ALAPM? NEEM TELEFOON ZATERDAG 27 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DRIEHONDERD-JARIG BESTAAN REMONSTRANTSCH SEMINARIUM De ministers Kalff en Slotemaker de Bruine tullen Maandag de regeering ver tegenwoordigen bij de herdenking van het 300-jarig bestaan van het Seminarium der Remonstranten in het Academiegebouw en bij de onthulling van den gedenksteen van Jacobus Arminius in de Pieterskerk alhier HET SPORTFONDSENBAD TE LEIDEN. De actie om te komen tot een overdekte Zweminrichting in Leiden gaat gestadig voort. Na de beginwerkzaamheden, nJL het verzamelen van aanbevelingen van voor aanstaande personen en allen, die iets voor dit idee voelen, zal a.s. Woensdag een groo- te propaganda-avond worden gehouden, waarop de leider der N.V. Sportfondsen- baden in Nederland mr, J. A. C. Bieren- ibroodspot te Amsterdam, zal spreken over ,,Het Sportfondsenbad te Leiden", welke rede met lichtbeelden en film nog nader zal worden toegelicht. De toegang tot dezen avond is vrij voor iedereen boven 18 jaar. Het is te hopen, dat de foyer dezen avond te klein zal zijn om alle belangstellenden te bevatten en dat op dezen avond zoo noodig vele vrienden voor deze mooie actie zullen worden ge wonnen. Wij schreven reeds eenmaal, dat het er nu om gaat. Nu of nooit. Nu moet Leiden een overdekte zweminrichting krijgen, zoo niet dan zal het die nooit krijgen. Nu ook mag dus niemand meer achter blijven, vooral nu, waar het een actie is, waarbij iedereen helpen kan. Allen dus Woensdagavond naar de Foyer, waar de actie voor u zal worden uiteengezet. Wij verwijzen naar de annonce in dit nummer. Gouden doctoraat. Op 1 Novemiber aa. hoopt de heer dr. W. J. M. van Stockum, oud-conrector van het gymnasium te Dordrecht, thans wonend te Den Haag, den dag te herdenken, waarop hij voor vijftig jaar aan de Leidsche Uni versiteit promoveerde tot doctor in de let teren en wijsbegeerte. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 1361. Naamlooze Ven nootschap E. Hollants' Schoenmagazijnen. Leiden, Vischmarkt 23. Uittrs Dir.: Wed. J. J. C. C. van der SandenHollants, Lei den. Uittr. Comm.: H. L'. A. M. Hollants, Leiden. N. Dir.: J. Th. Raemakers, Leiden. N Comm.: A. H. Raemakers, Nijmegen. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den Notaris J. A. van Hamel alhier: De bloemisterij met woon huis, broeikassen, schuren en loodsen al hier, Witte Rozenstraat 21, strekkende tot het Rijn en Schiekanaal, totaal in bod 16.233.niet gegund. Het huis en erf en tuintje alhier, Mau- ritsstraat 26, in bod 3.950.niet gegund. Ten overstaan van den Notaris A. J. C. van der Heijden, alhier: Huis en erf met tuin alhier, Vreewijk straat 17, in bod 4.450.-, kooper de heer L. H. de Bruijn, alhier, voor 4.800. De perceelen bouwterrein aan den Haag- weg nabij de Vink en het perceel teelland aldaar aan de Vliet totaal in bod resp. 7.160.en 1.900.zijn niet gegund. Gistermiddag te 12 uur heeft de 31-jarige D. H. v. D., toen hij op den Morschweg den motor van zijn auito met een slinger wilde aanzetten, dezen tegen zijn rechterpols ge kregen, waardoor de pols brak. Door den E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, betreffende de aanbesteding van schoolbehoeften door het Gemeente bestuur. De in deze gemeente woonachtige dienst plichtigen van de lichting 1919, die hun militaire uitrustigstukken moeten inleve ren, worden herinnerd aan hun verplich ting om zich daarvan te kwijten op 29 of 30 October a.s., al naar gelang zij zijn op geroepen. De inlevering moet geschieden in het Gymnastieklokaal van het 4e Regiment In fanterie aan den Morschsingel alhier. Omtrent het tijdstip van aanmelding raadplege men de van den burgemeester ontvangen kennisgeving. Voor het examen politiediploma, afge nomen door den Ned. R. K. Bond „St. Mi- chaël" te Den Bosch, slaagde de heer H. Naber, alhier. Casino. Casino geeft deze week alhier de eerste vertooning van „Circusparade" en „Mota- no, het blanke opperhoofd". In „Circusparade" vinden we in de hoofdrollen Eddy Polo, Luciano Albertini en Ernest Verebes. Deze namen wijzen er op, dat het niet alleen een spannend film werk is, maar dat er ook het kluchtige element niet in ontbreekt. „Motano" is bewerkt naar een gezond verhaal van Zane Grey, een Wild-West ge schiedenis van haat en liefde, vol sensatie en romantiek, een verhaal, waarin de over oude haat tusschen twee families te niet gedaan wordt door de liefde tusschen Mo tano, lid van de eene, en Betty Brown, lid van de andere familie. De gewone journaals en een mooie na tuurfilm voltooien dit interessante pro gramma, dat we gaarne een woord van aanbeveling meegeven aan volwassenen. Luxor. „De Jantjes" passagierden voor eenigen tijd reeds gedurende drie weken in Lei den, en naar het schijnt is het hun zoo goed bevallen, dat de directie van het Luxor-theater genoodzaakt was, het pu bliek ook deze week in de gelegenheid te stellen deze Hollandsche film nog eens te kunnen zien. Besproken werd ze reeds uitvoerig, qua-aanbeveling kunnen wij ze ker volstaan met: Jantjes 4e week. Na het journaal, waarin o.m. voorkomt het vertrek van De Uiver en onze, eens zoo statige Post jager, volgt de flim: „De heerscher der wilde paarden", een Wild- West-iilm, een van de beste in zijn soort. Tusschen de bergen, dicht bij de Indianen- nederzetting, leven troepen wilde paarden, welke zich veilig voelen onder leiding van hun aanvoerder, het zwarte paard. De roodhuiden beschouwen deze dieren als hun eigendom, maar een gezelschap blan ken denkt er anders over. De huiden zijn hun zeer veel waard, en om deze te bemachtigen, trachten zij de dieren in een hoek te drijven om ze dan neer te schieten. Doch steeds mislukt hun opzet door het scherp ontwikkeld instinct van het zwarte paard. „Red Wolf", de zoon van den hoofdman is meerderjarig geworden. Als bewijs, dat hy man geworden is, moet hij een hel dendaad verrichten en hem wordt opge dragen het zwarte paard te halen. Na een levensgevaarlijke jacht, vol spanning, slaagt hij erin het dier te vangen en het kamp raakt in verrukking, wanneer het gelukt het paard in zoo'n korten tijd te temmen. De blanken ondertusschen rus ten niet en zijn steeds weer op jacht naar de paarden. Wanneer zij hun doel by na bereikt hebben, komt de zwarte te hulp, redt de paarden en doodt den bedriege- lyken aanvoerder der blanken. Tusschen het verhaal is een liefdesgeschiedenis ge weven, die spaak schijnt te loopen, maar natuurlijk zijn filmeigen happy-end heeft. Trianon. Voor de tweede maal is de film „Bleeke Bet" geprolongeerd, zoodat nog velen de gelegenheid hebben deze Hollandsche film te bekyken. Deze derde week is echter onherroepe lijk de laatste, zoodat zij die reeds lang het plan maakten deze film te gaan zien, nu dit plan moeten omzetten in de daad. In het journaal eenige interessante bij zonderheden over de plechtige uitvaart van den vermoorden koning Alexander en over de Melbourne-race. Voor het overige een gevarieerd vóór-programma. UIT DE OMGEVING LEID SCHEND AM. Gemeenteraad. Woensdagavond te 7.30 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen: Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Over legging gemeenterekening, dienst 1933 en benoeming Commissie van Onderzoek. 4. Aanbieding gemeente-begrooting, dienst 1935 en benoeming commisie van onder zoek. 5. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1935. 6. Voorsrtel wyziging verordening op het Burgerlijk Armbestuur. 7. Voorstel tot converteering geldleening, oorspr. groot 17.000 (N.V. Bank van Nederl. Gemeen ten). 8. Voorstel tot overname perceel weg (gedeelte Broek weg) van de erven de Zwart. 9. Voorstel tot vervanging gaslan taarns door electrische. (Vlietweg). 10. Voorstel aanschaffing gaskachels voor Raadhuis. 11. Vaststelling vergoedingen 1929 en 1930 ex. art. 101 L.O. Wet 1920 en 3-jaarlijksche afrekening 19281930. 12. Verder voorkomende zaken. St. Josephgezellen. Zondag feest van Christus' Koningschap. Te 11.30 uur bijeen komst in het patronaat. Des avonds bij eenkomst. Dinsdag te 8 uur Maria Congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag te 7.30 uur Biljartclub. Zaterdag te 7.45 uur bij eenkomst. Zondag a.s. 4 November wordt aller aandacht gevraagd voor een zeereerw. pa ter Redemptorist uit Noordwykerhout, die komt spreken over het nut van de re traite. K. J. M. V. Aj. Zondag 28 October feest dag van Christus' Koningschap. Alle K. J. M. V.'ers gaan na de H. Mis van 7 uur ter H. Tafel. Maandag 29 Oct. vanaf 7.30 uur vroolyke avond. Muziek, gezelligheid, attracties. Verplicht medebrengen: een goede dosis gezonde humor. Sluiting te 10.30 uur. Donderdag te 9 uur Studieclub. K. J. M.V.-prijsvraag clubvlag. K. J. M. V.-leden en donateurs, wij herinneren u nog eens aan onze prijsvraag-clubvlag. Ont werpen moeten beslist vóór 15 November as. des avonds te 6 uur binnen zijn. Dus aanpakken met teekenen. Van harte een goed succes. Electrisch. In verband met de verbree ding van den Vlietweg door de Provincie zullen een 10-tal gaslantaarns moeten wor den verplaatst. Hierin vinden B. en W. aanleiding om de bestaande gasverlichting te vervangen door electrische verlichting. B. en W. doen een daartoe strekkend voor stel aan den Raad van Stomp wijk. De kos ten hiervoor worden door de electrisch- en gasbedrijf begroot op ƒ450. STOMP WIJK Inbraken. Deze week hebben onbe kenden een ongevraagd nachtelijk bezoek gebracht bij enkele inwoners in Wilsveen alhier, door middel van inbraak. By den veehouder Hoogendam werd een rijwiel- lantaarn en een belastingmerk gestolen en bij den landbouwer Harteveld een zilve ren horloge en een rijwielbelastingmerk. Ook hebben de dieven het tolhuisje bezocht van den heer Esveld aan den Kostverlo- renweg, waar de dieven een luidspreker en wat postzegels meenamen. De politie heeft een en ander in onder zoek, doch tot heden zijn de daders onbe kend. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN. BRAND IN HET STATION. De 3de klasse wachtkamer totaal vernield. Hedenmorgen omstreeks half vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een fei len, uitslaanden brand in het Stationsge bouw der Ned. Spoorwegen alhier. De enor me vonkenregen door de felle wind bood een schoon schouwspel. Door krachtig op treden der brandweer, welke spoedig met 2 motorspuiten aanwezig was, bleef de brand beperkt tot de 3e klasse wachtka mer, die evenwel geheel uitbrandde. Zoo als men weet was deze wachtkamer keurig gerestaureerd en voorzien van een buffet, wegens de uitbreiding van den sporweg AlphenGouda. De schade is niet onbe langrijk; het reizigersverkeer ondervond geen vertraging doordat het verkeer kon worden omgelegd. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Fietsers, opgepast. Laat uw rijwielen niet onbeheerd langs de straat staan. Gis teren werden een rijwiel van zijn electr. lantaarn ontdaan, terwijl van een andere fiets de dynamo werd ontvreemd. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Martha Jansje d. van M. J. v. Houten en J. Nijboer Ruth d. van P. Scheiner en H. Broder Gijsbertje d. van H. Molenaar en H. Griekspoor Hen- drikje d. van M. Hoefman en A. G. Juf fermans. Casino: Luxor: Roxy: Trianon: Volwassenen. Volwassenen. Afgekeurd. Volwassenen. èn op die wijze wordt het stuk grond prac- tisch waardeloos gemaakt. Want wat is het geval? schrijft adres sant Volgens dit uitbreidingsplan met zijn voorschriften mogen op Rhijnvreugd, dat een grootte heeft van ruim 1 3/4 bun der (1 H.A. 75 A. 72 c.A.) slechts op zijn hoogst 13 villa's worden gebouwd. Als U bedenkt dat ik mij had voorgesteld daarop tusschen de 50 en 60 perceelen te kunnen plaatsen, alle met voor- en achtertuin en sommige bovendien met garage, alles ge groepeerd om een aardig plantsoen, uit komende op een parallelweg, dan zal U duidelijk zijn hoe weinig nut hier van den grond wordt getrokken. Finantieel is dit NIEUWKOOP. Aanrijding. Op den Nieuwkoopschen weg onder deze gemeente had een aanrij ding plaats tusschen een auto en een melk- brik waarvoor een paard was gespannen, van den landbouwer van D. Van de auto werd het spatbord verbogen en ingedeukt terwyl van de melkbrik de achterwielen werden afgerukt zoodat het gerij niet ver der kon. Bij de politie is van een en an der aangifte gedaan die naar de schuld vraag een onderzoek zal instellen. Geboren: Huberts d. van C. Pieterse en R. Blom. Johannes Nicolaas Maria z. L. Vergeer en S. van der Salm. ZWAMMERDAM. Dr. F. Schreuder. f Op 70-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer dr. F. Schreuder Sr., een algemeen bekend en zeer geacht ingezetene dezer ge meente. De overledene, die zich in 1898 als arts alhier vestigde, stond bekend als een hoogst bekwaam en kundig geneesheer. Vandaar dat zijn practijk zich niet alleen hier ter plaatse, doch ook tot ver in de omliggende gemeenten uitstrekte. Hoezeer hij bij zijn patiënten gezien was, bleek ondubbelzinnig uit de spontane hulde hem gebracht toen hij in 1924 de practijk overdeed aan zijn zoon, den heer dr. F. Schreuder Jr. Tijdens zyn drukke practijk heeft de heer Schreuder Sr. ook nog eenigen tijd deel uitgemaakt van den Gemeenteraad. Bij zijn bekende scherpzinnigheid toonde hij ook daar een open oog te hebben voor de belangen der gemeente. Het heengaan van den „ouden dokter" zal op velerlei gebied een ledige plaats ge ven en met de familie treurt dan ook heel Zwammerdam mede omdat een barer beste burgers niet meer is. ZOETERWOUDE. De bebouwing van „Rhijnvreugd". Door den heer M. van der Velden, aanne mer te Leiderdorp, is aan den Raad dezer gemeente een uitvoerig bezwaarschrift ge zonden tegen het Uitbreidingsplan, voor zoover het betreft de bebouwing van de buitenplaats „Rhynvreugd", waarvan de adressant eigenaar is. De bebouwingsvoorsöhriften van dit uit breidingsplan voor de bebouwing van „Rhijnvreugd" zijn, aldus adressant, voor hem als exploitant eenvoudig vernietigend plan ook totaal onuitvoerbaar. De kostprijs van Rhijnvreugd met inbe grip van kosten voor bouwrijp maken van den grond en het rente-verlies komt op goed 100.000.—. De volgens het uitbrei dingsplan toegelaten 13 villa's komen dus alleen al aan grond op bijna 8000.waar de bouwkosten dan nog bovenop komen. Ook deze vaststaande en duidelijke cijfers toonen wel onomstootelijk aan, dat op deze wijze Rhijnvreugd niet te exploiteeren is en mij hier een schade dreigt, die eenvou dig niet te overkomen is. Daar komt boven dien nog bij dat de bebouwing ontworpen is op de meest ongelukkige wijze, want deze villa's moeten in blokken van twee met een onderlinge afstand van 20 M. recht op een rij langs een parallelweg worden gebouwd, door een smal plantsoen van den rijweg gescheiden. Hierdoor krijgen deze huizen een door niemand gewilde lange rechte achtertuin ter lengte van ongeveer 40 M. of er ontstaat achter die huizen een groote breede strook Niemandsland, die niet an ders dan ongerief en ongemak zal veroor zaken. Juist deze strook, grenzende aan den Rijn, ontleent aan dit water zijn aantrek kelijkheid en is nog meer als de wegzijde geschikt om daarop woningen voor water liefhebbers te bouwen. Doch door het plan, zooals het daar ligt wordt dit verboden. Deze bezwaren worden nader toegelicht en met platte gronden geïllustreerd. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe moet een Trie Trac-spel gespeeld worden? Antwoord: De zwarte en witte schij ven beginnen ieder aan een einde van het bord, d.w.z. dus tegenover elkaar. De schijven liggen nog buiten het bord en ieder worp bepaalt op welk vak de 2 schij ven mogen worden opgezet. Men werpt b.v. 4 -f 1, dan zet men 1 schijf op het 4e en een op het 1ste vakje. Men mag de schij ven niet opschuiven, voordat alle schij ven in het spel zijn. Werpt men dubbel b.v. 3 +3 of tric-trac, dat is 2 -f 1, dan mag men nog eenmaal extra werpen. Werpt men 2 1 (tric-trac) dan mag men acht schyven zetten of verder verplaatsen n.l. 2 x 1, 2 x 2, 2 x 5 en 2 x 6. Zijn de schijven eenmaal in het spel, dan komt het er verder slechts op aan de schijven tel kens zooveel verder te zetten als men werpt. Hij wint, die zijn schijven het eerst allen uit het spel heeft. Het beste systeem is verdedigend spel, n.l. zijn tegenstander ophouden, door achtereenvolgens 6 vakjes met minstens 2 schijven te bezetten. Deze kan er dan niet overheen, daar hij niet hooger dan 6 kan werpen. De ander heeft dan gelegenheid geheel aan het einde weer een barricade van zes op te werpen en kan inmiddels met een bepaalde worp een los staande schijf van 2Un tegenstander er uit werpen, waarmede deze dan opnieuw moet beginnen. Zijn dan echter geheel aan het einde weer 6 vakjes bezet, dan kan hij deze schijf zoolang niet in het spel brengen, daar hij niet verder mag zetten als niet alle schijven in het spel zijn. De andere begint dan zyn steenen uit het spel te ne men, zoodra hij vakjes te kort komt om zijn schijven verder te zetten. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, hoe het komt, als men bij den bakker een vier- pond brood haalt, dat men maar ruim drie pond ontvangt? Het is nu geen mobilisatie en geen distributie, maar nu is het crisis. Antwoord: Waarschijnlijk ligt dit aan het indrogen bij het bakken. Een brood mag iets minder wegen, als de vereischte vaste stoffen maar in de juiste hoeveelheid aanwezig zijn. Vraag: Worden van het Middenstands- credietfonds reeds u „keeringen gedaan. Tot wien moet men zich voor deze uitkee- ringen wenden? Antwoord: Wendt u tot het bestuur uwer organisatie, in dit geval de R.K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze", secr. de heer J. G. van Deene, Breestraat 12, Lei den. LAATSTE BERICHTEN DE RETOURVLUCHT VAN JONES EN WALLER Cathcart Jones en Waller zyn op hun retourvlucht van Melbourne naar Lon den te 8.35 uur (A.T.) met hun De Havil- land Cornet te Port Darwin geland. Zij heb ben het traject MelbourneCharleville af gelegd met een uursnelheid van 209.8 mijl NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Tijdens het verrichten van werkzaam heden bij de dorschmachine op de boerde rij van den landbouwer Super te Valther- mond, gemeente Emmen, stoeiden de ar beiders Stap uit Weerdingermond en Nie- meyer wonende te Valthermond met el kander. Bij deze stoeipartij werd de arbei der Stap gewond door het mes, dat zijn kamAaad in de hand had. De 20-jarige Stap kreeg een dusdanige wonde, dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Gro ningen noodzakelijk bleek. Daar is hij in den afgeloopen nacht overleden. TELEGRAMMEN HET OLIEMONOPOLIE IN MANDSJOEKWO Een verklaring van den Japanschen minister van oorlog TOKIO, 27 Oct. (V.D.) Na afloop van de kabinetszitting van hedenmorgen ver klaarde de Japansche minister van oorlog Hayashi in een interview, dat de stappen der Engelsche, Amerikaansche en N e - derlandsche regering naar aanleiding van wat zij inzake het petroleumprobleem in strijd achten met artikel 3 van het Ne gen Mogendheden-Verdrag, klaarblijkelijk aan het verkeerde adres zijn gedaan, aan gezien Mandsjoekwo nooit buitenlandsche beleggingen heeft verboden, noch de deur heeft gesloten voor buitenlandsche zaken lieden. Het belangrijkste en invloedrijkste Ja pansche dagblad „Asahi" betreurt, dat aan de bezwaren van Engeland, Amerika en Nederland zoo groote publiciteit is gege ven. Het blad ziet in de voorgestelde re geling geen enkele schending van het Ne gen Mogendheden-Verdrag of de open- deur-politiek door Mandsjoekwo. BERUCHT BANDIET GEARRESTEERD. CHICAGO, 27 Oct. (V.D.) Een der voor naamste leiders van de onderwereld van Chicago, Murray Humphries, die reeds ge- ruimen tijd gezocht werd en reeds eenige malen na arrestatie wist te ontsnappen, is in den staat Indiana, juist toen hij de grens had overschreden, gearresteerd en giste ren naar Chicago terug gebracht. Aangezien men niet onmiddellijk een behoorlijk ge formuleerde aanklacht tegen hem gereed had wegens een der vele door hem gepleeg de misdaden, is hy voorloopig op grond van ontduiking van de belastingwettën in hech tenis gehouden. WISSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Londen 7.321/., Berlijn 59.42 New York 1.47W2 P*rU« 9.7318 Brussel 34 49 Zwitserland 48.17 Milaan 12 67 Madrid 20.171/2 Oslo 36.80 Kopenhagen 32 70 Stockholm 37.771/2 Weenen Praag 6.171 2 Boedapest

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3