DE SCHAT IN HET OUDE HOLLAND MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN AUTO TEGEN MELKTANKWAGEN. Eén doode. Gisteravond omstreeks 10 uur heeft op den nieuwen rijksweg DelftOverschie een verkeersongeval met doodelijken af loop plaats gehad. Een personenauto bestuurd door den heer J. uit Den Haag, reed in volle vaart tegen een melktankwagen op waarvan een band gesprongen was en die onverlicht langs den weg stond. De bestuurder poogde nog uit te wijken, doch hij kon niet meer ver hinderen, dat de auto met de achterzijde tegen de tankwagen aanbotste. Een der in zittenden, de heer G. uit Rotterdam werd zwaar gewond en in ernstigen toestand naar het gasthuis te Delft overgebracht, waar hij is overleden. De bestuurder en de overige inzittenden, twee dames, liepen lichte verwondingen op. De beide wagens werden zwaar beschadigd en werden later wegesleept. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. AUTOBUS OMGEKANTELD. Jeugdige wielrijder gedood. Zaterdagmiddag heeft op den Kerkra- derweg te Heerlen een doodelijk ongeluk plaats gehad. Voor een gemeentelijke autobus reeds een jongen op een rijwiel waaraan van achteren een koffer was los geraakt. De jongen maakte zulke bewe gingen, dat de chauffeur opeens zijn rich ting moest veranderen en van den weg week. De autobus kantelde, met het ge volg, dat de jongen met zijn rijwiel er onder kwam. Hij werd deerlijk verminkt en er dood onder vandaan gehaald. Hij bleek te zijn de 14-jarige M. uit Schaes- berg. De chauffeur en de eenige passagier kwamen met den schrik vrij. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond om zeven uur zijn twee da mes, die op de fiets langs het Winschoter- diep tusschen Groningen en Hoogezand re den, door een vrachtauto met aanhangwa gen, bestuurd door den 34-jarigen J. S uit Hoogezand, aangereden. De dames werden Vein de fiets geslingerd, met het gevolg, dat de 22-jarige mej. G. Kloosterman uit Groningen een ernstige schedelbreuk be kwam en in zorgwekkeriden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen is vervoerd. De 36-jarige weduwe B. de Jong uit Borgercompagnie werd licht ge wond. De auto is in beslag genomen. TREINONTSPORING TE LOTTUM. Twee conducteurs gewond. Zaterdagavond te 6.23 uur reed de per sonentrein komend uit de richting Nijme gen en op weg naar Venlo aan het station Grubbenvorst-Lottum op de eerste lijn op een aldaar stilstaanden goederentrein, die even te voren uit Venlo was binnen geloo- pen. De machines schoven in elkaar doch de treinen bleven in de rails. Ondanks de groote materieele schade aan beide treinen aangebracht, werden slechts twee personen gewond, n.l. een be geleidende postconducteur, die wonden aan zijn hoofd kreeg en een hoofdconducteur, die aan zijn .boven-beenen weed ge kwetst. De reizigers waren zeer overstuur; zij konden direct overstappen op een sneltrein, die om 6.50 uur vandaar vertrekt. Via een zijspoor passeerde deze trein het station. Een hulptrein uit Venlo was spoe dig aanwezig om het ontzette spoor vrij te maken. De oorzaak van het ongeval is on bekend. SCHIPPER VERDRONKEN. Gistermiddag is de 38-jarige schipper J. Koning te Groningen, die met zijn schip in het Winschoterdiep lag, bij het verrichten van werkzaamheden over boord gevallen en verdronken. De man, die goed kon zwemmen is onder de boot geraakt. Het lijk is later opgehaald. Kloosterorde schandelijk opgelicht Misbruik van vertrouwen gemaakt door jongmensch De koninklijke marechaussee te Oss is een zeer omvangrijke oplichting op het spoor gekomen, welke door een 17-jarig jongmensch, een zekeren v. d. A. uit Heesch is gepleegd en waardoor o.m. een klooster te Heesch, alsmede verschillende andere personen en tevens een groote in dustrie- en handelsmaatschappij ernstig zijn gedupeerd. De jongeman was als kantoorbediende werkzaam bij een industrie- en handels onderneming te Oss. Hij had daar het be heer van de postzegelkas, waaruit hij tel kens postzegels ontvreemdde. Op een ge geven oogenblik had hij een bedrag van 900 a 1000 aan gestolen postzegels in zijn bezit. Thans achtte hij den tijd geko men, de ontvreemde zegels ten gelde te maken. Dit ging niet zoo gemakkelijk, als hij aanvankelijk had gedacht. Hij bood de postzegels bij verschillende postkantoren in de omgeving ten verkoop aan, doch óveral ving hij bot. De loket ambtenaren weigerden op de aanbieding van het jongmensch in te gaan. Hij liet zich echter niet uit het veld slaan en be sloot het langs een anderen weg te pro- beeren. Als zelateur stond hij in relatie met de Broeders der Orde Jean Baptist de la Salie, de z.g. Broeders van Liefde, die in het klooster te Heesch zijn gevestigd. Dien tengevolge was het voor hem een klein kunstje, in het bezit te komen van brief papier met briefhoofd van het bewuste klooster. V. d. A. typte een keurigen brief, waar in hij vriendelijk aan het postkantoor in wisseling der postzegels verzocht en die hij onderteekende met de handteekening van broeder Henricus. In dit schrijven deelde de broeders z.g. mede, dat zij een inzameling hadden ge houden, waarbij voor een groot bedrag aan postzegels was ontvangen. Terwille van het liefdadig doel, waarvoor de inza meling was bestemd, werd verzocht, dit maal een uitzondering te maken en de postzegels te verzilveren. Met dit schrijven wist hij één der post ambtenaren zoodanig te beinvloeden, dat deze laatste van zijn voorschrift afweek en uit goedhartigheid de postzegels van hem kocht. Ook wist hij een rijwielhandelaar te Heesch op te lichten, eveneens met behulp van het briefpapier van de Broeders van Liefde. Opnieuw werd een brief getypt, ditmaal gericht aan een rijwielhandelaar te Heesch, en geteekend met de namen van twee fraters. De broeders gaven in dit schrijven op dracht voor de levering van twee prima rijwielen, die door v. d. A. werden afge haald. Door deze en volgende manipulaties bracht hij de eerw. Broeders in groote moeilijkheden. Zoo was hij bevriend geraakt met een collega, die in zijn vrijen tijd een handel drijft in kantoorbenoodigdheden en foto artikelen. V. d. A. bood dezen collega-boekhouder aan in zijn vrijen tijd de genoemde arti kelen tegen een zeker percentage provisie te zullen verkoopen. Al spoedig boekte hij een flinke order. Volgens zijn zeggen, zou hij aan het Broederklooster te Heesch hebben verkocht: een schrijfbureau, een schrijfmachine, een cyclostyle, fototoestel len enz. De Broeders zouden dit noodig hebben voor administratieve doeleinden, ter ver spreiding van hun blad „De Bode". Een en ander werd opnieuw bevestigd met vervalschte brieven van de Broeders. De handelaar in kantoorbenoodigdheden was niet weinig in zijn nopjes, over de ac tiviteit van den jeugdigen van der A., die een dergelijke aanzienlijke transactie met het ter goeder naam bekende Broeders klooster had weten af te sluiten. De leve- ring geschiedde, doch van der A. zorgde er wel voor, dat hij zelf met de verzending werd belast. Het hoeft geen betoog, dat de goederen niet te bestemder plaatse arri veerden. Door deze knoeierijen, heeft hij aldus zijn collega voor een bedrag van circa 12001500 weten op te lichten. V. d. A. die in zijn woonplaats gunstig bekend stond, had het volle vertrouwen weten te verwerven van de Broeders van Liefde te Heesch. In zijn functie van zelateur van het ker kelijk blad „De Bode" behoorde het tot zijn werkzaamheden de abonnementsgelden van het kerkelijk tijdschrift „De Bode", dat door de Broeders wordt uitgegeven, te in- casseeren. De ijverige zelateur stelde de Broeders voor een rekening-courant te openen bij de Twentsche Bank en maakte hen wijs. dat zij dan 10 pet. rente van hun geld zouden ontvangen. Deze truc mislukte echter. De Broeder-Overste ging op dit voorstel niet in, daar deze hooge rente hem eenigszins fantastisch voorkwam. Niet temin is de ontrouwe zelateur er in ge slaagd een bedrag van 2000 aan ontvan gen abonnementsgelden te verduisteren, ten nadeele van het klooster. Dit geld heeft hij eveneens ten eigen bate aangewend. De aartsoplichter wist den Broeders zand in de oogen te strooien, door af en toe kleine bedragen van ontvangen abonne mentsgelden afvte dragen. Bovendien had hij op zijn eigen houtje aan den kantoor houder der posterijen in zijn woonplaats opdracht gegeven, dat correspondentie, gericht aan de administratie „De Bode" aan zijn particulier adres bezorgd moest worden. Op deze wijze bleven de Eerw. Broeders volkomen onkundig van de mal versaties van hun zelateur. Inmiddels was de vervalschte brief van het Broederklooster uit Heesch waarop een specificatie van de ingewisselde post zegels was vermeld, in handen gekomen van een controleerend ambtenaar der pos terijen. Bij controle kwam aan het licht, dat in de optelling een fout school. De be drieger had ook den postambtenaar, die hem zoo ter wille was geweest bedrogen. Er was voor de zegels ongeveer 25 te veel betaald. De bewuste ambtenaar stelde zich met het klooster in verbinding met het verzoek deze fout alsnog te willen her stellen en het teveel ontvangen bedrag terug te betalen. Wie schetst echter de ver bazing der Broeders, die van de postzegel affaire niets afwisten. Intusschen was ook op het kantoor, waar de jeugdige employé eveneens zoo zeer het vertrouwen genoot, de aanzien lijke postzegeldiefstal aan het licht geko men. V. d. A. werd ter verantwoording geroe pen en moest tenslotte bekennen. Het jongmensch had het geld opgemaakt aan feestjes, autotochten, terwijl hij een meisje met fraaie cadeaux had vereerd. Uit medelijden met de familie hebben de Broeders het geval niet bij de politie aangegeven en de schade voor eigen re kening genomen. Intusschen kwamen ook de andere mani pulaties van v. d. A. aan het licht. Bij de Broeders werden de kwitanties gepresen teerd van de fietsen en de kantoorbenoo digdheden. V. d. A. had in zijn briefje aan den rijwielhandelaar de namen opgegeven van twee broeders, die in het geheel niet bestonden. Door een en ander kreeg de Broederschap groote onaangenaamheden. De marechaussee van Oss heeft thans deze zaak in handen genomen en onder zoekt, of de bedrieger nog meerdere slacht offers heeft gemaakt. In verband met den huidigen stand van het onderzoek, kunnen omtrent de resul taten van deze zaak nog geen verdere in lichtingen worden verstrekt. Nader verneemt de „Maandagmorgen" nog, dat Broeder Henricus uit het klooster UIT DE RADIOWERELD Programma's van Dinsdag 6 November. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door de KRO-boys. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.15 Het KRO-orkest, afgewisseld door Gramofoonplaten. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 H. A. Haarmans over de sociale en economische beteekenis van vakonderwijs; daarna Gramofoonplaten. 7.45 De KRO-boys. Te 8.00 uur Vaz Dias. 8.30 Harmonie-concert. 8.50 Solistenconcert door het KRO Sym- phonie-orkest m.m.v. Rosa Spier, harp en Cor Kwant, fluit. 9.35 A. v. Domburg „Uit de wereld van de film", waarna vervolg Symphonie-orkest. 10.35 Vaz Dias, waarna Gramofoonplaten. 10.45 Marek Weber en zijn orkest, afge wisseld door Gramofoonplaten. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kook- en Bakpraatje. 11.00 Orgelconcert. 12.00 Ensemble Rentmeester. 2.00 Voordracht en concert door J. Wolf (tenor), E. Veen (piano) en B. Lensky (viool). 3.004.00 - Knipcursus. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Radio-Kinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 VPRO. Jeugdhalfuurtje. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 Piano-recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest. 9.00 Negro-Spirituals door Marion An derson (alt). 9.15 Gramofoonplaten. 9.20 „Tartarin de Tarascon", hoorspel. 10.00 Omroeporkest m.m.v. A. Anderson (alt). 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Droitwich, 1500 M. 10.3510 50 Morgenwijding. 11.05 en 11.20 Lezingen. 11.40 Gramofoonplaten. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Olof Sextet. I.20 Het Birminghamsch Hippodrome- orkest. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Gramofoonplaten. 4.50 Strijkkwartet. 5.35 Het Sharpe Sextet. 6.50 Koorconcert m.m.v. bariton en luit. 7.10 Fransche causerie. 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 Pianoduetten. 8.50 Variété-prijsvraag. 9.50 Berichten. 10.40 Concert. II.30 Voordracht. 11.3512.20 Lew Stone en zijn Band. „R a d i o-P a r i s", 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.20 Orkestconcert. te Heesch. dezer dagen een dankschrijven ontving van een typiste, welke op hetzelf de kantoor te Oss werkzaam is, als van der A. Het meisje dankte voor het fototoestel, dat zij van den Broeder ten geschenke zou hebben gekregen, als belooning voor ad- ministratiewerk, door haar in opdracht van V. d. A. voor de administratie van het tijdschrift „De Bode" verricht. Het blijkt thans, dat de jeugdige bedrieger de bruta liteit heeft gehad, namens Bfoeder Henri cus een verduisterd fototoestel aan derden ten geschenke te geven. 9.05 „La Grand'mère", en „Absudité", hoorspel. J0.50 Dansmuziek. Kalundborg 1261 M. 11.201 20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.204.20 Omroeporkest. 7 20 Weensche Operettemuziek. 8.20 Hoorspel. 8.45 Saxofoonsoli. 9.00 Zangvoordracht. 9.50 Kamermuziek. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen. 456 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.35 Orkestconcert. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Ruhrland-orkest. 3.20 Omroepkleinorkest. 4.35 Trioconcert. 6.20 Omroepkoor en -kwintet. 7.30 Concert uit Breslau. Rome, 421 M. 8.05 Concert m.m.v. Trio en zangsolisten. 9.05 Hoorspel. 9.35 Concert. B r u s s e 1 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest. 1.302.20 en 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Salon-orkest. 7.35 dito. 8 20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. I.302.20 Salon-orkest. 5.20 Symphonieconcert. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.15 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Zie Keulen. 8.35 „Ein Dorf musiziert", hoorbericht. 9.20 Berichten. 9.45 Wintersportpraatje. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Gramofoonplaten. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.0012.20 Een der Duitsche zenders. 12.2014.20 Luxemburg. 14.2015.20 Kalundborg of Luxemburg. 15.2017.20 Deutschl. sender. 17.20—18.20 Brussel (VI.). 18.2020.05 Deutschl. sender. 20.0522.20 Milaan of Luxemburg. 22.20afloop Stuttgart. 4e Programma. 8.208.50 Parijs Radio. II.05—17.35 Londen Reg. 17.35—18.20 Droitwich. 18.20—19,00 Brussel (Fr.). 19.0019.30 Loc. uitz. Tuinpraatje. door den heer J. Jonkers, Chef Afd. Gem. Plantsoenen. (Wijzigingen voorbehouden). UITZENDING VAN EEN ACTE VAN „DIE FLEDERMAUS" Naar wij vernemen heeft de AVRO zich bereid verklaard, Maandag 19 November een van de twee acten uit te zenden van de „Fledermaus", welke dien avond in den Amsterdamschen Stadsschouwburg door 't Leidsch Studenten Tooneel in samenwer king met de leidende artisten van het gezel schap van Fritz Hirsch onder de auspiciën van het I.C.A. zal worden opgevoerd. De opvoering geschiedt naar men weet ten bate van het Amsterdamsche Crisis- Comité. DE NIJMEEGSCHE DEVIEZEN- SMOKKELAARS. Gevangenisstraf kwijtgescholden. De acht Nijmegenaars, die twee weken geleden door de rechtbank te Kleef tot lang. durige gevangenisstraffen en hooge geld boeten werden veroordeeld wegens het smokkelen van Sperrmarken, hebben kwijtschelding van de gevangenisstraf ge kregen. Dc geldboeten moeten echter wor den betaald. Is aan deze voorwaarde vol daan, dan zullen zy direct op vrye vopten worden gesteld. Een der veroordeelden is reeds Zaterdag te Nijmegen aangekomen. FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van Wil. J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. 44) Gisteravond om acht uur verliet hij zijn woning met een kleine koffer. De beide rechercheurs, met zijn bewaking belast, volgden hem, eerst door de stad naar het station en vandaar met den trein naar Am- stredam ,waar hij den koffer aan het ba gage-depot op het Centraal Station in be waring gaf. Daar werd het ding in beslag genomen. De inhoud bestond uit een grijze pruik van hetzelfde haar als dat,, wat ik in den gehuurden auto in Pr. Holland vond, wat schmink en voorts de bril en eenige kleedingstukken, welke de pseudo-prof. Christiansen droeg en die jij vermoedelijk ook wel zult herkennen. Dat was de laatste avond, dien Nieuwen- huis als vrij staatsburger doorbracht." Sanders wenkte den kellner om af te rekenen en van de pauze, welke daardoor ontstond, maakte ik gebruik, alles nog eens in mijn gedachten te ordenen. Inderdaad, er was geen enkel duister punt meer in den loop der gebeurtenissen, waarvoor de detective geen verklaring had weten te ge ven. Het leek nu alles zoo eenvoudig, het geheele geval had zoo weinig meer van een raadsel, dat ik mij er haast voor schaamde zelf niet achter de waarheid te zijn ge komen. Als resultaat van mijn overpeinzingen merkte ik ten slotte schuchter op, dat het waarschijnlijk geen tweede maal zou voor komen, dat iemand om in het bezit te ge raken van een schat, waarvan het bestaan nog niet eens vast stond, zijn toevlucht zou nemen tot een dergelijke misdaad, maar zelfs dit bleek Sanders niet geheel met mij eens te zijn. „Neen, Miel", zei hij, „de statistiek der criminaliteit leert ons, dat er zelfs om heel wat minder dan een verborgen schat ge moord en geplunderd wordt. Bovendien moet je niet vergeten, dat de inzet van Nieuwenhuis meer was dan dat. Het Wo ningbureau en Assurantiekantoor „Her mes" is een bloeiend bedrijf, waarin twee menschen gemakkelijk een bestaan kunnen vinden. Het overlijden van Van Dobben maakte Nieuwenhuis tot eigenaar van deze zaak, waardoor zijn inkomsten zouden ver dubbelen. En ten slotte bleek ook bij hem de kiem tot de misdaad aanwezig. Voor zoover ik zijn antecedenten heb kunnen nagaan, moet hij in zijn jeugd reeds vreem de neigingen'hebben vertoond. Zijn ouders, die niet onbemiddeld waren, hebben heel wat met hem te stellen gehad. Kleine diefstallen waren oorzaak, dat hy van school werd gejaagd en ook op lateren leeftijd toonde hij zich oneerlijk, eigenwijs en wreed. Ten einde raad schijnen zijn ouders, die inmiddels overleden zijn, hem in het Woningbureau, dat door Van Dob ben is opgericht, te hebben ingekocht. Van Dobben had kapitaal noodig voor uitbrei ding en zoo werd Nieuwenhuis mede direc teur. Dat is intusschen al weer tien jaar geleden en gedurende dien tijd schijnt hij zich vrij behoorlijk te hebben gedragen, al was zijn privé leven dan ook niet van alle smetten vry. Gewoonlijk zocht hij zijn amusement in Amsterdam, zoodat er in zijn woonplaats weinig van hem uitlekte Ik vermoed, dat speelschulden hem al eeni- gen tijd met het plan, zijn compagnon van het leven te berooven, hebben doen rond- loopen en dat hij deze gelegenheid heeft aangegrepen om aan dit plan uitvoering te geven. „En dit Miel", zoo besloot de detective, terwijl hij zich gereed maakte om te ver trekken, „is dan het ontsluierde g»eheim van den verborgen schat, waarvan ik mor gen de eerste berichten in de „Mercuur" hoop aan te treffen. Je ziet, dat je ook ditmaal niet tekort bent gekomen, on danks je vergeefsche reis naar Oost- Pruisen." „Tevergeefs was die reis geenszins", protesteerde ik. „Zij heeft mij althans in staat gesteld veel met eigen oogen te aan schouwen, wat ik anders zeker voor on mogelijk zou hebben gehouden." „Ik hoop, dat dat dan aan de „Mercuur"' ten goede komt", antwoordde Sanders lachend. „Die bescheiden wensch ben ik toch minstens aan een van haar, zoowel als van mijn ijverigste medewerkers ver plicht!" Besluit. De zaak-Nieuwenhuis vormde eenige da gen lang de sensatie van het krantenle zend publiek. Mijn hoofdredacteur werd voor de ge leden ergernis over mijn schijnbaar vruch- telooze reis naar Oost-Pruisen ruimschoots schadeloos gesteld door de intense belang stelling, welke de lezers van de „Mercuur" voor de artikelen over deze geruchtmaken de zaak aan den dag legden, maar ten slotte werd ook dit, zoo gretig aanvaardde nieuws verdrongen door andere belangrijke gebeurtenissen, welke de aandacht op- eischten. Nog slechts twee maal daarna werd de naam Nieuwenhuis opneiuw in de „Mercuur" genoemd. Den eersten keer was dit als gevolg van een bericht, dat ik van den heer Muhlheim uit Pr. Holland ontving. Deze deelde mij n.l. mede, dat, zooals hij aanvankelijk reeds vreesde, het onderzoek naar den ver borgen schat vrijwel geen resultaat had opgeleverd. Wel waren er onmiskenbare bewijzen gevonden, dat eens de, in de do cumenten aangeduide plek als bewaar plaats moest hebben gediend van een hoe veelheid waardevolle bezittingen, welke zeker aan vroegere bewoners van het oude Holland moeten hebben toebehoord, maar van die bezittingen was niets meer over gebleven dan een ijzeren kistje met oude beschadigde vazen en.... wat vermolmd hout. Vermoedelijk, zoo schreef de heer Muhlheim mij, waren de voor eeuwen ver borgen schatten grootendeels reeds onmid dellijk door nabestaanden weggehaald. Voor zoover uit aanteekeningen was na te gaan, was althans gedurende de laatste tweehonderd jaar op die plaats niet ge graven. Na de tragische wending, die deze zaak genomen had, betreurde hij het overigens geenszins, dat de door hem ge leide onderzoekingen slechts zoo weinig resultaat hadden opgeleverd. Het bestuur van de Oberlandische Geschichtsverein had Nieuwenhuis aangeboden de kosten van het opgravingswerk voor haar rekening te nemen, mits deze laatste al het gevondene aan de vereeniging wilde afstaan, de do cumenten van Abraham Florisz. incluis. En daar Nieuwenhuis dit aanbod had ge accepteerd. was hiermede althans de ma terieele zijde van deze schatgraverskwes tie afgedaan. De moreele zijde werd eenige maanden later voor de réchtbank behandeld, doch hierbij openden zich geen nieuwe gezichts punten. Het bleek, dat Sanders' verklaring over het geval geheel met de feiten over eenstemde en dat Nieuwenhuis voorna melijk tengevolge van financieele moeilijk heden tot zijn daad was gekomen. Hij werd lot een gevangenisstraf van vele ja ren veroordeeld en daarna viel het scherm voor de laatste maal in dit treurspel, dat zoo lang duizenden had beroerd. Ook de schat in 't oude Holland was, als zoovele andere, die in den loop der eeuwen reeds de begeerte van het mensch- dom opwekten, ten slotte niet veel meer dan een fictie gebleken.... EINDE.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3