COLIJN SPREEKT PARMENTIER. 26ste Jaargang DONDERDAG 25 OCTOBER 1934 No. 7948 Ste CclcbeHe0oi4^atit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco 'per post 2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, FOSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gtwone Advertentiën 30 cent per regol Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V De politiek der regeering. In een der laatste nummers van het weekblad zijner partij constateert prof. Veraart wij wezen er reeds met een en kel woord op dat de regeering tot taak heeft, om ons land weer te doen zyn het exporteerende land van voorheen. Wij moeten, aldus deze oeconoom, onzen export handhaven en uitbreiden en daarop allereerst moet de regeeringspolitiek ge richt zijn. In een te Helmond gehouden rede (wij geven een verslag daarvan in dit num mer) constateerde het Tweede Kamerlid Max van Poll, dat de regeering niet op de eerste plaats alles er op moet zetten, om onzen export te behouden en te vergrooten. Dat is, aldus dit Kamerlid, een fiasco ge worden, zooals te voorzien was. Neen, be scherming, uitbreiding der eigen binnen- landsche markt daarheen moet de re geering haar politiek op de eerste plaats inspannen. Men ziet het: een verschillend oordeel. Naar 't schijnt, geheel en al tegenover gesteld. Naar 't schijnt, want men kan nog een andere meening er naast plaatsen, en wel deze: dat de regeering het eene moet doen en het andere niet mag nalaten. Zou déze politiek niet de juiste zijn? En nu, waar gebleken is, dat, ondanks èlle pogin gen, krachtig ter hand genomen, in uit breiding van onzen export niet de oeco- nomische redding gevonden kan worden, althans niet dadelijk of spoedig, zal de re geering, meer dan zij tot nu toe heeft ge daan, hare activiteit moeten ontwikkelen voor handhaving en uitbreiding der eigen binnenlandsche markt. Wat betreft een ander deel in de rede van het Tweede Kamerlid Max van Poll willen wij nog 'n enkele opmerking maken. Als hij zoo positief er van overtuigd is, dat de regeering in haar bezuiinigings-po- litiek inconsequent is, heeft hij daarvan dan zoo vragen wij, eenvoudige kiezers, ons af in zyn positie van Kamerlid niet op een duidelijker, ook een meer ef fectieve wijze blijk kunnen geven, dan hij gedaan heeft?.... wy de film voor kinderen en alle jeug dige personen positief aanbevelen of goed keuren! Ten slotte vestigde de heer Van Sta veren er de aandacht op, dat de ouders hun kinderen kunnen brengen tot andere vormen van ontspanning, die hen evenzeer bevrediging bieden, doch niet in gelijke mate gevaren bevatten, als de bioscoop. Ook wat deze laatste opmerking betreft, is het niet heelemaal ondienstig, ze ook onder de bijzondere belangstelling der Ka tholieken te brengen! Wij wijzen er weèr 'ns op met nadruk: ook door z.g. goede en zélfs door waarlijk goede films kan de teere, licht-geraakte kinderlijke phantasie in de war worden gebracht, het kinderlijk denken uit het evenwicht worden geslagen. Kinderen in de bioscoop. De Voorzitter van de Centrale Commis sie voor Filmkeuring heeft dezer dagen over een brandend vraagstuk gesproken: het bezoek van kinderen aan de bioscoop. Het komt ons voor aldus het „Huis gezin" dat het oordeel van den voor zitter der Centrale Commissie voor Film keuring elementen bevat, die ook in on zen kring overweging verdienen. En wij zijn het met die waard^erin, voor het oordeel van den voorzitter der Centrale Commissie eens. De heer Van Staveren aarzelde niet te erkennen, dat de film in het algemeen, zooals zij nu door de keuringscommissie wordt vrijgegeven, zelfs voor alle leeftij den, niet iets goeds voor het kind kan worden genoemd. En daarom legde hij er den nadruk op, dat de ouders ten aanzien van him kinde ren een plicht van leiding en toezicht be houden met betrekking tot de bioscoop- vertooningen, zelfs al is er filmkeuring. De toelating voor vertooning door de filmkeuring sluit nimmer een aanbeve ling in. Wat hier gezegd wordt, is ook in ons blad meermalen betoogd. Over het algemeen is de film niet geschikt voor kinderen, niet geschikt voor vele jeugdige personen. Wij geven in onze courant ook een eigen recensie van de films. En wij zijn met het „■vrijgeven" van alle leeftijden niet zoo royaal als de Centrale Keuringscommissie. Maar toch houdt ook de kwalificatie „voor alle leeftijden" of het niet beperken „voor volwassenen" onzerzijds niet in, dat V De vooruitgang De geslaagde Melbourne-race kan ons trotsch maken op den vooruitgang in het menschelijk denken en handelen. Maar er wordt voor gezorgd, dat wij ons niet al te zeer verhoogvaardigen over dien vooruitgang van het menschelijk geslacht! Daar zorgt voor Thea Rasch, de Duit- sche vliegster, die met de „Uiver" naar Australië is gevlogen. Zij geeft in de „Daily Mail" een relaas, dat uit Albury, waar het Douglas-toestel de gedwongen tusschenlan- ding moest maken, werd verzonden. Wij lezen daarin: Indien wij alle -mascottes hadden mee genomen, die ons waren gegeven, dan zouden wij zeker te zwaar zijn ge weest. Zij kwamen overal vandaan Duitschland, Nederland, Engeland, Amerika. Ik bên niet bijgeloovig, maar één ding moet ik toegeven. Ik had een klein stukje hout meegenomen, gevat in koper. Ik hield hout vast, toen wij over de Timor-zee vlogen, welke de ondergang voor vele vliegers is. Overal vandaan werden mascottes ge zonden, die de vliegers zouden moeten be houden en de vliegster zelf (die niet bijge loovig is, zegt ze!) verwachtte haar be houden overkomst van een klein stukje hout, gevat in koper. Commentaar overbodig! De aartsbisschop van Oaxaca heeft bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken een pas aangevraagd om naar Guatemala uit te wijken. Als motief hiervoor gaf hij op, dat door het Huis van Afgevaardigden een resolutie was aangenomen, waarin de uitwijzing van alle bisschoppen en aarts bisschoppen uit Mexico wordt verlangd, met de motiveering, dat de leden van het katholieke episcopaat geen Mexicanen zijn, doch slechts als vreemdelingen en als aan hangers van het Vaticaan beschouwd moe ten worden. Weg met de heiligennamen. Het parlement van den Mexicaanschen staat Zacatecas behandelt thans een wets ontwerp, waarin bepaald wordt, dat de naar heiligen genoemde steden een ande ren naam zullen krijgen. Als nieuwe namen zullen de namen van bekende mannen uit de Mexicaansche ge schiedenis worden gebezigd. Studentenstaking tegen socialistisch onderwijs. De studentenbonden te Mexico City heb ben met meerderheid van stemmen beslo ten tot staking wegens de afschaffing van de vrijheid van onderwijs en de invoering van uitsluitend socialistisch onderwijs. De studenten in de chemie hebben met veront waardiging de beschuldiging van het hoofd der politie afgewezen, als zouden zij bom men hebben vervaardigd. VOORNAAMSTE NIEUWS. De heele bemanning aan het woord. DANK AAN AUSTRALIË EN AAN DEN BURGEMEESTER VAN ALBURY. De godsdiensthaat in Mexico. SLUITING VAN ALLE KATHOLIEKE KERKEN GEëlSCHT. Senaat verzet zich tegen uitwijzing van alle priesters. De Mexicaansche Senaat heeft het voor stel verworpen, om den president te ver zoeken alle katholieke priesters het land uit te wijzen. Uit Ciudad Bravos in den staat Guerrero wordt gemeld, dat de regeering van dien staat heeft bevolen, dat de bisschop van Chilapa en alle andere katholieke geeste lijken binnen 72 uur dit gebied moeten verlaten. Zij worden beschuldigd, in strijd met de grondwet te hebben gehandeld. In den staat Chihuahua heeft de regee ring een kerk gesloten, waarin zich een se minarium voor priesters bevond, dat niet door de regeering was toegelaten. Bij het binnenkomen der politie waren 22 semina risten aanwezig, die evenals de geestelij ken der kerk uit het gebouw werden ver wijderd. De katholieke „Palabra" meldt uit den staat Colima, dat aldaar de twee laat ste kerken, die er nog bestonden, zijn ge sloten en de resteerende geestelijken uitge wezen. Bij de Wetgevende Vergadering van Mexico is een nieuw, nog verder strekkend anti-clericaal wetsontwerp dan het reeds bekende over de uitwijzing der bisschop pen ingediend. Daarin wordt beoogd op or der der regeering alle katholieke kerken en kathedralen in geheel Mexico te sluiten en het houden van katholieke godsdienst oefeningen te verbieden. In verschillende plaatsen en steden is het tot een reeks ernstige botsingen gekomen tusschen boeren en arbeiders die aanhan gers zijn van de sociale-, landbouw- en on- derwijswetgeving der regeering eenerzijds en studenten en geestelijken anderzijds. In vele gevallen moesten de katholieke pries ters de vlucht nemen om aan de geweldda digheden van de zijde der bevolking te ont komen. DE K.L.M. SCHENKT ƒ1000 VOOR DE ZIEKENHUIZEN TE ALBURY. De omroepers van de beide Nederland- sche zenders, Huizen en Hilversum, moesten gisteren voor den aanvang van het avond programma tot hun spijt mededeelen, dat de aangekondigde radio-telefonische toe spraak van minister-president Dr. H. Colijn tot de in Melbourne vertoevende bemanning van de „Uiver", alsmede de huldiging door den heer Plesman, directeur van de K.L.M., niet kon doorgaan, ondanks de hier te lande tijdig getroffen voorbereiding, tengevolge van den grooten afstand, het aanmerkelijke tijdsverschil en den. korten tijd van voor bereiding. De maatregelen, welke men in Australië moest nemen, konden daardoor niet volledig getroffen worden. Het gesprek is thans heden te 13.20 uur Amsterdamsche tijd gehouden. Nadat eerst het Nederlandsche volkslied was gespeeld, kwam de stem van minister Colijn door en even later die van Parmen- tier uit Melbourne. „De heele bemanning van de „Uiver" is hier", klonk het van de andere zijde der aarde. „Ik wil nog graag een paar woorden tot u richten, aldus de minister-president, niet alleen uit mijn eigen naam of namens de regeering, maar namens het geheele Ne derlandsche volk. Er is hier een geweldige spanning ge weest, het geheele volk heeft meegeleefd met uw vlucht en met uw tegenslag in Al bury. En er is een trilling van geestdrift gegaan door het heele land, toen de tijding van uw behouden aankomst te Melbourne binnenkwam. Ik hoorde juist gisteren nog een aardige anecdote. Maandagavond was een dominee bezig met Catechesatie geven. Hij had zijn leerlingen een les opgegeven over Calvijn, en vroeg wanneer deze ge boren was. Daar hij wel zag, dat zijn leerlingen er niet bij waren, vroeg hij opeens: „En waar is de „Uiver" op het oogenblik?" Heel de klas veerde op; dat wisten ze allemaal Het is vooral de moeilijke landing te Albury geweest, die een diepen indruk heeft gemaakt. De vlucht was mooi, maar die landing onder zulke moeilijke omstan digheden is een meesterstuk geweest. Daar hebben wij diepe bewondering voor. Dat wilde ik jullie zeggen namens het ge heele volk. Wordt dit gesprek nog gebroadcast in Australië; of zitten jelui daar alleen. An ders was ik van plan een paar woorden in het Engelsch te spreken tot de Austra lische autoriteiten." „Neen, Excellentie", klinkt Parmentier's stem weer. Alleen de bemanning is hier; er wordt niet gebroadcast." „Zeg dan maar tegen de autoriteiten, speciaal van Albury, dat zij den dank heb ben van de Nederlandsche regeering." „Ik zal het zeker doen, Excellentie, spe ciaal aan den burgemeester van Albury' „Op den terugweg rustig aan, hoor. Je hoeft niet in twee dagen van Batavia naar Den Haag. Als je er opdracht toe krijgt, is het wat anders. Maar wij willen je heel- huidsch thuis hebben." „U kunt gerust zijn, Excellentie, ook als wij in twee dagen over vliegen, komen wij heelhuidsch over. Wij nemen geen risico's. Ik dank Uwe Exc. en de regeering voor de onderscheiding en de gelukwenschen. Wij waren diep ohder den indruk. Wij dach ten, dat, wij een gewone Indië-vlucht maak ten en hebben niet gedacht, dat er in Ne- i derland zooveel aandacht aan geschonken zou worden. Wij hebben geluk gehad en al les is goed verloopen." Daarna kwam de tweede piloot, Moll. „Hallo, hier is Moll. Exc. ik mag u ook wel hartelijk bedanken voor de onder scheiding." ,Gaat het goed met de gezondheid. Geen nadeelige gevolgen?" „Wij hebben wel veel klimaatverande ringen meegemaakt, maar wij hebben het goed verdragen." „Hier marconist v. Bruggen. Ik sluit mij volkomen aan bij de dank door myn col lega's uitgesproken. Het was overweldigend. Het meest heeft mij getroffen de geweldige medeleving uit alle oorden van de wereld. Wij zyn blij, dat het zoo magnifiek geloopen is". „Hier mecano Prins. Ik wou u ook be danken voor de onderscheiding en de ge lukwenschen. Wij hadden een zeer vlotte reis, alles verliep normaal, de motoren hebben vlot gedraaid". Minister-president Colijn: „Jullie gaan eerst door Australië en Java en dan naar huis. Nu, wij zien mekaar nog wel". Parmentier deelt minister Colijn ver volgens mede, dat de uitzending toch ge broadcast wordt, zoodat hij zijn speech in het Engelsch houden kan. Parmentier geeft Z.Exc. in overweging om vooral den burgemeester van Albury te bedanken, die een oude man is, en half kreupel. Hij heeft den geheelen nacht in de stroomen- de regen gestaan om de bemanning te hel pen, hetgeen buitengewoon op prijs is ge steld. Minister Colijn richt dan eènige woorden in het Engelsch tot de Australische auto riteiten en brengt den dank over van de regeering en het volk van Nederland, en spreekt een speciaal dankwoord tot den burgemeester van Albury. Hij feliciteert het Australische volk met het feit, dat een der hunnen, n.l. Scott, de eerste is geweest in deze enorme race. Wat hij deed was bijna bovenmenschelijk. Daarna sprak de directeur der K.L.M., de heer Plesman zijn mannen toe en vroeg enkele bijzonderheden omtrent de start te Albury en over den toestand der moto ren. De datum van vertrek was nog niet vastgesteld, vernamen wij nog van Par mentier: De machine moest nog grondig worden nagezien. Het eenige defect aan de machine was een gebroken „horizon". „Laat 1000 toekomen aan de autoritei ten te Albury voor de hospitalen aldaar", zegt Plesman. „Allright". Wederzijdsche dankwoorden worden ge wisseld. Plesman geeft hun dan opdracht op 12 November uit Indië te vertrekken en in kalm tempo langs de Indië-route te vliegen. „Ik hoop u allen op 17 November op Schiphol weer te zien in blakenden wel stand." AUSTRALIË WEL VAN DE K. L. M. DE DOUGLAS-MACHINE KOOPEN! Naar wij vernemen heeft de directie van de K. L. M. van den directeur-generaal van de New England Airways Company te Melbourne een aanbod ontvangen om de Douglas-machine, waarmede Parmentier en Moll met Prins als werktuigkundige en v. Brugge als radiotelegrafist, naar Australië zijn gevlogen, voor zijn maatschappij aan te koopen. Hij zou voor het beroemd ge worden toestel een bedrag van 20.000 pond sterling hebben geboden. BUITENLAND. De kerkenstrijd in Duitschland. (2e blad) Katholiekenvervolging in Mexico neemt steeds scherper vormen aan. (1ste blad). BINNENLAND. Verder nieuws van de Melbourne-race. (2e en le blad). Op den onbewaakten overweg bij Rijssen werd een auto door een trein gekraakt: één dood, één zwaar gewonde, drie perso nen ongedeerd. (Gem. Ber. 3de blad). Branden te Tilburg, 's-Gravenzande en Nijmegen. (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. A-elftal sloeg gisteren een Hon- gaarsch amateur-elftal met 70. (3de blad). Een ploeg van de Rott. Dames Zwem- club verbeterde gisteravond het Ned. re cord 10 X 100 M. estafette vrije slag. (3de blad). De meening van den heer Plesman. Desgevraagd bevestigde de directeur van de K. L. M., de heer A. Plesman, dat hem inderdaad een Australisch aanbod om de „Uiver" te koopen, had bereikt. Hij achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat de K. L. M. tot verkoop van het vliegtuig, dat in het hart van het Nederlandsche volk zich door zijn buitengewone prestatie een bijzondere plaats heeft veroverd, zal overgaan. Inmiddels heeft men uit Australië om een bespreking met de vertegenwoordigers in Engeland der New England Airways Company verzocht. De onderhandelingen zijn echter nog niet begonnen, zoodat eerst moet worden afgewacht, welke voorstel len de Australische Maatschappij precies zal doen. TWEEDE COMET-VLIEGTUIG ALS VIERDE AANKOMENDE TE MELBOURNE GEARRIVEERD. Donderdagmiddag te 15.00 u. plaatselijke tijd, 5.20 uur. Amsterdamsche tijd, is het D. H. Cornet-vliegtuig, bestuurd door de Engelsche piloten Jones en Waller, te Mel bourne aangekomen en daai^oor als vier de toestel de eindstreep van het traject Middenhall—Melbourne gepasseerd. Het weer in de omgeving van Melbourne was zeer ongunstig en er viel een hevige regen, zoodat slechts enkele honderden personen bij de aankomst van de Cornet op het vliegveld aanwezig waren. DE SLACHTOFFERS VAN DE MELBOURNE-RACE. Worden morgen te Napels ter aarde besteld De lijken van de Britsche aviateurs Gilman en Baines, die tijdens de deelname aan de Londen -Melbuorne-luchtrace boven Italiaansch gebied zoo ongelukkig om het leven zijn gekomen, is per'trein te Napels gearriveerd en van het station overge bracht naar het palazzo San Gervasio al daar. Zeer vele belangstellenden waren aan het station aanwezig, toen de trein met het stoffelijk overschot arriveerde. Nadat een Evangelisch dominee een rouwdienst had geleid, werden de kisten met het stof felijk overschot bedekt door Engelsche en Italiaansche vlaggen op onder kransen be dolven vrachtauto's en geëscorteerd door troepen van de luchtvaart-afdeeling naar 't Engelsche kerkhof overgebracht, waar zij I werden opgebaard in een daar ingerichte chapelle ardente in afwachting van de ter- aarde bestelling, die morgen zal plaats heb- 1 ben.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1