Advertentiën DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURi NT EERSTE BLAD - PAG. 3 CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordrachten dr. Hulst en dr. Duyster. In de tweede bijeenkomst in dit seizoen van bovengenoemd instituut was het woord het eerst aan dr. J. P. Hulst. In aansluiting aan het de vorige maal besprokene wees spreker thans op bezwa ren van de verschillende systemen tot iden tificatie. Daarna werd de waarde bespro ken van de vingerlijsten, de daktyloscopie. De geschiedenis van deze wetenschap werd in het kort nagegaan, waarna zoowel het groote belang van de daktyloscopie werd aangetoond door de identificatie van het individu, als voor het bewijs van het mis drijf en het aantoonen van den misdadiger. In het kort werd het systeem van Glatom Henry toegelicht. Schriftvervalsching en Gerech telijk Schriftonderzoek. Dr. M. D. Duyster vervolgde hierna zijn voordracht over „schriftvervalsching". Spr. begon met eenige onderwerpen over plaat selijke vervalschingen, welke in de eerste lezing reeds genoemd waren en waarvan lantaarnplaatjes getoond werden, meer uitvoeriger te behandelen, waarbij de me thodiek van het onderzoek en de practische toepassingen daarvan uiteengezet werden. Vervolgens werd behandeld het bepalen van de indentiteit van handschriften; het vaststellen of een handschrift afkomstig van de hand is van een bepaald persoon, dan wel of bijgeschreven gedeelten van een handschrift door een bepaald persoon ge schreven zijn. Dit onderwerp werd ge splitst in drie deelen, t. w.: De grapholo- gie, als grondslag voor de gerechtelijke schrift-expertise, de graphometrie, als hulpmiddel bij de identiteitsbepaling en het vergelijkend schriftonderzoek (gerech telijke schriftvergelijking of ook wel ge noemd het schriftidentiteitsbewijs). Over de graphologie zou zeer veel te zeggen zijn, meerdere avonden zouden met dit onderwerp te vullen zijn, doch spreker moest zich met het oog op den beschikba ren tijd zeer beperken en zich bepalen tot datgene wat verband houdt met de identi teitsbepaling van handschriften. De naam „graphologie" is afkomstig van den abt Jean Hippolyte Michon (1872). Michon is de stichter geweest van de (populaire) gra phologie. Zijn gepubliceerde werken brach ten eenige orde in de karakterbeoordee- ling aan de hand van handschriften. Zijn opvolger was Crepieux Jamin. Van de Duitsche graphologen werden genoemd Schwiedland, Prey er, Busse, Klages en Meyer. De drie laatst genoemden hebben de handschriftkunst verdiept en zij hebben getracht analysen en methoden op weten schappelijke basis te grondvesten. De gra phologie is geen magische leer van teekens, volgens welke zich de eigenschappen en zelfs de toekomst van den mensch myste rieus in allerlei krullen en figuren zijner schrifttrekken zouden uitspreken, maar zij is volgens Klages de „wetenschap" van het uitdrukkingsgehalte der persoonlijke be wegingswijze" voor zoover deze door het handschrift en alleen door het handschrift feilloos wordt vastgelegd. De graphologie heeft niet zoozeer ten doel het „karakter te lezen" uit brieven voor personen, die zoo dol graag hun karakter willen kennen. De graphologen kunnen betere diensten bewij zen. De practische toepassing van de gra phologie is het beoordeelen van de ge schiktheid van den schrijver voor een be paalde functie of betrekking, het oordee- len over de juiste keuze van echtgenooten, het oordeelen over belangwekkende perso nen uit de geschiedenis en de gerechtelijke schriftexpertise. In korte trekken werd uit een gezet op welke wijze een handschrift geanalyseerd wordt. Volgens de grapho logen is het fundament van de schriftex pertise een diepe en veel omvattende ken nis van de psychologie der schrijfbeweging. Enkele vragen welke bij het graphólogisch onderzoek gesteld worden betreffen den in vloed, dien de willekeur op de schrijfactie en op het schrift heeft en waarmede ver band houdt de vraag, welke van de schrijf- verschijnselen door den wil te veranderen zijn. In het algemeen heeft de wil geen vat op die schrijf verschijnselen, die weinig opvallend zijn en dus aan de aandacht van den schrijver ontgaan. Uit proeven door Georg Meyer ingesteld is gebleken, dat elke gewilde verandering steeds een ongewilde verandering met zich brengt zonder dat de willekeurig schrijven de dit beletten kan. Langzaamheid en an dere bewijzen van onzekerheid waarmede het van ontwikkeling getuigend hand schrift blijkbaar tot stand is gekomen zijn sterke aanwijzingen, dat een vervalscht stuk voorligt en vooral is dit het geval, in dien innerlijke tegenspraak aangetoond kan worden. Het woord graph om e t r i e is het eerst gebruikt door Pierre Humbert (1907). Hij duidde hiermede aan een sys teem van berekening van graphologische teekens van een handschrift. Langenburch heeft dit gebruikt voor een origineele me thode voor het identificeeren van hand schriften met. behulp van meetkundige fi guren. In 1921 heeft Locard de graphome trie wederom toegepast, zij het dan ook in een eenigszins anderen vorm. Volgens Locard is de graphometrie een methode, die ten doel heeft bij vervalschingen door middel van nabootsen of handverdraaien de proportioneele en quantitatieve elemen ten welke het schrift typeeren en welke de vervalscher niet verandert, daar ze onop vallend zijn, op het spoor te komen. Het algemeen principe van de graphometrie van Locard is, dat men zoowel bij de authen tieke handschriften als bij de betwiste een reeks van metingen verricht en de gemid delden van deze metingen graphisch voor stelt met curven. Komen de curven rela- tier met elkander overeen, dan bestaat er identiteit tusschen authentieke en betwiste handschriften. De graphometrie is meer- deer malen becritiseerd, o.a. door Schnei- kert en de practijk heeft ook uitgewezen, dat men op de graphometrie niet vertrou- y/en kan. DUBBEL JUBILEUM VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Van den voorzitter en van den heer Boot. Heden herdenkt de heer D. ten Cate Brouwer den dag, dat hij 12}^ jaar geleden benoemd werd tot voorzitter der Kamer van Koophandel van Rijnland. Tevens herdenkt de heer Boot zijn koperen jubileum als voorzitter van de afd. grootbedrijf. Op verzoek van beide jubilaressen is dit jubileum zonder feestelijkheid voorbijge gaan. Echter meende men, dat het toch niet pas send was het jubileum van twee zulke ver dienstelijke mannen stilzwijgend voorbij te gaan. Hedenmorgen begaven zich daarom de heer Simonis, voorzitter van de afd. Klein bedrijf en mr. Knibbe, secretaris der K. v. K. zich naar Oegstgeest waar de heer Boot te zijnen huize in 'n hartelijke speech werd gelukgewenscht en hem bloemen werden aangeboden. Daarna begaf het gezelschap zich naar Alphen aan den Rijn, waar de heer Ten Cate Brouwer werd gehuldigd door den heer Boot. Ook aan den Kamervoorzitter werden bloemen aangeboden. Hartelijk dank voor de gezonden 25. volgens opdracht te verdeelen onder de conferenties enz. en daarvan ook 5. voor braaf gezin, waarvoor de heer Hos- man steun verzocht. God loone," hem of haar. Steeds gaarne bereid giften in ontvangst te nemen voor conferenties, Stille Armen, vestig ik nog speciaal u aandacht op het Liefdewerk voor kinderbescherming dat daaraan dringend behoefte heeft. Giro .71146. JAC. CREYGHTON, President Bijz. Raad St. Vincentius- Vereeniging. Rijnsburger weg 149. Denzelfden verdachte ter zake Van dief stal van bloemen tot 2 maanden gevange nisstraf. Den los-werkman D. S., te L e i d e n, we gens medeplichtigheid aan diefstal en he ling van rijwielbelastingmerken tot 0 maan den gevangenisstraf. Den loswerkman B. J. uit L e i d e n we gens diefstal van bloemen, tot 2 maa\ den gevangenisstraf. Den los-werkman C. v. d. V. uit L e i d e n wegens diefstal van éen handtaschje te Wassenaar tot 10 maanden gevangenisstraf. In den avond van 18 September werd op het Utrechtsche Jaagpad te Leiden een rijwiel dat door een 14-jarigen loopjongen onbeheerd was neergezet, ontvreemd. De politie slaagde er in het vermiste rijwiel op te sporen en wel in het vooronder van een schuit liggende in den Oude Rijn aan voornoemd jaagpad. Verdacht van diefstal stond terecht de 51-jarige schipper W. O. uit Leiden, die echter beweerde niets van te weten. Als getuige werd gehoord zekere S. die eveneens op dat schip verblijf houdt. Deze verklaarde, dat O. dien avond een 9-tal biertjes had gedronken in een café waar zij te samen waren. Even later verwijderde O. zich en toen hy terug kwam had hij een rijwiel bij zich. Ter zitting bleek evenwel dat de getuige dit rijwiel op het schip heeft gebracht hoe wel deze wist wist dat O. geen fiets bezat. Daar de zaak niet tot voldoende klaarheid i kon worden gebracht, werd de zaak aange- j houden teneinde alsnog den verbalisant die I de fiets onder een hoop oude kleeren had aangetroffen, te hooren. BESCHULDIGINGEN DOOR DE VEREEN, v. VEEWEIDERS. Ernstig onderzoek wordt Ingesteld. Het bestuur van de Nederlandsche Ver- eeniging van Veeweiders en Mesters heeft een telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin naast be zwaren tegen eventueele afslachting van rundvee beschuldigingen worden geuit, als zouden verschillende adviseurs der Vee houderijcentrale reeds maanden lang te gen afbraakprijzen speculatief grooie kwanta jong vee hebben opgekocht, dat schijnbaar na dekking voor aanbieding ter afslachting zou dienen. De Minister van Economische Zaken heeft hierin aanleiding gevonden het vol gende telegram aan de Nederlandsche Ver- eeniging van veeweiders en mesters te zen den: „Naar aanleiding van het mij door uw Bestuur gezonden telegram inzake even tueele afslachting van rundvee, verzoek ik. u dringend mij omgaand uitvoerige gege vens en namen van verschillende adviseurs der Veehouderijcentrale te zenden, die thans reeds maanden lang tegen afbraak- prijzen speculatief groote kwanta jong vee, door u bedoeld, zouden hebben opgekocht. De Minister van Economische Zaken, Steenberghe." De Minister heeft opdracht gegeven de gegevens, zoodre deze hem zullen hebben bereikt, terstond nauwgezet te doen on derzoeken en stelt zich voor het resultaat hiervan te publiceeren. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. OPLICHTING. De 24-jarige koopman A. J. M. te Lei den heeft zich te verantwoorden gehad terzake van oplichting. Volgens de dag vaarding zou M. in Augustus j.l. te Leiden met het oogmerk zich wederrechtelijk te bevoordeelen zekeren L. Zandvliet, werk zaam voor de expeditie-onderneming Post en Flootman hebben bewogen tot afgifte aan hem van kistjes inhoudende bakkers- vet, door het bedrieglijk te doen voor komen, alsof hij grossier in dit vak was en de kistjes waren bestemd voor zijn klanten. Daartoe wendde hij zich tot de expediteurs die het vet vervoerden en vroeg hij of zij vet bij zich hadden bestemd voor bepaalde personen. Indien zulks het geval was nam hij de kistje in ontvangst, zeggende dat hij de klanten vlugger kon bedienen. De kistjes met vet waren afkom stig van de fabriek Fricola te Zaandijk, die evenwel geen zacht vet aan verdachte mocht afleveren, omdat deze indertijd moeilijkheden met de Crisis-Zuivel Cen trale heeft gehad en op de zwarte lijst stond. Verdachte voerde te zijner verdediging aan, dat hij aan voornoemde fabriek een valsche opgave van namen en adressen van zijn cliënten had verstrekt, omdat hij vreesde, dat de fabriek anders rechtstreeks zijn klanten zou gaan bedienen. Een aantal getuigen verklaarden, dat zij nimmer afnemers van de N.V. Tricola wa ren geweest, hoewel hun namen op de af geleverde kistjes voorkwamen. Verdachte bleef nimmer in gebreke deze kistjes te betalen, zoodat de expedi teur, die geloofde, dat de geadresseerden klanten van verdachte waren, daardoor werd bewogen tot afgifte daarvan. Er werd evenwel een spaak in het wiel gestoken, doordat een inspecteur van de Crisis Zuivel Centrale een partij van dit vet bij den expediteur aantrof en toen ken nis kreeg van het feit dat de kistjes door M. werden afgehaald. Op een vraag van den president waar om verdachte steeds geweigerd heeft zijn ware afnemers te noemen, antwoordde M. dat dit een zakengeheim was. Het O. M. waargenomen door jhr. mr. v. Asch van Dijck noemde M. een grooten knoeier, die reeds meermalen ter zake ge straft is wegens knoeierij met boter en margarine en dientengevolge op de zwar te lijst werd geplaatst. Hij heeft er echter een truc op vrezonnen en nam hij zijn toe vlucht tot gefingeerde bestellingen. De bestellingen moesten Leiden passeeren en M. zorgde dat hij steeds aanwezig was om het vet, dat hij niet hebben mocht toch te krijgen. De officier zeide te meenen er paal en perk aan te moeten stellen door naast een flinke geldboete een voorw. gevangenis straf te vragen. Bovendien zou spr. de Crisis Zuivel Centrale hiervan op de hoog te brengen, zoodat M. bij de eerstvolgende overtreding met de gevangenis kennis kan maken. Eisch ƒ500 boete en 6 maanden voor- waarelij k met 3 jaar proeftijd. De verdediger betwistte dat M. listige en bedriegelijke handelingen heeft gebruikt met het oogmerk tot wederrechtelijke be voordeeling. Pleiter beschouwde de hande ling van zijn cliënt als een listigheid en vroeg ten slotte vrijspraak subs, een lichte straf als waarschuwing. Vonnis 8 November a.s. De rechtbank veroordeelde heden den los- werkman A. van I. uit Leiden, wegens diefstal met braak gepleegd op 4 Septem ber j.l. in een kantoorgebouw aan den Pickéweg te Noord wij k-Binnen tot 10 mnd. gevangenisstraf. Den betonwerker H. W. S. te Leiden wegens diefstal van rijwielbelastingmerken, meermalen gepleegd, tot 3 maanden ge vangenisstraf. LAATSTE BERICHTEN STEUN AAN DE RIETCULTUUR. In afwachting van een volledige bekend making omtrent de steunverleening aan de griend- en rietcultuur wordt aan be langhebbenden voorloopig het volgende bekend gemaakt. Matriet. Ten aanzien van matriet stelt men zich voor een bepaald percentage der productie ductie van oogst '34'35 uit de markt te nemen, tegen een nader vast te stellen prijs der bossen, franco voor den wal, aan te wijzen opslagplaats; voor de kosten ver bonden aan het opslaan zal een gering be drag van den koopprijs worden afgetrok ken. De eischen welke zullen worden gesteld zullen dezelfde zijn als voor het riet van den oogst '33'34, Bladriet. Omtrent het artikel bladriet bestaat het voornemen om het bestaande bedrag van vorig jaar, n.l. f 12.50 per H.A. te hand haven, onder beding echter, dat rietlanden, die te gebruiken zijn in een andere cul tuur, slechts nog voor deze oogst gesteund zullen worden. Dekriet. Van de eerste soort dekriet al zoo noo- dig een gedeelte uit de markt worden ge nomen. Grauwe griendcultuur. Thans reeds kan worden medegedeeld, dat 5-jarig griendgewas niet voor steun in aanmerking komt. Steunverleening aan het 4-jarig gewas zal geschieden per H.A., vol gens taxatie op stam na classificatie, met dien verstande, dat minderwaardige grien den. van die steun worden uitgesloten. Ten aanzien van de witcultuur zijn spoe dig nadere mededeelingen te verwachten. Akkerbouwcentrale. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt hierbij bekend, dat bij export van buitenlandsche peulvruchten naar Duitsch- land nooit aanspraak gemaakt kan worden op gelden, die gestort zijn op de Neder landsche Clearingrekening bij de Deutsche Reichsbank. Een door exporteurs van dezepeulvruch ten geteekende verklaring, waarbij van alle aanspraken op gelden uit de Clearing wordt afstand gedaan, moet bij de monopo lie-overeenkomst worden ovei'gelegd of daarop zijn vermeld. De „Uiver" als vuurpijl. De firma G. Lubbe en Zonen te Oegst geest heeft hedenmiddag aan de directie van de K. L. M., een huldeblijk aangebo den, bestaande uit een verzameling van vier nieuwe soorten door haar gekweekte en nog niet benaamde Tritoma's, welke zijn gedoopt: Red Cornet, Uiver, Parmentier en Moll, Deze bloemen zijn resp. oranjerood, geel, zalmkleurig en lichtgeel van tint. GROOTE BRAND IN HET WESTLAND. Gisteravond is brand uitgebroken in een groote opslagplaats van de firma Brink man te 's-Gravenzande, in welke opslag plaats papier, landbouwwerktuigen en ma chines waren ondergebracht. De opslag plaats stond spoedig in lichter laaie. De brandweer slaagde er in de belendende perceelen, magazijnen, een schuur en een winkel voor het vernielende vuur te spa ren. De opslagplaats is totaal uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. De schade, die meer dan 25.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. DRUKKERIJ AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht is in de Frans Halsstraat te Nijmegen brand ontstaan in de achter het hoofdgebouw gelegen druk kerij van de Firma Busser en C., boek- en handelsdrukkerij. De drukkerij, die in dit apart gelegen gebouw is ondergebracht, brandde geheel af. De brandweer slaagde er in de belendende perceelen te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de commissaris van politie en een inspecteur van de recherche, die een uitgebreid onderzoek naar het ontstaan van den brand instelden. BIOSCOPEN. Luxor: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. Roxy: Afgekeurd. Casino: Afgekeurd. TELEGRAMMEN HAUPTMANN ZAL OP 2 JANUARI A.S. TERECHT STAAN. NEW-YORK, 25 Sept. (V. D.). Uit New York wordt gemeld, dat Hauptmann, die beschuldigd wordt van de moord op baby Lindbergh op 2 Januari van het vol gende jaar zal terecht staan. MISLUKTE AANSLAG OP HET LEVEN VAN POE TI. SHANGHAI, 25 Oct. (V. D.). Uit Ki- rin wordt gemeld, dat de autoriteiten al daar een samenzwering tegen het leven van den jeugdigen keizer van Mandsjoek- wo zouden hebben ontdekt. Tijdens zyn verblijg te Kirin zou hij zich eenigen tijd ophouden in het regeeringsgebouw aldaar. Achter het gebouw ontdekte men eenige personen die zich verborgen hadden met de bedoeling, een aanslag op Poe Yi te plegen, Zij konden allen worden gearres teerd. BRUG INGESTORT. WARSCHAU, 25 Oct. (V. D.). Te Ber- wald nabij Krakau, stortte een brug in een straatweg in, toen een auto met zeven per sonen er over reed. De auto stortte in de rivier en twee inzittenden werden op slag gedood, terwijl twee anderen zwaar ge wond werden en drie slechts lichte kwetsu ren opliepen. WISSELNÜTEER1NGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Londen 7.3-43/., Berlijn 59.42 New York 1.477/,., PariJ. 9.74 Brussel 34 5D/2 Zwitserland 48.19 Milaan 12 66 Madrid 20.171 /2 Oslo 36.95 Kopenhagen 82 85 Stockholm 87.90 Weenen Praag 6.18 Boedapest Prolongatie 1 pet BEURSO VERZICHT. De vaste houding van Wallstreet en de rede van Roosevelt hebben de Amsterdam- sche beurs niet kunnen stimuleeren. De handel was van zeer beperkte afmetingen. In Amsterdam Rubbers bijv. ging in het eerste half uur geen steek om, terwijl de koersen maar weinig verandering onder gingen. Waarschijnlijk ging de ongunsti ge invloed uit van de groote executie van het effectenbezit van de beursfirma, die dezer dagen in moeilijkheden is geraakt, terwijl men bovendien wilde afwachten, hoe Wallstreet de rede van Roosevelt zou ontvangen, Van de Industrieelen schom melden Philips om de slotkoersen van gisteren. Unilevers waren een kleinigheid hooger afgedaan dank zij de verdere stijging van het pond. Aku's ondergingen geen wij ziging. Van de Oliewaarden zetten Kon. Olies iets hooger in, doch de koerswinst ging nagenoeg geheel verloren, daar de situatie in de Amerikaansche Olie-industrie met den dag dreigender wordt. De Ame rikaansche soorten bleven op peil. Tabak ken waren goed van toon en trokken lich telijk aan, vooral Deli Batavia's, die ruim 3 pet. hooger kwamen. Suikers hadden een beperkte markt en gaven geen koersver schillen van beteekenis te zien. Aanvanke lijk noteerden H. V. A.'s iets hooger; de winst werd later weer geheel te niet ge daan. In Rubbers ging niets om. De koersen die genoemd werden, weken slechts weinig van die van gisteren af. Goud-aandeelen bleven op peil. Amerikanen werden in na volging van Wallstreet hooger, afgedaan. Duitsche obligaties konden een kleinigheid verbeteren. Nederlandsche en Ned. Indi sche Staatsfondsen waren stil. Het aanbod had eenigszins de overhand, zoodat de no teeringen meerendeels op iets lager peil terecht kwamen. Heden overleed, in den leeftijd van ruim 70 jaar, na een langdurig gedul dig gedragen lijden, onze geliefde Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, FRANS SCHREUDER, rustend arts, gepensio neerd Offic, van Gezond heid le klasse K. N. M. M. SCHREUDER- KRUYT F SCHREUDER P. S. F. SCHREUDER- AUKES A. SCHREUDER A. BAELDE FRANS ANNEKE IENTJE. 4207 Zwammerdam, 25 October 1934. Op verzoek van den overledene geen toespra ken. Ter aardebestelling 29 Oct. tusschen 12 en 1 uur

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3