ZATERDAG 24 NOVEMBER 1934 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 11 ELECTRISCHE TABAK- EN SIGARENFABRIEK „DE LANDMAN" „MO DJ O", prima 5 cents Sigaar mbhUBBI Fa. Wed. C. J. VISTER HAVEN 20 LEIOEN GRATIS AUTORIJDEN Pseudo-verpleegster dupeert veel menschen j Donderdagavond stopte voor het politie bureau aan de Groote Paauwesteeg te Rot terdam een taxi, waarvan de chauffeur de inzittende vrouw vriendelijk, doch drin gend uitnoodigde met hem binnen te tre den. De vrouw, die als verpleegster ge kleed ging, was wel gedwongen aan de uitnoodiging gehoor te geven, al deed zij het niet van ganscher harte. Aan den inspecteur deelde de chauffeur mede, dat hij met deze dame het land doorkruist had, maar dat zij niet wenschte te betalen. Eenige dagen geleden had zij bij een taxi-onderneming aan den Coolsin- gel een wagen met chauffeur gehuurd voor een rit naar Amsterdam. Daar logeerde zij. Den volgenden ochtend ging men verder naar Zandvoort en later op den dag naar Den Haag. En nog steeds had de vrouw niet betaald. De chauffeur kreeg argwaan, vertelt het „HblcL", mede door het vreemde gedrag der vrouw in de hotels en restaurants, waar zij overnachtte en haar maaltijden gebruik te. Hij vroeg haar te 'sGravenhage om be taling, en toen bleek, dat zij geen geld bij zich had, had de chauffeur het besluit ge nome, zijn cliënte maar aan de politie af te leveren. Daarom reed hij naar Rotter dam en stopte niet eerder dan bij het poli tiebureau in de eerste afdeeling. Bij het verhoor bleek, dat pseudo-ver- pleegster al meer uitstapjes l ad gemaakt zonder betaling. Zoo had zij nog pas met een gehuurde auto een tocht gemaakt van Goes over Utrecht naari Rotterdam, waar zij spoorloos verdwenen was zonder den chauffeur te betalen. Ook zag zij telken male kans de hotels waar zij logeerde, zonder betaling te verlaten. Tal van taxi verhuurders en hotelhouders, die zij niet alleen zonder betaling liet zitten, maar van wien zij soms ook nog geld leende, zijn be nadeeld. De vrouw heeft den nacht in een politie bureau doorgebracht, doch men moest haar den volgenden ochtend weer laten gaan. Men zij gewaarschuwd voor het geval zij zich weer ergens aanmeldt. DE VALSCHE OORMERKEN De bron opgespoord Te Woudenberg heeft een opzienbarende arrestatie plaats gehad, meldt het „Utr. Dagbl.". Door de politie uit de Bilt is n.l. in samenwerking met de gemeentepolitie van Woudenberg gearresteerd de heer.. H. S., varkenshandelaar, wonende aldaar. De heer S. wordt verdacht van verspeiding op groote schaal van oormerken voor var kens waarvan de vervaardiging, eveneens in opdracht van den heer S., geschiedde in een fabriek te Bilthoven. Het is vrij zeker, dat thans de persoon is gevonden op wiens aanhouding van re- reeringswege een belooning van ƒ500 was gesteld. Waarschijnlijk valt deze te beurt aan iemand uit Bilthoven, op wiens aan wijzing de fabriek werd ontdekt. HET ONTVOERDE MEISJE Schaker en geschaakte aangehouden De 32-jarige arbeider uit Oudenbosch die een 14-jarig meisje uit Bosschenhoofd had meegetroond en wegens schaking werd op gespoord, is volgens het „Dagblad van Noord-Brabant" gisternacht in gezelschap van het meisje te Breda aangehouden. Beiden zijn ter beschikking van de mare chaussee te Oudenbosch gesteld. KERKNIEUWS 191 I Mag ik mijn klomp met Sint Nicolaas bh" u zetten. Vrienden, een heel klein klompje? Voor het artikel dat ik het meest noodig heb, is geen nummer 48 noodig. Toe, denkt mog eens aan dit Missiehuis, want het wordt werkelijk droevig, alse zoo week in-week-uit de dagen voorbijgaan zonder eenig teeken van daadwerkelijke belang stelling. Anders ga ik voor straf in het vervolg altijd ernstig scliryven, hoor, net zoo lang tot ge mij weer reden tot lachen geeft. Voor deze keer zal ik nog maar wat vroolijks vertellen uit een heel oude krant. Het woord „opzetten" beteekent in de vol gende regels: je schoen of klomp bij de schoorsteen zetten. Ergens op het boerenland woonde een levenslustige weduwe. Ze had een boeren knecht als bedrijfsleider. De boerin had wel een oogje op den leider van haar boer derij en bracht nogal eens het praatje, zoo in het algemeen, op verkeering, toekomst en op „een vrouw alleen is toch maar een vrouw alleen", maar de jongeman begreep miet. Op Sinterklaasavond zei de boerin: „Weet je wat ik gedacht heb, Thiessen? „Nee, hoe kan ik dat weten? ,,^Je r.-.oest ook opzetten. „Nou maak je het een beetje al te mooi. „Dot. dat nou. Je weet nooit waar het goed voor is. „En wat zal ik opzetten? ,,'n Klomp. „Daar gaat maar zoo'n beetje in. „Zet ze dan allebei". Zoo gebeurde het. En wat vond de knecht de volgende morgen Lachend stond de boerin zelf in de klompen! Toen begreep Thiessen. Nog nooit had hij zoo'n goede Sinterklaas gehad. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld te geven te^en rente zoolang u leeft. Na uw dood wordt het gebruikt voor arme studen ten. HAAGSCHE HOPJES. XV. Het „R.-K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding" te 's-Gravenhage. Hoe volkomen aangepast bij den tegen- woordigen tijd deze voortreffelijke instel ling ook wezen moge, mijn bezoek er aan welwillend toegestaan door den direc teur, Mgr. dr. Th. Verhoeven voerde toch mijn gedachten een halve eeuw terug. Een der hoofdambtenaren, het oud schoolhoofd de heer Chr. L. Wesseling Mzn., herinnerde mij ni. aan den tijd, toen wij samen de Normaalschool der „Broeders in 't Westeinde" van Den Haag bezochten, en aan de practische wijze, waarop die Broeders dan kweekelingen reeds vroeg de onderwijskunst bijbrachten. Die Normaalschool, waarvan Broeder Ca- rolus directeur was, wat 'n eenvoudige in richting was dat! Een eigen lokaal bezat zij aanvankelijk niet; de Broeders-leera- ren gaven hun lessen ieder in hun eigen klasse-lokaal. Dit ging best, want die les sen werden buiten de gewone schooltijden gegeven, dus wanneer de klassen ledig en de leeraren hun eigenlijke dagtaak achter den rug hadden. De kweekelingen had den trouwens dezelfde dagtaak, want van meet af aan waren zij bij verschillende Broeders ingedeeld, onder wier toezicht zij een enkele les mochten geven of achterblij vers bijwerken. 't Is waar, dat op die manier de werkda gen voor de kweekelingen, die toch ook hun werk moesten maken en hun lessen leeren, vrij lang waren, maar nadeelige gevolgen hebben zij daarvan, bij mijn we ten, nooit ondervonden. Ontspanning en studeeren waren behoorlijk afgewisseld en vooral gedurende de eerste jaren hadden de kweekelingen onder schooltijd wel ge legenheid aan een tafeltje achter 't staan de bord voor zichzelf te werken. Naar on dervinding ging dat allemaal best. Het onderricht op deze oude „kweek" was vrij uitgebreid. De Broeder-overste gaf Godsdienstonderricht; wiskunde, talen en teekenen, hoewel nog geen vereischte, ont braken niet, evenmin als letterkunde. De les hierin was op Zaterdagavond gezet, als zijnde immers meer ontspanning dan in spanning. Dit vond Broeder Carolus zoo en wij waren het volmaakt met hem eens. Tal van onderwijzers heeft die eenvou dige Normaalschool, welke pas na mijn tijd een eigen, zij 't zeer bescheiden lokaal kreeg, afgeleverd, allemaal via een Staats examen. Het „jus promovendi" voor dus danige instellingen kwam pas veel later. Er zal nu wel nergens meer zoo'n een voudige Normaalschool zijn. Men moet hierbij intusschen niet vergeten, dat er 50 jaar geleden nog geen sprake was van subsidie, laat staan van gelijkstelling. Men moest roeien met de riemen, die men zich zelf kon verstrekken, en deze waren niet altijd lang genoeg. Hulde daarom alsnog aan de „Broeders in 't Westeinde", aan de St. Vincentiusver- eeniging, die hun scholen beheerde, en aan wie elders met hen in hetzelfde schuitje voeren, voor hetgeen zij met zoo beschei den middelen wisten te bereiken. Op 't R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding is men 't hiermede stellig vol komen eens. En zoo ben ik tot mijn uitgangspunt te ruggekeerd. Geen beter middel, om diep doordrongen te worden van het enorme verschil tus- schen voorheen en thans, dan een bezoek aan dat bureau, gevestigd in een groot pand aan het Bezuidenhout. Ieder kan wel in zijn omgeving gadeslaan, hoezeer het aantal R.-K. onderwijsinrichtingen zich heeft uitgebreid, maar dat de vlucht zoo groot is geweest, ervaart men pas ter dege, wanneer men het imposante jaarboek van het Bureau bestudeert. Het is thans in 5 deelen gesplitst, maar reeds dat, hetwelk gewijd is aan het „R.-K. Bewaarschool- en Lager Onderwijs" in Nederland", heeft bijna 200 pagina's noo dig voor de lijst van R.-K. bijzondere L.O.- scholen en dezer personeel, alles zoo be knopt mogelijk gedrukt. Een paar vergelijkende data en cijfers moge ik hier inlasschen: 1855: den Arnhemschen Katholieken wordt geen toestemming gegeven om ge heel op eigen kosten een R.-K. school te stichten; 1888: 496 R.-K. bijz. scholen met 86408 leerlingen; 1912: 1264 R.-K. bijz. scholen met 184907 leerlingen; 1933: 2615 R.-K. bijz. scholen met 470569 leerlingen. Met ware „Uiver"-nelheid vlogen we vooruit. Tel bij deze 2615 lagere scholen de tal- looze Bewaarscholen, benevens de Kweek scholen en Normaallessen en men beseft, welk een rijkdom van R.-K. onderwijsin stellingen over ons land verspreid is. Er is echter nog meer. De overige dee len van het Jaarboek toch behandelen op gelijke wijze: het R.-K. Nijverheids-, Land en Tuinbouw- en Handelsonderwijs; het R.-K. Middelbaar, Voorbereidend Hooger en Hooger Onderwijs; de R.-K. Jeugdorga nisatie in Nederland en ten slotte R.-K. On derwijs en Jeugdorganisatie in Neder- landsch-Indië, Surname en Curasao. Geen school, hoe klein ook; geen jeugd- vereeniging, hoe bescheiden ook in leden tal, of zij vindt haar volledige vermelding in een der jaardeelen, zoodat ieder belang stellende op de hoogte kan komen van al wat hij weten wil omtrent den stand van opvoeding en onderwijs in het Rijk, in en buiten Europa. Wat al correspondentie moet er gevoerd worden om dat alles precies te weten. En hoe accuraat moet er aan 't Bezuidenhout gewerkt worden om al die cijfers en namen hun juiste plaats te geven. Daar mag na tuurlijk niets aan mankeer en, want iedere inzender controleert later zijn eigen gege- vene, en bovendien moet men op de ver-" meldingen in 't jaarboek secuur kunnen vertrouwen wat men bereids geleerd heeft veilig te kunnen doen. Het Bureau bepaalt zich intusschen niet tot het rangschikken en indeelen der gege vens, de voornaamste cijfergroepen, n.l. die betreffende het algemeen vormend lager onderwijs in Nederland, worden ook over zichtelijk verwerkt. Groepen figuurtjes van jongens en meisjes, ieder figuurtje voor 1000 leerlingen tellend, maken het reeds bij oppervlakkige beschouwing dui delijk, hoe de mannelijke en vrouwelijke leerlingen in Nederland over de verschil lende Bisdommen zijn verdeeld. Op soort gelijke wijze wordt met één oogopslag zichtbaar gemaakt, hoe de verhouding is tusschen de religieuze en wereldlijke leer krachten, waarbij laatstgenoemde catego rie verre in de meerderheid blijkt te zijn. De heer Lingbeek en zijn kloostervree- zende vrienden moesten het Jaarboek te der plaatse opengeslagen gestadig op hun schrijftafel hebben liggen! De gegevens voor het jaarboek, dat ook lezenswaardige toelichtende artikelen be vat, geschreven door in de practijk van enderwijs en opvoeding hier te lande en in de overzeesche bezittingen werkzame deskundigen; die gegevens zijn lang niet het eenige, wat bij het Bureau binnen komt. Het gansche jaar door stroomen er de verzoeken toe om inlichting en voor lichting, uiteraard inzonderheid op het terrein der L.O.-wet. Omtrent de oprich ting van nieuwe scholen, omtrent de op lossing van gerezen moeilijkheden, om trent den uitleg van wetsartikelen, omtrent personeel-aangelegenheden, omtrent leer middelen en afrekeningen, omtrent dit al les en nog meer komen de schoolbesturen en andere belanghebbenden bij 't Bureau hun licht opsteken. En aan 't Bezuidenhout weet men op al les bescheid. Men beschikt er over een er varing van straks 15 jaar. In 1930 toch werd het Bureau gesticht op initiatief van ons Doorluchtig Episcopaat en al die ja ren heeft Mgr. dr. Th. Verhoeven er de leiding van gehad. Dit waarborgt een door ondervinding gestaalde eenheid van rijpe beslissingen in de velerlei aangele genheden, welke, hoe uiteenloopend soms ook, toch in den grond der zaak van gelij ken oorsprong zijn en in beginsel gelijke oplossing vragen. Wat intusschen niet weg neemt, dat bijkomstige omstandigheden de voorgelegde puzzles soms zóó ingewikkeld maken, dat die oplossing dagen van inge spannen arbeid vergt, waarbij een onder zoek in loco door den directeur of een der hoofdambtenaren onontbeerlijk is. Maar een oplossing komt er altijd. Hier van is men in onze kringen alom in den lande overtuigd geworden, evenals men heeft leeren beseffen, hoezeer het Bureau den schoolbesturen die deze Centrale met een zeker bedrag per leerling finan cieren allerlei kosten aan afzonderlijke adviezen en onderzoekingen uitspaart. Met al het bovenstaande is intusschen nog niet de gansche taak van het Bureau aangegeven. Den Doorlucbtigen stichters stond n.l. een dubbel doel voor oogen, door Mgr. H. van de Wetering z.g. als volgt aangegeven in de rede, welke Z.H.E.xc. bij de inwijding van het gebouw op 28 Juli 1920 hield: „de Hoogwaardige Bisschoppen hebben het noodig geacht, hier in Den Haag een instelling te vestigen, welke de onmisbare relatie tusschen het Bijzonder Onderwijs en de Regeering op goede wijze zal onderhouden en by het ten uitvoer leggen van de wet aan besturen de noo- dige voorlichting kan geven." Minister dr. J. Th. de Visser, mede reeds verscheiden, die bij de openingsplechtigheid ook het woord voerde, juichte dit dubbele doel ten zeerste toe, o.a. zeggende: „Een groot, een overstelpend aantal brieven ko men bij het Departement van Onderwijs in met verzoeken en vragen, waarvan men zou gewenscht hebben, dat zij eens eerst door den trechter van een deskundig in stituut als dit Bureau zouden zijn gegaan. Veel noodeloos geschrijf, veel verwarring zou bij het vooraf inwinnen van deskun dige voorlichting kunnen worden voorko men." Deze „onmisbare relatie", nu door twee voorname sprekers zoo duidelijk aangege ven, heeft van meet af aan tusschen Re geering en Bureau bestaan, aan welke tra ditie minister Marchant trouw is gebleven. Onnoodig te zeggen, hoezeer deze aange name verstandhouding van weerskanten aan het vlot verloopen der werkzaamheden ten goede komt. Nog dezer dagen hebben we uit de bla den vernomen, dat minister Marchant zijn concentratie-plannen ten aanzien van ook het bijzonder onderwijs „ter consideratie en advies" naar het Bezuidenhout had ge zonden. Z.Exc. wist: daarmede bestrijk ik I dan opeens de heele R.-K. linie en ben ik verzekerd van een weloverwogen ant woord. Deze aangelegenheid baart inmiddels nieuwe, buitengewone besognes aan ons Eureau, dat toch al zoo krap in zijn werk krachten zit: allen bijeen van directeur tot bode een twintigtal personen. Meer kan Bruintje niet trekken, zoodat men den werktijd uitbuit. En met animo! Met leege handen ging ik bij 't Bureau ten bezoek, met een pak bescheiden kwam ik er vandaan. Daar was eerstens het maandblad „Het Schoolbestuur", dat op voorlichtende wijze de feiten en cijfers van heden en verleden bespreekt een frissche uitgave, welke reeds in haar zesden jaargang is. Verder het maadnschrift „Verbum", spe ciaal bestemd voor priesters en anderen, die godsdienstonderwijs geven aan de jeugd. Ook op dit gebied worden steeds nieuwe wegen gebaand, alle leidend naar hetzelf de, onveranderlijke doel, maar telkens verrassende uitzichten daarop openend. Wie niet tot taak heeft, godsdienstonder wijs te geven, zij 't toch ter lezing aanbe volen. Voorts een aantal brochures, o.a. van Mgr. dr. Th. Verhoeven, die het onderwijs vraagstuk hier en in 't buitenland in rede voeringen van verschillende zijden belicht te, en van pater J. Morel S.J., die een boek je van 80 pagina's wijdde aan „Katholi cisme en Sport" en daarmede toont, hoe zeer wij meeleven met onzen tijd. Onwillekeurig moet ik nu ten slotte nog eens terugdenken aan den ouden tijd, toen we 't met heel wat minder moesten stel len, ook op 't veld der lectuur. Voor mijn leerlingen waren b.v. de „Annalen der H. Kindsheid" een graag gelezen, zeldzaam boekje; het circuleerde onder hen. Wat is er nu veel, veel meer! „Wat zin wie Röms-minsen verbéterd." Laten we dankbaar zyn. Maar tevens waakzaam blijven. AJO. LUCHTVAART SPOOKVLIEGTUIG ZOU EEN SOVJET TOESTEL ZIJN Tal van vliegvelden nabij Alexandrofsk De beroering welke het z.g. „spookvlieg- tuig" in geheel Noorwegen heeft teweegge bracht, is nog steeds niet geluwd. Het „Berliner Tageblatt" verneemt thans uit Stockholm, dat een uit Sovjet-Rusland gevluchte officier sensationeele onthullin gen heeft gedaan omtrent den aanleg van Russische vlieghavens aan de Finsche grens. Volgens een telegram uit Helsingfors aan de „Stockholms Tidingen" zou een hoog geplaatst officier van het roode leger, die onlangs uit Moermansk over de grens r.aar Finland is gevlucht, hebben medege deeld, dat behalve te Alexandrofsk nog drie andere Russische vliegvelden in de buurt zijn aangelegd, welke veel belangrij ker zijn en elk ongeveer veertig vliegtui gen kunnen herbergen. De officier, die zelf tot de leiding behoorde bij den aan leg van een dier vlieghavens, houdt het voor waarschijnlijk, dat het in Noorwegen waargenomen spookvliegtuig van een de zer nieuwe Russische havens afkomstig is. De „Tidens Tegn" wijst onder den in druk dezer onthullingen de gedachte aan ten algemeene Scandinavische militaire alliantie van de hand, omdat Noorwegen daardoor te nauw verbonden zou zijn met Finland en licht verwikkeld zou kunnen worden in militaire conflicten, welke uit de geografische ligging van Finland zou den kunnen ontstaan. Het blad stelt daar entegen voor een militair verdrag te slui ten met Zweden tot verdediging van een absolute neutraliteit. Het „Stockholms Aftonbladet" verneemt van deskundige zyde eenige interessante bijzonderheden over de oorlogshaven Alexandrofsk. Het is onjuist, aldus het blad, aan te nemen, dat daar slechts enkele patrouille-booten gestationneerd zijn. In tegendeel, de Sovjets zouden aanzienlijke strijdkrachten, alsmede hulpvaartuigen, bommenwerpers en verkeersvliegtuigen te Alexandrofsk hebben samengetrokken. Ook zouden er minstens drie duikbooten zijn ondergebracht. „Tel." MET GESCHENKEN OP WEG NAAR ALBURY ƒ3000 voor den omroeper De heer H. Sluiter, oud-gezagvoerder van de K. P. M. is gisteren met souvenirs van Batavia naar Albury vertorkken. De wijze waarop deze zullen worden aange boden, zal worden vastgesteld in overleg met den vertegenwoordiger van de K.P.M. in Australië. In totaal is ingezameld ƒ5618, hiervan is voor circa ƒ2516 aan geschen ken besteed. Het restant zal aan den heer Newman, den omroeper van Albury wor den overhandigd. UIT DE OMGEVING LEIDSCHE NDAM. De opening van de Winkelweek. Vrijdag 23 November, des avonds te 8.30 uur had in den winkel van den heer Van Haastrecht aan de Damlaan 64, waar ook de prijzen van de winkelweek zijn tentoon gesteld, de officieele opening plaats van de winkelweek, welke van 23 November tot en met 5 December te Leidschendam ge houden wordt, en waaraan door 28 winke liers wordt deelgenomen. Nadat de talrijke winkeliers zich in den winkel had verzameld, nam de voorzit ter van het Comité, de heer J. Schuyt het woord. Het is voor mij een aangename taak, aldus de voorz., U, Edelachtb. heer Burgemeester namens alle winkeliers wel kom te mogen heeten. Het is de derde maal, dat mij deze eer te beurt valt. Wanneer wij naar het eerste jaar terugzien, dan kunnen wij hier, ofschoon overal achteruitgang is te constateeren, een vooruitgang consta- teeren, daar het ledental bijna is verdub beld en deze vooruitgang danken wij in hoofdzaak aan den steun van den Burge meester, die als de drager van het burger lijk gezag, steeds alle medewerking verleent en het goede voorbeeld geeft, waardoor de bevolking van zelf volgt; deze steun is voor de deelnemende winkeliers van onschat bare waarde. Hij hoopt, dat de winkelweek in alle opzichten moge slagen en een suc ces moge zijn voor de Gemeente. Burg. Keijzer, die hierna het woord ver krijgt, zegt met genoegen gekomen te zijn om deze winkelweek te openen en hij doet dit met te meer genoegen, omdat hy de nooden kent, en weet, hoe moeilijk het is voor den middenstander om zich staande te houden en zich te ontwikkelen. Het is, aldus spreker de mooiste stand, waarvan echter het meeste wordt gevraagd. Het is echter te prijzen, dat men niet by de pak ken gaat neerzitten en hij is overtuigd, dat men gerust kan concurreeren met de con currenten van buiten de gemeente, waar dikwijls groote lokmiddelen worden ge bruikt. Men moet de ingezetenen aanspo ren in eigen gemeente te koopen. Hij heeft met aandacht de winkelweekcourant gele zen en gezien, dat de pry zen verdubbeld zyn en inderdaad, als hij hier rondziet, lijkt het wel een warenhuis met de collectie mooie prijzen. Hij hoopt, dat de winkel week een groot succes moge worden en deze met Gods hulp moge slagen en dat eenieder op het einde geheel voldaan moge zyn. Hij dankt ten slotte voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en stelt zich ge durende den winkelweek gaarne ten dienste en verklaart hiermede de winkelweek voor geopend, waarna hij het gordijn openschoof zoodat de schitterende collectie pri'zen voor het publiek werden tentoongesteld. Ook wij wenschen de ondernemende win keliers van harte alle succes. K. J. M. V. Maandagavond te 7.30 uur Oriëntatiecursus voor de Aspirantleden en vanaf 8.30 uur, K. J. M. V.'ers belooft het een fijne avond te worden. Dirk Koster, kunstcriticus zal spreken over „Een groote Katholieke Romanschrijver, d. i. Anton Coolen, aan de meesten van ons bekend door zyn „Peelwerkers", „Goede Moorde naar", e. a. Een fijne litteraire avond. Komt Maandagavond op tijd. Aanvang te 8.30 uur precies. Te laat komen zal dien avond erg storen. Op dezen avond te 8 uur ver- gedering van de retraiteclub. Dinsdagavond 27 November te 7.30 uur Maria-Congregatie. Donderdag 29 Novem ber Studieclub te 9 uur. Apologetische avond. Kap. van Vugt spreekt over „De Openbaring van God." NOORDWIJKERHOUT Huisslachtingen. Ingezetenen, die voornemens zijn een of meer varkens te slachten, gelieven de vrijstelling van hef fing ingevolge het crisisvarkensbesluit minstens drie weken vóór de slachting aan te vragen by den heer J. van Eeden te Noord-Binnen, daar men anders de vrij- stellingsbeschikking niet tijdig krijgt toe gezonden om drie dagen vóór de slachting vei gunning hiertoe aan te vragen ter ge meentesecretarie. Aan dezen termijn van drie zal in het vervolg streng de hand worden gehouden. Indien geslacht wordt zonder vrijstellings- beschikking en zonder vergunning, stelt men zich aan een bekeuring bloot. VOORHOUT. Uitvoering. Door de onderaf deeling van de St. Jozefsgezellen „Vader Kolping" is dit jaar wederom het initiatief genomen, geheel belangloos een uitvoering te geven ten bate van het comité ter verzorging van de Voorhoutsche werkloozen. In afwijking van hetgeen de laatste jaren in hoofdzaak door dit gezelschap werd vertoond, wordt thans aan het publiek voorgedragen een oer-komische klucht: „Samsom en Moot doen aan boksen", van P. Mossinhof en G. Nielen. Bij de generale repetitie werden wij uit- genoodigd, en kunnen ten volle beamen, dat een keur van spelers het publiek zal laten zien, dat zij ook zeer goed op de planken thuis zyn bij het spelen van een klucht. Alle spelers voldeden goed. en het lachen zal niet uitblijven. De burgemees ter zal de eerste uitvoering op Woensdag 28 November openen met een welkomst woord, terwijl overigens voor muzikale af wisseling zal worden zorg gedragen. Aan het welslagen van dezen avond is ieder Voorhouter moreel verplicht mede te werken, voorzoover hij daartoe in staat zal zijn; feit is, dat een genotvolle avond hem te wachten zal staan. Tot verstevi ging van de kas, waarvan men in dezen tijd heel spoedig den bodem zal kunnen zien, zal op beide avonden een verloting worden gehouden; de laten zijn dan 10 cent verkrijgbaar. De eerste avond zal de eerste prijs een servies zijn, terwijl de tweede avond een dames-armband-horloge de eerste prijs zal uitmaken, dit horloge vertegenwoordigt een waarde van 15. Het plaatselijk werkloozencomité wordt alle succes toegewenscht tot leniging van den nood onder de bevolking welke het meest behoeftig is in deze tijden. Bouwvergunning. Door burgemeester en wethouders is aan den aannemer P. van der Geer alhier, Vergunning verleend tot het bouwen van twee woonhuizen aan de Boekhorstlaan. WARMOND Extra steun aan werkloozen. Door het steuncomité B, extra steun aan werkloo zen, alhier, is besloten, dat de aanvragen voor dezen steun niet meer behoeven te worden ingediend ten Raadhuize, doch bij de afgevaardigden in dit comité, tw. voor de R.K. leden van den Volksbond by den heer H. Weyers; voor den Chr. Besturen bond bij den heer C. van der Heyden en voor den Neutralen Bond bij den heer A. Zekveld. Uitvoering. Aan de uitvoering van den R.-K. Volksbond op morgenavond zal het strykje van de St. Josephgezellen te Lei den zyn medewerking verleenen. Vergunning. Door B. en W. is aan den heer Th. Kraan vergunning verleend lot oprichting van een graanmaaldery, meelmengerij en een machine ter vervaar diging van lijnkoeken. Ook bij de hoofd inspecteur van den Arbeid bestaan geen bezwaren.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11