DE SCHAT IN HET OUDE HOLL AND UIT DE RADIOWERELD DONDERDAG 8 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 Naar verluidt moet de schade zeer ern stig zijn, en maakt de „Erik Boye" veel water. Een viertal sleepbooten is ter assis tentie uitgevaren. Men zal trachten het schip op een zandbank te zetten. Bergings vaartuigen uit Antwerpen hebben zich naar „Erik Boye" begeven. BRAND IN EEN SCHOENFOURNITUREN- FABRIEK TE HILLEGERSBERG. Gisteravond omstreeks 7 uur, is, naar de „U.R.Crt." meldt, brand uitgebroken in de Nederlandsche Schoenfourniturenfa- briek Primus, gevestigd in het pand Koot- schekade 4 te Hillegersberg. Het bedrijf is sedert kort aldaar gevestigd en zijn twee aangrenzende pakhuizen, gelegen aan de Willem van Hildegaersbergstraat eveneens bij dit bedrijf betrokken. Men houdt zich aldaar bezig met het vervaardigen van anti-slips, uit fluweel, spons, gummi als mede de fabricage van hielkussens, gum miborstels, kousenbeschermers enz. Ook wordt poetscrème en poetsextract vervaar digd. Van zelfsprekend vond het vuur in deze zoo brandbare artikelen een gretig voed sel, doch door spoedig optreden van de brandweer heeft de brand niet den omvang gekregen, als men aanvankelijk had ge dacht. Gasten van handbrandspuit 3, wa ren onder leiding van den brandmeester F. C. Schiereck en den brandspuitmeester A. C. Schenk vingen onmiddellijk met 2 stra len op de waterleiding het blusschingswerk aan. Na een half uur was men het vuur meester. Er is veel waterschade aan de machines en diverse artikelen toegebracht. De fa briek behoort toe aan de heeren B. H. Bri- nitzer en J. Salomon, beide Duitschers, die zich onlangs te Hillegersberg hadden ge vestigd. Een en ander was tegen brand.-en water schade verzekerd. Tijdens het uitbreken van den brand was nog een Duitsche bediende in de fabriek werkzaam. Toen hij trachtte eenige vlam men te dooven, is het vuur op zijn klee ding overgeslagen en liep hij aan het rechterbeen brandwonden op. Hij is naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. Omtrent de oorzaak van den brand ver nemen wij, dat de Duitsche bediende bezig was met het smelten van was en terpen tijn. Daarbij schijnt de vlam in het zeer brandbare mengsel te zijn geslagen. Bij zijn overijlde blusschingspogingen heeft deze jonge man nog een vlak in de nabijheid staande emmer, dat een tweede mengsel was en terpentijn bevatte, omver geloopen, hetgeen de toestand uiteraard verergerde. SCHIETPARTIJ TE DREUMEL. Camera in actie. Gisteren is de 22-jarige varensgezel H. van O. uit Dreumel, gevankelijk naar Arnhem gebracht verdacht van poging tot moord op zijn tweelingbroer J. van U. al daar. De jongeman had twist gekregen met zijn broer om een kleinigheid en toen J. van U. per rijwiel de ouderlijke woning verliet, fietste hij hem na. Op den dijk haal de hij zijn broer in en vuurde in dolle drift vijf revolverschoten op hem af. De schoten hebben geen doel getroffen. Alleen de fiets werd beschadigd. De schippersknecht H. van U. is in den geheelen omtrek gevreesd om zijn groote kracht en wordt dan ook ter plaatse steeds als de krachtpatser aangeduid. Deze naam heeft men hem niet ten onrechte gegeven, want het jongmensch, dat als zeer opvlie gend en driftig bekend staat, heeft reeds meermalen op gevaarlijke wijze gebruik van zijn lichaamskracht gemaakt. Toen hij n.l. veertien dagen geleden op het politiebureau moest verschijnen, ver dacht van vernieling, wond hij zich zoo op, dat hij den veldwachter een der ooren ge deeltelijk afrukte en hem vervolgens naar den keel vloog. Het zou met den politie man slecht afgeloopen zijn, als niet eenige personen, die op het gerucht waren toe gesneld, hem uit zyn netelige positie had den ontzet. Tegen het driftige heerschap werd toen proces-verbaal opgemaakt. De veldwachter kan tengevolge van deze mis handeling tot op heden nog geen dienst doen. Teneinde de woesteling, verdacht van poging tot moord te arresteeren, werden vijf politiemannen uit den omtrek gere- quireerd. Voorzichtigheidshalve heeft men den arrestant niet in het arrestantenlokaal te Dreumel opgesloten, doch hem overge bracht naar het huis van bewaring te Tiel. Deze voorzorgsmaatregel werd genomen, omdat de man bij een vorige arrestatie het cachot te Dreumel totaal heeft vernield en daarna was uitgebroken. De aangehou dene is ter beschikking van den officier van justitie te Arnhem gesteld. „N. R. Crt." INBRAKEN IN OSS BLIJVEN AANHOUDEN. Ondanks de arrestatie van de dievenbende. Ondanks het feit, dat door de gemeente politie van Oss de hand is gelegd op een jeugdige dievenbende, welke een groot aantal kleine inbraken gedurende den laat- sten tijd had gepleegd en dit aantal arres taties is aangegroeid tot ongeveer 20 jon gelui is gisternacht nog op verschillende plaatsen van Oss ingebroken. O.m. is in gebroken in het gebouw der firma Hes, alwaar op het kantoor een aantal sigaren zijn medegenomen, terwijl tevens is inge broken in den volksbazar van de firma Oppenheimer, waar een groot aantal diver se winkelvoorraden zijn ontvreemd. De die ven hebben zich ook toegang weten te ver schaffen tot de school van de parochie Ma ria Onbevlekt Ontvangen, waar in alle klassen de missiebusjes zijn geledigd. De inbraken zijn aangegeven bij de politie, die terstond een onderzoek heeft ingesteld. Omtrent het resultaat kan nog niets wor den gemeld, doch men vermoedt, dat cie verschillende inbraken door dezelfde per sonen zijn gepleegd. Het politie-onderzoek heeft gisteren den geheelen dag voortgeduurd. De manier, waarop men te werk was gegaan, kwam de marechaussee bekend voor en kwam sterk overeen met de werkwijze van den 19-ja- rigen v. B., een persoon, die reeds meer inbraken op zijn kerfstok heeft. Onmiddel lijk is van B. aangehouden. Hij werd aan den lijve gefouilleerd en inderdaad werd tusschen de voering van zijn overjas een geheel nieuwe pijp gevonden, welke afkpm- stig bleek te zijn uit het galanteriemagazijn van de firma Oppenheimer. Tevens vond men op zijn kleeren sporen van kaars vet. Dit was eveneens een sterke aanwij zing, want het was gebleken, dat de dieven op hun rooftocht gebruik hadden gemaakt van kaarsen. Van B. ontkende echter het hem ten laste gelegde. De marechaussee achtte Verder termen aanwezig den 23-jarigen v. U. aan te hou den en op te sluiten. Beide personen ble ven ontkennen, doch toen de aanwijzingen zich tegen hen opstapelden, vielen zij door de mand en bekenden zich aan de vier. in braken te hebben schuldig gemaakt. De verdachten zullen ter beschikking worden gesteld van den officier van justi tie te 's-Hertogenbosch. In den loop van den dag zijn nog meer personen gearres teerd, verdacht van medeplichtigheid. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. INBRAKEN IN ENSCHEDESCHE VILLA'S. Een berucht Duitsch inbreker de dader. Den laatsten tijd zijn in Enschede en om geving verscheidene inbraken in buitenhui zen gepleegd. Bij een daarvan n.l. in de villa van den heer G. Jannink, maakten de inbrekers zelfs een groote Buick-auto buit. Deze wagen werd later onbeheerd aange troffen tegenover het station Frankfurt am Main. Uit het ingestelde onderzoek is GEMENGDE BERICHTEN Auto op bewaakten overweg door trein gegrepen Inzittenden wisten zich in veiligheid te stellen. Gisteravond omstreeks half tien heeft op den bewaakten overweg te MierloHout op den drukken verkeersweg Helmond Eindhoven een ernstig ongeluk plaats ge had. Toen de afsluitboomen half waren neergelaten or^ den trein van Helmond, naar Eindhoven te laten passeeren naderde op den weg een van Helmond komende luxe-auto van den heer C. de J., uit Mierlo. De autobestuurder reed onder de half neergelaten boomen den overweg op en zag toen tot zijn ontzetting den trein op betrekkelijk korten afstand aankomen. Het is slechts aan groote tegenwoordig heid van geest te danken, aldus de „Msb.'V dat dé heer De J. met zijn echtgenoote en nog twee andere personen, die zich in de auto bevonden, nog uit den wagen konden springen en aldus aan dén dood zijn ont snapt. Want pal naast hen werd de auto door de locomotief van den op volle snel heid rijdenden trein gegrepen en meege sleurd. De machinist remde uit alle macht en op betrekkelijk korten afstand wist hij den trein tot stilstand te brengen. De auto was intusschen in brand gevxlogen en lag op het tweede spoor. Hoe hevig de schok is geweest, blijkt wel hieruit, dat in het wrak van de auto later een buffer werd gevonden, die van de lo comotief was afgebroken. Toen bleek, dat de inzittenden van de auto aan den dood waren ontsnapt, heeft de trein de reis voortgezet, terwijl intus schen rijks- en gemeentepolitie van Mierlo werden gewaarschuwd evenals de brand weer om de als een fakkel.brandende auto op de spoorlijn te blusschen. Burgemeester Verheugt was spoedig aan wezig. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat vorige week op denzelfden over weg een auto op wonderlijke wijze aan overrijding is ontsnapt. Toen is de auto n.l. dwars door den slecht verlichten af sluitboom gereden, kwam op de rails voor een trein terecht en ook toen wisten de inzittenden nog op het laatste moment den wagen te verlaten. VRACHTAUTO OVER DEN KOP GESLAGEN ZES INZITTENDEN ONGEDEERD Fietser rijdt tegen auto en wordt gedood Op den Rijksweg HarderwijkErmelo heeft gistermiddag een ongeluk plaats ge had, waarvan een schoenmaker het slacht offer is geworden. Bij het passeeren van een opgebroken weggedeelte wipte een vrachtauto een ijzeren- wegplaat open, welke tusschen de as van de auto geraakte. Hierdoor sloeg de vrachtwagen over den kop. In deze wagen waren een zestal jongelui gezeten, die op weg waren naar de „Zesdaagsche" te Amsterdam. Zij werden geen van al len gewond. Op het moment dat de auto over den kop sloeg reed een wielrijder achter haar aan. Deze wielrijder, een 36-jarige schoen maker, Huyer, kon zijn vaart niet meer temperen, zoodat een botsing onvermijde lijk was. Hij reed tegen de auto met het gevoig, dat hij in zeer zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Ermelo moest werden overgebracht, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. De schoenmaker laat een vrouw met eenige kinderen achter. AANVARING OP DE WESTERSCHELDE Het van Antwerpen komende Deensche s.s. „Erik Boye" is gisteravond op de Wes- terschelde bij Walsoorden in aanvaring ge komen met het van zee komende, vermoe delijk Duitsche s.s. „Karl Wygand". FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van Wil. J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOUD. 41) „Doet u geen moeite, meneer Nieuwen- huis!" onderbrak Sanders plotseling zich zelf en van den rustigeri conversatietoon, waarop hij zoo pas gesproken had, was thans niet meer te bespeuren. Een oogen- blik zat ik perplex. In zijn hand glin sterde een kleine revolver, welke dreigend op onzen gastheer was gericht, die als ver slagen achter zijn schrijfbureau zat, waar van een lade half was opengetrokken. Het was thans een gebiedende stem, wel ke ik hoorde en die ik mij herinnerde van dergelijke situaties, die ik reeds eerder had meegemaakt. „Mag ik u verzoeken uw handen om hoog te steken en op dien stoel daar plaats te nemen." Hij wees met het hoofd in de richting van een eenvoudigen kantoorstoel, welke naast de deur stond. Nieuwenhuis vol deed aan het bevel, blijkbaar beseffend, dat hier alle tegenstand nutteloos was, en zooals hij daar als een gebroken man door het vértrek strompelde, leek hij plotseling jaren ouder geworden. Nog steeds kostte het mij moeite te ge- looven, dat ik in dezen man den dader van den moord op van Dobben voor mij zag en zeker was ik in dit oogenblik niet in staat mij een zuiver beeld te vormen van de geraffineerde wijze, waarop de ma kelaar deze duistere zaak had geënsce neerd. „Wij zullen elkaar wel niet veel meer te vertellen hebben, meneer Nieuwenhuis", zei Sanders, „toen deze zich totaal versla gen op den aangewezen stoel had laten neervallen. „Uw houding", vervolgde hij met iets van grenzelooze minachting in zijn stem, „bewijst afdoende, dat u er niet aan denkt te ontkennen. Trouwens, dat zou in dit geval niet baten, want, zooals ik u reeds zei, het bewijsmateriaal is overstelpend. U hebt uw rol als profes sor gespeeld voor de eerste en waar schijnlijk ook voor de laatste maal. Hebt u nog iets te zeggen?" Doch Nieuwenhuis scheen niet in staat ook maar een woord uit te brengen. Hij knikte slechts ontkennend; zijn houding was die van den man, die tot de erken ning gekomen is, dat hij met deze wereld heeft afgedaan. „Wees jij zoo goed, Miel, even tegen het raam daar te tikken." Ik deed wat mij verzocht werd en on middellijk reed een gesloten auto lang zaam voor, terwijl bijna tegelijkertijd op de deur van het privé-kantoor werd ge klopt. Twee rechercheurs traden binnen. Sanders gaf hun een wenk en terwijl Nie- wenhuis trachtte iets van zijn vroegere houding te herwinnen, begaf het drietal zich zwijgend naar den wachtenden auto. De detective vertelt. „En nu tusschen ons beiden, Miel", sprak Sanders, toen wij een half uur later op het terras van café „De Kroon" tegen over de grijze St. Bavo en met Laurens Jansz. Coster als stille getuige achter een aperitif zaten. „Zeg' eens eerlijk: was je niet een klein beetje verwonderd, toen Nieuwenhuis als de dader van deze aan eenschakeling van misdrijven werd ont maskerd?" „Verwonderd is het juiste woord niet", antwoordde ik langzaam. „Het was een mengsel van intense verbazing en onge loof, dat mij beheerschte. Geloof me: ik heb minstens vijf minuten noodig gehad, om tot de overtuiging te komen, dat dit alles werkelijkheid was en geen droom. Wanneer ik er zelfs maar een flauw ver moeden van had gehad, dat niemand an ders dan Nieuwenhuis de gezochte profes sor was. „Dan zou je hem zeker heelemaal al leen in den D-trein van Schneidemuhl naar Holland hebben gearresteerd", vul de de detective lachend aan. „Vandaar, dat ik er de voorkeur aan af je voorloopig nog wat in het onzekere te laten. Ik ge loof niet, Miel, dat je daardoor te kort geschoten bent. Hetgeen ik je vertel len zal, moet jou voldoende stof opleveren voor een serie pakkende artikelen, waar mee je morgen nog in het ochtendblad kunt beginnen. Ik denk, dat je ook van deze affaire wel weer de primeur zult hebben." Dank zij in de eerste plaats jouw geniaal werk", complimenteerde ik, maar Sanders maakte snel een afwerende beweging. „Zeg dat niet, Miel", antwoordde hij haastig. „Mijn werk in deze zaak heeft mij allerminst reden tot voldoening ge schonken en ik zou je daarom ook dringend willen verzoeken eventueele loftuitingen aan mijn adres in je artikelen te weren. Ik blijf het voör een groot deel aan mijn schuld beschouwen, dat van Dobben als slachtoffer van deze misdaad gevallen is. en dat werpt een donkere schaduw op het uiteindelijk succes". „Ik geloof, dat ik mijn meening over Programma's van Vrijdag 9 November. Huizen, 1875 M. Alg. Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgelspel. 11.40 Gramofoonplaten. 12.30 Concert door L. Mens (orgel), Mevr. H. Sala (sopraan) en Ch. v. Isterdael (cello). 2.00 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Zang door K. M. Kwant (soüraan) en A. In der Mauer (tenor). 5.00 Declamatie. 5.45 Gramofoonplaten. 6.30 Causerie. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 L. Bogtman (bas) en Mevr. J. de Lange-Kooyman (piano) en Gramofoonpl. 9.00 Causerie. 9.30 NCRV-Kleinorkest. Om 10.15: Vaz Dias. 11.15—11.30 Gramofoonplaten. H i1 v e r s u m. 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 4.00 VARA 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie. 10.30 Orgelspel. 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 G. Smit (viola) en J. Jong (piano). 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Rembrandt-Theaterorkest en Gra mofoonplaten. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Causerie. 2.30 Gramofoonplaten. 2.40 Causerie. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonplaten. ë.00 Kinderuurtje. 5.30 Radio-Select-Trio. 6.00 B. Bles (hobo) en J. Jong (piano). 6.15 Vervolg trioconcert. 6.45 J. Huy (saxofoon) en J. Jong (piano) 7.00 Orgelspel. 7.30# Causerie. 7.50* Gramofoonplaten. 7.57 SOS-berichten. 8.00 Vraaggesprek 3de Lustrum VCJB. 8.30 Madeleine Monnir (cello) en Coba Swaan (piano).. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Lezing. II.Ö0-—<12.00 Gramofoonplaten. D r o 11 w i c h, 1500 M.* 10.35—10.50 Morgenwijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgelspel. 11.50 Voor de scholen. 12.10 New Victoria Cinema-orkest. 12.50 BBC-dansorkest. 1.35 Johan Hock's Kamerorkest. 2.20 Voor de scholen. 3.35 Causerie. 4.00 BBC-Northern Orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Lou Preager en zijn band. 6.20 Berichten. 6,50 en 7.10 Lezingen. 7.30 Liederen bij de luit. 7.50 Orgelconcert. 8.20 BBC dansorkest. 9.05 „The Roosters", in hun repertoire. 9.30 Toespraak door Ramsay MacDonald. 10.05 Berichten. toen gebl ken, dat de beruchte Duitsche inbreker, de 62-jarige F. B., met deze auto naar Frankfurt was gereisd. Hij werd te Stuttgart gearresteerd. Daar heeft hij be kend zich aan een viertal inbraken te En- politiemenschen in het algemeen noodig eens moet herzien", zei ik lachend. „Per saldo ontbreekt het jullie toch niet aan bescheidenheid „In de eerste plaats ben ik geen politie man, maar particulier detective, hetgeen een groot verschil is en in de tweede plaats is hier helaas geen sprake van be scheidenheid, maar slechts van zelfkennis", repliceerde mijn vriend, terwijl hij mij zijn sigaretten-étui voorhield. „Zelfkennis is vooral in ons vak een zeer voorname eigenschap", vervolgde hij. „Je moet je fouten onder het oog durven zien, want slechts daarmede schep je de mogelijkheid dezelfde blunders bij volgende gelegenhe den te voorkomen. Trouwens, ook in de ze zaak heb ik weer iets geleerd, Miel". „En dat is?" „Dat je zeer voorzichtig moet zijn met je principalen. Als ik bedenk, met welk een gerust geweten ik van de diensten van den heer Nieuwenhuis gebruik heb ge maakt om op het spoor van dienzelfden heer Nieuwenhuis te komen, wordt het mij koud om het hart. Als ik niet een zeer ge- waardeerden medewerker had, die in z'n vryen tijd wel eens iets in de krant schrijft zou ik de politie zeker dringend verzoeken dit-geval niet wereldkundig te maken. Ge loof me, Miel, het was een blunder van de ergste soort!" „Laten wij het dan een vergeeflijke blunder noemen", stelde ik voor, beseffend, dat ik den detective dit idee fixe toch niet uit het hoofd zou kunnen praten en om het onvruchtbare onderwwerpverder te la ten rusten, verzocht ik hem mij nu eens eindelijk uitvoerig op de hoogte te bren gen van de wijze, waarop hij deze zaak tot klaarheid had gebracht. „Laat ik dan beginnen met te vertellen, Miel", zoo begon Sanders zijn verslag, dat 10.20 Pianorecital. 10.35 „The World is mine", gevarieerd programma. 11.20 Voordracht. 11.2512.20 Harry Roy en zijn Band. R a d i o-P a r i s. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.50 Goldy-orkest. 8.20 „Un père prodigue", spel van Dumas 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert. 2.504.50 C. Rydahl's orkest. 7.30 Gramofoonplaten. 7.35 Radiotooneel. 9.45 Zang en piano. 10.05 Mandolinesoli. 10.2511.50 Dansmuziek. Keulen 456 M. 5.20, 6.35 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.40 Omroepkleinorkest. 3.20 Omroeporkest. 6.20 Gramofoonplaten. 7.00 dito. 7.35 Uit Hambui-g: „Alfred Brehm", spel van Zukowski. 8.20 Keulsch Strijkkwartet. 10.2011.20 Uit Hamburg: Omroeporkest. Rome, 421 M. 8.05 „Paganini", operette van Lehar. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Salonorkest. Gramofrtrtnr»1ato" 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Omroeporkest. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert m.m.v, orkest, sprekers en Gramofoonplaten. 10.30 Volksliederen. 10.4511.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 Omroeporkest. I.302.20 en 5.20 en 6.35 Gramofoonp* 8.20 Voor oud-strijders. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Deutsc hlandsender, 1571 M. 7.35 „Alfred Brehm", spel van Zukowski. 8.20 „Nuch und Volk", hoorspel. 9.20 Politiek overzicht. 9.30 Berichten. 9.40 Reportage. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Gramofoonplaten. Gemeentelijk RadiodistrihutiebedrIJf en de R.ü.V. Radio-centrale. 3e Programma. 8.00 Een der Duitsche zenders. 12.2014.20 Luxemburg. 14.5015.20 Kalundborg of Luxemburg. 15.2017.20 Deutschl. zender 17.20—18.50- Brussel (Fr.). 18.50—19.10 Brussel (VI.). 19.1020.50 Boedapest. 20.5023.00 Londen Reg. 23.00afloop Stuttgart. 4e Programma. 8.208.50 Parijs Radio. II.05—17.35 Londen Reg. 17.3518.20 Droitwich. 18,20—19.20 Keulen. 19.2020.00 Luxemburg. 20.0023.00 Locale uitzending. Leidsch Dilettanten Symphonie Orkest „Ad Nos- tram Utilitatem", o.l.v. den heer J. W. Smolders. Soliste mej. Rie Blok. Programma: 1. Titus (ouverture) W. A. Mozart. 2. Pianoconcert v. K. Ditters v. Dittersdorf. Aan den vleugel mej. Rie Blok. 3. Symphonie No. 6 in G dur (met Pauken slag) v. J. Haydn. 4. Marche militaire v. J. F. Schubert. 5. Rosenaus dem Süden v. J. Strauss. 6. Ballet Egyptien v. A. Luigini. l.Florentiner-marsch v. J. Fucik. In de pauze gramofoonmuziek. 23.00afloop Londen Reg. schede te hebben schuldig gemaakt. Op zijn aanwijzingen is een deel van het ontvreemde geld en de gestolen goede ren reeds teruggvenden. Het onderzoek der politie wordt nog voortgezet. bij mij, van het oogenblik af, waarop jij en Van Dobben bijna het slachtoffer wer den van den eersten aanslag, in het bosch bij Wannsee gepleegd, het vermoeden post vatte, dat slechts iemand uit de onmid dellijke omgeving van de beide belangheb benden hier de hand in het spel had. Dat ik niet direct aan Nieuwenhuis dacht, zul je mij vergeten, want welk belang kon deze hebben bij een diefstal, waardoor hij oogenschijnlijk zelf gedupeerd werd? La ter zijn mij z'n motieven eerst duidelijk geworden, doch daarover straks. De om standigheden, waaronder de diefstal van het kistje uit de brandkast werd gepleegd, waren echter van dien aard, dat onmiddel lijk gedacht moest worden aan iemand, die zeer goed van de situatie ter plaatse op de hoogte was. Ik verzocht dus, voor ons vertrek naar Oost-Pruisen, de Haarlcm- sche politie eens een onderzoek te willen instellen naar de antecedenten van het personeel van het Woningbureau „Her mes" »en tevens eens te -willen nagaan in hoeverre eenige lieden uit den kennissen kring der beide makelaaars, die van de vondst der oude documenten op de hoogte konden zijn, voor verdenking in aanmer king kwamen. Aan het sprookje van den professor uit Noorwegen heb ik dus nooit eenig geloof geschonken. De reden, waarom Nieuwenhuis er de voorkeur aan gaf voor een vreemdeling door te gaan, moet voor een deel gezocht worden in het feit, dat hij de Duitsche taal niet voldoende be heerschte om zich voor een geboren Duit- scher uit te geven. Zijn buitenlandsch ac cent zou hem overal hebben verraden. Er waren echter nog andere redenen. Van het begin af aan is zijn streven er op gericht I geweest den man, die met het onderzoek zou worden belast, op een dwaalspoor te brengen (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9