Y*W LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 27 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP WEEK-END GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ BEILEN Bestuurder gedood. Op den nieuwen betonweg BeilenMep- pel, op ongeveer vier kilometer van Beilen is een auto, bestuurd door den 28-jarigen heer N. J. Menko, tegen een boom geboist en daarna in een sloot omgekanteld, door dat de bestuurder wilde uitwijken voor een aantal koeien, die zich op den weg be vonden. De heer Menko, die een zoon was van den bekenden textielfabrikant te En- schede-Lonneker, liep een schedelbreuk cp en overleed spoedig na het ongeluk. Dr. Meyering uit Beilen, die weldra ter plaat se was, kon geen hulp meer verleenen. De heer Menko was op weg van Gronin gen naar Enschede. Het lijk is naar Beilen overgebracht. MELKHANDELAAR DOOR AUTO GEGREPEN. Aan gevolgen overleden. Donderdagavond is op dep, nieuwen weg GoudaRotterdam nabij den Moordrecht- schen Tiendweg de 57-jarige melkhandelaar A. S. Olsthoorn, die op zijn rijwiel een bus melk vervoerde, terwijl hij den weg over stak, door een personenauto gegrepen. De man liep een schedelbreuk en een versplinterd onderbeen op. In bewusteloo- zentoestand werd hij naar het St. Jozeis Paviljoen overgebracht, waar hij gister middag aan de verwondingen is bezweken. WANDELAAR DOOR MOTOR GEGREPEN. Aan gevolgen overleden. Donderdagavond om elf uur stak de 57- jarige S., makelaar te Zandvoort, die op de Turfmarkt te Haarlem uit een consumptie tentje kwam, plotseling den rijweg naar den vluchtheuvel over. De man, die niet vast ter been was, werd daarbij aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door S., uit Haarlem. Hij liep tegen het motorrijwiel op, dat kwam van de Eendjesbrug en in de rich ting van de Gedempte Oudegracht reed. De heer S. kwam met zijn hoofd op de straat terecht en liep een zware hersen schudding op. De Ongevallendienst verleende de eer ste hulp, waarna het slachtoffer met den ziekenauto van Mathot naar het St. Elisa beths Gasthuis werd gebracht. Gisteroch tend om half vijf overleed het slachtoffer. Volgens getuigenverklaringen reed de motorrrijder met kalmen gang. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoek ooggetuigen, zich voor het geven van inlichtingen aan het Politiebureau in de Smedestraat te vervoegen. GEHEIMZINNIG GEVAL. Slachtoffer van een aanrijding? Nadat de 18-jarige C. van Eekelen, wo nende te Halsteren, Donderdagavond te Bergen op Zoom kermis had gevierd, keer de hij, na zijn meisje naar huis te hebben gebracht, des nachts per rijwiel naar huis teurg. Toen de jongeman omstreeks twee uur thuis kwam is hij direct naar bed ge gaan. Hij werd echter ongesteld en een ge neesheer, wiens hulp ingeroepen was, con stateerde, dat de jongeman een hersen- verbloeding had bekomen. Hij" werd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom ver voerd, doch bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Het vermoeden is nu gerezen, dat de jongeman het slachtof fer is geworden van een aanrijding, of schoon zyn kleeren in het geheel niet stuk of vuil waren of eenige spoor van ver schijnselen bij een aanrijding vertoonden. Men heeft de politie van het geval in ken nis gesteld, die een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld. JUSTITIE EN SWEEPSTAKE. Scherpe maatregelen der justitie; hoogs straffen. In het voorjaar 1934 werden door de Centrale recherche op last der justitie te Amsterdam een groot aantal brieven en andere bescheiden in beslag genomen, op grond van vermoeden, dat hier overtredeing der loterij wet in het spel was. Het betrof hier de deelname in de Iersche Sweepstake, die beschouwd wordt als een verboden lo terij. Aan de hand van het in beslag ge nomen materiaal werd in vele gevallen proces verbaal opgemaakt, welke stukken ter vervolging aan de justitie werden in gezonden. Naar wij vernemen is als eerste een de zer personen reeds gestraft met betaling van een geldsom van 1000.—Meerdere vervolgingen zijn in voorbereiding, de ver wachting is, dat tegen overtreders zeer streng zal worden opgetreden, waarbij de straffen niet gering zullen zijn. Er zijn ook een groot aantal lieden ge weest, wier post in beslag was genomen en ten aanzien van wie uit het onderzoek bleek, dat zij slechts deel hadden willen nemen met een paar loten, of wel slechts een paar loten hadden gekocht. Bij wijze van hooge uitzondering kregen deze men- schen het door hen opgezonden geld terug met de waarschuwing namens den offi cier van justitie aldaar, dat hij herhaling een strafvervolging zal worden ingesteld! Gezien de strenge straffen, die verwacht mogen worden, zij men dus gewaarschuwd en hoede men zich voor onaangenaamheden door geen Sweepstake-loten te koopen. DE FILMBRAND TE HILVERSUM. Pater Buijs heeft het ziekenhuis verlaten. Dezer dagen heeft de weleerw. pater S. Buys S.V.D., eveneens slachtoffer van den brand, welke op 24 September j.l. in het R.K. Vereenigingsgebouw te Hilversum woedde, de R.K. Ziekenverpleging te Hil versum verlaten. Zooals men weet had pater Buys bij de redding der kinderen zware brandwonden opgeloopen en was hij in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. De pater was aan het einde der vorige week reeds in zoover genezen, dat hij de kapel mocht bezoeken en eenige uren per dag het bed verlaten. De genezing vorderde daarna zoo voorspoedig, dat de pater reeds een dezer dagen uit het ziekenhuis werd ontslagen. Pater Buys heeft vóór zijn vertrek uit Hilversum een bezoek gebracht aan het vernielde gebouw en de drie graven der overleden slachtoffertjes, terwijl hij ook bij de getroffen gezinnen en enkele red ders een bezoek aflegde. Bij zijn vertrek uit Hilversumheeft de pater zijn dank en erkentelijkheid uitge drukt voor het meeleven en de betoonde hulp. „Msb." BRUTALE INBRAAK TE KERKRADE. De dief gaf een knaapje een cent. In den nacht van Woensdag op Donder dag, in de vroege ochtenduren, tusschen half zes en zeven uur, heeft een dief een bezoek gebracht in de woning van den heer W. aan de Nieuwstraat, opzichter aan de Domaniale mijn. Aangenomen wordt, aldus de „Tijd", dat de dief langs de goot is ge klommen en door een dakvenster op een zolderkamertje is gekomen en van daaruit zijn strooptocht door het geheele huis is begonnen, kasten en laden openend, en al les omverhalend en dooreen werpend. Toen de dief op de slaapkamer van de twee jon gens kwam, werd een knaapje van drie jaren wakker en sprong uit bed. De dief zei tegen het kereltje: „jij bent een vieze jongen", waarop prompt het antwoord volgde: „jij bent een vieze man". De dief gaf het ventje een cent en het dappere knaapje volgde den dief op zijn zwerf tochten van kamer tot kamer. Toen de dief, belast en beladen, de woning verliet aan de straatzijde door de voordeur, ging het knaapje naar de slaapkamer zijner ouders en vertelde zijn wakker geworden moeder wat gebeurd was. De moeder, pas uit 't ziekenhuis teruggekeerd, had lawaai op zolder gehoord, doch meende, dat dit door muizen was veroorzaakt. Ze is weer ingeslapen en toen ze de voordeur hoorde dichtslaan meende ze, dat het dienstmeisje binnenkwam. Er is voor een waarde van twee honderd gulden gestolen aan geld, gouden en zilveren* sieraden en kleeding- stukken. Het buffet waarin zich het tafel zilver bevindt, was ook geopend, doch daaruit is niets vermist. De brutale dief liet niet het minste spoor achter. „BANKBILJETTEN" VAN 100. Zelfs voor een zacht prijsje niet kwijt te raken. Eenigen tyd geleden is in Noord-Brabant 'n complot van valsche munters ontdekt, waarvan de leden zich toelegden op het vervaardigen en uitgaven van valsche bankbiljetten van 100. De werktuigen, waarmee de biljetten werden vervaardigd en een gedeelte van den voorraad valsche biljetten zijn toen in beslag genomen. Men heeft echter niet alles kunnen achterhalen, zoodat een aantal handlangers van het complot nog valsche biljetten van 100 in hun bezit hebben. De biljetten zijn vrij gebrekkig nagemaakt, zoodat het uitge ven niet gemakkelijk is. De heeren meen den echter toch een middel er op te heb ben gevonden, om althans nog iets binnen te krijgen, vertelt de „N. Rott. Crt". Zij namen een tusschenpersoon in den arm en deze stapte naar de Centrale Recherche te Rotterdam, waar hij vroeg, hoeveeeel het de politie waard zou zijn, als hij haar alle nog in voorraad zijnde valsche bankbiljet ten uit die partij ter hand stelde. De po litie wist, dat het uitgeven van de niet zoo heel goed nagemaakte biljetten voor de bezitters te gevaarlijk zou zijn en zij ant woordde daarom, da zij nies voor deze transactie voelde. De tusschenperstoon is daarop naar de valsch-geld-centrale te Am sterdam gegaan, waar hij evenmin succes had. Tenslotte is hij naar de Nederland- sche Bank gegaan, waar hij zijn aanbod herhaalde, maar ook daar had men geen lust om voor een „zacht prijsje" een aantal valsche biljetten van 100 te koopen, zoo dat de heeren nog steeds met hun nage maakte bankbiljetten zitten, welke zij niet kwijt kunnen raken. Teekens voor snelheidsvermindering Verkeer, dat den;Verkeer, dat den agent van voren agent van achteren nadert, moet snel- j nadert, moet snel heid verminderen, i heid verminderen. Alle leden zijn aanwezig, wanneer de voorzitter, burgemeester Brug, de vergade ring met gebed opent. De notulen der vo rige vergadering worden vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de heer W. van Groeningen de gemeente het wapen van Leiderdorp, uitgevoerd in ijzerwerk, heeft aangeboden voor het te verbouwen Raadhuis. In dankbaarheid wordt dit ge schenk aanvaard. Het zal voor een der ramen worden aangebracht. B. en W. stel len voor, in de hall van het Raadhuis een gedenksteen te doen aanbrengen' welk voorstel wordt goedgekeurd, evenals het voorstel om de ruiten van de verdieping met verschillende wapens te versieren, te weten in de Raadzaal het wapen der ge meente en van vier kasteelen, die hier vroeger stonden. Ingekomen is: een missive van Ged. Sta ten, ten geleide van een goedgekeurd raadsbesluit. Dan is aan de orde de vast stelling van de begrooting 1935 van het grondbedrijf. De voorzitter geeft het woord aan de commissie tot nazien der begrooting. De heer De Haas, namens deze commissie sprekende, verzoekt een vol gende keer de begrooting van het grond bedrijf uitvoeriger en overzichtelijker te maken. De voorzitter is alleszins genegen mogelijk vragen te beantwoorden en na dat een drietal vragen behandeld zijn, wordt de begrooting van het grondbedrijf vastgesteld: gewone dienst, baten en las ten op 4985,83, kapitaaldienst, baten en lasten 99121.73. De begrooting 1935 van het Burgerlijk Armbestuur wordt even eens goedgekeurd. De gemeente verleent een subsidie groot 2200 aan deze instel ling. Vervolgens komt in behandeling de begrooting 1935. De commissie tot nazien dezer begrooting brengt ,bij monde van den heer De Haas, in de algemeene be schouwingen naar voren, dat de geringe verhooging van de belastingen niet ver oorzaakt wordt door het gemeentebestuur, noch door den verbouw van het Raadhuis, doch dat de regeerings-maatregelen hier toe noodzaken. Verder wil spreker opmer ken over de verschillende posten, dat de commissie de huur van de gemeente-loka liteiten te laag vindt; en de tol op de Lei- derdorpsche brug besprekende, vraagt spr. of voor de fietsers niet eenzelfde regeling kan worden getroffen als voor de voetgan gers, dat er dus een vaste som wordit be taald. De heer Klaver vraagt of niet met den pachter voor een vaste som kan wor den gecontracteerd. De tol is een zware belasting voor de ingezetenen. Hij noemt verschillende cijfers. De voorz. zegt, dat deze zaak de voortdurende aandacht van B. en W. heeft. Maar er moet nog eenigen tijd geduld worden geoefend. Met de mees te kracht wordt aan deze zaak gewerkt. De voorz. geeft verder uitgebreide toe lichtingen en onder dank aan de commis sie voor het uitgebrachte rapport wordt de begrooting 1935 met algemeene stem men vastgesteld; gewone dienst ontvang sten en uitgaven op 130.990.18; kapitaal- dienst ontvangsten en uitgaven op 12.000. In aansluiting hiermede worden verschil lende verordeningen gewijzigd, t.w. de ver ordening op de heffing en invordering eener straat- en liehtbelasting (verlaagd); de verordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der vermogensbelas ting (40 opcenten zullen worden geheven in plaats van 50); de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeente-fondsbelasting (55 opcenten zul len worden geheven in plaats van 60) en de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belastig (110 opcenten zullen worden geheven, vroeger 75). Hierna volgt de behandeling van de veld wachters-verordening. B. en W. stel- voor, het grond-salaris van den veldwach ter te verlagen met 100 en dit voorstel den Minister ter goedkeuring toe te zen den. Zoo besloten. Voorts wordt de bouw verordening, welke gewijzigd is overeen komstig de wenschen van Ged. Staten, vast gesteld. De groei der gemeente heeft wijziging van de verordening der indeeling van de stemdistricten noodzakelijk gemaakt. Met alg. stemmen wordt deze verordening als volgt vastgesteld; stemdistrict I strekt zich uit van de Zijldijk tot en met de Hoog- madescheweg en stemdistrict II het overi ge gedeelte der gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt aan de Chr. Harmonie Ver- eeniging „Devote" 100 subsidie ver leend. Een verzoek van het bestuur der Ver- eeniging tot Stichting en Instandhouding eener Ned. Hervormde School om gelden beschikbaar te stellen tot aanschaffing van 16 schoolbanken, wordt ingewilligd. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Sociale Zaken waarin deze in overweging geeft met de Zieken fondsen een regeling te treffen aangaan de gesteunde werkloozen, hebben B. en W. het volgend voorstel: de verzekerde moet 50 pet. laten vallen; de doktoren be talen 10 pet. terug aan de gemeente. De werkloozen, die bij de werkverschaffing werken of steun trekken zijn verplicht, zich te verzekeren. Over dit voorstel wordt gediscussieerd. De heer De Haas vindt het geen ideale oplossing. De voorz. wil bij wijze van proef deze regeling toepassen. Zoo besloten. De voorzitter deelt aan het einde van de agenda mede, dat de werkverschaffing volgende week zal beginnen. Op het pro gram staat o.a. doortrekking Acacialaan. De heer De Haas heeft zich bereid ver klaard de leiding der werkverschaffing op zich te nemen. Betreffende de verkoop van grond aan de Acacialaan aan den heer De Witt, aannemer alhier, verkrijgen B. en W. machtiging met dezen aannemer te onder handelen. Bij de rondvraag vraagt de heer De Haas of reeds iets bekend is omtrent brand- stoffentoeslag. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Groenendijk vestigt de aan dacht op de inritten der trottoirs van de Hoofdstraat. De voorzitter antwoordt, dat deze verbeterd zullen worden in werkver schaffing. De heer Klaver bespreekt de wensche- lijkheid van de verhooging der trottoirs in de van der Doesstraat en vraagt of dit ook niet in werkverschaffing kan gebeuren. De voorzitter zegt, dat de van der Doesstraat geen gemeente-bezit is. De mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat de straat door de eigenaren aan de gemeente werd overge dragen. De voorz. geeft de heer Klaver in overweging, dienaangaande de eigenaren te adviseeren met de gemeente in overleg te treden. De heer De Graaf vraagt of reeds ant woord is ingekomen op het verzoek om verlaging van keurloonen. De voorzitter antwoord, dat hierop nog niet gereageerd is. Hierna sluit de voorzitter de vergade ring. HET WEER OP ZONDAG. Voorloopig nog zacht weer met toenemende kans op regen. De algemeene weerkundige omstandig heden in dat deel van Europa, waar de weersgesteldheid grooten invloed heeft op het weer bij ons, zijn in de laatste dagen zeer ongewoon. Het is vooral de abnormaal hooge temperatuur, gepaard aan een hoog vochtgehalte der lucht, die thans van groot belang zijn bij de verdere ontwikkeling van den weerstoestand. Deze beide omstandig heden kunnen de eerstvolgende dagen de oorzaak zijn van verrassende wendingen in het verloop der weersgesteldheid, zoodat het ditmaal bijzonder moeilijk ls de meest waarschijnlijk te verwachten weerstoestand lang te voren te beoordeelen. De abnormaal hooge temperatuur (ver schillende records werden de laatste dagen geslagen) en de hooge relatieve vochtig heid zijn een gevolg van den aanvoer van warme, vochtige lucht uit het Zuidwesten over geheel West-Europa. In dezen warm- vochtigen luststroom, die in zijn hoog vochtgehalte een groote hoeveelheid ge bonden arbeidsvermogen bevat, hetwelk gemakkelijk vrij komt en dan een 6terke actie in den dampkring ontketenen kan, ontwikkelen zich diepe stormdepressies, die nog voortdurend langs de Westkusten van ons werelddeel trekken. Het is zeer waar schijnlijk, dat zij op het weer bij ons meer en meer invloed krijgen en wel in dien zin, dat het weer niet zoo mooi zal blijven als het midden dezer week was, maar regen achtig, zeer vochtig en voor den tijd van het jaar nog vrij warm, waarbij toeneming van de windkracht kan worden verwacht. Voorloopig zal over geheel Noordwest- Europa de dampkring zeer actief blijven. Het is zeer wel mogelijk, hoewel niet met zekerheid te zeggen, dat zich een uitge breid stormveld over de Noordzee zal ont wikkelen, waardoor het weer hier te lande en vooral in het Noordwestelijk gedeelte, minder in het Oosten en Zuiden, eenigs- zins ontstuimig zal zijn. Het gebied van hoogen druk over Centraal- en Oost-Europa is echter nog krachtig tengevolge waarvan de depressies op een afstand bleven. Hierin ligt nog een kans, hoewel, naar het schijnt, een kleinere, dat het weer een sterke ten dens tot spoedige opklaring behoudt. Voor loopig kunnen wij nog rekenen op zacht weer, hoewel iets koeler dan het 1.1. Don derdag is geweest. Ik lees daar, dat er twintig Chineczen verdronken z\jn en ik verzoek je dringend twintig minaten stilto ter herdenking. (Dimanche Illustré). UIVER. Wat wil men? Moet ik het vandaag over de „Uiver" hebben of niet? Mag ik anders? Hebben wij allemaal niet meegevlogen en wilden wij niet weten waar de „Uiver" was? Er was ineens geen crisis meer en geen werkloosheid en geen malaise in zaken. Er was alleen nog maar de Melbourne- race en de „Uiver". En Scot, die als eerste zou aankomen, als.... er niets zou gebeu- En warempel er gebeurde iets. Een mo tor onklaar. En zoo kwam hij in Port Darwin aan. Onze hoop herleefde. Wij stonden voor alle winkels, waar Uiver-bulletins hingen, we waren voor de radio niet weg te slaan en we hoorden den heelen dag niks anders dan: Uiver, Uiver, Uiver! Opoe confereerde met den slager en In formeerde of die dekselsche vliegers er nou al waren. En waar of Australië lag? Of dat ver weg was? En dat het toch een me- rakel was. Mina dweilde de stoep en keek naar de lucht. Allemaal om die «ene motor van Scott die lek was. Ik zelf vroeg aan den koek eb akker of die eene niet werkende motor nou zou erg was. En deze waardige koekoloog verze kerde mij, dat Scott wel kon gaan pitten. En dat op een toon, die zijn kennis in zake vliegtuigen en motoren zonder te rughouding demonstreerde. Die koekebakker had er natuurlijk even min verstand van als ik, maar hij wist toch te vertellen, dat een vliegmachine met een motor niet kan opstijgen, en indien zij wèl kon opstijgen, (proef het onlogi sche van de redeneering des koekebakkers)% dan zou zij toch maar met halve snelheid kunnen vliegen en zou de „Uiver" haar ongetwijfeld inhalen. Ik was weer gerust en ik hoopte. Dank zij den koekebakker. En met mij hoopten de slager en de krui denier en de brievenbesteller en onze Hitle- riaansche dienstbode en de geldophaler van de belastingophaaldienst en allemaal. Wij ui verden allen. Met Parmentier en met Moll. We kregen allemaal telkens teleurstel lingen te slikken als de Uiver er maar steeds nog niet was. Schokken kregen we, die stuk voor stuk onze dood hadden kun nen zijn. En de telefoon rinkelde: Issiederal? En dan moesten we aan de krant maar weer vertellen waar de Uiver was. Ook als we het zelf niet wisten. Je kunt toch immers zulke hardnekkigen niet blijven teleurstellen. Het werd erg met die belangstelling. Gemiddeld Iedere minuut ging de tele foon. En dan vroeg een vriendelijke zoet sappige stem: Meneer, kunt u mij ook zeggen: Issie deral? Neen, juffrouw, hij is verdwaald! En toch is hij er gekomen. En toch was hij En toch waren wij allemaal een groot pietsie blij en een klein pietaie gek. U en ik en allemaal. En de bemanning wordt gehuldigd. En ik verneem zelfs, dat de man, die het woord „UiVer" op de machine heeft ge schilderd, bevorderd is tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. DANIEL. Wij hebben met ijver geuiverd Ons hart heeft geklopt van geweld Wij hebben gebeefd en gehuiverd En alle minuten geteld. Wij hebben een dag niet gegeten Hetgeen onze aandacht bewees, Wy hebben gevast en gezweeten Als deden wij mee aan de race. Wij waren in Rome en Bagdad Al was het dan maar op de kaart, Wij volgden de „Uiver" per dagblad Maar steeds in een pijlsnelle vaart. En 'k zal er ook maar niet om liegen, We weten het toch allemaal Wij zagen ze allemaal vliegen, Er was bij ons een aan den haal. Wij hadden beslist Uiveritis Waar issie? Hij isser nog niet! Hy isser! 't Is welles, 't is nietes! We zaten vol vreugd en verdriet. Zij was zoo opeens maar verdwenen, Dat was toch wel wat al te kras, De „Uiver" nam stiekem de beenen En niemand nog wist waar zij was. En midden in 't nachtelijk duister, Maar dat was het klaarlichte dag - Toen groeide de Hollandsche luister En 't Hollandsche luchtvaartgezag. Toen was er de „Uiver" de tweede Aan d'anderen kant van de aard, Toen was 't kleine Holland tevreden En werden wij langzaam bedaard. Wat was Parmentier Jij parmantig, Jij dagen lang hoog in de lucht, Van Brugge, die heeft weer „astrantlg" Het grootste gevaar overbrugd. En Prins, ook Jouw kennis had waarde, Je plicht heb je Prins'lijk gedaan, En een Mol zal niet meer door de aarde Maar nu door de lucht moeten gaan. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7