Het beleid der Regeering 26ste Jaargang VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 No. 7354 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, TOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regal Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend, TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop- f De R.K. Staatspartij en de werkloozen-steun. Het bestuur der R.K. Staatsparty heeft bij den aanvang van het parlementaire begrootingswerk in het maandblad „De R.K. Staatspartij" een uitvoerige beschou wing gegeven over de taak, die de R.K. Staatspartij in de eerstvolgende weken en maanden zal moeten vervullen. Aan deze beschouwing, helder en klaar geredigeerd, uitvoerig en tevens overzich telijk, willen wy heden een gedeelte ont- leenen een zeer belangrijk gedeelte. Dat, wat betreft den werkloozensteun. Het bestuur der R.K. Staatspartij spreekt als zijn overtuiging uit: het staat vast, dat er verlichting in het lot der werkloozen moet komen. Wij mogen er dus op vertrouwen, dat by de aanstaande behandeling in de Tweede Kamer, de Kamerfractie der R.K. Staats partij alles zal doen, wat mogelijk is, opdat bet óók kome vast te staan, dat de door haar noodzakelijk geachte verbetering in den werkloozen-steun er komt. Hoe zal, naar de overtuiging van het be stuur der R.K. Staatspartij, die verlichting er moeten komen? Wij citeeren hi&r uit het bedoelde artikel in „De R.K. Staatsparty": „De huren en de lasten, die daarop on middellijk inwerken, zullen moeten worden verlaagd. Tegen sterk verminderden prijs zullen levensmiddelen ter beschikking moeten worden gesteld, zonder dat daarbij de mid denstand onnoodig mag worden uitgescha keld. Extra hulp zal moeten worden verleend voor kleeding, schoeisel en dekking. Hier vooral zal onmiddellijke overheidssteun niet kunnen worden gemist. Voorts dienen de Gemeenten verplicht te worden een steunregeling in te voeren. Deze maatregel Ijgt geheel in de lijn van het op te richten Werkloosheidssubsidie- fonds, waarvan de strekking is: nivellee ring van lasten over de Gemeenten. Pensioenen en andere inkomsten van In wonende familieleden dienen te worden ge lijkgesteld met inkomsten uit arbeid. Zoo als thans de regeling is, werkt zij schrij nend voor de betrokkenen en uitgaven-ver- hoogend voor de publieke kas. Het door spaarzin verworven eigen bezit behoort binnen bepaalde grenzen niet door de steunregeling te worden aangetast. Wij houden ons overtuigd, dat deze maat regelen en wellicht nog enkele andere voor bepaalde groepen van personen verlichting kunnen brengen en dat de daaraan verbonden kosten, met het oog op hun werking op het volksgeheel, alles zins verantwoord zijn. Maar ook dan zal men helaas niet kun nen zeggen, dat door maatregelen van over heidswege voldoende voorziening getrof fen is. Daarom moeten de burgers onderling zoolang zij nog in redelijkheid iets hebben af te staan, hun aanvullende taak met kracht ter hand nemen en de vervulling daarvan doelmatig organiseeren. Aan deze particuliere liefdadigheid mag van over heidswege door de bepalingen van de steunregeling geen wezenlijke belemme ring in den weg worden gelegd. Wanneer zoo de weg, meer dan tot dusver, zal zijn vrijgemaakt, moet de particuliere liefda digheid gereed staan om haar taak ten volle te vervullen. Zeker voor ons Katho lieken ligt hier een eereplicht. Ieder défai tisme is hier uit den booze". Voor vandaag willen wij met deze ver wijzing naar het de Kamerfractie der R.K. Staatspartij voorgelegde „program" vol staan. Wij hopen er nader op terug te komen. Maar wij willen toch nog even de aan dacht spitsen op de laatste geciteerde alinea Onze charitatieve organisaties moeten gereed staan, om aan zooveien ais nooaig en mogelijk aanvullenden steun te verleenen. Wij hebben nog onl.tngs ter navolging gewezen op een voorbeeld, dat Delft geeft op initiatief van pastoor Vrijmoed. Haar standpunt toegelicht in de Memorie van Antwoord De gouden standaard blijft gehandhaafd. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorloopig verslag inzake de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting voor 1935. Wij ontleenen aan dit Staatsstuk: De regeering onderschrijft geheel, dat de economische toestand zeer zorgwek kend is. Hierbij zal echter moeten worden beseft, dat de overheid niet by alles kan helpen en niet in staat is, alle risico's over te nemen. Het bedrijfsleven zal in deze tijden alle krachten moeten inspannen, en niet bij eiken tegenslag bij de regee ring moeten aankloppen. Harerzijds zal de regeering alles in het werk stellen, wat in haar vermogen is om het bedrijfsleven te stimuleeren, en het geen getoond heeft levenskracht te bezit ten, in stand te houden. Alle teekenen wy'zen er op, dat de con junctuurcrisis in het algemeen haar diepte punt bereikt heeft, doch dat met name ons land zich onvoldoende de structureele wijzigingen heeft gerealiseerd. De ecpno- mische toestand van voor 1929 zal niet te- rugkeeren; het zou gebrek aan inzicht be- teekenen, indien men voor dit feit de oogen sloot. Verdere aanpassing aan het nieuwe sta- bilisatievlak is de eerste voorwaarde voor de verbetering der werkgelegenheid en daardoor van de koopkracht. Een kunstmatige stijging in geld van de inkomsten der bevolking zou niets anders dan een verdere afbraak van de werkge legenheid en daarmede van de volkswel- waart ten gevolge hebben. De Regeering is van meening, dat de aan passing over de geheele lijn zal dienen te geschieden. Niet alleen op het terrein van de loonen, doch ook op dat van de vaste lasten zal aanpassing moeten plaats heb ben. De opzegging van hypotheken. De Crisispachtwet heeft inderdaad een tijdelijk karakter. Een nieuwe wettelijke regeling van de pacht, bestemd om ook in normale tijden te dienen, zal een anderen inhoud moeten hebben. Een wetsontwerp ter zake is in voorbereiding. Het vraagstuk eener wettelyke rege ling van het recht van opzegging van hy potheken met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden is in onderzoek. De Regeering kan r.iet erkennen dat, wat zij tot dusver heeft gedaan voor de verlaging van de huishuren, onvoldoende zou zijn. In verschillende gemeenten zyn de huren van de woningwetwoningen reeds verlaagd; thans in 206 gemeenten voor 22.994 wo ningen met een huurverlaging in totaal van ƒ624.200. Er zy'n thans gemeenten, waar reeds vele woningen ledig staan; met aanbouw van nieuwe woningen moet daar omzichtig te werk worden gegaan. Waar noodig en mogelijk zal de regeering den aanbouw van goedkoope woningen bevorderen ten deele door het verleenen van tweede hypotheken aan de bouwers, ten deele door voorschot ten krachtens de Woningwet. L&ndbouwcrislspolitiek. Dat de landbouwcrisispolitiek het bewijs zou leveren, dat de regeering practisch niet veel anders doet dan het herstel af wachten, is in strijd met de feiten. Uiter aard wordt getracht de bedrijven op land bouwgebied voor ondergang te behoeden; bovendien wordt hier met kracht naar aan passing gestreefd. Wat de industrie betreft, streeft de re geering eveneens naar aanpassing. In de eerste plaats en voor het in het leven roepen van nieuwe industrieën zal op behoud en uitbreiding van bestaande be drijven de aandacht gevestigd moeten zijn. Geen centrale Industriebank. De Regeering is niet bereid een cen trale industriebank op te richten. Zij is van meening, dat de particuliere industrieban- ken, gesteund door de gewone banken, een voldoende outillage op dit terrein geven. De onlangs ingestelde commissie zal ten deze coördineeren en controleerend werk zaam zijn Ook de Regeering is zich er van bewust, dat de onbeperkte economische vrijheid in de huidige omstandigheden niet meer den grondslag kan zijn waarop de economische politiek van de regeering zich baseeren moet. Aan de door verschillende factoren, waarop hier niet nader kan worden inge gaan, in het leven geroepen onbeteugelde en moordende concurrentie op de natio nale en op de wereldmarkt, dient een brei del te worden aangelegd. De Regeering en Quadragesimo Anno. Voor zoover in de encycliek Quadragesi mo Anno de gedachte is neergelegd, dat de staat tal van bemoeiingen zal moeten over dragen aan uit het vrije maatschappelijke leven opgekomen groepeeringen, staat de regeering in beginsel sympatiek daarte genover. Evenwel zal in het oog moeten worden gehouden, dat in deze richting slechts ge leidelijk kan worden gewerkt, naarmate de organisatie van het bedrijfsleven vor dert. De Regeering ziet zeer wel in, dat de landbouw het in den eersten tijd niet zon der steunmaatregelen zal kunnen stellen. Een ingrijpende, algemeene steunverlaging op landbouwgebied ligt dan ook niet direct ir. het voornemen van de Regeering. Hiertegenover moet echter worden ge steld. dat de dikwijls niet onaanzienlijke crisisheffingen eerr-zv.ofên druk op de con sumenten leggen. Voortdurend moet de Re geering daarom blijven nagaan of, hetzij het natuurlijk prijsverloop van de wereld markt, hetzij andere oorzaken aanleiding geven om een bepaalde heffing te verla gen. Met betrekking tot de moeilijkheden wel ke voor het bedrijfsleven zijn ontstaan dnor een grooten achterstand in de betalingen van Duitsche zijde, zijn bij de Regeering maatregelen in overweging. Vlaardinger stoomlogger „Cornells" over tijd. Bemanning «/an 17 koppen aan boord. Men maakt zich te Vlaardingen ernstig ongerust over het uitblijven van den stoomlogger „Cornelis" uit Vlaardingen, waarop als schipper A. van Embden vaart Het schip behoort aan de reederij D. van der Heul N.V. en is op 11 October voor de haringvisschery vertrokken. Volgens geruchten is het schip na het stormweer van October wel gezien, doch is daarna niet meer gepraaid of onder de Vlaardingsche /loot opgemerkt. De mogelijkheid bestaat, dat he «chip In het Fransche Kanaal visschende is, in welk geval de reederij a.s. Zaterdag bericht zal ontvangen. Ook is op verzoek van de reede rij de politiekruiser „Vulcanus" uitgezonden om naar het schip uit te zien. Aan boord van de „Cornelis" bevinden zich, behalve de schipper veertien Vlaar- dingers en twee matrozen uit Marken. Geen verkoring werktijd. De Regeering is van meening, dat een verkorting van den arbeidstijd van het overheidspersoneel, met name ten aanzien van hen, die langer dan 48 uur per week werken, niet raadzaam is. Zij acht het n.L ongewenscht, thans tot utibreiding van het personeelsapparaat over te gaan. De steunverleening. Aan den wensch van een aantal leden, om niet van de steunbedragen te doen af trekken hetgeen de gesteunden van parti culieren ontvangen, kan de Regeering tot haar leedwezen in het algemeen niet vol doen. Naar de mogelijkheid van de verstrek king van eenige goedkoope levensmidde len (ook groenten) wordt een ernstig on derzoek ingesteld. Tusschen de departe menten van Economische en Sociale Zaken wordt te deze zake overleg gepleegd. De Regeering vertrouwt spoedig een conclusie te kunnen trekken. Met de meening van een aantal leden, dat bij de steunuitkeering geen rekening behoort te worden gehouden met spaargel den en kleine pensioenen, kan de Regee ring zich niet vereenigen. Intusschen heeft de Minister van Sociale Zaken een andere regeling voor de steun verleening aan diegenen, die spaargeld en huizen bezitten, in overweging. Naar mag worden vertrouwd, zal hieromtrent zeer spoedig een beslissing worden genomen. Met het denkbeeld om het werkloos- heidssubsidiefonds te voeden door een hef fing ineens ten beloope van 1 pet. van de vermogens en door een verhooging der successiebelasting kan de regeering zich niet vereenigen. Ook kan de regeering niet medegaan met het denkbeeld om ten bate van het fonds de omzetbelasting te verhoogen. Van een dergelijke verhoog mg zou het bedrijfsleven mede zeer schadelijke gevolgen ondervinden. Dezelfde bezwaren als pleiten tegen een heffing ineens, verzetten zich tegen ver hooging der successiebelasting. De Gouden Standaard. Nederland als groot-importeur, niet het minst van grondstoffen, wordt door waar- de-vermindering van de munt zonder eeni- gen twijfel zeer geschaad, daar het zijn im porten duurder moet betaler Nederland als exporteur wordt door de lagere prij zen die het als gevolg van een devaluatie misschien voor zijn artikelen zou kunnen calculeeren. alleen gebaat /oor zoover de afzet dezer artikelen niet door nieuwe of verscherpte xintingenteeringen prohibitie ve tarieven of beperkingen in het interna tionale betalingsverkeer op de buitenland- sche markten zou worden verhinderd of althans zeer bemoeilykt. Er zijn tal van Nederlandsche producten, j waarvan de prijs ook thans reeds geener lei beletsel vormt voor den afzet in het buitenland, doch waarvan die afzet door vele beperkende maatregelen wordt ver hinderd of belemmerd. Deze moeilijkheden worden door devaluatie niet weggenomen. Nederland als producent voor de eigen markt, zou in vele gevallen hooger pry- zen moeten berekenen op grond van de verwerkte buiten! grondstoffen. Neder land als scheepvaartland zou bij een de- j valuatie voordeel hebben, indien men er in slaagde de exploitatie-uitgaven, in guldens uitgedrukt, op het oude peiJ te houden. Maar zelfs dan is, gelijk buitenslands blykt voorspoed voor de scheepvaart nog niet ge waarborgd. Ten slotte mag niet over het hoofd wor den gezien, vooral niet in een land met een zoo belangrijke geld- en kapitaalmarkt als Nederland, welk een bykans onherstel bare schok het groot vertrouwen, dat het geldwezen ten onzent terecht geniet, zoo wel door devaluatie als door het loslaten van den gouden standaard zou krijgen. In de eerste plaats zou het buitenland zijn tegoed overhaast terugtrekken. Voorts zou ongetwijfeld een ernstige kapitaals- vlucht ontstaan. Het staatscrediet waarop thans zoowel het crediet van Nederlandsch Indië als van de gemeenten berust, zou voor langen tijd verdwijnen. Wie dit alles tegen elkaar afweegt, kan niet lang in twy- fel verkeeren welke van beide schalen doorslaat. Goudbloklanden. Ten aanzien van de positie van Neder land als „goudblokland" kan de regeering kort zijn. Een speciale oriënteering in eenigeriei veel minder een politieke toenadering. De traditioneele zelfstandigheidspolitiek blijft ook op dit gebied richtsnoer voor de regee ring. De onlangs te Brussel gehouden confe rentie legt het accent op onderhandelingen van dien aard Opheffing van het bankgeheim zou, zoo lang zij niet internationaal geschiedt, voor ons economisch leven zulke ernstige gevol gen kunnen hebben, dat het middel erger zou blijken dan de kwaal. De salarissen van het RijkspersoneeL Van een streven tot aanpassing aan om standigheden, die er nog niet zijn, is geen sprake. Er is helaas geen enkele aanlei- DIT NUMMER BESTAAI UIT VIJF BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een omkeer In het conflict In de Duit sche Evangelische Kerk. (2e blad). Fransche vrees voor een S.A.-Putsch in het Saargebied. (2e blad). Muiterij in een Spaansch garnizoen. (2e blad). Alle kerken In Mexico gesloten, alle gees telijken uitgebannen. (2e blad). BINNENLAND. De regeering geeft een uiteenzetting en verdediging van haar algemeen beleid, (lste blad). Overleden Is de zeereerw. heer pastoor H. N. Co 11a, te Amsterdam. (Kerkn. 4de blad). Benoemingen bij de Paters Franciscanen. (Kerkn. 4de blad). Motorschoener Jupiter" op de Noordzee vergaan. De bemanning te IJmuidcn bin nengebracht (Gem Ber., 4de blad). De Vlaardingsche stoomlogger „Cornelis" met 17 personen aan boord over tijd (lste blad). Jongeman door gasverstlkklng om het leven gekomen (lste blad). ding om te verwachten, dat binnen niei al te langen tyd de omstandigheden zullen verbeteren. Integendeel ziet er naar uit, dat de toe stand in de naaste toekomst nog aanzienlijk richting ligt dus niet in de bedoeling, nog moeilijker zal worden. Met het wetsontwerp tot verdere verla ging van 's rijks uigaven wordt de meest mogelijke spoed betracht. Het komt de re geering niet gewenscht voor omtrent de richting waarin dit ontwerp zich zal be wegen thans reeds mededeeling te doen, De regeering heeft een verdergaande al gemeene verlaging der salarissen van het rijkspersoneel overwogen, doch is aanvan kelijk van oordeel, dat aan een nieuwe verlaging over de geheele lijn voor het oogenblik ernstige bezwaren kleven. Daarom overweegt zijn, of niet een wij ziging in de classificatie der gemeenten in dier voege, dat meer dan tot nu toe re kening wordt gehouden met den plaatselij ken loonstandaard de voorkeur verdient. Het onderwijs. Dat van het openbare onderwijs grooter offers zouden worden gevraagd dan van het bijzondere, kan alleen in verband wor den gebracht met de opheffing van scho len. Over de opheffing van bijzondere scholen zijn de onderhandelingen nog gaande. De regeering acht het voorbarig hierbij te spreken van gebrek aan mede werking. Het ontwerp-grondslagenwet is nog steeds om advies bij den Onderwijsraad. Het zal echter naar de gewijzigde financieele om standigheden moeten worden herzien. De defensie. Uitvoerig verdedigt de regeering haar defensiebeleid, zooals dit in de Troonrede tot uitdrukking is gekomen. De doelstel ling van de weermacht is ongewijzigd ge bleven. Op een zelfstandige verdediging van ons land behoeft de weermacht niet berekend te zijn. Kwantitatief acht de re geering onze weermacht voldoende. Kwali tatief is zij echter op verbetering, wat be treft geoefendheid, samenhang en mate- rieelvoorziening bedacht.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1