HOE LAAT HET IS l VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD. - PAG. 10 Een klop op de deur. In navolging van het Nationaal Comité, waarvan het comité te Bodegraven oen afdeeling vormt, heeft het plaatselijk crisis-comité besloten om in de weck van 22 tot 27 October ook m onze gemeente weder een collecte te doen houden. De winter, die voor de deur staat, zal weder hoogc eJjchen aan het comité stel len. Eischen, die het, hoe ongaarne ook, zeer zeker niet alle kan inwilligen. Toch wil ook het comité trachten in dezen win ter zooveel mogelijk het leed te verzach ten, doch daartoe moet het door de burge rij weder in het bezit van de noodzakelij ke middelen worden gesteld. Evenals vorige jaren heeft het comité weder verschillende dames bereid gevon den om deze inzameling te houden. Het comité is aan deze dames veel dank ver schuldigd; ongetwijfeld kan de# burgerij de taak van deze dames zeer veraangenamen en niet in het minst door naar vermogen mede te werken om deze collecte te doen slagen. Het comité is ervan overtuigd, dat thans van veie zijden een beroep op de inwoners van Bodegraven wordt godaan en dat voor ▼clerici nood wordt aangeklopt, doch het crisiscomité heeft dit voor, ^at het alle inwoners, ongeacht richting cn kleur, naar vermogen ondersteunt, zoodat het toch wel in zeer bijzondere mate aanspraak op uw steun meent te mogen maken. Teneinde u oen overzicht te geven van de werkzaamheden van het comité deelt het mede, sinds zijn oprichting 637 aanvra gen om steun te hebben behandeld en dat het toekende aan geld 7650; aan bonnen voor manufacturen 542.72; aan leder voor reparatie 19.50; aan rentelooze voorschot ten 125.Terwijl bonnen uitgereikt werden voor: 69 paar werkschoenen; 78 paar kinderschoenen; 34 paar klompen; 127 dekens; 74 werkbroeken; 19 jongenspakjes; 11 paar kousen en 54 H.L. brandstoffen. Ongetwijfeld was deze staat voor uit breiding vatbaar en had meer kunnen worden toegekend, doch hiertoe ontbraken het comité de noodige middelen. Thans is het aan u om het comité dezen winter in staat te stellen zijn arbeid uit le breiden cn in meerdere mate dan voor heen zijn steun te verleenen. Opgemerkt wordt, dat de collecte in bij na alle wijken op Donderdag 25 October zal plaats hebben, doch dat in enkele wij ken het collectccren op een anderen dag zal geschieden, terwyl in één wijk eerst in de week van 29 October tot 3 November zal worden gecollecteerd. Aanbesteding. Door het polderbestuur van Reeuwyk werd Woensdag j.L aanbe steed het bouwen van het machinegebouw te Gouda. Voor de eiectro-motor en pomp heeft al eenigen tyd geleden de aanbeste ding plaats gehad. Architect is de heer ir. Steenis te Bussum. A. den Ouden, Gouda 8670; A. M. de Korte, Gouda ƒ9640; Mulckhuyse, Lange Ruige Weide ƒ6842; A. Mooter, Moordrecht 8837; Firma Kolk, Leeuwarden 7495; C. Bontebal, Reeuwyk 89U0; C. Maodaniöl, Reeuwijk ƒ8692; A. de Klerk, Reeuwijk 8985; Sanders en Co., Gouda 9999; Mulckhuyse, Nieuwerbrug 12.000; F. de Jong, Gouda ƒ9950; Bokho ven, Gouda 9400. De begrooting was 7750. Het werk is gegund aan den laag- sten inschrijver. Aanrijding. Op den Rijksstraatweg had Woensdagavond een aanrijding plaats. Ter hoogte van de boerderij van B. stond een auto langs den weg geparkeerd, welke niet voorzien was van achterlicht, waar door een uit de richting Woerden komende luxe auto hem achterop reed en ongeveer een twintig meter meenam. De auto's be kwamen belangrijke materieele schade. Per kraanwngen van den heer van der Meer werd één der wagens weggesleept. De politie maakte proces-verbaal op. Geboren: Hendrika, d. v. J. Th. de Lange en S. A. van der Voorn. Pieter Jacob, z. v. N. Kwakemaak en N. Oosterom. Jan, z. v. E. Kroone en R. G. Fokker. Ondertrouwd: J. M. B. van Aren- donk, 33 j. en M. M. J. Stok, 25 j. A. S. van Ricssui, 25 j. cn M. J. Slappendel, 24 j. J. C. Verkaik, 32 j. en N. J. Potuyt, 27 j. Gevestigd: G. Rietkerk en geziin, van Amsterdam; H. Slingerland, van Ouder kerk aan den lJssel; H. LakerveJd, van Lange Ruige Weide; S. Schouten en gezin, van Nieuwkoop; M. M. J. Stok, van Hilver sum; M. Oudshoorn, van Nieuwkoop; G. J. van Velscn, van Hnzerswoude. Vertrokken: Jac. Schouten en gezin, naar Nieuwkoop; J. van Dieyen, naar Al phen aan den Rijn. NIEUWKOOP. Gemeentelijk Ontginningsbedrijf. In met café van C. Wilden-brug alhier is door het gemeentobostuur verkocht het bieten gewas getcclt op het gemeentelijk ontgin ningsbedrijf. Er waren 30 perceelcn waar van koopers werden: Perceel 1 G. Zuijorveld voor 41.per ceel 2 C. Hoogcndijk voor 40.perceel 3 J. van Poelgeest voor 39.perceel 4 J. Bunnik voor 38.peceel 5 J. Luiben voor 31.perceel 6 J. Luiben voor 35; perceel 7 P. Huisman voor 33.perceel 8 P. Huisman voor 35.—; perceel 9 G. Zuyerveld voor 34.—; perceel 10 J. Lui ben voor 30.—; perceel 11 C. Wildenburg voor 30.perceel 12 C. Wildenburg voor 29.pcreced 13 J. Luiben voor 30. perceel 14 A. van der Meer voor 38. perceel 15 C. Koot voor 40.—; perceel 16 C. Hoogcndijk voor 40.—; perceel 17 C. Wildenburg voor 33.—; perceel 18 A. van der Meer voor 35.—; pereed 19 J. Voo rend voor 38.—; perceel 20 A. Wingelaar voor 39.—; perceel 21 A. J. den Hartog voor 30.perceel 22 J. van der Voorn voor 29.perceel 23 J. Kranenburg voor 25.perceel 24 N. Tysterman voor 23. pcrceoi 25 J. Kranenburg voor 24.per ceel 26 A. van der Meer voor 22.per ceel 27 J. Voorend voor 20.—; perceel LAND- EN TUINBOUW TUINDERSVAKBOND L. T. B. Kort verslag bestuursvergadering. Deze bestuursvergadering werd gehou den Donderdag 11 Oct. 1934 te Haarlem. Alle bestuursleden waren aanwezig. De G. A. had bericht van verhindering ge zonden. Ook was aanwezig de heer D. W. Lefeber te Lisse. Na opening en een woord van welkom wijst spr. op de benoeming van den heer de Kok en hemzelf in 't bestuur der Groen ten- en Fruit-Centrale en de benoemnig van de heeren Mathot en D. W. Lefeber in de Sierteelt-Centrale. Spr. hoopt, dat de gekozenen veel nut mogen zien van hun werk te verrichten in het bestuur van deze Centrales. Nadat de notulen zijn goedge keurd, zegt spreker niet de grootste ver wachtingen te hebben gesteld op het werk der genoemde besturen, waar deze z. i. te groot zijn. Voorzitter leidt hierna de besprekingen omtrent bloembollenkwesties in. De zaak van de jongere bloembollenkweekers zal door den heer Lefeber in het bestuur der Sierteelt-Centrale worden besproken. Het wordt onbillijk genoemd, dat het surplus 19331934 moet worden betaald door een heffing over het plantjaar 19341935. Me degedeeld wordt dat het juridisch onmoge lijk was het te doen over 19331934, terwijl tevens werd gevraagd of juridisch en on billijk op mekaar kloppen. De splitsing van vroege en late tulpen lokte een uitvoerige bespreking uit. (Zooals bekend heeft ons bestuur daarover een adres gezonden aan den Minister. Inmid dels heeft de loop van den handel aange toond, dat eenige splitsing wel gewenscht is). Modedeeling werd gedaan van het be richt inzake de uitbetaling van surplusbol- len 1933. Het uit te keeren bedrag is 800.00U.—waarvan inmiddels 750.000 is uitbetaald. Mededeeling wordt gedaan, dat de hef fing per are tulpen, hyacinthen en nar cissen nog niet is te ramen. Er zijn inder daad cijfers gepubliceerd, doch met de kos ten der Sierteeltcentrale is geen rekening gehouden. Terwijl eenerzijds bezwaar wordt ge maakt tegen de te strenge keuring by op slag van surplus, wordt anderzijds opge merkt. dat hieraan de bedoeling heeft ten grondslag gelegen: op deze wijze weet de handel een goed product te koopen. Een rapport heeft uitgewezen, dat de keuring niet te streng was. Hiermede is de ver gadering het niet geheel eens. Een te stren ge keuring beteekent uitschakeling van een groot gedeelte van het het surplus. Dit leidt tot groote onbillijkheden. Voor schot op het geleverde surplus wordt niet verstrekt. De wensch wordt geuit, dat de keuring bij opslag definitief is. Een bol van September is niet dezelfde als de bol van December. Men dient bij te nemen maatregelen wat loyaler te zijn. Mededeeling wordt gedaan van een be spreking met den Reg.-Commissaris voor den Tuinbouw t. a. v. het teeltplan 1935. Dit zal slechts in geringe mate afwijken van tceltplan 1934. De akkerbouw zal een iets je meer moeten inkrimpen, terwijl verder strekkende bepalingen t. a. v. van de glas cultuur gei\omen zullen worden De wcnscheltfkheid wordt besproken en kele hoofdproducten bijzonder te steunen. Ook wordt gemeend, dat beperking op pro duct en oppervlak werd verplicht. Hoewel men er zich mede kan vereeni gen, dat de Minister op tomaten, druiven en komkommers 'n voorschot van 1 1.000.000 uitkeert, betreurt men, dat ook aan de an dere tuinders geen voorschot wordt ver strekt. Vrijwel alle tuinders zijn om steun verlegen. Besloten wordt den Minister hier op attent te maken. Voorzitter deelt mede, dat de Binnen- landsche prijsregeling, zooals door spr. in de vergadering van den N. B. T. B. inge leid in de Tuinbouw-Commissie is be sproken. Men kon in eerste instantie niet tot een besluit komen. Mededeeling wordt gedaan, dat t. a. v. het Sonderkonto bij de Ned. Bank door het H. B. een telegram is verzonden. Gemeend wordt, dat de handel hierdoor zeer zware slagen heeft gekregen. De Regeering heeft in deze een taak te verrichten. De onder handelaars zijn niet brutaal genoeg. Hierna sluiting. i 28 J. van Poelgeest voor 17.perceel 29 J. Voorend voor 16.en perceel 30 J. Voorend voor 13. Geboren: Adriaan, z. v. G. van der Werken en M. Wilschut. Jacoba, d. v. C. Eijs cn P. van Leeuwen. Anna Adriana Leonarda, d. v. J. Mourits en M. P. de Groot, WADDINXVEEN. Tunnel onder den nieuwen weg. Naar wij vernemen, worden door B. cn W. bij de desbetreffende, autoriteiten ernstige po gingen in het werk gesteld om onder den te maken nieuwen weg vanaf de brug over de Gouwe een tunnel te krijgen tot ver binding van de Zuidkade met de Afscheep- plaats. Aan dit verzoek zal worden tegemoet ge komen. Voor velen zal dit een uitkomst zijn, temeer daar dit tunnel ruim 2 meter breed zal zyn. Men zal er dus met een kar en rij wiel behoorlyk door kunnen. Eveneens deelde men ons mede, dat B. en W. pogingen in het werk hebben gesteld om gedaan te kry'gen, dat bij de nieuw te maken brug over do Gouwe nabij de speel goedfabriek van Okkerse een gelegenheid zal worden gemaakt voor voetgangers en fietsers om over die brug te kunnen pas- secren. Dat zou dan een mooie verbinding worden met de Zuidkade cn den Henegou- werweg. Ook dit schijnt te gelukken. Voor de be woners daar ter plaatse is dat eveneens een uitkomst! BINNENUND MINISTERIEEL INGRIJPEN? Ruimere verkoopgelegenhcld wordt wellicht vernietigd. Verschillende gemeenteraden, (o.a. Den Haag en Amsterdam), hebben van de wij zigingen in de Winkelsluitingswet gebruik gemaakt om verlenging van de verkoop gelegenheid op Zondag toe te staan aan de winkeliers, die fruit, visch en banket enz. verkoopen. Wij vernemen, dat men op het departe ment er toe neigt, deze besluiten te laten vernietigen, omdat men van oordeel is, dat de „beduidende meerderheid van belang hebbenden", die zich volgens de interpre tatie, welke de minister aan de wet geeft, vóór deze verlenging zou moeten hebben uitgesproken, meestentijds niet verkre gen is. De pogingen van de Amsterdamsche slij ters om door bemiddeling van de regeering de uitbreiding van verkoopgelegenheid te verkrijgen, die hun door den gemeen teraad geweigerd is, vinden op het depar- ment geen steun. „Vooruit". ROTTERDAM BEZUINIGT OP ONDERWIJS. Aan 37 leerkrachten bij het lager onderwijs wordt ontslag verleend. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft besloten het voorstel van B. en W. aan te nemen, tot het verleenen van ontslag aan 37 onderwijzers(essen) by het gewoon lager onderwys. BLOEMBOLLEN-SURPLUS. Naar gemeente-plantsoenen? Enorme hoeveelheden bloembollen zijn in het afgoloopen seizoen aan de diverse bloembollenveilingen in ons land onver kocht gebleven. Eenige malen moesten de bollen die onverkocht bleven opnieuw worden ge veild, totdat tenslotte de Ned. Sierteeltcen trale namens de regeering deze bloembollen tegen den vastgestelden prijs overnam. Oorspronkelijk zouden deze bloembollen evenals de doorgedraaide groenten, vernie tigd worden. Naar we evenwel vernemen, zijn thans plannen ontworpen om deze onverkochte bloembollen beschikbaar te stellen voor ge meentebesturen en andere daarvoor in aan merking komende instellingen, voor het be planten van plantsoenen enz. Op deze wyze kon wellicht een goede propaganda worden verkregen voor het geregeld gebruiken van bloembollen. Monopoliewinst zetmeelproducten. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren meedeelt, heeft de Ned. Meel centrale bepaald, dat de reeds bij invoer betaalde monopolitiewinst, hetzij op de grondstof, hetzij op het product zelf, van de op 30 December 1933 opgenomen voor raden zetmeelproducten zal worden ge restitueerd, voor zoover van deze voorraden zetmeelheffing is berekend. Het blad herinnert er aan, dat de beta ling dezer heffing destijds onder protest van belanghebbenden heeft plaats gehad, omdat men van oordeel was, dat de voor raden voor 30 December buiten de regeling vielen. Accijnsverhooging geïmporteerde basterd suiker. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt is zeer binnenkort een accijnsverhooging te verwachten op geïm porteerde basterdsuiker. KERKNIEUWS Pastoor J. B. Nagel. Woensdagavond half acht heeft deken Lu- cassen te Beverwijk, aan pastoor J. B. Na gel te Assendelft uit voorzorg de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Reeds geruimen tijd is pastoor Nagel ziek, doch de laatste dagen is zijn toestand ver ergerd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Woensdag géén audiën tie verleenen. LUCHTVAART LONDEN—MELBOURNE. De „Cornet" waarschijnlijk uitgeschakeld. Pen vliegtuig dat bij de Britten favoriet was voor de luchtrace Londen-Melbourne, heeft na het maken van een proefvlucht een verkeerde landing gemaakt, waardoor de propellers werden verbogen. Het is thans bijna zeker, dat het vliegtuig niet aan de race zal deelnemen, 't Betreft hier de „Co- met", bestuurd door Cath. Cartjones en Waller. Naar een N. T. A.-telegram draadloos uit Londen meldt, zullen de vliegtuigen welke aan de race deelnemen, een uur, voordat het eerste vliegtuig om 6.30 start, te Mil- denhall uit de hangars worden gehaald. Alleen slecht zich of mist zal den start voor de race vertragen. Indien door slecht weer Zaterdag geen der vliegtuigen vóór tien uur vertrokken is, zal de start waarschijnlijk uitgesteld worden tot Zondag, daar alle mededingers er groot gewicht aan hechten, dat zij op hun eerste étappe zooveel mogelijk dag licht hebben. Op het oogenblik is er evenwel tegen Za terdag alle vooruitzicht op gunstig weer boven Europa. Mc. Grath, de directeur van de „Hospitals Trust Ltd." heeft verklaard, dat, als het vliegtuig „Irish Swoop" de race wint, de tienduizend pond sterling gelijkelijk zul len verdeeld worden onder liefdadige in stellingen in de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië. Op het vliegveld te Bagdad zijn voor de deelnemers aan de luchtrace LondenMel bourne, krachtige pompinstallaties inge richt, waaraan, hoewel deze mogelijkheid onwaarschijnlijk wordt geacht, acht vlieg tuigen tegelijkertijd benzine kunnen in nemen. Alle douane-, paspoort- en gezondheids formaliteiten zijn voor de deelnemers op geheven. Volgens de deskundigen zullen de vlieg tuigen na slechts twintig minuten opont houd, van Bagdad naar Indië kunnen ver trekken. Te Allahabad, wordt eveneens met koortsachtige inspanning gewerkt, om het vliegveld in gereedheid te brengen voor de ontvangst van de deelnemers aan de luchtrace LondenMelbourne. Als tweede controle-station is de outilage te Allahabad van de grootste beteekenis voor de vliegers. De volgorde van den start. Bij de loting voor des volgorde van den start trokken de Mollisons nummer I. Zij zullen om half zeven Zaterdag vertrekken. De andere deelnemers volgen met tusschen- ruimte van 45 seconden. De Panderjager zal als vijfde vertrek ken, terwyl de Douglas nummer acht zal zyn. DE MOORDGODIN BOWANIE. Gruweldaden van een Engelsch-Indischo secte. Onlangs bereikte Europa een vreeselijk bericht uit Engelsch-Indië. Naar verluidt doet de gevreesde secte van wurgers weer van zich hooren. Men dacht dat zij reeds lang uitgestorven was. Het betreft hier n.l. de secte der Thugs. Roofmoord als cultus. De godsdienst verbiedt den Thug een le venden mensch te berooven. Zonder op leeftijd of geslacht, rang of natie te letten wurgen zij met een strop elk slachtoffer, dat in hun handen valt. Na het lijk beroofd te hebben, begraven zij het voorzoover tyd en omstandigheden dit toelaten. Dit ge schiedt weer volgens een ander voorschrift dat gebiedt geen doode de aarde te ont houden. Het gebeurt echter ook uit over wegingen van voorzichtigheid ten einde ieder spoor uit te wisschen. Volgens de Indische volksverhalen is de ze secte zeer oud en moet kort na de schep ping der wereld ontstaan zijn. Als stich teres wordt de godin Bowanie vereerd. On tevreden over de eigenschappen der men- schen wilde zij het heele menschelijk ge slacht uitroeien met uitzondering van haar eigen aanhangers. Dus riep zij haar aanhangers bijeen en onderrichte hen in de kunst van wurgen met een doek. Geld en goed van de ver moorde zou mits redelijk verdeeld hun toe- behooren. Voor het verdwynen der lijken beloofde men persoonlijk zorg te dragen. De Thugs deden zooals hun godin bevo len had. Maar op zekeren dag verborg een nieuwsgierige Thug zich om te zien wat de godin met de lijken deed. Daar zy zich echter bespionneerd wist, verklaarde zij, dat zy voor straf de slachtoffers voortaan niet meer zou verbergen. De Thugs moes ten nu zelf de gewurgden begraven. De dieren beslissen. Het symbool van godin Bowanie is geen strop maar een bijl, hschun genaamd. Iede re bende bezit haar eigen bijl, welke aan de dragers bijzondere rechten verleent. In de pagode ligt zy aan de voeten van de godin, terwijl de Jemadaren of aanvoer ders der benden, een eigen ceremonie de puga, verrichten. Arbra wordt in een urn verbrand, dwarrelt grijs wit omhoog en vervult het binnenste van den tempel met haar reukwalm. Trommels en gongs begin nen te dreunen. De Jemadaren hurken in een kring rond het beeld der goden en wiegen heen en weer op de monotone mu ziek der gongs en pauken. Het rythme der trommels wordt sneller. Hartstochtelijker wentelen zy hun ontbloo ts bovenlichamen terwyl zij vlammende sandelhout-fakkels omhoog houden.... wilder en wilder wordt het.... een woeste extase. Intusschen komeirde gewone Thugs voor de pagode bijeen en luisteren met verglaasde oogen naar de dreunende ge- luidstoonen der xylophone. Eerst tegen het morgenuur verstomt het lawaai, eindigen de ceremoniën. De bijl wordt door de Jemadaren naar buiten ge dragen en den stand aard-drager overhan digd. In afwachting van een gunstig tee- ken of de beraamde rooftocht zal gelukken wordt hy in de richting geworpen die den bende van plan is te nemen. Er heerscht een doodsche stilte. Laat nu een der die ren, die als gunstig teeken gelden, zijn stem hooren, of vertoont het zich rechts van de richting ,dan is de Godin het plan wel gezind. Verschijnt of loopt echter een onheilspellend dier b.v. een uil aan de lin ker zijde, dan is het een slecht teeken en het plan gaat niet door. De pagode in het oerwoud. Daar de godsdienst de Thugs bloedver gieten verbiedt hebben zij buiten den pa los geen enkel wapen. Worden zij ondanks hun zorgvuldig genomen voorzichtigheids- maatregelen en listige streken van soldaten of politie agenten toch gesnapt, dan ge ven zij zich zonder eenigen tegenstand over. Bij de eerste de beste gelegenheid wordt hun terechtstelling door kameraden van andere benden gewroken. Zoo kwam het b.v. dat soldaten die met verlof gingen spoorloos verdwenen en als deserteurs ver volgd wei-den terwijl hun families dachten dat zij onder dienst waren. Toen echter in den laatsten tijd het deserteeren geweldig toenam, werd door de militaire overheid een speciale commissie van onderzoek in gesteld. De onderzoekingen die met koortsachti ge haast ingesteld werden hadden plotse ling een sensationeel resultaat: de soldaten waren tijdens de verlofreis door Thugs vermoord. Het is onmogelijk het jaarlijksch aantal slachtoffers vast te stellen. Delinquenten bekenden doodkalm dat zij wel 10 a 20 menschen in hun leven gewurgd hadden. Een beruchte Jemadare beroemde er zich zelfs op, het wurgen van 86 personen deels bevolen deels zelf volbracht te hebben. De buit die zyn bende maakte was zeer groot 2f/i lach roepiën, naar onze munt meer dan 1 millioen gulden. Daar de secte aanhangers en bondgenoo- ten in alle standen, zelfs aan het hof der vorsten en onder officieren van den Nizam heeft, is het uiterst moeilijk hen te pakken te krijgen. Zelfs voornaamste kooplui staan met de Thugs in connectie en verrichten helerswerk. Eigen taal en geheime herken- ningsteekens vergemakkelijken hun de we- derzijdsche betrekkingen. Toch zijn ze er angstig voor bezorgd dat men hun secte met een rooversbende identificeert. Ze ge ven voor slechts naar de voorschriften van hun godsdienst te handelen. De Engelsche regeering zal. evenals reeds eenmaal in de vorige eeuw andermaal met alle strengheid het land van deze vreese- lijke plaag trachten te bevrijden. Er zijn hooge premie's op de hoofden uitgeloofd. De doodstraf zal direct na de gevangen neming voltrokken worden. Een sterk uitgeruste compagnie door ge routineerde officieren geleid, doorkruist de jungle, waar de moordgodin Bowanie als wrekende behoedstel der bendenschatten haar tempel moet hebben, die door pries ters van haar secte bewaakt wordt. Terug- keerende benden werden gevangen geno men. Nader en nader komt men bij het goheim der oerwoud-pagode dat eens zich in heel zijn afschrikkende gedaante aan de wereld zal openbaren. ZEG ZE MAAR GERUST IEDER KATHOLIEK behoort abonné te zijn op een Katholiek Dagblad, en dit Is voor LEIDEN en OMGEVING „De Leidsche Courant Een leder die ons drie abonné's (veor minstens drie maanden) aanbrengt, zullen wij gelegenheid geven te kunnen zien hoe laaf het ia. Aan hem (haar) zenden wij een armbandhorloge als hieronder afgebeeld.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10