'AME5 RUBRIEK EEN GEBREID HEERENVEST Voor onze lezeressen volgen hieronder eenige flatteuse patronen van mantels, welke ongetwijfeld in haar smaak zullen vallen. De prijs van deze patronen bedraagt slechts 36 cent 6 cent verzendingskosten, te voldoen bij vooruit betaling per giro (125025), per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels. Bestellingen (in de maten 3850) richte men aan de Redactrice Damesrubriek, Laan van Meerdervoort- 45a, Den Haag. HERFSTMANTELS. ASTRAKAN ALS MANTELGARNEERING HET KEINIGEN VAN SPIEGELS. Een eenvoudige middel om spiegels goed schoon te houden is deze: met een doekje met azijn op te wrijven. Daarna worden ze met een drogen doek nog eens nagewreven. Hierdoor krijgt men ook geen strepen op het glas, hetgeen nogal gebeurt bij gebruik van spiritus. EEN VCO.iVAL UIT HET LEVEN VAN ALEXANDRA VAN ENGELAND Koningin Alexandra van Engeland stond bekend als een vrouw met een vriendelijke en eenvoudige natuur. In het groote Olym piade-gebouw te Londen zou eens een her denkingsfeest worden gehouden ter eere van den stichter van het Leger des Heils, Generaal William Booth. Het gebouw liep tjokvol; iedere stoel werd bezet en de offi cieren doen al het mogelijke hun zetels dicht bij elkaar te schuiven opdat ook de nieuwaangekomenen nog een plaats zullen kunnen krijgen. Plotseling verschijnt er een heer in schit terend uniform in de zaaL Hij draagt een enorme bloemenkrans en vertelt aan de officieren, dat deze krans afkomstig is van zijn meesteres, die ook graag een zitplaatsje wenschte. Er wordt een beetje geschuifeld en heen en weer gepraat en tenslotte komt er een bescheiden zitplaatsje leeg. Eindelijk verschijnt de dame voor wie deze plaats bestemd is. Het is niemand minder dan Ko ningin Alexandra. Doch door de drukte wordt ze slechts herkend door degenen, die in haar nabijheid zitten. Aanvankelijk was de' vorstin voornemens naar haar ge boorteland Denemarken te gaan, doch door de slechte weersomstandigheden, werd de reis uitgesteld. Intusschen had zij evenwel reeds iemand van haar hofhouding afge vaardigd om op de huldigings-bijeenkomst van het Leger des Heils tegenwoordig te zijn. Tenslotte besloot ook zij zelf naar het Olympiade-gebouw te gaan. Deze Koningin gaf door haar zeer eenvoudige aanwezig heid op dezen avond blijk van de grooie waardeering, welke zij den stichter van het Heilsleger toedroeg. Fluweel zal in dit seizoen de boventoon voerem en wel voornamelijk in de nieuwe modellen der herfsthoeden. Fluweel is dan ook uiterst geslhikt tot de verwerking de zer hoeden. Men ziet dikwijls zeer sierlijke modellen in de herfst- en winterhoeden, en het groote voordeel is, dat de zwierige ba rets, welke men zooveel ziet, bijna iedereen goed staan. Zij hebben dan ook meer suc ces dan de kleine voor één oor bestemde hoedjes; welke het vorig jaar in trek wa ren. Deze stonden ook wel heel sierlijk, doch waren niet zoo doelmatig voor haar, die fietsten, omdat een dergelijk hoedje gauw neiging toonde van het hoofd af te waaien. Met een baret zullen wij ons daar om veiliger gevoelen. Hierbij toonen wij U een tweetal van zulke moderne barets. De modellen toonen veel gelijkenis met elkaar, omdat zij in principe eender zijn. Alleen de garneering en de coup van het fluweel brengt het verschil in deze hoeden. Deze hoeden zijn gegarneerd met licht stikwerk en zullen vooral blonde men- schen zeer goed staan. HARD GEWORDEN SCHOENCRÈME Is de schoencrême hard geworden, door dat iemand vergeten heeft het dekseltje op het doosje te doen, toen het 't laatst gebruikt werd? Maak de crème weer zacht met wat terpetijn. Hierbij een drietal modellen van herfst- mantels. Het eerste model (792) is een man tel van loodgrijze winterstof. De mantel zelf is gewoon recht. Alleen de kraag en de mouwen geven het bijzondere aan de jas. De mouwen wofden tot boven den elleboog in een soort ballon geknipt, terwijl ze naar den pols toe smal loopen en naar binnen worden afgewerkt met de voeringmouwen. De kraag is deels van astrakan, deels van de mantelstof zelf. De beide voorpanden zijn gelijk, maar moeten ver over elkaar heenvallen, hetgeen trouwens altijd aan te raden is bij een wintermantel. Het tweede model (793) is meer een man tel voor onze jonge meisjes. Buiten de half opstaande astrakan- of perzianerkraag, bezit deze mantel een kraag, welke onder het bont uitkomt, en gelijk oploopt met het bont. Een ceintuur in een donkere of zwarte kleur wordt om het middel gedragen. De mouwen bezitten een aardige manchet, maar zijn bij den pols toch, weer smal toe loopend. No. 794 geeft een mantelmodel weer, het welk uiterst geschikt is voor minder slan ke dames, omdat de puntige lijnen op den rug iets slank geven aan de draagster. De mantel, welke van tweed kan worden ver vaardigd, bezit geen ceintuur, doch slechts het idee van een ceintuur, hetgeen men op de teekening duidelijk kunt zien. Van ach teren krijgt deze mantel een diepe naar binnen springende plooi. De mouwen zijn recht en worden bij den pols omgeslagen, en van binnen met de voeringmouw afge werkt. Een kraag van astrakan of perzianer garneert den mantel. ken krammen, waaraan de stoffers een eigen plaatsje krijgen. Zoodoende spaart men ook meteen ruimte uit. De stofdoeken gaan allen in een daar voor bestemde doos en ook de emmers en verder huishoudgerei krijgen een eigen vaste plaats, zoodat men alles indien dit noodig was, in het duister zou kunnen te rugvinden. Verder kan ook de kleerkast er altijd verzorgd uitzien. Vele menschen klagen over vocht in de kasten. Een prachtig mid del hiertegen is een bordje ongebluschte kalk, dat in een hoekje van de kast wordt gezet. Verwissel dit bordje van tijd tot tijd voor versche kalk, want ongebluschte kalk in een vochtige ruimte absorbeert sterk en binnen een paar dagen is de kalk doorweekt van de vocht en verliest het natuurlijk langzaamaan haar kracht. Wanneer men kalkmuren in een kleer kast heeft, kunt u deze beplakken met be hangselpapier, dpdat de kalk niet aan de kleeren zal afgeven. Van een kleerkast kan men zelf gemakkelijk een planken- kast maken door op een bepaalde hoogte telkens eenige dwarslatjes te spijkeren, waarop een plank komt te liggen, terwijl men men van een plan- kenkast weer op een voudige manier een kleerkast kan maken, door de planken eruit te halen en alleen de bovenste plank te laten liggen (voor hoeden e.d.). Onder deze plank spijkert men dan aan weerszijden een kram, waarop een roede komt te rusten, en waaraan de kleerhangers een plaatsje vinden. Wilt u uw kleerkast motvrij houden, strooi dan in alle hoekjes en gaatjes kamferballetjes. Dit middel is het eenvou digst aan te wenden en kamfer behoudt langen tijd haar kracht. IN DE HERSTHOEDEN Fluweel voert de boventoon. Waar onze zeep vandaan komt - Het is vaak ongeloofelijk, welke bestand- deelen er dikwijls in onze zeepsoorten wor den verwerkt. Zelfs een bepaalde substan tie, getrokken uit Turksche vijgenbladeren, wordt vaak aangewend om zeep goed vettig te maken. In sommige landen gebruikt men ook wel het afgietsel van aardappelen, grondboontjes, eiwit, enz. Maar dit zijn nog slechts enkele ingre diënten, welke sommige soorten van zeep inhouden. Heusch, men zou perplex staan als men als vertegenwoordigers van alle verschillende naties over de geheele we reld, die grondstoffen verschaffen voor de vervaardiging van zeep, bijeen zoudt zien. Het zou een ware mengelmoes zijn van volkeren van alle kleuren en uit alle dee- len van de aarde. Zelfs de poolstrqgen zou den vertegenwoordigd kunnen zijn, want de Eskimo's bedienen zich bij een bad'even goed van zeep als wy, zij het dan ook, dat zij hun zeep op meer primitieve wijze fa- briceeren, nl. van het vet hunner rendie ren. Dat zeep vaak wordt vervaardigd uit die- renvet en walvischtraan weten wij alle maal, maar dat de plantenwereld hier ook een groot aandeel in heeft, is niet ieder bekend. In China gebruikt men de olie uit een bepaalden boom. vloeiend. De Philipi- no's en de Oost- en West-Afrikaners, alsook de Indiërs gebruiken klapperolie. Engeland, Duitschland en Frankrijk gebruiken meestal palmolie. Fijne toiletzeep wordt vervaardigd uit olijfolie. Om een fijne geur aan de zeep te krijgen, voegt men muskus bij de zeep. Fijngemalen puimsteen, de opbrengst van vuurspuwende bergen, is eveneens een hoofdbestanddeel van zeep, doch in hoofdzaak van schuurzeep. Vooral de Lipari-Eilanden (Itealië) leveren veel puimsteen. De steek, welke bij het breien van dit heerenvest bezigen, is hierbij afgebeeld, zoo dat uitleg feitelijk overbodig mag wor den genoemd. Men begint het vest te breien bij den rug. Hiertoe zette men 40 et 50 c.m. breedte op. naar gelang de maat van het figuur. Neem tegelijk de breedte der heupen, zoodat de on derkant van het vest niet te smal zal wor den. Aan de hand van de cijfers, welke langs het patroon zijn gezet, kan men het vest op de gewenschte maat maken. Alleen dient men het patroon van tijd tot tijd met het breiwerk te vergelij ken. Wanneer men aan de mouwsgaten komt, mindert men natuur lijk bij iederen toer, zoodat de breedte van het vest elke keer iets smaller wordt. Wanneer de insnijding groot genoeg is, gaat men gewoon door met breien. De hals van dit vest is gewoon recht. D§ twee voorpanden zijn aan elkaar gelijk. Indien gewenscht kan men ook zakken maken op dit vest. Deze kunnen er apart op worden genaaid. Wanneer men het lin kervoorpand breit, denk dan aan de knoops gaten. Hieronder volgt nog even de uitleg van EEN PRACTISCH KLEEDINGSTUK. de steek, welke wij hiertoe gebruiken: Zet een aantal steken op de naald en brei twee rechte naalden. Begin den volgenden toer met 5 steken averechts, dan één steek rechts, dan 5 steken averechts, één rechts, enz. De volgende toer: 4 steken averechts, twee steken rechts, vier steken averecht, twee steken rechts, enz. Tenslotte bemerkt men het figuur, zooals boven geteekend. DE NIEUWE MODE EEN KEURIGE LINNENKAST EEN SIERAAD VOOR HET SLAAPVERTREK. Dat een mooie linnenkast een sieraad is voor het slaapvertrek, daarvan zijn vele huisvrouwen overtuigd, maar toch komt het nog meermalen voor, dat de linnenkast er van buiten mooier en verzorgder uitziet, dan van binnen. En toch zult ge er zelf de grootste voldoening van smaken, wan neer uw linnenkast ook van binnen keurig verzorgd en goed onderhouden is. Een lin nenkast moet men dan ook niet alleen be schouwen als een bergruimte voor uw linnengoed, neen, men moet de kast op- vroolijken door door aardige kastranden op de planken te leggen. Sommigen maken gebruik van papieren kastranden, maar ori- gineeler en duurzamer is het linnen plank kleedjes te gebruiken, welke men zelf door borduursel kan opvroolijken. De randjes van dergelijke plankkleedjes kunnen wij naar eigen smaak bewerken, en ieder rand je kan weer op een andere wijze worden geborduurd, zoodat men een gevarieerd geheel krijgt. Bijgaande modellen voor deze kastrand - jes zijn vrij eenvoudig, het is alleen een geduldwerkje. Model I is gefestonneerd en geborduurd met groote voorsteken in dikke gekleurde, zijde op grijs waschlinnen. Denk er om, dat U waschechte zijde voor de bloe men neemt. Het tweede model is bewerkt op wit linnen, waarbij een grijs motief keurig zal staan. Het derde randje is het moeilijkst en het meest bewerkelijk. Dit is een opengewerkt motiefje, terwijl de diepe schulp met een knoopsgatensteek wordt afgewerkt. Zoo'n schulp is niet moeilijk te knippen, maar wilt ge 't secuur doen, teeken het schulp je dan eerst met een dun potlood- streepje op de stof( zoodat u zeker weet, dat u niet verkeerd zal uitkomen, wan neer u eenmaal aan het knippen bent ge gaan. Zoo kan men feitelijk iedere kast, hetzij linnen-, provisie- of huishoudkast, in uw woning keurig en gezellig laten zijn. Het is eigenlijk jammer, dat er nog zoove- len onder ons zijn, die zoo achteloos kun nen zeggen: „Gooi dat maar in de kast!" Een kast in uw woning moet u niet be schouwen als een bergruimte voor alle mogelijke rommel. Evenals de kamers kunnen ook de kasten er keurig uitzien, ook al is u kleinbehuisd. Netheid kan toch immers overal heerschen. Zoo zou men de huishoudkast, waarin borstels, stoffers, emmers, spons en zeem, boenwaspotten, ja wat al niet meer, in worden gezet, ef heel wat opgeruimder uitzien, wanneer u kleine vakjes maakte voor de potjes, doozen, enz. De stoffers met langen steel geeft u een lusje van touw en aan den binnenkant van de kastdeur spijkert u een paar flin- EEN POETSMIDDEL VOOR DE HUISVROUW Een theekopje vol zeep, opgelost, in een liter kokend water, waardoor men 4 thee lepels fijn krijt en een paar druppels amo- niak roert, geeft na een kwartier een dunne gelei. Stopt hier een paar oude flanellen lappen in en laat nu het mengsel zooveel mogelijk in de doeken trekken. Daarna spant men de doeken en laat ze zoo goed mogelijk drogen. Na eenigen tijd heeft men dan prachtige lappen om metaal en zilver te poetsen. SIERADEN HOE MEN DEZE SCHOONMAAKT Uw sieraden kunt ge op een eenvoudige wijze schoonmaken. Leg ringen, broches, armbanden met ingelegde steentjes of vuil geworden horlogekettingen in een diepe schotel en overgiet ze met benzine. Laat de voorwerpen er een kwartier inleggen en borstel ze daarna met een zacht borsteltje. Zij zullen dan net zoo mooi blinken als toen ze nieuw waren. U moet er echter om denken, dat U dit werkje niet in de nabij heid van vuur verricht; de benzine zou ontploffen en brand zou hiervan het ge volg zijn. Eet meer rozijnen Een gezond en goed koop voedingsmiddel Druiven behooren, naar men weet, tot de voedzaamste en gezondste vruchtensoort* welke wij kennen. Als de druiventijd in het land is, zullen er maar heel weinigen zijn, die zich niet te goed doen aan de kostelijke vruchten. Mét de appel en de banaan is de druif ds gezondste vrucht, welke onder ons bereik ligt. Zelfs gedroogde druiven, dus de rozijnen, bevatten nog een hooge voe dingswaarde. Rozijnen worden door de huisvrouwen meestal nog te veel over hst hoofd gezien. Heusch, men moest eens wat meer aandacht gaan wijden aan de rozijn tjes, die toch zoo gemakkelijk in onze dage- lijksche gerechten te verwerken zijn en toch zoo veel voedingskracht bezitten. La ten wij u daarom eens een paar kleine re cepten geven, waarin rozijntjes kunnen worden verwerkt: RozijnenbroodL Kneed drie pond meel met voldoende goed gerijste zuurdeeg en 1 half pond boter of vet in het warme water, waarmee het deeg werd aangemaakt. Gebruik zou naar smaak en indien gewenscht 1 kopje suiker. Verder 1 pond rozijnen, waaruit de pitten zijn gehaald. Kneed een kwartier lang, laat in een pan het beslag lijzen op een warme plek (in een oven) en bak het broodje verder gaar. Rozijnen-biscuit jes. Neem een kopje pitlooze rozijnen en snijdt ze in kleine stukjes. Meng deze rozij nen met twee kopjes meel. Roer hierbij twee theelepjels bakpoeder en 1 aefgestre- ken theelepel zout erin. Dan een half kopje suiker en een half kopje of vet. Gebruik één geklutsct ei en een weinig melk. om het deeg stijf te maken. Rol het geheele besiag op en maak er kleine beschuitjes van. Deze moeten ongeveer 20 minuten lang baksen. Rozijnen-taai liss. Wasch twee kopjes rozijnen en haal de pitten eruit. Kook toen minuten lang een weinig suiker en een beetje zout. Maak een deeg van twee kopjes meel.y een theelepel zout, twee lepels vet of boter, een half kopje suiker, één of twee eieren. Maak dan een beetje melk aan. Rol het deeg op en snij er vierkante lapjes van. Plaats op elk koekje een lepel rozijnen en vouw het koekje in driekanten vorm toe, zoodat de rozijntjes niet verloren kunnen gaan. Gooi een weinig melk over de koekjes en strooi er suiker op. Bak ze ongeveer een half uur op een matig vuurtje of op een oven. HET BEWAREN VAN BROOD. Hieronder volgt een wenk voor de huis vrouw, om haar versche brood tegen oud en droog worden te vrijwaren. Leg het brood in een ouderwetsche Keul- sche pot, hierdoor blijft het malsch, broos en versch. Als u evenwel niet in het bezit ben van een Keulsche pot, leg het brood dan in zuivere lap linnen welke men vooraf in helder koud water heeft ge spoeld en flink uitgewrongen. Als men gasten krijgt, en men sandwiches wil ma ken, doch reeds enkele uren van te voren, laat de sandwiches dan zoolang blijven staan op een schotel, waaroverheen een vochtige linnen doek wordt gelegd. ZACHT HAAR. Een prachtig middel om zachte en schit terende haren te krijgen, bestaat in het gebruik van het volgend recept. Men neemt een gelijk aantal deelen spiritus, rozema rijn en zuivere olijfolie. Het mengsel van deze stoffen moet men in de hare wrijven en tegelijk een knijpende beweging maken met de vingers, opdat het recept goed in J de poriën doordringen kan.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 15