ZATERDAG 27 OCTOBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Oct. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met Inst. te De Bildt Hoogste barometerst.: 770.3 te Boedapest. Laagste barometerst.: 719.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 29 Oct.: Meest krachtige tot matige Zuid-Weste lijke wind, zwaar be wolkt of betrokken met tijdelijke opkla ring. Enkele regen buien. Weinig ver andering in tempera tuur. De depressie in het Noorden ligt thans ten Oosten van IJsland met een kern be neden 720 m.m. Het minimum verplaatst zich slechts weinig meer. Een nieuw daal- gebied van den luchtdruk trok langs de Zuidrand over Schotland naar de Noor- sche kust en het Kattegat en deed den wind op de Noorsche kust en tot in het Kanaal weer tot stormachtige kracht aangroeien. De hooge druk over Centraal Europa en over Spanje nam nog toe. In tegenstelling tot het onstuimige weer ten Noorden van den 50sten breedtegraad is het ten Zuiden daarvan nagenoeg windstil en rustig weer. De toestand van prachtig weer met hooge temperaturen en een windstille heldere at mosfeer op de Alpenstations houdt aan. De depressie ver in het Zuid-Westen kwam een weinig naar het Noorden en ligt thans tusschen de Azoren en de kust van Portu gal. Het is te verwachten, dat het onstui mige weer met nu en dan regen nog zal aanhouuen met in het Noorden wellicht stormachtige winden. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur de* middags te half dria 12.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 5.12 uur tot Zondagmorgen 6.17 uur; van Zondagnamid dag 5.10 uur tot Maandagmorgen 6.19 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Zondag 28 Oct. voorm. 5.30 uur en nam. 5.56 uur; op Maandag 29 Oct. voorm. 6.18 uur en nam. 6.42 uur. een bepaalde seingeving. Dat deze rege ling alleen geldt voor de polders ten Zuiden van den Rijn, komt omdat de kaden van die polders lager zijn dan die van de pol ders ten Noorden van den Rijn. Deze toe stand is nog een overblijfsel van de vroe gere scheiding tusschen Noord en Zuid. Voor de polders ten Noorden van den Rijn bestaat geen maalpeil met seinge ving. Contact met de gemeente Leiden. „Die kwestie van het herstel van den ouden Hoogen Rijndijk heeft nog aanlei ding gegeven tot een conflict tusschen Rijn land en de gemeente Leiden. In 1916 wilde Leiden n.l. vergunning hebben om het terrein, dat voor de H. B. S. en het Invali denhuis aan den Hoogen Rijndijk gebruikt moest worden, te egaliseeren. Rijnland wilde aanvankelijk geen toestemming ge ven, maar in 1918 toen men het herstel- denkbeeld had laten varen, heeft het toe gegeven." „Rijnland heeft overigens wel meer recht- streeksch contact gehad met de gemeente Leiden. Zoo hebben wij indertijd met de gemeente Leiden een regeling getroffen, om samen te werken tegen de vervuiling van het grachtwater. Wij zouden daartoe op aanvraag en op kosten van Leiden ons stoomgemaal bij Katwijk in werking stellen om het vuile water weg te zuigen. Doch het helpt weinig, want wij malen wel veel water weg, doch in verhouding niet veel uit Leiden. Het grachtwater heeft bovendien de neiging heel spoedig telkens opnieuw zwart en stinkend te worden. Om redenen van bezuiniging doet Leiden thans geen aanvraag meer en wij doen het uit onszelf ook niet, omdat ons stoomgemaal nu eenmaal dient om de wa terhoogte op peil te houden en niet spe ciaal om Leidens grachtwater te verver- schen. Overigens wordt thans veel meer dan vroeger aandacht geschonken aan de kwaliteit van het boezemwater, en wel wegens de daarbij betrokken belangen van land- en tuinbouw en veeteelt. Zoo wordt ook gelet op het zoutgehalte. De cultures te Aalsmeer zijn bijv. zeer gevoelig voor het zoutgehalte van het water. Wordt dat ge halte te hoog, dan stellen we het stoomge maal te Halfweg in werking." „Een ander contact met Leiden van re- centen datum vormt de centrale rioleering. De gemeente heeft voor de loozing toestem ming van Rijnland noodig, welke voorloo- pig vergund is. Door de loozing van de Leidsche rioleering op één punt krijgen we natuurlijk een sterke verontreiniging op een bepaalde plaats, wat een vraagstuk vormt, waarvoor een oplossing moet wor den gezocht. Ook hier is samenwerking en een wederzijdsch tegemoetkomende houding noodzakelijk." De nieuwe Diesel te Gouda. De dijkgraaf herinnerde vervolgens aan het nieuwe Dieselgemaal te Gouda, dat het volgend jaar in werking zal treden, waar door het loozings- en inlatingsvermogen geweldig zal stijgen. „In den zomer worden reusachtige mas sa's water door de "binnen Rijnland gelegen polders aan Rijnland's boezem onttrokken, doch 's winters werpen niet minder dan 220 waterschappen hun overtollig water op den boezem. In Juli van dit jaar is te Gouda niet min der dan 38.840.000 M3. wa^er ingelaten om den boezem aan te vullen. Het Dieselgemaal zal bij gunstige omstandigheden ongeveer 3 millioen kubieke meter water per etmaal kunnen verwerken en terwijl het oude ge maal bij een waterstand van 2 M. plus N. A. P. in het buitenwater, nl. de Hollandsche IJsel, moet uitscheiden, behoeft het nieuwe pas bij 2.50 M. plus te stoppen. Ook de wa- terinlating bij het nieuwe gemaal te Gou da zal een veel grooter capaciteit bezitten, dan vroeger. Het vraagstuk van de water ver versching krijgen we dus belang rijk beter in de hand." De financiën staan stevig „Dat zal een niet onaanzienlijke uitgave zijn, in dezen crisistijd", waagde ik op te merken. „Heeft Rijnland nog niet te lijden onder den druk der tijden?" „Onze financiën staan stevig", was het antwoord. „Voor dit belangrijke werk hebben we natuurlijk een leening gesloten en zullen we waarschijnlijk een 2e leening moeten aangaan. Afgezien van deze leening zijn wij nog steeds zonder schuld geweest en viel er jaarlijks een batig saldo te boeken." „Waaruit betrekt Rijnland zijn inkom sten?" „Vooreerst hebben wij onze bezitsinkom- sten. Deze bestaan uit inschrijvingen op het Grootboek der Nederl. Werkelijke Schuld. Verder uit de opbrengst van pachten, hu ren, visch- en jachtrechten, opstalrechten, opbrengst van sluisgelden, bruggelden enz. Verder hebben wij de jaarlijksche onv slagen, het z.g. bundergeld, dat 2 jaren ge leden verlaagd is tot 3.per bunder. En tenslotte hebben wij onze contractueel ge regelde bijdragen voor bewezen diensten. Er is ook een bemalingsfonds, waarin de vergoedingen voor dempingen van boezem water worden gestort. Aan dit fonds wordt niet geraakt; het moet, wanneer het groot genoeg is, dienen als tegemoetkoming in de bemalingskosten. „Het bestuur van Rijnland staat onder toezicht van Ged. Staten, niet waar?" „Ja, zoowel van Zuid-Holland als van Noord-Holland, omdat ons gebied in beide provincies ligt. Het bestuur wordt ge vormd door den dijkgraaf, zes hoogheem raden en zestien hoofdingelanden (met zestien hoofdingelanden-plaatsvervangers) Dijkgraaf en hoogheemraden vormen het dagelijksch bestuur, te vergelijken met burgemeester en wethouders eener gemeen te. Het dagelijksch bestuur wordt door de Kroon benoemd op voordracht van de ver gadering van hoofdingelanden. De veree- nigde vergadering van het college van da gelijksch bestuur met de hoofdingelanden maakt de verordeningen en van deze ver ordeningen zijn de z.g. keuren of politie verordeningen (d. w. z. waaraan strafrech telijke bepalingen verbonden zijn) onder worpen aan de goedkeuring van Ged. Sta ten. Dat alles wordt, zooals voor ieder wa terschap, geregeld door het reglement". Een verdere uiteenzetting van de interne inrichting en organisatie van het Hoog heemraadschap zou ons te ver voeren. Even zoo een beschrijving van het zoo mooi in ouden stijl bewaard gebleven Gemeene- landshuis, met z'n kunstschatten en z'n waardevol archief. Rijnland, die eigenaardige staat in den staat, met z'n historisch gegroeide rechten, heeft z'n bestaan door de eeuwen gehand haafd in een taaien en koppigen strijd te gen het water. Het heeft den ouden vijand gedwongen tot dienstbaarheid. De zetel van deze oer-Hollandsche organisatie in Leiden verhoogt de historische beteeken is onzer Sleutelstad. Mr. H. F. A. GEISE. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Ook optreden tegen Protestantsche geestelijken. MEXICO CITY, 27 Oct. (VU.) Uit Chi huahua wordt gemeld, dat in dezen staat thans ook eenigen Protestantschen geeste lijken de ambtsvergunning is ontnomen. De Katholieke bisschop van Chihuahua heeft zich reeds naar El Paso in Texas be geven en de overige Katholieke geeste lijken zullen hem binnen enkele dagen vol gen, zoodat dan waarschijnlijk geen gees telijken meer in den staat zullen overblij ven. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. V Christus-Koning. De instelling van het feest van Christus' Koningschap, dat morgen wordt gevierd, heeft de bedoeling, om ons er van te door dringen, dat wij altijd en overal ons be wust moeten zijn van het, ons leven dra gende, feit, dat wij onderdanen zijn van Christus; dat wij ons altijd en overal, als zoodanig, moeten gedragen; dat de wet ten van Christus altijd en overal door ons moeten worden onderhouden en op gevolgd. Een goed onderdaan, een goed vader lander verloochent zy'n Koning nooit duldt ook niet, dat de eer en het recht van zijn Koning door anderen wordt gesmaad of aangerand. Zoo staat ook de christen tegenover Christus. Met nóg meer gewetensvol plichtsbesef en nóg meer geestdriftige toewijding, om dat Christus is de Koning der koningen! Alle macht op aarde heeft haar oorsprong en haar doel in Hem; alles bestaat uit en in en om Hem Morgen doordringen wij ons op bijzon dere wijze van Christus' Koningschap Koning is Hij in den meest absoluten zin over ons, over èlle menschen, over hèèl de wereld. Wij doordringen ons daarvan tijdens de H. Mis, waarbij de Kerk ons in haar schoonen rijkdom van gebeden koste lijke geestes-spijze verstrekt, en bij de andere feestelijke plechtigheden, die in veel kerken plaats vinden. In Leiden zal bovendien dit feest wor den gevierd in een b^eenkomst in de groote Stadsgehoorzaal, waarin de katho lieken hun feestelijke stemming uit de kerk zullen meedragen, om deze weer naar andere zijde te laten richten; om Ko ning Christus zoo mogelijk nog intenser te erkennen, volkomen, onder èlle omstan digheden, op elk levensterrein, niet alleen in, maar evenzeer ook buiten de kerk. Als Christus feitelijk wordt erkend als Koning door heel de wereld dan zou de wereld-crisis gauw zijn opgelost.... Als Christus feitelijk wordt erkend als Koning door den enkeling dan wordt voor dien enkeling de zwaarte van elk kruis, dat hij te dragen heeft, lichter.,.. De loons- en salarisverlagingen „De „aanpassing" kan niet al leen worden geëischt van de werkende menschen" In een redactioneel artikel van de Maasbode, dat overigens niet zonder waardeering is voor de politiek der regee ring, trof ons de volgende passage: „De „aanpassing" in het binnenland kan niet alleen worden geëischt van de werkende menschen. Er komt een eind aan loons- en salarisverlagingen, temeer omdat men niet vergeten moet, dat deze loonen en salarissen weer deel van het volksinkomen uitmaken. Er komt ook een eind aan belastingverhooging, zelfs al geeft men toe, dat niet alle belastinghef fing met kapitaalsvernietiging mag wor den gelijk gesteld. Maar wil men het aan passingsproces niet ondragelijk maken van spanning tusschen crediteur en debiteur, tusschen werkenden en niet-werkenden, dan zal men niet kunnen ontkomen aan ingrijpen in de civielrechtelijke contrac ten, zij het met de zorg en de voorzichtig heid, door de teere en moeilijke materie geëischt. Dan zal men, evenals de pach ten, ook de hypotheeklasten moeten ver lagen en de huurcontracten moeten ver minderen en de executies moeten voorko men en dan zal Rijk zelf, mitsgaders zijn geldschietende lichamen met wat minder hooge rente genoegen moeten nemen, als thans nog van de leenende gemeenten wordt gevraagd. Natuurlijk: geen den kend mensch ontkent daarvan de moei lijkheden. Maar de omstandigheden drin gen ze ons op. Oorlog en mobilisatie bren gen óók hun moeilijkheden. Als het om ons leven gaat, zullen wij die moeilijk heden hebben te dragen en, al moest de regeering een propaganda-ministerie in stellen om haar politiek duidelijk te ma ken, beter dót dan half werk". STADSNIEUWS R.K. COMITÉ VOOR WERKLOOZEN- ZORG Dezer dagen zal bij alle Katholieken on derstaande circulaire worden bezorgd: Aan Katholiek Leiden. L. S. Met zekeren schroom wenden wij voor het vierde jaar ons tot onze katholieke stadgenooten. Het zal u bekend zijn, dat onze Com missie vanaf Januari 1931 werkzaam is om het leed van onze R.K. werkloozen te ver zachten en hen te behoeden voor moreele en financieele inzinking. Wij trachten dit te bereiken door voor hen een ontspanningslokaal in tact te houden, ontwikkelings- en ontspannings avonden te organiseeren. Jaarlijks de mannen een triduum te doen houden, een bedevaart naar St. Jeroen, huisvlijtten- tconstellingen, enz. Door onze R.K. werkloozen wordt dit alles op zeer hoogen prijs gesteld, en ook de periodieke gaven van een pakket le vensmiddelen brengt in de gezinnen vreugde, waar zooveel van het goede der aarde vaak gemist wordt. Voor dit alles is geld, veel geld noodig, vooral daar het aantal bij ons ingeschre ven R.K. werkloozen reeds de 350 is over schreden. Van vele zijden mochten wij reeds steun ontvangen en doen daarom ook op u we der een beroep. Iedere gave, hoe klein ook, zal door ons zoo noodig wekelijks aan uw huis worden afgehaald. Mogen wij eindigen met de woorden van rector Brink, die zegt: „De Katholie ken herkent men niet aan een kruisje, maar aan de charitas of naastenliefde". Het Comité. Wij vertrouwen dat alle Katholieken het bijgesloten invulbiljet, gereed zullen leggen, zoodat het, wanneer het wordt op gehaald, klaar ligt. Van alle bijdragen zal een kwitantie worden bezorgd. Iedere gave hoe klein ook, is van harte welkom. Katholieken, stelt uw daad! Het is uw eereplicht! R.K. werkloozen, die zich nog niet heb ben laten inschrijven bij het Comité, kun nen dit alsnog doen a.s. Maandag, Dins dag en Woensdag van 23 uur aan het gebouw van den R.K. Volksbond. Men ont vangt dan tegelijk bewijs van inschrij ving en toegangskaart voor ontspanning en ontwikkelingsavonden. „SLUIT DE GELEDEREN". Naar wij vernemen, zal op 5 November a.s. in de groote zaal der Stadsgehoorzaal te Leiden, de vertooning plaats vinden van de geluidsfilm van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm: Sluit de gelederen, welke onlangs met groot succes voor de eerste maal te 's-Gravenhage is vertoond. Nadere bijzonderheden volgen Woensdag avond per advertentie. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. i -J-m VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Panderjager te Allahabad in brand gevlogen en volkomen vernield. De beman ning slechts licht gewond. (1ste blad). Dr. Jaeger, een der meest omstreden figu ren in den Duitschen kerkestrijd, Is afge treden. (2e blad). Nog steeds hongersnood in China. (2e blad). GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. Hinderwet B. en W van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a Chr de Groot en recht verkrijgenden tot het oprichten van een kopergieterij in het perceel Vliet no. 52; b. „La Vesdre", Société Anonyme Eelge de Ppignage et Filature de Laine te Verviers, en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een wolspinnerij in het perceel Zoe- terwoudsche weg no. 3. AGENDA LEIDEN. Zaterdag. Uitvoering van de Kon. Ver. „Lit- teris Sacrum", Schouwburg 8 uur. Zondag. Feest Christus Koningschap, Stads gehoorzaal, 8.30 uur. Zondag. Optreden van Louis Davids met zijn Cabaret, Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag St. Barbara-vereeniging. Leden vergadering R. K. Volksbond, 8 uur Dinsdag, Alg. R.K. Propagandaclub „Dr. Schaepman", Jacobazaal „Den Burcht", 8.15 uur. Woenslag, Openbare propagand'a-avond, Sportfondsenbad Leiden. Foyer, Stadsgehoorzaal, 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de doktoren: Blanksma, Hovens Gréve, Nieuwzwaag, 'Rassers en Veldhuyzen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgee8t waargenomen door dr. Hu- gen holz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 October a.s. waar genomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85; en C. van Zijp, Wilhelminaparkt 8, Oegstgeest, Tele foon 274. „KATHOLIEK LEIDEN". Grootsche viering van „Christus- Koningschap". Namens het bestuur van „Katholiek Leiden" wordt ons nog plaatsing verzocht van het volgende: Het groote feest van Christus' Koning schap gaat naderen en dus ook de Herden kingsavond, welke op luisterrijke wijze zal worden gevierd. De belangstelling is zeer groot en dat is trouwens ook niet te verwonderen. Moeite noch kosten zijn gespaard om dezen her denkingsavond schitterend te doen slagen. Voor de goede orde verzoeken wij allen, om toch vooral op tijd, dit is 8.30 uur, aan wezig te willen zijn. Mochten er zijn, die nog een toegangsbewijs wenschen, dan kunnen zij deze'uitsluitend bekomen tijdens het plaatsbespreken in de vestibule van de Stadsgehoorzaal en wel van 11 tot 2 uur en zoo noodig ook 's avonds aan de zaal. In ons programma maakte wij melding van opvoering door „de Graal". Voor de goede orde zij er op gewezen, dat de juiste benaming is: Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke actie „de Graal". Verder roepen wij aan alle Katholieken toe een „Tot Zondagavond". Komt op tijd en bespreekt uw plaats. (Hiervoor program ma's medebrengen). HET VERKEERSVRAAGSTUK. Onderlicht noodzakelijk. Dinsdagmiddag te half vier zal in den Foyer der Stadsgehoorzaal een vergadering worden gehouden, waar het brandende verkeersvraagstuk zal behandeld worden. Deze vergadering is uitgeschreven voor onderwijzers uit Leiden en Omgeving door de afd. Leiden van de Vereeniging Veilig Verkeer. Het woord zal worden gevoerd door den voorzitter dezer afdeeling, burgemeester M. J. E. Kwint uit Koudekerk, door den heer H. van Slooten, voorzitter der Verkeers- commissie, door burgemeester A. van de Sande Bakhuyzen, door den inspecteur van het verkeer, den heer D. W. v. d. Wal en den heer Th. J. M. Donkersloot, hoofd eener school te Haarlem. Op deze vergadering zal de verkeerstafel gedemonstreerd worden, terwijl bij vol doende deelname cursussen voor het ver- keersonderwijs zullen georganiseerd wor den, waarbij inspecteur v. d. Wal en zoo noodig een andere inspecteur als instruc teur zullen optreden. Leidsch Palestrina Koor Men deelt ons mede, dat de eerstvol gende repetitie van bovengenoemd koor zal plaats vinden op Vrijdag 2 Nov. a.s. te 8'A uur in zaal Ketelboetersteeg. In studie zal worden genomen het „Gloria" uit- de Missa Brevis van Palestrina en een Chanson van Pierre Certin.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2