VRIJDAG 16 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 BUITENLAND BELGIE. MOEILIJKHEDEN BIJ DE REGEERINGS- VORMING. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar, die door den koning belast is met de vorming van een nieuwe regeering, heeft tot groote verrassing Donderdag avond laat medegedeeld, dat de definitieve ministerlijst op zijn vroegst Vrijdag kan worden bekend gemaakt. Het schijnt, dat Jaspar op het laatste oogenblik op moeilijkheden is gestuit. Bij geruchte verluidt, dat de toewijzing van de portefeuille van economische za ken aan den directeur der wapenfabriek te Herbesthal Joassart bezwaar heeft op geleverd. De nieuwe regeering zal niet vóór Dins dag voor het parlement kunnen verschij nen. SAARGEBIED. TWEE BRIEVEN VAN KNOX AAN DEN V.B.-RAAD. Toenemende economische moeilijkheden in het Saargcbied. Twee brieven van den voorzitter der re- geeringscommissie over het Saargebied, Knox, waarbij deze petities van de inwo ners van het Saargebied ter kennis van den volkenbondsraad brengt, werden gisteren door het volkenbondssecretariaat openbaar gemaakt. De eerste brief bevat niets nieuws en brengt den tekst van de bekende bezwaar schriften tegen de vaststelling van de kie zerslijsten, ingediend door het eenheids front van de tegenstanders van de aanslui ting van het Saargebied bij het tegenwoor dige Duitschland. De tweede brief van Knox is veel inte ressanter. Daarbij wordt overgelegd een petitie van 1 November aan den volken- bondsraad, uitgaande van de kamer van koophandel en andere economische orga nisaties in het Saargebied, die op het standpunt van het Duitsche front staan. In deze petities wordt gewezen op de toe nemende economische moeilijkheden in het Saargebied, doordat het naderen van den dag der volksstemming de Franschen steeds minder bereidwillig maakt, om aan de Saarbevolking nieuwe credieten te ver- leenen. Bovendien worden bestaande Fran- sche credieten hoe langer hoe meer terug getrokken. Hierdoor is de Saarbevolking niet langer in staat, de noodige waren in Frankrijk te koopen, terwijl anderzijds het bestaan van de tolunie tusschen Frank rijk en het Saargebied den invoer van wa ren uit Duitschland inhet Saargebied in hooge mate belemmert. Met het oog hierop verzoeken deze economische organisaties den volkenbondsraad de Fransche regee ring uit te noodigen, om onmiddellijk de tolgrens van het Saargebied voor Óen in voer van Duitsche waren in het Saarge bied te openen. Knox erkent in zijn begeleidend schrij ven, dat inderdaad de Fransche crediet- weigeringen ernstige economische moei lijkheden voor de Saarbevolking doen ont staan. Hij geeft in overweging, dat de vol kenbondsraad de volgende week bepalen zal, dat, hoe de volksstemming ook moge uitvallen, de terugbetaling van de aan de Saarbevolking verleende credieten in geen geval aan eenige beperkende financieele bepalingen zal mogen onderworpen wor den en dat de schulden, aangegaan in francs, dollars, ponden sterling, guldens, enz. ook in dezelfde muntsoorten zullen moeten worden terugbetaald. Ook bepleit Knox, dat het tegenwoordig in het Saargebied geldend economisch en monetaire stelsel nog tot 1 April 1935 in ieder geval zal blijven voortbestaan, hoe de volksstemming ook moge uitvallen. Over de radicale voorstellen tot wijzi ging van den bestaanden toestand door de economische organisatie van het Saarge bied gedaan, meent de regeeringscommis- sie geen oordeel te kunnen uitspreken. DUITSGHIAND. AFWEER VAN LUCHTGEVAAR. Gefingeerde luchtaanval op Hamburg. Woensdagavond zijn in Hamburg oefe ningen in luchtbescherming gehouden, waaraan de geheele stad heeft moeten deel nemen. Deze nanoeuvre vormt een begin van een reeks oefeningen, die de bevolking moeten leeren hoe zich tijdens een aanval uit de lucht te gedragen. FRANKRIJK. DOUMERGUE NAAR TOURNEFEUILLE VERTROKKEN. Oud-minister-president Doumergue is uit Parijs vertrokken, om naar Tournefeuille terug te keeren. Talrijke vrienden deden hem uitgeleide terwijl nemens de regeering de minister van binnenlandsche zaken aanwezig was, om den staatsman vaarwel te zeggen. ENGELAND. NIEUW VLOOTVERDRAG? Bemiddeling van Engeland Een nieuw vlootverdrag ter vervanging van het verdrag van Washington zal, zoo geeft men te Londen te kennen, vermoe delijk het resultaat zijn van de vlootbe- sprekingen te Londen, welke nog steeds voortduren. Om den weg te banen voor zulk een nieuw verdrag hebben de Engelschen gis teren bepaalde vragen gesteld aan de Ame- rikaansche delegatie. Deze vragen zijn door gezonden naar Washington en de Ameri- kaansche delegatie wacht thans op nadere instructies van president Roosevelt. In Amerikaansche kringen schijnt men opti mistisch gestemd te zijn ten aanzien van de mogelijkheid, den nieuwen, door Enge land aangegeven weg te bewandelen. Indien het nieuwe verdrag lot stand zou komen op de basis der huidige besprekin gen, dan zou het concessies van alle be trokken landen behelzen. De verhouding 553 zal in het nieu we verdrag worden gehandhaafd, doch in beginsel zal Japan's recht op gelijkheid worden erkend; de limiet der slagschepen zou op 30.000 ton worden gesteld. Voorts zou het nieuwe verdrag Engeland de 70 kruisers toekennen, naar welker bezit het streeft. De BritschAmerikaansche besprekin gen liepen voornamelijk over den toestand, die zal bestaan na de opzegging van het verdrag van Washington door Japan. Er zijn dan drie mogelijkheden: lo het verdrag wordt hernieuwd. Deze methode, die door de Amerikaansche dele gatie wordt aanbevolen, zou beteekenen, dat Japan wordt buitengesloten, want dat land zou stellig niet accoord gaan met de hernieuwing van een verdrag, dat het zoo juist heeft opgezegd; 2o. een middenweg, door de Engelschen voorgesteld, en die op concessies van alle betrokkenen zou neerkomen. 3o. géén verdrag, In Amerikaansche kringen wordt er op gezinspeeld, dat Amerika, als in het ver drag de verhouding 553 maar gehand haafd wordt, wellicht bereid zou zijn in beginsel gelijkheid toe te staan aan Japan. Bij de reorganisatie der categorieën sche pen zou men een poging doen, elk land zooveel mogelijk te geven wat het wenscht d.w.z. Japan meer duikbooten, Amerika meer slagschepen en vliegtuigmoedersche pen, en Engeland meer kruisers. J0EG0-SLAVIE. ZUID-SLAVIE'S ACTIE TEGEN HONGARIJE Een aanklacht te Genève, wegens den koningsmoord? In politieke kringen is men ervan over tuigd, dat Belgrado Hongarije bij den vol kenbond wegens den koningsmoord te Marseille zal aanklagen, officeel is dit ech ter nog niet bevestigd. Van de stemming, die in Joego-Slavië ten aanzien van Hongarije heerscht, geeft een artikel in het blad „Vreme" een dui delijk beeld. In dit artikel worden recht streeks aan minister-president Goemboes eenige vragen gesteld. Het artikel gaat over het asylrecht, waar op Hongarije zich heeft beroepen, en her haalt het Joego-Slavische klachtenmate riaal tegen Hongarije. De door de „Vreme" gèstelde vragen lui den: Is u, meneer de minister-president, de Janka-Poessta bekend, waar zich een deel der Joegoslavische terroristen bevond, die daar een militaire opleiding ontvingen? Is het u bekend, dat de Hongaarsche autoriteiten de terroristen van Hongaar sche passen voorzagen, die op valsche na men luidden, en dat de autoriteiten later aan de terroristen Tsjecho-Slowaaksche passen verstrekten, om hun de reis naar Frankrijk gemakelijker te maken? Is het u bekend, dat de aan den aanslag te Marseille medeplichtige terroristen, met uitzondering van hun leiders, die afkom stig waren uit een met Hongarije bevriend land, allen van Hongarije naar Frankrijk reisden? En vanwaar denkt u, .dat de terroristen het geld haalden, om in de duurste hotels to kunnen logeeren? Hebben de Hongaar sche organisaties dit zonder uw medeweten gefinancierd? Naar de Amsterdajnsche. correspondent van het Hongaarsche .blad „Az Est" heeft vernomen, heeft de minister, van binnen landsche zaken in Joego-Slavië alle Hon gaarsche persoroducten, ook de niet-poli- tieke tijdschriften, litteraire en wetenschap pelijke werken enz., direct ingaand ver boden. MANDSJOEKWO. MANDSJOEKWO GEBOYCOT DOOR PETROLEUM-CONCERNS? Besluit zou op conferentie te Sjanghai genomen zijn Naar Europa News uit Sjanghai meldt hebben de vertegenwoordigers van de Standard Oil aldaar een conferentie belegd, welke eveneens door vertegenwoordigers van de Shell en andere bij de fazetmark- ten in het Verre Oosten geinteresseerde petroleummaatschappijen werd bijgewoond. Op deze conferentie werd besloten, oogen- hlikkelijk op te houden met de levering van petroleumproducten aan Mandsjoekwo Deze boycot zal van kracht blijven, zoolang de regeering van Mandsjoekwo aan haar besluit van het instellen van een petroleum- monopolie vasthoudt. Japan bereid tot bemiddelen Na afloop van een langdurig onderhoud met den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft de Japansche gezant Salto medegedeeld, dat Japan bereid is, als bemiddelaar op te treden tusschen de Ver. Staten en Mands joekwo en wil trachtente komen tot een vriendschappelijke regeling van het petro leum conflict LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. UIT DE RADIOWERELD Programma's van Zaterdag 17 November. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert op Gramofoonplaten. I.00 De KRO-boys. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd, waarna Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuurtje. 4.15 Het KRO-orkest, afgewisseld door Gramofoonplaten. 5.30 Esperanto-nieuws; daarna vervolg KRO-orkest. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht en ver volg KRO-orkest. 7.15 Dr. L. Veeger over Gezondheidszorg in internaten. 7.35 Gramofoonplaten. 8.00 Vaz Dias en de KRO-boys. 8.35 Pater J. Thewissen S.J. „Tusschen twee werelden", waarna Gramofoonpl. 9.15 „Onbetaalde rekeningen", vroolijk spel. 9.35 De KRO-boys. 10.15 L. Ab'or over de economische be- teekenis van het Suez-kanaaL 10.30 Vaz Dias en de KRO-boys. II.15 Gramofoonplaten. Hilversum, 301 M. VARA-programma. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arbeiders in de Continubedr. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 De Notenkrakers en Gramofoonpl. I.45 Orgelspel. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Eddy Walis en zijn orkest. 3.15 Causerie. 3.25 R'damsch Philhè Orkest. 4.30 Causerie. 4.50 Vervolg orkestconcert. 5.30 Orgelspel. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Uit de Roode Jeugdbeweging. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 „Orvitropia". 8.00 SOS-bercihten. 8.03 Gramofoonplaten. 8.30 „Oome Keesjes". 8.40 VARA-orkest. 9.20 Toespraak. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.00 Vaz Dias en VARA-varia. 10.15 De Flierefluiters. 10.45 „De Zonnekloppers". II.00 Vervolg „De Flierefluiters". 11.15 Vervolg „De Zonnekloppers." 11.3012.00 Gramofoonplaten. D r o i t w i c h, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonplaten. 12.05 Western Studio-orkest. 1.20 Commodore Grand orkest. 2.25 Belfaster Omroeporkest. 3.20 Orgelspel. 3.50 Troise en zijn Mandoline-orkest. 5.05 Studentenliederen. 5.35 BBC-dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportnieuws. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Reportage. 7.50 BBC-orkest. 8.50 Variété-programma. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. INSTORTING IN EEN MIJN. 3 dood en. In een schacnt van de Gardanne-mijn in het Fransche Department Gard zijn door een instorting verscheidene mijnwerkers bedolven. Naar verluidt hebben drie of vier mijnwerkers den dood gevonden. De slachtoffers zijn Tsjechen en Polen. Ö.50 Berichten. 10.20 Orgelconcert 11.05 Voordracht. 11.15 Dansmuziek (Gramofoonplaten). 11.2012.20 Ambrose en zijn Embassy Club Orkest. „Radio-Paris". 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Orkestconcert. 8.20 Variété-programma. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg 1201 M. 11.201.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.504.50 Omroeporkest. 6.50 Paedag. concert. 8.05 Orkestconcert. 9.30 Werken vaon Ernst Krenek en Kurt Weill. 10.2011.35 Dansmuziek. Keulen. 456 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.35 Omroepkwintet. 11.20 Blaasconcert. I.20 Gramofoonplaten. 3.20 Uit Hamburg: Orkestconcert. 6.20 Omroeporkest. 7.35 Vroolijk programma m.m.v. het Om- roepkleinorkest en solisten. 10.20 Dansmuziek. II.2012.20 Dansmuziek. Rome, 421 M. 8.05 Opera-uitzending. B r u s s e 1 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Salonorkest. 1.302.20, 6.40 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Salonorkest. 8.50 Cabaret. 9.50 Salonorkest. 10.3012.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. I.302.20 Salonorkest. 3.20 Werken van L. de Vocht o.l.v. den componist. Hierna: Dansmuziek. 6.35 Zangvoordracht. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Jachthoorn-concert. 9.05 Reportage. 9.35 Solisten, koor en orkest. 10.3012.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Filmmuziek m.m.v. solisten en or kest. 9.20 Berichten. Sportpraatje. 9.50 Reportage. 10.05 Weerbericht. 10.2011.50 Gevarieerd programma uit Hamburg. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.0012.20 Een der Duitsche zenders. 12.2014.20 Brussel (Fr.). 14.50—15.20 Kalundborg of Luxemburg 15.20—18.00 Brussel (Fr.). 18.00—19.20 Keulen. 19.20—20.20 Luxemburg. 20.2022.50 Parijs Radio. 22.50afloop Keulen. 4e Programma. 8.208.50 Parijs Radio. II.0517.20 Londen Reg. 17.20—19.00 Straatsburg P.T.T. 19.0019.50 Londen Reg. 19.5021.50 Droitwich. 21.50afloop Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). GENT IN HET DONKER. Aan de electriciteitsfabrieken te Gent is een staking uitgebroken, die waarschijn lijk drie dagen zal duren. De verlichting moest zeer beperkt worden. De uitstal kasten van de winkels zijn met kaarsen en petroleum verlicht. Met het oog op de heerschende duisternis is een bijzondere politiedienst ingesteld. FEUILLETON. LIEFDE IN HET OERWOUD Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden.). 4) In de tent naast haar, vanwaar zoo nu en dan een flauw geritsel tot haar door drong, was haar metgezel bezig de kaart te bestudeeren. Ze had al dadelijk op zijn gezicht gelezen, dat ook hij zich lang niet zeker voelde over den goeden afloop van de reis, hoewel zijn woorden hoopvol ge noeg hadden geklonken. Een beweging in de aangrenzende tent onderbrak haar gedachten en een paar se conden later stond sir George Mannering in den ingang van haar tent. Zijn gezicht stond bezorgd, maar hij sprak met een ge forceerde opgewektheid. „Ik heb het heelemaal uitgewerkt, Ho- nor! We kunnen M'Bua bereiken in vijf tien dagen.We moeten over een uur op weg gaan." Het meisje knikte toestemmend. Het was beter zoo gauw mogelijk, al was het dan ook snikheet, te vertrekken, dan nog lan ger hier te blijven. Toen schoot haar plot seling iets te binnen en ze zei langzaam: „Je zou me nog iets vertellen over Wal ter. Ze brak haar woorden af, toen ze het gelaat van Mannering plotseling pijnlijk zog vertrekken. Een oogenblik aarzelde hij, toen zei hij onzeker: „Het is niets van belang, Honor.Wal ter is niet meer in levenen.en. „Ik zou het graag willen weten, George", zei het meisje rustig. Hij aarzelde weer, toen ze hij haastig: „Laten wij er liever niet op doorgaan. De.... zie je, en het was eigenlijk niet meer dan een vermoeden." „Wel...." Zij wierp een aarzelende blik naar de wolfsmelk planten achter de tenten en ze zag, dat het antwoord op haar vraag be vestigend was. Een oogenblik stond Mannering bij zich zelf te overleggen, wat hij doen zou, toen antwoordde hij: „Kom, misschien heb ik me vergist." Hij wendde zich om en begon langzaam de helling naar de reuzenplanten op te klimmen. Honor volgde hem, tot hij zich bukte en rondtastte in het lange gras, waar hij Donthorne dien ochtend vroeg had ge zien. Bijna dadelijk richtte hij zich weer op en in zijn hand glinsterde het pistool, dat zijn vriend daar verborgen had. Het meisje herkende het en plotseling begreep ze, wat dit alles beteekende. „Was het dat?" vroeg ze onzeker. „Ja! Hij was hier, toen ik vanochtend uit mijn tent kwam. Ik denk, dat hij ver gat, wat hij van plan was, toen hij de oli fanten hoorde. Hij brak zijn woorden plotseling af, toen het meisje snikkend haar .gezicht in haar handen verborg en deed een stap naar haar toe. terwijl het pistool uit zijn hand glipte. Hij le©le zacht zijn handen op haar schou ders. „Honor", fluisterde hij snel, „trek het je niet zoo aan. Hij was overspannen en per slot van rekening is het toch de olifant ge weest, die.... die...." „Ja. Goddank!" Het meisje lichtte haar bleek vertrokken gezicht op. Er glinsterden tranen in haar oogen en in den man voor haar welde een gevoel op, dat sterker was dan medelij den. „Honor", zei hij overredend, „tob er niet langer over. Hij had niet gered kunnen worden. En je heele leven ligt nog voor je. Je weet, wat ik.en Walter.hoopten. Liefste, ik weet, dat het een droevig oogenblik is, maar ik heb je lief. Je weet het en. nu we alleen zijn en afhankelijk van elkaar, zal ik al het mogelijke voor je doen; en jij. Hij brak af, toen ze een beweging maak te als een kind, dat in eén paar krachtige armen een schuilplaats zoekt. Zijn handen gleden weg van haar schouders, hij sloeg zijn armen om haar heen; en zoo stonden ze een langen tijd in de schaduw van de groo te bladeren, zwijgend, want woorden waren overbodig. Ten slotte maakte Honor zich los uit zijn armen en zei rustig en wel, naar het hem toescheen, met buitengewone zelfbeheerschin g „Het wordt tijd voor ons, om op weg te gaan, George." Ze liepen samen zwijgend de helling af en maakten de laatste toebereidselen voor den tocht, zonder met een enkel woord te zinspelen, op wat daarginds bij de wolfs- melkplanten gebeurd was. Twintig minuten later waren ze op "weg, terwijl ze hun wei nige bezittingen droegen in een soort draagbaar, welke ze gemaakt hadden, door het linnen van de kleinste tent over een paar lange, stokken vast te spijkeren. De richting, welke zij volgden, leidde naar het zuid-westen, langs het woud, maar ze zorgden buiten de boomen te blij ven. De bodem was vol kuiten en gaten, van tijd tot tijd doorkruisten ze een lange strook gras, waardoor zacht ritselend de wind zong, soms kwamen ze langs mimosa en cactusachtige boomen, welke hun groe ne, leerige armen zwijgend omhoog hie ven naar den brandenden hemel. Steeds gingen ze voort. Meestentijds zonder een woord te zeggen. Ze liepen door de beddingen van opge droogde rivieren en trachtten zooveel mo gelijk de doornige verugeria-struiken te vermijden. Laat in den middag kwamen ze plotseling bij een klpin meer, dat voor hen lag als een blanke, glanzende spiegel, waar een langzaam bewegende scha duw overheen schoof. Honor Donthorne keek omhoog naar de wolk, die, naar zij dacht, de oorzaak van die donkere plek moest z(jn, doch in plaats daarvan zag ze een eenzame gier, die langzaam voortwiek- te. Ze huiverde even en besefte op het zelfde oogenblik, hoe doodmoe ze was. Het was, of alle kracht plotseling uit haar weg gevloeid was en of ze nu voor het eerst de ondragelijke pijn in de schouders, haar brandende voeten en het doffe bonzen van haar hoofd voelde. Mannering zag die plot selinge verandering, keek hoe laag de zon stond en berekende snel, dat het over een uur donker zou zijn. „Kom Honor", zei hij, „we zullen hier overnachten. Het meisje gaf geen antwoord. Ze bukte zich, om het eene uiteinde van de draag baar op te nemen en besefte toen opeens, dat het haar onmogelijk was. Ze keek hem onzeker aan. „Ik ben bang, dat., dat Ze voltooide den zin niet en wankelde even en Mannering begreep, dat hij te veel van haar gevergd had. „We hebben te lang geloopen. Ik had er aan moeten denken. Je bent er niet aan gewend, zulke zware lasten te dragen. Neem jij de revolver mee. Ik zal wel zor gen, dat dit zaakje beneden komt. Ze keek hem dankbaar aan en liep langzaam naar den oever van het meer, tot waar een be groeide plek in de schaduw van een paar boomen een geschikte kampplaats aanbood. Toen zette zij zich neer op een steile rots en keek, beschaamd over haar eigen zwak heid toe, hoe haar metgezel hun bezittin gen naar de door hen uitgezochte plek sleepte. Hij moest driemaal de helling op en af klimmen, voor hij zoover was, en be gon toen de tenten op te slaan en een vuur te maken. Toen dat klaar was en hun maaltijd zijn voltooiing naderde, was er langzaam en onmerkbaar een verandering over het meer en de geheele omgeving gekomen. In het Westen begon de hemel zich te kleuren en al die tinten werden weerkaatst in de glad de oppervlakte van het meergoud en zachtrood en vurig oranje werden gevolgd door paars en lila en deze op hun beurt weer door het diepe donkerblauw, dat in de tropen de komst van den nacht aan kondigt. Ergens in het bosch dat den eenen oever van het meer bedekte, klonk plotse ling het schelle gekrijsch van een paar pa pegaaien, die spotttend den wegsterven den dag nahoonden, en spoedig wiekten de donkere vleugels van den nacht over de omgeving. Het meisje was van moeheid bijna in slaap gevallen, maar het warme voedsel scheen haar weer wat op te wekken en in gespannen zat ze te luisteren naar een paar vage klanken, die uit het woud schenen te komen en die leken op het geluid van een troep babbelende apen. „Luister eens", fluisterde ze. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10