<§>- MAANDAG 12 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD. - PAG. 11 LAND- EN TUINBOUW NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJ. CENTRALE TOEWIJZING VAN KALVEREN Voorloopige regeling is getroffen Door de Nederlandsche Veehouderij cen trale wordt het volgende medegedeeld: Zooals reeds voor eenigen tijd bekend werd gemaakt, zullen alle kalveren, die na 1 November 1934 geboren worden, ressor teeren onder de teeltregeling-1935, hetgeen dus inhoudt, dat de mogelijkheid tot het wel of niet aanhouden dezer kalveren door de kalver-toewijzing-1935 zal worden be paald. Aangezien de ontbrekende gegevens eerst één dezer dagen verstrekt konden worden en met de verwerking nog eenige tijd ge moeid zal zijn, is voornoemd bestuur van oordeel, dat ten behoeve van den goeden gang van zaken aan de definitieve toewij zing een voorloopige toewijzing vooraf dient te gaan. Uit dien hoofde is bepaald: le. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 2 of van een even aantal grooter dan 2 hebben ontvangen, door de betreffende Landbouw-Crisis-Organ. ten aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewezen een aantal vaars- kalveren en ongeregistreerde stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegewezen aantal. 2e. Dat aan de rundveehouders, die voor 1934 een toewijzing van 3 of van een on even aantal grooter dan 3 hebben ontvan gen, door de betreffende Landbouw-Crisis- Organisaties ten aanzien van het seizoen 1935 voorloopig zullen worden toegewezen een aantal vaarskalveren en ongeregis treerde stierkalveren, gelijk aan de helft van het hun voor 1934 toegewezen aantal verminderd met Vi. 3e. Dat ten aanzien van de rundveehou ders, wien voor 1934 geen kalf dan wel 1 vaarskalf of ongeregistreerd stierkalf werd toegewezen, vanwege de betreffende Land- bouw-Crisis-Organisaties in eerste instan tie nauwkeurig nagegaan dient te worden, of zij voor 1935 wèl of niet voor de toewij zing van 1 kalf in aanmerking komen. In dien duidelijk is komen vast te staan, dat zij voor deze toewijzing wèl in aanmerking komen, zal hun bij deze voorloopige rege ling direct 1 kalf worden toegewezen. Hierbij wordt echter op den voorgrond ge steld, dat één en ander onder geen voor waarde tengevolge zal mogen hebben, dat aan deze categorie, te weten de groep vee houders, wier toewijzing-1934 0 of 1 be droeg, voor 1935 een grooter aantal kalve ren dan het totaal der betreffende toe wij- zingen-1934 wordt toegewezn. Hieraan dient met nadruk toegevoegd te worden, dat van ieder aantal kalveren, vol gens bovenstaande regelen voorloopig toe gewezen, de toewijzing wordt ingetrokken met een aantal, gelijk aan het aantal run deren, ten aanzien waarvan de betrokken veehouder niet gebruik heeft gemaakt van de hem door de Nederlandsche Veehoude rijcentrale geboden gelegenheid ze aan die Centrale te leveren. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat in de week van 25 No vember tot 1 December a.s. op de onder staande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden: Dinsdag 27 November: Rotterdam 8—10 uur voorm. Veemarkt; Donderdag 29 No vember: Gouda 810 uur voorm. Veemarkt Vrijdag 30 November: Leiden, 810 uur voorm. Veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zijn bij de districts-secretarissen der Ge westelijke Landbouw-Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 17 November 1934 zijn ingezonden bij de Gewestelijke Land bouw-Crisis-Organisaties, waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bij aanbieding van tuberculeuze dieren vereischte verklaring van den dierenarts, in duplo moet worden overgelegd. UIT DE OMGEVING" HILLEGOM. Bouwen. Aan de N.V. v.-h. J. v. d. Bosch, Aannemersbedrijf, is opgedragen •het bouwen van een woonhuis met Bloern- bollpnschuur aan Loosterweg I voor reke ning van den heer Th. Heemskerk alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. „Katholiek Katwijk". De rij van ont wikkelingsavonden te geven door „Kath. Katwijk" zal hedenavond worden geopend met het geven van een cultureelen avond door den heer Fr. Schneiders te Leiden, in het Parochiehuis, aanvang te 8 uur. Deze avonden hebben al zooveel bekend heid verworven, dat een aansporing om hierheen te gaan zeker overbodig zal zijn; hoogstens kan dit als herinnering dienen. Maar dan mag ook niemand een dergelijke avond verzuimen bij te wonen. Het werk van het bestuur van K. K. toont men te vens te waardeeren door aanwezig te zyn. Daarbij zijn dergelijke avonden zeer inte ressant en leerzaam. Tot hedenavond dus. Aanbesteding. De aan te brengen elec- trische installatie in het voormalig ge meentehuis, thans omgebouwd tot bewaar school enz., is opgedragen aan den heer J. R. van Duyn. LISSE. Kerkmeester. Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is tot kerkmeester in de parochie van de H. Agatha benoemd de heer J. Berbee Gz. Ongelukkig aangekomen. Het 14-jarig zoontje van M. v. d. P. alhier kwam met zijn fiets in botsing met een auto, met het ongelukkig gevolg, dat het stuur hem in de zijde drong. Hij is naar de Maria- stichting vervoerd. Ontvreemding bloembollen. Bij de politie is aangifte gedaan van de vermis sing van een partij bloembollen, n.l. on geveer 30 manden, welke zijn ontvreemd bij de fa. T. alhier. NOORDWIJKERHOUT. Crisis-comité. De opbrengst van de speldjesdag gehouden ten bate van het crisis-comité, alhier bedraagt de som van 81.34 K. 25 nieuwe aansluitingen. De posterijen hebben dezer dagen reclame gemaakt voor de telefoon. Nieuwe aansluitingen worden n.l. gedurende deze campagne gratis aan gelegd. Het resultaat is, dat reeds 25 nieu we aansluitingen bij diverse zakenmen- schen en particulieren zijn tot stand geko men. Kiesvereeniging. In café Brama houdt de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" op 13 November 1934 des avonds om half 8 een vergadering. Op de agenda staat o.m. vermeld: Jaarverslag van den secre taris, Rekening en verantwoording van den penningmeester. Verslag concrole-com- missie, Benoeming controle-commissie. Be handeling van de begrooting. Verslag con trole-commissie Centrale Kiesvereeniging. NoordwijkerhoutZilk.Benoeming lid con- trole-comimssie Centrale Kiesvereeniging. Verder staat op de agenda een punt: „Re glementswijziging". O.m. wordt artikel 7 van het reglement uitgebreid: van het bestuur zullen 3 leden zitting nemen in de Centrale Kiesvereeni ging Noordwijkerhout. Deze worden geko zen op de algemeene vergadering. Ieder jaar treedt één van hen af volgens op te maken rooster. Gewone leden kunnen geen lid van het Centraal Bestuur zijn. Een nieuwe bestuursverkiezing zal in deze vergadering plaats moeten hebben. Aftreden: B. J. Wessels, Joh. v. d. Voet en N. v. d. Klauw. Deze 3 leden zijn echter herkiesbaar. Voorts heeft een verkiezing plaats van een bestuurslid van de Centrale wegens periodieke aftreding van den heer I H. Langeveld (herkiesbaar). ROELOFARENDSVEEN. Coöp. Vereeniging „De Samenwerking". Het was Zaterdag voor de Coöp. Ver- eeniging „De Samenwerking" een merk waardige dag, want de sedert vele jaren gekoesterde wensch om te komen tot stich ting van een eigen bakkerij en de uitbrei ding van haar winkel kon thans in vervul ling gaan. Vele moeilijkheden moesten overwonnen worden, doch het ijverige be stuur, gesteund door haar leden, is stap vor stap werden gegaan om het beoogde doel te bereiken. Ten einde aan het geheel een officieel cachet te geven meende het bestuur niet beter te kunnen doen, dan aan de ingebruikneming der gebouwen een tentoonstelling te laten voorafgaan, om aan leden en niet-leden te laten zien wat in de coöperatieve winkel en door de bakkerij zooal te verkrijgen is. Om 4 uur kwamen tal van genoodigden in hotel de Vier Heemskinderen bijeen om bij dit plechtig gebeuren tegenwoordig te zijn. De voorzitter, de heer N. P. Bakker opende met een woord van welkom de bijeen komst, en richtte een bijzonder welkomst woord tot den burgemeester en den gees telijk adviseur. Spr. begon met er op te wijzen, dat door bestuur en raad van toe zicht veel en druk is beraadslaagd, doch dit werken heeft zijn bekroning gevonden in hetgeen nu te gebeuren staat n.l. de opening van de nieuwe magazijnen met bakkerij en deze tentoonstelling. Spr. zet te de bedoeling van deze tentoonstelling nader uiteen, en bracht dank aan de han delskamer te Rotterdam, die zoo welwil lend is geweest voor de arrangeering van een en ander zorg te dragen. Spr. hoopte, dat deze tentoonstelling zal bijdragen tot groei en bloei der coöperatie. Moge het publiek door de netheid en zin delijkheid der verpakking, alsmede door de zeer lage prijzen besluiten voortaan slechts Haka-producten voor de huishou ding te koopen. Van den oud-geestelijk-ad viseur kap. Meereboer uit den Helder was een felicitatiebrief ingekomen met de beste wenschen voor de coöperatie. Het woord van hierna aan den burge meester, die allereerst het bestuur felici teerde met de aanwinst van de gebouwen. Spr. ziet in de totstandkoming van dit alles twee voordeelen en wel het eerste voor deel de verstrekking aan hare leden van de Haka-producten tegen den laagst mo gelijke prijzen wat vooral in dezen crisis tijd voor de arbeiders met groote gezin nen van veel beteekenis is, terwijl het tweede voordeel is, dat door de coöperatie prijsregelend wordt opgetreden, een fac tor, die ook aan de niet-leden ten goede komt. Spr. wenschte.dat de verwachtingen, die het bestuur van hare uitbreiding koes tert in vervulling zullen mogen gaan en dat de komende dagen een ruime bate zul len moge afwerpen voor het moederschap fonds, waarmede spr. de tentoonstelling vo&r geopend verklaart. Hierna verkreeg de heer De Wolf, lid van de Handelskamer te Rotterdam, het woord. Spr. wees er nog eens nadrukkelijk op, dat kahtolicisme en coöperatie elkaar niet uitsluiten, zooals wel eens ten onrechte beweerd is. Als be wijs van medeleven bood spr. namens de Handelskamer een symbolische vlag aan, daarbij de beste wenschen uitsprekende voor de toekomst. De heer W. van Ruiten nam hierna nog het woord als voorzitter van den Volksbond. Ook hij feliciteerde het bestuur van de Coöperatie met het tot nu behaalde succes, en zegde gaarne alle me dewerking toe. Nadat de eere-wijn was aangeboden werd de rondgang door de zaal gemaakt. Bij den ingang ziet men een miniatuur theeplan tage; dan achter glas verscholen de groote gebouwen van de Haka te Rotterdam, waar meer dan 400 man werken om de verschillende coöperatieve winkels van hun waren te voorzien. De volgende stand laat zien een groote verscheidenheid zeepproducten alles hygiënish verpakt. Al le soorten zeep kan men in den winkel koopen. Hierop volgen verschillende soor ten en kwaliteiten thee en koffie met daar naast wat nu eenmaal bij een kopje thee of koffie behoort: koekjes en biscuits. Aan het einde van de zaal ziet men een Egyp tische tempel, gemaakt van busgroenten, keurig verzorgd en in de meest verschei dene soorten. Kortom alle waren kunt u in de coöperatieve winkel bekomen in alle kwaliteiten en tegen uiterst lage prijzen. Nog treft men aan een kleine afdeeling van in eigen bakerij vervaardigde artikelen: witte en tarwebrooden, luxe broodjes en krentenbollen om van te watertanden. Om deze tentoonstelling aantrekelijk te maken zijn eenige attracties in de zaal geplaatst, als sjoelbakken, het vroolijke rad en visch- stand, terwijl een jaszband zorgt voor een opgewekte stemming. We hebben nog even vluchtig de nieuwe gebouwen in oogen- schouw genomen en de aannemers hebben eer van hun werk. De bakkerij met haar nieuwe heete luchtoven is ingericht vol gens de meest moderne eischen. Boven deze bakkerij liggen de magazijnen der vereeniging, waar alle mogelijke huishou delijke artikelen zullen tentoongesteld wor den, ten einde het koopen te vergemakke lijken. Bestuur en raad van toezicht kun nen dan ook met voldoening op hun ar beid terugzien. We wenschen de coöpera tieve winkel met bakkerij een steeds stij gend succes toe. VOORHOUT. Kleinveevereeniging D.V.V. Bovenge noemde vereeniging hield op 9 November in Café Boerhave vergadering onder voor zitterschap van den heer H. Zuidhoek. Na een woord van welkom aan de aanwezigen werd aan den secretaris, den heer W. Floor, verzocht de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna werd een voorstel behandeld be treffende de leden der Katwijksche Klein- veevereeniging. Onder algemeene goed keuring werd besloten om de leden der Katwijksche Vereeniging uit te sluiten voor inzendingen voor de a.s. tentoonstel ling. Hierna werd en de prijzen vastgesteld, welke uitgeloofd zullen worden voor de a.s. tentoonstelling, welke gehouden wordt op 5 en 6 Januari 1935. Het inleggeld bedraagt voor enkele Nos. voor Kippen, Hanen, Eenden en Konij nen: voor leden Ü.35, voor niet leden ƒ1.—; voor troi's voor leden ƒ0.40, voor niet-leden ƒ1.voor toornen voor leden 0.50, voor niet leden 1.50; voor duiven en cavia's voor leden 0.20, niet-leden 0.50. De rondvraag, die enkele vragen op leverde, werd door den voorzitter vlot be antwoord. Daarna volgde loting, waarvan de prijzen uit twee aardige verrassingen bestonden. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter op gebruikelijke wijze deze ver gadering. De veiling had een vlot verloop, terwijl de handel tamelijk vlug was, Ko nijnen bracht f 0.20 tot ƒ1.80 op en kip pen 0.60. Vendu 30 nummers. Donderdag a.s. wederom veiling te beginnen op 7 uur namiddag. B. V. L. Door de Gewestelijke Com missie der Bijzonder Vrijwillige Land storm, afd. Zuid-Holland-West te 's Gra- venhage is als opvolger van den heer A. P. H. de Bekker tot plaatselijke Leider in de gemeente Voorhout benoemd de heer J. A. Verdegaal, die tot dusverre het lei derschap heeft waargenomen. WARMOND. Werkloozen. Volgens mededeeling van den correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier staan momenteel alhier ingeschre ven 67 werkloozen, waarvan geheel werk loos 60. Hinderwet. Door den heer Th. Kraan alhier is aan B. en W. vergunning ver zocht tot het plaatsen van een maalstoel (mengmachine) een ventilator en een koe kenbreker op het perceel kadastraal be kend gemeente Warmond Sectie D. 314, gelegen in den Warmonderpolder plaatse lijk gemerkt A. 131. ZILK. Lezing over de Missie. Gisteravond hield een Pater Redemptorist uit Rotter dam in het parochiehuis alhier een lezing over de Missie in Suriname, geïllustreerd met eenige lichtbeelden. Onder de beide H. Missen hield de pater een predikatie, waarin hij o.a. de parochianen tot bijwo nen van voormelde lezing en steunen der Missie in het algemeen aanspoorde. Erin geloopen. Na een lange rustpe riode wilden de stroopers Fr. en v. d. A. van Hillegom, hun geluk weer eens probee- ren in het Vogelenveld alhier om een ko nijntje te verschalken, toén zij echter, in het bezit van een dertigtal wildstrikken zijnde, door een boschwachter werden be trapt met bekend gevolg. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Winkelweek 1934. De winkelweekcommissie deelt ons mede, dat zeer veel winkeliers zich reeds opga ven voor deelname aan de winkelweek. Voor hen die tot op heden verzuimden zich op te geven zij nog medegedeeld, dat dit nog kan geschieden tot 17 November. Na dezen datum is deelname niet meer moge lijk. De dag voor de opening zal in Alphen aan den Rijn en omstreken een folder huis aan huis verspreid worden, waarop de hoofdprijzen voor de bonnen-wedstrijden vermeld staan alsmede de namen en adres sen der winkeliers-deelnemers. Men be ware deze folder want ook hier is een at tractie aan verbonden, die na bezorging in ons blad bekend zal worden gemaakt. Jubileum. Den 3en December her denkt de heer H. S. van der Putten den dag dat hij gedurende 25 jaar als Hoofd aan de R. K. Par. Scholen alhier verbonden is geweest. Hoe men te werk gaat.... Zooals we reeds eenigen tijd geleden op initiatief van den Burgemeester, in overleg met den voor zitter van het plaatselijk crisis-comité, een z.g. commissie C. gevormd die in het bij zonder de taak op zich wenscht te nemen het plaatselijk crisis-comité de middelen te verschaffen en daardoor in staat te stellen aan de vele aanvragen om hulp doorloo pend te kunnen voldoen. Uit deze commis sie C. heeft zich een werk-comité gevormd, dat haar werkwijze voorhands heeft voor gesteld als volgt: Het persoonlijk doen aan bieden van inteekenbiljetten, het organi- seeren van algemeene straat- en huiscol lecten, het inzamelen van giften in natura als levensmiddelen, brandstoffen, kleeding- stukken enz., het uitreiken van busjes aan hen, die daartoe willen medewerken, het opwekken van allen die hun begaafdheid willen geven tot het vervaardigen van huis- vlijtartikelen, ten slotte overleg te plegen met de besturen der verschillende plaatse lijke vereenigingen over het geven van uit voeringen, voetbal- en ijswedstrijden en meer. Ongeluk. De wielrijder de H. had het ongeluk tegen een muur aan te rijden. De H. bekwam een zoodanige ernstige hoofd wonde, dat heelkundige behandeling in het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodig werd geacht. BOSKOOP. DE BEGROOTING. De personeele belasting met 25 opcenten verhoogd. B. en W. schrijven aan den Raad dezer gemeente: Bij de aanbieding van het ontwerp der begrooting voor den dienst 1935 deelden wij mede, dat geen rekening was gehouden met het door den Minister van Binnenland- sche Zaken in uitzicht gestelde wetsont werp met betrekking tot de voorziening in de gemeentelijke kosten van werk- loosheidszorg. Hoewel wij het beginsel in beginsel minder juist achten in de ge- meentebegrooting gewicht toe te kennen aan maatregelen welke bij den wetgever in voorbereiding zijn, waarbij nog altijd de mogelykheid bestaat, dat de ontwerpen tijdens de behandeling op hoofdpunten worden gewijzigd, hebben wij gemeend in de gegeven omstandigheden deze beden king niet te zwaar te moeten laten wegen en het begrootingsontwerp te veranderen als had het wetsvoorstel reeds kracht van wet gekregen. In tweeërlei opzicht is het bovengenoem de wetsontwerp voor de gemeenten van beteekenis: In de eerste plaats wordt, zij het tijde lijk, het belastinggebied der gemeenten be langrijk ingekrompen. Ingesteld zal wor den een werkloosheidssubsidiefonds, waar van de inkomsten zullen worden aange wend ter tegemoetkoming aan de gemeen ten in hare uitgaven, voortspruitende uit de voorzieningen terzake van werkloos heid. In dit fonds zullen de inkomsten welke aan de gemeenten worden ontnomen, het totaal dezer inkomsten kan worden gesteld op een vierde van de belastingcapaciteit van alle gemeenten, worden gestort. Deze inkomsten zijn: a. veertig ten honderd van de hoofdsom der grondbelasting; b. tachtig ten honderd van de hoofdsom der pers. belasting naar de grondslagen huurwaarde, meubilair en dienstboden; c. vijf en twintig opcenten op de hoofd som der gemeentefondsbelasting; d. tien opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Verwacht wordt, dat uit deze middelen het fonds over'een som van 44.000.000. zal kunnen beschikken. Het rijk zal een bedrag van 46.000.000.in het fonds storten, zoodat ter subsidieering van de gemeenten voor 1935 circa ƒ90.000.000. beschikbaar zal zijn. Als men weet, dat in 1934 slechts 46.000.000.als bijdrage aan de gemeente zal worden uitgekeerd, ligt de conclusie voor de hand, dat de subsi dieering in ruimere mate zal plaats vinden. Hieruit vloeit evenwel niet voort, en hier komen wij bij de beteekenis welke het wetsontwerp in de tweede plaats heeft, dat iedere gemeente in werkelijkheid voor deel van de instelling van het werkloos heidssubsidiefonds zal hebben. Dit zal slechts dan het geval zijn als de hoogere bijdrage uit het fonds niet alleen het ver lies aan inkomsten goedmaakt, maar ook meer dan de te derven belastingopbreng sten bedraagt. Voor onze gemeente geeft de berekening een nadeelig verschil. Tegenover een hoogere bijdrage van rond 24.750.staat een verlies aan in komsten van rond 33.600.zoodat een verschil ten laste dezer gemeente van rond 8.800 is te constateeren. Ofscjioon wij maatregelen voorbereiden, die een vermindering der uitgaven tot ge volg zullen hebben, is het uitgesloten, dat de verlaging tot een bedrag van het na deelig verschil zal kunnen worden bereikt. Van de gemeente kan ook niet worden gevergd, dat zij op haar budget' volledig opvangt de nadeelen, welke haar door 's rijks maatregelen worden berokkend. Aan eenige verzwaring van den belas tingdruk zal derhalve hoezeer wij het ook betreuren, niet kunnen worden ontkomen. Slechts noode en na ampele overweging zijn wij er toe overgegaan het voorstel te doen, omdat wij ons bewust zijn van de groote bezwaren, welke daaraan zijn ver bonden. Wij hebben ons ook de vraag ge steld of het tekort niet zou kunnen worden overbrugd door vermindering van het be drag, dat aan de reserve wordt toegevoegd. Dit achten wij evenwel niet verant woord. Allereerst draagt deze oplosisng in zich het bezwaar, dat voor de begrooting 1935 een te groot bedrag van z.g. eenma lige dekkingsmiddelen zou worden aange wend, terwijl in de tweede plaats nu de toekomst zich nog zoo onzeker en donker afteekent een algemeene reserve van 50.000.op een jaarlijksch budget van rond 500.000.in geen geval hoog kan worden genoemd. Voor verhooging kwamen alleen de op centen op de hoofdsom der personeele be lasting in aanmerking. De opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en die der gemeentefondsbelasting zullen met in begrip van de opcenten, welke ten bate van het werkloosheidssubsidiefonds wor den geheven, hun wettelijk maximum van 50 respectievelijk 80 hebben bereikt. Wel kunnen in bijzondere omstandighe den de opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting op maximaal 100 worden gebracht, maar dit is slechts dan geoorloofd, als o.a. de personeele belas ting zoodanig is opgevoerd, dat een op brengst wordt verkregen gelijk aan een heffing volgens het wettelijk tarief ver meerderd met 150 opcenten. Er restte ons derhalve geen ander mid del om in het tekort te voorzien dan ver hooging der opcenten op de personeele be lasting. Vermeerdering met 25 opcenten geeft, naar raming, een opbrengst van 7.000.Wij doen u daartoe het voorstel. Het dan nog ontbrekende bedrag van ruim 1.800.is gevonden door vermin dering van het bedrag van den post voer onvoorziene uitgaven. Kindervoeding. Alhier hebben zich enkele ingezetenen in een commissie ver- eenigd welke ten doel heeft aan school kinderen die daarvoor in aanmerking ko men warm voedsel te verstrekken. Regionale commissie. Naar wij verne men is de regionale commissie voor boom- kweekerscredieten met ingang van 1 No vember 1.1. opgeheven. ZOETERWOUDE. Sociale avond. In de aankondiging van de sociale avond, hebben wij abusievelijk geschreven, dat deze op Donderdagavond zal plaats hebben. De genoodigden zullen opgemerkt hebben dat dit D i n s d a g- avond moet zijn. ZOETERWOUDE (DORP). Volksbond. Verleden week werd door de plaatselijke afd. het patroonsfeest her dacht. Des avonds te half acht werd in het patronaat een feestvergadering gehouden, welke goed was bezocht. Door den voorzit ter, den heer van Haastregt, werd deze bij eenkomst op de gebruikelijke wijze ge opend en allen hartelijk welkom geheeten. doch inzonder den spreker van dezen avond den heer van Slingerland uit Alkmaar. Het Bondslied wordt door de vergadering staande meegezongen, de solo-partij wordt door den heer Wout van Klink uitgevoerd, alles onder begeleiding van den heer Th. Deckers, die zich bereid verklaard had de zen avond het muzikale gedeelte op de piano te verzorgen. Door enkele leden van de St. Jansfanfare werden hierna een paar vroolijke nummertjes muziek ten gehoore gebracht. Door de propaganda-cluib, welke het humoristische gedeelte van dezen avond zou verzorgen, werd hierna een voordracht gegeven. Omstreeks half negen betrad de heer van Slingerland het podium, tot het houden van een feestrede, welke getiteld was: „Waarom organisatie". Doch alvorens spr. met zijn eigenlijk onderwerp begint, wil hij eerst een oogenblik met de ouderen verwijlen in den tijd van 15 k 20 jaar ge leden, hoe hij met hen medegestreden heeft bij de oprichting van deze afdeeling. Spre ker zegt, hiervan voldoening te hebben bij het zien van de nu zoo bloeiende afdeeling, waarvan hij eens de voorzitter is geweest. Spreker gaat vervolgens over tot het hou den van zijn rede, welke wederom onder verdeeld was in drie deelen n.l. „Het ver leden, het heden en de toekomst", van welke laatste spreker aan de hand van Rerum Novarum en Quadragesimo Anno" een schets gaf. Ruim een uur heeft spre ker zijn gehoor in spanning gehouden na af loop waarvan een welverdiend applaus los barstte. De Geestelijk Adviseur, kapelaan Sijm, dankte spreker voor zyn schitterende le zing. Het vroolijke gedeelte van den avond werd hierna afgewerkt, waarna door den Geestelijk Adviseur, na het zinigen van het strijdlied, alle medewerkenden werden be dankt en de feestelijke bijeenkomst werd gesloten. TNItlJ YERRODET* Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11