DONDERDAG 22 NOVEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 5 TWEEDE KAMER Oeconomische Zaken Bij de voortgezette behandeling van de Begrooting van Economische Zaken hebben eenige afgevaardigde eigenlijk een herha ling te hooren gegeven van de beschouwin gen over de algemeene politiek der Re geering, die reeds bij Hoofdstuk I der SLaatsbegrooting aan de orde zijn geweest. Vier hunner waren het eens in de af keuring van de economische politiek der Regeering, zij het op geheel uiteenloopen- de motieven. De heer We sterman (N.H.) betwist al evenzeer, dat er van „constructieve wel vaar tspolitiek", waarover de Minister in zijne Memorie van Antwoord spreekt, sprake kan zijn, als de heeren Snee vliet (Rev." Soc.) en Wijnkoop (C.P.); maar hij wil er toch iets geheel anders voor in de plaats gesteld zien, dan de bei de revolutionaire vertegenwoordigers. Vol gens den vertegenwoordiger van Nat. Her stel mist de regeeringspolitiek de noodige eenheid van lijn. De regeering ziet niet in, dat wij gedwongen worden tot zelfzorg; en daarom komt ze met al hare maatrege len achter de feiten aan. Er moet een ul- geheele reorganisatie van ons volkshuis- houden plaats vinden; doch hieraan begint de regeering niet. Tegenover dit in de autarkische lijn liggend betoog stelden de beide revolutionaire afgevaardigden, dat alle regeeringsmaacregelen het leven voor de groote massa duurder maken, en dat meer bescherming voor de eigen industrie en landbouw dit in nog verhoogde mate zou doen. De heer Van Dis (St. Ger.) ging met dit laatste een heel eind mee en achtte blijkbaar het geheele crisis-apparaat uit den booze, waarvan de heer Westerman vroeg, of het aan ons volk alleen voor de daarbij aangestelde ambtenaren inderdaad 12 millioen kost, zooals men hem verteld had. Met den heer Van Dis was de heer Smeenk (A.R.) het eens, dat de hooge bezoldigingen en extra-toelagen, welke deze minister aan eenige hoogere ambte naren aan zijn departement wil toekennen, in dezen tijd niet op haar plaats zyn; en hij overwoog zelfs een voorstel tot vermin dering van de desbetreffende posten. Eenstemmig drongen de heeren Kamp- schöer (R.K.), Van den Heuvel (A.R.) en Van Houten (Chr. Dem.) aan op verlaging van de vaste lasten, die op de landelijke eigendommen rusten. Het gaat toch niet aan, aldus de eerstgenoemde, katholieke afgevaardigde, dat voor hypo theken op landelijke eigendommen, welke steeds voor de meest soliede geldbelegging zijn gehouden, 5 pet. en meer rente moet worden betaald, nu de obligaties van de Staatsschuld slechts op 4 pet. staan. Hoe ze omlaag moeten, daar blijf ik buiten, aldus de anti-revolutionaire heer v. d. Heuvel, maar omlaag moeten ze; het is immers onmogelijk, dat men de nagestreefde afda ling naar een lager, niveau zal bereiken, wanneer men een van de beletselen daar toe weigert weg te nemen; en de heer van Houten voegde hieraan toe, dat zonder deze verlaging van de voor prijsverlaging noodige vermindering van den "teun aan den landbouw niets zou kunnen komen. Van een dergelijke verlaging, tegen welke andere voordeelen dan ook, zal de heer Vervoorn (PI. B.) wel nooit iets wil len weten. Deze becijferde toch, dat tal van landbouwbedrijven, den steun ten spijt, er nog altijd niet kunnen komen, met name de kleinere zandbedrijven in Noord- Brabant werken met verliezen van by de 37 gulden en minder per Hectare. De heer v. d. Heuvel wil, evenals de heeren v. Voorst tot Voorst (R.K.) en v. d. Putt (R.K.) hadden betoogd, hulp bieden door hoogere invoerrechten in plaats van de meer en meer verstarrende en misbrui ken in de hand werkende contingenteerin- gen, waarvan de heer Westerman getuigde, dat ze tot verkoop van toegewezen invoer vergunningen door de meest-begunstigde importeurs leiden. Allerlei speciale punten werden nog aan gesneden door verschillende afgevaardig den. Zoo pleitte de heer Hermans (R.K.) voor technologische instituten en een wet ook op den arbeid van vreemdelingen in zelfstandige beroepen. Hij toonde met de voorbeelden van een aluminium-fabric-k en een soda-fabriek, welke hier zeer goed zouden kunnen worden opgericht, aan, dat er nog veel aan de voortvarendheid der Regeering tot verruiming van werkgele genheid ontbrak. De heer D r o e s e n (R. K.) zou ook in de door den Minister ver worpen oprich'/'.ng van aardappelvlokfa- brieken een middel tot werkverruiming zien en tevens een voordeel voor de gè- heele volkshuishouding, omdat deze steun per voedingseenheid minder zou kosten dan de tarwesteun. De heer Lovink (C. H.) vroeg zich af waarom de melkveeboer zou moeten beperken en de margarine industrie niet. En de heer Westerman (N.H.) zou liever hec Holland-huis te Brus sel willen steunen dan de wereldtentoon- stelling-1935 aldaar, die volgens den heer Lovink slechts 1150 M2. grond aan het Nederlandsch paviljoen beschikbaar stelde. De Minister van Economische Zaken beantwoordde voor gisteren nog eenige ter sprake gebrachte punten. Het laatste wat hij had verwacht, was wel dat hem zou worden verweten niet voldoende delegaties uit het bedrijfsleven te ontvan gen. Hy had in 5 maanden tijds buiten zij ne audiënties niet minder dan 254 perso nen ontvangen! Met den noodtoestand in de sigaretten-industrie was de Minister op de hoogte, en interdepartementaal overleg was gaande, om ten deze een regeling te treffen. Ook de hulp voor de klompenin dustrie wordt met spoed uitgewerkt. Een wet op den arbeid van vreemdelin gen, welke in werking zou kunnen treden telkens wanneer de bezwaren daartegen in een of ander handelstractaat waren verval len, was de minister bereid te overwegen. De economische beteekenis van de ten toonstellingen in het Holland-huis te Brus sel was niet van dien aard, dat op eco nomische gronden een subsidie verant woord zou zijn. Op andere gronden was dit misschien wel het geval, maar dan moest men niet bij spr.'s departement te recht. Men moet bedenken, dat de steun aan de Nederlandsche vertegenwoordiging te Brussel niet alleen de huur van het ter rein betreft, maar ook het gebouw en de propaganda, noodig, om dit gebouw te vul len. De Minister is geen groot vriend van tentoonstellingen; doch bij de beslissing of deze behooren te worden gesteund spe len ook overwegingen van internationale aard een rol. Heden heeft de Minister zijne rede voort gezet. Telefoon en Rad o In een vergadering, welke van Dins-: dagavond 8 uur tot des nachts 2 uur duurde, heeft de Kamer de begrooting van het staatsbedrijf der Posterijen en Tele grafie afgehandeld. De voornaamste kwesties, welke ter sprake kwamen, waren de annexatie van de telefoonnetten der groote steden door het Rijk; de verhouding tusschen de ra- dio-omroepvereenigingen en de dagbladen; de zenderbouw en de distributie door het bedrijf der P.T.T. Over de zendtijd verdeeling werd in liet geheel niet meer gesproken en over de con trole nog slechts zeer weinig, al hadden dan de heeren Drop (S.D.A.P.) en Sneevliet (Rev. Soc.) op dit terrein nog eenige weinig beduidende klachten. Ten aanzien van de annexatie-kwestie beleefde men het merkwaardige schouw spel, dat de socialistische heer Drop en de communist De Visser zich als tegtn- standers daarvan ontpopten. De socialist Van Braambeek daarentegen was er voor. Algemeen was men het erover eens, dat de groote steden van de annexatie groot nadeel zouden ondervinden en dit vergoed moesten krijgen. Ook Minister de Wilde dacht er zoo over en deelde mede, dat de annexatie zou doorgaan, omdat het wegens de automatiseering noodig is, dat het geheele bedrijf in één hand komt. Maar voor een behoorlijke schadevergoeding wordt natuurlijk gezorgd; een commissie, waarin wethouders van de drie groote ste den zitting hebben, is bezig deze zaak te onderzoeken. Wat den zenderbouw aangaat, daarom trent deelde de Minister mede, dat over eenstemming was bereikt en een wetsont werp reeds zijn departement had verlaten. Tusschen de dagoladen en de radio-om- roepvereenigingen botert het niet, omdat de laatste advertenties vasi de eerste al- spoepen, zeide de heer Schaepman (R.K.); en dan houdt alle liefde op. En de heer Schaepman én de heer T e u- lings (R.K.), riepen den steun van den Minister in tegen deze met iida^e Con currentie; maar de heer Krijger (G.H.), die van oordeel was, dat de verstandhou ding tusschen radio-omroepvereenigingen en pers lang zoo slecht niet was als de heer Schaepman wilde doen gelooven, vreesde, dat het moeilijk zou wezen voor het ingrijpen van den Minister een rechts grond aan te geven. Dat vond de Minis- t e r zelf ook; maar hij verklaarde zich toch bereid tot een soort bemiddelaarsrol, om ieder te geven, wat hem toekwam. De distributie door het radiobedryf zal nog eens goed van alle kanten worden bekeken; en de M i n i s t e r beloofde, dat hij geen beslissing zou nemen, alvorens met de Kamer nader overleg te hebben ge pleegd. BUITENLAND VOLKENBOND. HET GRAN CHACO CONFLICT. Beide partijen doen onwillig. De gisteren in de buitengewone Volken bondsvergadering gehouden algemeene dc- raadslagingen over het rapport en de aan bevelingen van de commissie van twee en twintig voor de oplossing van het Chaco- geschil hebben overeenkomslig de ver wachting aan het licht gebracht, dat deze voorstellen van de commissie van twee en twintig de instemming van de geheele vol kenbondsvergadering, de beide strijdende partijen buiten beschouwing gelaten, zul len verkrijgen. Nadat Osusky als voorzitter van de com missie van twee en twintig, de strekking der aanbevelingen op heldere wijze had uiteengezet, verklaarden achtereenvolgens de gedelegeerden van Argentinië, Chili, Peru, Turkije, Perzië, Arghanistan, Zwe den, België, Engeland, Spanje, Polen, Sov jet-Rusland en Cuba allen hun instemming ermede. Intusschen bleek het uit de discussies wel, dat er nog geen overeenstemming be staat over de vraag, wat geschieden zal, indien een der partijen de^ aanbevelingen niet zou aanvaarden of niet zou naleven. Vooral ten aanzien van de al of niet handhaving van het verbod van wapenJe- veringen aan de strijdende partijen bestaat groot meeningsverschil. De commissie van twee en twintig is niet verder gegaan dan voor te stellen, dat de andere staten ten aanzien van de handha ving van het embargo na de aanneming van de aanbevelingen van de volkenbonds vergadering rekening zullen houden met de gedragslijn der strijdende partijen ten opzichte van de aanbevelingen. De gedelegeerden van Turkije verklaar de namens de Balkan-Etente, dat dit voor stel van de commissie van twee en twin tig veel te zwak is. Hij wilde, dat het em bargo dan alleen zal worden toegepast te gen de partij, die de aanbevelingen niet aanvaardt of niet naleeft. De Turksche gedelegeerde vond steun bij Litwinoff en verschillende andere delega ties. Het schijnt echter, dat Engeland voor een opheffing van het embargo ten aanzien van de partij, die zich niet naar de aanbe velingen van de volken bondsvergaderin gen gedraagd, niet veel gevoelt. Eden en andere gedelegeerden schijnen te vreezen, dat die staat dan wel eens zooveel wapenen zou kunnen aanschaffen, dat hij daardoor zulk een overwicht in be wapening op den anderen staat zou ver krijgen, dat hij zich zelf daarna niet lan ger door de aanbevelingen gehouden zou achten, zoodat de strijd dan opnieuw van een andere zijde zou aanvangen. De Nederlanosche delegatie meent, dat het verkeerd zou zijn, dat de aanbevelin gen door een der partijen zullen woroen van de hand gewezen. Dit zou de kracht der aanbevelingen verzwakken. Gistermiddag is de commissie van twee en twintig wederom bijeengekomen, om de gedelegeerden van Bolivia en Parakuay te hooren. Paraguay wierp tal van bezwaren tegen de gedelegeerden van Bolivia en Paraguay geen besnste weigering uitsprak, heelt de commissie van twee en twintig besloten, de door Paraguay voorgestelde wijzigingen in de aanbevelingen nogmaals in een on dercommissie uitvoerig te bespreken. Bolivia verklaarde een termijn van der tig dagen te verlangen, alvorens zich offi cieel over de aanbevelingen uit te sprexen. In verband met dit standpunt van de beide partijen is net nog niet zeker, wan neer de buitengewone volkenbondsverga dering in voltallige bijeenkomst haar be raadslagingen zal voortzetten. LAVAL EN LITWINOFF. Een belangrijk onderhoud te Genève. Laval en Litwinoff hebben gisteren te Geneve een lang onaernoud genad, waar aan men zeer groote waaroe toexent. Litwinoix zou gisteren zoo ver gegaan zijn, aan Erankryk opnieuw een bonoge- noOiSciiap aan te bieden zooals hij reeds aan Baruiou heeft voorges celd. Evenals Bartnou aarzelt eenter ook La- val op het Russische denkbeeld in te gaan, daar ook Laval aan een meer algemeen verdrag in den geesc van een oostelijk Lo- carno-pact nog steeds de voorkeur geeft. Laval schijnt speciaal hiervoor naar Pa rijs terug te keeren, oin in den minister raad verslag uit te brengén over zijn on derhoud met Litwinoff. Men meent, dat de Fransche regeering eerst in ieder geval nog zal trachten, Po len er toe te bewegen, zich nog bij het oos telijk Locarno-pact aan te sluiten, alvo rens het Russiscne voorstel in nadere over weging te nemen. SMRGEBIED. RESULTAAT VAN SAAR-DISCUSSIES TE ROME. Fransche bankbiljetten voor de mijnen. De' Fransche en Duitsche deskundigen hebben aan de commissie van drie inzake het Saarprobleem medegedeeld, dat zij in den loop hunner besprekingen er over eens zijn goworden, conform de Fransche voorsteden in het geval dat de volks stemming in het Saargebied uitvalt ten gunste van Duitschland, de in het Saar gebied in omlorp zijnde Fransche bank biljetten te doen gebruiken voor de beta ling van de terug te koopen mijnen. ENGELAND. Japan wil de Britsche compromis voorstellen nog een nader onderzoeken. De mislukking der vlootbesprekingen, welke de laatste dagen als vrijwel zeker werd beschouwd, is nogmaals vermeden of althans uitgesteld. De Japansche gezant Matsuleira had na melijk gisteren met den Britschen minis ter van buitenlandsche zaken, Sir John Si mon, op het Foreign een bespreking, in het verloop waarvan hij mededeelde, dat de Japansche regeering de Britsche com promisvoorstallen nog eens aan een nauw keuriger onderzoek wenscht te onderwer pen. OOSTENRIJK. DR. RINTELEN. Spoedige invrijheidstelling te wachten. Het onderzoek tegen den voormaligen Oostenrijkschen gezant te Rome, dr. Rinte- len, die verdacht werd van medeplichtig heid aan de Juni-gebeurtenissen en tegen wien na zijn herstel een vervolging wegens hoogverraad zou worden ingesteld, schijnt niet tot resultaat te hebben geleid. In politieke kringen weet men mede te deelen, dat hij verleden week reeds naar een sanatorium te Purkersdorf bij Wee- nen is overgebracht en dat dit als tusschen- stadium zou zijn bedoeld voor zyn volle dige invrijheidsstelling. FRANKRIJK. STADHUIS DOOR WERKLOOZEN BEZET Gemeentebestuur korten tijd gevangen. In St. Quentin schoolden Dinsdag voor het raadhuis eenige honderden werkloo- zsn samen en drongen, ondanks het krach tige verzet van de plaatselijke politie, het gebouw binnen. Zij sloegen verschillende deuren en vensters in, bezetten eenige ver trekken en weigerden weg te gaan voor dat zekere kortingen op den werkloozen- steun zouden zijn afgeschaft. Het gemeentebestuur is thans in zekeren zin de gevargene van de werkloozen. Het ingrijpen van de gewapende macht is slechts mogelijk met toestemming van den prefect, die tot gisteravond nog niet was gearriveerd. Een later telegram meldt, dat de maire ten slotte is gezwicht voor de eischen der werkloozen, die daarop wegtrokken. BUiraiANESSHE BERECHTEN. KASTEEL-WEESHUIS NABIJ VENDOME DOOR BRAND VERNIELD. Het kasteel La Gaudinière bij Vendóme, waar zestig Armeensche weezen door den eigenaar Kraghensian, een rijk filanthroop waren gehuisvest, is door brand geheel vernield. Ongelukken deden zich niet voor, daar de kinderen het brandende gebouw ordelijk hebben kunnen verlaten. Het kas teel was een betrekkelijk modern bouw werk, uit 1850, opgetrokken in Renaissan cestijl. Na den oorlog kocht Karaghensian het, die zelf van Armeenschen oorsprong is, maar genaturaliseerd Amerikaan. Hij be vindt zich thans te New York. De waarde van het gebouw werd geschat op 20 millioen francs. DRAMA OP DE GALAPAGOS THANS TEN DEELE OPGEHELDERD. De twee dooden herkend. De beide dooden, die eenige dagen gele den door de bemanning van een treiler op een van de Galapagos-eilanden werden aangetroffen, zijn thans herkend. Het be treft hier niet, zooals oorspronkelijk was gemeld, een man en een vrouw, doch twee mannen, en wel de Duitscher Alfred Ru- dolf Lorenz, die reeds in hel eerste bericht genoemd werd, en de kapitein van een Nporsch jacht, Nuggerud. Het misverstand moet worden toege schreven aan het feit, dat de on< lekker der beide lijken aan de politie had medegedeeld dat het een man en een vrouw waren nl. het echtpaar Wittmer, dat zich eenigen tijd geleden op het Galapagos-eiland Floreana gevestigd had. Later kon evenwel worden vastgesteld, dat het echtpaar Wittmer zich nog in leven bevindt. Daarentegen zouden twee andere leden der kolonistengroep spoorloos verdwenen zijn. In de afgeloope.n week zijn namelijk de Noorsche journalist Rolf Blomberg en de Duitsche geleerde prof. Voegel hier aangekomen. Zij deelden mede, dat men op Floreana sedert 24 Oc tober van den daar wonenden Ernst Phi- lipson en de met hem en Lorentz destijds op Floreana aangekomen Oostenrijksche barones Wagner-Bousquet niets meer ge zien of vernomen had. De op Marchena dood aangetroffen Lo renz schijnt voor barones Wagner een bij zondere vrees te hebben gekoesterd en door haar streng bewaakt te zijn geweest. Zij schijnt op alle mogelijke manieren getracht te hebben allen kolonisten het leven op Floreana zuur te maken. Lorenz vertrouw de aan een buurman zijn voornemen toe, het eiland in een boot te willen verlaten, en hij maakte daarbij den indruk, geen vuriger wensch te hebben dan zoo snel mo gelijk van Floreana weg te komen. Op zijn tocht naar het hoofdeiland is hij vermoe delijk door het Noorsche jacht opgemerkt en door den kapitein aan boord genomen. Het'jacht heeft toen waarschijnlijk dichtbij de kust van Marchena sehikbreuk gele den. Lorenz en kapitein Nuggerud konden zich redden en het eiland Marchena be reiken, doch moesten, daar hier geen wa ter wordt aangetroffen, van dorst omko men. Naar uit Los Angeles wordt gemeld, koes tert de bekende Amerikaansche oliemag naat Hancock het plan, nog in den loop van deze week een reis naar de Galapagos- eilanden te ondernemen, om het mysterie der beide dooden en het verdwijnen der beide andere kolonisten volledig op te helderen. De mogelijkheid bestaat, dat beide laatstgenoemden op zoek naar Lo renz zijn geweest en daarbij eveneens om het leven zijn gekomen. BRUTALE ROO-OVERVAL EN MOORD IN HORLOGE-WINKEL. Dinsdagavond is de horlogemaker Max Schlingermann in zijn winkel te Düssel- dorf overvallen en neergeschoten. Twee mannen waren in den winkel geko men om zich horloges te laten zien. Zy talmden zoo lang, tot de andere klanten weg waren en trokken toen eensklaps re volvers met de woorden „handen omhoog." Een der bandieten trachtte de zuster van den horlogemaker, die in een zijkamer zat, met een revolver in bedwang te hou den, doch de vrouw liep den man omver en slaagde erin uit den winkel te komen, waar zy om hulp begon te roepen. Intusr-chen waren in den winkel de doo- delijke schoten reeds gevallen. De bandie ten namen de vlucht en slaagden er on danks de achtervolging in te ontkomen zonder dat men hen had kunnen herken nen. H. VADER GEEFT 120.000 L. Voor de typhoonslachtoffers van de Philippijnen. Z.H. de Paus heeft 120.000 lire gegeven voor de slachtoffers van den typhoon op de Philippijnen, welke 226 menschenlevens heeft gekost, terwijl duizenden bewoners dakloos zijn en de oogst over groote opper vlakten vernield is. DE MONNIKEN VAN DEN SINT BERNARD IN TIBET. Bouw van een gasthuis tusschen de rivieren Tsjekong en Salonen. De monniken van den St. Bernard, die zich naar Tibet hebben begeven om zich daar te vestigen, zetten, naar de Agentia Fides meldt, onvermoeid hun pogingen voort, om een gesohikt terrein te koopen, waar zij een gasthuis zullen bouwen voor de rondtrekkende reizigers. Voorloopig hebben de monniken zich een onderkomen weten te verschaffen in Weisi, in het apos tolisch vicariaat van Tatsienlu. Terwijl de monniken het geschikte oogen- blik afwachten, om met den bouw van hun klooster te beginnen, leeren zij ijverig de taal van het land. Zij hebben inmiddels reeds een kleine kliniek geopend, waar iederen dag ongeveer vijftig patiënten vèr- pleegd worden. Het nieuwe gasthuis zal gebouwd wor den op een der heuvels van de bergketen tusschen de rivieren Tsjekong en Salonen, waardoor het mogelijk zal zyn, om de ber gen over te steken, die hier een hoogte be reiken van bijna zesduizend meter. De hoogte van de bergketen zelf bedraagt meer dan 3500 meter. In de wintermaanden is iedere toegang tot deze onherbergzame streken ten gevolge van den aanhoudenden sneeuwval versperd. BINNENLAND VERPLICHTE 48-SCHAAL VOOR HET ONDERWIJS? „Het Vaderland" verneemt, dat binnen enkele dagen de regeering zoowel voor de openbare als voor de bijzondere scholen de z,g. 48-schaal verplicht wil opleggen. Dit beteekent, dat er niet meer onderwijs- leerkrachten mogen zijn dan één per 48 of gedeelten van 48 leerlingen. Tot dusver is de regeling aldus: De re geering vergoedt voor 134 leerlingen een onderwijskracht, 35—75 twee, 76—130 drie, 131185 vier, 186236 vijf en verder op elke 50 leerlingen een onderwijskracht. Voor het u.l.o. is het één onderwijskracht op 26 leerlingen. Zou de maatregel van 48 leerlingen per onderwijskracht inderdaad dwingend wor den, dan zou dit beteekenen, dat circa een derde deel der onderwijskrachten bij open baar en bijzonder lager onderwijs zou moe ten afvloeien. HET GEVAL-ZWIERS. Later kan worden overwogen of stappen bij de Duitsche regeering kunnen worden gedaan. Op vragen van den heer Vliegen in ver band met de gevangenneming en veroor deeling in Duitschland van den te Venlo wonenden Nederlander G. J. Zwiers, heb ben de ministers Van Schaik en De Graeff het volgende geantwoord: Onder dagteekening van 14 Maart 1934 berichtte Harer Majesteits gezantschap te Berlijn, van den consul te Essen de mede- deeling te hebben ontvangen, dat zich al daar in voorloopige hechtenis bevond de Nederlander G. J. Zwiers, verdacht van het smokkelen van revolvers naar Duitsch land en van poging tot verraad van mili taire geheimen (landverraad). De consul had Zwiers den 16den Febr. te voren in de gevangenis bezocht, in te genwoordigheid van den rechter van in structie voor het Rijksgerecht, bij welke gelegenheid Zwiers hem had medegedeeld op Nederlandsch gebied door eenige man nen van achter te zijn aangegrepen en op Duitsch gebied geduwd, waar hij werd weggeleid en te Krefeld in bewaring ge steld. Een terstond naar aanleiding van deze mededeeling van Zwiers door de Ne derlandsche justitie ingesteld onderzoek heeft geenerlei bewijs kunnen opleveren van de juistheid daarvan. Wél bleek bij die gelegenheid, dat Zwiers zich reeds gerui- men tijd met smokkelarij bezig hield en dat hij ook uit anderen hoofde minder gun stig bekend stond. Uit nader in September door den consul te Essen ingewonnen in lichtingen bleek, dat de „Klageschrift" bij den bevoegden Senaat van het „Volksge richt" te Berlijn was ingediend, maar dat een datum voor de „Hauptverhandlung" nog niet was bepaald. Thans is van den consul bericht ontvan gen, dat Zwiers tot een tuchthuisstraf van 6 jaar is veroordeeld. In aanmerking genomen het negatieve resultaat van het onderzoek nopens de be weerde wegvoering van Zwiers naar Duitschland, bestond er voor de Neder landsche Regeering geen grond te dezer zake stappen te doen bij de Duitsche Re geering. Aan Harer Majesteits gezant te Berlijn is thans verzocht inlichtingen in te winnen nopens het tegen Zwiers gewezen vonnis en den loop van het proces. Na ontvangst dier inlichtingen zal de Regeering overwegen of er aanleiding bestaat ten behoeve van Zwiers stappen te doen bij de Duitsche Re- geeirng.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6