De nood van de tuinders in „De Venen" MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 De Regeeringssteun ging langs hen heen naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Nov. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste bvarometerst.: 768.4 te Haparanda. Laagste barometerst.: 738.9 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 13 Nov.: Zwakke tot matige later wellicht toene mende Zuid-Westelij ke tot Zuidelijke wind, nevelig of half tot zwaar bewolkt, later toenemende be wolking, aanvanke lijk weinig of geen regen, later toenemende kans op're gen, weinig verandering in tempera tuur. Het gebied van lagen luchtdruk, dat Za terdag met een diep minimum van onder 740 milimeter over Engeland lag, verplaatst zich geleidelijk naar het vasteland en breidt zich ook over Centraal Europa uit. Terwijl het hoofd-minimum naar het Zuid- Oosten trok en geleidelijk opvulde, vorm den zich nieuwe wernen over de Noordzee en over de Oost-Alpen. In Noord-Scandina- vië verdwenen alle depressies en kwam een gebied van hoogen luchtdruk tot ont wikkeling; hoewel de luchtdruk bij de Azo- ren steeg, werd het gebied van hoogen luchtdruk van den Oceaan zelfs naar het Zuiden gedrongen, door een diepe depres sie ten Zuid-Westen van IJsland. In de buurt der depressie-kernen, dat wil zeg gen in Frankrijk en in Oostenrijk, viel veel regen.. Behalve in Oost-Europa is de at- mospheer overal zeer koud; de Alpen-sta tions melden zeer lage temperaturen. (Zug- spitze minus 10 graden C.; Jungfrau Joch minus 14 graden C.). Over een groot deel van het vasteland en ook in Engeland heerscht mist. Het is te verwachten, dat de depressies uit Centraal Europa naar het Noorden of Noord-Westen zullen trekken en dat het oude depressie-gebied verster king zal ontvangen door de luchtdrukdaling in het Westen, LUCHTTEMPERATUUR: 8.4 gr. C. LICHT UP VOOR FIETSERS e.au Van Maandagnamiddag 4.43 uur nam. tot Dinsdagmorgen 6.46 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Dinsdag 13 Nov. voorm. 6.22 en nam. 6.53 uur. ving. Is dat soms niet zoo? Wat heeft hij nog meer gezegd? Dat men die aodij heeft verwoest uit haat. Is dat soms niet zoo? Men kon waarachtig op de tentoonstelling het bevelschrift van den Prins van Oranje zien om de abdij te sparen (meer dan één Oranje heeft de Katholieken de eeuwen door trouw geholpen, óók de kloosterlin gen!) en daarnaast het bevel van Sonnoy om de abdij te verwoesten. Dat is de histo rie en daartegen zondigde de minister niet en zeker niet met zijn wensch, dat de ge- loovige christenen zich toch zouden ver eenigen tegen het aanstormend nieuwe hei dendom. Wij begrijpen niet. waarom mi nister Marchant hiervoor gekastijd moest worden. Naar onze meening had een chris ten als De Geer. die zeker geen papenvre ter a la Linkbeek is. precies hetzelfde kun nen zeggen. Het leek ons althans nationaal- f -M "CS' Ti zin van "t woord" ■- UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. AUTO IN DE RINGVAART GEREDEN. De bestuurder levenloos opgehaald. Aan de Ringvaart bij de brug te Lei- muiden heeft hedenmorgen te 11 uur een een droevig ongeval plaats gehad, aat helaas aan één persoon het leven heeft ge kost. Uit de richting De Kaag naderde met zeer groote snelheid een luxe-auto, ge merkt G. 75358 en bestuurd door een heer uit Aerdenhout, juist toen de vrachtauto van den heer Van der Kamp achteruit het erf op wilde rijden. Een botsing was onver mijdelijk. Wel poogde de bestuurder der luxe auto nog te passeeren, doch hij raakte het ach terstuk der vrachtauto, met het gevolg, dat de personenauto over den kop sloeg en ge heel in den diepen Ringvaart verdween. Met veel moeite slaagde de heer M. Los erin den inzittende door den kap naar bo ven te halen, doch men kon slechts den dood constateeren. De politie van Haarlemmermeer was spoedig ter plaatse en stelde een nauwkeu rig onderzoek in. Waarschijnlijk treft den bestuurder der vrachtauto geen schuld. De luxe-auto werd later opgehaald en in beslag genomen. De overledene, wiens naam nog onbe kend is, was reiziger van Bristar's Wegen- ieerbedrijf te Heemstede. In Ter-Aar, het middelpunt van de streek „De Venen", werd dezer dagen een belangrijke bijeenkomst gehouden, om te trachten door een algemeene samenwer king, ten spoedigste steun te verkrijgen voor de tuinders in deze streek, alwaar de nood ten top gestegen is. Deze vergadering was belegd in het R. K. Vereenigingsge- bouw. Een vreemde „vergissing". De voorzitter, de heer C. Huigsloot, opent de bijeenkomst met den Chr. groet, heet allen van harte welkom. Als wij de vraag moeten beantwoorden, aldus de voorzitter, wat brengt ons dezen avond bijeen, dan is het antwoord: de onhoudbare toestand in onze tuinbouwstreek en de Voorloopig uit gekeerde steun. Wij achten het niet noodig een beeld te geven in welken noodtoestand onze tuinbouwbedrijven en de menschen verkeeren. Het is diep treurig. Wat de voor loopig uitgekeerde steun betreft het vol gende: Voor eenige weken geleden vernamen wij dat er een voorloopige steun uitgekeerd zou worden, iets wat door ons allen met genoe gen werd verwacht. Er is dan ook inder daad een millioen gulden uitgekeerd en wel voor de producten Tomaten, Komkom mers en druiven. Dit zijn producten die in onze streek niet verbouwd worden, zoodat onze streek daarvoor niet in aanmerking kwam. Geachte vergadering, dit zijn in het kort de twee punten welke wij met U wenschen te bespreken en waarvoor wij uw mede werking vragen. Er is kans op steun. De heer Jac. Groen, lid der Tweede Ka mer, het eerst het woord verkrijgende, wijst op de groote verwondering, welke er ver wekt is met de eerste uitkeering, waarbij producten uit deze omgeving buitengeslo ten werden. Wie dit geadviseerd heeft is ons onbekend, doch het feit is aanwezig, dat er een millioen is uitbetaald. Dit heeft ons aanleiding gegeven om het kracht aan te dringen dat ook andere producten ten spoedigste gesteund worden. Het Hoofd bestuur heeft een onderhoud gehad met den Minister en toen speciaal de belangen van de Venen bepleit. Uiteraard hebben wij geen positieve belofte gehad, dat doet men gewoonlijk niet doch een on derzoek zou ingesteld worden en de indruk hebben wij meegenomen, dat Zijne Excel lentie alles zou doen om de tuinders tege moet te komen. Als resultaat hebben wij reeds gezien dat de steun met 3 millioen verhoogd is en we hopen dat het daarbij niet zal blijven. Nu gaat het in hoofdzaak om een spoedige uitkeering. In zijn kwali teit als bestuurslid van de Ned. Groenten en Fruitcentrale kan spr. deze geruststel ling doen, dat er op het oogenblik met kracht gewerkt wordt om tot uitkeering over te gaan. Jammer dat sommige veilin gen nalatig zijn met het inzenden der sta tistiek en hierdoor eenige belemmering ontstaat met het vaststellen der cijfers. Van deze streek is hem dat niet bekend. (We vernamen van de aanwezige veilingen dat zij aan de maand October bezig waren, dus hier treft geen blaam. Juist is er met koortsachtige ijver gewerkt om zoo vlug mogelijk de statistiek op te zenden, wat dan ook gelukt is). De heer Groen is er van overtuigd dat hij geen volle tevredenheid heeft kunnen geven, ondanks de pogingen die zijn aangewend. Angstig is spr. over het huidige systeem van steunuitkeering, n.l. het vasthouden van de richtprijzen. Gaan wij na het artikel Snijboonen wat een be trekkelijk goede prijs heeft opgebracht. Wanneer het bijna de richtprijs nadert, dan is er geen criterium aanwezig om dit pro duct te steunen. Hierin moeten wij veran dering in zien te brengen en aandringen om een anderen norm te leggen. Het zal een grooten strijd worden om dit te wijzigen. Wij willen hebben, dat er rekening gehou den wordt dat de oogst zoo gering was en al waren de prijzen tamelijk, toch is de teelt verre van loonend geweest. Laten wij allen onze krachten hiervoor inspannen. Na deze uiteenzetting dankt de voorzit ter den heer Groen, maar verder is hij niet bevredigd. Het gaat er om „directe hulp". Onze gezinnen hebben niet mee te eten, de bedrijven moeten pasklaar gemaakt worden en er is geen geld. Wij moeten onze bedrij ven toch ook in stand zien te houden. De heer Groen dringt nogmaals aan de normen zoo te wijzigen, dat zij effectief werken. De steun kan niet zoo zijn dat zij de geheele situatie redt. In het algemeen blijft de moeilijkheid van het gezin over. De steun moet zoodanig zijn dat wij be staan kunnen en evenzoo onze bedrijven kunnen voortzetten. Onze organisatie werkt met spoed om dit te bevorderen. Het is zoo toevallig, zegt de voorzitter, juist als wü met een of ander product in aanmerking komen voor steun, snijden de heeren pre cies de datum voor ons neur af en daar sta je. Er wordt maar gepraat van de in tensieve cultuur in het Westland! Hoeveel platglas en warenhuizen zijn er niet in deze kring? Zou het niet gaan om het ka pitaal te redden. Geen cent in huis. De heer J. Volgering is allerminst be vredigd over het gesprokene van den heer Groen. Als wij na gaan wat er in de lucht hangt met de richtprijzen, schiet er voor ons product snijboonen beroerd weinig over. Onze omzet is de laatste' jaren veel sterker teruggeloopen als in het Westland. De nood is hoog. De tuinders hebben geen cent meer in huis. De leveranciers van de tuinbouwbenoodigdheden kunnen hun geld krijgen via voorschot veilin-g. De Bank int de landhuur, en staat er nog een bedrag te betalen van de fiscus, dan volgt beslagleg ging. Wat er in den zomer getrokken wordt, is zoodoende meteen weg. Er zijn gezinnen, die geen geld meer hebben om kleeding, en andere noodzakelijke levensmiddelen te koo pen. Onze Middenstand kan niet meer hel pen. Spr. dringt er met klem op aan om alles in het werk te stellen, dat spoediige steunuitkeering volgt. Waarom, zegt de heer Markman, vond de Regeering wel aanleiding om het vorig jaar een extra-steunuitkeering te doen, en nu het omzetcijfer evenlaag is, hoort men van niets, en we zitten nog dieper de put in. Daarom werken met kracht om hulp. De voorzitter wil z'n uiterste best nog doen om hulp, doch mislukt dit, dan weet hij niet waar het heen moet. Hij waarschuwt de Overheid voor de gevolgen. Men moet eens weten hoe de toestand is. Burgemeester Geesink verklaart dat hy via de medewerking van het Armbestuur in staat gesteld is om de tuinders een kleine steun te geven. Dit gaat wel, zegt de voorz., in een ge meente, waar de tuinbouw niet het hoofd bedrijf uitmaakt, doch in een gemeente waar dit wel het geval is, staan de besturen voor een gewichtige taak. De heer Groen wijst op de taak avn den bondsvoorzitter, die moet werken voor alle leden, evenzoo de afgevaardigde in de groenten- en fruit centrale. Als uitgangspunt nemen wij de Venen en Kennemerland. Spr. gelooft niet, dat het wetens en willens gegaan is met de eerste uitkeering en maant aan om voorzichtig te zijn met het beoordeelen van personen. Men heeft met zooveel zaken re kening te houden. Op voorbereidende werk zaamheden der steunuitkeering zal hij spe ciaal zijn aandacht schenken aan deze streek. J. Volgering kan toegeven dat het niet wetens en willens gegaan is, maar kan het ook niet hierin zijn oorzaak hebben, dat we zoo'n beroerde vertegenwoordiging heb ben in de verschillende organen, die met den tuinbouw belast zijn. Burgemeester Peek wijst op het gesprokene van dezen avond, waarbij men eerst dacht dat er op zet in het spel was met de uitkeering, doch na de verklaring van den heer Groen schijnt dit niet het geval te zijn. Spr. schenkt de twee aanwezige Kamerleden het volle vertrouwen, dat zij op de bres zullen staan voor deze streek. De heer P. de Jong is een warm voorstander om de richtprij zen te veranderen, we zien het dit jaar met de boonen. Ondanks de tamelijke prijs, die ontstond door den geringen aanvoer, is het voor de betrokken tuinders niet loonend geweest. De heer Wagenaar vraagt ook de aandacht voor het artikel aardbeien, wat \an belang is, want indien dit product niet gesteund wordt, gaat deze teelt schipbreuk lijden. De groote nood. De zeereerw. heer pastoor wijst op den ontzaggelijken nood bij vele gezinnen en welk geheim leed er geleden wordt. Niet al leen de bedrijven moeten gesteund worden, doch ook is er brood noodig. Wij moeten met veel meer drang gaan werken om steun en onophoudelijk maar hameren om hulp. Niet bij de pakken blijven neerziten. Spr. doet een practisch voorstel om drie heeren te benoemen die terstond de zaken met den meesten spoed uitwerken. Het vo rig jaar hebben wij het resultaat gezien van een dergelijke commissie. De hagelramp. De heer Pouw is huiverig voor commis sies en spiegelt de resultaten van een der gelijk instituut met de j.l. hagelramp te De De Kwakel. Men hoort er niets meer van en de toestand is aldaar treurig. Vele kin deren worden gevoed op school. De heer v. d. Weijden geeft een nadere uiteenzet ting over de hagelramp. Vele malen heb ben zij geconfereerd met bevoegde instan ties en zelfs een onderhoud gehad met den minister, die wees op het moeilijke van steun bij een dergelijke natuurramp. Zal een of ander product gesteund worden, dan krijgen de getroffenen zooveel toeslag op het aantal kilo's wat zij anders geleverd zouden hebben. Voorts is er aan giften bin nengekomen een bedrag van 1400. Niet onsympathiek stond het geacht Kamerlid tegenover het voorstel van den pastoor, maar zou tevens ook nog een regeling wil len treffen met de gemeentebesturen in sa menwerking met de Armbesturen, dat zij dan de ergste nood helpen lenigen. O, dit is 'n zware gang voor de tuinders, merkt burgemeester Peek op. Wanneer een tuin der moet aankloppen bij het Armbestuur is dit een betreurenswaardigen, vernederen den weg voor hem, en de verschillende ar- men-colleges zijn al niet meer bij machte om te helpen. Toch wil de heer v. d. Wey- den alle mogelijke middelen aanwenden qm redding te brengen, vooral de gemeen te heeft hier een ernstigen plicht te ver vullen. Wat aan aankloppen bij het Arm bestuur betreft, dit kan via de L.T.B. gaan, zooals in andere buurtgemeenten geschiedt. De heer v. Zwieten uit Vinkeveen wil eerst de opdracht weten van een commis sie. Laten wij toch ook denken om andere producten, zooals peulen en doperwten, waarvan de prijs slecht was. Aangaande die hagelramp wensche spreker gaarne eenige inlichtingen, want hij had vernomen dat de Boerenleenbank 4500 gestort had in het fonds. De heer v. d. Weijden zegt, dat de Boerenleenbank Nieuwveen 4500 ontvangen heeft, doch dit bedrag wordt uitsluitend verdeeld onder haar leden, die getroffen zijn. Een ander had weer verno men, dat deze som gebruikt werd voor be taling van rente, enz. Wat schieten de tuin ders er dan mee op, werd gevraagd. Enfin, in de eerstvolgende bijeenkomst van de ha- gelcommissie zal geïnterpelleerd worden hoe of het juist zit. Op slot werd besloten een commissie te benoemen, doch over de samenstelling liepen de meening nogal uit een. Weth. v. d. Hoorn stelt voor de com missie van het vorig jaar, die verdienste lijk gewerkt heeft, in contact te houden. De heer de Jong uit Roelofarendsveen wilde 't Kringbestuur aanstellen. De voorz. wijst op de medewerking van de burgemeesters en zou ook hen gaarne ingeschakeld zien. Lang werd onderling geconfereerd met het volgende resultaat: De commissie bestaat •uit de heeren: J. Volgering, P. v. Zwieten, C. Huigsloot en P. Bakker, burgemeester Peek, Bakhuizen, en Vos de wael en niet te vergeten het Tweede Kamerlid v. d. Weyden. De heer J. Volgering wijst op de hulp van gemeentewege en betreurt de gang naar het Armbestuur. Hoe zien we de hulp van de gemeente? Er moet gewerkt worden in de werkverschaffing en wat bereiken we daarmee? De tuindersbedrijven gaan ten gronde. Immers een tuinder kan niet van zijn land loopen, anders volgt verwaarloo- zing van bedrijf. Op het moment wordt er een paar gulden verdiend, doch het andere jaar heeft men er zooveel te meer nadeel van. Rijkstuinbouwconsulent Koemen bracht naar voren dat, mocht de eerste uitk.eering onrechtvaardig zijn, er getracht moet worden verandering erin te brengen. Om voorts in den nood te voorzien van vele gezinnen wijst spr. op een regeling die getroffen is te Aalsmeer, die naar aller te vredenheid werkt. In samenwerking met gemeente, nat, crisis-comité, armbesturen, veilingen en bankinstellingen worden daar verschillenden geholpen. Om de kosten te dekken van de commis sie zegden de veiligen hun medewerking toe. Op voorstel van den geestel. adviseur werd een adres gezonden aan de regeering, waarin verzocht wordt om zoo spoedig mo gelijk een onderhoud met den minister. Hierna ging de voorz. over tot sluiting, dankte een ieder voor zijn medewerking en sprak de wensch uit, dat deze actie het succes moge opleveren tot redding van de tuinders. HOOGMADE. Volksbond. Gisteren heeft de R. K. Volksbond het Patroonsfeest op waardige wijze gevierd. De feestdag is begonnen des morgens met een algemeene H. Commu nie, waaraan bijna al de leden deelnamen. Ook waren zeer velen tegenwoordig in de Hoogmis welke werd opgedragen voor de levende en overleden leden. Des avonds werd in de zaal van café Witteman een uit voering gegeven met medewerking van de Tooneelclub „St. Genesius". De voorzitter opende deze feestavond met den Chr. groet, heet allen van harte welkom in het bijzonder den geestelijk adviseur en den weleerw. heer kapelaan. Nu wij heden staan aan het begin van onzen feestavond, aldus spr., laten wij dan voor een oogen blik de crisis vergeten om deze feestavond gezellig door te brengen. Daarna werd het Bondslied uit volle borst gezongen. Onze pianist, de heer Jac. van Wieringen, wist met zijn mooie mu ziekstukjes direct een prettige feeststem ming erin te brengen. De geest, adviseur, het woord nemende, zette met zeer duide lijke woorden nog eens uiteen, hetgeen wij zoo pas gezongen hadden in het Bondslied, i Spr. spoorde allen aan, die nog naast de vereeniging staan, zich toch spoedig in deze gelederen aan te sluiten. Daarna ging het scherm open en werd overgegaan tot het opvoeren van het tooneelspel „Als God roept", een spel in 4 bedrijven, door P. Alb. Groeneveld O.Carm. en Herm. Bur ger. Het stuk is buitengewoon goed ge speeld. Alle spelers waren zoo rolvast, dat het tot in de puntjes is uitgevoerd. Het was in één woord af. Dat er in de zaal genoten is en dat het spel goed gevolgd is bleek wel uit de stilte die er heerschte. Want je kon onder het spel wel een speld hebben hooren vallen. Even na de pauze werd er een collecte ge houden voor Hulp in Nood. De weleerw. heer kapelaan spoorde allen aan deze col lecte "goed te gedenken en goed diep in de portemonnaie te grijpen, want aldus spr., de nood van „Hulp in Nood" is groot. Het geld van „Hulp in Nood" is uitslui tend voor de zieke leden van den R. K. Volksbond. Het is een schoon denkbeeld, dat onze gezonde leden hun zieke leden weer gezond trachten te maken door hen te helpen aan hetgene, wat onze zieke le den anders moesten ontberen. Hierna werd gecollecteerd, welke collecte opbarcht 11.11 De geest, adviseur, het woord nogmaals nemende, dankte de spelers voor hun spel en hoopte dat het spel dat hier hedenavond is opgevoerd, vrucht moge dra gen. Spr. wenschte toe dat de vereeniging ,St. Genesius" moge groeien en bloeien, en dat vooral meerdere jongere krachten zich mogen aansluiten. Daarna werden er nog enkele voordrachten gehouden, welke de zaal, welke zeer goed bezet was, deed schudden van het lachen. Na het zingen van het Strijdlied sloot de voorzitter, na dank gebracht te hebben voor de mede werking om dezen feestdag zoo goed moge lijk te doen slagen. Ook zij nog vermeld, het stuk stond on der regie van W. v. d. Ploeg. De heer Ge rard Hoppezak zorgde voor de grimeering, welke ook in goede handen is. OEGSTGEEST. St. Josephsgezellenvereeniging. Zon dag a.s. 18 November zal onze St. Josephs- Gezellenver. haar zesde jaarfeest vieren. Het programma van den dag is: 7 uur: H. Mis tot intentie van de leden met algemeene H. Communie, hierna ge meenschappelijk ontbijt. 12 uur: worden alle leden weer ver wacht voor een gezamelijk koffieuurtje. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. van der Maas, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Lange Agnietenstraat No. 9, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 November 1934. AGENDA LEIDEN. 7tlaandag, Feestavond Mariacongregatie (afd. mannen en vrouwen), paro chiekerk O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph, Zomerlust, 8 uur. Maandag. Tweede Abonnementsvoorstel ling, Schouwburg 8.15 uur. Donderdag. „Geloof en Wetenschap", le zing Antoon van Duinkerken, Den Burcht, 8.15 uur. Donderdag. Tweede Abonnementsconcert Het Residentie-orchest, Stadsge hoorzaal, 8 uur. 7.45 uur (precies) begint de feestavond. Na de opening door onzen zeereerw. Prae- ses wordt een kort woordt gesproken over: „Waarcm de St. Josephsgezellen". Hierna wordt door de eigen leden opge voerd het tooneelstuk: ..De Wonderdokter" een allergrappigst blijspel in drie bedrij ven. Door de leden der vereeniging wor den programma's verkocht en zijn boven dien 's avonds aan de zaal verkrijgbaar. Plaatsbespreken: Zondag vanaf 10 voor twaalf tot half een. Waar onze vereeniging dezen keer alle jongens van 17 tot 25 jaar met hun ouders heeft uitgenoodigd, en vooral om de enor me beteekenis van het St. Jos. Gezellen- werk in onzen tijd, rekenen wij zeer zeker terecht op een overgroote belangstelling van onze parochie. Nu kan men even een inzicht krijgen van hetgeen het St. Jos. Gezellenwerk is en zich daarna bovendien kostelijk amuseeren om „de Wonderdok ter". En voor deze avond is de prijs slechts 35 cent. LEIDSCHENDAM. Jubileum. Vrijdag 16 November a.s. hoopt de heer L. van Toer den dag te her denken waarop hij voor 25 jaren in dienst trad van de Ned. Spoorwegen. Filmavond. Zondag werd in het Pa tronaat aan ae Damlaan een filmavond ge geven, welke jammer genoeg slechts wei nig belangstelling trok. De wegblijvers hebben eenter heel wat gemist, daar de film, wat strekking, beelden, spelers, enz. betreft schitterend was en wij nog zelden een dergelijke mooie film in het Patronaat zagen draaien. Vertoond werd: „De Ondergang van Je ruzalem", in 8 acten, een film, wij zeiden het boven reeds, van een prachtigen inhoud en strekking. Jan Verdier is student te Pa rijs. Zijn ouders zijn vooraanstaande Ka tholieken te Jeruzalem. In Parijs wordt Jan door zijn vrienden medegesleept in het anarchisme. Zijn vader komt dit vernie tigende nieuws te hooren, gaat naar Pa rijs, waar Jan bij een schermutseling blind wordt. Thuis gekomen, vat een meisje, Ali ce Leroy, het plan op de plaatsen, waar zich de schoonste geschiedenis der wereld, de Geschiedenis van Christus heeft afge speeld, voor Jan te doen herleven, daar de dokter had verklaard, dat slechts een ge weldige emotie hem van zijn blindheid zou kunnen genezen. PIij wordt gebracht te Bethlehem, Nazareth, enz. en ten slotte naar Bethsemane. Alles beeldt zich hier heider voor zijn geest af en onder de hoog ste spanning van zijn vermogens, wordt het licht: „Hij ziet", en gelo.oft opnieuw. Dan krijgen wij in de laatste acte het tref fende slot te Jeruzalem'. Inderdaad, een film spannend en ontroerend, welke zeer zeker aller belangstelling verdient; en welke dan ook door de aanwezigen vol spanning en onder doodsche stilte werd gevolgd. Na de hoofdfilm werden nog enkele ko mische films vertoond, welke de gespan nen zenuwen wederom ontspande en wel ke de lachspieren nog danig in beweging brachten. Vermeld zij nog, dat de heer Verhagen met passende en keurige pianomuziek voor een aangename afwisseling zorg droeg. Al met al was het een mooie avond, wel ke zeer zeker meer belangstelling ver diend had. STOMPWIJK. Diefstal. Door mevr. E. J. v. R., wo nende te Wassenaar, is aangifte gedaan bij de politie te Stompwijk, dat in den nacht van 78 November een bakfiets is gestolen uit een tuin aan den Westvlietweg te Stompwijk. Boomplantdag. Het ligt in de bedoe ling van het Gemeentebestuur van Veur om wederom een boomplantdag te houden op Donderdag 22 Nov. a.s. De boomen zul len voorloopig worden geplant langs den Veurschen Straatweg, voor zoover deze is gereed gekomen. Geboren: Leonardus Theodorus Ge- rardus Johannes, z. van J. Ph. Hooijmans en J. A. A. M. Geelen Cornells Theodo rus, z. van W. B. v. d. Kraan en C. E. v. d. Nouweiand Clementina Cornelia, d. van P. C. v. Eijk en C. J. van Dijk Ge- rardus Antonius, z. van J. W. Koeleman en J. C. Zandbergen. Overleden: Johannes Nicolaas Blonk 51 j. Maria Adriana Simonis 64 j.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2