Verzilveren van 3 ES,coupons WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 OE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 **«5.»^ mi-u n 4155 DE FRAUDE BIJ DE STEUN- UITKEERING TE BORNE. Verdachte in Frankrijk aangehouden. Naar wij vernemen, vertoeft de onlangs ontslagen ambtenaar S. uit Borne, die we gens fraude bij de steunuitkeering der ge meente Borne, de wijk had genomen naar Canada, thans in Frankrijk. Alvorens hij op transport wordt gesteld naar Borne, zal S. eerst in Engeland moe ten verschijnen voor pas-onderzoek. De zaak zal voor de rechtbank te Alme lo worden behandeld. GEMEENTE-SECRETARIS WEGENS VERDUISTERING GEARRESTEERD. De gemeente-secretaris van Schaesberg de heer P. H. H., tevens secretaris van het Burgerlijk Armbestuur aldaar, is gister morgen naar de strafgevangenis te Maas tricht overgebracht in verband met een ontdekte fraude. P. H. H. had gelden van het burgerlijk armbestuur ten bedrage van eenige duizenden guldens verduisterd. Hij was op zijn verzoek Maandagavond door den gemeenteraad ontslagen. Nader vernemen wij nog, dat P. H. H. de boekhouding van het Burgerlijk Armbe stuur bijzonder slordig had gevoerd en dat de controle alles te wenschen overliet. Ruim een jaar geleden werd reeds een tekort ge constateerd, doch toen wist H. het ontbre kende nog tijdig aan te zuiveren. Bij de aangeboden rekening over het jaar 1933 bleek bij accountantsonderzoek, dat we derom fraude was gepleegd. De ontbreken de gelden had H. ten eigen bate aangewend. Hij ontkende echter fraude te hebben ge pleegd, daar hij voornemens was geweest de gelden te gelegenertijd weer aan te vul len. Het onderzoek is nog in vollen gang. Een merkwaardige bijzonderheid is, dat P. H. H. nog slechts kort geleden met veel luister zijn 25-jarig ambtsjubileum heeft gevierd. EEN SLAFENDE INBREKER. Maandagmorgen vroeg ontdekte een werkster, die naar de gebouwen der P.U.E. .M te Utrecht was gekomen om de lokali teiten schoon te maken, dat aan de achter zijde van het complex een ruit verbreizeld was. Zij stelde de concierge van dit feit in 'kennis. Deze ging onmiddellijk op onderzoeik uit en vond alles over hoop gehaald. De poli tie werd gewaarschuwd en verscheen spoe dig ter plaatse. De lokalen werden door haar doorzocht en in een daarvan trof men een man sla pende aan. Het bleek te zijn een 37-jarig los werkman, uit Den Haag afkomstig. Toen deze in verhoor werd genomen, zeide hij, per trein naar Utrecht te zyn gekomen en daar flink te hebben gebor- reld. Hij miste toen den laatsten trein naar i Den Haag. Wat daarna gebeurd is kon hij i zich onmogelijk nog herinneren. Bij de reconstructie kwam vast te staar., j dat de man via den tuin moet zijn binnen I gedrongen. Hier werd ook een in een i groen kleed gewikkeld pak gevonden, dat j een geldtrommel, waarin de directie haar papieren bewaarde en een kistje sigaren inhield. Deze waren uit het gebouw ontvreemd. De indringer is ter beschikking van de Justitie gesteld. - ZIEK RUND IN BESLAG GENOMEN Ambtenaren van den* Dienst van Belas tingen, Invoerrechten en Accijnzen te Haarlem, hebben het vleesch van een ziek rund in beslag genomen, dat op de markt te Purmerend was gekocht en in een per ceel, gelegen op de grens van Haarlem en Haarlemmermeer, was geslacht, toen het dier dreigde dood te gaan. Een gedeelte van het vleesch is aangeboden aan den be woner van het perceel voor varkensvoer, doch deze vond het toch maar geraden het vleesch te begraven en zijn varkens er niet mee te vergiftigen. De rest vair het vleesch is verkocht in Haarlem, Zandvoort en Haarlemmermeer, waai' het door genoemde ambtenaren in samenwerking met de politie van die ge meenten, is in beslag genomen. Tegen de smokkelaars is proces-verbaal opgemaakt. Het vleesch is vernietigd. MET EEN MES GESTOKEN. Voor den Officier van Justitie te Gro ningen is geleide de 20-jarige S. M. uit Oude-Pekela, die te Nieuwe Pekela bij een woordenwisseling den 21-jarigen O. H. een diepen messteek had toegebracht. Het slachtoffer moest in ernstigen toestand naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten worden overgebracht. De dader, die bekend heeft, is tijdens een danspartij aangehouden. OPIUMHANDEL. Amsterdamsche en Rotterdamsche re chercheurs hebben te Amsterdam een Griek en een Nederlander aangehouden, die zich onledig hielden met opiumhandel. Een partij van 25 K.G. opium werd in be slag genomen. Het tweetal is op transport gesteld naar Rotterdam, in welke stad het waarschijnlijk geruimen tijd dit verboden heeft uitgeoefend. CONFLICT OVER EEN WEG. Het voorbeeld van Rijkswaterstaat om bij een conflict omtrent een weg, iemand den toegang tot zijn huis te versperren, blijkt aanstekelijk te werken. Sinds 57 ja ren woont de erfgooiersfamilie Krynen te Bussum in een boerderij op den hoek van de Landstraat en er is een verhard breed pad, dat naar den Driestweg leidt. Het erf ligt aan dit pad en de wagens van de Kry- nens die vrachtrijders zijn rijden hier af en aan. Zij wisten wel, dat het pad in eigendom behoort aan de Stalmanns, die iets verder aan de Landstraat een smedeiij hebben, doch nimmer werd hun of de be woners van den Driestweg, die van deze korte verbinding naar het centrum van het dorp gebruik maakten, iets in den weg gelegd. Een paar dagen geleden vroeg K. of S. eenige ijzeren staven wilde verleg gen, daar hij met het uit- en inrijden hiei- van last had. S. betoogde, dat hij op zijn „eigen weg" mocht doen wat hij wou en om hieromtrent eiken twijfel weg te ne men, liet hij langs de geheele lengte van het erf van K. ijzeren staven stapelen, de welke hij ten overmate met zware kettin gen aan elkaar bevestigde. Krynen zocht toen twee uilwegen: een om zijn gevoelens ten opzichte van S. te koelen en een voor zijn karren en paarden. De eerste liep uit op het hoofd van S. en vier knechten van S. waren noodig om hem te ontzetten. De tweede liep uit op de Landstraat; K. had hier een gedeelte van het hek weggebroken en maakte gebruik van een oud smal pad, dat tusschen de boerderijen van hem en van zyn moeder loopt. Daar de Landstraat een drukke ver keersweg is geworden, kwam de politie spoedig bij verkeersstoornissen te pas en maakte proces-verbaal op wegens het zon der vergunning maken van een uitweg. Zij wist niet beter of het andere breede pad is een openbare weg en zij maakte ook tegen S. proces-verbaal op en wel wegens het afsluiten van een openbaren weg. Daar deze niet van zins is om de ijzeren barri cades weg te nemen, zat Krynen zonder uitweg. Hij bekleedt o.a. de functie van vervoerder van beer, zoodat de politie de gemeente in een onaangenaam parket had gebracht. Zij heeft K. nu verlof gegeven om han gende het geschil, van den nood-uitweg gebruik te maken. Mr. M. de Kort, raadsman van Krynen, heeft een exploit doen uitbrengen, waarbij Stalmann gemaand wordt om binnen 48 uur de belemmering te verwijderen. Mr. de Kort voert aan, dat S. in 1931 het jaar waarin de Wegen wet in werking trad verzuimd heeft om een bord „Eigen weg" te plaatsen en daar het pad toen reeds meer dan dertig jaren als publieke door gang had gediend, is het door dit verzuim openbare weg geworden. „Vad." SPORT VOETBAL L. P. S. V—C. G. W. Donderdagmiddag 3 uur spelen op het N. B. L. O.-terrein L. P. S. V. I en C. G. W. I een liefdadigheidswedstrijd waarvan de geheele opbrengst wordt besteed voor de nagelaten betrekkingen van den verle den week verongelukten koetsier. L. P. S. V. I zal zeer versterkt uitkomen. Scheids rechter is de heer J. Arnoldus. Toegang is 10 cent. SCHAKEN HAAGSCHE SCHAAKBOND. De competitie. Gisteravond is alhier in „In den Vergul den Turk" de eerste competitiewedstrijd j gespeeld tusschen het eerste tiental van het Leidsch Schaakgenootschap en het eerste tiental van het Haagsche Wester kwartier. Het kon een spannende wedstrijd worden, want wel won het Leidsche tiental vroegere jaren regelmatig van deze Haag sche club, maar het vorige jaar werd met 4 1/25 1/2 verloren. Beide tientallen waren volledig en de Hagenaars rekenden wederom op een overwinning, maar dit viel hun erg tegen, want toen om kwart over elven de wed strijd geëindigd was en de nog overgeble ven partijen (het meerendeel) beslist moesten worden, bleek al gauw, dat de Leidsche club de overwinning had be haald, een overwinning zoo groot, als waarop zij zelf waarschijnlijk niet gere kend hadden. Hieronder volgt de volledige uitslag: L.S.C.I H. Westerkw. I Mr. v. Eybergendr. F. W. Stiel 1/21/2 W. DemmendalA. v. Meenis 01 G. Bosschadr. E. J. W. Holleman 1/2—1/2 Ir. J. J. G. v. HoekIr. v. Asperen 10 Ir. J. WestraC. v. d. Vecht 10 Mr. A. G. de BlécourtA. Behagel 10 W. H. v. d. NatJ. de Leon 10 L. J. RuttenF. W. Macaré 10 M. M. SegaarD. Hageman 1/21/2 OuwerkerkSchottelendreyer 1/2/12 Totaal 73 DAMMEN RAICHENBACH WERELDKAMPIOEN. De tiende partij remise. In het Carlton Hotel te Amsterdam werd gisteren de tiende en laatste partij ge speeld van de match om het wereldkam pioenschap tusschen Raichenbach en Kei ler. Zij eindigde in remise. De eindstand is thans Raichenbach 13, Keiler 7. De Fransch- man is dus wereldkampioen dammen. WIELRENNEN De derde Zesdaag- sche te Amsterdam BESCHOUWING OVER DE KOPPELS door Cor Blekemolen. Voor mij ligt de volledige lijst der deel nemers aan den derden Amsterdamschen „Zesdaagsche". Gaarne geef ik mijn oordeel over de diverse koppels. Er zijn er bij die voor ieder een „open vraag" zullen blijven totdat de zesdaagsche een eind gevorderd is. Het komt dikwijls voor, dat renners die 100 K.M., of drie uurs wedstrijden, in grootschen stijl weten te winnen, in een zesdaagsche geweldig tegen vallen. Het Belgische koppel Hamerlinxde Bruycker bijv. is sedert langen tijd beslist een der sterkste koppels van Europa, maar kan het in een „Zesdaagsche" niet tot een goed eind 'brengen. Er zijn ook andere voorbeelden. Richard Husch'ke was een beroemd Duitsch wegrenner en een Frans Krupkat was een even bekend stayer, dus, beide renners van een geheel uiteenloopend genre. In de „Zesdaagsche" van 1924 te Berlijn vormden zij samen een koppel. Niet alleen dat zij wisten te winnen vóór alle beroemde zesdagenspecialisten, maar zij vestigden tevens met ruim 4500 K.M. een nieuw wereldrecord. In dezen wedstrijd waren het niet alleen Huschke en Krupkat die iedereen verrasten. Piet Moeskops reed in deze course met Klaas van Nek als partner. Tot 12 uren voor het eind bleek Moesksops de beste renner van het veld. Met al deze omstan digheden moet een Directie dan ook, bq het engageeren en samenstellen der kop pels, rekening houden. Tot de groote out siders in deze race, behoqren volgens mij drie koppels, n.l. Mersch-—Jazet, van der WulpVisser en MatenaHeslinga. Mersch Jazet hebben beiden goed werk gedaan, de eerste op langen, de ander op korten af stand. Van der Wulp is een snel, moedig en volhardend renner en zijn maat heeft dezelfde eigenschappen. Maar voor beiden is een zesdagenwedstrijd nieuw. Een kop pel dat in dezelfde omstandigheden verkeert is de combinatie MatenaHeslinga. Vol komen ben ik het eens met Jan Pijnenburg die, op de filmavond in K.R.A.S. het vol- gende tot het publiek zeide: „Kijk niet al- 1 leen naar de grooten, maar kijk ook naar de jongeren. Eenmaal was voor ons allen de „Zesdaagsche" nieuw en er zijn vaak beginnelingen geweest die onmiddellijk uit blonken". Wie kende den Zwitser Rickli in 1928? Hij reed toen zijn eerste zesdaagsche te Breslau en was er de held. Wie kende Pij nenburg in 1929? Hij reed toen in Stuttgart met een plaatselijk rijder als maat en werd tweede achter van KempenBuschenha- gen. Pellenaars zal voor de eerste maal een dergelijken wedstrijd rijden met Cesar Bo- gaert aLs partner. Houdt Pellenaars zich zooals hij dit jaar voortdurend deed, dan zou dit tweetal treinloopers er wel eens onvermoeid aan kunnen „trekken". Jan van Hout rijdt met Klaas van Nek. De Eindhovenaar is in grooten vorm en ver staat het rijden op de kleine banen in de perfectie. Zou Klaas van Nek nog zijn, zoo als in zijn groote dagen, dan, ja dan was de kans op de eerste plaats groot voor hem. Ook van Klaas geldt het spreekwoord „klasse blijft klasse", dus zal hij met zijn uitstekenden partner in de voorhoede moe ten eindigen. Braspenninx heeft den Ame rikaan Hill tot maat. Hill is een prima sprinter, met den taaien Bras lijkt me dit een gelukkige combinatie. De Wolffvan der Heyden zijn goed op elkaar ingereden. Zij hebben beiden een „zesdaagsche" bestreden en de R.A.I.-baan heeft voor hen geen geheimen. Speciaal de Wolff heeft bijzonder gereden dezen zomer en als „de Witte" geen last meer heeft van knie of keel, staat hij zijn man. De Limburgers Gebrs. Vroomen zijn een paar outsiders in Amsterdam. Zij hebben op buitenlandsche banen zesdagen-routine opgedaan. Hoe hoog we ze moeten aan slaan op de R.A.I.-baan weten we niet, maar ook deze combinatie kan een groote verrassing brengen. BrescianiPriétro: de Italiaan is een ge ducht coureur, die verleden jaar een goe den indruk achter liet en in September in het Stadion zijn grooten vorm bewees. En dat hij gekoppeld is aan den Spanjaard Priéto, een nieuwe renner, een belofte voor de toekomst, doet ook van dit tweetal veel strijd verwachten. Blijven dus over, PijnenburgWals, SlaatsJan van Kempen, BuyssdeNeef, BroccardoGuimbretière en SchönHürt- gen als groote favorieten. Over deze kop pels behoef ik niet veel te zeggen. Ik ver moed dat PijnenburgWals zullen winnen, ofschoon de anderen misschien even sterk zijn. Maar de anderen kunnen alleen dan winnen, wanneer zij in staat zijn een ronde voorsprong te verkrijgen op onze „konings- ploeg". Want indien zij allen in één ronde blijven, dan winnen PijnenburgWals, omdat zij, volgens mij, bij de klassementen de meeste punten zullen verzamelen. Maar de anderen zijn in staat om met een ronde voorsprong te winnen, in het bijzonder HürtgenSchön. Deze laatste is een prach- renner, die zijn bijnaam van „locomotief' volkomen verdient. De 14 koppels, die straks aan den start zullen gaan, vormen tesaam een veld, waar in allerlei elementen zijn bijeengebracht. Maar waarin twee elementen domineeren, het oudere dat zijn plaats wil behouden, het jongere dat naar boven streeft. Ik heb aan den lijve ondervonden, dat dit tot botsin gen aanleiding kan geven en dat er dan met verbeten felheid voor een goede plaatsing wordt gestreden. AUTOMOBILISME DE HERFSTTOCHT DER K. N. A. C. De K. N. A. C. verzoekt ons mede te dee- len, dat ook de heèr C. Borsten te Over- schie met den heer B. van Vilsteren als kaartlezer den in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. gehouden Herfstrit in de Klasse B reglementair heeft volbracht en dus in aanmerking komt voor de plaquette. In totaal hebben dus zeven rijders de Herfstrit-plaquette veroverd. RECHTZAKEN „WONDERDOKTER" VOOR DE RECHTBANK. 'n Half jaar geleden trad in de Ind. Buurt te Amsterdam en Watergraafsmeer een „wonderdokter" op, die op bepaalde tijden spreekuur hield. Een agent van politie las in de kranten een advertentie van dezen man, die zich „Bussumsche wonderdokter" noemde. Tijdens een der spreekuren begaf hij zich naar het aangegeven adres waar hij een juffrouw aanhield die blijkbaar juist van de wetenschap van den „wonder dokter" had geprofiteerd. De juffrouw deel de eerst mede, dat zij een nieuwjaarska lender was komen aanbieden, doch later sprak haar geweten en deelde zij de politie telefonisch mede kruiden gekocht te heb ben. Deze „kruidenkenner" heeft zich heden voor de rechtbank moeten verantwoorden wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Verdachte zeide 52 jaar te zijn en van beroep koopman. Pres.: U bent niet bevoegd om de genees kunde uit te oefenen niet waar? Verd.: Neen. Pres.: Hebt u geneeskundige raad of hulp verstrekt? j Verd.: Neen. Pres.: Wat is dan eigenlijk uw beroep? Verd.: Handelsagent voor buitenlandsche huizen. Rechter de Gaay Fortman: Als de men- schen U vroegen om galkruiden gaf U een bepaald kruid dat daarvoor goed was? Verd.: Ja, ik gaf kruiden. Rechter: Hoe heetten die kruiden? Verd.: Het waren diverse kruiden. Reschter: Ja, maar hoe heetten die? Verd.: Het was een bepaalde vermenging. I Rechter: Dat wou ik juist weten.. Verd.: In die advertentie heb ik mij niet „wonderdokter" genoemd. Ik waar schuwde slechts tegen parafine-olie en wil de een Indisch middel, dat ik uit Bandoeng betrek introduceeren. Men heeft mij won derdokter genoemd, doch ik zei altijd tegen de menschen: „Ik kan u niet genezen, ge geneest u zelve". Als getuige wordt een juffrouw van ge vorderde leeftijd gehoord, die meermalen het spreekuur heeft bezocht. De eerste keer betaalde zij voor de kruiden tegen haar huiduitslag in hét gezicht 3.25, daarop haalde zij eens per veertien dagen weer een dosis van dit wonderlijk gewas. Boven dien werd zij twee keer per week bestraald De stralen waren warm, doch gaven geen licht. Het toestel kostte 56.50, doch de man drong voorloopig niet aan er een te koopen. Eerst probeeren was het devies.- Inmiddels bleek, dat kruiden noch stralen tegen de huid van deze juffrouw waren op gewassen. De huid bleef ziek. Verd.: Zij kreeg ook schoonheidscrêmes. Ik beschouwde de behandeling als hoon- heidskuur. Pres. tot getuige: U betaalde dus 1.25 voor de kruiden. Doch de eerste keer was LEIDEN. W. BLOOS. Na een diensttijd van bijna 30 jaar, zal de heer W. Bloos, agent van politie hier ter stede op 1 November a.s. den politiedienst met pensioen verlaten. Wij hopen, dat deze welbekende politie ambtenaar velen jaren van zijn pensioen zal kunnen genieten. het bedrag 3.25. Dat was 1.25 voor kruiden en 2.voor Getuige: Ja, die waren dan voor Pres.: Juist f 2.voor de kennismaking. Verdachte verklaarde dat hij de crèmes zelf maakte. Pres.: En de kruiden ook? Verd. Die maak ik niet. Die groeien. Er werden nog drie getuigen gehoord die lof hadden voor de kunst van dezen wonder dokter. Zij hadden resp. baat gevonden voor maagziekten en een gal-kwaal. De Officier van Justitie, mr. Van Arkel, achtte de feiten bewezen. Het doet er niet toe of verdachte voor de behandeling al of geen geld heeft gevraagd. Verdachte wil het doen voorkomen of hij niets anders doet dan kruiden verkoopen. Dat is onjuist. Spr. wees er op dat verdachte de menschen niet onderzoekt. Het gevaarlijke is dat hij de menschen maar geeft zonder zich op de hoogte te stellen .van hun kwaal. De han delwijze van verdachte is levensgevaarlijk. Het publiek is van zijn optreden de d .2. Spr. eischt tenslotte conform het vonnis van den kantonrechter een geldboete van honderd gulden, subsidiair veertig dagen hechtenis. Verdachte voerde aan dat de lamn ge heel ongevaarlijk is en voorts, dat de krui den voor 1.25 zeker niet duur zijn. E'ders wordt er wel 5.voor gevraagd. Vonnis 6 November. OVERTREDING UNIFORM VERBOD? Eenigen tijd geleden heeft de Kanton rechter, Mr. de Vries Fyens twee vrouwen ontslagen van rechtsvervolging die in een optocht te Amsterdam op 8 October van „het vorig jaar vlaggen hadden medegedva- gen en zich deswege hebben moeten ver antwoorden wegens overtreding van het uniformverbod. De ambtenaar van het O. M. had tegen ieder 5.boete geëischt. Een der verdachten droeg een ban;er met opschrift: „Soc. Dem. Vrouwenclub, afd. „Edam". De Kantonrechter overwoog, dat de tint rood weinig opvallend was en dat de af metingen bescheiden waren. Z. i. werd de gedachte aan een bepaald staatkundig stre ven niet opgewekt. Ditzelfde gold ten aan zien van de tweede verdachte. De woorden „Bond van S. D. V. C.", zelfs indien goed te onderscheiden en te begrijpen, waren z. i. geenszins een symbool van een be paald staatkundig streven, en de roode achtergrond was te zeer opgevuld met andere kleuren om de gedachte aan een bepaald staatkundig streven op te wekken. De Kantonrechter achtte dan ook het ten laste gelegde feit niet strafbaar. Heden stonden beide vrouwen voor de rechtbank alhier in hooger beroep terecht. Zij bekenden de vlaggen gedragen te heb ben. De Officier van Justitie, mr. van Arkel, was in tegenstelling met den Kantonrech ter van meening, dat wel sprake was van uitdrukking van een staatkundig streven, en eischte tegen ieder 1.boete subs. 1 dag hechtenis. Mr. Mendels pleitte vrijspraak. Vonnis 6 November. DREIN DRENTEL EN PIET PRIKKEL 281. Het voorstel werd met graagte aangenomen en wel dra liep Piet met zijn truitje aan geweldig op te schep pen. Hij had in lange tijd geen pakje zonder gaten aangehad. De menschen kek en hem allemaal na, want ze hadden nog nooit zoo'n kranig voetballer gezien. 282. De wedstrijd verliep prachtig. Piet Prikkel maakte zes doelpunten en Drein wist alle ballen uit zijn doel te houden. Terstond na afloop kwam de wedstrijd Piet voor zijn prestaties bedanken.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10