VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 UE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BUD. - PAG. 7 B. C.-bestrijding uitgebracht. 736 bezoeken zyn in het afgeloopen jaar door Zuster Barmen 't Loo afgelegd. 2 ingeschreven patiënten zijn in het afgeloopen jaar over leden. waarvan de gezinnen nog onder toe zicht blyven. Vijf kinderen werden uitge zonden naar een vacantiekolonie. Het ver slag werd goedgekeurd en Zuster Barmen 't Loo dank gebracht voor haar opofferend werk. Het is, aldus de voorzitter, of met het klimmen der jaren, uw ijver stijgt. Steeds zien wij u maar per rijwiel weer en wind trotseeren. Spr. hoopt, dat zij met dezelf de liefde nog eenige jaren haar werk mag verrichten en betuigt haar zijn bijzonde ren dank. Nadat de afgevaardigde verslag had uit gebracht van de algemeene vergadering, werd de beschrijvingsbrief van de alge meene vergadering van 26 October a.s. be sproken. Besloten werd in de drie vacatures van het hoofdbestuur te stemmen op dr. E. H. Hermans, Rotterdam, de heer C. C. Roos, Lekkerkerk en mevrouw N. C. CoeléBoo- gaardt, Den Haag. Tot bestuurslid werd bij acclamatie gekozen de heer J. A. Mens. Tot leden van de commissie van controle wer den benoemd jkvr. L. H. Baronesse Schim- melpenninck van der Oye en de heeren A. B. Wessels en M. G. Emeis. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer D. Rie- zebos en tot plaatsvervanger dr. A. In 't Veld. 17 Maart 1935 bestaat deze afdeeling 25 jaar, aldus de voorzitter en al laten de tijdsomstandigheden niet toe feest te vie ren, zou 't toch geen kwaad kunnen den datum te herdenken. Aan het bestuur werd overgelaten op welke wijze dit zal ge schieden. Zeer waarschijnlijk zal vertoond worden de film over medisch schooltoe zicht, waaraan dr. A. In 't Veld een werk zaam aandeel heeft gehad by de samenstel ling. Collecte. De gehouden collecte langs de huizen alhier ten bate van het plaatselijk crisiscomité heeft opgebracht de mooie som van 525.waaronder een gift van 100.Een dankwoord aan allen, die hierin hebben bijgedragen, en aan de dames, die hebben gecollecteerd, om dit resultaat te bereiken. Verkooping. Bij de heden gehouden openbare verkooping van twee bijna vol tooide landhuisjes 82E en 82F aan de Veur- scheweg alhier ten overstaan van notaris J. B. Boucher te den Haag, werd kooper van perceel I van Dorsten te Voorschoten voor 4700 en van perceel II Mr. Dr. A. Spranjer te 's-Gravenhage voor 4900. VOORHOUT. Volksbond. Te ongeveer 7 uur opende de voorzitter de vergadering, heette allen welkom, in het bijzonder den Geestelijk Ad viseur. De secretaris las hierna de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Betreffen de de in de vorige vergadering gestelde vraag aangaande de St. Barbaravereenl» ging deelde de voorzitter mede, dat het be staande fonds geen particulier maar pa- rochieele instelling is, aan welks hoofd de Pastoor staat, die verantwoording verschul digd is aan Kerkbestuur en Dekenaat In 1932, 5 Febuari, kreeg deze vereeni- ging de Bisschoppelijke goedkeuring. Hierna werd het winterprogramma aan de vergadering voorgelegd, waaruit bleek, dat op 13 November behandeld zal worden de taak der standsorganisaties op econo misch terrein door den heer Angenent. 18 December de taak der standsorganisatie t.o.v. het staatkundig probleem; spreker de heer H. Kuiper; terwijl 15 Januari de heer Angenent zal spreken over de taak der standsorganisaties in de toekomst. Nadat verschillende ingekomen stukken de revue hadden gepasseerd verzocht de heer L. Borst het schrijven van het Cen traal Bestuur inzake geitenfokvereenigin- gen voor te lezen. De voorzitter deelt naar aanleiding hiervan mede, dat de bestuurs raad besloten heeft adhaesie te betuigen aan het naar den Ministerraad gezonden request van het Werkliedenverbond. Hierna verkreeg Kapelaan Bakker het woord over de taak der Standorganisatieu in het huiselijk leven. Op uitnemende wijze zette spreker voor een aandachtig gehoor zijn stellingen uit een, toont aan wat communisten in Rus land b.v. tot stand brengen om het gezins leven te ondermijnen. De standsorganisa tie, zegt spr., moet juist trachten de inner lijke kern en Godsdienstzin in het huiselijk leven nog sterker aan te kweeken tot heil van de maatschappij. Een warm applaus bracht een einde aan de interessante lezing. Vervolgens bracht de afgevaardigde van het ziekenhuisfonds verslag uit van de j.l. gehoudep vergadering. Naar aanleiding van een door den heer van der Lubbe gestelde vraag antwoordt de voorzitter zich te be- voegder plaatse in verbinding te zullen stel len. Nadat nog een enkele vragensteller werd beantwoord, dankte de voorzitter den Geest. Adviseur voor zijn interessante lezing cn sloot op gebruikelijke wijze de vergadering. K.JJVI.V. Onder voorzitterschap van den heer P. A. J. Prins hield de K.J.M.V. haar wekelijksche bijeenkomst. De voorzit ter heet den spreker, den heer Ant. de Gruijter hartelijk welkom en geeft na voor lezing der notulen dezen het woord. Op duidelijke en begrijpelijke wijze geeft spr. een uiteenzetting ener de K.J.M.V. en de corporatieve Maatschappij. Met zeer veel aandacht werd de lezing gevolgd. Nadat eenige vragen door den inleider werden beantwoord, volgde een dankwoord van den voorzitter, voor de drie gehouden lezingen van den heer de Gruijter. Hierna kreeg de inleider het laatste woord, waar bij hy de groote activiteit van deze kleine afdeeling roemde. Spreker wenscht succes toe aan be6tuur en leden met dezelfde energie te blijven voortwerken. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met den K.J.M.V.-groet. DE PRACTIJK VAN DE Onlangs is gemeld, dat er spoedig een directeur-generaal voor den Landbouw zou worden benoemd. De rechte man scheen dus eindelijk gevonden te zijn? Men moet zich daarover verheugen, want de taak, welke deze persoon wacht, is van het allergrootste belang voor onze volks welvaart, maar bovendien niet gemakke lijk. Niet minder dan 14 bureaux zijn of wa ren er, die ieder voor zich een bepaald deel van de landbouwsteun administreerde. Toch behooren zij allen feitelijk te wer ken aan één groot werk. Het geheele land- en tuinbouwbedrijf is inderdaad als één groot geheel te be schouwen. Niet alleen moet er ieder jaar opnieuw gezocht worden naar het beste, d.i. het meest rendeerende gebruik van den bo dem voor de verschillende voortbrengselen, maar tal van die producten verhouden zich tot elkaar als grondstof en eindproduct. De vraag is niet alleen, of men meer tarwe zal verbouwen of meer bieten, maar eveneens, of het voedergraan zonder terug gave van de invoerrechten aan hen die deze grondstof moeten verwerken er niet toe leidt, dat de varkensproductie, de vee houderij en pluimveehouderij daardoor hun bedrijfsuitkomsten nog veel slechter zien worden. De juiste verhouding tusschen akker bouw en veeteelt dient gezocht te worden; de juiste verhouding tusschen de zuivel- productie en de vleeschproductie in de vee teelt en tusschen de verschillende cultures in den akkerbouw. De vraag, hoe groot mag onze tuinbouw zijn en hoeveel van onzen bodem mag worden gebruikt voor de bloembollencul tuur, zijn even zoovele vragen die beant woord moeten worden. Ook in verband met de vraag of de mar garine-productie, nu het natuurlijk product geen afzetgebied meer heeft, nog wel re den van bestaan heeft, althans voor de binnenlandsche producten. Men moet het goed begrijpen, geen en kele van al die problemen kan afzonderlijk worden behandeld of opgelost. Feitelijk is het slechts een enkel probleem, waarvan» alle factoren functioneel met elkander ver bonden zijn. Nu zal men zeggen, de Minister moet zorgen, dat al die verschillende steunacties goed in elkaar passen. Maar een Minister, hoe knap en werk zaam is. kan niet alles weten en alles re gelen, de landbouw is slechts een onder deel, waarschijnlijk wel het voornaamste onderdeel van de materie, welke onder den Minister van Economische Zaken ressor teert en het schijnt al een succes, als deze er in slaagt, een min of meer goede verhou ding tot stand te brengen tusschen den landbouw eenerzijds en andere takken van volkswelvaart anderzijds. Of, waar deze verstoord is, te herstellen Het probleem op zichzelf eischt een ze ker iemand, die zich geheel in de land bouw in al zijn vormen verdiepen kan, n.l. een Minister van Landbouw of op zijn minst een directeur-generaal. Nu de studiedagen te Rolduc weer ach ter de rug z\jn, herinner ik mezelf weer enkele uitlatingen verleden jaar aldaar door Minister Verschuur gedaan, naar aan leiding van het ontelbaar aantal brieven welke hem werden toegezonden. ZijnExc. meende zich als volgt te moeten uitlaten op dezen praatavond. Op 't eerste gehoor zal menigeen een beetje schrikken, maar bij eenig nadenken was het misschien nog zoo gek niet opge merkt. Ik heb zoo het idee, M. de V., zoo reide de Min., die „op bevel" van dr. Poels ook op den katheder moest, dat de menschen in dezen tijd allemaal de symptomen ver- toonpn van een lichte hersenschudding. Hoe dat gekomen is weet ik niet. Maar het lijkt me toe, dat er een soort aardbeving geweest moet zijn, waar we allemaal een dergelijke schok van gekregen hebben, dat onze herseninhoud finaal door elkaar ge schud is, met als gevolg, dat we de dingen, die vroeger aardig op een rijtje stonden, nu niet meer in 't gelid kunnen krijgen. Wanneer men, zooals ik, het genoegen heeft Minister te zijn van Econ. Zaken cn dus ambtshalve verplicht is, kennis te ne men van alles, wat het Nederlandsche volk' mij ter voorlichting gelieft te zenden, don kan men zich aan het idee van een alge meene hersenschudding niet ontworste len. Ongeveer zoo sprak de Min., en dezelf de gedachten zal menigeen wel eens krij gen, wanneer hij hoort en leest, wat er tegenwoordig zooal wordt geschreven cn gezegd, wat de Regeering diet, heeft gedaan en niet doet en toch zoo noodig doen moest. Hoewel het een gewoonte is, cn een goede gewoonte, om niet over de praat avonden van Rolduc na te praten, geloof ik dat 't niet hindert, dat ik deze gedach te van den Minister, verleden jaar op Rol duc, nu eens doorgeef. Vooral ook omdat er kans bestaat, dat die collectie oordeel vellingen ten slotte de publieke opinie gaan vormen en daardoor gevaar opleve ren, ls men genoodzaakt op de veelal tast bare onwaarheden in te gaan, meer dan ze verdienen. Ik zal den korten inhoud van enkele van die epistels van verontwaardigde briefschrijvers, die ook my worden toege zonden, hier weergeven. Eén is zeer verontwaardigd op de Re- gcering, omda' ze, zoo schryft hij, het hee- le Nederlandsche volk opoffert om de boeren vet te mesten. Honderden millioenen worden uit de zakken der Nederlandsche burgers geklopt om de boeren in staat te stellen, wedstrij den en cursussen te bezoeken, tennisvel den aan te leggen enz. enz. Kortom, het is de grootste onrechtvaar digheid, die men zich denken kan. De werkloozen arbeider moet eerst de laatste cent hebben opgeteerd, voordat hij 4 LANDBOUW-STEUN voor steun in aanmerking komt en den boeren wordt met millioenen de steun in den schoot gworpen. Het volgende epistel komt van een Bra- bantsehe boer, die zeer slecht is te spre ken over de kalverbeperking enz. en de hoop uitspreekt aan het slot, dat de Re geering zoo spoedig mogelyk allen steun aan den landbouw zal stopzetten, om alles de vrye loop weer te laten. Een andere brief is van een onderwij zer, welke schryft, dat hy uit de boeren stand afkomstig is, dat zijn moeder een boerderij bewoont met nog 2 broers van hem. De boerdery is belast met hypotheek, waarvan nog 5 1/2 pet. rente moet betaald worden en tot nog toe steeds betaald is, en ook nog een crediet van een B. L. B. Voor beide credieten wordt nu naast de rente ook nog een aflossing geëischt, om dat de overwaarde niet meer voldoet aan de reglementaire voorschriften. Bedoelde onderwijzer heeft reeds enkele jaren lang 1000 per jaar van zyn sala ris bijgepast om de rente te betalen, het laatste jaar zelfs nog meer en ziet nu geen kans meer de uit de impasse te geraken. De B. L. B., schryft hij, nog wel een kath., wil nu al het vee c haar naam overge schreven hebben. Waar hij zelf borg is voor het crediet, zal hij weldra zijn heele salaris moeten geven (hij is ongetrouwd) om het uiterste onheil voor zijn moeder en hem zelf af te wenden. U zult begrypen, schrijft hy, dat ik dit vloekwaardig systeem, deze cijnsslaverny uit het diepst van mijn hart verfoei en ver vloek. Anderen komen op tegen de graanrech ten, die het veehoudersbedryf totaal ten gronde richten. Men ziet dus: er is nog al eenige nuan ceering in de gedachtengang. Men kan de meening, alsof de Regee ring te veel deed voor de boeren en tuin ders met vaststaande gegevens bestrijden. Men behoeft daar slechts op na te «laan, het rapport van de Staatscommissie- Deckers-Ebels hetwelk in 1933 is uitgeko men. Daaruit blijkt het volgende: In de landbouw werd in het eerste crisisjaar 1929'30 een gemiddelde pacht betaald van ƒ119 per H.A. Dit gaf bij die pacht of rentebetaling een gemiddeld ver lies van 29 per H.A.. zoodat het onder- nemersverlies 59.000.000 bedroeg. Door den boer en zijn meerderjarigen zoon werd een gemiddeld loon verdiend van ƒ1.98 per dag, terwijl dat van den landarbeider 2.60 per dag bedroeg. In dit eerste jaar was er, zooals men weet, groot verschil, tusschen de uitkom sten van de bouwboeren en de veeboeren. Van regeeringsmaatregelen was in dat jaar nog geen sprake. In 193031 zette de crisis zich voort, ook in het weidcbedrijf. Het resultaat was als volgt: I. Er werd gemiddeld ƒ111 pacht be taald. II. Daarop werd verloren 67 per H.A in totaal 189.000.000 onderaemersverlies. Nog was er geen reden om de Regeering te verwyten dat zij te veel voor de land bouw deed. Ik vermoed althans, dat een loon van 5.22 per week buiten de landbouw niet bekend was. We gaan intusschen verder. In 193132 werd, ondanks de steunmaatregelen bij een aangenomen pacht of rentebetaling van 88, in den landbouw een verlies geleden van 178.000 000. By de landbouw werd in die jaren nog geen 40 pet. vergoed van het verschil tus schen minimum-prjjs en productiekosten. En hierbij is het voornaamste nog niet genoemd. Want deze verliezen werden ge leden op inkomsten en uitgaven. Veel groo- ter echter was het verlies, geleden door de waardevermindering van land, vee, kassen, werktuigen en machines. Het vaststaande feit, dat duizenden boe ren en tuinders en nogmaals duizenden veel meer schulden dan bezittingen heb ben, onderstreepte de Staatscommissie- Ebels met een bloedige streep. Nadien is er eenige verbetering geko men in de prijzen der granen, zoodat dus de uitkomsten in den achterstand het laat ste jaar iets gunstiger zijn. Misschien is het mogelijk daar. mede tengevolge van de zeer goede beschotten, dit jaar de zaak sluitend te maken. Er is dus voorloopig nog geen aanlei ding de zaak zoo voor te stellen, alsof dc Re-Peering de boeren vet zou mesten. En wat het argument betreft, dat dc werkloozen niet voor steun in aanmerking komen, als zij zelf nog bezit hebben, daar moet ik er toch op wijzen, dat men de zaak zoo niet stellen mag. Men vergelijkt dan twee ongelijksoor tige dingen. By de werkloosheidsteun komt de gedachte tot uiting, dat de gemeenschap verplicht is, de meest beklagenswaardige burgers, die geen werk en geen inkomen meer hebben, voor een volslagen armoede te behouden. De steun aan de land- en tuinbouw ech ter is niet een steun aan de bodembewer kers individueel, maar een steun aan de bedrijven. Daarom zal men onze land- en tuinbou wers niet mogen vergelijken met werkloo zen. nu eenmaal dit stelsel gekozen is. Men zal hen moeten vergelijken met an dere burgers in bedrijven of andere wer kende burgers n.l. b.v. met een fabrikant voor wie of wiens bedrijf een eontingen- teering in het leven wordt of is geroepen, om dit bedryf te beschermen tegen de con currentie van het buitenland met heelc andere concurrentievoorwaarden cn waar bij niet geïnformeerd wordt of deze fabri kant nog in een auto rijdt. Verder met an dere burgera voor wie door Regeeringf- maatregclen bereikt wordt een vastgesteld loon of salaris afgezien nog van den ar beidstijd en bij welke vaststelling van sa laris niet gevraagd wordt of de functiona ris gefortuneerd is of niet. Dan moet ik er nog op wyscn, dat als men de weg van individueele steun zou gaan, iedere onder nemer, die wat bezit en voor wereldpryzen leveren moest, wel spoedig zou zorgen, dat er iemand op zyn bedryf kwam, die het volgend jaar wel steun zou ontvangen. De land- en tuinbouwende bevolking heeft ook recht op een belooning van ar beid, die in redelijke verhouding staat tot de belooning van andere soorten van ar beid. Men zal of terug moeten naar de vrije concurrentie, ook by de loon- en prijsbe paling op e 1 k gebied, of men zal den lijn die door het sociale streven loopt door moeten trekken en ook de prijzen der land- en tuinbouwproducten onttrokken aan de vrije concurrentie op de wereld- ma rkt. De brief van den Brabander over het op ruimen der Regeeringsmaatregeien, hoop ik verderop nog te bespreken, gelyk met de graanrechten. Rest dan nog het schrijven van den on derwijzer, die moet bijpassen om zyn fa milie van de ondergang te redden. Deze zaak hangt ten nauwste samen met de goudpolitiek in het heele hypotheek- vraagstuk. Ik heb daarover al zooveel ge schreven en gezegd en de onrechtvaardig- i\eid van deze toestanden reeds zoo dik wijls aangetoond, dat ik meen daarover niet te moeten schrijven. Alleen wil ik dit er van zeggen, dat wij met redelijkheid hadden mogen verwach ten, dat dc Regeering ook hier zou hebben ingegrepen, zoodat niet de schuldeischer den schuldenaar maatschappelijk kon ver moorden, wat nu dag in dag uit gebeurt. Als de bodem producenten in de oorlogs jaren dezelfde houding hadden aangeno men, als nu heel vele schuldeischer* aanne men, die hun debiteur maatschappelijk dood maken, dan zouden in die tijden ve len medeburgers, de hongerdood zijn ge storven. Zij hadden toen de voedingsmiddelen, welke naar wcreldprijzen gerekend groote bedragen waard waren en hebben deze, in 't algemeen belang, voor de productieprijs moeten afstaan cn dat ook in overgroote meerderheid gedaan. Nu de bordjes zijn verhangen eischt men van hen het onmogelijke en worden hon derden met executie bedreigd. Daar komt echter nog Iets bij. Ieder zal het er over eens zyn, dat, als er niets was gebeurd door de Regeering, de prijzen een zoodanige laagte bereikt zouden hebben, vooral van de granen, dat de grondprijzen nog veel lager zouden gedaald zijn dan thans het geval is. Dan zouden ook de hy potheekgevers een beduidend aandeel ln de vermindering dier grondwaarde hebben gekregen en ook in 't geheel geen kuna hebben gehad om nog rente te ontvangen. En het funeste ls nu. dat, om het uiterste onheil tc voorkomen, nog getracht wordt met kunst- en vliegwerk met hulp van derden, om de rente te betalen, maar dat er voor den ondernemer vaak geen bestaan over blijft. Een totaal verkeerde indruk wordt dan ook gewekt in de verslagen van de hypo theekbanken, levensverzekeringen cn pen sioenfondsen, als daar staat in die versla gen, dat de rentebetalingen weinig te wen- sehen overlaat. Men moest eens een onderzoek laten In stellen h o e of die rente wordt betaald, met welk een afbraak van de inventaris, of met verpanden van zijn geheele hebben en houden, met de laatste cent van vader, moeder, broers of zusters. Ik zal hier verder het zwijgen toe doen. Alleen in Nederland schijnt hier geen op lossing voor mogelyk. Dat de veehouders onder deze omstan digheden bezwaren maken tegen de graan rechten Ls volkomen te begrijpen. De moeilijke positie van de veehouderij, wordt nog vergroot door de maatregelen genomen in het belang van akkerbouw cn olicindustrie. Dc opbrengst der monopolie- heffingen wordt thans nog gebruikt om ln den vorm van toeslagen de prijzen van den akkerbouw te stimuleercn. Het is hier de stryd tusschen twee syste men. En op de werking van beide syste men doet dc devaluatiepolitick van bijna alle landen en de door onze Regeering ge volgde goudpolitiek een geweldigen invloed gelden. De problemen, die aan handhaving of verzwakking van den goudwaarde van den gulden verbonden zyn, beteekenen voor den landbouw heel wat meer dan de strijd om de twee systemen. Zoonls de toestand nu is voor de vee houders, zal men moeten toegeven, dat het er veel op lijkt of men denkt: laat uw con current uw verlies betalen. De monopollewinsten zullen zoodanig moeten zijn, dat automatisch daardoor de akkerbouw rendabel wordt en de verkre gen invoerrechten kunnen dan geresti tueerd worden aan hen, die dc grondstof fen moeten gebruiken. Een zeer voorname factor is echter, dat de nu genomen maatregelen, onder de h u i. d i g e politieke en economische verhoudin gen aanvaardbaar bleken, en de andere, n.l. hoogere monopohcheffing met restitu tie aan de gebruikers, zeker toen nog niet. Er is daarom maar één weg. die prac- tisch begaanbaar is: zoo goed mogelyk doen functioneeren van de huidige landbouw crisiswetgeving. zooveel mogelyk deze maatregelen, waar fouten zyn, verbeteren. Maar daarom dan ook moet men de ."teunmaatregclcn durven bezien, of zij aan haar doel beantwoorden. In een volgend artikel hoop ik dan ook deze voor een deel onder de loupe te ne men, ai is het ook zoo, dat men. aia men eenigftzins van naby met dc moeilijkheden der Regeering bekend is, men niet andera dan met huivering daaraan begint. M. P. v. d. WEUDEN. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 19 Oct. Vee. Aanvoer totaal 1074 runderen, 311 kalveren, 488 schapen, 907 varkens, 578 biggen, 5 paarden, 2 veu lens en 6 bokken en geiten. Prijzen: 16 stie ren f 15—^225, 3556 cent, schoon aan de haak, handel stroef; 231 kalf- en melk koeien f 85210, handel stroef; 599 vare koeien f 60135, handel stug; 228 vette ossen en koeien f 90—220, schoon aan de haak 3658 cent, handel stug, 172 gras kalveren f 1632. 27 vette kalveren f 40— 60 schoon aan de haak 42—70 cent, en 112 nuchtere kalveren 5—7.50. handel matig; 150 vette schapen f 1420. en 238 weid.-, schapen f 1217, handel kalm; 100 vette lammeren f 19—12, handel kalm. 239 mesl- varkens f 9—225. handel stug; 573 biggen f 4 507 00, handel stug. 5 paarden f 75 200; 8 bokken en geiten f 2—8, handel nu- Ug. Kaas. Aangevoerd 80 partijen kaas. Goudsche 57 en Leidsche kaas 23 partijen. Besteed werd voor: lc .soort Goudbche kaas f 22—25, 2e soort f 19—21, le soort Leid- sche f 23—26, cn 2e soort f 21—22. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. ALKMAAR. 19 Oct Kaas. Aanvoer 76 stapels, zynde 177 000 kg Fabrickskaas kleine f 20 50, Fabrieksbaas commissie rood f 22, Fabriekscommissie blank f 17, Fabriek* commissie middelbare f 16, Boerenkaas kleine f 22.50, Boerenkaas commissie f 2i' per 50 kg. Handel mutig, BOSKOOP, 18 Oct. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Golden Ophe lia 10-18 cent, Hafilcy 20 -45 cent,"Co lumbia 1018 cent. Butterfly 20—45 cent. Rosalandia 20—40 cent. Florex 15—30 cent Phoebe 30—55 cent, Edith Helen 50—80 ct. Aug. Noaek 15—26 cent, Else Poulsen 30— 55 cent. Gloria Mundl 30—413 cent. Ellen Pouloen 15—21 cent, Ingar Olson 15—31 cent, Chrysanten, grootbloemig f 0.80 1.20, Idem tros 20—60 cent, Physnlis Fran- chcttl 15 22 cent, CU-mati Prins Hendrk f 1.101 80. Clematis The President 4050 cent. Clematis l'Azursten f 1.00. Pennettiu 35 cent en Ligustrum 1016 cent. DELFT, 18 Oct. Vee. Aanvoer 3 paarden. 156 runderen, 132 nuchtere kalveren, 352 magere varkens, 626 biggen en D geiten en bokken. De prezen waren: paarden f 60— 155, kalfkoeien f 105—245, varekoeicn f 75 —175, nuchtere kalveren t 49, magere varkens f 10—26, biggen f 4—12, geiten of bokken f 38, alles per stuk, rundvlecsch 36 cent, 48 cent. 58 cent per kg. Boter f 1.75—1.80 per kg. Aanvoer 7 achtste en 3 zestiende vn., wegende samen 170 kg Handel gewoon. LEEUWARDEN. 18 Oct. De Leeuwarder boternoteering werd heden vastgesteld op 43 cent (v w 43 cent) per kg. NOORDWIJKKRIIOUT, 18 Oct. Velling „De Eendracht". Enkele boonen zonder dr 80140 cent. enkele boonen met draad f 1.15—1.65, dubbele boonen f 1.20—1.70, Alles per 10 kg. Veiling afgeloopen. UITHOORN. 18 Oct. Kaas. Op de kaas markt waren aangevoerd 675 stuks. Prijzen Goudsche kaas le soort met rijksmerk 21 23, 2e soort met rüijksmerk f 18—20. Handel mutig. VEURL'DAM, 17 Oct. Vrije Veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in ca fé „Het Eiland" werden anngevoi i i: kip peneieren f 4 65- 5 20 per 100 stuks, een den 45—65 cent, kippen If» 70 cent, kony nen f 0.151.50, duiven 715 cent per stuk, appelen 47 cent en peren 3—11 cent per pond WOUBRI'GGE, 18 Oct. Klcrenvflllng, Aanvoer 690 eieren. Prijzen: kippeneieren f 5.055 40, kuikeneieren f 3.00—3 90 per 100 stuks, druiven 26—32 cent per kg. ZOETKRMEER—ZEGWAAKT, 17 O Stelen veiling. Aa zen: kippeneieren f 4 70 5 »0. eendeneieren f 3.50—3.55 en kalkoeneicren f 6 per 100 stuks. Nou dapper zijn. nom. »r 131313. 'l ia r» i sla *t scheren roor het •«rat Je went er zó«i (Candide)

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7