WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENLAND VLOOTCONFERENTIE. VLOOTDISCUSSIES OP HET DOODE PUNT. Opzegging der verdragen door Japan te verwachten. In zake de voornaamste kwestie op de Londensche vlootbesprekingen, de 5 5 3 verhouding tusschen de resp. vlootsterk- ten van de Vereenigde Staten, Engeland en Japan heeft men thans het doode punt be reikt. Uit zeer goed ingelichte bronnen wordt medegedeeld, dat een compromis niet moge lijk lijkt. Ieder oogenblik kan thans Japan aan de mede-onderteekenaars kennis geven, dat het de verdragen van Londep en Was hington opzegt. Dientengevolge zullen deze verdragen op 31 December 1936 afloopen. Na dien datum zullen, wanneer in dien tusschentijd geen nieuwe overeenkomst is tot stand gebracht, &lle mogendheden vrij zijn om zoo veel oor logsschepen te bouwen als zij wenschen. DUITSCHLAND. ROME IS DE SCHULD VAN ALLES. Dezer dagen is in de Stadtische Tonhalle te Dusseldorp een massa-meeting gehouden, waar de „bekende Völkische redenaar Kurt Herzog" een rede hield tegen „de Room- sche op de vernietiging van het Duitsche rijk gerichte politiek". De „Katholische Kir chen-Zeitung" te Dusseldorp publiceert een verslag van deze rede, waaruit blijkt, dat de spreker op een buitengewoon heftige wijze te keer ging tegen de katholieke kerk. Na de Katholieke Kerk verantwoordelijk te hebben gesteld voor de heele wereldlijke politiek van Karei den Groote, die o.a. een slachting had laten houden onder de Sak- sers omdat zij zich niet wilden laten doo- pen, en na te keer te hebben gegaan tegen de heksenprocessen en de inquisitie, ver klaarde de spr. dat ook de wereldoorlog door Rome was aangestookt! De paus hitste den keizer van Oostenrijk op tegen Servië. De verscherpte duikboot oorlog werd, alles volgens Herzog, door Rome belemmerd, dat zich hiervoor bedien de van Rome's vriend, den Jood(!) Erz- berger. Diezelfde Jood Erzberger zorgde ook, dat er voor 7 millioen mark aan St. Pieterspenning naar Rome ging, waarvoor hij door den paus met den kardinaalshoed werd beloondOok nu nog gaat er al tijd veel Duitsch geld naar Rome. „Ik vraag u", zoo donderde de spreker, „behoort dit geld niet in de kas voor de bewapening, opdat wij de wereld van onze vijanden kunnen vernietigen? Want Rome moet on dergaan!" De „Katholische Kirchen-Zeitung" levert op deze zaak Ook commentaar, waarin be toogd wordt, dat juist het optreden van menschen als Herzog, die het eene volks deel tegen het andere ophitsen, ontbindend werkt en een hinderpaal vormt op den weg naar de volksgemeenschap. Het blad be roept zich op uitlatingen van Hitier om te betoogen, dat de katholieken het recht heb ben, zich tegen de beleedigingen te verwe ren. „En dat doen wij dan ook", gaat het ver der, „wij betreuren, dat deze ophitsing tegen de katholieke kerk en haar priesters mocht geschieden in een zaal, waar onze vereenigingen geen bijeenkomsten meer mogen houden. Wij betreuren, dat de politie in deze ophitsing tot dusver geen „bedrei ging van den confessioneelen vrede" heeft gezien. Het katholieke volk van Dussel dorp heeft een diepe krenking ondergaan. De geheele geestelijkheid van Dusseldorp heeft in een openlijk protest uiting gegeven aan haar verontwaardiging, en zij zal van dit protest mededeeling doen aan de be voegde instanties. In deze zaak staan lei ders en volgelingen, priesters en leeken bijeen, als één man". De „Katholische Kirchen-Zeitung" van 23 October, waarin dit alles voorkomt, is in beslag genomen. FRANKRIJK. DOUMERGUE'S POSITIE CRITIEK. Partij-politiek behoudt de overhand. De politieke toestand is op het oogen blik zeer hachelijk geworden voor het ka- binet-Doumergue. Er zou bijna een mirakel moeten gebeuren, zöo de heer Doumergue a.s. Donderdag niet naar zijn landgoed te Tourennefeuille zal terugkeeren. De radicale ministers in het kabinet heb ben het standpunt hunner partij aanvaard en hebben hun portefeuille ter beschikking gesteld. De gebeurtenissen hebben gisteren een zeer snel verloop gehad. De kamerleden zijn allen uit hun kiesdistricten terugge keerd met een ontzaglijke vrees voor de ontbinding. Zij zijn voor het meerendeel er zeker van niet herkozen te zullen worden. Om nu aan die ontbinding te ontkomen hebben zij aan het partijbelang de voorkeur gegeven boven het landsbelang. Van den gisteren gehouden ministerraad werd door de radicale ministers gebruik ge maakt om naar aanleiding van de behande ling van een onderdeel der voorstellen hun heen gaan tegen Donderdag in het uitzicht te stellen. Ook niet-radicale ministers hebben ge legenheid gevonden een persoonlijke poli tiek te voeren en zijn ook den minister president hard gevallen over den vorm van sommige zijner voorstellen. Den minister-president is het toen dui delijk geworden, dat hij in het vervolg niet veel steun voor zijn positie heeft te ver wachten en ook van president Lebrun valt aan te nemen, dat hij weinig zin heeft zijn positie in de waagschaal te stellen. Onder deze omstandigheden blijkt er voor den heer Doumergue niet veel anders over dan aan heengaan te denken. Hij heeft ver klaard, den toestand niet moeilijk te willen maken en zich vereenigd met den wensch van den president der republiek om de lei dende figuren gelegenheid te geven de nieuwe kabinetsformatie voor te bereiden, opdat de crisis van den kortst mogelijken duur zou kunnen zijn. Men staat dus voor het onthutsende feit, dat de proef-Doumergue geëindigd is en dat Doumergue wordt afgedankt. Het is zelfs niet eens te verwachten, dat Doumergue zal insisteeren om een votum van de kamer te vragen, nog voor de radicalen het minis terie hebben getorpedeerd, zonder in staat te zijn, zelf het bewind in handen te nemen. Met gróote bezorgdheid wordt de reactie tegemoet gezien van de publieke opinie. Het is maar al te zeer te vreezen, dat eener- zijds de ordelievende elementen in woede zullen ontsteken over de parlementaire in triges, terwijl van den anderen kant de re- volutionnaire elementen niet zullen nalaten in het water, door de radicalen troebel ge maakt, te visschen. Er wordt nu wel gesproken van een com binatie Herriot-Laval-Flandin, met een van laatstgenoemden als minister-president, maar men ziet niet in, waar een Herriot b.v. het gezag moet halen om net land van de gevaarlijke spanning te bevrijden. Zelfs wanneer de radicalen, die zelf te zeer gecompromitteerd zijn om het roer in handen te nemen, dén heer Flandin laten begaan, dan nog weet niemand hoe zulk een ministerie, dat niet de geringste homo geniteit kan bieden, het lang uit zal kun nen houden, i De politieke ontwikkeling vertoont mits dien geheel het karakter van een sprong in het onbekende. SPANJE. OPNIEUW ALGEMEENE STAKING GEPROCLAMEERD. Het antwoord op de doodvonnissen. De Spaansche premier Lerroux heeft gis teravond in de Cortes medegedeeld, dat de syndicalisten een algemeene staking voor geheel Spanje hebben geproclameerd. Eerder op den dag was reeds besloten om een staking te Sarragossa af te kondi gen, waar, naar verluidt, de syndicalisten 70 pet. van de arbeiders onder hun leden tellen. De staking is bedoeld als een protest le gen de terechtstelling van twee Spanjaar den, die ter dood zijn veroordeeld wegens hun optreden tijdens den jongsten opstand. De katholieke leider Gil Robles heeft gister in de Cortes verklaard, dat een nieu we revolutionnaire beweging is voorbe reid, welke evenwel den kop zal worden ingedrukt. De jongste revolutie is nog niet voorbij en in de straten wordt nog steeds geschoten. Onder deze omstandigheden achtte hü het de plicht van zijn partij een crisis te voorkomen en de regeering te steunen. Deze redevoering van Gil Robles was een antwoord op de rede van een monarchis- tischen afgevaardigde, Sotello, die de re geering had aangevallen, omdat' zij „twee ellendige creaturen had doen terechtstellen die een gewone misdaad hadden be gaan". De staking zal waarschijnlijk 24 uur du ren. Ofschoon de socialistische arbeiders aan deze staking niet deelnemen, zal het stakingsparool toch door een groot aantal personen worden opgevolgd. Men neemt aan, dat de militaire autori teiten te Saragossa, waar de indertijd uit geroepen staat van belegd nog niet is op geheven, zeer scherpe maatregelen tot on derdrukking van eventueele ongeregeldhe den zullen treffen. Ook uit Alicante komen geruchten bin nen over het uitbreken van een staking in verschillende bedrijven. In de Camera Santa te Oviedo. Naar de Spaansche bladen melden, heb ben de arbeiders, die de opgravingen ver richten in de ruïnes van de beroemde Ca mera Santa der geheel verwoeste kathe draal van Oviedo, aldaar twee helsche ma chines gevonden, welke wonder boven wonder met tot ontploffing zijn gekomen. De arbeiders dachten aanvankelijk, dat het twee conserven blikjes waren en wilden ze daarom weggooien om vervolgens hun opgravingswerk voort te zetten. Eenige op zichters vertrouwden de zaak echter niet en onderwierpen de blikjes aan een nader onderzoek. Zij constateerden, dat ze geheel met springstoffen waren gevuld. Het mag een wonder genoemd worden, dat de bommen, toen zij door de arbeiders tegen den grond geworpen werden, niet tot explosie zijn gekomen. Omtrent het opgravingswerk zelf wordt gemeld, dat de bestanddeelen van de be roemde Area Santa alle zijn teruggevonden en dat ook het z.g. Kruis der Engelen en het Triumfkruis, die, zooals gisteren werd vermeld, eveneens vermist werden, intact onder de puinhoopen zijn gevonden. De kisten daarentegen, waarin beide Kruisen bewaard werden, zijn geheel vernield. JQEGQ-SLAVIE. NIEUWE BESCHULDIGINGEN TEGEN HONGARIJE. Krasse beweringen. De Joegoslavische bladen blijven uitvoe rige berichten brengen over het onder zoek i. z. den moord-aanslag te Marseille. De „Politika" beweert, dat achter den aanslag ook de voormalige Oostenrijksch- Hongaarsche staf staat. Bijzonder opzien wekken' de bekentenissen van het in Bul garije gearresteerde lid der Macedonische organisatie Drangof over de deelneming van officieele Hongaarsche instanties aan de terroristische actie tegen Joegoslavië. Volgens de „Wreme" zou Drangof ver klaard hebben, dat sedert het voorjaar van 1933 de Joegoslavische emigranten als een I aparte afdeeling in het Hongaarsche leger j waren ingelijfd. Dit besluit zou genomen zijn op een gecombineerde vergadering der Hongaarsche bonden „Mowe" en „Tess", I welke ook zou zijn bijgewonod door den „hoeder van de eeuwige Stephans-kroon", baron Perenyi. Ook een vertegenwoordiger i van de 12de afdeeling van het Hongaar- 1 sche ministerie van Oorlog en de referen daris baron Apor van Altorja van het Hongaarsche ministerie van Buitenland- sche Zaken zouden aanwezig zijn geweest. De emigranten moeten door de organisa ties „Mowe" en „Tess", waarvan de Hon gaarsche premier Gömbös eerevoorzitter is, financieel zijn gesteund. De „Wreme" j beweert, dat Drangof nog andere onthul lingen zou hebben gedaan, die op even op zienbarende als vernietigende aanklachten tegen andere staten zouden neerkomen. Er wordt echter niet bij gezegd, welke die an dere staten zijn. Voorts verneemt de „Wreme" uit Wee- j nen, dat overste Pertsjewitsj vóór zijn ver- I trek naar Hongarije, waar hij op het land goed Janka-Puszta de plegers van den aan- I slag zou hebben uitgekozen, een uitvoe rig gesprek zou hebben gehad met den Hongaarschen gezant te Weenen. Perstje- wltsj zou op Janka-Puszta verklaard heb ben, dat hij met den Hongaarschen gezant nauwkeurig zou hebben besproken, hoe men de aanslag-plegers naar Frankrijk zou kunnen overbrengen. De Hongaarsche ge zant te Weenen was vroeger leider der politieke afdeeling van het Hongaarsche ministerie van Buitenlandsche Zaken en moet volgens Drangof te Sofia hebben mee gewerkt aan de organisatie van de Joego slavische emigranten. Hongaarsche protesten. Naar uit Boedapest wordt gemeld, wor den in alle Hongaarsche bladen de beschul digingen der Joegoslavische pers bespro ken. De „Magyarsag" schrijft, dat de Hon gaarsche pers zich tot dusver ten aanzien van deze onverantwoordelijke beschuldi gingen van Belgrado gereserveerd heeft getoond. De toon en de onware berichten van de Joegoslavische pers, die den Euro- peeschen vrede in gevaar zouden kunnen brengen, zullen echter niet langer worden geduld. De „Függetlenseg" verklaart, dat de openbare meening in Hongarije wel de middelen zal weten te vinden, om zich voor de onjuiste berichtgeving genoegdoening te verschaffen en de weergalooze actie van de „Wreme" voor geheel Europa aan te kaak te steleln. De „Pester Lloyd" schrijft, dat deze onverantwoordelijke actie zichzelf veroor deelt: Zij kan immers slechts diegenen ba ten, die het er op voorzien hebben, de te genstellingen nog te verscherpen en op deze wijze internationale verwikkelingen in het leven te roepen, die een gevaar vor men voor den vrede in Europa. AMERIKA. GROOTE ZEGE DER DEMOCRATEN IN DE V. S. De tot dusver uit verschillende deelen van de V. S. bekend geworden uitslagen der gisteren gehouden verkiezingen wij zen op een verpletterende overwinning der democraten. Het percentage der uitgebrachte stem men is zeer hoog. Bij enkele candidaatstelling zijn 60 de mocraten en 5 republikeinen gekozen. De republikeinen geven zelf reeds toe, dat alles er op wijst, dat de democraten de overwinning hebben behaald en dat Roosevelt gedurende de eerstvolgende twee jaar de vrije hand zal hebben om zijn po litiek program uit te voeren DE KERKVERVOLGING IN MEXICO Nieuwe anti-godsdienstige maatregelen De kerkvervolging in de verschillende Mekicaansche staten duurt onverminderd voort. Uit Merida wordt gemeld, dat de aarts bisschop van Yucatan, mgr. Martin Tritsch- ler, om onbekende redenen op het politie- presidium ontboden is om daar verhoord te worden. In den staat Yucatan hebben de kerke lijke autoriteiten de sluiting van alle ker ken bevolen, nadat op bevel van den gou verneur voor de kerken politiemannen waren opgesteld, zoogenaamd, om overtre dingen van de wet betreffende den eere- dienst te verhinderen. Het parlement van den staat Puebla heeft de bondswet betreffende de invoe ring van het socialistisch onderwijs op de scholen goedgekeurd. Het parlement van den staat Queretaro heeft een nieuwe wet aangenomen, waarin het aantal priesters in verhouding tot de bevolking wordt vastgesteld, Dientenge volge zal in dien staat op elke 200.000 in woners slechts een priester komen. In de stad Queretaro zijn twee priesters gearresteerd, wijl zij in een particuliere woning de H. Mis hadden gelezen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. FANTASTISCHE RIT VAN FEN PULLMAN-TREIN Op de lijn CalaisBrussel zijn locomotief verloren Maandagavond is te Ath in Henegouwen (België) een spoorwegongeluk gebeund, dat een merkwaardig verloop had en won der boven wonder slechts aan twee per sonen het leven heeft gekost. De Pullman-expres CalaisRijssel Brussel was tien.minuten te laat uit Calais vertrokken en had zich met een iets groo- j tere dan gebruikelijke snelheid naar Ath begeven. Dicht bij het station heeft de rails een bocht van ongeveer 400 meter lengte. De trein nam deze met een snel heid van ongeveer 100 K.M., doch plotse ling derailleerde de locomotief en werd omvergeworpen. Met de wielen omhoog tuimelde zij ongeveer ter hoogte van het midden van de bocht naar beneden. De trein, zonder locomotief, zette intusschen in vliegende vaart den tocht voort. Op het oogenblik, dat de locomotief de rails had verlaten, was echter een as van den bagagewagen losgeraakt en in den restau ratie gedrongen. Dit werkte eenigszins als rem. De reizigers werden door elkaar ge slingerd tusschen het verbrijzelde hout- wérk, terwijl wanden en ruiten barstten. Over een afstand van 300 meter ging in- 1 tusschen de fantastische rit door regen en duisternis voort. Toen de snelheid einde lijk aanmerkelijk verminderd was, kwam de restauratiewagen dwars over den weg te staan en de trein tot stilstand. Brandweer en politie waren spoedig ter plaatse om een onderzoek naar de situatie in te stellen, hetgeen wegens den regen en de duisternis groote moeilijkheden op- lverde. Niemand kon begrijpen, waar de locomotief gebleven was. Er heerschte dan I ook een moment groote verwarring. Men moest een heel eind ver op zoek gaan om de locomotief tenslotte te ontdekken. De machinist en de stoker gaven geen teeken van leven meer, de laatste werd levenloos van onder de brandstof gehaald. De passagiers waren er slechts met lich te verwondingen afgekomen. Alleen een dame moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Omtrent de oorzaak is nog niets vast te j stellen. De spoorbaan was perfect in orde, 1 ook na het ongeluk. Dat de ongewone snel- j heid het ongeluk veroorzaakt zou hebben, lijkt onwaarschijnlijk, daar 100 K.M. per uur op deze plaats een geoorloofde snel- I heid is. ZIGEUNER-KONING MOET HET LAND VERLATEN Aan Michel Kwieck, die zich „koning" noemt van de in Midden- en Oost-Europa wonende zigeuners, is verzocht, Letland te verlaten. Zelfs bij zijn eigen „onderda nen" bestaat op het oogenblik de neiging legen hem op te staan. Hun is een eigen land beloofd, naar Zionistisch model, doch zij wachten nog steeds. Michel Kwieck heeft daarom verklaard, aan den koning van Engeland het verzoek te zullen richten, hem een stuk land ter beschikking te stellen, nabij de Ganges, de plaats, waar volgens sommigen de lyieg van het zigeunervolk heeft gestaan. PROEVEN MET POSTRAKET Uit Triest wordt gemeld: Het door den Duitschen ingenieur Zucker uitgevonden raket voor postvervoer heeft wederom een reis volbracht, met een snelheid van 120Ó kilomter per uur. Het projectief werd met 1600 brieven ge laden en daarna afgevuurd. Na op een hoogte van 5000 meter te zijn aangekomen, viel het met een sierlijken bocht in een vallei 3 mijl verder neer. Na afloop der proefneming bleken de orieven volkomen onbeschadigd te zijn. H. M. de Koningin heeft het bescherm vrouwschap aanvaard van de Vereeniging „De Nederlandsche Padvinders", van welke vereeniging Z. K. H. de Prins gedurende langen tijd beschermheer is geweest. DE VERKLARING VAN DE R.K. STAATSPARTIJ. De jongste verklaring van de R.K. Staatspartij heeft een goede ontvangst ge kregen ook in de kringen van de demo cratie. In den Tilburgschen gemeenteraad heeft de heer Donders, een der voorman nen van de Katholieke Democratische Ar beiders Partij haar ongemeen sympathiek genoemd. „Ik juich de daarin vervatte wenschen toe zeide hij en ik verklaar zelfs, dat als de R.K. Staatspartij den kant uitgaat, in haar jongste manifest aangege ven, dat het 4an voor mijn fractie tijd zou worden te overwegen, om tot de R.K. Staatspartij terug te keeren". Ook in De Vaan gaf prof. Veraart een hint in die richting, al schreef hij de ge lukkige wending aan zijn invloed toe. Ze ker is, dat de herstelde eenheid der Ne derlandsche katholieken ook op staatkun dig gebied onze politieke actie niet weinig zou versterken. „Tijd". BEWIJSSTUKKEN VOOR RIJVAARDIGHEID. Uniformiteit in de exameneischen. Het Centraal bureau tot afgifte van rij vaardigheidsbewijzen houdt thans in elke provincie bijeenkomsten met zijn advi seurs ter bespreking van de exameneischen, om daarin zooveel mogelijk uniformiteit te brengen. De beoordeeling van de candida- ten door de adviseurs is soms zeer verschil lend, en het aantal mistadviezen loopt o.a. daardoor zeer uiteen. Aan iederen candidaat zal door het Cen-^ traal bureau in het vervolg een overzicht worden gegeven van de nieuwe voorschrif ten betreffende, verkeersborden en ver- keersteekens, zoodat kennis daarvan ook verplicht wordt. De instructie voor adviseurs wordt toege licht, en daarbij wordt vooral gewezen op het feit, dat de adviseur de candidaten niet mag mededeelen, dat hij geslaagd is of niet geslaagd. Het Centraal bureau beslist, en bericht deze beslissing aan de candidaten. De adviesformuli.eren voor de adviseurs worden belangrijk gewijzigd. Voor landbouwtractoren en andere zich langzaam voortbewegende motorvoertuigen zal een ander rijvaardigheidsbewijsstuk worden afgegeven. Evenals voor b.v. een driewielige' bakfiets met motor een rijbe wijs kan worden verkregen met een ge perforeerde 3, zal thans ook een nieuw rij bewijs met een geperforeerde T worden in gevoerd. De candidaten mogen alleen rijproeven afleggen in de kringen, waarin zij min of meer permanent wonen. De rijproeven moe ten worden afgenomen in een wagen, waar in de adviseur de beschikking kan hebben over een rem. SURSEANCE VAN BETALING. Gelegenheid tot accoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp: Nieuwe rege ling van de surséance van betaling, de ge legenheid tot accoord openende. De minister zet uiteen, dat bij de sur séance de bewindvoerders de toezicht-hou- dende instantie zijn. Hen op hun beurt on der toezicht te stellen, ware een toezicht in de tweede macht. Dit worde vermeden. De mogelijkheid om de schuldeischers te bevredigen is grooter geworden, hu dit ook kan geschieden door middel van een dwangaccoord. Aan het beginsel van één accoord wil de minister vasthouden. Het is niet onmogelijk, zich omstandgiheden te denken, waarbij een tweede accoord in een bepaald geval gewenscht zou kunnen we zen, doch gemakkelijker kan men zich voor stellen de nadeelige gevolgen, wanneer schuldenaar en schuldeischers de aanbie ding Van een accoord niet zouden beschou wen als een zeer ernstige zaak P. T. T.-BEDRIJF. De opbrengst van het P. T. T.-bedrijf der eerste negen maanden kwam 1.308.990 boven de raming. BINNENLAND MGR. LEMMENS TE VENLO Spontane huldebetuiging aan den beminden Bisschop Dinsdagavond omstreeks half acht arri veerde te Venlo Z.H. Exc. Mgr. dr. J. H. C. Lemmens, Bisschop van Roermond, met zijn beide Limburgsche reisgenooten op den tocht naar het 32e Eucharistische Con gres te Buenos Aires, de hoogeerwaarde heeren J. v. Oppen, pastoor-deken van Venlo, en H. v. d. Riet, regent van de Bisschoppelijke Kweekschool te Venlo. De aankomst droeg een plechtig karak-^ ter. Toen de bisschoppelijke auto voor de St. Martinuskerk arriveerde steeg een luid gejuich op uit de dichte menigte belang stellenden, die reeds verscheiden uren voor den ingang der kerk post hadden gevat. Z.H. Exc. celebreerde een plechtig Lof met assistentie van deken van Oppen en regent v. d. Riet. Ter verwelkoming hield kapelaan Om- loo, plaatsvervangend deken, een korte toespraak, waarbij een meerstemmig kin- oerkoor liederen zong. Het kerkkoor zong hierna het „Ecce sacerdos". Na het plechtig Lof, dat door zeer velen werd bijgewoond, vertrok de Bisschop naar Roermond. Ook bij dit vertrek hadden spontane huldebetuigingen plaats, waarvoor Z. JI. Exc. wuivend en lachend dankte. NEDERLANDSCHE PADVINDERS De Koningin beschermvrouwe. GEEN EIEREN MEER NAAR DUITSCHLAND? Coöperaties staken den export; handel overweegt nog. In verband met de opzegging van het clearingverdrag Nederland-Duitschland hebben de eierenexport-coöperaties beslo ten om, hangende de thans ontstane moei lijkheden, géén versche eiren naar Duitsch- land te exporteeren. De verzending der koelhuis- en eendendeieren, welke produc ten moeilijk in andere landen zijn te plaat sen, gaat door, al realiseert men zich daar bij ter dege het daarmee gepaard gaande groote risico. De mogelijkheid, dat de vrije handel zich bij dezen maatregel zal aansluiten, is groot. UITZENDING VAN INDOLOGEN. In het eerste kwartaal van 1935 twintig. Naar wij vernemen, zullen in het eerste kwartaal van 1935 twintig afgestudeerde indologen naar Indië worden uitgezonden. Van de 117 afgestudeerden, die nog op uit zending wachten worden natuurlijk diege nen voor uitzending aangewezen, die het eerst zijn afgestudeerd. Zooals men weet, zijn in 1931 voor het laatst candidaat-Indische ambtenaren in opleiding genomen, daarna niet meer. Er studeeren nu nog 110 120. De uitzending van 20 nieuwe ambtena ren heeft alleen betrekking op het eerste kwartaal van 1935. Of en hoeveel er in den loop van het jaar nog meer zullen worden uitgezonden, is nog onbekend. In het loopende jaar zijn er in totaal 21 uitgezonden.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6