DE SCHAT IN HET OUDE HOLLAND DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN Auto op onbewaakten over weg vern.eld. Van de vijf inzittenden werden één gedood, één zwaar gewond. Drie dames liepen geen letsel op. Een ernstig ongeluk is gistermiddag ge beurd op den onbewaakten overweg in den straatweg WierdenRijssen nabij Rijssen, waar reeds eerder een doodelijk ongeval is voorgekomen. De auto van den heer Haverkamp uit Almelo, waarin behalve de heer Haverkamp zelf, die stuurde, en zijn vrouw en zijn beide dochters ook de accountant Wevers uit Almelo had plaats genomen, bevond zich ter hoogte van den onbewaakten over weg, toen een trein van de lijn NeedeHel- lendoorn (locaalspoor) naderde. De wagen reed de locomotief in de flank en werd over een afstand van ongeveer 150 meter meegesleurd. De heer Haverkamp werd bekneld tus- schen het stuurwiel van zijn auto en den bumper van de locomotief. Begrijpelijker wijs had hy zware inwendige kneuzingen opgeloopen, waaraan hij even later ter plaatse overleed. Zwaargewond werd de heer Wevers, die bij de botsing uit den wa gen werd geslingerd. Hij bekwam een arm en een beenfractuur en een hersenschud ding. De drie inzittende dames kwamen met den schrik vrij. De auto werd geheel ver nield. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. Twee gewonden. In de nabijheid van het station Horst Sevenum is gisteravond de motorrijder Van Gooren uit Meerlo in botsing gekomen met een auto, bestuurd door den heer Han sen uit Horst. Van G. liep verschillende ernstige ver wondingen over het geheele lichaam op en moest worden overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis te Horst. Zijn toestand is zorg wekkend. Ook de autobestuurder werd deerlijk aan het hoofd gewond. Na ter plaatse verbonden te zijn, is hij naar zijn huis overgebracht. MEISJE DOOR TRAM MEEGESLEURD. Gisteravond tegen negen uur is de 18- jarige mej. H. op de hoek van den Cein tuurbaan en den Naarderstraatweg te Hui zen door een uit Hilversum komenden tramwagen aangereden en veertig meter meegesleurd. Het meisje is in zeer zorgwekkenden toe stand naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. Den bestuurder treft geen schuld. BRAND TE 'S-GRAVENZANDE. Groote loods uitgebrand. Gisteravond omstreeks 10 ur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de gebouwen van de fa. C. Brink man en Zn. op het Marktplein te 's-Graven- zande. De brand werd het eerst ontdekt in een groote van gegalvaniseerd ijzer opge trokken loods, waarin zich o.m. een vier tal auto's, verschillende tomatensorteer- machines, landbouwwerktuigen, gereed schappen, een groote voorraden zakken, kruiwagens, touw en voorts 6 ton papier bevonden. In deze loods welke een opper vlakte heeft van 30 bij 10 meter vond het vuur gretig voedsel in de zeer brandbare voorraad, zoodat toen de brandweer een half uur nadat alarm wars gemaakt, arri veerde de heele loods in lichte laaie stond. Alvorens de brandweer water kon geven hebben omstanders nog vele vaten petro leum en carbolineum, benevens een groote partij houtwol uit de aangrenzende schuur verwijderd, Toen de brandweer na veel moeite erin geslaagd was uit de vaart welke ongeveer 200 meter van het terrein van den brand is gelegen water te be trekken, sloegen de vlammen reeds aan alle kanten uit de loods. Daar van dit deel van het gebouwencomplex niets te redden meer was, trachtte de brandweer door het nathouden van de belendende schuur ver dere uitbreiding van het vuur te voorko men. Hierin is men geslaagd nadat de groote loods, waarin met veel geraas de sterk brandbare artikelen waren ontploft, ineen was gestort. De winkel, de magazij nen en een schuur bleven daardoor behou den. De blussching, die aanvankelijk met drie stralen ter hand werd genomen, is door het personeel van de motorspuit tot diep in den nacht voortgezet. Naar wij vernemen zijn door den brand de auto's, de landbouwmachines (ongeveer 25-tal soorten) alsmede de verdere voorra den, geheel vernield. De schade wordt op pl.m. 30.000 geraamd welke door verzeke ring wordt gedekt. Op het terrein van den brand waren gis teravond o.a. burgemeester mr. J. Brunt, alsmede enkele gemeenteraadsleden aan wezig. De politie hield de talrijke nieuws gierigen op een flinken afstand. „Vad." FABRIEKSBRAND TE TILBURG. Gisteravond te omstreeks negen uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de opslagplaats van de TiLburgsche Band- en Veterfabriek aan den Bredasche Weg te Tilburg. Het vuur greep met ra zende snelheid om zich heen en ofschoon de brandweer met vijf stralen het vuur aantastte, kon aan blusschen niet worden gedacht. De brandweer slaagde er wel in uitbrei ding te voorkomen. Het gebouw is geheel uitgebrand en de voorraad garens en machines gingen mede verloren. De verze kering dekt de schade. SCHIETPARTIJ TE HAARLEM. Geruimen tijd reeds hadden de families S. en H. te Haarlem ruzie met elkander, welke gisteravond op het Spaarne weder om tot uiting kwam. S. wandelde daar met zijn vrouw en ont moette de drie gebroeders H. Er ontstond een woordenwisseling, waarop S. een re volver trok en daarmede een schot in de lucht loste. Men liep daarop weer verder, doch een oo-genblik later nam de 32-jarige H. een dreigende houding tegen S. aan. Deze trok toen opnieuw zijn revolver en schoot H. in het rechterdij been. Politie was spoedig ter plaatse en arres teerde S. Het slachtoffer is na verbonden te zijn naar het Diaconessenhuis overge bracht. De politie stelt een uitgebreid on derzoek in. BROODBEZORGER VAN ZIJN GELD BEROOFD. Dinsdagavond werd de broodbezorger M. van V., wonende in de Frans Bekkerstraat te Rotterdam, op den Waaldijk bij de Waal haven aangesproken door twee personen, die op een motor zaten. De duopassagier stapte van den motor, bedreigde van V. met een revolver en eischte diens geldtasch, waarin ziCh acht-en-veertig gulden bevond. Van V. overhandigde de tasch en nam daar op de vlucht. De motorrijders waren spoe- die uit het gezicht verdwenen. Van V. deed aangifte bij de politie die beide motorrij ders nog niet heeft kunnen opsporen. REPETEERENDE DIEFSTALPLEGER UITGELEVERD. Dezer dagen is uit de residentie naar Duitschland (Wiesbaden) uitgeleverd de 25-jarige koopman A. K., afkomstig uit Mainz, die er zijn werk van maakte auto's te stelen, daarna ze te verkoopen, om ze vervolgens opnieuw van de koopers te 6telen, enz. Zoo had hij o.a. gedaan met een auto te Wiesbaden, met welken auto, nadat hij dien voor de eerste maal door diefstal in zijn bezit had gekregen, hij de grens naar Zwit serland was overgegaan, om aldaar den wa gen van de hand te doen aan een Ziwtser, wien hij vervolgens den wagen twee et malen later ontstal, om er mee op reis te gaan naar Nederland en nog wel door Duitschland. In ons land aangekomen, trachtte hij in Juni j.l. in de residentie den auto weder te verkoopen, doch liep in de val. Hij werd gearresteerd en in afwachting van zijn uitlevering te Den Haag in bewa ring gehouden, terwijl de auto in beslag werd genomen. Thans is dus aan dit repeteerende dief- stalspel van dezen „koopman" een voor- loopig einde gekomen. HET LEIDSCHE PLEIN TE AMSTERDAM. Enthousiasten maken er K. L. M.-plein van. Hedennacht om twaalf uur heeft een aan tal personen op verschillende hoeken van het Leidscheplein te Amsterdam, waar ziich het passage-kantoor van de K.L.M. bevindt, biljetten aangeplakt, waarop met groote letters staat: „K.L.M.-plein". Uiteraard trok deze omdooping zeer de aandacht van het publiek, dat niet naliet hiermede zijn in stemming te betuigen. UIT DE RADIOWERELD Programma's van Vrijdag 26 October. Huizen, 1875 M. Alg. Programma, verzorgd door de NCRV. 8 00—9.30 VARA. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemble Van der Horst. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble Van der Horst. I.30 Orgelconcert. F. Kloek. 2.30 Ohr. Lectuur. 3,00—3.45 The Columbia Three en Gra mofoonplaten. 4.00 De Columbia Three. 5.00 Mevr. L. Flipse-Snel (sopraan) en E. Flipse (piano) en Gramofoonplaten. 5.45 Gramofoonplaten. 6.30 Causerie. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Causerie. 8.00 A Capella Koor „Bel Canto". 8.15 VARA-strijkorkest. 8.22 Vervolg koorconcert. 8.34 VARA-orkest. 8.51 Vervolg Koorconcert. 9,02 Vervolg orkestconcert. 9.13 Vervolg koorconcert. 9.30 Haari. Orkestvereeniging m.m.v. H. Leydensdorff (viool). 10,00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg concert. II.0011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Ik droomde", hoorspel, en Gramo foonplaten. 11.45 Concert. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Causerie. 2.50 Gramofoonplaten. 3.00 Uit Heck's Lunchroom: John van Brück en zijn orkest. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Concert. 6.15 VARA-orkest. 7.00 Causerie. 7.20 Gramofoonplaten. 7.27 Herh. SOS-Berichten. 7.30 Vervolg orkestconcert. 8.00 Causerie. 8.30 Kamer-orkest. 9.00 Causerie. 9.30 Vervolg Kamerorkest. 10.00 Vaz Diss. Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.15 Causerie. 11.00 Jazzmuziek. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Orgelspel. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Het New Victoria-Cinema-orkest. 12.50 BBC-Dansorkest. 1.35 Birminghamsdh Philh. strijkorkest. 2.20 Voor de scholen. 3.35 Lezing. 4.00 BBC-Northern orkest. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Muzikale causerie. 7.10 Lezing. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: F. Hekker, bloembollenkweeker en han delaar, Overveen, Ter Hoffsteedeweg 24. Cur. mr. F. J. Gerritsen, kantoor Haar lem. 7.30 Koorzang. 7.50 „Some Day", hoorspel. 9.10 Gramofoonplaten. 9.50 Berichten. 10.20 Causerie „The causes of War". 10.35 BBC-orkest, 11.30 Voordracht. 11.35—12.20 Harry Roy en zijn Band. „R a d i o-P a r i s", 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 12.50 Goldy-orkest. 9.05 Radio-tooneel. 10.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M. 11.201.20 Concert. 2.004.00 Omroeporkest. .30 Zang en piano. 7.45 Radio-tooneel. 10.00 Mandolineconcert. 10.2011.50 Dansmuziek. Keulen 456 M. 5.20 en 6.35 Gramofoonplaten. 11,20 NS-Frankenorkest. 12.20 Gramofoonplaten. 1.20 Omroep kwintet. 3.20 Kamer-orkest. 4.35 Spaansche muziek. 6.20 Omroepkleinorkest. 7.30 Omroeporkest en koor. 10.2011.20 Orkestconcert. Rome, 421 M. 8.05 „Don Gil dalla calze verdi", operette van Carabella. B r u s s e 1, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Salon-orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Salon-orkest. 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Salon-orkest. 9.20 „Tyl Uilenspiegel", hoorspel. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 484 M.: 12.20 Omroeporkest. I.302.20 Gramofoonplaten en Zang voordracht. 5.20 Concert door Saxofoon-kwartet. 5.35 Massenet-programma. 6.35 en 8.20 Gramofoonplaten. 8.35 Concert voor Oud-strijders. M.m.v. militaire kapel en symiphonie-orkest. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 „Der grüne Hut", hoorbericbt. 8.00 Beethovenconcert. M.m.v. solisten, koor en orkest. 9.20 Politiek overzicht. 9.35 Berichten. 10.2011.20 Dansmuziek uit Breslau. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf en de R.O.V. Radio-Centrale. 3e Programma. 8.0011.20 Een der Duitsdhe zenders. II.2012.20 Kalundborg. 12.2014.20 Luxemburg. 14.2015.20 Kalundborg of Luxemburg. 15.2017.20 Deutschl. sender. 17.20—19.50 Brussel (VI.). 19.5020.20 Luxemburg. 20.20afloop North. Reg. 4e Programma. 8.208.50 Parijs Radio. 11.05—18.20 North. Reg. 18.2018.50 Brussel (Fr.). 18.50—20.00 North. Reg. 20.0023.00 Locale uitzending. A. Dameökoortje o.l.v. mej. Harry v. d. Horst. Duetten en soli gezongen door mevr. Koelman en mej. Planje. Aan den vleugel mej. Mien Bik. B. Mej. Rina en Tullio Bergamini (piano en cello). C. The Roto Colour Players, o.l.v. den heer I. Coster. 23.00—afloop Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). Opgeheven: J. Stuurman, Zwanenburgerdijk, Haar lemmermeer. J. J. Wiekhart, wed. C. v. d. Elest, Voorschoten. R. Kantebeen, Leiden. J. D. van Egmond, L e i d en FEUILLETON. (Een geval uit de practyk van Wil. J. Sanders, detective). door UDO VAN EWOUD. 30) Hij begon te hakkelen en rweeg eens klaps, want de dikke man tegenover hem had tijdens zijn enthousiaste peroratie de opnieuw gevulde bierpul van zich afge schoven en rees langzaam overeind. „Ga door!" beval hij, zijn wat waterige oogen diep in die van het, nu zeer onrus tig wordende mannetje borend en toen de laaste bleef zwijgen, herhaalde hij nog eens: „Ga door!" Hevig geinteresseerd keek de rest van het gezelschap rond de stamtafel toe. 't Was duidelijk, dat iedereen partij koos voor den dikken winkelier, <Jie zich meer en meer over de tafel boog en blijkbaar in gespannen verwachting het slot van het betoog van zijn politeken tegenstan der afwachtte. Maar deze scheen thans eindelijk in te zien, dat zijn meening in dit gezelschap niet op prijs werd gesteld. „Ga maar zitten, Ludwig", trachtte hij nog te sussen. „Laat je bier niet verschra len, ik ben al uitgepraat „Maai ik niet!" brulde Ludwig en met zijn groote handen greep hij het wanhopig tegenspartelende mannetje plotseling in de lendenen, tilde hem over de tafel heen, schoof met een voet zijn stoel was achter uit en legde hem zonder veel omhaal over de knie. De arme Schulze, die het ge waagd had in dit conservatieve milieu van het Oude Oost Pruisen openlijk de capaci teiten van president Hindenburg in twijfel te trekken, dreigde te stikken, maar daar stoorde de dikke winkelier zich niet aan, en terwijl het heele gezelschap met een geestige parodie op het bekende walslied uit de klankfilm „Het congres dienst" de woorden „Das musz ein Stück von Hitier sein" inzette, kreeg de opposant zoo'n on genadig pak op zijn broek, dat het ver buiten het hotel te hooren was. Toen het lied uit was, krabbelde de heer Schulze met een vuurrood hoofd overeind, maar toen hij zich schichtig wilde verwij deren, hield Ludwig hem aan zijn broek vast, tilde hem weer over de tafel heen en drukte hem op zijn plaats. „Dat gaat hier zoo niet, Schulze", ver klaarde hij lachend. „Je moet nog heele- maal opgevoed worden, man. Zoo haatdra gend zijn we hier niet", en terwijl de kell- ner, die dergelijke tooneelen blijkbaar reeds gewend was, haastig toeschoot, be stelde hij, snel het aantal aanwezigen be halve den Beier, tellend: „Acht halve liters." En vyf minuten later werd Schulze, die met een pijnlijk gezicht naar zijn politieke tegenstanders gluurde, volop in de gelegen heid gesteld dit verschil van meening af te drinken, want met een plechtig gebaar stalde' de kellner acht tot aan den rand ge vulde bierpullen voor hem uit. Met elk der aanwezige stamgasten dronk hij op de gezondheid en de herkiezing van Hinden burg! De remedie leek mij ook in dit geval erger dan de kwaal.... In de val. Tegen half elf keerden Sanders en Nieu- wenhuis van hun expeditie naar het kasteel Pazlok terug. De detective scheen het niet meer noodig te vinden, dat Nieu- wenhuis zich afzijdig hield. Daar de pro fessor toch reeds van zijn aanwezigheid op de hoogte bleek te zijn was dit geheel overbodig. Terwijl de makelaar zijn compagnon, die zich eenige turen lang in de eetzaal met een stapel kranten had verveeld, opzocht, ging Sanders bij mij aan het tafeltje zitten om mij in het kort zijn wedervaren te ver tellen. Zij hadden beiden zonder veel moeite de plaats kunnen vinden, waar Abraham Flo- risz. en eenige andere vluchtelingen, blij kens de gevonden papieren, hun bezittin gen zouden hebben begraven. De portier had hen op hun tocht vergezeld en daarbij had men, aan de hand van den plattegrond, welke Sanders dezen ochtend in het Hei- matsmuseum gekregen had, nauwkeurig de plek kunnen vaststellen, waar voor eeuwen de korenmolen moest hebben gestaan. Van daar hadden bij vijftig „Ruten" een af stand van ongeveer 183 M. afgemeten en inderdaad bevond zich daar nog een soort bolwerk, dat vroeger als bescherming van het slot kon hebben dienst gedaan en welke zeer goed een uitgang kon hebben geboden voor een onderaardsche gang. Voor zoover zij hadden kunnen beoordee- len, zouden de opgravingswerkzaamheden hier niet veel moeite opleveren, zoodat men slechts weinig zou riskeeren. Voor- loopig echter diende men te wachten op een vergunning van het gemeentebestuur en daarmee konden wel eenige dagen ge moeid zijn. Deze laatste opmerking bracht mij het bericht van het „Elbinger Kreisblatt' in herinnering, maar op mijn verzoek een en ander in een kort bericht mogen samen vatten, meende Sanders absoluut afwijzend te moeten beschikken. „Beste Miel", zoo zei hij, „ik begrijp vol komen, dat je hier niet zit om vliegen te vangen. Natuurlijk moet deze groote reis voor jou copie opleveren, maar ik verzoek je dringend met het schrijven daarvan te wachten tot deze affaire geheel is opge helderd. Zooals je terecht opmerkt, bestaat inderdaad de mogelijkheid, dat het bericht uit dat- Elbinger blad ook in de Holland- sche bladen terecht komt, maar dat zal ik bezwaarlijk kunnen voorkomen. Vermoe delijk echter zal het dan bij dat nieuwtje blijven, maar als je collega's in de gaten hebben, dat jij 't de moeite waard hebt ge vonden persoonlijk ter plaatse een onder zoek te gaan instellen, dan is ons leed niet te overzien. Wacht dus, tot je wat meer weet; de ervaring moet je geleerd hebben, dat je dan heusch niet te kort zult ko men." Daarbij bleef het. Ik moest toegeven, dat Sanders gelijk had en waar ik inderdaad nooit reden tot klagen had gehad waar het de mededeelzaamheid van den detective betrof, drong ik niet verder aan. „Ik heb den auto om 12 uur besteld", besloot Sanders ons onderhoud, toen Nieu- wenhuis terug kwam en beiden zich gereed maakten om zich ter ruste te begeven. Houd je oogen dus open, want als mijn voorgevoel mij niet bedriegt, zal onze nachtwake niet te vergeefs zijn!" Een uur kroop traag voorbij. Aan de stamtafel bereikte de stemming haar hoog tepunt, maar voorloopïg scheen nog nie mand er aan te denken naar huis te gaan. De heer Peschoneck kwam persoonlijk van tijd tot tijd wat stilte verzoeken met het oog op zijn logé's, wier nachtrust verstoord werd en de slaperige kellner wierp bijna elke minuut een verlangenden blik op de klok, zijn apathie echter onmiddellijk af schuddend, wanneer een der luidruchtige heeren hem ontbood om het leege glas nog eens te vullen. Het werd middernacht en half een, zon der dat er verder iets bijzonders voorviel, maar een kwartier later zag ik plotseling Van Dobben's hoofd op den hoek van de cafédeur verschijnen. De uitdrukking van spanning op zijn gelaat zei mij genoeg: de professor moest door het tuinpoortje het hotel hebben verlaten! Met een paar stappen was ik bij hem. Zonder een woord te spreken, trok hij mij mee naar .het raam. Het pad van de glazen deur tot 't poortje lag in het volle licht van de maan, zoodat men alles duidelijk kon onderscheiden. Nochtans was er op dit oogenblik niemand te zien. „Hij moet juist door de poort zijn ge gaan, fluisterde Van Dobbenf» hoewel er zich niemand in de eetzaal bevond, die ons zou hebben kunnen verstaan. „Ik zag hem de deur uitkomen en zich haastig in de richting van het poortje begeven." „Vlug!" beval ik, meenend bij afwezig heid van Sanders de leiding op mij te mo gen nemen, „de voordeur uit en naar de»* auto, die op de markt moet staan. Ik ga hier achter uit; let op, waar ik blijf er. volg me met den wagen!" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9