26ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting JONDERDAG 15 NOVEMBER 1934 No. 79G5 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij ▼ooraittetaüng: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 23 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS EEORAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hst dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De replieken geëindigd, De R.K. Staatspartij wacht nadere verklaring -der Regeering af De laatste dag der replieken is nog van bijzondere betekenis geworden. De positie is nu scherp afgebakend tus- schen de Katholieke fractie en het kabinet, j Dat hebben we te danken aan een voor treffelijke rede van den heer A a 1 b e r s e, den leider der Katholieke fractie, die vol komen duidelijk heeft gezegd, waar het op staat. De libeiale bladen, die al hadden te verstaan gegeven, dat de Katholieke fractie in de rede van den heer Colijn voldoende tegemoetkoming had gevonden, zoodat zij wel weer haren steun aan de regeering zou toezeggen, zullen vandaag vermoedelijk wel uit een ander vaatje tappen en diezelf de fractie de Levieten lezen, omdat zij het heeft durven bestaan anders te'denken dan de liberale pers. De leider der Katholieke fractie toch heeft duidelijk te verstaan gegeven dat hij niet geheel bevredigd was met het ant woord van den Minister-President. Hij heeft alles, wat hij in eersten aanleg had gezegd onveranderd staande gehouden en met knappe argumenten verdedigd. Eerst wat de aanpassing aangaat. Uit de Memorie van Antwoord haalde hij aan, dat de regeering-zelf te kennen gaf dat men er met een verlaging van het kostenpeil alleen niet was. Dus, conclu deerde spr., moet er nog een andere aan passing komen; en dat is de aanpassing bij de geheel veranderde wereldstructuur. Deze nu zal moeten bestaan in eeri georganiseer de, een geordende volkshuishouding, omdat in de toekomst de ruil in het wereldverkeer niet meer zal geschieden door individuen maar door geheele volkshuishoudingen. De beschuldiging, dat hij niet duidelijk doch slechts vaag had aangegeven, wat hij onder die ordening verstond, wees de heer Aal'berse af. Negatief had hij gezegd: het moet geen staatskapitalisme, geen staats socialisme worden en ook niet een van boven af opgelegde ordening. Maar de wil tot ordenen was nu in den laatsten tijd juist zeer snel gegroeid en zoo duidelijk naar voren getreden, dat daaraan niet meer te twijfelen viel. De vereischte drang uit de maatschappij is er dus. Nu is het de taak der Regeering, om aan dien drang ge volg en leiding te geven en de gelegenheid om zich te ontplooien, o.m. ook door ver ordenende bevoegdheid aan de bedrijven. En dit moest haastig geschieden, anders zou de verrijzenis van de N.U.M. wel niet tegen te houden zijn. Wat de vaste lasten aangaat: opgemerkt was, dat de wet deze juist met bijzondere waarborgen had omringd; maar daarom moest dan ook bijv. de hypotheekrente la ger zijn, dan die van obligaties. En dit is niet het geval. Spr. kon ook niet toegeven, dat de regeering zich niet had ingelaten met de particuliere loonen. Zij had voort durend op verlaging daarvan aangedrongen En spr. noemde een geval, waarbij de Min. van Financiën aan een industrie, die om hulp had gevraagd, den eisch had gesteld, dat zij de loonen, die reeds lager waren dan de door de werkgevers in dat bedrijf vastgestelde, nog met dertig zou verla gen. Ten aanzien van het werkfonds had de heer Aalberse alleen geconstateerd, dat het te langzaam ging. Hij bleef daarbij. Waar het stokt, liet hij daar, maar het stokt. En, juist op dit punt moet gelden: op de eerste plaatst spoed, op de tweede plaats spoed en op de derde plaats de allergrootste spoed. De vrijere armslag voor de particuliere liefdadigheid aanvaardde de heer Aalberse dankbaar; maar in zijn fractie had men op gemerkt, dat die armslag wel eens een slag om den arm zou kunnen zijn. Hij geloofde dit echter niet. Wel merkte hij op, dat de meening, als zou ook ten aanzien van de crisiswerkloosheid de staatshulp secundair en de particuliere liefdadigheid primair zijn, niet door hem werd gedeeld. Wanneer het de gewone armenzorg geldt, aanvaard de spr. dit; niet echter bij een nationale ramp; dan wordt de taak der gemeenschap primair. Het slot was forsch. De katholieke fractie volhardt voorloopig in hare afwachtende houding. Zij zal zien bij de behandeling der verschillende hoofd stukken van de Staatsbegrooting, hoe de houding der regeering zal zijn; maar zij zal niet overgaan tot een guerilla tegen afzon derlijke Ministers. Moet het tot een strijd komen, dan zal die strijd openlijk en fier zijn en zal de fractie de Kamer de gelegen heid vragen om op de regeeringspolitiek te rug te komen. Deze rede, welke door de Kamer met de grootste aandacht werd gevolgd, maakte zichtbaren indruk. Alles, wat daaraan was voorafgegaan en wat er op volgde, had nu nog slechts zeer matige belangstelling. De heer Bier erna (V.B.), die erg ver ontwaardigd had gedaan over de beschul digingen tegen de „liberalistische econo mie", ontving van den heer Aalberse het bescheid, dat dit geen uitdrukking was, die men in Katholieken doch in anti-revolu tionairen kring gebruikt, Spr. zelf sprak liefst niet eens van „liberale" doch bij voor keur van individualistische economie; en het viel eenvoudig niet te ontkennen, dat de liberalen deze economie, welke de klas sieke is, steeds hadden aangehangen en verdedigd. Dit laatste had de heer Joekes (V.D.) te voren reeds aangedikt met de opmerking, dat ook nu nog de liberalen steeds in ver-, zet komen tegen alle ordeningsvoorstellen en denkbeelden; en hij had er bij kunnen voegen, dat de heer Bierema zelf in eerste instantie alles wat verkeerd liep juist aan afwijkingen van die individualistische eco nomie had toegeschreven. In deze vergadering voerden verder nog het woord de heeren VanHouten (C.D.) Schouten (A.R.), Bongaerts (R.K.), De Visser (C.P.) en Ver voorn (Pib.), welke laatste een motie voorstelde tot af keuring van de regeeringsplannen in zake de afslachting van vee. Deze motie werd niet voldoende ondersteund en kon daarom niet in behandeling komen. Alle aandacht was echter gespitst op het antwoord van Minister Col ij n aan -den heer Aalberse. Het grootste deel van minister Colijns dupliek was dan ook aan dit antwoord gewijd; we kunnen ech ter niet zeggen, dat het vele nieuwe ge zichtspunten opleverde, den kennelijken goeden wil van den Minister-President ten spijt, om den Katholieken leider zooveel mogelijk tegemoet te komen. Ten aanzien van de aanpassing erkende de heer Colijn weliswaar, dat het oude niet zal terugkeeren; men kreeg echter sterk den indruk, dat hij in een zoo geheel andere op vatting leeft van hetgeen de regeering moet doen, nu de drang naar ordening in het maatschappelijk leven zich zóó sterk mani festeert, dan de opvatting van den heer Aalberse, dat de Minister-President nooit zal- kunnen handelen zóó als de heer Aal berse het kennelijk bedoelde. Ook nu weer was het één waarschuwing tot bedacht zaamheid, die allerminst een echo was op den aandrang van de Katholieke fract;e, om spoed achter de zaak te zetten. Wat de vaste lasten aangaat, was er een zelfde verschil in mentaliteit. De minister president putte zich uit in een betoog, dat de hypotheeklasten wel vanzelf zouden dalen; maar de heer Aalberse had juist uit eengezet, dat dit met de loonen evenzeer het geval was; ook die dalen langs den zgn. natuurlijken weg! En toch greep de regeering daar wél in! Krachtig klonk de verklaring daaren tegen: mijn ja is ja en mijn neen is neen; als ik toezeg, dat ik de particuliere liefda digheid vrijen armslag zal geven, dan zal ik dit ook doen. Het wachten is nu op den Minister van Sociale Zaken! Nadat de Minister van Financiën nog even gepolemiseerd had met eenige tegen sprekers, werd hoofdstuk I en II der Staatsbegrooting, de wet op de middelen en Hoofdstuk VIIA (Nationale Schuld) zon der hoofdelijke stemming aangenomen en om half zeven de vergadering verdaagd. Op de Woensdagavond aangevangen be handeling van de -Begrooting van Binnen- landsche Zaken behoeven wij bij nader be zien niet nader terug te komen. Er was weinig belangrijks. Vermeld zij, dat de minister mededeelde, dat een wijziging van de Begrafeniswet wordt overwogen. V Eenheid en persoonlijke verantwoordelijkheid. Een van de uitwassen in het partij-wezen is een.te groote eenheid van de par tijen in de volksvertegenwoordiging! Zeker, in principieele zaken moet een partij-afvaardiging één zijn. En in belangrijke kwesties, waarop het antwoord wel niet direct uit de beginselen der partij voortvloeit, maar toch met de beginselen verpand houdt, mag een partij-afvaardiging niet dikwijls ver deeld zijn. Wat andere kwesties betreft, welke niet belangrijk zijn en geheel en al buiten de beginselen liggen, moet het vanzelf sprekend zijn, dat er nog al 'ns meening- verschil bestaat in een partij-afvaardiging. In de afvaardiging van de S.D.A.P. in den Leidschen Gemeenteraad b.v. is langen tijd een eenheid geweest, welke geleek op de befaamde „cadaver"-discipline. Wij heb ben jaren-achtereen gezien een volkomen eensgezindheid bij stemmingen, ook over onbelangrijke zaken, die geheel en al in de neutrale zóne lagen. Dat leek, opper vlakkig bezien, heel mooi. Zóó, dat het aan de katholieke afvaardiging wel 'ns ten voorbeeld is gesteld!.... Wij hebben er meermalen op gewezen, dat een fractie, indien zij de eenheid zóó strak en stijf wil spannen, de waardevolle en onontbeerlijke persoonlijke verantwoordelijkheid harer leden dooddrukt, en dat aldus een nood lottige uitwas in het partij-wezen wordt gedemonstreerd. Het schijnt nu echlcr in de fractie der S.D.A.P. in den Leidschen Gemeenteraad anders te loopen. Maandag j.l. was de frac tie tweemaal verdeeld in belangrijke aan gelegenheden, waarvan de eene (volkshuis vesting) in verband stond met de begin selen, en de andere (verbouwing gymna sium) ook een belangrijk punt betrof. In de „Vooruit" wordt naar aanleiding hier van geschreven: Deze stemming is o.i. nog weer eens (weer eens? Red. L. Crt.) een uiting van de groote vrijheid, die in onze rijen kan bestaan, waar zonder een enkel bezwaar afwijkende meeningen tot uitdrukking kunnen komen. De hier geciteerde woorden wijzen op een kentering in de opvatting over eenheid in de rijen der S.D.A.P., welke wij zouden waardeeren. Wij bedoelen echter nu niet, de houding der Leidsche S.D.A.P. te bespreken, maar wij hebben meer die houding als voorbeeld willen aanhalen ter verduidelijking van onze opvatting, hoe de eenheid van een partij-vertegenwoordiging wél en niet moet zijn. Wanneer de „Uiver" op Schiphol neerstrijkt. REGELING VAN DE ONTVANGST OP AMSTERDAM'S LUCHTHAVEN. Men rekent op de komst van tienduizenden Voor de feestelijke ontvangst, welke de bemanning van de „Uiver" gezagvoer der Parmentier, eerste officier Moll, radio telegrafist Van Brugge en boordwerktuig kundige Prins, Woensdag 21 dezer bij haar aankomst op Schiphol wachten zal, zijn door de daartoe bevoegde autoriteiten uit gebreide maatregelen getroffen. Naar de heer Dellaert, havenmeester van de Am- sterdamsche luchthaven die uit hoofde van zijn functie in dezen een zeer verant- j woordelijke taak heeft ons mededeelde, j wordt Schiphol vrijwel herschapen in één groote kijk-arena, waar tienduizenden de t aankomst van het vliegtuig en de huldi- ging der bemanning uitnemend zullen kun- i nen volgen. De officieele ontvangst van en de toe spraken tot de bemanning zullen geschie- den op een podium, hetwelk, van de ramen van het restaurant uit bezien, op het rech tergedeelte van het betonnen platform, tot een hoogte vdn twee meter zal worden op getrokken. Er worden voorts drie groote tribunes gebouwd; één op het zuidelijk deel van het platform; onderverdeeld in tribune I A. en B., elk plaats biedend aan 1700 men* schen; één loodrecht daarop aan den wes telijken kant, dus in het front van het sta tionsgebouw, op haar beurt ondeverdeeld in tribune C., D., E. en F., elk plaats bie dend aan 440 toeschouwers, terwijl tribu ne nummer drie wordt opgericht op het pu bliek terrein achter het hek naast het sta tionsgebouw; met een capaciteit voor dui zend bezoekers. Er zyn dus zitplaatsen alle niet overdekt voor ongeveer 6200 toeschouwers. Vóór laatstgenoemde tribune is bovendien een groote ruimte gereser veerd, waar eenige duizenden menschen zullen kunnen staan; welke ruimte verder voor tweede en derde rangs-staanplaat- sen langs de Noordzijde van het veld wordt uitgebreid, zoodat dus in 't geheel tienduizenden de aankomst zullen kunnen medemaken. Waar het hier, mét de bemanning van de „Uiver", mede de K.L.M. zelf is, welke aJs gevolg van het prachtige resultaat van de vlucht naar Melbourne wordt gehuldigd, kan uiteraard deze maatschappij moeilijk als gastvrouwe optreden. Deze taak is dan ook in handen van de Kon. Ned. Vereeni- ging voor Luchtvaart. Voor de „hoogste" en „hooge genoodig- den" zijn gereserveerd de visitatiezaal \an het stationsgebouw, het restaurant, het ter ras dit laatste wordt uitgebreid -- als mede het dakterras. Een aantal genoodig- den zal voorts plaatsnemen op den uithoek van tribune A., waaronder de familieleden der bemanning. Tusschen de tribunes wor den open ruimten gelaten, welke als „staan- kijkfronten" gereserveerd zijn voor perso neel van Schiphol, van de Nat. Luchtvaart- school en van de Aeroclub. De bedoeling is, dat, als de „Uiver" zal zijn geland, twee eereronden zulen worden gemaakt langs het geheele front van toe schouwers. Daarna geschiedt de ontvangst van de bemanning door den directeur der K.L.M., den heer Plesman, die het dap pere viertal naar het officieele podium zal leiden. Onderwijl wordt het „Wilhelmus" ten genoore gebracht, dat waarschijnlijk uit duizenden kelen zal worden meegezon gen. Op het podium vijf toespraken: van een minister (waarschijnlijk de minister van Waterstaat), van een burgemeester, van generaal Snijders, van den voorzitter der Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en van den voorzitter van den Raad van Be heer der K.L.M. Vóór na afloop van de plechtigheid de bemanning het veld verlaat naar men weet wordt haar ook binnen de grenzen der stad een door het Initiatief-Comité Am sterdam georganiseerde huldiging bereid zal zij in een open auto langs het publiek ryden. Daar verwacht mag worden, dat vele duizenden reeds eenige uren vóór de aan- kijmst van de „Uiver" op Schiphol aanwe zig zullen zijn, heeft men maatregelen ge troffen om het publiek tusschentijds aan genaam bezig te houden. Daartoe verlee- nen medewerking de muziek van de Gre nadiers en Jagers en van de Amsterdam- sche Postharmonie, welke gezelschappen nu en dan met vroolijke marschen langs de tribunes zullen trekken, terwijl verder de Nationale Luchtvaartschool met eenige van haar toestellen van elf tot twaalf een aan tal demonstraties zal uitvoeren. Te elf uur zal bovendien een escadrille van de Mari ne boven het veld verschijnen, dat vóór de landing eveneens eenige demonstraties zal geven. Een paar uur later komt er een escadrille van Soésterberg. Ook de aulo- giromachine gaat de lucht in. De luidsprekerinstallatie van Schiphol wordt uitgebreid, zoodat het gesproken woord op alle rangen verstaanbaar zal zijn; tevens zal men zich in speciaal inge richte consumptie-gelegenheden te goed kunnen doen aan koffie en.... snert! Het verkeersvraagstuk. Het verkeersvraagstuk heeft den orga nisatoren van den dag der ontvangst uiter aard veel hoofdbrekens gekost. Vooruitloo pend op de officieele mededeelingen, welke daaromtrent zullen worden gepubliceerd, kan gemeld worden, dat met medewerking van Defensie in het waterrijke gebied van Schiphol vier pontons gebouwd zullen wor den. Een daarvan komt naast hét smalle Sloterbruggetje, dat over luttelen tijd, als de nieuwe groote verkeersweg gereed zal zijn, een kalm leventje krijgt. Er wordt een één-richtingsverkeer ingesteld van Amsterdam over den Sloterweg; in het verlengde van het Jaagpad komt een voet gangersponton en voorts worden in de buurt van Schiphol twee pontons gelegd: één in het verlengde van den Schinkelweg met daarnaast een voetgangersponton. Er wordt natuurlijk ook voor een kolos sale parkeerruimte gezorgd. Er zal parkeer gelegenheid zijn op het terrein achter de tweede- en derde rangsstaanplaatsen, ter DJT NUMMER BESTAAT UIT ViER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Jaspar zal nieuw Belgisch kabinet vor men. (2de blad). Mandsjoekwo stelt petroleum-monopolie in. (2de blad). Grootsche Amerikaansc-he plannen tot bestrijding der werkloosheid. (2de blad). BINNENLAND. Regeering wil zomertijd afschaffen en middcn-Europeeschen tijd invoeren. (2de blad). Het naspel van de historie der Wolvega- sche uitvinding. (1ste blad). Mededeelingen over de aankomst van de Uiver. (1ste blad). Brutaal oplichter geeft zich uit voor broe der en slaat in Noord-Limburg zijn slag. (Gem. Ber., 3de blad). Bij een brand in een zuurstoffabriek te AlbJasseröam had een zuurstofontploffing plaats. (Gem. Ber., 3de blad). De Nijmegenaars uit Duitsclie gevangen schap gekomen. (Gem. Ber., 3de blad). Overleden is de heer A. C. R. Drees- mann. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Engeland wint den voetbalkamp van Ita lië met 32. (2de blad). Het elftal der Roode Duivels tegen de Zwaluwen. (2de blad). grootte van 3 a 4 hectaren; in den Noord- hoek van het vliegterrein, 3 hectaren groot, zullen reserve-parkeerterreinen komen o.a. langs den Aalsmeerderweg; alsmede een parkeerterrein voor autobussen op het ter rein voor loods B. Het zij echter nogmaals nadrukkelijk me degedeeld. dat over het gansche complex van verkeersmaatregelen nog afzonderlijke uitgebreide mededeelingen zullen worden gedaan. Naar ons wordt medegedeeld zullen de Ned. Spoorwegen ook nog aan de stations Waddinxveen, Boskoop, Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen en Nieuwkoop, retour- kaarten tegen 50 pet. reductie op den dub belen enkelereisprijs (plus 0.40 voor de boot, heen en terug) naar Amsterdam Haarlemmermeer (Willemspark) verkrijg baar stellen, om de aankomst van de Uiver bij te wonen. De kaarten geven geen toegang voor Schiphol en zijn alleen in de derde klasse geldig in de treinen die voor 13 uur te Amsterdam Haarlemmermeer aankomen. B. en W. van Amsterdam hebben beslo ten op Woensdagmiddag 21 Nov. en ook ge durende den avond van dezen dag alle inrichtingen van openbaar onderwijs ge sloten te houden met het oog op de aan komst van de „Uiver". „UIVER" UIT INDIë VERTROKKEN. Zegetocht langs Indic-routc. Gistermorgen is de „Uiver" onder groote belangstelling uit Bandoeng vertrokken. Na een tusschenlanding te Batavia en te Pa- lembang, in welke laatste plaats nog een huldiging en aanbieding van cadeaux plaats vond, vertrok mén vandaar via Sin gapore naar Medan, welk laatste station in Indië in den loop van den middag is bereikt. Het afscheid van de Uiver" van Ncd.- Indië beteekent een nieuwen zegetocht, waarvan het begin het vertrek van het vliegterrein Andir bij Bandoeng was. Onder het gejuich van 1500 toeschou wers vertrok de machine van Bandoeng naar Batavia. In Bandoeng lieten zich haastig nog passagiers overboeken van de Fokker op de „Uiver", toen daartoe de ge legenheid werd opengesteld, zoodat toen de Douglas van Andir vertrok zich achter elk raampje een lachend gelaat vertoonde. De hoeveelheid post welke de „Uiver" meeneemt is tot 115 K.G. aangegroeid, ter wijl men tevens 30 K.G. vracht meeneemt.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1