DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD. - PAG. 6 BUITENL. BERICHTEN. TREINBOTSING IN DUITSCIILAND. 20 gewonden. Woensdagmiddag om 5 uur 10 heeft op liet stationsemplacement te Stuttgart een treinbotsing plaats gehad, waarbij een twintigtal personen is gewond. De mate- ricele schade is gering. DE CYCLOON OP DE PHILIPPUNEN. 41 dooden. Bij de cycloon, welke de Philippijnen heeft geteisterd, zijn volgens de laatste be richten 41 personen om het leven gekomen. 55.000 personen zijn dakloos. AARDBEVING OP DE KUST VAN TURKIJE. Passagiersschip vergaan? Het gedeelte van Aziatisch Turkije van de Egeïsche kust tot de Zwarte Zee is door een aardbeving getroffen. Nadere be lichten zijn nog niet te verkrijgen. Naar verluidt zou een schip met 20 passagiers vermoedelijk het s.s. „Asia" in de zee van Marmora vergaan zijn. (United Press.) WERVELSTORM BOVEN CYPRUS. Een hevige wervelstorm heeft boven het eiland Cyrus gewoed. De daken van twee scholen zijn ingestort, waardoor drie kin deren om het leven zijn gekomen. In de haven zijn vier schepen gezonken. Naar Reuter nog meldt, moet de aange richte schade duizenden p. st. beloopen. Behalve twee scholen, zijn verscheidene minarets en een kerktoren ingestort. In de haven zyn vier schepen gezonken. Sneeuw in Mecklenburg. De winter is in Mecklenburg zeer vroeg ingevallen. Sedert gistermorgen elf uur sneeuwt het daar hard. BRANDBRIEF AAN FORD. Zijn zoon met den'dood bedreigd. Te Detroit is zekere Edward Lickwald aangehouden, die bekend moet hebben een dreigbrief te hebben gezonden aan Ford, waarin 5000 dollar werd gevraagd, bij niet- belallng waarvan de eenigc zoon van Ford, FdseJ, met den dood werd bedreigd. STEUN VOOR SLACHTOFFERS VAN MIJNRAMP. Nationale geldinzameling bracht 300.000 p. st. op. Het bestuur van de commissie voor stounverleening aan de slachtoffers van de ontzettende ramp in de mijn bij Wrexham maakt bekend, dat de nationale geldinza meling ongeveer 300.000 p. st. heeft opge bracht. Tezamen met de üitkeeringen van acciale verzekering etc. is dit bedrag vol doende om den nabestaanden van de mijn werkers, die om het leven zijn gekomen, een behoorlijk bestaan te verzekeren. MASSA-IIUWELIJK. In een fotografie-zaak tc Neurenberg is de eigenaar en het gehecle personeel in totaal 15 personen tegelijk in hot huwe lijk getreden. Zij besloten, gebruik te maken van het aanbod der regeering, die pas getrouwde paartjes een voorschot verleent cn huwden te zelfder tijd. Zij maken thans een geza- menlijken autotooht door Beieren op hun huwelijksreis". Hoorcn door de knieschijven. Het is bekend, dat men door de elle bogen en het achterhoofd geluiden kan waarnemen. Nu heeft men echter ontdekt, dat het ook mogelijk is om door de knieschijven te hoorcn. Op de medische tentoonstelling te Lon den in de Royal Horticultural Hall te Lon den heeft men oen apparaat gedemon- streerd, welke de interesse van de gehecle medische wereld heeft. Met dit apparaat zal het mogelijk zijn, dat een klas van 20 stokdoove kinderen hun meester zullen kunnen hooren. Een doos met een soort microfoon erin wordt op een tafel geplaatst, waarvoor de meester spreekt. Hiervandaan loopt een aantal draden naar vibrators, welke aan de knieën van de kinderen zijn vastge maakt. Ook is het mogelijk deze aan de ellebogen te bevestigen. Elk kind kan zijn eigen gcluidvolume controleercn. op klaarlichten dnK be roofd? Ik maf- van mijn vrouw na zonsondergang niet van huis. (Smith's Weekly). BINNENLAND ELFDE DIES NATALIS DER R. K. UNIVERSITEIT. Pontificale Hoogmis door Z. II. Exc. Mgr. J. D. J. Acngcnent. Gistermorgen om elf uur heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar lem, ter gelegenheid van den elfden dies natalis der R. K. Nijmeegsche Universiteit een pontificale hoogmis opgedragen in de rectorale kerk van St. Augustinus te Nij megen. Als presbyter assistens fungeerde deken J. L. van Mulukom, van Nijmegen, als eer ste troondiaken pater F. Wilens O.C. en als tweede troondiaken pastoor G. v. d. Heijden van de St. Stephanuskerk; als dia ken missae pater Koothman O.P. van de St. Dominicuskerk en als subdiaken de mo derator van de R. K. Nijmeegsche universi teit pater Chr. Hoogewegen S.J. De lagere functies werden waargenomen door de studenten van de Pius Convict. Als ceremoniarius fungeerde de secreta ris van den bisschop. Het koor van priesterstudenten van den Carmel en van het Pius X Convict onder leiding van prof. dr. Franses O.F.M., voer de de liturgische gezangen uit. De professoren betraden gezamenlijk de kerk lusschen een haag van dispuutvaan dels der studenten. Tijdens de Consecratie werd dc vaandel- groet gebracht. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den minister van Justitie mr. van Schaick, de curatoren der Bockelman, dr. Hoefna gels en den secretaris van curatoren, mr. C. Prinzen, terwijl het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouders G. Busser en mi*. A. Krootjes en eenige raads leden. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent hield tijdens do H. Mis een korte toespraak waarin Mgr. erop wees, dat wij God dankbaar moeten zijn, dat de beste geleerden in dienst van de wetenschap zich .aan de Nijmeegsche universiteit wijden aan de opleiding van de studenten, de toekomstige katholieke lei ders van het volk. Bij het begin van het nieuwe studiejaar moeten wij Gods zegen afsmeeken op het universitaire werk en ongetwijfeld zal God Zijn zegen schenken aan de studie der Nij meegsche universiteit. Zijn wij dankbaar voor de groote geeste lijke werken hier in Nijmegen verricht, dan hebben wij katholieken ook den vollen plicht steeds ook in gebed en in steun het hooge werk van de opleiding der toekoms tige leiders te helpen bevorderen. 's Middags om drie uur hield prof. J. B. Kors de diesrede over het onderwerp „so ciale rechtvaardigheid". Onder de talrijke aanwezigen werden op gemerkt Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, dr. W. A. Boekel- man, voorzitter van het college van cura toren, Z. Exc. Minister mr. J. R. H. van Schaik cn dr. J. P. A. Hoefnagels, de deken van Nijmegen, de hoogeerw. heer J. L. van Mulukom, Mgr. dr. J. van Gils, prior P. Smits O.P., mag. dr. B. Luijckx O.P., de wethouders van Nijmegen, mr. P. v. d. Vel de en mr. A. Krootjcs, den moderator der Universiteit, pater C. Hoogeweegen S.J.; verder vertegenwoordigers van de onder scheidene geestelijke orden, die in Nijme gen een studiehuis hebben, de senaat van het Nijmeegsche Studentencorps en meer dere notabelen. De aula was geheel bezet. DE HERCLASSIFICATIE DER GEMEENTEN. Loonsverlagingen van 812 pet? De „Volkskrant" weet te vermelden, welke verschuivingen er onder de gemeen ten zullen plaats vinden. Van de eerste naar de tweede klasse gaan de gemeenten: Amersfoort, Assen, Deventer, Maastricht, Middelburg, Vlissingcn, Wageningen en Zwolle. Van de tweede naar de derde klasse zullen worden overgebracht: Aalten, Am- by, Ameland, Anio Ter Apel, Ave reest*), Beilen Berg en Terblyt*), Bodegraven, Bolsward, Borger Boskoop, Boxtel, Brielle, Coevorden, Culemborg, Delfzijl, Dongen, Drachten, Emmen, Epe, Franeker, Ginniken, Goes, 's-Gravenzande, Haarlemmermeer, Hans- weert, Harderwijk, Harlingen, Havelte*), Heer, Heerenveen, Hellevoctsluis, Hinde- loopcn, Hoogeveen, Hoogezand, Houthem, Kampen, Leerdam, Marken, Meerssen, Munnikemoer, Muntendam, Musselkanaal, Nieuwe Hagen, Odoorn Oosterhout (N.-Br.), Oude Pekela A, Oud-Valkenburg, Peize*), Poedenroyen Sappemeer, Scheemda Schiermonnikoog, Schin op Geul, Slecn Smilde*), Spijkenisse, Stadskanaal, Steen wijk, Terneuzen, Ter schelling, Texel, Urk, Veendam, Veenhui- zon Vlieland, Waalwijk. Wieringen, Wildervank, Zalt-Bommel, Zevenaar, Ze venbergen, Zierikzee, Zuidbroek, Zuid- Wolde Voor deze gemerkte gemeenten heeft de regeering nog iets extra's bedacht; deze gemeenten denkt zij per 1 Januari 1935 tc brengen van de tweede naar de derde klas se cn dan zes maanden later, dus op 1 Juli 1935, van de derde naar de vierde. Het personeel in deze gemeenten krijgt dus eerst vier of zes procent verlaging, naar gelang het jaargelders of weekloonen zijn, en dan op 1 Juli nog weer eens vier of zes procent, dus in totaal acht of twaalf pro cent. Terwijl dus aanvankelijk de indruk is gewekt, aldus de „Volkskrant", dat in de begrooting 1935 geen salarisverlaging voor de rijksambtenaren was opgenomen, zal door de vorenvermelde maatregelen het inkomen van duizenden rijksambtenaren opnieuw in belangrijke mate worden ver minderd. GOUDBLOK-CONFERENTIE. Eenige experts zullen Minister Steenberghe vergezellen. Tot gedelegeerde van de Nederlandsche Regeering op de te Brussel te houden con ferentie van de Goud bloklanden is benoemd Z.Exc. mr. M. P. L. Steenberghe, Minister van Economische Zaken. Hem zullen als experts vergezellen de heeren A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden, dr. L. J. van de Waals, hoofd van de IVe afdeeling van het Depar tement van Koloniën, H. A. Hooft, waarn. chef van de Consulaire Directie van het De partement van Buitenlandsche Zaken, ir. R. P. Bonthuis, waarn. hoofd van den Bui- tenlandschen Landbouw-voorlichtingsdienst dr. J. L. F. van Essen, hoofdcommies van het Departement van Economische Zaken en mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheetten, werkzaam aan het Departe ment van Financiën. KRACHTIGER TOEPASSING RUILVERKAVELINGSWET? Nieuw middel ter bestrijding der werkloosheid. Het wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen van de Ruilverkavelingswet is in de afdeelingen der Tweede Kamer onder zocht, waarbij, naar uit het eindverslag blijkt, algemeen stemming betuigd is met de strekking van het ontwerp, daar vooral gedurende de laatste jaren de ruilverkave lingsrente zwaar drukte op tal van kleine landbouwbedrijven. Enkele leden vroegen, of de voorgestelde verlichting van lasten niet kan worden ge acht te zijn ingegaan op 1 Januari 1934 in plaats van op 1 Januari 1935. Juist nu is de nood zeer hoog en deze wordt niet gelenigd door het vooruitzicht, dat de lasten het vol gende jaar minder zullen drukken. Het in deze vraag besloten denkbeeld werd door andere leden bestreden, die er op wezen, dat het verleenen van terugwer kende kracht een administratief onmoge lijke taak zou zijn en tot onbillijkheden aan leiding zou geven. Vele leden vroegen, of de Ruilverkave lingswet mede met het oog op de bestrij ding der werkloosheid niet krachtiger kan worden uittgevoerd dan tot heden ge schiedt. Bij uitvoering van de verkaveling in werkverschaffing, zouden deze meerdere werken zonder al te groote financieële of fers tot stand kunnen worden gebracht. Verschillende leden vroegen, of de regee ring niet genegen is, een commissie in het leven te roepen, welke tot taak zou hebben, binnen korten tijd voorstellen te doen tot krachtiger uitvoering van deze wet. Ten slotte werd gevraagd, of het motief voor de voorgesteld verlaging van de ruil verkavelingsrente niet evenzeer geldt voor de jachtrente, welke vaak zeer zwaar drukt en of de regeering voornemens is, hiertoe maatregelen voor te bereiden. GEEN SPREEKVERBOD VOOR PATER HENRICUS! Een onwaarheid van „Het Volk". De bladen van de socialistische Arbei derspers bevatten het volgende bericht: „Uit doorgaans uitstekend ingelich- ten katholieken kring vernemen wij, dat de pater-provinciaal der Capucij- nen in ons land aan pater Henricus het houden van redevoeringen, zooals hij er de vorige week een paar heeft uitgesproken, voor het vervolg heeft verboden. Ter verduidelijking diene, dat in dit geval niet een bisschop (hier dus die van het diocees Den Bosch) de geestelijke superieur van den pater is, maar omdat hij behoort tot een orde die geen eigen parochiekerk heeft de leider der Nederlandsche provincie der Capucijnen. Dezelfde provinciaal heeft pater Henricus reeds eerder het spreken in anti-militaristi sche bijeenkomsten verboden". De „Volkskrant" teekent hierbij aan: Wij hebben ons gisterenmorgen persoon lijk in verbinding gesteld met den hoog eerw. pater provinciaal der paters Capu cijnen, die ons welwillend te woord stond en konden nog in een belangrijk deel onzer oplage mededeeling van dit onderhoud doen. Pater provinciaal verzekerde ons dat het Volk-bericht van a tot z onwaar is. Op geen enkele wijze is de provinciaal tus- schen het geval gekomen. Wij kregen in het verdere verloop van het gesprek den stelligen indruk dat de provinciaal op het standpunt staat, dat daartoe voor hem ook geen aanleiding is. En ook wat de bedoelde anti-militairis- tische vergaderingen betreft, ook toen is van de zijde van den provinciaal niets te genover den pater geschied. Nadat aan pa ter Henricus gebleken was. toen hij eens gesproken had voor bedoelde groep, dat hij hier te maken had met een beweging buiten elk katholiek verband, heeft de pater zelf bedankt voor verdere spreek beurten. Wij komen er tenslotte tegen op. dat „Het Volk" hier weer poogt de arbeiders te misleiden door een bericht als het nu weer de wereld inzond. Maandagavond, vermoedelijk terzelfder tijd als de Brabantsche redacteur van het Volk zijn bericht aan Amsterdam doorgaf, hield pater Henricus een rede, welke een groote menigte twee uren boeide, in het Trecbeeksche Casino. VERNUMMERING DER STAATSLOTERIJ Ook de volgende, de 467ste staatsloterij zal vernummerd worden. Van de nummers 121000 zullen er 3000 niet uitgegeven worden, terwijl de num mers dezer loterij zullen liggen tusschcn 1 en 24000. RENTEVERGOEDING B.O. Herziening der regeling 1920 voor school gebouwen. Op het ministerie van Onderwijs is, zoo bericht het „Vad.", een herziening in voor- j bereiding van de rentevergoeding (nu zes procent) voor de bij de inwerkingtreding I van de financieële gelijkstelling voor open baar en bijzonder onderwijs in 1920 bestaan de schoolgebouwen van het bijzonder on derwijs. CRISIS LEDERCENTRALE. De houding der lederfabrikanten. Dinsdag heeft de groep lederfabrikanten der Centrale H.L.S. vergaderd. Besloten werd een afwachtende houding aan te ne men en een beslissing aan te houden tot 17 October, op welken datum de algemeene vergadering van alle groepen wordt gehou den. Alle leden waren eenparig voor een Cen trale op andere basis. Het merkwaardige is, dat de eerste veer tig uitgetreden fabrikanten, die tegen iede- ren vorm van Centrale waren, nu met een voorstel kwamen voor een hervorming der Centrale. In een conferentie met het hoofdbestuur heeft Minister Steenberghe een algeheele reorganisatie geëischt. HET JAARBOEK VAN HET R. K. ONDERWIJS BUREAU. Wij ontvingen heden het Jaarboek van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag. De gewoonte van de laatste twee jaren getrouw is ge- splitst in 5 deelen, die ieder afzonderlijk I verkrijgbaar zijn en ieder een afgesloten geheel vormen. Achtereenvolgens behan delen zij: Het Bewaarschool- en Lager On- j der wijs; het Nijverheidsonderwijs, het Mid- I delbaar Voorbereidend Hooger en Hooger I Onderwijs, de Jeugdorganisatie en de Ka- I tholieke Scholen in Indië, Suriname en Cu- j ra?ao. Ieder deel bevat, behalve de gebrui- i kelijke statistieken, een historisch overzicht I over de gebeurlijkheden in den betreffen den tak va nonderwijs over het afgeloopen jaar. LIQUIDATIE GRIEND- EN RIET CENTRALE. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de Stichting Nederland sche Griend- en Rietcentrale in liquidatie i zal treden. Aan de bestuursleden is eervol ontslag verleend en als liquidatrice van j voornoemde stichting is benoemd de stich ting Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Tot secretaris van de Stichting Neder landsche Akkerbouwcentrale is benoemd mr. Chr. M. Pool, te 's-Gravenhage. Bezuiniging bij de spoorwegen. Naar wij vernemen zal, met ingang van 1 November a.s. de zesde afdeeling van den dienst der Exploitatie te Utrecht HGB (Gebruik en Beheer van het personenma- teriaal) komen te vervallen. Uit een bezuingingsoogpunt zullen de werkzaamheden van die afdeeling gevoegd worden bij die der eerste afdeeling van dien Dienst (Algemeene zaken, dienstin- deeling treinpersoneel en Comptabiliteit) onder beheer van den afdeelingschef J. W. A. Wolterbeek, thans chef van de eerste afdeeling. Comité van Actie tegen zedelijke Volksverwildering in Brabant. Dinsdag werd te 's-Hertogenbosch in Hotel „Centraal" een bestuursvergadering gehouden door het „Comité van' actie te gen zedelijke volksverwildering in Bra bant". Hoopvol was het te beluisteren hoe van alle zijden in den lande de drang bleek te bestaan om door samenwerking het beoogde doel te bereiken, hoe men naar aanleiding daarvan bezig is om tot een landelijk verband te geraken, hoe ook 1 van Christelijk Protestantsche zijde alle mogelijke medewerking werd toegezegd. i Wat de werkzaamheden van het Bra- bantsche Comité betreft, bleek, dat het ju ridische sub-comité met voortvarendheid werkzaam is om definitieve practische voorstellen te doen, zoodat men mag ver- I wachten, dat binnen zeer korten tijd de noodige officieele stappen gedaan kunnen I worden om een begin van kentering te be- I werkstelligen. Een ingekomen rapport omtrent toc- standen in enkele Brabantsche bad- en zweminrichtingen wierp helaas een schel licht op de afstompings-mentaliteit, welke ook in het Katholieke Brabant is ingeslo- I Pen. Het Comité is echter vol vertrouwen, j dat het mogelijk zal zijn, althans aan de ergste uitwassen paal en perk te doen stellen. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen zal onvei lig zyn op Dinsdag 23 October tot den Wassenaarschen Slag wegens het schieten met mitrailleurs. Op Vrijdag 25 October zal het strand onveilig zijn tot Katwijk wegens het schieten met geschut. Beide dagen zal de onveiligheid duren van 10.30 I uur tot 14.30 uur. j De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand niet eerder toegankelijk is alvorens de roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn in- 1 genomen. LUCHTVAART VLIEGTUIG VERONGELUKT. Uitgezonden om film van den Konings moord te halen. Een toonfilmonderneming heeft van New York uit een watervliegtuig gezonden naar het stoomschip „Washington", dat zich ongeveer 900 km. van New York be vond, om daar de filmopnamen van den moord op koning Alexander en Barthou af te halen en die zoo snel mogelijk naar New York over te brengen. Het vliegtuig ondernam verschillende pogingen, om naast het schip, dat gestopt had, te landen; daarbij sloeg het echter om, Een mecanicien verdronk, terwijl de vier andere inzittenden met een reddingsboot van de „Washington" konden worden ge red. DE MELBOURNRACE. De Fransche machine, die ingeschreven stond voor de Melbourne-race, moest heden van de lijst geschrapt worden, daar het toestel bij de landing te Le Bourget, on derweg naar Middenhall ernstig beschadigd werd. De slechte weersomstandigheden van gisteren, regen en mist, maakten 't onmo gelijk, dat de twintig toestellen, die thans in Middenhall zijn, proefvluchten maakten. In het belang van de veiligheid van de race bepaalt het reglement, dat de toestel len zich streng moeten houden aan de in ternationale overeenkomst betreffende de luchtnavigatie. Technische deskundigen, die de toestellen hebben nagezien, zijn tot de conclusie gekomen, dat verschillende ma chines een te groot gewicht meedroegen. In deze gevallen zal de hoeveelheid brand stof moeten worden beperkt, met het ge volg, dat de zonder aanvulling van brand stof af te leggen afstand veel kleiner wordt. UIT DE OMGEVING SASSENHEIM. Propaganda-vergadering St. Josephs Ge zellen. Gisteravond werd onder groote belangstelling een propaganda-vergadering der St. Josephsgezellen gehouden in de zaal van de K.S.A. Te acht uur precies opende de senior, de heer P. G. v. d. Kraan, deze avond met den Kolpingsgroet en heette welkom de aanwe zige geestelijkheid, ouders en gezellen. In het bijzonder verwelkomde hij prof. A. Cleophas, die dezen avond een kort woord wilde spreken. Spr. hoopt, dat uit dezen avond iets goeds zal geboren worden op dat, evenals dat van de K. J. M. V., welke in ledental is vooruit gegaan, ook het aan tal leden der St. Josephsgezellenvereeni- ging zelfs met het dubbele zal vermeerderd worden. Tenslotte gaf spr. een aanbeve ling, om de loterij voor kasversterking te steunen, waarna het Vlaggelied door de gezellen werd gezongen. Hierna komt prof. Cleophas aan het woord. Spreker geeft in groote lijnen aan de deviezen van ieder gezel. Het eerste de vies, hetwelk Vader Kolping heeft aange geven is, de godsdienstzin, 't Is een genot, om daarover te spreken. Wij zien in onzen tijd, hoe velen zich keeren tegen Christus en zijn Kerk. Deze geest der wereld moet worden overweldigd door het uitdragen van het echt Katholi cisme, met de zelfde felheid van onze te genstanders. We zijn nog te veel bevreesd, om ons geloof voor de volle 100 pet. uit te dragen. Daarvoor hebben we noodig man nen met diepe geloofsovertuiging, mannen van de daad. Deze mannen met de toe komst voor de oogen vormen de nieuwe maatschappij. Daarom hebben zij naast het devies van godsdienstzin als tweede devies: ridder te zijn van den arbeid. De arbeid wordt den gezellen steeds voorgehouden op de bijeenkomsten als een roeping van God, de arbeid uit liefde voor God. Al kan men door de ramp van werkeloosheid geen werk vinden, nijverige handen vin den nog altijd iets, om te doen. Een goed gezel zal niet als echt Ka tholiek weten aan te passen, om eensge zind te zijn, wat het derde en laatste de vies is. Het gezamenlijk dragen van lasten in christelijke blijheid, is een van de nood zakelijkste vereischten van onzen tijd. Spr. dringt bij de ouders er op aan, hun kinderen niets te onthouden van hun schoon ideaal. Tenslotte spreekt hij den wensch uit, dat in de Gezellenvereeniging mogen zijn jonge mannen, bezield met de geest van Vader Kolping. Op deze schoone rede volgde een dank baar applaus. Het verdere gedeelte van den avond werd gewijd aan een tweetal zeer guitige kluchten, voorgedragen door de gezellen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door den gezel den heer P. v. Zoen, die de aanwezigen heeft laten genieten van vroo- lyke pianomuziek. Gedurende de pauze werd een verloting gehouden, waarbij de vice-praeses een kort propagandtiwoord sprak. Aan het slot werd nog het lied de Ge- zellenvader gezongen, waarmede de pio- paganda-avond ten einde was. Gemeente-zwembad. Bij den aanvang van het seizoen 1934 werden de tarieven van het zwembad belangrijk verlaagd; eenige tarieven, zooals enkele baden, zelfs met 50%. Deze verlaging heeft niet teleur gesteld en de verwachting overtroffen. De ontvangsten zijn hooger dan in het seizoen 1933, toen de tarieven veel hooger waren dan in voorgaande jaren. In 1934 werden in totaal genomen 16.195 baden tegen in 1933 10.045 en 1932 11.587.

Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6