Leidsch Crisis-Comité DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 DE LEiDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 8 NOORD WIJK. Raadsvacature. Door den burgemees ter, voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van leden van den raad is benoemd tot lid van den raad als opvolger van den heer Job Vink, de heer J. Th. de Groot. Deze benoeming was eerst mogelijk nadat de heer C. W. Alkemade, No. 1 op de R.-K. lijst, die in den loop van deze zittingsperiode ontslag had genomen als lid van den raad ook thans weer ver klaard had voor een benoeming tot lid van den raad, waarop hij ook nu als No. 1 der lijst recht had, niet in aanmerking te wil len komen. De financieele toestand. Aan de be grooting 1935 zooals deze door Burgemees ter en wethouders aan den raad is aange boden ontleenen wij de volgende cijfers. Typisch en getuigend voor een betrekke lijk gezonde financieele basis is, dat de be grooting voor 1935 een gunstiger beeld vertoont, dan de begrooting 1934. Immers de dienst 17935 is zonder belastingverhoo- ging sluitend gemaakt met aan dezen dienst vreemde middelen (beschikking al- gemeene reserve en batig saldo 1933) tot een bedrag van 58.750, terwijl de dienst 1934 niet sluitend is kunnen worden ge maakt zonder te beschikken over aan dezen dienst vreemde middelen tot een bedrag van 70.080. Enkele onderhoudsposten zijn ook thans weer eenigzins lager ge raamd dan voor 1934, zij het dan ook met kleinere bedragen dan het vorige jaar. Zoo werd de post „onderhoud van straten en pleinen," uitgetrokken in de begrootingen 1933. 1934 en 1935 op resp. 13406, ƒ4480 en 2960, terwijl de post „onderhoud van wegen en voetpaden" werd uitgetrokken in de begrootingen 1933, 1934 en 1935 op resp. 13850, 8000 en 8000. Deze verla gingen waren mogelijk omdat op den kapi- taaldienst meer belangrijke verbeteringen aan straten en wegen zijn geraamd en dus minder onderhoud behoeft plaats te heb ben. Onder volgnr. 452 is voor het eerst in onze gemeente een bedrag uitgetrokken van 26000 voor het verrichten van diver se werkzaamheden meestal extra onder houd in z.g. contraprestatie door werkloo- zen. Het Rijk verleent hierin een subsidie van bijna 75 pet. Op den kapitaaldienst hebben B. en W. posten uitgetrokken en voor verbetering van de volgende wegen: De St. Jeroensweg van Wilhelminastraat tot Boerenburgerweg ƒ2800.. de Huis ter Duinstraat 7200; de Douzastraat 3950; de van Limburg Stirumstraat (gedeelte lijk) 1200; de Wilhelminastraat van H. Geestweg tot Molenstraat ƒ6420; de Abraham van Rooyenstraat (inclusief rio- leering) 11550; Schiestraat ƒ5780; weg- verbetering ter uitvoering rooilijnbesluiten 2050. Voorts zullen nog verschillende wegen worden verbeterd waarvoor memorie- posten zijn uitgetrokken. RIJPWETERING. L. T. B. Dezer dagen vergaderde de Afd. van den L.T.B. Rijpwetering in café Zoetemelk alhier 's avonds 7.30 uur. De vergadering werd door den voorzitter, den heer Straathof, geopend met den chr. groet. De voorz. heette de aanwezigen welkom en zegt, dat de opkomst bevredigend ge noemd mag worden; 2/3 der leden was aanwezig. Hierna verzoekt hij den secre taris, den heer v. d. Poel, voorlezing der notulen, welke zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Punt 3 der agenda: Rekening en verantwoording door den penningmeester, den heer R. G. Straathof. Door den heer M. Heemskerk, die door den voorzitter hiertoe was aangezocht, worden de boeken en bescheiden nagezien en in de beste orde bevonden, waarna den heer Heemskerk door den voorz. wordt dank gebracht voor zijn moeite en den penning meester voor zijn accuraat beheer. Dan volgt bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren Th. W. Straathof en A. A. Bisschop. Beide worden met groo- te meerderheid van stemmen herkozen en namen onder dank voor het betoonde ver trouwen hun benoeming wederom aan. Hat stembureau wordt door den voorz. bedankt. Dan is aan de orde bespreking toetre ding Kring. De heer Juffermans vraagt uit welke heeren het bestuur van den Kring bestaat, welke vraag door den voorz. wordt beantwoord. De heer Straathof zou nog een jaar willen wachten om tot den Kring toe te treden, wat door andere leden wordt ontraden. De vergadering was bijna alge meen van oordeel, dat bij de huidige gang van zaken aansluiting bij den Kring Lei den van den L.T.B. noodzakelijk was, voor al omdat voorstellen voor de Alg. Verg. niet anders dan via den Kring kunnen worden ingediend. Wordt besloten om aan te sluiten bij den Kring. De heer R. G. Straathof zou alsnog wil len probeeren om als voorstel voor de Alg. Verg. ingediend te krijgen, dat het H.B. pogingen in 't werk zou stellen om bij de Regeering gedaan te krijgen, dat tot uii- keering der zuivelpot wordt overgegaan. Ook de pas gepubliceerde inlevering van jongvee komt ter sprake. Verschillende le den verklaren zich tegen deze inlevering, daar op deze wijze de kern der veestapel wordt aangetast, en de prijzen veel te laag moeten worden genoemd. Devaluatie en/of verlaging van vaste lasten wordt noodza kelijk geacht om de veehouders-stand voor ondergang te behoeden. De voorz. zegt, dat al deze wenschen in den vorm van voor stellen op de Alg. Verg. in Haarlem ter sprake zullen komen. Tot afgevaardigde wordt benoemd de heer Bisschop. Bij de rondvraag wordt dcor den secre taris gevraagd of leden van den L.T.B., ko mende te Oud-Ade ook als lid der afd. kunnen worden aangenomen. De vergadering kan zich hiermee ver eenigen. Besloten wordt het H.B. hiervan in kennis te stellen, waarna de voorz. deze geanimeerde vergadering onder dank aan de leden voor de trouwe opkomst en aan gename besprekingen sloot met den chr. groet. LEIDSCHENDAM. K.J.M.V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs hield de K.J.M.V. te Leidschendam de aangekondigde ontwik kelingsavond in het Patronaat. Te plm. 8.30 uur opende de voorzitter met den K.J.M.V.-groet. Met de regelmaat van een uurwerk, aldus de voorzitter, werken wij K.J.M.V.-ers ons winterprogramma af. Iedere week staan geestelijken of leeken klaar om ons een onderwerp op sociaal, cultureel of godsdienstig gebied uiteen te zetten en dezen avond zal de heer Ant. de Gruyter inleiden: „De inwendige mobili satie van de Middenstand voor de Corpo ratieve Maatschappij". De voorzitter heet den heer de Gruyter alsnog hartelijk wel kom, waarna deze het woord verkrijgt. Het onderwerp, aldus spreker, wat wij dezen avond zullen behandelen, is een van de meest belangrijke punten, welke wij hebben klaar te maken. Wij zagen in de vorige uiteenzetting „De Katholieke Kerk en de Corporatieve Maatschappij", waarom de Katholieke Kerk zich verplicht acht op de sociale structuur in te grijpen. Wij heb ben het verschil gezien tusschen een cor poratieve Maatschappij en een Corporatie ve staat en nu zullen wij behandelen de mo bilisatie om te komen tot een corporatieve Maatschappij. Als de Katholieke Kerk spreekt van een Corporatieve Mij. dan haalt zij als voorbeeld aan den Gildentijd. In de Gildentijd toch bestonden er 3 noodzake lijke fundumenteele punten, n.l. een orga nische structuur, een productie naar be hoefte en een samenwerking tusschen ka pitaal en arbeid. De verschillende indivi duen waren ingedeeld volgens hun sociale functies. Ieder individu werd beschouwd als een sociaal functionaris, die door zijn arbeid, welke dan ook, de maatschappij dient. Thans worden de individuen inge deeld volgens hun stand. Door de gilden werd ook bereikt de productie naar be hoefte. Zij hadden het recht de prijzen vast te stellen, den werktijd, enz. en het Ge meentebestuur trad hierbij op als toezien de voogd; hierdoor werd voorkomen kapi taalvorming en werkloosheid. Spreker zet dit nog breedvoerig en duidelijk uiteen, evenals de samenwerking van kapitaal en arbeid. Langzamerhand echter, aldus spre ker werd de vrijheid van den mensch naar voren geschoven en de idee geschapen, dat het individu volkomen vrij staat en er niets was, wat hooger staat dan het individu, waarop een geweldige reactie volgde van gebonden menschen en uit deze reactie ont stond het liberalisme, welks grootste strijd het was de gilden er uit te werken, waar door de vrije concurrentie, enz. ontstond. Hierna werd even gepauzeerd. In het 2e gedeelte zijner rede zette de heer de Gruyter op duidelijke wijze uiteen, hoe het liberalisme heeft bewerkt het ont staan van een ongeorganiseerde Maatschap pij zonder organische structuur en daar door werd verdrongen een productie naar behoefte en een samenwerking tusschen kapitaal en arbeid. De Kerk eischt de katholieke sociale or ganisaties; door deze organisaties zal de weg geëffend moeten worden voor een Cor poratieve Maatschappij. Dit kan geschieden door studie van sociale wetgeving, wette lijke aansprakelijkheid, eigen bankinstel ling, enz. Zooals de Middenstand nu staat, moet het middenstandsbedrijf vallen. Als wij het werk van Van Beurden zien, zoo als het is, zal deze zaak moeten worden op gelost door den jongen Middenstand. De K.J.M.V. zal moeten bewijzen, dat deze in staat is daden te stellen en deze daden zullen de basis worden voor een Corpora tieve Maatschappij, welke ons alleen zal kunnen redden. De K.J.M.V. moet de eer ste stap doen door sociale studie, door sa menwerking met den arbeid enz., en waar de Paus verlangt, dat juist jonge krachten zullen werken om te komen tot de corpo ratieve maatschappij, verwacht spreker van de K.J.M.V., dat zij deze daad zullen stellen. Een dankbaar en verdiend applaus en een hartelijk dankwoord van den voorzitter beloonde spreker voor zijn leerzame en schitterende rede. Eenige vragen werden door den heer de Gruyter naar genoegen en duidelijk beantwoord. Na enkele mededeelingen betreffende de vereeniging volgde sluiting met den K.J. M.V.-groet en het zingen van een couplet van het Bondslied. STOMPWIJK-VEUR. Gemeenteraad. Zaterdagmiddag te 2.15 uur komen de Raden der Gemeenten Stomp wijk en Veur in gecombineerde Openbare Vergadering bijeen. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Overlegging be- drijfsrekeningen (inclusief verslag) dienst 1933 en benoeming Commissie van Onder zoek; 3. Aanbieding bedrijfsbegrootingen dienst 1935 en benoeming Commissie van Onderzoek; 4. Voorstel tot verlaging der gastarieven; 5. Voorstellen: a. tot vaststel ling voor 1935 verhaalspercentage Omzet belasting op 4%; b. tot het verleenen van een algemeene machtiging aan B. en W. ter zake indiening bezwaarschriften tegen opgelegde aanslagen in de Omzetbelasting; 6. Voorstel naar aanleiding van verzoek be stuur afdeeling Stompwijk-Veur van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" tot invoering van den vrijen Zaterdagmiddag; 7. Voorstel tot wijziging verordening, regelende tarief en voorwaar den voor electrische stroom en gas; 8. Ver der voorkomende zaken. Jaarfeest R. K. Volksbond. Zondag 18 November en Maandag 19 November a.s. zal de Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Leidschendam haar Jaarfeest vieren. Beide avonden zal de feestavond aanvan gen te 7.45 uur, waarbij tooneel en muziek hun bekende en gewaardeerde medewer king zullen verleenen. Zondag 18 November is er algemeene H. Communie der leden en wel na de H. Mis van 7 uur en na de andere geloovigen. De leden worden verzocht, bij geen ge bruikmaking van de feestavonden, hun be wijs van toegang niet weg te geven aan an deren, die geen lid zijn, daar deze zonder meer worden geweerd. Collecte. De collecte voor de Katho lieke Universiteit St. Radhoudstichting, welke te Veur-Leidschendam is gehouden, heeft opgebracht de somma van 333. (vorig jaar 392.50). Namens het Comité wordt hartelijk dank gebracht aan de milde gevers en zeer zeker ook aan de dames die zoo vol ijver bij deze collecte behulpzaam waren. LEIMUIDEN. Het droevig ongeluk. De naam van den Maandag zoo ongelukkig om het leven gekomen personen is W. F. Breitenstein vertegenwoordiger der N.V. Bustar Teer- producten, wonende te Aerdenhout. De werkloosheid. Het aantal werkloo- zen in deze gemeente is weder stijgende. Momenteel staan 22 personen als werkzoe kenden bij het agentschap der arbeidsbe middeling ingeschreven. RIJNZATERWOUDE. De werkloosheid. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling staan momenteel 5 personen als werkzoekenden ingeschre ven. Al te erg. Ingelanden van den Griet en Vriesekoopschen Polder hebben in het voorjaar besloten de wedde van den ma chinist met 10 pet. te verlagen. Op verzoek van Ged. Staten hebben in gelanden thans besloten de wedde weder om op het oude bedrag te brengen, aan gezien zij de wedde niet voor verlaging vatbaar achtten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Op hol. Terwijl de landbouwer K. gis teren in de Hooftstraat even zijn wagen had verlaten, schrok het paard, dat voor de brik stond voor een passeerend motor rijwiel. Voor den viervoeter was dat aan leiding om er op eigen gelegenheid zonder bestuurder van door te gaan. Eerst in de Raadhuisstraat werd het hollende dier door een kordaat optredend persoon tot staan gebracht. Arrestatie. Door de politie werden gisteren aangehouden W. K. en R. D. al hier als verdacht van rijwieldiefstal te Ha- zerswoude. Het rijwiel werd in beslag ge nomen. BODEGRAVEN. Aanrijding. Op den Rijksstraatweg, ter hoogte van den aldaar wonenden S., stak plotseling een wielrijder den weg over, terwijl hij een naderende luxe auto niet zag. In volle vaart werd de wielrijder tegen den grond gereden. Binnengedragen bij S., verleende dr. W. geneeskundige hulp. De wielrijder werd zwaar gewond en de fiets geheel vernield. BOSKOOP. R.K. Tooneelclub „St. Genesius. Op 13 en 14 November zal bovengen, tooneel club een uitvoering geven in het R.K. Ver.- geboUw alhier, ter gelegenheid van haar lste lustrum. Opgevoerd zal worden „De Groote Waanzin", een oorlogsdrama in drie bedrijven door J. Grosveld en ,,'t Pas toorken en de Arme Man", een tooneel- schets in één bedrijf. Werkloozen hebben gratis toegang tegen vertoon van stem pelkaart. Geboren: Willem, z. van W. Verweij en W. M. de Jong Jan Cornelis, z. van P. v. Houwelingen en J. Stam. Getrouwd: W. Boogaard 23 j. en G. M. Geers 23 j. NOORDEN. Benoemd. Mej. M. C. Groenendijk, werkzaam aan de R.K. School alhier, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot kweekelinge met akte aan de lagere school van de Eerw. Zusters Dominicanessen te Aarlanderveen. NIEUWKOOP. Benoemd. Tot Directeur van de Zang- vereeniging „De Lofstem" alhier is be noemd de heer W. van der Horst uit Wa- verveen. ZOETERWOUDE. EEN KLOOSTERZUSTER VERWERFT „MOBILISATIE KRUIS". Intieme plechtigheid-in „De Goede Herder" In het Gesticht „de Goede Herder" te Zoe- terwoude (H.R.) had gistermiddag een een voudige plechtigheid plaats. De Moeder-overste Berchmans ontving de eer, het Witte Mobilisatie-Kruis te zien uitgereikt. In de moeilijke mobilisatie-jaren had zy, met haar zusters een belangrijke taak ver vuld in de commissie tot veraangenaming en verpoozing van de gemobilseerden. Op verzoek van die gemobiliseerden had het Hoofdbestuur haar deze onderschei ding verleend. In het gesticht waren aanwezig de Bur gemeesters der gemeenten Zoeterwoude en Leiderdorp de heeren P. Wap en K. Brug, Generaal J. A. Collette, Kolonel Verberne, Rector Westgeest, de heeren P. E. Viewant Tukker en J. Stadhouder. De eerw. moeder-overste Berchmans, thans zuster, kwam binnen in gezelschap van den generaal-overste uit de provincie Zuid-Holland en den Zusterraad uit het ge sticht. De voorzitter van de afdeeling Leider dorp-Zoeterwoude, de heer K. Brug, reikte het kruis, met getuigschrift uit. Hij sprak ongeveer als volgt: Het is voor den voorzitter dezer afdee ling een groote eer, dat hij geroepen is, het witte mobilisatie-kruis uit te reiken aan een, die het zoo volkomen heeft verdiend als deze eerw. Moeder-overste. In de moei lijke mobilisatie-jaren moest huis en haard, beroep of ambt worden verlaten om den oproep van H. M. de Koningin tot haar getrouwe volk gericht, op te volgen. De gemobiliseerden wisten niet, wat hen zou wedervaren. Dat is gevoeld ook door het 1 mitrailleurscorps dat gevestigd was in deze omgeving en dat haar centrale punt had in „Ik leer nog" te Zoeterwoude (H.R.). Zij die alles over hadden voor volk en vaderland moesten worden gesteund. Door de daar voor spontaan ingestelde commissie is veel gedaan. De eerw. Moeder-overste is als een moeder voor de le mitrailleursafd. geweest. Haar moederlijk karakter, haar liefderijke inborst, haar nooit versaagde volharding, haar hartelijk medeleven met de gemobili seerden hebben haar een plaats doen ver overen in de harten der gemobiliseerden. Nu, na 20 jaren wordt er nog met dank bare herinnering van gewaagd. Het is dus een plicht der dankbaarheid haar de hulde te brengen die haar toekomt. Daarvoor is het Witte Mobilisatiekruis. Het zij haar een voortdurende herinnering aan hetgeen zij met de haren heeft gepres teerd, een herinnering, die in dankbaar ge denken voortleeft. Zij mag nu een onderscheidingsteeken dra gen dat anderen niet mogen hebben. Al is haar nu de rust na gedanen arbeid geschonken, juist in die rust zal zij veel leven in het verleden. Dragende het witte mobilisatiekruis, en ziende op het diploma, daarbij behoorende zal zij altijd terug mogen zien op haar lief derijk werk. Wij weten, dat zij gedreven werd door haar overtuiging, dat zij dit werk deed als Gcjds werk, wij hopen, dat het Gode belie ven mag, dat zij nog jaren die onderschei ding moge dragen en het door haar gegeven voorbeeld ook in haar omgeving tot navol ging moge wekken. Het kruis werd haar daarna op haar borst gespeld. Daarna dankte de eerw. moeder-overste Berchmans in welgekozen woorden voor de onderscheiding. Het was haar een eere de onderscheiding te mogen ontvangen en dragen. Wat zij had gedaan, was uit een gevoel van plicht. Als Vorstin en vaderland haar weer zouden roepen, zouden zij ten volle ook op haar, al was zij oud, kunnen rekenen en zal de voor zitter, met de vergadering overtuigd zyn dat haar gebeden altijd opklimmen tot God, om bewaring en bescherming, om vrede en rust en zij was overtuigd, dat God zijn zegen ook verder zou geven aan het volk, dat haar, ook in de mobilisatiejaren, zoo lief was. Daarna werd het woord verleend aan Z.E. Generaal Colette, die ook met aange name gevoelens deze plechtigheid bij woonde. Hij onderstreepte nog nadrukke lijk, dat dit kruis werkelijk verdiend was. Er wordt wel eens een onderscheiding ge geven, waar men zelf eigenlijk mee zit, en waarvan men zou zeggen: laten we over wat anders praten. Hier is dat niet zoo. De moeder-overste moet dit onderschei dingsteeken eiken dag dragen en zal hier voor wel verlof krijgen. Daarna sprak kolonel Verberne, die nog eens geheel inleefde in de tijd van 1914 1918, toe hij hier als kapitein commandant was van de le mitr. afd. Het was voor hem ook een vreugde deze stonde bij te wonen en hij herinnerde nog speciaal aan den aan- genamen feestdag, die wij eenige weken geleden ter herinnering aan de mobilisatie in „Ik leer nog" hebben gehad. Rector Westgeest zei, dat de moeder overste deze onderscheiding altijd moest dragen. Daarna werd de gedecoreerde hartelijk gefeliciteerd door de generaal-overste en de leden van den Raad van het Gesticht. Zuster Leentje serveerde daarna als vroe ger de thee en onder gezellige kout bleven de heeren nog eenigen tijd napraten. Het was als vanouds een aangename ure, zoowel voor hen, die vroeger hier reeds gevestigd waren, als voor hen, die in amb telijke functie eerst later met de omgeving kennis maakten. We vernemen, dat hedenavond in het tijdelijk raadhuis te Leiderdorp nog een wit mobilisatiekruis zal worden uitgereikt, nl. aan den heer W. Samsom te Leiderdorp en het bronzen aan nog enkele andere per- ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Jaarfeest Volksbond. Zondagmorgen werd de viering van het jaarfeest van den R.K. Volksbond, afdeeling Zoeterwoude Leiderdorp, begonnen met een H. Mis voor de levende en overledene leden van de af deeling, waaronder algemeene H. Com munie der leden. Des avonds waren de leden met hunne huisgenooten uitgenoodigd in de groote zaal van het Patronaat, waar de feest avond zou worden gegeven. De voorzitter, de heer Klaver, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom, in 't bijzon der tot Pastoor Meijer, Kapelaan Ruhe, den heer v. d. Akker en niet in 't minst aan de Zangvereeniging „Pulchri Studio" uit Leiden. Hij verheugde zich over de goede opkomst, vooral daar de heer v. d. Akker dezre avond zal spreken over de belangen van de Katholieke organisatie. Na het zingen van het Bondslied sprak de heer van den Akker, voorzitter van het centraal bestuur, over het nut van de Ka tholieke organisatie. Als het gaat om een katholieke zaak, dan zijn wij verplicht min stens te doen wat van ons redelijkerwijze verwacht mag worden. Wij moeten onze katholieke organisaties steunen, omdat wy katholiek zijn. Spr. noemt tal van organi saties en ook onze sociale organisatie. Men WIJ K0MCN WÜCH5DAG BIJ U MM! U STELT 0M5 T0CM NIET TELEUR durft in dezen tijd van crisis bijna niet meer te noemen, want wat kunnen onze organisaties thans bereiken? Deze crisis, die door niemand op te lossen is, bewijst, dat de wereld niet zonder God te besturen is. Onze katholieke organisaties, op welk terrein dan ook, hebben allen de plicht hun leden den weg te wijzen. Als wij niet had den een krachtige organisatie, dan zouden wij niet bezitten wat wij nu hebben. Denk eens aan al onze instellingen, o.m. aan het heerlijke werk van „Herwonnen Levens kracht". Denk eens aan onze vrijheid. Hoe is het gegaan bij onze buren, in Duitsch- land, waar thans een kerkvervolging is, waar een van de voornaamste dingen, de vorming van de jeugd voor ons, Katholie ken, verboden is, waar aan de Bisschoppen het zwijgen wordt opgelegd. Wij kunnen het ons niet voorstellen van alle vrijheid beroofd te zijn. Wat er thans in Duitsch- land geschiedt, is voor ons een waarschu wing, moet voor ons een waarschuwing zijn. Wij moeten er naar streven om de leiding van Paus en Bisschoppen te volgen. Spr. schetst nog het werk van onze pio niers, hoe dat zij de grondleggers zijn ge weest van onze organisaties. Werkt daar om allen mede aan uw organisatie, naar het voorbeeld van den landman: „Die zaait kan oogsten"; dit geldt voor alles, maar vooral voor ons Katholiek geloof. Een daverend applaus volgde op deze met aandacht gevolgde rede. De voorzit ter was dan ook de tolk van allen en dank te den heer v. d. Akker. Hij hoopte, dat zijn woorden vrucht zouden dragen, vooral voor de afdeeling ZoeterwoudeLeider dorp. Na dit ernstige gedeelte was het de zangvereeniging „Pulchri Studio", die zich bereid verklaard had dezen avond op te luisteren. Met het lste nummer „Cantus" van J. de Prés was het succes van dezen avond reeds verzekerd, dan volgde „Regi- na coeli" van E. v. Niekerk. „Ave Maria" van Hub. Vissers, „Droomenvrouw", kom!" van Is. J. Olman en „Middernacht" van J. P. J. Wierts. Na de pauze volgde een zeer goed humo ristisch gedeelte „De humoristische zang repetitie", waarbij een onzer oude humoris ten den rol van directeur op uitstekende wijze vervulde. Het was een waar succes nummer, en ook de daarop volgende „Kik kercantate". Na deze vroolijke nummertjes werd nog gezongen „Zigeunerleven" van Rob. Schu- man, „Moeders Slaopliedeke" van W. T. Kools en tot slot „Spijskaart" van Zollner. Keurige piano- en cello-muziek verhoogde het genot op dezen avond. Jammer dat en kele jongelieden nog moeten leeren een dergelijke avond bij te wonen. De voorzitter, zeer voldaan over het wel slagen van dezen avond, dankte de Zang vereeniging met haar ijverige directeur, de heer van Niekerk en de heeren v. Niekerk Jr. en Wesseling voor dezen mooien muzi- kalen avond. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: H. J. Preenen, Sassenheim. WILT U IETS WETEN? Vraag: Mijn zus is in betrekking voor halve dagen en is Zaterdag 1.1. ziek gewor den. Nu hebben we een boodschap gestuurd en kregen we meteen haar ontslag mee. Dat is dan op a.s. Zaterdag 17 Nov. Mag mevrouw dat doen, als ze ziek is? Of hoe lang moet mevrouw haar betalen? Antwoord: Ja, ook bij ziekte is ont slag geoorloofd. Men moet dan natuurlyk den opzegtermijn in acht nemen en deze zal in het gegeven geval wel niet langer zijn dan een week. Wanneer uw zuster dus nog een week betaald wordt, is aan de wet telijke verplichting voldaan. Vraag inzake uitloting van verschil lende aandeelen. Antwoord: Wij kunnen u daarop niet antwoorden. Wend u tot een bankinstelling. Vraag J. S. te W. inzake onderhoud behoeftige ouders. Antwoord: U is niet verplicht uw geheele loon af te dragen. Hoeveel u moet afdragen, kuruien wij niet uitmaken. Hebt u zich reeds tot Maatsch. Hulpbetoon ge wend? CORRESPONDENTIE. A b o n n Door late toezending van pro gram K.R.O. kon het tot nu toe moeielyk anders. Zal verbetering in komen.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8