WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Oct. 1934, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerst.: 768.3 te Boedapest. Laagste barometerst.: 736.4 te Ingö. Verwachting tot den avond van 25 Oct.: Zwakke tot matige Zuidelijke wind, ne velig tot half of zwaar bewolkt, later wellicht eenige re gen, weinig verande ring in temperatuur. De depressie over de Noorsche kust trok verder Noord-Oostwaarts, het hooge druk- gebier op het vasteland bleef toenemen, maar bij IJsland en Ierland vertoonen zich nieuwe dalingen, die tot over de Golf van Biscaje doordringen. De Zuid-Wester storm over de Noorsche kust trok met de depres sie Noordwaarts, in de Golf van Biscaje begint het hard uit het Zuiden te waaien. Op het vasteland is het rustig weer met veel mist in Frankrijk, Zuid-Holland en Zuid-Duitschland. In Schotland daalde de temperatuur tot onder het vriespunt; in Ierland en Engeland is reeds weer zware regen gevallen, in Scandinavië duurt het zachte weer voort. In verband met de groote snelheid waarmee de bovenlucht zich uit het Westen beweegt, is te ver wachten, dat de Westelijke regen zich weer naar onze omgeving zal uitbreiden. LUCHTTEMPERATUUR Temperatuur dee middags to half drie 13.6 gr. C. LICHT OP VOOR riETSERS c.a. c Van Woensdagnamiddag 5.18 uur tot i en 6.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Donderdag 25 October v 3.52 uur. ENGELSCHE PERSSTEMMEN. „Het vliegende hotel" bijna even snel als een race-machine. De „Daily Mail" wijst er op, dat terwijl Scott en Black groote sprongen tusschen de verplichte controlepunten konden ma ken, dit „vliegende hotel" doelende op de „Uiver" met zijn drie passagiers, op elk tusschengelegen station benzine moest innemen. Zijn vlucht is verloopen met de regelmaat van een uurwerk. De passagiers konden slapen, zich wasschen en zich voe den in de lucht." De „Morning Post" verklaart, dat Ne derland trotsch kan zijn op zijn piloten. De gedwongen landing op zeer korten afstand van de bestemming was een vreeselijke misrekening. De „Daily Telegraph" wijst op het groote verschil tusschen de vliegtuigen van Scott en de Nederlanders. „Wat een contrast tus schen de comfortabele luchtbus, aan boord waarvan allen de maaltijden konden ge bruiken en van tijd tot tijd konden slapen en de wanhopige strijd om het leven te dragen in de nauwe cockpit". Het blad wijst er op, dat wanneer hier mede bewezen is, dat postvliegtuigen bij na even vlug naar Australië kunnen vlie gen als race-vliegtuigen, de autoriteiten er voor moeten zorgen, dat wij vliegtuigen bezitten, die dit kunnen doen „Scot en Black vlogen als sportsmen voor de sport. Aan hen komt alle eer toe. Parmen- tier en Moll vlogen hun toestel, alsof het weinig buiten den gewonen dienst in ge bruik was." Het blad concludeert hieruit, dat het ab soluut noodig is dat de Britsche autoritei ten hun politiek op luchtvaartgebied moe ten herzien. DUITSCHE PERSSTEMMEN. Dergelijke piloten denken in continenten. Onder den titel „Twee wonderen" be spreekt het „Berliner Tageblatt" het resul taat van de LondenMelbourne race. Twee wonderen: een technisch en een men- schelijk. Het laatste is het grootste. Het blad noemt allereerst de alle begrippen overschrijdende physieke prestatie: zonder slaap drie nachten en twee en een halve dag in een donderende machine vol te hou den. Doch de psychische volharding is niet minder. Voortdurende opmerkzaamheid was geboden, waarbij de druk van de ren- koorts kwam. Dergelijke piloten denken werkelijk in „continenten". Het blad bespreekt dan het verschil tus schen de vlucht van Scott en die van de „Uiver". „De Engelschman Scott heeft zijn taak geheel als sport beschouwd. „Over winnen of sterven!" Hij heeft het uiterste van de motoren gevergd. Hü heeft zich van alle medewerkers langs de route geschei den. Hij heeft in het gezicht van alle ge varen en alle zekerheid op succes gevlogen. Den geheelen weg langs! En zonder reke ning te houden met het toestel. Daartegenover heeft de gezagvoerder van het Nederlandsche toestel, een verkeers- toestel, Parmentier uit overwegingen van veiligheid in het algemeen en van de juiste koers in het bijzonder, zooveel mogelijk langs de randen van het vasteland gevlo gen, voor zoover het in etappen naar Australië leidt. (De schrijver vergeet hier bij dat Parmentier de handicap-route moest volgen. Red. V.D.). Hij is „bruggenvlieger", Scott „vogel vlieger". Ofschoon de route van het Neder landsche vliegtuig natuurlijk veel langer was, heeft het rationeele proces een moreel succes geboekt over het dol-koene waar door Parmentier naast Scott, zoo niet boven hem staat. Want Parmentier is met uitste kend werkende motoren aangekomen. Er kan nu werkelijk aan gedacht worden, dat deze enorme afstand in de toekomst in en kele dagen geheel „normaal" kan worden afgelegd, geheel afgezien van de aanmoe diging, die het groote en kleine luchtver keer overal door deze indrukwekkende prestaties krijgt. DE TIJDEN VAN DE DOUGLAS. Mildenhall vertrek Zaterdag 6.54, Rome aankomst 11.29. Afstand 1600 K.M. Rome vertrek 11.54, Athene aankomst 15.51. Afstand 1100 K.M. Athene vertrek 16.01, Aleppo aankomst 20.17. Afstand 1250 K.M. Aleppo vertrek 20.57, Bagdad aankomst Zondag 1.05. Afstand 1300 K.M. Bagdad vertrek 2.Karachi aankomst 9.Afstand 2550 K.M. Karachi vertrek 9.30, Allahabad aan komst 14.23. Afstand 1500 K.M. Allahabad vertrek 15.30, Calcutta aan komst 18.07. Afstand 750 K.M. Calcutta vertrek 18.35, Rangoon aan komst 22.35. Afstand 1100 K.M. Rangoon vertrek 23.27, Alor Star aank. Maandag 3.47. Afstand 1500 K.M. Alor Star vertrek 4.01, Singapore aan komst 7.02. Afstand 650 K.M. Singapore vertrek 7.54, Batavia aan komst 10.50. Afstand 950 K.M. Batavia vertrek 11.15, Rembang aan komst 15.33. Afstand 1150 K.M. Rambang vertrek 15.57, Koepang aan komst 19.20. Af tand 550 K.M. Koepang vertrek 20.10, Port Darwin aankomst 23.20. Afstand 600 K.M. Port Darwin vertrek 23.58, Charleville aankomst 9.05. Afstand 2700 K.M. Charleville vertrek 10.15. Landing Albury 15.37. Vertrek Albury 0.15. Melbourne geland 1.11. WAAR ZIJN DE ANDEREN? De D.H. Comet (No. 19) van Cathcart Jones en Waller vertrok gisteren om 17.50 (A.T.) van Batavia naar Koepang, van waar het toestel om 1 uur naar Port Dar win startte. De Miles Hawk is vanmorgen te 7.30 uur A.T. te Singapore geland. De Deen Hansen is verder hedenmorgen te 8.A.T. van Allahabad naar Calcutta vertrokken. De Air Speed Courier van Stodart, die in Karachi vertraging heeft ondervonden door een lek aan de benzineleiding is he denochtend tegen 6 uur naar Calcutta ver trokken. Shaw met de Klemm „Eagle" is uit Bag dad vertrokken. McGregor en Walker zijn van Batavia vertrokken. WAAROM DE K.L.M. AAN DE RACE DEELNAM. Het besluit van de K.L.M. om aan de MacRobertson Race deel te nemen met twee vliegtuigen één in den snelheids- en één in den handicapwedstrijd heeft berust op overwegingen, welke verband houden met de verdere ontwikkeling van het luchtnet der maatschappij. Australië moet beschouwd worden als het achterland van Nederlandsch-Indië en de K.L.M. heeft er steeds naar gestreefd, haar Indiëlijn naar dit werelddeel door te trekken. Doch tot heden is zij er hiet in geslaagd de toe stemming van het Australische Gemeene- best te verkrijgen. Ook het «ondernemen van een proefvlucht werd niet gewenscht geacht. Daarom besloot de K.L.M. gebruik te maken van de gelegenheid, welke deel neming aan de MacRobertson Races bood, om Australië, met het oog op eventueele totstandbrenging van een geregelde lucht- V Hoezee voor de mannen van de Uiver, Dirk Par mentier, J. J. de Moll, Bert Prins en C. van Brugge. Er is wel niemand in Nederland, die niet met belangstelling de Melbourne-race heeft gevolgd. 't Betrof hier ook inderdaad een zeer be langrijk gebeuren. Parmentier heeft vóór zijn vertrek ver klaard: „Wij hebben niet de bedoeling de race te winnen. Wij willen alleen aantoo- nen hoe men met een goed uitgerust mo dern verkeersvliegtuig op een comforta bele manier van Londen naar Melbourne kan reizen." In deze verklaring ligt het belang- rijke van onze Nederlandsche overwin ning vóór ons. Er is gevlogen met een veilig vliegtuig, goed uitge rust en comfortabel! Er is aldus gevlogen naar een wereld deel, dat Europa dringend noodig heeft als afzetgebied! Hoezee voor de werkers aan de Neder landsche luchtvaart! Het is geen Nederlandsch toestel, waar mede dat karwei is volbracht, maar laten wij daarop nu maar niet ingaan. De vlieg tocht van de K. L. M. is geslaagd en uitstekend geslaagd! Wij herinneren ons levendig, hoe 24 jaar geleden heel Nederland enthousiast was, toen Olieslagers.25 minuten in de lucht was gebleven. In een der verslagen over dat gebeuren kon men lezen, dat toen Olieslagers daalde, de op het gras veld (in Den Haag) aanwezige dames hem weenend heusch het stond er! de hand drukten. Commissaris Patijn kwam naar hem toe en zeide, de hand van den vlieger drukkend„Ik wensch u geluk, dat u de eer van uw land zoo mooi ophoudt". Men lacht nu misschien over dat enthou siasme van dien tijd. Misschien lacht men over 25 jaar of eer der ook om ons enthousiasme van nu.... Maar men zal ook dan nóg respecteeren en bewonderen het vernuft en de doorzet tingskracht van de werkers aan de Neder landsche luchtvaart in 1934! Sommige leden vroegen de aan dacht van den minister voor de versto ring, welke dreigt te ontstaan in de goede verhouding tusschen de radio- omroepvereenigingen en de pers. Zij meenden, dat de radio het terrein der pers behoort te eerbiedigen en zich van berichtgeving in den vollen omvang van het woord behoort te onthouden. Ook behooren naar de meening dezer verbinding te toonen, welk luchtverkeer de K.L.M. zou kunnen opbouwen. Volgens het oorspronkelijke plan der deelneming zou het K.L.M.-Douglas-vlieg tuig de „Uiver", uitgerust met extra tanks, een zeer snelle postvlucht naar Melbour ne maken. Door de speciale uitrusting van het vliegtuig zou het mogelijk geweest zijn de afstanden LondenBagdad (4105 K.M.), BagdadAllahabad (3699 K.M.), Allaha badSingapore (3570 K.M.), Singapore Darwin (3353 K.M.) en DarwinMelbour ne (3440 K.M.) non-stop te vliegen met een kruissnelheid van 300 K.M. per uur. Door dergelijke lange afstanden zonder tusschenlandingen af te leggen, snijdt men 1825 K.M. af van de klassieke route Lon denBataviaMelbourne, waardoor men op deze manier reeds 6 uur op zijn mede dingers wint. Toen de F. 36 niet tijdig genoeg gereed kwam (Mn aan den handicap-wedstrijd deel te nemen, besloot de K.L.M. een nor male passagiers- en postvlucht met de „Uiver" te maken. Zij stapte af van het plan om tot het inbouwen van extra tanks over te gaan, hoewel daartoe nog voldoen de gelegenheid was. Want de „Uiver' bleef, met drie passagiers en 191.475 K.G. post aan boord, nog ver onder het toegestane gewicht, waaraan de vlotte start na korten aanloop op Mildenhall en op de andere vliegvelden ten deele moet worden toege schreven. leden de omroepvereenigingen de mo nopoliepositie, welke zij zelf en haar radiogidsen innemen op grond van de door de regeering verleende zendver gunning, niet te gebruiken om op ad- vertentiegebied de pers concurrentie aan te doen. Het schijnt verder, dat na 1 Januari de pers geen uitvoerige pro gramma's meer zal mogen publiceeren; ieder, die wil weten wat er te hooren valt, zal zich dan een van de radio- gidsen moeten aanschaffen. Op die wijze wordt de monopolie-positie der radio-gidsen nog versterkt. Wat hier wordt gezegd over het adver- teeeren door middel van de radio-omroep- vereenigingen (geen geëigende .taak o. i voor deze vereenigingen) willen wij niet bestrijden, evenmin als de opmerkingen over den dwang, om een radio-gids aan te schaffen, op ieder, die ook maar eenigszins op de hoogte wil zijn van wat er zal wor den uitgezonden. Maar met wat over de berichtgeving wordt gezegd zijn w ij het niet eens! Met alle waardeering voor „sommige le den" van de Tweede Kamer, die het voor de pers ten deze opnemen. Zeker, doordat de radio-omroepvereeni- gingen ook de „berichtgeving in den vol len omvang" verzorgen, veroorzaken zij, dat de pers berichten geeft, die al reeds bekend zijn bij velen. Dat is waar. Maar is dat zoo erg? Zóó erg, dat daardoor de nieuwe uitvinding, die de radio is, in een deel van haar door velen gewaar deerde werking moet worden verhin derd? O.i. volstrekt niet. Eerstens, zeer vele menschen luisteren niet geregeld naar de radio. Wel als er iets bijzonders verwacht wordt. Zooals in deze dagen bij de Melbourne-race. Toen brach ten de bullitineerende kranten over het al gemeen voor de meesten „oud nieuws" Maar over het algemeen wordt er niet ge regeld uitgezonden en óók niet geregeld geluisterd. Men heeft er geen tijd voor en ook geen lust in. Doch, vervolgens, de berichtgeving van de radio „in vollen omvang" is niet en kan niet de onmogelijkheid hebben van de berichtgeving in de courant. Ook niet de overzichtelijkheid. Ook zij, die het nieuws in de radio hebben gehoord, zullen het nog in de courant vóór zich willen zien. En, op de derde plaats, de courant geeft toch veel meer, dan de berichtgeving, ook zelfs dan de berichtgeving „in uitgebrei- den zin." Wat ons betreft, zouden wij graag de radio haar gang willen laten gaan in de berichtgeving. Wij, journalisten, moeten dan maar niet aan het oude vasthouden en niet meer het monopolie van alle nieuws berichten, hoe dan ook, voor ons blijven opeischen, evenmin als wij moeten blij ven vasthouden aan publiciteits-methoden, die tengevolge van de radio aan het ver ouderen zijn. Wij zullen b.v., als we per bulletin geen nieuws meer kunnen bekend maken, op onze bulletins photo's moeten reproduceeren, die voorloopig nog niet al gemeen radio-graphisch worden overge zonden zooals we dat ook vanmorgen in Leiden hebben gedaan wat betretf de zoo uitstekend geslaagde vliegtocht van de Uiver. LUCHTVAART PICCARD STIJGT NAAR DE STRATOSFEER. Nabij Cadiz in Ohio geland. Uit Detroit (Amerika) wordt gemeld: Professor Jean Piccard, de broeder van den bekenden Belgischen stratosfeervaar- der, is gisteren om 0.58 (M.E.T.) in gezel schap van zijn echtgenoote opgestegen voor een stratosfeer vlucht. Het vertrek van den ballon, welke de professor „Ascension" heeft gedoopt, werd bijgewoond door een uit veertigduizend personen bestaande menigte, onder wie zich o.a. Henry Ford bevond. Na een zeer snelle opstijging van eenige honderden meters, werd de ballon voort gedreven door een Zuid-Oostelijken wind. De ballon was uitgerust met een korte- golfzender om in geregelde verbinding met den beganen grond te blijven. Tegen den middag bevond de ballon zich boven de stad Lakewood in Ohio, tegen 7 uur boven Akron. De ballon bevond zich toen op een hoog te van meer dan 12.000 meter. Een nader bericht uit Detroit (Ohio) meldt, dat de stratosfeerballon precies twee kilometer ten Westen van de stad Cadiz in den staat Ohio is geland. Betreffende de landing van het echt paar Piccard in de nabijheid van Cadiz kan nog worden gemeld, dat de ballon in een beboschte streek is neergekomen. Het omhulsel van den ballon is bij het landen beschadigd, doch de inzittenden bleven on gedeerd. De instrumenten, welke zich in den gondel bevonden zijn onbeschadigd gebleven. De hoogte, welke door de stratosfeer- vaarders is bereikt, bedroeg zestien kilo meter. RECORD VAN 710 KJVL PER UUR? Een en fantastisch wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen, is, volgens de voorloopige DU NUMMER BESTAAT UIT DRIE ÏLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hervormingsplannen van Doumergue. (2e blad). Piccard heeft gisteren een stratosfeer- vlucht gemaakt in Amerika. (Luchtv., Ie blad). BINNENLAND. De „Uiver" is vannacht te 1.11 uur te Melbourne geland, even vóór Roscoe Tur ner, die er te 3.56 uur aankwam. De beman ning van de „Uiver" geridderd. (1ste blad). AGENDA LEIDEN. Woensdag, 1ste der serie avonden, waarin wordt gesproken over „Jeugdliefde en huwelijkstrouw", Hartebrugkerk 8.15 uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerheiligste Sacrament, Jeugdge- bouw, Maria Gijzensteeg, 8.30 uur. Donderdag. RJK. Vrouwenbond. Ledenver gadering. Kleine zaal Stadsgehoor zaal, 8 uur. Vrijdag. R.K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel", Volksbondgebouw 8.30 uur. Zaterdag. Uitvoering van de Kon. Ver. „Lit- teris Sacrum", Schouwburg 8 uur. Zondag. Optreden van Louis Davids met zijn Cabaret, Schouwburg 8.J5 uur. Zondag. Feest Christus Koningschap, Stads gehoorzaal, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 October a.s. waar genomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85; en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tele foon 274. officieuze mededeelingen, door den Ita- liaanscheri onderofficier Francesco Adello gevestigd. Adello zou een snelheid van 710 kilome ter per uur hebben bereikt. De verklarin gen van de tijdopnemers moeten evenwel nog officieel bevestigd worden. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer H. Pos, Leiden; doctoraalexamen rechtsgeleerdheid de heer E. Hakim, Oegstgeest; candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de dames M. S. E. Nieuwenhuis, Leiden; J. C. Brandt, Dordrecht en de heeren J. H. Lobstein, Goor; W. F. Vorrink, Den Haag; L. de Groot, Middelburg; P. L. Wery, Den Haag; propaedeutisch examen heologie de hee ren J. J. Siezen, Hillegersberg en P. de Bruyn, Leiderdorp. Examen apothekers-assistent: mej. E. H. Moulijn, mej. J. H. van Meerkerk, de heer Kwee Hwat Djien. STADSNIEUWS gen smaken het rectoraat tot parochie te zien verheven. Zijn voortdurend meeleven met de pa rochianen, zijn heilige ijver voor den dienst van God, zijn belangstelling niet in het minst voor het Katholiek onderwijs, we ten bij dezen beminden herder een enthou siasme te ontwikkelen, welke men op de zen hoogen leeftijd van iedereen niet ver wacht. Een van harte: ad multas annos, waar mede velen, naar, wij hopen, zullen instem men! OOK DE HANDICAP-WEDSTRIJD VERLOREN? Ofschoon hieromtrent nog geen zeker heid bestaat, moet volgens de verwachting van de K. L. M. de kans van de „Uiver" op den eersten prijs in de handicap-race als verloren worden beschouwd. Gisteren reeds was Parmentier bedenkelijk dicht genaderd bij het maximum-vlieguren, dat aan de Douglas was toegestaan en door de pech te Albury heeft hij het maximum sterk overschreden. GAAT PANDERJAGER TOCH NOG VERDER? De schroef wordt gerepareerd. Reuters Bij. Dienst meldt 23 dezer uit Calcutta: Geysendorffer, de piloot van de Pand er jager, kwam vandaag per trein te Calcutta aan met z'n gebroken schroef. Reuters correspondent vroeg hem het een en ander en Geysendorffer vertelde, dat het met dien propeller nog zoo erg niet was. Die was alleen maar verbogen. Zoodra die gerepareerd is, gaat Geys weer naar Allahabad terug en als de schroef goed werkt, zal de Pander jager de vlucht naar Australië toch nog hervatten. Geysendorffer dacht dat de reparatie niet meer dan één dag zou vorderen. V Pers en radio Wij moeten er niet zoo gauw bij zijn, om een nieuwe uitvinding in haar werking af te keuren en te veroordeelen, omdat het oude er schade van heeft. Het rijden van taxi's in de stad b.v. moet men niet zoo-maar zonder meer verhinde ren, omdat de stadstram er onder lijdt. Zeker de stadstram moet, in vele gevallen althans, blijven bestaan. En, in dien en voorzoover de taxi een noodzakelijk, practisch onontbeerlijk ver voermiddel, de bestaansmogelijkheid zou ontnemen, moet door de overheid worden ingegrepen. Maar tot die conclusie moet men niet te gauw komen, zich latende be ïnvloeden door een zeker gemakkelijk con servatisme. Dit over de taxi's en de stadstram. Maar wij wilden eigenlijk 'n paar din gen zeggen over: Pers en radio. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Staats bedrijf van den P. T. T.-dienst is het vol gende ontleend: PASTOOR IGN. SMEETS O.F.M. Vrijdag 26 October hoopt de zeereerw pa ter Tgn. Smeets O.F.M., praeses van het Franciscanerklooster aan den Haagweg en pastoor der St. Leonardus-parochie, zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Wij twijfelen er niet aan of de parochia nen, maar ook velen buiten de parochie, zullen dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Pastoor Smeets, hoewel nog slechts drie jaar hier werkzaam, heeft in dien korten tijd blijk gegeven van een hijzondere vita liteit, zich uitend in warme belangstelling voor al, wat slechts de priesterlijke aan dacht kan trekken. Geboren in 1864 te Roermond, studeer de pastoor Smeets aan het Bisschoppelijk College te Roermond en werd in 1888 door den bisschop van Roermond priester ge wijd. Na zijn priesterwijding was pastoor Smeets o.m. directeur van het Bisschoppe lijk College te Venlo. In 1898 trad de toen 34-jarige geestelijke in de Orde der Minderbroeders en als Franciscaan was hij tientallen jaren assis- tentiepater en predikte hij missies, tridua en retraiten voor paters, broeders, zusters en leeken. Vele jaren was pastoor Smeets woonachtig in het klooster te Woerden, ter wijl hij ook Gardiaan te Nijmegen is ge weest. Nu drie jaar geleden werd de zeventig jarige benoemd tot praeses en rector al hier en na twee jaar mocht hij het genoe-

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2