26ste Jaargang MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 No. 7962 £eid&eh£(Bou/tti/rit DAGBLAD VOO"* LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- hetrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 6.50 DJT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. - Rede van prof. Aalberse. De voorzitter der Tweede Kamerfractie van de R. K. Staatspartij, prof. Aalberse heeft in zijn reeds in ons blad besproken, j.l. Donderdag gehouden rede drie „hoofd zaken" behandeld: De aanpassingspolitiek; de werkloos heid; het ingrijpen in de autonome sfeer der lagere publiekrechtelijke organen. De aanpassingspolitiek splitste spr. in twee deelen: naar lager niveau, vooral naar lager kostenpeil; naar ordening van het bedrijfsleven. Ook de bespreking van de werkloosheid had prof. Aalberse in tweeën verdeeld: werkbehoud en werk verruiming; werkloozensteun. Over werkbehoud en werkverruiming heeft de katholieke leider eenige opmer kingen gemaakt, waarmede overeenstemt het steunen van oeconomisch herstel, dat dezer dagen de nieuwe voorzitter der al- gemeene R. K. Werkgeversver. (ir. Guljé, directeur der N.V. Holl. Constructiewerk plaatsen) heeft gegeven in een interessant interview in ,De Tijd". Wij willen vandaag echter ons beper ken tot wat prof. Aalberse gezegd heeft over den werkloozensteun. Wij. hebben het reeds in onze courant medegedeeld, doch willen het gesprokene op deze plaats nog wat uitvoeriger citeeren. Prof. Aalberse zeide o.m.: „De huren en lasten, die daarop onmid dellijk inwerken, zullen moeten worden- verlaagd. Tegen sterk verminderden prijs zullen levensmiddelen ter beschikking moeten worden gesteld, zonder dat daarbij de mid denstand onnoodig mag worden uitge schakeld. Extra hulp zal moeten worden verleend voor kleeding, schoeisel en dekking. Hier vooral zal onmiddellijke Overheidssteun niet kunnen worden gemist. Wij pleiten dus voor den komenden win ter voor een extra steun, boven den reeds toegekenden brandstoffentoeslag. Als men weet, hoe het er in de gezinnen, waarvan de kostwinner reeds geruimen tijd werk loos is geweest, uitziet, dan kan men niet ontkennen, dat deze extra steun dringend noodzakelijk is. De geheele Katholieke Kamerfractie is het er over >«6115, dat dit een der punten is, waarop wij met de meeste klem bij de Regeering moeten aandringen. En ik spreek het stellig vertrouwen uit, dat de Regee ring bereid zal zijn vooral op dit punt een gunstig antwoord te geven. Voorts dienen de gemeenten verplicht te worden een steunregeling in te voeren. Deze maatregel ligt geheel in de lijn van het op te richten Werkloosheidssubsidie- fonds, waarvan de strekking is: nivelleee- ring van lasten over de gemeenten. Pensioenen e/i andere inkomsten van in wonende familieleden dienen te worden gelijkgesteld met" inkomsten uit arbeid. Zooals thans de regeling is, werkt zij schrijnend voor de betrokkenen, en uitga- venverhoogend voor de publieke kas. Het door spaarzin verworven eigen bezit behoort binnen bepaalde grenzen niet door de steunregeling te worden aangetast. Ook dit is naar onze meening een der belang rijkste punten. De uitvoering is vaak veel harder dan de Regeering bedoelt. Men kan het er niet van laten afhan gen, dat de Minister van hier en daar eens een brief krijgt, waarin hem op een zeer hard geval wordt gewezen en dan dat prijs ik in hem onmiddellijk ingrijpt en zegt: hier is mijn bedoeling miskend, dat moet niet zoo. Dat zijn dan ook maar enkele gevallen en dat is toch ook niet het werk voor een Minister van Sociale Zaken in dezen moei lijken tijd. dat hij zich met al die kleine persoonlijke gevalletjes zou moeten be moeien. Ik geloof, dat deze regeling op dit punt wat soepeler is te maken dan zij op het oogenblik luidt, zoodat de gemeenten duidelijker weten wat de bedoeling van den Minister is. Ten slotte wil ik er nog bijvoegen, dat het ons noodzakelijk voorkomt, dat de maximum uitkeering voor de werkelijk groote gezinnen niet alleen in een be paald aantal, zijnde slechts een klein ge deelte van de gemeenten, waar men heel lage loonen heeft, maar overal kan stijgen tot 90 pet. van het loon. Het is thans zóó, dat dit alleen mogelijk is in een bepaald gedeelte van de gemeenten, maar naar mate de gemeenten grooter zijn en ook de loonen daardoor iets hooger zijn, maar ook het levensonderhoud duurder is, kan men geen hooger steun krijgen dan 80 tot 70 pet. als maximum. Daar kunnen deze groote gezinnen niet zonder totaal te ver kommeren mee rondkomen. Laat de Re geering dat maximum van 90, bij gezinnen met veel kinderen, overal toelaten. Dat eischt ook niet zulke onoverwinnelijk groote uitgaven. Ik kan den Minister van Financiën op dit punt wel geruststellen. Het is nu eenmaal zoo, dat het aantal zeer groote gezinnen in ons land niet zoo groot is. Wij houden ons overtuigd, dat deze maatregelen, en dan misschien enkele an dere voor speciale groepen, verlichting kunnen brengen, dat de daaraan verbonden kosten niet onoverkomelijk hoog zijn en in elk geval met het oog op de werking op het volksgeheel alleszins, zelfs in deze moeilijke tijden, verantwoord zijn. Maar dan zal men helaas nog niet kun- nen zeggen, dat door de maatregelen van I Overheidswege overal voldoende voorzie ning is getroffen. Ik wil wel met nadruk zeggen: dat kan ook niet en dat behoeft ook niet; dat is ook niet de taak van de Overheid. Ik acht de taak van de Overheid in een algemeene calamiteit, als deze groote en langdurige werkloosheid is, dat er maatregelen worden getroffen, dat het minimum, dat de menschen noodig 'heb ben om te blijven bestaan, van Overheids wege wordt verstrekt, maar dan is er ver der de taak voor ons allen in de maat schappij, om dengenen, die het noodig heb ben, ook te hulp te komen en hen te steu nen. De burgers onderling moeten, zoolang zij nog in redelijkheid iets hebben af te staan, hun aanvullende taak met kracht ter hand nemen en de vervulling daarvan doelmatig organiseeren. Maar en daar om zeg ik het hier aan deze particuliere liefdadigheid mag van Overheidswege door de bepalingen van de steunregeling geen wezenlijke belemmering in den weg worden gelegd. Door de bestaande regeling wordt de particuliere liefdadigheid verstikt. Als men thans 3 geeft aan een gezin, dat het noodig heeft, en men verneemt dan later, dat 2 van den steun afgenomen zyn, geeft men niets meer. Men geeft geen 3 als men weet, dat het gezin er eigenlijk maar één van krijgt". Aan dit citaat behoeven wij niet veel toe te voegen. Alleen willen wij bijzon dere aandacht vestigen op de noodzake lijkheid, dat de overheidssteun aan de werkloozen, hoe dan ook verbeterd, door particuliere liefdadigheid wordt aangevuld. „De burgers onderling moeten, zoolang zij nog in redelijkheid iets hebben af te staan, hun aanvullende taak met kracht ter hand nemen en de vervulling daarvan doelmatig organiseeren". Mexicaansche verdwazing DE VERVOLGING DER KERK. De Katholieken vluchten naar Honduras. Teneinde de maatregelen tegen de Ka tholieke Kerk eenigszins te motiveeren, tracht de Mexicaansche regeering den in druk te wekken, dat de katholieken voor nemens waren om een aanslag te plegen op de veiligheid van den staat. De Aartsbischop Mgr. Pascual Diaz heeft deze beschuldiging zonder eenige schijn van bewijs met verontwaardiging afge wezen. De aartsbisschop heeft aan de ka tholieken uitdrukelijk verboden om bij het sluiten der kerken en bij het verjagen der geestelijkheid zich met wapengeweld te verzetten. In officieele regeeringskringen heeft men verklaard, dat het Mexicaansche Episco paat onverschillig wat er moge gebeuren, voor alles verantwoordelijk zal gesteld I worden. Een groot aantal Mexicaansche katholie- ke leeken is de geestelijkheid in hun bal lingschap gevolgd. Op het oogenblik heb- I ben reeds meer dan 10.000 katholieken, die l uit Mexico zijn gevlucht, een toevluchts oord gevonden in de ontoegankelijke moe rasgebieden van Britsch Honduras, ten einde daar met de verhannen geestelijk heid godsdienstoefeningen te houden. Dit feit werd medegedeeld door mgr. Jos. Al. Murphy S.J., Apostolisch Vicaris in Britsch Honduras. „De Bolsjewisten in Sovjet-Rusland kun nen niet gemeener zijn als de Mexicaansche burgerlijke ambtenaren bij de vervolging der katholieken. De gruwelijkheid der Mexicaansche ver volging in naam van het algemeen welzijn des volks is in één woord satanisch", aldus mgr. Murphy. Het eerste bloed in deze nieuwe kerk vervolging werd thans vergoten door de anti-katholieke weerbaarheidskorpsen. Po- litietroepen en soldaten in Queretaro die op bevel van den gouverneur met geweld de kinken gingen sluiten zijn door een misverstand met elkaar in botsing geko men. Ofschoon President Rodriguez het bevel om de geestelijkheid uit te wijzen nog niet heeft onderteekend, worden de anti-ka tholieke elementen toch reeds opgehitst om scherp op te treden tegen de katholieken, daar oud-President Calles op een vergade ring van senatoren en afgevaardigden te Vuernavaca mededeeling deed, dat alle katholieken staatsgevaarlijk zijn, zoodat de regeering weet wat ze te doen heeft." Nieuwe bar baarse he wetten. De Spaansche bladen publiceeren een be richt uit Mexico-Stad, volgens hetwelk de Mexicaansche kamer van afgevaardigden een wetsontwerp heeft goedgekeurd, waar bij den boeren toestemming wordt ver leend om zich te wapenen teneinde de geestelijken en allen, die den geestelijken gunstig gezind zijn, beter te kunnen be strijden. Na de aanneming van het wetsvoorstel dat werd ingediend door de revolutionnaire vakvereeniging van den staat Michocan, heeft de kamer een commissie benoemd, welke omtrent deze aangelegenheid moet onderhandelen met president Rodriguez en den nieuwgekozen, nog niet in functie ge treden president Cardenas. Zonder discussie werd verder een ander voorstel, waarin de doodstraf geëischt wordt tegen alle pastoors, „wijl zij moe ten beschouwd worden als landverraders", naar een speciale commissie verwezen. Het laatste voorstel is onderteekend door de onderwijzers van de bondsschool van Mata- moros in den staat Tamaulipas. Het parlement van den staat Morelos heeft een nieuwe wet betreffende den eere- dienst gepromulgeerd, volgens welke op iedere 20.000 zielen een priester wordt toe gelaten. Het oorspronkelijke wetsvoorstel eischte, dat op iedere 75.000 zielen slechts een priester zou wc. den toegelaten. Ter wijl aanvankelijk in Morelos slechts twee priesters de geestelijke bediening zouden hebben mogen uitoefenen, is thans hun aantal verhoogd tot zeven. Het parlement van den staat Oaxaca heeft de door het bondscongres goedge keurde wet betreffende de invoering van het socialistisch onderwijs op de scholen, eveneens aangenomen. Een groote doode Naar zijn land teruggebracht. j Een volk moet zijn groote mannen eeren. Onder de grooten behooren op verre weg de eerste plaats zij, die door hun ver heven levensopvatting en hun voorname levenspractijk naar de Christelijke wet hun menseh-zijn hebben gevormd tot een schit terende schoonheid en tot een onvolprezen weldaad voor duizenden. 't Is daarom een goede daad, dat vanuit Rome naar Nederland wordt overgebracht het stoffelijk overschot van den vroegeren generaal der paters Minderbroeders pater B. Klumper. Zaterdag is te Napels op het vrachtschip „Vulcanus" der My. Nederland het stoffe lijk overschot ingescheept van den in 1931 te Rome gestorven eersten en eenigsten Nederlandschen minister-generalis der Min derbroeders, den Amsterdammer pater Ber- nardinus Klumper. De overblijfselen van den, om zijn hoogstaand leven, zoo alge meen geëerden, kloosterling, worden aller eerst naar zijn vaderstad Amsterdam ge bracht, waar hij 19 Maart 1864 geboren werd, waar hij het St. Nicolaascollege van den heer Raeskin bezocht, het einddiploma H.B.S. behaalde om in 1879 naar het gym nasium te Venray te vertrekken en in 1882 te Maastricht in het noviciaat der Minder broeders te worden opgenomen. Het volgen de jaar was hij naar Rome gezonden, om er zijn filosofische en theologische studiën te voltooien. Drie steden hebben groote beteekenis in zijn leven vol rechtvaardigheid en heilig heid gehad: zijn geboortestad Amsterdam, waar hij geboren en gevormd is, de Eeuwi ge Stad, waar hij zich tot geleerde ontwik kelde, waar hij geleefd en gewerkt heeft in de hoogste ambten en ten slotte stierf, en Weert, waar hij in het Kerkelijk recht do ceerde, vanwaar hij door den toenmaligen generaal P. Aloysius Lauer, die hem per soonlijk waardeerde, in 1898 naar Rome geroepen werd en waar thans zijn lijk zal afwachten den dag der opstanding. Vele functies heeft hij bekleed. Hij was lid der commissie tot herzining van het kerkelijk recht, hij was consultor van de Congregatie van het Concilie, consultor der Congregatie van den Oosterschen ritus. Staatssecretaris Kardinaal Gasparri en I Kardinaal Sincero hebben o.a. namens den Paus, zijn bekwaamheden, met name zijn kennis van het kerkelijk recht, geroemd. Hij was een eenvoudig, diep-vroom, heldhaftig priester, wiens nagedachtenis een gezegen de blyft! De Romeinsche correspondent van „De Tyd" seint ons dd. 10 November: „Het stoffelijk overschot van.pater Klum per, dat bijgezet is in een grafkelder op het groote Romeinsche kerkhof, is Woensdag naar de inspectiezaal van dit kerkhof over gebracht. De houten kist was nog vrijwel gaaf. In tegenwoordigheid van verschillende Franciscanen, onder wie prof. J. v. d. Vel den en twee Nederlandsche broeders, heeft het geneeskundig personeel van den kerk- hofdienst daar de zinken kist geopend. Het lichaam van den overleden generaal bleek nog betrekkelijk weinig door de ont binding te zijn aangetast. Het gelaat was goed herkenbaar. Na de inspectie werd de kist gesloten en in een nieuwe zinken kist geplaatst, die weer met een grootere houten kist werd omsloten. Vrijdagochtend is het stoffelijk overschot overgebracht naar de kapel van het kerk hof, waar de tegenwoordige generaal der Minderbroeders, de hoogeerw. pater Bello een H. Mis opdroeg en de absoute verricht te met assistentie van de definitoren der Orde. De herinnering aan de eenvoudige en edele, waarlijk Franciscaansche figuur van pater Klumper, is te Rome nog zeer leven dig. Men herinnerde er dezer dagen dik wijls aan, dat zijn directe opvolger als ge neraal der Orde, pater Marani, in zijn ge dachtenisrede na den dood van pater Klum per de hoop uitsprak, het zaligverklarings proces van zijn voorganger nog te mogen beleven". NIEUWE UITVINDING RUWOLIE-VERGASSINGSMOTOR. Nu de „uitvinding" van Wolvega heel Nederland en misschien ook reeds het bui tenland zoo deerlijk heeft teleurgesteld, zou men bang gaan worden, wanneer men van nieuwe vindingen en paten'en hoort spreken. Thans komt Breda met een uitvinding, tenminste geheel Breda voelt zich één met den uitvinder, zooals Wolvega zich één voelde met Wardenier. Het is de heer de Ceuster, die een patent heeft verkregen voor zijn ruwolie-vergas- sings-motor. De heer de Ceuster vluchtte tijdens den oorlog uit. België over de Nederlandsche grens, waarna hij als auto-monteur in dienst trad bij een autoreparateur in Steen bergen. Tien jaren experimenteerde de heer de Ceuster, totdat hij ten slotte het ge- wenschte resultaat bereikte. Hij wist enkele personen te interessee ren en zoo werd opgericht de Comm. Venn. Industrieele onderneming „Prabo". De werking van deze nieuwe vinding berust ongeveer op het volgende sys\eem: De nieuwe ruw-olie carburator verstuift de olie in een voorverwarmingskamer. Deze verstoven olie wordt dan naar de meng- of vergassingskamer gezogen. Hier wordt deze olie dan vergast en met de ge- wenschte hoeveelheden lucht vermengd Het mengsel gaat vervolgens naar de droogkamer, waar de nadroging geschiedt en de brandstof dus ruw-olie-gas-lucht- mengsel wordt. Op deze wijze is dus de plotselinge ver gassing geheel komen te vervallen. Hoe wordt nu de verstoven olie ver warmd? De uitlaatgassen worden door de droog kamer gevoerd en via de mengkamer naar de voorverwarmingskamer, vanwaar deze via den nieuwen uitlaat afgevoerd worden. De v—-mte wordt geregeld door een thermostaat. De aanzetting geschiedt op de gewone wijze met benzine, waarna m?n op de ruwolie kan overschakelen. Op deze wijze heeft men dus den petro- leumvergasser door een ruwolievergasser vervangen. De besparing op benzine be draagt aldus 70 tot 80 procent. Voor dezen nieuwen motor heeft men thans reeds in vijf landen patent verkre gen. Van twaalf landen wordt het nog tege moet gezien. Het auto-transportwezen wordt thans dus in een nieuwe phase ge leid. Het nieuwe beginsel is sedert eenigen tïid toegepast in de autobussen van de lijn Den BoschVughtVoorburg. Alle ge- wenschte resultaten zijn hier bereikt. Tenslotte nog enkele cijfers die de groo te besparing van den nieuwen motor kun nen illustreeren. Een reis per auto van Breda naar Am sterdam kost 35 cent aan ruw-olie. Van Breda naar Groningen v.v. 2. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITL'NL. BERICHTEN. Mexicaansche Katholieken vluchten on der den druk der Kerkvervolging uit het land. (1ste blad). llerdenking van den wapenstilstandsdag. (2e blad). Onrust in Weenen. (2de blad). Groote verwoestingen door een typhoon langs de Koreaansche kust. (Buitenl. Ber. 2e blad). BINNENLAND. Botsing tusschen twee treinen in Lim burg, waarbij twee personen gewond wer den. (Gem. Ber., 3de blad). Doodelijkc verkeersongelukken onder Overschie en Kerkrade. (Gem. Ber., 3de blad). De inbraak bij Lissone. (Gem. Ber., 3de blad). Schandelijke oplichterspractijken van een jongmensch te Oss. (Gem. Ber., 3de blad). Op den weg van Werkendam naar Gou da sloeg een autobus met 20 werklieden om; enkele personen werden licht gewond. (Laatste Ber). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: In de verschillende voetbal competities zijn harde klappen uitgedeeld. Zoo verloor H.B.C. voor den I. V. C. B. van S.J.C., Feyenoord en Hermes D.V.S. in de N.V.B.-competitie. Zwitserland door Oostenrijk met 30 geklopt. (2de blad). GYMNASTIEK: „Jong Leven" (Amster dam) verovert de bondsvlag op de wed strijden van den Dioc. Haarl. Gymnastiek- bond. (2de blad). ZWEMMEN. Overwinningen van de Rot- terdamsche Dames Zwemclub in Munchen- Gladbach. (2de blad). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN JHR. DE GEER NAAST DS. LINGBEEK De redevoering van Jhr. de Geer in het Begrootingsdebat, heeft op enkele punten bepaald verbazing gewekt. Vooral een aan val op Minister Marchant, omdat die bij de opening der tentoonstelling van Egmondia- na o.m. als volgt had gesproken: Albertus kwam en beschaafde de Ne derlanders. Hij deed haat verkeeren in liefde. Maar wat hij in Goddelijke in spiratie heeft opgebouwd, werd door andere Nederlanders vernield. Alleen de bron bleef haar helder water geven. Hier is gebouwd en gezaaid, hier zijn liefde en wijsheid gekweekt, hier is vernield en hier zal straks weer wor den opgebouwd. Deze woorden, uit het verslag van „De Tijd", waren Dinsdag al door dominee Linkbeek aangehaald als uitganspunt voor een reprimande aan den minister van On derwijs. Dat was niets bijzonders. Deze heer wordt nu eenmaal automatisch schichtig, als hij in de nabijheid van Rome en Roomsche instellingen komt. Maar Jhr. de Geer, in wien niemand ooit anti-papistische trekken ontdekte, heeft ook den vrijzinnig-democratischen minister des wege beticht van historische ketterijen. Terecht zegt de overzichtschrijver van De Maasbode: „Nu zullen wij het beleid van dezen mi nister van Onderwijs niet in alles verde digen reeds bij zijn eerste begrootings- rede hebben wij dezen minister gewaar schuwd, dat zijn stijl te warm was voor ons klimaat maar de aanval van Jhr. de Geer op de ministcrieele rede bij de ope ning van de tentoonstelling van de Abdij van Egmond, leek ons beslist onrechtvaar dig. Dat dominee Lingbeek daar rare din gen over zegt, laten wij daar, maar als een man van cultuur cis De Geer 1en minister gebrek aan piëteit voor het verleden en in correcte historische visie verwijt, wordt het ons te kras. Wat heeft de Minister van On derwijs gezegd? Dat Sint Adelbert hier het Christendom bracht en zijn abdij bescha-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1