leder pak HONIG's VERMICELLI h'on'ig" Bouillonblokje GRATIS DE SCHAT IN HET OUDE HOLLAND WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN SLAGER ONDER EEN VRACHTAUTO GEDOOD. Gisternamiddag is op de Mattenesserdijk te Rotterdam de 25-jarige slager B. F. van der Valk, die daar fietste, door een vracht auto, welke achteruit reed, overreden. Het wiel ging den jongeman over het hoofd. Hij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. GRAANZOLDER INGESTORT. In het graanpakhuis van T. te IJzendijke is de zolder, waarop 75.000 kg. graan was geborgen, ingestort. De in het pakhuis aan wezige personen konden zich door vluch ten in veiligheid stellen. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Het V.D.-bericht, dat wij gisteren 'publi ceerden, volgens hetwelk de expediteur B. uit Breezand op de markt te Purmerend door een stier zou zijn gedood, blijkt on juist. De stier heeft den heer B. wel een groote wond toegebracht aan het onderlijf, doch het staat nog niet vast of edele orga nen zijn gekwetst. Het slachtoffer is opge nomen in het ziekenhuis te Purmerend. Zijn toestand was gisteravond redelijk wel. VERDUISTERING VAN VIJFTIG MILLE. Kassier van een Boerenleenbank uit zijn functie ontslagen. Bij de Centrale Boerenleenbank te Din- teloord is een tekort ontdekt, dat in de dui zenden loopt, naar aanleiding waarvan de kassier Z. van B. uit zijn functie is ont slagen. Reeds geruimen tijd heeft de directie der Bank een onderzoek laten instellen naar de boeken, die in het geheel niet in orde waren. Als resultaat van dit onderzoek, dat nog niet geëindigd is, heeft B. zijn functie moeten neerleggen. Gebleken is, dat nog meer gelden zijn verduisterd, welke B. in andere functies onder zyn beheer had. Ook uit deze functies is hij ontslagen. De verduistering bij de Boerenleenbank beloopt ongeveer vijftig duizend gulden. Na beëindiging van het onderzoek zal men waarschijnlijk de zaak bij de justitie aan hangig maken. De inleggers der Bank zul len geen schade ondervinden. De spaar bankboekjes zijn opgevraagd in verband met het onderzoek. UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. EEN GROOTE DAG VOOR DE K.J.C. De bestrijders van Turken op een Turksche kermis. Zondag j.L was het voor de K.J.C. in Leimuiden een grooten dag. Dien dag werden er 8 jongens geïnstal leerd, in de kerngroepen van de Kruisvaart. Reeds 's morgens vroeg om kwart voor zeven waren ze present in de kerk, voor een algemeene H. Communie. Ze hadden de koude getrotseerd, 'n kruisvaarder is niet bang voor 'n koude neus. Dat heeft-ie graag voor z'n Koning Christus over. Na de Hoogmis waarbij al de K.J.C.-ers aanwezig waren, werden eerst 'n paar foto's gemaakt. Om kwart voor zeven des avonds waren de kruisvaarders weer in den burcht "aan wezig en trokken even voor zeven in op tocht de kerk binnen en namen in de voor ste bank plaats. Na de toespraak van den Directeur na derden de jongens met de standaardvlag voorop tot de communiebank. Krachtig klonk door het kerkgebouw, in antwoord op de aan hen gestelde vragen: „wy beloven en „wij willen". Daarna legden ze, met de hand op de vlag, de belofte af en ontving ieder uit de handen van den Directeur het embleem. Hierna had 'n kort Lof plaats. Na het Lof togen allen weer naar den burcht, waar het weldra volliep met ouders van leden en andere belangstellenden. Onder de vroolijke toonen van de muziek- club kwam de zeereerw. heer Pastoor, luide toegejuicht door de aanwezigen, den burcht binnen. Daarna werd de avond door den weleerw. directeur geopend met de kruisvaartgroet „Voor Christus onzen Ko ning, God wil het. Amen". Op de eerste plaats, zeide spr., heet ik u allen hartelijk welkom, in het bijzonder den zeereerw. heer Pastoor. Toen gij de eerste avond in ons midden waart, hebt gij gezegd dat ge veel van de jongens hield. Welnu, wij zullen u vanavond laten zien wat onze clubs kunnen en ook de pas ge- installeerden zullen u iets van hun werk laten zien. Het is nog maar 'n klein bloem pje, maar we zullen hopen dat door goed voorbeeld en vurigen ijver ook andere jon gens zullen aangespoord worden lid te wor den van de kruisvaart. De mondorgel- en zangclub zongen hier na „Sarie Mareis" onder leiding van den directeur, 't Applaus bewees wel, dat het keurig was uitgevoerd. Daarna hield de Matt Talbot-ban haar banuur. Onder tromgeroffel trad de Heraut binnen en had de groet aan de Kruisvaar ders plaats. Gezeten op hun blokken on der het kruis en de vlag, met den directeur in hun midden, vertelde de Heraut hun van de kruistochten in de middeleeuwen, hoe de Turken het de pelgrims in het H. Land lastig maakten en de Paus toen de christenen opriep naar de kerkvergadering te Clermont en de geloovigen daar aanmoe digde Jeruzalem te veroveren uit de han den der Turken. Ook gij hebt gezegd zooals de kruistoch- ters „Voor Christus onzen Koning". Strijdt ook gij uw strijd, niet met lans en schild, niet tegen Turken, doch tegen u zelf en tegen de wereld. Na dit puntje ging hij over tot het spel. Ditmaal werd de „Turksche kermis" ge speeld waaraan al de aanwezigen mee kon den spelen. Daarna voerden zij een gedeel te op uit het spreekkoor „De Wet" en werd het banuur op de gebruikelijke wijze ge sloten. 'n Viertal kruisvaarders voerden in uni form eenige vrije oefeningen uit, wat een aardig gezicht opleverde. Een tooneelstuk- je bracht de lachspieren in beweging, de mondorgel en gymnasitekclub gaven nog iets te zien en te hooren, totdat de gym nastiekclub met een mooie stand het slot bracht. De weleerw. directeur bracht nog een woord van dank en de zeereerw. heer Pas toor een woord van aanmoediging. Zoo kwam het slot aan dezen genotvollen en leerzamen avond. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te komt Donderdagavond te half 8 in open bare vergadering bijeen. Punten van behandeling zyn: Vaststelling der notulen van de vergade ring van 19 Juli 1934. Mededeeling van in gekomen stukken. Beëediging van den heer Thijssen als gemeente-ontvanger. Benoe ming van leden van de Commissie van Plaatselijk schooltoezicht. Voorstellen tot verkoop van grond. Voorstel tot verlenging van den overdrachtstermijn betreffenden den verkoop van den grond aan de Katwijk- sche Kalkzandsteenfabriek. Voorstel tot het verhuren van de woning Duinstraat 38. Voorstel tot het wederverhuren van de brugwachterswoning Noordwijkerweg. Voorstel tot het verhuren van teelland ge legen in de „Koestal". Voorstel tot wijzi ging van de salarisregeling voor den fa brieksbaas der gasfabriek. Prae-advies op het adres van den Katwijksche Besturen bond inzake de steunverleening aan werk- loozen. Prae-advies op het adres van den Alg. Ventersbond te Katwijk met betrek king tot de verbetering van Rynlands Uit wateringskanaal. Voorstel tot het verlee- nen van onderstand aan enkele behoefti- gen. Voorstel tot het aanvaarden van strookjes grond, benoodigd voor de verbe tering van het Overryn. Voorstel tot kwijt schelding van de door G. van Duyn Jz. ver schuldigde, pacht. Voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting Dienstjaar 1934. Voor stel tot wijziging van de begrooting van het Grondbedrijf voor het dienstjaar 1934. Voorstel tot wijziging der beheersverorde- ning voor het Grondbedrijf. Voorstel tot het opnieuw vaststellen der winkelslui tingsverordening. Voorstel tot het vragen van vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning. Rondvraag. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Het gaat in den bloe menhandel wat de prijzen betreft met kleine schommelingen doch in 't algemeen genomen zijn de prijzen lang niet loonend. Ook met de Dahlia's is het nu afgeloopen. De laatste hebben van het slechte weer en de vorst van vorige week zoodanig ge leden dat ze het snijden niet meer waard zijn. Chrysanthen komen nog veel. De prijs is niet best. Troschrysanten gaan voor 612 c ent, grootbloemige in meerdere variëtei ten brengen 710 cent op. Lelies gaan goed weg voor 7.008.50 per 100 kelken, an jers 2030 cent, rozen per bos 3045 cent, Tritoma's 5075 cent. UIT DE RADIOWERELD Programma's van Donderdag 8 November. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid v. d. Jeugd. 5.30 Pianorecital. 6.30 Gramofoonplaten. 6.45 Causerie. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8.00 Dankdienst voor het Gewas uit de Chr. Geref. Kerk te Hilversum. 9.30 Gramofoonplaten. 9.45 Causerie. 9.55 Gramofoonplaten. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Orgelconcert. 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hi'versum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Voordracht en Gramofoonpl. 12.00 Concert door „De Minstreels". 2.30 Viool-recital. 3.003.45 Naaicursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Radio-tooneel voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Het Maudr Doedelzakkwartet. 7.30 Engelsche les. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. B. Wal ter m.m.v. R. Lanes (cello). In de pauze: Eventueele reportage v. d. Zesdaagsche te Amsterdam. 10.3012.00 Reportage v. d. Zesdaagsche te Amsterdam en Gramofoonplaten. Om ca. 11.000 Vaz Dias. Droitwich, 1500 M* 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonplaten. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het Rutland Square en New Vic- toria-orkest. 1.20 Gramofoonplaten. 2.25 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Gramofoonplaten. 5.05 Orgelconcert. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Oude muziek. 7.10 Duitsche causerie. 7.40 Gramofoonplaten. 7.50 Lezing. 8.20 „Our Miss Gibbs", muzikale come- die. 9.35 BBC-Theater-orkest. t 9.50 Berichten. NOORDWIJKERHOUT. Uitvoering St. Elizabeth Vereeniging. In café Gouwenberg alhier zal de tooneel- afdeeling van de K.J.M.V. op Zondag- en Maandagavond 11 en 12 Nov. a.s. een uit voering geven ten bate der St. Elisabeth- Vereeniging alhier. Eenige jonge dames zullen dezer dagen zoo vriendelyk zijn 10.20 Korte Dienst. 10.35 BBC-orkest. 11.3512.20 Sydney Kyte en zyn Band. Radio-Paris. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.50 Pascal-orkest. 5.20 Radio-tooneel. 9.05 Nat. orkest. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert uit Rest. „Wivex". 2.204.05 Solisten en orkestconcert. 7.20 „La damnation de Faust" van Ber lioz m.m.v. solisten, koor en orkest. 9.5511.50 Dansmuziek. Keulen 456 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.35 Orkestconcert. 11.20 Uit Leipzig: Het Emdé-orkest. 1.20 Omroeporkest. 3.20 Gramofoonplaten. 4.45 Mandolineconcert m.m.v. vocaal sex tet. 6.20 Marschmuziek. 7.35 Leo Eysoldt en zijn orkest m.m.v. solisten. 8.20 „Emden", spel van Dietrich. 9.5011.20 Concert uit München. Rome, 421 M. 8.05 Concert m.m.v. solisten, koor en orkest. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Omroeporkest. 1.302.20 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. I.302.20 Salon-orkest. 5.20 Symphonieconcert. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest m.m.v. solisten en koor. Hierna tot 11.20 Gramofoonplaten. Deutsc hiandsender, 1571 M. 7.30 Berlijnsch Philh. orkest. 8.50 Prijsvraag. 9.20 Berichten. 9.50 Causerie. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Josef Schwarz en zijn orkest. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R.O.V. Radio-centrale. 3e Programma. 8.0012.20 Een der Duitsche zenders. 12.20—14.20 Brussel (VI.). 14.2015.20 Kalundborg of Luxemburg. 15.20—16.20 Keulen. 16.20—17.20 Stuttgard. 17.20—18.50 Brussel (VI.). 18.5020.30 Deutschl. sender. 20.3021.35 Beromünster. 21.35—23.00 Brussel (Fr.). 23.00afloop Stuttgart. 4e Programma. 8.208.50 Parijs Radio. II.05—16.20 Londen Reg. 16.20—18.20 Droitwich. 18.20—19.30 Brussel (Fr.). 19.3020.00 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen (journalist) o.a. Vraag gesprek met den heer L. Zuiderveld, secretaris v. d. N.V. „De Sportfondsen", over „Een overdekte zweminrichting in de Sleutelstad. 20.00afloop Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). langs de huizen toegangskaarten te ver- koopen. Daar de kas van de St. Elizabeth Vereeniging den bodem laat zien, sporen we eenieder aan een kaart te koopen, men kan er Zondag- of Maandagavond voor gaan genieten in de uitvoering. Opgevoerd zal worden het tooneelstuk in 3 bedrijven „Contrasten" van J. Haver. FEUILLETON. (Een geval uit de practijk van Wil. J. Sanders, detective), door UDO VAN EWOUD. 40) Sanders kreeg geen gelegenheid tot ver dere motiveering van zijn standpunt, want wij reden nu de Nassaulaan op en eenige seconden later stopte de wagen voor het Woningbureau en Assurantiekantoor „Her mes". De heer Nieuwenhuis had ons blijk baar hooren aankomen, want onmiddellijk werd de deur geopend en trad hij ons te gemoet. Het kantoor bleek op dezen Za terdagmiddag geheel verlaten en spoedig zaten wij dan ook in het privé-vertrek, waar vóór tien dagen nog de beide com pagnons zetelden. Nieuwenhuis schoof ons een kistje siga ren toe en wendde zich daarop tot den detective, die zich, alsof hij de eerste uren niet van plan was te vertrekken, be haaglijk in een clubfauteuil genesteld had. „Meneer Sanders, sinds ik vanmrogen uw telefoontje kreeg, heb ik geen rustig oogen- blik meer gehad. Ik bij nu den heer Wils, die inmiddels natuurlijk is ingelicht. Ver telt u mij dus eens gauw, wat uw verder onderzoek daar over de grenzen heeft op geleverd." Sanders lachte geheimzinnig. „Wat uw nieuwsgierigheid betreft, die kan ik mij indenken, maar troost u met de gedachte, dat die door den heer Wils wordt gedeeld. Ik heb hem opzettelijk nog niets medegedeeld, om te voorkomen, dat ik mijn verhaal tweemaal zou moeten doen. En wat de zaak, die ons allen zoo na aan het hart ligt, aangaat, die schijnt haar oplos sing inderdaad te naderen." „U hebt dus dep professor ontmaskerd?" vroeg Nieuwenhuis, zich in gespannen ver wachting over de schrijftafel, waaraan hij zat, heenbuigend, als wilde hij den detec tive het antwoord van het gelaat lezen. „Hoho! Zoover zijn wij helaas nog niet", antwoordde deze, terwijl hij met de hand een afwerende beweging maakte. Ik heb in de eerste plaats nog een paar inlichtingen van u noodig. Ik verzuimde n.l. in Preus- sisch Holland aan u te vragen, of zich tij dens de afwezigheid van den heer Van Dobben, dus na de inbraak, hier nog iets bijzonders heeft voorgedaan?" „U bedoelt dus sinds vorige week Vrij dag? Neen, zoolang ik hier was dat was Zondagochtend voor 't laatst is mij niets verdachts opgevallen. De man met de ge ruite pet heeft zich in ieder geval niet meer laten zien. Dat kan ik wel heel setl- lig verklaren, omdat ik zoowel Vrijdag avond als Zaterdagavond tot ongeveer middernacht op -kantoor ben geweest. Ik wil u wel eerlijk bekennen, dat het mij wel eenige moeite heeft gekost het zoover te brengen, maar door het onverwachte ver trek van m'n compagnon, was er natuurlijk heel wat werk, zoodat het, wilde ik u drieën zoo spoedig, mogelijk naar Oost- Pruisen kunnen volgen, absoluut noodza kelijk was, dat ik ook 's avonds hier kwam. „U zegt óók 's avonds", viel Sanders hem in de rede. „Wil dat zeggen, dat u ook overdag hies geweest bent?" Nieuwenhuis dacht even na. „Vrydag was ik den geheelen dag hier tot zeven uur. Daarna ben ik naar huis gegaan om te eten, waarna ik tegen half negen weer terugkwam. Zaterdagochtend ben ik maar kort hier geweest, omdat ik eenige van onze perceelen moest controleeren, maar Zaterdagmiddag en Zaterdagavond heb ik weer hier op kantoor gewerkt'.' „Is u" Sanders sprak thans zeer be dachtzaam, terwijl hij peinzend de rook van zijn sigaar nastaarde „is u vorige week Vrijdag niets bijzonders aan uw boek houder, den heer Schaafsma, opgevallen?" Nieuwenhuis trok verbaasd de wenk brauwen op. „Aan SchaafsmaNeen! Voor zoo ver ik weet, heeft hij dien dag gewoon zijn werk gedaan. Hoe komt u daar zoo by?" De detective gaf niet rechtstreeks ant woord. „Laat ik u dan een andere vraag stellen", zei hij. „Heeft het niet eenigszins uw verwondering gewekt, dat uw boek houder sinds Donderdag j.L niet meer op kantoor is geweest?" Nieuwenhuis staarde den detective met open mond aan en uit zyn houding bleek wel, dat hy tot op dit oogenblik in het wegblijven van zijn boekhouder niets bij zonders had gezien. Toen hij eenigszins van zijn verbazing bekomen was, zei hij: „Ik moet u eerlijk bekennen, dat ik geen mo ment getwijfeld heb aan de juistheid van de mededeeling, dat wy Donderdag van Schaafsma ontvingen, n.l. dat hy wegens ziekte verhinderd was op kantoor te ko men. Wanneer dat inderdaad al eenige verwondering, niet alleen by mij, maar ook bij het overige personeel mag hebben ge wekt, dan kwam die toch alleen voort uit het feit, dat mijn boekhouder gedurende de zeven jaar, welke hij in de zaak werkzaam is, nog nooit een enkele maal wegens ziek te heeft verzuimd. En nu zoudt u willen beweren. „Ik beweer niets", interrumpeerde San ders. „Ik vestig alleen de aandacht op een feit! Maar voor ik verder ga, zal ik u eerst in het kort verslag doen van mijn wedervaren sinds Wij in Schneidemuhl af scheid van elkaar namen. Het briefje, dat wij op de deur van de slaapcoupé vonden, overtuigde ons van de aanwezigheid in denzelfden trein van den man, die wij nu gemakshalve nog maar „de professor" zul len noemen. Het briefje immers kon daar nog niet lang hebben gehangen, daar het anders zeker zou zijn opgemerkt door het personeel van den slaapwagen." „Zeer juist", knikte Nieuwenhuis, doch Sanders schonk hieraan geen aandacht. „Er bleven mij dus twee mogelijkheden", vervolgde hij. „Ik kon in den trein blijven om te trachten den schrijflustigen profes sor te ontdekken, hetgeen natuurlijk groo te moeilijkheden zou opleveren, omdat de man zeker een of andere vermomming zou hebben aangenomen of ik moest in Schnei demuhl den trein verlaten, waarbij ik dan de kans liep, dat de man my zou volgen om uit te vorschen wat mij aanleiding gaf juist daar uit te stappen dan wel op een andere wijze van zijn belangstelling voor mijn persoon blijk te geven, bijvoorbeeld door vanuit den trein toe te zien, waar ik bleef.." „En?" Nieuwenhuis en ik vroegen het beiden tegelijk, hetgeen den detective een glim lach ontlokte. „Helaas!" antwoordde hij. „Wanneer ik by het opsporen van den dader in deze zaak uitsluitend had moeten afgaan op het resultaat van deze simpele handelwijze, dan had ik mijn matten wel kunnen op rollen, want de eenigen, die belangstelling bleken te toonen voor mijn verlaten van den trein waren de beide heeren, die ik bereids als medewerkers had leeren waar- deeren." „Dat waren dus twee al te bekende ge zichten", lachte Nieuwenhuis. „Inderdaad", beaamde Sanders, maar ten slotte was ik toch niet tevergeefs uitge stapt. Ik wist namelijk, dat Schneidemuhl in het bezit is van een vlieghaven en daar ik aanvankelijk reeds het plan koesterde mij vanuit Berlijn per vliegtuig naar de woonplaats van den professor te begeven, was het thans toch mogelijk aan dit plan uitvoering te geven. F-r was mij namelijk alles aan gelegen om vóór den professor op diens plaats van bestemming te zyn en daarin ben ik ten slotte toch nog geslaagd." „Had je dan zulke belangrijke inlichtin gen uit Oslo ontvangen?" vroeg ik, maar Sanders deed, alsof hij. mijn vraag niet gehoord had. „Daar aangekomen", vervolgde hij, kreeg ik al spoedig de bevestiging van hetgeen ik reeds vermoedde. Een bediende van den professor verschafte mij door zijn waarde volle inlichtingen den ontbrekenden scha kel in het bewijsmateriaal en toen de ge leerde zelf terugkeerde, behoefde lk hem slechts eenigen tijd te schaduwen om de voornaamste stukken van overtuiging in handen te krijgen. Ik werd daarby kranig geassisteerd door de plaatselyke politie, die mij 'n handigen rechercheur ter be schikking stelde en in tegenwoordigheid van deze was ik er gisteravond getuige van, hoe de professor, die zich onbespied waande, een ernstige poging deed om zich te ontdoen van een paar lastige dingen een grijze pruik, een hoeveelheid schmink". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9