GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 13 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BRANDSTOFFEN-VERSTREKKING AAN WERKLOOZEN WEDEROM GOEDGEKEURD. VERKE ERSVERORDENING AANGEVULD. EEN VOORSTEL OM EEN NIEUW GYMNASIUM TE BOUWEN VER WORPEN. HET GYMNASI UM ZAL VERBOUWD WORDEN. 30o. Voorstel in zake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende werklooze gehuwde en ongehuw de kostwinners en op zich zelf wonende personen gedurende het winterseizoen 1934 —1935. Wethouder R o m ij n (V.B.) wil inzake de uitbreiding geen beslissing nemen zon der nadere bespreking. Daarna z. h. st. aangenomen. 31o. Voorstel in zake den aankoop en de onteigening van perceelen, begrepen in het saneeringsplan Lange Bouwelouwensteeg- Lange Paradijssteeg. Goedgekeurd. Woningbouw. 32o. Voorstel: a. inzake het uitgeven in erfpacht van grond ten Westen van de Da Costastraat aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen, van grond gelegen aan en nabij de Kanaalstraat aan de Woningbouwvereniging „Ons Doel" en van grond ten Westen van den Lammen- schansweg aan de Woningbouwvereniging ,,de Tuinstad wijk", ten behoeve van den bouw van resp. 71. 27 en 62 woningen en inzake het verstrekken van bouwvoorschot- ten aan genoemde vereenigingen; b. tot wijziging van de voorwaarden waaronder aan de Woningbouwverenigin gen „Eensgezindheid"en de „de Eendracht" bij besluit van 28 Augustus 1933 voorschot ten werden verleend ten behoeve van den bouw van woningen door die vereenigingen. De heer Schüller (S.D.A.P.) vraagt zich af. of de woningen, welke Tuinstai- wijk wil bouwen, wel dienen kunnen voor volkshuisvesting. Z.i. zijn de ontworpen beneden-woningen veel te klein; het zijn niets meer dan moderne krotwoningen. Voor een paar centen per week meer kan met betere en ruimer woningen krijgen. Spr. verklaart zich daarom tegen het voor stel van B. en W. De heer Schoneveld (A.R.) vindt dit type woningen van Tuinstadwijk ook niet ideaal, maar dat is voor rekening van de bouw vereeniging. Met tegenstemmen bereikt men niets anders dan uitstel, mis schien zelfs wel afstel. Spr. vraagt, waarom de plannen van „Ons Belang" niet bij dit voorstel ingesloten zijn. Vervolgens vindt spr. de bedragen voor de waterleiding te hoog. Kan de wethouder geen tariefver laging overwegen? De heer Kooistra (S.D.A.P.) is het in tegenstelling met p.g. Schüller wel eens met de voorstellen van B. en W. Spr. is wel tegenstander van het bouwen van wonin gen met één slaapkamer, zooals de Ver. tot Bev. v. d. Bouw v. Werkmanswoningen wil bouwen, maar hij zal daarom toch niet tegen het geheele voorstel stemmen. Wethouder Splinter (C.H.) erkent, dat er kleine woningen bij zijn, maar dat komt voor rekening van de bouwvereeni- ging, die verondersteld wordt te weten, waaraan behoefte is. Zou het voorstel ver worpen worden, dan werpt men alle plan nen van Tuinstadwijk omver. De goed keuring van den minister op de bouwplan nen van „Ons Belang" is te laat ingeko men, om deze plannen thans te kunnen behandelen. Spr. geeft toe. dat het water- leidingsgeld hoog is, maar de tarieven staan vast en daar kan op het oogenblik niet aangetornd worden. De heer Schoneveld A.R.) en Schüller (S.D.A.P.) repliceeren. De heer Bosman (V.B.) staat afwij zend tegenover het voorstel omdat de hu ren te hoog zijn. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 29 tegen 3 stemmen. Te gen de heeren: Schüller, Bosman en v. Weizen. Verkeersverordening. 33o. Voorstel tot wijziging van de veror dening op het Verkeer te land. Bij art. 11 (verbod van onbeheerd plaat sen van rijwielen op aan te wijzen gedeel ten) zegt de heer Groeneveld (S.D.A. P.) dat het juist is, dat er soms op zeer ongeschikte plaatsen en op hinderlijke wijze rijwielen worden neergezet, maar hij is er niet gerust op, of een dergelijk ver bod niet willekeurig kan worden gehan teerd en niet te diep ingrijpend is. De v o o r z. antwoordt, dat het de bedoe ling is, alleen in bijzonder lastige gevallen in te grijpen, bijv. bij sommige laboratoria, waar soms honderden rijwielen worden neergezet tot groote belemmering van het verkeer. Vervolgens maakt de heer Groene veld (S.D.A.P.) bezwaar tegen de voor gestelde opheffing van het gebod om stil staande auto's 's avonds te verlichten. Z.i. is er geen enkel bezwaar om ze te doen verlichten. Lang niet overal zijn de Stra ten voldoende verlicht. Spr. wil alleen par keerterreinen uitzonderen. De heer Wilbrink (C.H.) meent, dat de straatverlichting wel voldoende is, ze ker in de binnenstad, waar men geen snel verkeer heeft. De heer M anders (R.K.) zegt, dat het aanhouden van z'n lichten voor een auto mobilist een groote last is, vooral als men toch al weinig capaciteit heeft. Welk na deel heeft men nu van het onverlicht la ten der auto's? Geen enkel. De heer v. E c k (S.D.A.P.) gevoelt over 't algemeen wel voor de opheffing van het verlichtingsgebod. B. en W. moeten niet te vrijgevig zijn, maar het is overdreven om verlichting te eischen waar de straat zwemt in lantarenlicht. De v o o r z. ziet van verdere verdediging van het voorstel af. Z.i. zijn de bezwaren reeds door andere sprekers voldoende wéerlegd. De verordening wordt daarna z. h. st. goedgekeurd. Verbouwing gymnasium. 34o. Voorstel inzake verbouwing van het Gymnasium aan de Doezastraat en het in verband daarmede huren van het gebou wencomplex van de voormalige Kweek school voor Zeevaart ten behoeve van de tijdelijke huisvesting van het Gymnasium en tot beschikbaar stelling van de voor een en ander benoodigde gelden. De heer Schüller (S.D.A.P.) gaat na, dat in 1929 ƒ6500, in 1931 11.200 aan ver bouwing is uitgegeven, terwijl als extra onderhoudskosten in de laatste 4 jaren 4020, aan normaal onderhoud 5800 is uitgegeven. Al die kosten zijn tevergeefsch geweest; nu gaat men weer verbouwen. Waar blijft de zoo noodzakelijke bezuini ging? De nieuwe verbouwing zal weer een ton kosten, zoodat het gymnasium dan de gemeente de laatste 5 jaren 128.000 zal hebben gekost. Spr. meent, dat een heele nieuwbouw beter zal zijn. Bovendien is de toestemming van de regeering tot over dracht van een stukje grond nog niet afge komen, zoodat het mogelijk is, dat de ver bouwing niet door zal kunnen gaan. Spr. stelt voor, dit voorstel niet aan te nemen, doch B. en W. te vragen plannen in te die nen voor den bouwvan een nieuw gym nasium. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) meent, dat voorloopige oplossingen zoeken een speciale Leidsche methode is. Ook deze verbouwing noemt spr. duur prutswerk. Tien jaar geleden is ook al ongeveer een ton aan dat gymnasium verbouwd. Spr. sluit zich aan bij het voorstel-Schüller. Volgens den wethouder kost een nieuw gymnasium een half millioen, maar daar gaat nog wel wat af. De heer M anders (R.K.) is over 't algemeen geen voorstander van verbou wing, maar deze zaak is in de Comm. v. Fabricage aan alle kanten bekeken. De heer Groeneveld noemt dat zoo maar prutswerk, hetgeen niet getuigt van waar deering voor deze commissie. Z.i. zal hier een zeer goede verbetering worden be reikt, waarbij rekening is gehouden met eventueel toekomstige uitbreiding. De heer Groeneveld wil een nieuw gymnasium, maar uit de rente van het geld, dat met de verbouwing gespaard kan worden, kun nen wij een oplossing van minstens 10 jaar verkrijgen. De heer M e ij n e n (C.H.) meent, dat met dit „gepruts" een zeer goede verbe tering kan worden bereikt. Een zoo groo te uitgave, als een nieuw gymnasium zou kosten, is in dezen tijd niet verantwoord. De heer Bosman (V.B.) vindt de uit gave voor de verbouwing toch een groot bedrag. Is de Zeevaartschool niet blijvend in te richten voor gymnasium? De heer Schoneveld (A.R.) meent, dat verbouwing in dezen tijd nog de beste oplossing is. Wethouder T e p e (R.K.) is verrast over de vitaliteit van den pas herstelden heer Schüller, want hij komt direct met een voorstel, dat zeker 4 ton zal kosten, en hij is er in geslaagd om den heer Groeneveld over te halen, die in de Comm. v. Onder wijs zich vóór het voorstel van B. en W. heeft verklaard. Spr. geeft toe, dat er onder andere om standigheden, met meer intensiteit zou zijn uitgezien naar een andere oplossing. De nood maakt echter vindingrijk; niette genstaande de wereldmalaise is Leiden er in geslaagd om door verbouwing oude scholen om te tooveren in schoolgebouwen, die aan alle moderne eischen voldoen. Spr. wijst o.a. op de school voor het 7e leer jaar en de Meisjes H.B.S. Zoo is het ook hier mogelijk om door verbouwing iets goeds te bereiken. Door zijn ervaring met den arbeid van Gemeentewerken is spr. teruggekomen op zijn aanvankelijke mee ning, dat het steeds beter zou zijn nieuw te bouwen dan te verbouwen. Het college verwacht niet direct uitbreiding doch heeft er rekening mee gehouden. Spr. gelooft niet, dat het mogelijk is de beschikking te krijgen over de Zeevaartschool, terwijl deze bovendien toch ook weer aanzienlijk verbouwd zou moeten worden. Het is in derdaad juist, dat het college nog geen ze kerheid heeft omtrent de toestemming van de regeering, maar dat kan geen beletsel zijn, om alvast de toestemming van den raad te vragen. De heer Schüller (S.D.A.P.) bestrijdt den heer Mennen. Bij verbouwing is bet daarvóór uitgegeven geld weggesmeten. De heer Lom bert (R.K.): Bij nieuw bouw toch ook? De heer Schüller (S.D.A.P.): Neen, wij kunnen het gebouw dan voor wat an ders gebruiken of verkoopen. Volgens spr. zit de bezuiniging niet in het bedrag, dat men uitgeeft. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) ont kent, dat hij zich in de Comm. v. Onder wijs vóór dit voorstel heeft verklaard. Hij heeft er zich ten slotte bij neergelegd. Spr. is ervan geschrokken, dat de wethouder dergelijke verbouwingen zoo prachtig vindt, zoodat het een systeem gaat worden. Wethouder Tepe (R.K.): Ja, het Leid sche systeem. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) ont kent niet, dat de Meisjes H.B.S. verbeterd is, maar dat heeft ook meer dan een ton gekost. Daar kan men twee complete nieu we bewaarscholen voor bouwen. Wethouder Tepe (R.K.): Maar geen nieuw gymnasium. De heer V e r w e ij (S.D.A.P.) is door het betoog van den wethouder allerminst be keerd. Hij ontkent, dat een nieuw gymna sium zooveel moet kosten als de wethou der opgeeft. De heer de Re ede (C.H.): Op welken grond? De heer V e r w e ij (S.D.A.P.): Die gron den kunnen wij krijgen, als wij het voor stel van den heer Schüller aannemen. Wethouder Tepe (R.K.) heeft zijn cij fers gebaseerd op de kosten van het pas voltooide gymnasium te Utrecht. Met voorstel-S c h 11 e r wordt verwor pen met 21 tegen 12 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heer v. Weizen. Het voorstel van B. en W. wordt daar na aangenomen met 25 tegen 8 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. (behalve de heeren v. Stralen, Groeneveld en Koole). a. Voorstel tot verkoop van een gedeel te bouwterrein aan de Timorstraat, hoek Sumatrastraat, kad. bekend gemeente Lei den, Sectie N. Nis 283 (ged.) en 841 (ged.) aan M. Bink en A. P. Valk q.q. Goedgekeurd. b. Voorstel in zake het verleenen van vergunning aan den eigenaar van het per ceel Langegracht No. 111 tot het leggen en tot wederopzeggens hebben van binten in den muur van den westelijken zijgevel van het aan de gemeente toebehoorende per ceel Langegracht No. 113. Goedgekeurd. Werkverschaffing. c. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den aanleg van een drietal voetbalvelden op de perceelen in den Stadspolder, kad. bekend gemeep- te Leiden, Sectie K. Nis 2862 en 3939, bij wijze van werkverschaffing door jeugdige werkloozen. De heer Kuipers (S.D.A.P.) heeft be zwaar tegen de vergoeding van ƒ0.10 per uur voor slijtage aankleeding. Hij stelt voor een vergoeding van 2.40 per week, wat geldelijk op hetzelfde neerkomt. De heer Wilbrink (C.H.) vindt het onjuist om een pas aangelegd voetbalveld nu weer voor andere doeleinden ter be schikking te stellen. Hij vraagt of er kans bestaat, dat deze aan te leggen velden soms binnenkort ook weer voor wat anders gebruikt zullen worden. De heer v. Weizen (C.P.) heeft prin- cipieele bezwaren tegen de werkverschaf fing. Het is een poging tot loondruk. De heer v. E c k (S.D.A.P.) is het daar mee volkomen eens, maar er is geen kans om het anders gedaan te krijgen. Wat het zwaarste is moet het zwaarst wegen. Voor spr. weegt de arbeid der jeugdige werkloo zen het zwaarst. Een keuze is er niet. Wethouder Rom ij n (V.B.) ontraadt het voorstel-Kuipers. Het voorstel van 0.10 per uur is gedaan op advies van de sub commissie voor ontwikkeling en ontspan ning, waarvan de heer Kuipers secretaris is. De sub-commissie zal daarvoor wel haar reden gehad hebben. De wijziging van be stemming van het verleden jaar aangelegde voetbalveld is een gevolg van onvoorziene omstandigheden geweest. Het voorstel-K u i p e r s wordt verwor pen met 22 tegen 10 stemmen. Voor: De S.D.A.P. en de heer v. ToL d. Voorstel tot wijziging van de veror dening regelende de heffing van belastin gen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden. Goedgekeurd. Een urgente zaak die toch werd uitgesteld. Thans wordt aan de orde gesteld het verzoek van den Leidschen Bestuurders- bond om te adresseeren aan de Regeering inzake de verbetering van den werkloozen- steun. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) vraagt, of de voorzitter de stellige toezegging kan doen, dat er de volgende week Maandag weer vergaderd zal worden. Het is nu geen tijd meer om zulk een belangrijk voorstel te behandelen (het is reeds 6 uur) en de zaak is te urgent om te wachten tot over drie of vier weken. De voorz. kan die toezegging niet doen. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) wil dan genoegen nemen met een vergadering over 14 dagen. Anders zou de S.D.A.P. een spoedeischende vergadering moeten aan vragen. De heer Wilmer (R.K.) vraagt, waar om de S.D.A.P., wanneer zij zoozeer prijs stelt op spoedige behandeling van een h.i. zoo urgente zaak, zich niet wat meer be perkt heeft bij de bespreking van voor stellen, waarvan zij vooruit wist, dat zij toch verworpen, zouden worden. De voorz. zegt zeer voorzichtig, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de raad over 14 dagen weer bijeen zal komen. De heer v. Stralen (S.D.A.P.) wil dat afwachten. De heer Wilmer (R.K.): Waarom meent de heer v. Stralen, dat deze kwestie zóó urgbnt is. Verwacht hij eenige veran dering in den feitelijken toestand van een adres aan de Regeering door den Leid schen gemeenteraad inzake den werkloo- zensteun. De heer v. Stralen (S.D.A.P.): Op het oogenblik is in de Tweede Kamer de rijksbegrooting aan de orde. Over eenigen tijd komt ook de begrooting van sociale za ken ter tafel. Nu zal er een verzoek aan de gemeentebesturen worden gericht, om aandrang uit te oefenen op de regeering teneinde bepaalde verslechteringen in de steunregeling te voorkomen. Daartoe is het noodzakelijk, dat ook de Leidsche raad zich uitspreekt. De voorz. zegt toe, de datum van de eerstvolgende vergadering in de eerstvol- BUITENLAND VAN HET VATICAAN. HET VATICAAN EN DE NAZI'S. Verbeterde betrekkingen? Mgr. Enrico Pucci, die goede betrekkin gen met het Vaticaan onderhoudt, heeft een onderhoud gehad met den vertegenwoordi ger van het Hongaarsche nationale dagblad „Uj Magyarorszag, waarbij hij uitvoerig in ging op de tegenwoordige houding van het Vaticaan tegenover het nat.-soc. Duitsch- land. Hij verklaarde o.a.: Het Vaticaan voert nooit politiek in den gewonen zin van het woord. Zijn taak is niet politiek, maar gods dienst. Het Vaticaan houdt zich met poli tieke problemen slechts bezig, wanneer deze de religieuze taak van het Vaticaan betref fen. Het Vaticaan is noch voor noch tegen het nationaal socialisme, op dezélfde wijze, als het indertijd een standpunt innam ten opzichte van politieke bewegingen in an dere landen. Het Vaticaan keurt den vastbesloten strijd van het nationaal socialisme tegen het atheïsme en de onzedelijkheid goed, terwijl andere punten van het nationaal socialistische program, gelijk de opvattin gen omtrent het rassenvraagstuk en de sterilisatie, volgens de verklaring van den paus niet kunnen worden goedgekeurd. Dit standpunt van het Vaticaan heeft echter het afsluiten van een concordaat met het tegenwoordige Duitschland niet verhinderd. In het concordaat zijn op dezelfde wijze het standpunt van het Vaticaan als ook de ge rechtvaardigde belangen van den Duitschen staat onder oogen gezien. Helaas zijn ech ter in Duitschland niet alle afspraken van het concordaat ten uitvoer gelegd. Op eeni ge gebieden zijn zelfs bepalingen uitgevaar digd, die in strijd zijn met het concordaat. Thans echter is de toestand verbeterd. Er bestaat kans op overeenstemming betref fende vele problemen, waarover nog voor enkele maanden overeenstemming onmo gelijk scheen. Tusschen het nationaal so cialisme en het fascisme bestaat op vele punten ver-gaande overeenstemming. Zoo wel in Duitschland als in Italië moesten de vroegere katholieke politieke partijen ver dwijnen. Men kan natuurlijk niet van Duitschland, waar slechts een kwart der bevolking katholiek is, een katholiek ge oriënteerde politiek verwachten. De toè- stand is echter in den laatsten tijd essen tieel verbeterd en er bestaat thans volstrekt kans op een overeenstemming tusschen het Vaticaan en de nationaal socialistische Duit- sche regeering. Wanneer de Kerk en de rechten van de katholieken door de regeeringen worden erkend, zullen de katholieken steeds trouwe burgers van den staat blijken en consciën tieus volgens hun christelijke gezindheid de wetten van den staat nakomen. EX-KONING ALFONS BIJ DEN PAUS. Ex-koning Alfons en de leden van zijn gezin zijn door den Paus in audiëntie ont vangen. BELGIE. DE REGEERING TREEDT AF. Teveel beloofd, te weinig gedaan. Tijdens een kabinetszitting, die gisteren gehouden is onder voorzitterschap van mi nister-president Broqueville en welke volgde op een vergadering van het be perkte ministerieele comité, dat zich bezig had gehouden met de nieuwe maatregelen van economisclven aard, die in het voor uitzicht waren gesteld, werd medege deeld, dat de regeering heden Dinsdag voor de Kamer een verklaring zou afleggen no pens het genomen besluit. Dit besluit houdt in, dat graaf de Broqueville Dinsdagmiddag het gezamenlijk ontslag van de regeering aan de kamer zal bekend maken. De aanleiding van dit ontslag is oneenig- heid in de regeering voornamelijk aangaan de kwesties in verband met de contingen- teeringen, de landbouwpolitiek, de werk- loozensteun, enz. De plotselinge dreiging van het uiteen spatten van de regeering-de Broqueville, die er van door wil gaan op het oogen blik, dat zij aan het parlement rekenschap zal moeten geven van haar maandenlange volmachtpolitiek, heeft alleen maar de massa verrast, schrijft de „Msb.", want de ingewijden wisten reeds sedert vrij langen tijd, dat de regeering niet lang meer de teu gels in houden zou kunnen houden. Zij heeft teveel beloften gedaan en geen enkele gende vergadering van B. en W. ter sprake te brengen. Na afloop zal spr. den heer v. Stralen berichten. RONDVRAAG. De heer Schoneveld (A.R.) stelt B. en W. twee vragen: le. Achten B. en W. het mogelijk om voor 1934 een bedrag ter beschikking te stellen als* aanvullende steun voor de werk loozen, die zijn ondergebracht bij het Cri sis-comité afd. B. 2e. Zoo ja, willen B. en W. een bedrag daartoe aanvragen bij den gemeenteraad? Wethouder R o m ij n (V.B.) beantwoord de eerste vraag ontkennend, zoodat beant woording van de tweede vraag overbo dig is. De heer Coster (R.K.) vraagt, of de onderhandelingen met de Studentensocië teit, inzake het afstaan van de stoep, nog loopende zijn, waarop de voorzitter bevestigend antwoord. Daarna sluiting. daarvan in werkelijkheid kunnen omzetten. Nu is het een feit dat men zoo maar niet in een handomdraaien moeilijke situaties kan wijzigeij, doch het staat anderzijds óók vast, dat tot heden zelfs niet de kleinste aanwijzing uit de regeeringspolitiek is voortgevloeid, die eenige tastbare verbete ring in den algemeenen toestand in he* vooruitzicht stelt. DUITSCHLAND. WERKVERSCHAFFING. De Keulsche vlieghaven, een belangrijk centrum van het Europeesche luchtverkeer is gedeeltelijk verouderd, en zal verbouwd worden. Het landingsterrein, de loodsen, repara- tiewerkplaatsen en aanverwante bedrijven zullen in één complex worden vereenigd. De oude en gedeeltelijk in hout opgetrok ken barakken worden afgebroken en door steenen gebouwen worden vervangen. Met de werkzaamheden zal reeds in de eerst volgende weken een aanvang worden ge maakt. Het plan dient tevens voor werk verschaffing daar het mogelijk is 1100 ar beiders voor den duur van één jaar aan het werk te stellen. ROMEREI. De Schaffhauser Zeitung (nr. 243) meldt, dat nu pas bekend is geworden, dat sinds 5 Juli 1934 bij de Duitsohe regeering een memorandum ligt over een zoogenaamde „nationale" Kerk. Het stuk is opgesteld door den pas afgetreden dr. Jager. Dr Jager verklaart erin, dat de stichting van een nationale Kerk heusch niet lang behoeft te duren. Zonder veel tegenstand kan men de op positie van ongeveer 4 millioen katholie ken en een paar honderdduizend protes tanten wel overwinnen. De „völkische" idee moet den voorrang op de christelijke idee hebben. Dit doel zou men met een „nationale" Kerk kunnen bereiken. In dit licht wordt Müller's „één volk, één staat, één kerk" pas begrijpelijk. SAARGEBIED. DE STRIJD OM DE SAAR. De „Journal Officiel" van de regeerings- commissie van het Saargebied heeft een op roep tot de bevolking gericht, waarin deze tot kalmte wordt gemaand, in verband met de nadering van het plesbisciet. „De commissie voor de volksstemming", aldus in dezen oproep, „ziet met leedwezen, hoe de voorstanders van deze of gene partij zich aan heftigheden te buiten gaan in hun verklaringen en persartikelen en zelfs niet voor dreigementen terugschrikken, om de tegenpartij tot hun zienswijze over te halen. Een dergelijk optreden is niets minder dan politiek terrorisme. De commissie zal zich dan ook genood zaakt zien, voortaan strenger in te grijpen, dan zij tot dusverre deed. Intusschen doet de commissie nogmaals een dringend beroep op de politieke leiders, zoowel als op de bevolking, om zich te door dringen van de noodzakelijkheid, om zich te matigen bij het voeren van propaganda in het openbaar zoowel als in het geheim". JGEGO-SLAVIE. KROATISCH MANIFEST. Bevrijding van alle politieke gevangenen der boerenpartij geëischt. Een groot aantal vooraanstaande Kroaten te Zagreb heeft een manifest opgesteld, dat den regentschapsraad zal worden voorge legd, en waarin het volgende wordt ver zocht: Bevrijding van alle politieke gevangenen der Kroatische boerenpartij, inclusief den partijleider, dr. Matsjek. Vrijheid van beweging voor alle onder bewaking staande politici. Het leger en de politie zijn voldoende waarborgen voor de nationale veiligheid. Krachtens een nieuwe wet, welke voor ziet in geheim kiesrecht, moeten vrije ver kiezingen voor de gemeenteraden worden gehouden, om de werkelijke gevoelens van het volk aan te toonen. Het is nog te vroeg voor parlementsver kiezingen. AMERIKA. EEN STATENTWIST IN HET VERRE WESTEN. Gouverneur van Arizona kondigt staat van beleg af. De gouverneur van den staat Arizona, Moeur, heeft den staat van beleg afgekon digd voor het gebied langs de Colorado, dat grenst aan de plaats, waar Californië een stuwdam wil bouwen. Reeds is een hulpbrug over de rivier geslagen, hetgeen naar de meening van den gouverneur een schending der rechten van Arizona betee- kent. De gouverneur heeft de nationale garde opdracht gegeven, het geheele in aanmerking komende gebied te bezetten. De aanleg van den stuwdam in de Colo rado vormt een deel van het program van Californië in zake de toekomstige aftak king van de rivier, iets waartegen Arizona zich sinds vele jaren verzet.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6