hol land. Men gaf als zijn meening te kennen, dat deze functies niet wél vereenigbaar zijn. De voorz. antwoordde, dat de L.T.B. zich steeds beijvert om invloed te krijgen in de crisis-organisaties. Daarom heeft 't hoofd bestuur de benoeming van ir. Dekkers toe- gejuicht. De werkzaamheden aan de L.C.O. zijn in 't begin veelvuldig geweest. Het H. B. wil de vereeniging van deze functies nog even aanzien. Mocht de werkkring in Alkmaar te veel eischen, dan zal het H.B. nader overwegen. Hierna kwam de oud-geestelijk adviseur, pastoor J. P. Kok, ter vergadering, wiens komst met applaus werd begroet. Bloemen werden op de groene tafel geplaatst. De voorz. richtte zich tot den oud-ad- vinseur. Pastoor Kok was met hart en ziel aan onze organisatie verbonden. Op een zeer bijzondere wijze heeft hij de organisatie willen dienen en dat in een periode, waar in de L.T.B. een schok had gekregen zoo hevig, dat veel vertrouwen in de organisa tie was verloren gegaan. Hij is erin ge slaagd, de L.T.B. niet alleen op de been te houden, doch heeft kans gezien zoodanigen arbeid te verrichten, dat het vertrouwen volkomen is teruggekeerd. Insiders vooral erkennen gaarne, dat door hem ontzaggelijk veel arbeid is ge leverd voor de organisatie en haar leden. Bovendien hadden wij in pastoor Kok een hartelijke vriend. Spr. zegt den rector besten dank voor alles wat hij voor de organisatie heeft willen doen. Zijn moe dige arbeid zal in dankbare herinnering blyven.. (Daverend applaus). Als huldeblijk werden den oud-geeste lijk adviseur drie borden van Delftsch blauw aangeboden. Spr. had moeilijk weerstand kunnen bieden aan de uitnoodigng om op deze ver gadering te komen. Spr. zegt dank voor de aanhankelijkheid en trouwe vriendschap al die jaren ondervonden. Spr. geeft de

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1