MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 LISSE. Veel belangstelling. Voor de met 1 Januari vacant komende betrekking van bode voor het Ziekenhuis-verplegingsfonds „St. Joannes de Deo" hebben zich niet min der dan 66 sollicitanten aangemeld. Spreekt hierin ook de nood der tijden een woordje Drukwerk van Sinterklaas. Zaterdag j.l. is de uitgifte van letterbonnen voor de St. Nicolaasreclame, georganiseerd door het Comité „Lisse Vooruit" plotseling stop ge zet. Naar men ons mededeelde hapert er iets aan den druk en is de stopzetting van tijdelijken aard. In ieder geval, de reeds uitgegeven bonnen blijven geldig. LEIMUIDEN. Landarbeidersbond. Op 16 Nov. '34 *8 avonds 7 uur had in café J. C. v. Graas de verplichte jaarvergadering plaats van de afd. Leimuiden van den Ned. R. K. Landarbeidersbond „St. Joannes de Doo- per". Deze vergadering was tamelijk goed bezocht, 29 leden hadden de presentielijst geteekend. De voorzitter opende met den chr. groet de vergadering. Hij heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en hoopte dat deze vergadering een zakelijk verloop mocht hebben. Vervolgens gaf hij 't woord aan den secretaris tot 't voorlezen der notulen van de vorige vergadering. Deze werden onder dank aan den secretaris onveran derd vastgesteld en goedgekeurd. Aan de orde was nu punt 3 van de agen da: Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat er in Oct. een conferentie was geweest met 't bestuur van den L. T. B. betreffende een collectief arbeidscontract en de loonen. 't Hoofdbestuur had nu een conceptcontract aan de L. T. B. ingezon den, waarvan de voornaamste bepalingen waren: 't verdrag wordt afgesloten voor loonen voor losse arbeiders zullen bedra gen van 1 Mei tot 1 Nov. 3.per dag en van 1 Nov. tot 1 Mei f 2.50. In de hooi- en korenbouw met handhaving van den ge- bruikelijken arbeidsdag 3.50 per dag. De arbeidsdag blijft geregeld volgens plaatse lijk gebruik. Ook zal een scheidsgerecht worden ingesteld. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat er een verzoek was gericht aan 't Ge meentebestuur om kolenbonnen. Verder was nog een dankbetuiging in gekomen van de edelachtb. heer Burge meester van Leimuiden voor betoonde at tentie bij gelegenheid van zijn 12}*-jarig ambtsjubileum. Volgde nu punt 4: Jaarverslag van den secretaris. Deze las nu zijn keurig uitge werkt verslag over 't afgeloopen jaar. Een daverend applaus was zijn belooning. Uit 't financieel verslag van den penningmees ter bleek dat er in de trekkingsperiode van. den werkloozenkas over de periode. 1 Dec. '331 Mei '34 is uitbetaald in December f 1089.60, Jan. 1171.70, Febr. 278.60, Maart f 127.60, April 53.60, totaal f 2721.10. Aan contributie is in 't afgeloopen jaar aan 't hoofdbestuur afgedragen 1414.14. Ontvangsten voor de afdeelingskas 138.98, batig saldo over 1933 66.01 Jd, totaal 205.99 De uitgaven f 132.18. Batig saldo 73.81 y2 met spaartegoed van 38. totaal 103.81 Deze rekening was doör de controlecommissie 13 Nov. nagezien en in orde bevonden en werd derhalve goed gekeurd. De voorzitter dankte den pen ningmeester voor zijn accuraat beheer. Nu verschenen de zeereerw. heer pastoor en de geestelijk adviseur ter vergadering. Aan de orde was nu verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van den secr. en den penningmeester. Daar er geen candidatenlijst was ingele verd, had een stemming plaats, waarin beide aftredende leden met groote meer derheid van stemmen werden herkozen en de benoeming aannamen. Er was een vacature voor bode met een salaris van 14.waarvoor gegadigden zich konden opgeven. De benoeming was aan 't bestuur. Men was nu gekomen aan punt 10: Benoeming van de controlecom missie voor 1934'35. Gekozen werden de heeren C. Vermeulen en L. van Velzen. Nu volgde de rondvraag waarvan nog al druk gebruik werd gemaakt. De secretaris wees er nog op, dat als de werkloosheid begint, de contributie moet aangezuiverd zijn, anders kan geen uitkeering plaats heb ben. Verder gaf hij in overweging als een of meer leden de contributie niet konden betalen, dat deze zich dan tot 't Gemeente bestuur zouden wénden. Verder werd er nog bepaald, dat zoo mogelijk op Zondag 25 Nov. eene H. Mis ter eere van den H. Joannes de Dooper zou opgedragen wor den, waarvoor of waarna een gemeen schappelijke Communie der leden zou plaats hebben. Mocht dit veranderd wor den, dan werd dit in 't Goede Zaad ge plaatst. Ook werd besloten dezen winter een kleine feestbijeenkomst te houden. Dit werd aan 't bestuur overgelaten. Nu nam de zeereerw. heer pastoor 't woord. Met belangstelling, aldus spreker, had hij deze vergadering bijgewoond. Hij wenschte de vergadering geluk met de gekozen be stuursleden. 't Bestuur was in goede han den. Er heerschte een aangename geest in de vergadering en een groote eendracht onder de leden. Hij dankte de leden voor hun trouwe opkomst en hun vruchtbare besprekingen. Hij hoopte dat die eendrach tige samenwerking onder de leden bleef, dan zou Gods zegen niet uitblijven. De voorzitter dankte nu pastoor voor zijn waardeerende woorden en betoonde belangstelling, verder alle functionarissen en de leden voor hun trouwe opkomst en sloot met den chr. groet deze vruchtbare vergadering. NOORDWIJKERHOUT. Kapelaan v. Stralen. Onder het Lof van Zondagavond heeft de Weleerw. heer Kapelaan van Stralen, thans Kapelaan te Rotterdam, die eenige jaren Kapelaan was aan de St. Jozef-parochie alhier, en zeer bemind onder de parochianen, een af- scheidspredicatie gehouden en tevens ge sproken over de missie van de Benedictij nen te Trinidad, waarheen hij over eenige weken hoopt te vertrekken als Benedictij ner monnik. Een collecte werd gehouden om de reiskosten naar Trinidad te bekos tigen. Wij roepen Kapelaan van Stralen een hartelijk vaarwel toe naar zijne nieuwe standplaats en spreken de hoop uit, dat het Zijneerw. in Trinidad goed moge gaan en dat hij aldaar nog veel mag arbeiden tot meerdere eer en glorie van God. Verg. Landarbeidersbond „St. Isidorus". In café Brama hield de R.K. Landarbei dersbond alhier een vergadering. De op komst van de leden was schitterend. De voorzitter, de heer J. v. d. Voet; opende de vergadering met den christelijken groet en heette alle aanwezigen hartelijk welkom op deze jaarvergadering. Hierna las de secre taris, de heer H. Looyestijn de notulen voor, welke ongewijzigd werden vastge- stelld. Daarna werd, zooals dat op de jaarver gadering gebruikelijk is, aan de aanwezi gen een sigaartje gepresenteerd om, zooals de voorzitter laconiek opmerkte, bij het voorlezen van het jaarverslag van den se cretaris rustig en kalm te kunnen rooken. De geestelijk adviseur was intusschen ter vergadering gekomen. Uit het jaarvereslag, dat de secretaris voorlas bleek, dat de afdeeling Noordwij- kerhout op 1 Nov. 1934 onder de leden tel de: 13 vaste arbeiders en 250 losse, in to taal 263 leden, benevens 3 adspirant-leden van 1415 laren, 1 van 15 jaar, 5 van 16 17 jaar en 3 van 1718 jaar, totaal 12 ad spirant-leden. De afdeeiing telde alzoo op 1 November van dit jaar: 275 leden. Het ledental is sinds het vorige jaar gedaald met 3 leden. In het jaarverslag drong de secretaris er met kracht op aan trouw te blijven aan de organisatie, vertrouwen te hebben in en te schenken aan de leiders, niet onderling te kankeren, maar mede te helpen op te bou wen en schouder aan schouder te strijden, zoodoende kunnen we de leiders helpen om te behouden datgene, wat met groote moeite in 40 jaren verkregen is. Een luid applaus volgde na het voorlezen van het jaarverslag en de secretaris mocht den dank van den voorzitter, incasseeren voor het keurige jaarverslag. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat met het kassaldo van het vorig jaar inbegrepen de inkomsten bedroegen ƒ25.879.49 en de uit gaven 25.625.92. Het batig saldo bedroeg op 1 November 1934 253.57. Verder bleek, dat den penningmeester uit de werkloo- zenkas aan de leden had uitbetaald 14.941 en aan adspirant-leden 125.40. Aanvullen de steun welke ten huize van den penning meester aan de werklooze leden wordt uit gekeerd werd uitbetaald ƒ2170.74 van 1 December 1933 tot 30 April 1934. Van 1 Nov. 1933 tot 1 Nov. 1934 werd in gevolge de rijkssteunregeling uitgekeerd 46.119,52. Onder dank van den voox'zit- ter werd dit verslag van den penningmees ter goedgekeui-d. De heer C. van Noort verklaarde, als con troleur, dat kas en bescheiden van den penningmeester in orde waren. De geestelijk adviseur, de weleerw. heer Kapelaan Dekker, die de vergadering moest verlaten, omdat Z.eerw. nog een an dere vergadering moest bijwonen, nam hierna het woord. De geestelijk adviseur zeide op geestelijk terrein te willen blijven en sprak, dat hij er van overtuigd was te weinig voor de vereeniging te hebben ge daan. Spreker zeide niet altijd te kunnen geven wat wenschelijk is. Willen we ech ter wat bereiken, dan moeten wij ook om het geestelijke denken. „Ik wijs u daarom op drie groote punten", vervolgde spreker, „n.l. Geloof, Liefde en Vertrouwen". Ten slotte deed spreker een beroep op hen, die 's morgens zoo gemakkelijk de H. Mis kun nen bijwonen, om toch naar de kerk te ko men. Nadat de voorzitter zijn dank voor deze woorden had uitgesproken, verliet de gees telijk adviseur de vergadering. Alle aftredende, bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen. De heer J. v. d. Voet werd herkozen als voorzit ter. In de nieuwe controle-commissie kre gen zitting de heeren J. v. d. Burg Jr. en B. v. d. Hoorn. Medegedeeld werd, dat Zaterdag 1 De cember a.s. in de zaal van mej. de Wed. Brama de inschrijving voor de werkloozen kas zal plaats hebben en wel voor hen wier namen beginnen met de letters A, B en C van 22.45 uur; van D tot en met H van 2.453.30 uur; van I tot en met M van 3.304.15 uur en van N tot en met Z van 4.15—5.00 uur. Daar verder niets meer aan de orde was sloot de voorz. de vergadering met den christelijken groet, waarna overgegaan werd tot verloting van kleederen. Personalia. Tot telegrafist aan het ra diostation alhier is benoemd de heer G. Th. J. van Munster, uit Amsterdam. Geslaagd. Bij het op 1 Sept. j.l. in de Zweminrichting alhier gehouden exa men technicus, gedeelte A, diploma A van de Ned. Bond van Reddingsbrigades zijn geslaagd onze plaatsgenooten de heeren P. Le Grand, G. Kuilenburg en J. Overvoor- de, leden van de Noordwijksche Reddings brigade. Missie-avond. Op initiatief van het plaatselijk comité voor K. S. A. werd gis teravond een missie-avond gehouden wel ke schitterend is geslaagd, want velen hebben aan den oproep gehoor gegeven. De zaal was geheel gevuld om getuige te zijn van de lezing met lichtbeelden, te ge ven door den heer eerw. pater A. Verheg gen, Redemptorist. Deze spreker heeft van zijn 22-jarige missie-arbeid eenig denkbeeld gegeven door woorden en plaatjes, wat zeker veel heeft bijgedragen om met een edelmoedig hart het missiewerk in woord en daad te steunen. De avond werd geopend namens het co mité voor K. S. A. met een kort welkomst woord aan den spreker, waarbij den wensch werd uitgesproken, dat van dezen avond veel propaganda mag uitgaan en deze aan het missiewerk zal ten goede komen. Hierna hield de pater een inleiding over het missiewerk in Suriname bij de melaat- schen. De Gerardin Majella-stichting, staande in de hoofdstad Paramaribo, waar f deze vreeselijke ziekte wordt bestreden, I wordt geheel door de liefdadigheid van het Nederlandsche volk in stand gehou- den. Het werk, wat hier wordt gedaan in j het heete tropisch gewest, bewijst wel wat voor moed er noodig is voor de zusters en paters om daar te gaan werken voor Christus' rijk. En meer nog dan dat: te werken tusschen de melaatschen met het vooruitzicht om zelf te worden aangetast. Daar is heldenmoed voor noodig. In het tweede gedeelte heeft de pater eenige beelden laten zien en hooren van de vreeselijke ziekte. Het is niet onder woorden te brengen hoe zwaar het lijden is van de aangetasten. Toch dragen de be keerde heidenen die smarten met overgave aan God. Ten slotte heeft spr. enkele beel den gegeven van helden en heldinnen, die hun leven hebben opgeofferd voor arme melaatschen. Door den pastoor werd een dankwoord gesproken aan pater Verheggen voor zijn leerzame avond en beval het missiewerk aan en stelde voor de aanwezigen gelegen heid te geven om aan den pater iets mee te geven wat algemeene instemming had. Bij het uitgaan van de zaal werd een col lecte gehouden om het missiewerk te steu nen. NIEUWVEEN. De korenmolen onder sloopershanden. De bekende windmolen van den molenaar P. C. Walraven zal zeer spoedig, zeker dit jaar nog, gesloopt wordexi. Met de „For- Tuyn" wordt de gemeente een stuk dorps- schoon ontnomen, waar ieder rechtgeaard Nieuwveener trotsch op is. De korenmolen, op zijn abnormaal hooge basis een woon huis van plm. 10 meter hoogte en ge plaatst op een dijk, beheerscht het wijde polderlandschap. Hij geld als een dorpsmo nument en drukt op oostelijk Nieuwveen een specifiek Hollandsch stempel. Maar on danks dat zal de molen verdwijnen met zijn onderbouw, en' een modern woonhuis zal de plaats van de onfortuinlijke „For-Tuyn" innemen. De eigenaar vertelde ons, dat de slooperij hem meer dan welke Nieuwveener ook aan 't hart gaat. De molen verkeert evenwel in zoo'n conditie, dat een grondige restauratie slechts zijn behoud mogelijk maakt. Onge veer 3500.zou hiermee gemoeid zijn. Tevens zou hij dan met wieken-in-stroom- lijn kunnen draaien. De laatste paar jaren maalde hij niet meer. De voormuur van het woonhuis kwam er door den hoogen druk niet zonder kleerscheuren af. De heef Wal raven, die voor het behoud van den molen een belangrijk bedrag over had, probeer de de rest bij anderen te vinden. Het mee leven bepaalde zich tot 100.van de Vereen. „De Hollandsche Molen" en de moreele steun van de gemeente en andere lichamen en personen. Van de laatste steun kan de molen echter niet aan het draaien raken. En waar Vrouwe Fortuna, die in gulden glans op de kap schittert, zoo karig haar eigen beschermeling bedacht, was er geen twijfel mogelijk wat er met hem zou gebeuren. 't Kan verkeeren. Oorspronkelijk de molen dateert van 1800 stond dezelf de ,,For-Tuyn" in de lage polder, ongeveer waar thans het station Zevenhoven staat. Vandaar werd hij ongeveer 100 jaar ge leden op een vlot naar Nieuwveen ge bracht en kwam op den Hoogedijk terecht, nog wel op een huis van normale hoogte. En binnenkort zal hij van zijn hoog voet stuk gesleurd worden. Tragisch en sma delijk is het einde. Het z.g. Moleneind zal in de toekomst nog herinneringen aan de eens zoo trotsche molen kunnen wekken. „Trader Horn" draait voor het Crisis- Comité. De bekende film „Trader Horn" wordt Dinsdag a.s. te acht uur vertoond in café Schreuder. De nettto opbrengst komt ten bate van het plaatselijke Crisis-Comité, door wie deze feestavond wordt georgani seerd. Op die manier kunnen we het nut tige met het aangename vereenigen. Een te houden tombola zal de attractie nog ver- hoogen. Collecte voor hagelslachtoffers. Voor de katholieke tuinders uit Nieuwveen en omgeving wordt in het dekenaat Alphen een collecte gehouden. In orxze parochie bedroeg de opbrengst 50. Personalia. De heeren G. Spijker, W. Spijker en D. Bruyne slaagden te Zeven hoven voor het diploma E. H. B. O, Arbeidsbeurs. Bij de correspondent der arbeidsbemiddeling alhier staan 24 werkloozen te boek. Geboren: Hendrika d. v. Cornelis van Leeuwen en Marijtje Braam. VOORSCHOTEN. Gemeentex'aad. Als punt 13 wordt aan de agenda der op 21 dezer te houden Raadsvergadering toegevoegd: Behandeling der begrootingen van de ge meente en van de bedrijven voor 1935 en als punt 14: Voorstel tot verhooging van divexsa belastingen. Geboren: Cornelis Marius, zoon van D. Stapper en C. M. van Kampen Sara, dochter van A. Zuiderduyn en J. Bekker Johanna, dochter van H. C. Blöte en M. C. Obbes. Ondertrouwd: A. J. L. Toledo, 42 jaar en D. C. van Nijmweegen. Getrouwd: B. Kooijman en J. Suur- land. Gevestigd: H. Velthuizen, Papelaan 86 van Voorburg J. M. Klaverwijden, Veursche weg 3 van Schiedam Z. Lind ner, Leidsche weg 239, van Leiden H. J. van Renesse, Leidsche weg 141, van Zeist M. J. H. Verbeek, Veursche weg 49c van Naaldwijk C. C. Rekelhof, Valkenb. weg lc van Nieuwveen A. C. van den Bergh, Burg. Vern. park 13, van Schoon hoven A. Anker, Landweg 2 van 's Gra- venhage C. G. T. Spigt, van Kempenstr. 1 van Veur J. A. Kok, Veursche weg 3, van Den Helder A. F. Bastijn, idem, van Tiel H. M. van der Meyden, van Kem- penstraat 1 van Delft J. Oosterveer, Veursche weg 33, van Leiden C. P. A. van den Assem, Leidsche weg 147 van Bre da G. H. de Haan, Leidsche weg 199h. Vertrokken: W. H. Nolthenius, naar den Haag, Doornikschestraat 8 G. J. C. Aars geb. Koppers, naar Rijswijk Z.-H., Ruysdaelkade 2 C. van Kalkeren naar Leiden, Hoogewoerd 23 E. A. van Gaa ienBlom naar Leiden, Kaarsemakerstr. 5 M. H. van Schaik, naar Beesel C. M. Velders, idem H. F. B. Fisser, naar Apeldoorn, Besekstraat 33 C. H. Lieuwes naar 's Graveland, Zuidereinde 556 ZILK. Voetbalvereen. „Van Nïspen". Door de voetbalvereeniging „Van Nispen" werd gisteravond in het parochiehuis alhier de opening van het nieuwe voetbalterrein en het tweejarig bestaan herdacht, door aan de leden, donateurs enz. een feestavond aan te bieden. De zaal was geheel gevuld en wij merkten onder de genoodigden o.a. op vertegenwoordigers der voetbalvereeni- ging Vogelenzang, Concordia, B.S.M., N.V. C. enz., alsmede eenige bestuursleden van den D.H.V.B. Het muzikale gedeelte was in handen van de Jazz-band „De Zwarte ben de" onder leiding van P. Donker, terwijl als humoristen optraden de bekende ge broeders de Vos, allen uit Haarlem. De feestavond werd geopend door den Weleerw. heer Kapelaan Paap, vice-praeses der St. Joseph's-Gezellen, waarvan de voet balclub een onder afdeeling is. In zijn rede schetste Zijneerw. de goede verstandhou ding, die er in de vereeniging heerscht en tusschen de vereenigingen uit de omge ving. Spreker vergeleek „Van Nispen" met een baby, die veel melk moet gebx-uiken, waarvoor ook véél geld noodig is. Vooral bracht Z.eerw. dank aan de donateurs, be gunstigers en verder allen, die meewerken in het belang der club en sprak den wensch uit, dat allen zoo voort mogen gaan tot meerdere groei en bloei der vereeni ging. Hierna werden de prijzen uitgereikt, welke door de verschillende vereenigingen in het Zondagmiddag gehoudexi toux-nooi werden gewonnen. Deze prijzen werden onder dank aanvaard. Het overige gedeel te van den avond was in handen .van de humoristen, die de lachspieren danig in be weging wisten te brengen, terwijl de Jazz band de vroolijke stemming er in wist te houden. Het was nacht, toen allen zeer vol daan huiswaarts keerden. Voor „Van Nis pen" is een en ander een mooi succes ge worden en deze feestavond heeft het hare bijgedragen om den onderlingen band van vriendschap te versterken. Een woord van warme hulde aan het be stuur met zijn kranigen vice-praeses, den Weleerw. heer Kapelaan Paap, komt hem mede voor de organisatie van dezen avond wel toe. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: P. Cornelisse, Leiden, Oosterkerksteeg 1. Cur. Mr. G. H. E. Nord Thomson, Lei den. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV MAATSCH. NEDERLAND. POULAU TELLO (thuisr.) pass. 16 Nov. Gibraltar. KON. NED. STOOMB MAATSCHAPPIJ BARNEVELD (thuisr.) vertr. 15 Nov. v. Iquique. RHEA, Valencia naar Amsterdam, pass. 17 Nov. Ouessant. TELAMON arr. 17 Nov. van Izmir te Samos. TRAJANUS vertr. 17 Nov. van Gibral tar naar Cadiz. KON. HOLL. LLOYD. ANSGIR (uitra) arr. 14 Nover. te Santos. ORANIA (uitr.) vertr. 16 November van Bahia, KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. BANTAM arr. 15 Nov. van L. Marques te Port Natal. VAN REES vertr. 16 Nov. van Sydney naar Batavia. HOLLAND-AMERIKA-LIJÏf. LOCHGOIL vertr. 17 Nov. van Rotterdam via Londen naar Seattie. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (thuisr.) pass. 17 Nov. Finister- re, 18 Nov. nam. 6 uur te Cowes en 19 Nov. voorm. 11 uur te Rott. verwacht. INDRAPOERA (uitr.) 16 November van Southampton, pass. 17 Nov. Ouessant. KOTA AGOENG (uitr.) vertr. 16 Nov. van Suez. KOTA BAROE (thuisr.) pass. 16 Nov. Sagres. KOTA PINANG (thuisr.) vertr. 17 Nov. van Djeddah. ROTTERDAM—ZÜID-AMERIKA LIJN. ALCYONE vertr. 17 Nov. van Rotterdam naar Buenos-Aires. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MELAMPUS arr. 16 Nov. van Londen te Hamburg. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lijn). RANDFONTEIN (uitr.) vertr. 17 Nov. van Dar-es-Salaam. (HollandBr.-Indië Lijn). GIEKERK (uitr.) vertr. 15 November van Madras. HOOGKERK (thuisr.) arr. 17 Nov. te Antwei'pen. (HollandOost-Azië Lijn). SEROOSKERK (thuisr.) vertr. 14 Nov. van Manila. ZUIDERKERK (uitr.) arr. 16 November te Dairen. DE LUCHTRGOTEKS VAN HOITIKA. 23. Vriend Pedro scheen dit in volle ernst op te vatten. Hij nam zijn suikei'brood af, maakte op zijn beurt ook een diepe buiging en wees met één hand naar de deur van de kooi. 24. „Na U, na U", zei Piet en in stilte dacht hij: wanneer ik achter dat heerschap kom te loopen heb ik misschien kans om te ontsnappen. Pedro echter, die behalve zeer be leefd ook heel streng was in het volbrengen van zijn op dracht greep Pietje daarom zonder complimenten bij zijn kraag en duwde hem het gangetje in.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10